Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3η εγκυμοσύνη:Κρύβει περισσότερους κινδύνους?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!!Εχω 2 παιδάκια 5 και 6 ετών και διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης!!!Το θέμα είναι πως ενώ στις άλλες δυο έκανα τα πάντα από δουλειές και βόλτες χωρίς δυσκολία,τώρα όλα μου φαίνονται "βουνό"!!!Μόλις κάνω κάτι αμέσως πονάει η κοιλιά χαμηλά ή η μέση και νιώθω κουρασμένη,άσε τις καούρες και τις αναγούλες με το παραμικρο...Λέτε να φταίει οτι είναι η τρίτη εγκυμοσύνη,ή τα χρόνια που μεσολάβησαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα το σώμα σου έχει ταλαιπωρηθεί από τις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες, αλλά από την άλλη κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και έχει τα δικά της συμπτώματα.

Εμένα πάντως, η κούραση, οι εμετοί, οι πόνοι στη μέση κτλ ήταν δεδομένοι και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Μήπως εσένα οι προηγούμενες ήταν ας πούμε με λιγότερα συμπτώματα-πιο εύκολες και τώρα σου φαίνεται κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!Εχω 2 παιδάκια 5 και 6 ετών και διανύω τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης!!!Το θέμα είναι πως ενώ στις άλλες δυο έκανα τα πάντα από δουλειές και βόλτες χωρίς δυσκολία,τώρα όλα μου φαίνονται "βουνό"!!!Μόλις κάνω κάτι αμέσως πονάει η κοιλιά χαμηλά ή η μέση και νιώθω κουρασμένη,άσε τις καούρες και τις αναγούλες με το παραμικρο...Λέτε να φταίει οτι είναι η τρίτη εγκυμοσύνη,ή τα χρόνια που μεσολάβησαν?

 

Kαλημέρα, σίγουρα η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, αλλά θυμάμαι κι' εγώ στη τρίτη μου εγκυμοσύνη είχα "βαρύνει" από πολύ νωρίς, ένοιωθα τέτοιο βάρος στη κοιλιά που νόμιζα ότι θα γεννήσω από τον 6ο μήνα!

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη εγκυμοσύνη την απολαμβάνεις,στην δεύτερη είσαι λιγότερο χαλαρή..Στην τρίτη εγώ δεν προλάβαινα να θυμηθώ ότι ήμουν έγκυος,έτρεχα συνέχεια με τα άλλα δύο παιδάκια ,την δουλειά και τις υποχρεώσεις του σπιτιού..Φυσικά και το σώμα βαραίνει πολύ πιο γρήγορα την τρίτη φορά,μαζεύεις τα κομμάτια σου όμως και αναγκαστικά συνεχίζεις,καθώς κάποιοι εξαρτώνται από εσένα.Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση και τις ευχές σας!!!Κατά μία έννοια χαίρομαι που το ακούω και απο εσάς οτι έτσι συμβαίνει στην 3η εγκυμοσύνη,γιατί είχα αρχίσει να αγχώνομαι λίγο μήπως κατι δε πάει καλά με εμένα!Ογιατρός προχθές μου είπε να φυλάγομαι λίγο παραπάνω γιατί η μήτρα είναι πιο "ξεχηλωμένη" πλέον και καθότι και ζωηρό το μωρό,προκαλόυνται πονάκια και ενοχλήσεις...απλά ήθελα να τα ακούσω και απο κάποιον που τα έζησε!!!Ισχύει ότι το τρίτο πολλές φορές γεννιέται και πιό νωρίς απο τα άλλα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμένα δεν συνέβη αυτό..Η πρώτη γεννήθηκε ακριβώς την ημέρα που συμπλήρωσα τον μήνα.Ο δεύτερος μας ήρθε ξαφνικά δυο βδομάδες πριν συμπληρώσω τον ένατο.Είχα πάει επίσκεψη στον γιατρό για καρδιοτοκογράφημα και μου λέει <έχεις διαστολή οκτώ!Χαμπάρι δεν πήρες?>.Δεν είχα την παραμικρή ένδειξη ότι γεννάω,ούτε καν το παραμικρό πονάκι..Πήγα κετευθείαν στην κλινική και σε δέκα λεπτά τον γέννησα,ούτε κατάλαβα πώς..Η μικρή μου έφαγε και δυό μέρες από τον δέκατο μήνα και την γέννησα με πρόκληση..Και ομολογώ ότι με παίδεψε αρκετά,ήταν και 4100 όταν γεννήθηκε..Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε γέννα είναι διαφορετική.Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 5 μηνών έγκυος στο δεύτερο μωρό μου και όντως αυτή την εγκυμοσύνη τη νιώθω πιό κουραστική. Νομίζω ότι είναι λογικό αν σκεφτούμε ότι και το σώμα μας έχει επιβαρυνθεί από την/τις προηγούμενες εγκυμοσύνες αλλά και η καθημερινότητά μας είναι διαφορετική κάθε φορά. Όταν ήμουν έγκυος στον γιό μου πχ αν κάποια μέρα ένιωθα λίγο κουρασμένη ξάπλωνα, ξυπνούσα ότι ώρα ήθελα κλπ τώρα όλα περιστρέφονται γύρω από εκείνον και η αλήθεια είναι ότι κάποιες μέρες (ευτυχώς όχι πολλές) σέρνομαι. Το καλό είναι ότι έχω και πάλι πολύ καλή εγκυμοσύνη και τουλάχιστον δεν ταλαιπωρούμαι με συμπτώματα.

Τώρα για τη γέννα δεν έχω εμπειρία να σου πω πάντως εύχομαι αυτή τη φορά το μπεμπάκι να μην κάνει 11 ώρες να βγει όπως έκανε ο μεγάλος :rolleyes:.

Με το καλό το μωράκι σου!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πόσο σας καταλαβαίνω..Είμαι στον 4ο μήνα έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου κ η κούραση που νιώθω δε λέγεται. Ενώ στις άλλες εγκυμοσύνες δεν είχα σχεδόν τίποτα τώρα έχω εμετούς, καούρες, κόπωση, τρομερούς πονοκεφάλους.. Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι που έχω σχεδόν καθημερινά καφετιά. Ο γιατρός μου συστήνει ξεκούραση αλλά είναι λίγο δύσκολο με δυο παιδιά, καταλαβαίνετε..

Μακάρι να πάνε όλα καλά κ χαλάλι όλα τα άλλα..

Να ρωτήσω κάτι, είχε καμιά καφετιά στην εγκυμοσύνη της?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια λυπαμαι που χαθηκα αλλα ειχα προβλημα με το internet...Απ'οτι βλέπω όλες πανω κάτω τα ίδια ζόρια περνάμε!!!

Sandy8 για τα καφετια που λες ουτε είχα αλλα ούτε και ξέρω αν θεωρούνται φυσιολογικά...κι εμένα ξεκούραση μου συστήνει ο γιατρός για τους πόνους,αλλα οπως λές δεν είναι κι εύκολο.........

white angel εμένα η δεύτερη γέννα ήταν δυσκολότερη απο την πρώτη,ελπίζω να μη συνεχισω με αυτό το ρυθμό....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...