Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα και από εμένα κορίτσια.

Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες τις υποψήφιες μανούλες :D

Θα καταθέσω την δική μου εμπειρία στο θέμα filicine 5mgr...

Λόγω στίγματος, ο γυναικολόγος μου, μου έλεγε, μήνες πριν την εγκυμοσύνη, να παίρνω ενα χαπάκι filicine την ημέρα (να το βλέπω σαν βιταμίνη μου λεγε). Ακολούθησα τη συμβουλή τους για κανενα 3μηνο και μετα σταμάτησα ( μια το ξεχνουσα και έλεγα δε βαριεσαι, αυριο κλπ). Όταν αποφάσισα να μείνω έγκυος το ξανα άρχισα 2 μήνες πριν την εγκυμοσύνη (1 χαπακι καθε πρωι)-με το που έμεινα εγκυος (σε δυο μηνες προσπαθειων), η δόση αυξηθηκε σε 2 την ημέρα και προς το τελος της εγκυμοσύνης μου το έκανε 3 χαπακια την μερα πρωι-μεσημερι-βραδυ.

Από τον 4ο μηνα μου ξεκινησε το σίδηρο και το ασβέστιο και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με αιματοκρίτη 34,2, ο οποίος έπεσε στο 30,8!, αλλά ευτυχώς στους τελευταίους μήνες ανέβηκε πάλι στους 33 περίπου. Η αδελφή μου[που εχουμε τον ιδιο γυναικολογο]στο 1ο της παιδί έπαιρνε σίδηρο και filicine-τωρα που είναι έγκυος στο 2ο-με το καλό γεννάει το Πάσχα- ο ίδιος γιατρός δεν της δίνει filicine,αλλά ένα άλλο χάπι που περιέχει σιδηρο και φολικό μαζί.

Προφανώς οι αιματολογικές εξετάσεις είναι αυτές που βασίζονται οι γιατροί και ανάλογα δίνουν τα αντίστοιχα χάπια.

Έχω ακούσει πάντως, ότι το filicine "βοηθάει" τον οργανισμό στο να μείνει έγκυος μια γυναίκα-ίσως και εγώ λόγω του filicine να κατάφερα να μείνω έγκυος σχεδόν αμέσως (στο 2ο μήνα)-και είναι πολύ βασικό κυρίως στο 1ο 3μηνο της εγκυμοσύνης.

ΥΓ: πιστεύω πάντως ότι φυλλικό οξύ και φολικό είναι ακριβως το ίδιο πράγμα, απλά αλλοι το λένε έτσι και άλλοι αλλιώς (αν κάνω λάθος συγχωρέστε με...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδη ολες παίρνετε το Filicine 5? Γιατι εμενα τοτε μου εγραψε το Folidex, που εχει μολις 250 μγρ (20 φορές μικρότερη ποσότητα!) από το Filicine? Ανησυχώ τώρα, μήπως δεν παίρνω την απαιτούμενη ποσότητα... :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολες παίρνετε το Filicine 5? Γιατι εμενα τοτε μου εγραψε το Folidex, που εχει μολις 250 μγρ (20 φορές μικρότερη ποσότητα!) από το Filicine? Ανησυχώ τώρα, μήπως δεν παίρνω την απαιτούμενη ποσότητα... :(

 

Παίρνεις 1 χαπάκι την ημέρα; Αν έχει το κάθε ένα μόλις 250 μgr τότε θα έπρεπε να παίρνεις τουλάχιστον 4 την ημέρα. Η συνιστώμενη δόση στις εγκύους εκτός από τις ποσότητες που παίρνουν μέσω της διατροφής είναι τουλάχιστον 1 mg. (συμπληρώματος). Το filicine που είναι 5 mg το δίνουν επειδή πολλές φορές ο οργανισμός δεν απορροφάει όλη την απαραίτητη ποσότητα και μεγαλύτερη δόση δεν κάνει κακό. Συζήτησέ το με τη γιατρό σου κι αλλάξτε το χάπι. Μη σου πω ότι καμιά φορά οι γιατροί γράφουν συγκεκριμένα φάρμακα επειδή συνεργάζονται με συγκεκριμένες φαρμακοβιομηχανίες και παίρνουν το "χαρτζιλίκι" τους...

 

Από εκεί και πέρα δεν έχει διαπιστωθεί επιστημονικά ότι το φυλλικό οξύ βοηθάει στη σύλληψη αλλά βιταμίνες με αντιοξειδωτική δράση μόνο κάλο κάνουν στη γονιμότητα και των 2 φύλων. (φυλλικό οξύ, βιταμίνη C και Ε)

Τέλος σε συνδυασμό με το σίδηρο το φυλλικό οφύ βοηθάει στις αναιμίες αλλά στην εγκυμοσύνη δίνεται για πολλούς λόγους. 1)Κατά το 1ο τρίμηνο βοηθάει στην ανάπτυξη του κεντρικού νευρικού συστήματος του εμβρύου και 2) στη συνέχεια βοηθάει στο σχηματισμό του αίματος και φυσικά στην αποφυγή της αναιμίας.

 

Εκτός φυσικά από τις φυσικές πηγές του (φρούτα, λαχανικά, ξερά φασόλια, γάλα, αυγά, εσπεριδοειδή κλπ) με φυλλικό οξύ εμπλουτίζονται έπειτα από σύσταση του παγκόσμιου οργανισμού φαρμάκων πολλά αγαθά. Δείτε τις ετικέτες δημητριακών, χυμών, διαφόρων σνακ και θα παρατηρήσετε ότι είναι εμπλουτισμένα με φυλλικό οξύ οπότε και πριν την εγκυμοσύνη ακόμα κι αν δεν παίρνεις συμπλήρωμα καλύπτεις ικανοποιητικά τις ανάγκες του οργανισμού σου....

Γιατρός έπρεπε να γίνω μου φαίνεται.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οντως! Ευχαριστω για τις τοσες πληροφορίες!!!

 

Δυστηχώς παίρνω ενα χαπακι την ημέρα, πραγματικα εχω θυμώσει μαζί του, μαλλον αυτό που είπες συνέβη, μια και χρειάστηκε να παω σε τρια φαρμακεια για να βρω αυτη τη μάρκα!! Ευτυχως την τρωω την σαλατουλα μου καθημερινα :D . Θα παω να παρω κι εγω το Filicine και θα παίρνω μισο την ημερα αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως! Ευχαριστω για τις τοσες πληροφορίες!!!

 

Δυστηχώς παίρνω ενα χαπακι την ημέρα, πραγματικα εχω θυμώσει μαζί του, μαλλον αυτό που είπες συνέβη, μια και χρειάστηκε να παω σε τρια φαρμακεια για να βρω αυτη τη μάρκα!! Ευτυχως την τρωω την σαλατουλα μου καθημερινα :D . Θα παω να παρω κι εγω το Filicine και θα παίρνω μισο την ημερα αν ειναι.

 

Ολόκληρο πίνε το καλέ! Κακό δεν κάνει είπαμε. Κι εμένα 1 την ημέρα μου είπε. Και το έπαιρνα και 4 μήνες πριν να μείνω έγκυος. Από μόνη μου γιατί το είχα διαβάσει ότι κάνει καλό.

Άσε που θα βαριέσαι να το κόβεις κάθε μέρα για να το πίνεις οπότε σε βλέπω να το πίνεις ολόκληρο τελικά! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
Η συνιστώμενη δόση είναι 400 μgr (μικρογραμμάρια) που ισούται με 0,4 mgr (μιλιγράμ). Τα 5 mgr που έχει το χαπάκι είναι πολύ μεγαλύτερη από τη συνιστώμενη δόση συντήρησης. Όμως και οι ανάγκες της εγκύου είναι αυξημένες. Η γιατρός μου τώρα που είμαι 4 μηνών μου έγραψε να παίρνω 2 χαπάκια filicine την ημέρα, εκτός από τα 2 χαπάκια σίδηρο και 2 χαπάκια ασβέστιο που έπαιρνα από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης. Έπαιρνα filicine επίσης 2 μήνες πριν μείνω έγκυος μέχρι την πρώτη εξέταση, όπου διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη και μετά σταμάτησα το filicine και έπαιρνα σίδηρο και φυλλικό οξύ στο ίδιο χαπάκι.

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνω τόσο πολύ φυλλικό οξύ, αλλά αφού το λέει η γιατρός και αφού δεν βλάπτει δεν πειράζει.

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ, ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ FILICINE ΤΩΝ 5 MG ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΗΛ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ FILICINE ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :):)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ, ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ FILICINE ΤΩΝ 5 MG ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΗΛ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ FILICINE ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :):)

Είχα ξεκινησει να το παίρνω 6 ή 9 μήνες πριν μείνω έγκυος.Δεν θυμάμαι καλα.Δεν σου κάνει κακό πάντως.Μόνο καλό μπορείς να πάρεις από αυτό.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΕΠΑΦΕΣ, ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ FILICINE ΤΩΝ 5 MG ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ. ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΔΗΛ. ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ FILICINE ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :):)

 

Γειά σου Esther!

Εγώ λόγω του στίγματος που έχω (τύπος αναιμίας) μου είχε προτείνει ο γιατρός μου να το ξεκινήσω ενα εξάμηνο τουλάχιστον πριν να μέινω έγκυος..

Και εγώ των 5 Mg παίρνω αλλα τώρα πια 2 την ημέρα, για εσένα το ένα ειναι αρκετο. Οπότε καλά κάνεις τώρα εσύ αφου ξεκινάτε τις επαφές να το ξεκινήσεις!

Το μόνο που σου κάνει είτε έχεις κάποιο είδος αναιμίας είτε οχι είναι να σε βοηθήσει να παραμείνουν υψηλά τα επίπεδα αιμοσφαιρίνης και φερριτίνης στο αίμα σου!

Ολες οι εγκυες το παιρνουνε σε κάποια φάση της κύησης!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω του στίγματος που έχω (τύπος αναιμίας) μου είχε προτείνει ο γιατρός μου να το ξεκινήσω ενα εξάμηνο τουλάχιστον πριν να μέινω έγκυος..

 

Εμενα Μαργαριτα ο παθαλογος λογω στιγματος , αλλα μου ειπε οτι ειναι βαριας μορφης, οπως και η ενδοκρινολογος μου, μου συνεστησαν 1 χαπι εφ'ορου ζωης (υπο φυσιολογικες συνθηκες οχι εγκυμοσυνη).

Γενικα ωστοσο εχω ακουσει οτι το συστηνουν 3 μηνες τουλαχιστον πριν τισ προσπαθειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλημέρα κορίτσια, εμένα μου έδωσε η γυναικολόγος το Filicine των 5mg η τιμή του είναι 4,95?, εδώ και 2 μήνες κάνουμε και εμείς προσπάθεια για σποράκι.. :)

Διάβασα κάπου εδώ είχε γράψει μια κοπέλα ότι μόλις το πήρε έμεινε κατευθείαν έγκυος;;:eek:

Επειδή ξέχασα να ρωτήσω τη γυναικολόγο μου, να παίρνω συγκεκριμένη ώρα της ημέρας το Filicine, μετά φαγητού ή πριν; παίζει κανένα ρόλο αυτό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εμένα μου έδωσε η γυναικολόγος το Filicine των 5mg η τιμή του είναι 4,95?, εδώ και 2 μήνες κάνουμε και εμείς προσπάθεια για σποράκι.. :)

Διάβασα κάπου εδώ είχε γράψει μια κοπέλα ότι μόλις το πήρε έμεινε κατευθείαν έγκυος;;:eek:

Επειδή ξέχασα να ρωτήσω τη γυναικολόγο μου, να παίρνω συγκεκριμένη ώρα της ημέρας το Filicine, μετά φαγητού ή πριν; παίζει κανένα ρόλο αυτό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:-)

 

Το filicine ειναι βιταμινουλα. Απλα βοηθαει τον οργανισμο σου κ κανει καλο στην μελλοντικη εγκυμοσυνη. Απο μονο του δεν κανει κατι στη γονιμοτητα. Καλο κανει, κακο οχι. Το παιρνεις καθε μερα οποτε το θυμηθεις, δεν παιζει ρολο. Καλη επιτυχια!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το filicine ειναι βιταμινουλα. Απλα βοηθαει τον οργανισμο σου κ κανει καλο στην μελλοντικη εγκυμοσυνη. Απο μονο του δεν κανει κατι στη γονιμοτητα. Καλο κανει, κακο οχι. Το παιρνεις καθε μερα οποτε το θυμηθεις, δεν παιζει ρολο. Καλη επιτυχια!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έπαιρνα filicine πριν μείνω έγκυος στην πρώτη κόρη μου-μου το χε συστήσει ο γυναικολόγος λόγω στίγματος- και μετά το συνέχισα σε όλη την εγκυμοσύνη.

 

Όταν γέννησα μου είπε να το συνεχίσω εφ'όρου ζωής.

 

Μετά τη δεύτερη γέννα μου όμως το αμελώ

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Δηλαδη ολες παίρνετε το Filicine 5? Γιατι εμενα τοτε μου εγραψε το Folidex, που εχει μολις 250 μγρ (20 φορές μικρότερη ποσότητα!) από το Filicine? Ανησυχώ τώρα, μήπως δεν παίρνω την απαιτούμενη ποσότητα... :(

Κορίτσια μην μπαιρδέυεστε. το φιλισιν είναι 5 μιλιγκράμ και το φολιντεξ 400 μικρογραμμάρια (δηλαδη το φιλισιν εχει 12.5 φορες μεγαλυτερη δοση). Απο εκεί και πέρα ο κάθε γιατρός επιλέγει τι θα δώσει. Σε κάποιες περιπτώσεις (λίγες, πχ δίδυμα ή ιστορικό δυσπλασιών νευρικού σωλήνα) συνιστούν 5mg, στίς περισσότερες όμως το ιδανικό είναι 400μg. Μην νομίζετε οτι η μεγαλύτερη δόση κάνει πάντα καλό (χωρίς να σημαίνει οτί κάνει και κακό) οι διεθνείς οργανισμοί υγείας πάντως προτείνουν 400μg. Κανονικά πρέπει να ξεκινήσετε το ελάχιστο 1 μήνα πριν την εγκυμ. ως 3 μήνες μετά όμως όσες δεν το κάνουν ή δεν τους το έδωσαν καθόλου δεν χρειάζεται να έχουν άγχος. Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχει πρόβλημα το μωρό, απλά το παίρνεις για να ελαχιστοποιήσεις τις όποιες πιθανότητες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Δεδομένου ότι υπάρχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μεταξύ των γυναικών που προσπαθούν να τεκνοποιήσουν για το ζήτημα του φυλλικού οξέος και κυρίως της δοσολογίας του, θα ήθελα να παραθέσω μερικά σημαντικά στοιχεία, προς αποσαφήνιση του θέματος:

 

Η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (Food and Drug Administration, FDA) υπολογίζει ότι καθημερινά λαμβάνουμε 200 μg φυλλικού οξέος από τις τροφές, ενώ η συνιστώμενη δοσολογία είναι 400 μg για τους ενήλικες και 600 μg για τις έγκυες. Δηλαδή η έγκυος γυναίκα χρειάζεται να παίρνει 400 μg επιπλέον φυλλικού οξέος από συμπληρώματα. Στην αγορά κυκλοφορούν σκευάσματα που περιέχουν αυτή ακριβώς την ποσότητα ανά χάπι. Επίσης κυκλοφορούν και άλλα με δοσολογία 5 mg ανά χάπι. Εδώ πρέπει να διευκρινήσουμε τη διαφορά μεταξύ του mg με το μg. Το mg (χιλιοστογραμμάριο) είναι το ένα χιλιοστό του γραμμαρίου, ενώ το μg (μικρογραμμάριο) είναι το ένα εκατομμυριοστό του γραμμαρίου. Δηλαδή 1 mg είναι 1.000 μg. Άρα, το χαπάκι που προανέφερα των 5 mg περιέχει 5.000 μg.

 

Μελέτες έχουν δείξει τα ευεργετικά οφέλη της λήψης συμπληρώματος φυλλικού οξέος πριν τη σύλληψη και κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης στη μείωση των δυσπλασιών νωτιαίου σωλήνα (π.χ. δισχιδής ράχη). Σε γυναίκες που έχουν ήδη ένα παιδί με ένα τέτοιο πρόβλημα, η λήψη καθημερινά 4 mg φυλλικού οξέος πριν τη σύλληψη και κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης, μειώνει τις πιθανότητες γέννησης παιδιού με βλάβη στο νωτιαίο σωλήνα κατά 70%. Σε γυναίκες χωρίς προηγούμενο ιστορικό, η λήψη 400 μg φυλλικού από συμπληρώματα μειώνει τις πιθανότητες γέννησης παιδιού με βλάβη στο νωτιαίο σωλήνα κατά 50%. Τα ευεργετικά οφέλη του φυλλικού οξέος φαίνεται να υπάρχουν με τη λήψη του πριν τη σύλληψη και κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης. Επειδή, όμως, η πλειοψηφία των κυήσεων είναι απρογραμμάτιστες, η Δημόσια υπηρεσία υγείας διαφόρων χωρών προτείνει την καθημερινή λήψη 400 μg από όλες τις γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία.

 

Συμπερασματικά, το φυλλικό οξύ πρέπει να λαμβάνεται καθημερινά από τις γυναίκες που πρόκειται στο άμεσο μέλλον να τεκνοποιήσουν. Η ελάχιστη δοσολογία είναι 400 μg (0,4 mg), αλλά για γυναίκες με ιστορικό κύησης με δυσπλασία νωτιαίου σωλήνα είναι 4 mg. Το συχνότερα χρησιμοποιούμενο σκεύασμα με δόση 5 mg καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, ενώ δεν έχει αποδειχθεί ότι η μεγαλύτερη δοσολογία (σε σχέση με την απαιτούμενη) προκαλεί κάποιο πρόβλημα στη μαμά ή το μωρό, εκτός από την πιθανότητα να αποκρυβούν τα αιματολογικά συμπτώματα της τυχόν ανεπάρκειας της βιταμίνης Β12 (μορφή αναιμίας). Ο δυνητικός αυτός κίνδυνος εξουδετερώνεται, όμως, με την πραγματοποίηση αιματολογικής εξέτασης για τη βιταμίνη Β12 πριν την έναρξη λήψης του φυλλικού οξέος. Φυσικά την τελική επιλογή του σκευάσματος την κάνει ο γιατρός σας.

 

Τέλος, τίθεται συχνά το ερώτημα αν η λήψη του φυλλικού οξέως βοηθάει τη σύλληψη. Η παρεξήγηση αυτή προκύπτει από τη σύσταση – που προανέφερα – να λαμβάνεται το φυλλικό οξύ ήδη πριν από τη σύλληψη. Ο λόγος, όμως, δεν σχετίζεται με την αύξηση της πιθανότητας σύλληψης, καθώς δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο. Η λήψη του πριν από τη σύλληψη είναι απαραίτητη, γιατί σύμφωνα με μελέτες μόνο έτσι αναπτύσσει πλήρως την ευεργετική δράση του, που θα ωφελήσει μελλοντικά το έμβρυο, όταν αυτό συλληφθεί.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάντως ο γιατρός μου είπε να παίρνω το φολικο οξύ πρωί και βράδυ με άδειο στομαχι γιατι έτσι γινεται καλυτερη απορροφηση. Εγω παιρνω folidex βεβαια που χει λιγοτερη ποσοτητα για αυτο και παιρνω 2 χαπια (εχει και η πολυβιταμινη μου παντως, αλλα οσο και να παρεις αποβαλλεται το επιπλεον, δεν κραταει αποθεμα ο οργανισμος).

Για τον σιδηρο 100% ξερω και απο αλλους γιατρους οτι σε αδειο στομαχι γινεται καλυτερη απορροφηση και επειδη το φολικο οξυ ειναι "ξαδερφακι" του σιδηρου, μου φαινεται λογικο να ειναι καλυτερα σε αδειο στομαχι. Οχι πως σε γεματο ειναι αχρηστο, απλα ισως δεν απορροφαται ολη η ποσοτητα (?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα κορίτσια, εμένα μου έδωσε η γυναικολόγος το Filicine των 5mg η τιμή του είναι 4,95?, εδώ και 2 μήνες κάνουμε και εμείς προσπάθεια για σποράκι.. :)

Διάβασα κάπου εδώ είχε γράψει μια κοπέλα ότι μόλις το πήρε έμεινε κατευθείαν έγκυος;;:eek:

Επειδή ξέχασα να ρωτήσω τη γυναικολόγο μου, να παίρνω συγκεκριμένη ώρα της ημέρας το Filicine, μετά φαγητού ή πριν; παίζει κανένα ρόλο αυτό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

:-)

καλή επιτυχία ευχομαι και συντομα να εχεις ενα μωρακι στην κοιλια σου!!:D:D

το χαπι να το παιρνεις καθε πρωι, με αδειο στομαχι και να αφήνεις 10 λεπτα πριν φας ο,τιδηποτε αλλο, πχ το πρωινο σου!:)

εαν παιρνεις κι αλλα χαπια (πχ σιδηρο, θηρεοειδη κα..) καλό είναι να τα παιρνεις ανα 10λεπτο, για σωστη απορροφηση απο τον οργανισμο σου!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...