Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης Κυησεως και Αντικαταστασεις τροφων


Recommended Posts

Zorro θα περιμενω την εμπειρια σου οταν με το καλο γεννησεις και συνελθεις!ωραια ιδεα η σπανακοτυροπιτα, αλλα πως υπολογισες 90 γραμμαρια "ψωμι";και το τυρι;φετα;κανει;εμενα μου εχει πει μια φετα του τοστ τυρι η Αναστασιου.

 

Επίσης, αρχικά για πρωινό όταν έτρωγα το "άπαχο γάλα με 2 φρυγανιές" δεν ρυθμιζόταν η πρωινή μεταγευματική μέτρηση με ΤΙΠΟΤΑ - κάθε μέρα ήταν πάνω από 130-135, και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί. Προφανώς, δεν μεταβόλιζα το γάλα το πρωί γιατί άλλες ώρες - ΟΚ. Αντικατέστησα το γάλα με ένα αυγό που έχει τις ίδις θερμίδες αλλά μηδενικό γλυκαιμικό δείκτη και από την επόμενη μέρα έπεσαν οι πρωινές τιμές ως εκ θαύματος! Όμως, δεν ήταν πολύ χορταστικό - 1 αυγό με 2 φρυγανιές ή μια φέτα ψωμί του τοστ. Η Αναστασίου, λοιπόν, που είδε ότι δεν παίρνω άλλο βάρος, μου πρόσθεσε στο πρωινό που έπαιρνα ήδη (αυγό και 1 φέτα ψωμί του τοστ) + 2 φέτες τυρί του τοστ ή 1 φέτα τυρί του τοστ + 1 φετα γαλοπούλα, και, όντως, οι μετρήσεις παρέμειναν τέλειες. Είναι που δεν αντιδρούσα καλά στο πρωινό γάλα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zorro ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

ακου το εξής κουφό: τρώω εχτες το μεσημερι μια ντοματα, μισό αγγούρι, ένα αυγό βραστό, μία φέτα του τοστ τυρί 10% λιπαρά, 30 γρ ψωμί και 60 γρ μακαρονάκι κοφτό σκέτο με λίγη σάλτσα. Το ζάχαρο μετά από μια ώρα 145!!!

Τρώω σήμερα το μεσημέρι μία μπριζόλα μοσχαρίσια, ένα πιάτο χόρτα ραδίκια, δύο πηρουνιές τζατζίκι και 30 γρ ψωμί και το ζάχαρο στο 109 μετά από μια ώρα!

Δηλαδή εχτές που αντικατέστησα το κρέας με ένα αυγό και μια φέτα τυρί εκτοξεύθηκε το ζάχαρο! Οσο για το ψωμί και τα ζυμαρικά έχω ξαναφάει τις ίδιες ποσότητες και δεν με έχουν πειράξει.

Άβυσσος η ψυχή του ζαχάρου!!!!:-)

 

Επίσης ζάχαρο νηστείας 95 με 97 εδώ και 5 μέρες χωρίς να έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες. Δηλαδή γάλα + 2 φρυγανιές προ ύπνου έτρωγα και πριν που είχα 75 με 85.

Link to comment
Share on other sites

Zorro ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!

ακου το εξής κουφό: τρώω εχτες το μεσημερι μια ντοματα, μισό αγγούρι, ένα αυγό βραστό, μία φέτα του τοστ τυρί 10% λιπαρά, 30 γρ ψωμί και 60 γρ μακαρονάκι κοφτό σκέτο με λίγη σάλτσα. Το ζάχαρο μετά από μια ώρα 145!!!

Τρώω σήμερα το μεσημέρι μία μπριζόλα μοσχαρίσια, ένα πιάτο χόρτα ραδίκια, δύο πηρουνιές τζατζίκι και 30 γρ ψωμί και το ζάχαρο στο 109 μετά από μια ώρα!

Δηλαδή εχτές που αντικατέστησα το κρέας με ένα αυγό και μια φέτα τυρί εκτοξεύθηκε το ζάχαρο! Οσο για το ψωμί και τα ζυμαρικά έχω ξαναφάει τις ίδιες ποσότητες και δεν με έχουν πειράξει.

Άβυσσος η ψυχή του ζαχάρου!!!!:-)

 

Επίσης ζάχαρο νηστείας 95 με 97 εδώ και 5 μέρες χωρίς να έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες. Δηλαδή γάλα + 2 φρυγανιές προ ύπνου έτρωγα και πριν που είχα 75 με 85.

 

Αυτό συνέβη γιατί έβαλες πολλά στο ίδιο γεύμα από την ίδια κατηγορία ισοδύναμων.Στα διατροφολόγια δεν σας έδωσαν ποια είναι τα ισοδύναμα? Πχ ότι μπορείς να φας ένα αυγό Ή μία φέτα γαλοπούλα Ή μία φέτα κασέτι χαμηλά λιπαρά. Αν τα φας όλα μαζί παίρνεις πολλούς υδατάνθρακες και γιαυτό δεν μεταβολίζεται το σάκχαρο.

 

Αν δεν τα έχετε μπορείτε να πάρετε μία ιδεά εδώ http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ονειρακι εχεις δικιο σε αυτο. Μας εχει η ενα αυγο η μια φετα τυρι η δυο φετες γαλοπουλα αλλα εγω πεινουσα τοσο και λεω ενταξει μωρε αφου δεν τρωω κρεας τι πειραζει να φαω κ αυγο κ τυρι; Τελικα ομως πειραζει...!

Link to comment
Share on other sites

ακου το εξής κουφό: τρώω εχτες το μεσημερι μια ντοματα, μισό αγγούρι, ένα αυγό βραστό, μία φέτα του τοστ τυρί 10% λιπαρά, 30 γρ ψωμί και 60 γρ μακαρονάκι κοφτό σκέτο με λίγη σάλτσα. Το ζάχαρο μετά από μια ώρα 145!!!

 

1) Νομίζω πως έφταιγε η σάλτσα - η σάλτσα ντομάτα έχει πάντα και σκέτη ζάχαρη που προσθέτουν χώρια από το δικό της σάκχαρο - και το κοφτό μακαρονάκι που νομίζω δεν υπάρχει σε έκδοση ¨ολικής¨, άρα το κοινό άσπρο μακαρόνι και 2) γιατί τόσο λίγη πρωτεινη? - το ένα αβγό + 1 φέτα τυρί τόστ + 2 πιρουνιές τζατζίκι με τίποτα δεν σου κάνουν τα 200 γρ που πρέπει να τρως στο μεσημεριανό σου! Μήπως, την έλλειψη της πρωτεινης την αντικατέστησες με λίγο παραπάνω υδατάνθρακα σε μορφή ψωμιού ή παραπάνω μακαρονιού? Επίσης, μην συνοδεύεις το γεύμα με ανθρακούχα αναψυκτικά δηλ. ούτε καν σόδα - γιατί και αυτό υδατάνθρακας είναι.

 

Τρώω σήμερα το μεσημέρι μία μπριζόλα μοσχαρίσια, ένα πιάτο χόρτα ραδίκια, δύο πηρουνιές τζατζίκι και 30 γρ ψωμί και το ζάχαρο στο 109 μετά από μια ώρα!

- Λοιπόν, όταν πάμε ταβέρνα αυτή είναι συνήθως η επιλογή μου - μπριζόλα, μπιφτέκια, ψαρονέφρι χωρίς να τα ζυγίζω εννοείται - όσο κρέας και αν φας (στα κάρβουνα, όχι σαλτσερό) ΔΕΝ θα σου ανεβάσει το ζάχαρο, ακόμη και σε συνδυασμό με λίγο τυρί φέτα που θα τσιμπήσεις (όχι μέσα από σαγανάκια και σάλτσες, σκέτη φέτα, μανούρι, μυζήθρα τκλ), ακόμη και με λαχανικά χωρίς ζύγισμα, με το μάτι, αρκεί να μην φας (πολύ) ψωμί. Το ψωμί κάνει ολη τη ζημιά.

 

Επίσης ζάχαρο νηστείας 95 με 97 εδώ και 5 μέρες χωρίς να έχω αλλάξει διατροφικές συνήθειες. Δηλαδή γάλα + 2 φρυγανιές προ ύπνου έτρωγα και πριν που είχα 75 με 85.

- Παρατήρησε και τις ώρες ύπνου - όσο λιγότερες οι ώρες ύπνου τόσο μπορεί να σου ανεβάζει την τιμή. Άμα κοιμηθείς κανένα 9ωρο - 10ωρο, όπως εγώ τώρα (παίρνω τις τελευταίες ανάσες πριν τα ξυνύχτια), θα το δεις πιο χαμηλά.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ειπε να μπεις αυριο το απογευμα κατευθειαν νοσοκομειο; εγω εχω ραντεβου μαζι του αυριο στις 5! Σου ευχομαι με οσο λιγοτερους πονους γινεται να υποδεχθεις το λουλουδι σου!!! Θα περιμενω νεα σου μολις ηρεμησεις!

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπε να μπεις αυριο το απογευμα κατευθειαν νοσοκομειο; εγω εχω ραντεβου μαζι του αυριο στις 5! Σου ευχομαι με οσο λιγοτερους πονους γινεται να υποδεχθεις το λουλουδι σου!!! Θα περιμενω νεα σου μολις ηρεμησεις!

 

Εκείνη την ώρα θα με προετοιμάζουν ήδη φαντάζομαι. Θα σου στέιλω πμ μετά. Σε ευχαριστώ για τις ευχές!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...