Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, Μολις χθες εμφάνισα 4 ραγάδες 3 στο ενα στηθος και 1 στο άλλο. Σήμερα πήρα mama fissan και αμυγδαλέλαιο.( Ως τώρα χρησιμοποιούσα μια απλή ενυδατική και ελαιόλαδο.) Μόνο στο στήθος βγήκαν. Λέτε να εμφανίσω και αλλού? Εχω ένα σαπουνι με δεντρολίβανο που είναι για αδυνατισμα και ραγάδες κάνει να το χρησιμοποιήσω? (Λένε δεν κάνει το δεντρολίβανο στην εγκυμοσύνη):confused::confused::confused::confused: :cry::cry::cry:

 

Καλησπερα....εγω πηρα συνολικα στην εγκυμοσυνη 18 κιλα που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στις ραγαδες αλλα οπως λεει και η φιλη απο κατω οντως εχει να κανει και με το δερμα....εγω λοιπον τι επαθα....απο 3 μηνων και μεχρι να γεννησω δεν παρελειψα ουτε μια ημερα να βαλω λαδι στην αρχη αμυγδαλελαιο και επειτα μια κρεμα απο φαρμακειο η οποια ειχε και εχει πολυ καλες κρητικες.....μεχρι 5 μηνων δεν ειχα βγαλει τπτ....επειτα εμφανισα 3ραγαδες στο ενα στηθος λες και με ειχε γρατζουνισει γατα....και μεχρι την ημερα που γεννησα δεν ειχα απολυτως τιποτα....δεν εβγαλα ουτε για δειγμα...πουθενα στο σωμα...τωρα που σου γραφω εχουν περασει 8μιση μηνες απο τον τοκετο δεν εχω καθολου ραγαδες αλλα και αυτες που ειχα βγαλει στο στηθος εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας.....

 

Υγ...οταν μαλιστα ειχα παει στις αρχες στο φαρμακειο να αρω κρεμα η φαρμακοποιος οταν τις ειπα σκυβω να κανω κατι και με φαγουριζει η μεση μου...μου λεει χαρακτηριστικα τζαμπα μην παρεις κρεμα το δερμα σου εχει προδιαθεση για ραγαδες, οτι και να κανεις δεν θα τις αποφυγεις.....επαθα το σοκ αλλα φυσικα δεν την ακουσα και ητα κρεμα καιεβαζα μεχρι τον τοκετο....τωρα δεν εχω τπτ απο ραγαδες...θελει καλη ενυδατωση για να βοηθησεις το ιδιο σου το δερμα, πολυ νερο και καμια κρεμυλα η λαδακι.....με το καλο σου ευχομαι

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια, Μολις χθες εμφάνισα 4 ραγάδες 3 στο ενα στηθος και 1 στο άλλο. Σήμερα πήρα mama fissan και αμυγδαλέλαιο.( Ως τώρα χρησιμοποιούσα μια απλή ενυδατική και ελαιόλαδο.) Μόνο στο στήθος βγήκαν. Λέτε να εμφανίσω και αλλού? Εχω ένα σαπουνι με δεντρολίβανο που είναι για αδυνατισμα και ραγάδες κάνει να το χρησιμοποιήσω? (Λένε δεν κάνει το δεντρολίβανο στην εγκυμοσύνη):confused::confused::confused::confused: :cry::cry::cry:

κανενας δεν μπορει να στο εγγυηθει αυτο,ουτε η καλυτερη κρεμα....αν ειναι το δερμα σου ελαστικο,καπως σωζεσαι αν οχι........παντως καλο ειναι να βαζεις καποια κρεμα προληπτικα...οσο για τις ρεγαδες που εμφανισες τωρα,ειναι πολυ πιθανο να φυγουν με τη γεννα,πολλες κοπελες βλεπουν ραγαδες στη κοιλια οταν πλησιαζουν στο τοκετο που μετα απλως εξαφανιζονται...απτην αλλη κιαν δε φυγουν τι εγινε?σιγα μη σκασουμε και γι'αυτο!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Ραγάδες είναι μικρό το κακό, η χαλάρωση του δέρματος για μένα είναι σοβαρότερο πρόβλημα. Ό,τι έγινε έγινε, μπορεί και να φύγουν μετά τον τοκετό, το θέμα είναι να προλάβεις μη σου βγουν κι άλλες, αν και όπως λένε όλοι είναι θέμα δέρματος...

 

Καλή δουλειά στην πρόληψη των ραγάδων κάνει το βούτυρο κακάο (cocoa butter) κατά προτίμηση όσο πιο φυσικό και ανεπεξέργαστο γίνεται, όπως εδώ:

http://www.iherb.com/Life-Flo-Health-Pure-Cocoa-Butter-9-fl-oz-266-ml/42930

 

(γενικά το iherb έχει και πολλά ωραία λαδάκια για την πρόληψη των ραγάδων)

 

Μετά τον τοκετό, όταν κάνουμε διατροφή και το σώμα μας μαζεύει, πάλι υπάρχει κίνδυνος για ραγάδες οπότε το δέρμα θέλει πάλι καλή τροφή και ενυδάτωση.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις άμμεσες απαντησεις σας. Απο προχθες εχω ξεκινησει 2 φορες την ημερα αμυγδαλέλαιο και 1 φορά κρεμα. Ας ελπίσω ότι δεν θα εμφανίσω άλλες. Στο στήθος βάζατε άλλη κρέμα ή την ίδια μετο σώμα?:confused:

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα το μπέμπη μου πριν 16 ημέρες, δεν έκανα καμία απολύτως ραγάδα στην κοιλιά, έβαζα από τον τρίτο μήνα ημερησίως μετά το ντουζ την κρέμα SALBA MAMA 1, η οποία έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά, και είναι και πολύ οικονομική, 11 ευρώ κοστίζει, και μετά βίας ξεκίνησα στο τέλος του 9ου το τρίτο σωληνάριο. Βέβαια πήρα και λίγα κιλά, συγκεκριμένα 10,5. Τώρα βάζω την κρέμα SALBA MAMA 2,*για να αποφύγω χαλάρωση του δέρματος. Στο στήθος έβαζα στο τέλος της εγκυμοσύνης μια κρέμα λανολίνης, κυρίως για προετοιμασία των θηλών, τη ίδια βάζω και τώρα που θηλάζω,για να αποφύγω πληγές και σκάσιμο δέρματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ απο μένα.

Εγω φαντάσου ειμαι 24 χρονών..τωρα ειμαι στην 31 εβδομάδα αλλα ραγάδες στον ποπο μου έχω πολλές!πολλές ομως..!Και απο το πουθενά!Ποτέ δεν είχα πάρει πολλά κιλά η να ειχα χάσει πολλά κιλα..αυτο κ αν ειναι σπαστικό!

Τωρα βάζω κρέμα της Fissan και αμυγδαλέλαιο..προς το παρόν δεν εχει εμφανιστεί καμιά στην κοιλιά η στο στήθος αλλα επειδή εχω προδιάθεση απ οτι φαίνεται δεν νομίζω να τις γλιτώσω...α ξέχασα να πω κ την μάνα μου μια ζωη με ραγάδες την θυμάμαι..και στην κοιλιά κ στον ποπο...αχχχχ.........δράμα η κατάσταση :P:?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα την simulcium στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έκανα καθόλου ραγάδες. Τώρα βάζω την ίδια και ελπίζω για το ίδιο. Πίνετε πολλά νερά, στο τρίτο τρίμηνο πρέπει να πίνουμε 2 λίτρα τουλάχιστον για να είμαστε καλά ενυδατωμένες και η ενυδάτωση αυτή περνά και στο δέρμα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ραγαδες ή κυτταριτιδα; καμμια φορα τα κοριτσακια σε αυτη την ηλικια παρουσιαζουν κατι σαν κυτταριτιδα. Να πινει περισσοτερο νερο.

 

http://www.pharmacy4u.gr/herbal-healing-cream-cotton-thistle-pine-bark-30ml-p-16363.html#.Uai9nZxvy2k

 

πολύ καλή,οικονομική και πάνω από όλα φυτική!!φυτικά προιόντα κρήτης

 

πες μας αποτελέσματα αν τη χρησιμοποιήσεις.:P

Link to comment
Share on other sites

http://www.pharmacy4u.gr/herbal-healing-cream-cotton-thistle-pine-bark-30ml-p-16363.html#.Uai9nZxvy2k

 

πολύ καλή,οικονομική και πάνω από όλα φυτική!!φυτικά προιόντα κρήτης

 

πες μας αποτελέσματα αν τη χρησιμοποιήσεις.:P

Παραλείπονται τα συστατικά της ή μου φαίνεται;!

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

kalhmera!!εγω χρησιμοποιω μια κρεμα που πηρα απο το φαρμακειο λεγεται privenstria.ειναι λιγο ακριβη αλλα (28Ε) αλλα ειναι 150ml και κραταει καιρο γιατι τη βαζεις 1-2 μαξιμουμ τη μερα...βαζω αυτη μετα το ντουζ και το βραδυ πριν κοιμηθω βαζελινη...κανει καλη δουλεια!!εχω βρει σε αρωμα σοκολατας και μωρουδιακη που μυριζει τελεια,γιατι η κλασικη με ενοχλει η μυρωδια της!!!παντως παιζει ρολο και το δερμα της καθε μιας!!αλλα καλυτερα να προσεχουμε!!

 

Και εγω αυτη χρησιμοποιησα και μια ακομα για να συγκρινω.....αποτελεσματικες και οι 2 και δεν εχω ουτε μια ραγαδα.....γεννησα πριν 10 μηνες.....

Χρησιμοποιησα ομως και αμυγδαλελαιο......και ειχα προδιαθεση για ραγαδες αλλα ευτυχως δεν εβγαλα!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερααααα!τι κανετε ?θελω να ρωτισω κατι....ειμαι εγκυοσ 6 εβδομαδων ποτε πρεπει να ξεκινησω να βαζω βαζελινη στο σωμα μου για να αποφυγω τισ ραγαδεσ??α και κατι αλλο.....ειμαι ηδη γεματουλα με ταση να παχαινω στην κοιλια.....αυτο σημαινει οτι στανταρ θα κνω πολυ μεγαλη κοιλιά ή δεν παιζει ρολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

από τον 2ο μήνα πρέπει να βάζουμε σε καθημερινή βάση.

εγώ στην εφηβεία μου έκανα πολλές ραγάδες, οπότε πάντα έλεγα ότι όταν μείνω έγκυος θα γίνω όλη μια ραγάδα. και τελικά δεν έκανα ούτε μια. έβαζα καθημερινά από τον 2ο μήνα το λαδάκι της Weleda για ραγάδες. είναι ελαφρύ, βάζεις μικρή ποσότητα και πραγματικά καταλαβαίνεις ενυδάτωση.

 

μάλιστα επειδή είναι φυτικό λαδάκι ενδείκνυται και κατά την περίοδο του θηλασμού. πολλές γυναίκες βάζουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και το αφήνουν αφού γεννήσουν. αλλά τις πρώτες εβδομάδες μετά τον τοκετό επιβάλλεται να βάζουμε κάτι αφού πρώτα το έχουμε τσεκάρει και με τον γιατρό μας, ότι το συγκεκριμένο προϊόν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από τον πέμπτο-έκτο μου είπε ο γιατρός να αρχίσω να βάζω. Και να αποφύγω την βαζελίνη, όμως ξέρω ότι σε αυτό οι γνώμες διίστανται... Χρησιμοποιώ την Salba Mama που είναι αρκετά οικονομική και αμυγδαλέλαιο 2 φορές την ημέρα.

 

Είμαι στον ένατο και ακόμη δεν έχω δει ραγάδες, αν και είχα κι εγώ κάνει πολλές στην εφηβεία παρʼ ότι πάντα ήμουν αδύνατη στα κιλά, οπότε τις φοβόμουν πολύ τις ραγάδες. Ελπίζω να μην τις εμφανίσω τώρα στο τέλος...

 

Τώρα faniag, το αν θα κανείς μεγάλη κοιλιά, νομίζω ότι εξαρτάται από τον σωματότυπο πιο πολύ. Αν δηλαδή έχεις μακρύ κορμό η κοιλιά μπορεί να μην φαίνεται τόσο πολύ. Ή αν είσαι σχετικά φαρδιά. Επίσης έχει να κάνει και με τον μυϊκό τόνο.. Άλλες έχουν την κοιλιά ψηλά, άλλες πιο χαμηλά, έχει να κάνει με το σώμα, όχι τόσο με το που παίρνει το βάρος κανείς...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήγα στη δερματολόγο μου που χρησιμοποιώ χρόνια και εμπιστεύομαι. Μητέρα δύο παιδιών η ίδια.

 

Πήγα γιατί πάχαινα-αδυνάτιζα, είμαι γεμάτη ραγάδες και τώρα με τα δίδυμα....

 

Αρχικά όταν η μάνα μου μου είπε ότι χρησιμοποιούσε βαζελίνη, ήμουν εντελώς αρνητική. Δεν είχε κάνει ραγάδα, ούτε σε μένα ούτε στην αδερφή μου.

 

Μετά, μου το είπε και η δερματολόγος. Αφού μου έγραψε 2 να επιλέξω, μου είπε να χρησιμοποιώ και το αμυγδαλέλαιο που ήδη έβαζα, και τη βαζελίνη.

 

Γενικά αυτό που σύστησε ήταν να μην αφήνω χωρίς ενυδάτωση την κοιλίτσα και τις άλλες περιοχές και να αλοίφομαι όσο γίνεται πιο τακτικά:)

Μάλιστα ήταν κάθετη ότι αν διατηρήσω αυτήν την οδηγία, δεν θα εμφανίσω καμία!!!

 

Οπότε κορίτσια ενυδάτωση και πάλι ενυδάτωση συνέχεια.

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Πήγα στη δερματολόγο μου που χρησιμοποιώ χρόνια και εμπιστεύομαι. Μητέρα δύο παιδιών η ίδια.

 

Πήγα γιατί πάχαινα-αδυνάτιζα, είμαι γεμάτη ραγάδες και τώρα με τα δίδυμα....

 

Αρχικά όταν η μάνα μου μου είπε ότι χρησιμοποιούσε βαζελίνη, ήμουν εντελώς αρνητική. Δεν είχε κάνει ραγάδα, ούτε σε μένα ούτε στην αδερφή μου.

 

Μετά, μου το είπε και η δερματολόγος. Αφού μου έγραψε 2 να επιλέξω, μου είπε να χρησιμοποιώ και το αμυγδαλέλαιο που ήδη έβαζα, και τη βαζελίνη.

 

Γενικά αυτό που σύστησε ήταν να μην αφήνω χωρίς ενυδάτωση την κοιλίτσα και τις άλλες περιοχές και να αλοίφομαι όσο γίνεται πιο τακτικά:)

Μάλιστα ήταν κάθετη ότι αν διατηρήσω αυτήν την οδηγία, δεν θα εμφανίσω καμία!!!

 

Οπότε κορίτσια ενυδάτωση και πάλι ενυδάτωση συνέχεια.

 

Kαλησπέρααα, εγώ τι να πώ που τις εχω παντρευτεί τις ραγάδες απο την εφηβεία μου και οχι λόγω κάποιας εγκυμοσύνης!!Άσε...πονεμένη ιστορία..Τον τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει κάτι θεραπείες με laser!! Ήδη βρίσκομαι στην πέμπτη συνεδρία...είδομεν λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρααα, εγώ τι να πώ που τις εχω παντρευτεί τις ραγάδες απο την εφηβεία μου και οχι λόγω κάποιας εγκυμοσύνης!!Άσε...πονεμένη ιστορία..Τον τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει κάτι θεραπείες με laser!! Ήδη βρίσκομαι στην πέμπτη συνεδρία...είδομεν λοιπόν..

 

 

Περιμένουμε νέα σου λοιπόν!!! Έως τώρα είδες αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς τώρα ειδα το ποστ και σίγουρα δε σας πρόλαβα αλλά για τις ενδιαφερόμενες απο δώ κα ιπέρα ανέφερα σε ένα άλλο θέμα το εξής:

Καλησπέρα κορίτσια, δοκιμάστε να ενυδατώσετε το δέρμα σας για να διατηρήσει την ελαστικότητα του κάνοντας μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο για την πρόληψη τους στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και στην κοιλίτσα και στο στήθος και μετά που θα γεννήσετε εάν έχουν δημιουργηθεί ή εφόσον έχετε απο παλιά βάλτε την κρέμα με κεραλοιφή κατά τον ραγάδων για την καταπολέμηση τους. Είναι πολύ οικονομική και απόλυτα φυσική λύση και το κυριότερο είδα πολύ καλά αποτελέσματα (με συχνή χρήση - κάθε μέρα μέσα σε 1.5 μήνα). Πρίν καταφύγετε στο λαιζερ θα σας το πρότεινα!

 

Ελπίζω να βοηθήσει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, δοκιμάστε να ενυδατώσετε το δέρμα σας για να διατηρήσει την ελαστικότητα του κάνοντας μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο για την πρόληψη τους στην διάρκεια της εγκυμοσύνης και στην κοιλίτσα και στο στήθος και μετά που θα γεννήσετε εάν έχουν δημιουργηθεί ή εφόσον έχετε απο παλιά βάλτε την κρέμα με κεραλοιφή κατά των ραγάδων για την καταπολέμηση τους. Είναι πολύ οικονομική και απόλυτα φυσική λύση και το κυριότερο είδα πολύ καλά αποτελέσματα (με συχνή χρήση - κάθε μέρα μέσα σε 1.5 μήνα). Πρίν καταφύγετε στο λαιζερ θα σας το πρότεινα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα την πρώτη φορά την prevenstria της frezyderm και δεν έκανα καμία ραγάδα. Τώρα πάλι την ίδια χρησιμοποιώ, θα δείξει. Πάντως ο γιατρός μου είχε πεί, ότι και να βάλεις αν είναι το δέρμα σου να κάνει ραγάδες θα κάνει απλά μπορείς να το βοηθήσεις κάπως με τις αλοιφές.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στη δερματολόγο μου που χρησιμοποιώ χρόνια και εμπιστεύομαι. Μητέρα δύο παιδιών η ίδια.

 

Πήγα γιατί πάχαινα-αδυνάτιζα, είμαι γεμάτη ραγάδες και τώρα με τα δίδυμα....

 

Αρχικά όταν η μάνα μου μου είπε ότι χρησιμοποιούσε βαζελίνη, ήμουν εντελώς αρνητική. Δεν είχε κάνει ραγάδα, ούτε σε μένα ούτε στην αδερφή μου.

 

Μετά, μου το είπε και η δερματολόγος. Αφού μου έγραψε 2 να επιλέξω, μου είπε να χρησιμοποιώ και το αμυγδαλέλαιο που ήδη έβαζα, και τη βαζελίνη.

 

Γενικά αυτό που σύστησε ήταν να μην αφήνω χωρίς ενυδάτωση την κοιλίτσα και τις άλλες περιοχές και να αλοίφομαι όσο γίνεται πιο τακτικά:)

Μάλιστα ήταν κάθετη ότι αν διατηρήσω αυτήν την οδηγία, δεν θα εμφανίσω καμία!!!

 

Οπότε κορίτσια ενυδάτωση και πάλι ενυδάτωση συνέχεια.

 

Δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει πρόληψη για τις ραγάδες (ότι και αν είπε η δερματολογος...) και τα διάφορα σκευάσματα (κρέμες, αλοιφές ΚΑΙ βαζελίνη δεν κάνουν απολύτως τίποτα).

 

There is no proven method for preventing development of striae or diminishing established stretch marks [36], although trials for both prevention and treatment are promising (see below). To be effective, treatment generally needs to be applied to striae when they are red (ie, active); however, new treatments (eg, laser/light technology) may improve "striae alba" [37].

 

●Local treatment with tretinoin cream was beneficial in improving the appearance of striae in some studies [31,38,39], but not others [40]. Data from these reports are insufficient to determine whether the treatment is effective. In large doses, tretinoin could be teratogenic and we feel it is best avoided for treatment of stretch marks during pregnancy.

●In a randomized trial, a cream containing Centella asiatica extract, alpha tocopherol (vitamin E), and collagen-elastin hydrolysates seemed to prevent development of striae in women prone to this problem, but further study is needed before this intervention can be recommended.

●Cocoa butter was not effective in preventing stretch marks in another randomized trial [41].

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Mariob, θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω γιατί καθότι μητέρα αλλά και μετά απο πολύ ψάξιμο, βάζοντας αμυγδαλέλαιο ή καμιά φορά λάδι avocado για ενυδάτωση δέρματος για πρόληψη ραγάδων κατά την πορεία της εγκυμοσύνης, αλλά και κρέμα κατά των ραγάδων, μετά την εγκυμοσύνη, τα αποτελέσματα απλά δεν περιγράφονται. Βασικά δεν έκανα ραγάδες αλλά και το δέρμα μου διατηρήθηκε και επανήλθε στα επίπεδα που ηταν προ εγκυνοσύνης

 

Εννοείται ότι μιλάμε για 100% φυτικά προϊόντα και όσο αφορά την κρέμα κατά των ραγάδων και όσο αφορά τα λάδια

 

Για όποια ενδιαφέρετε, χρησιμοποίησα αυτή την κρέμα για ραγάδες:

http://cretansoil.com/el/fytika-kallyntika/22-bioaroma-krema-gia-ragades-5200120590428.html

 

και αυτό το λάδι avocado:

http://cretansoil.com/el/-/188--100ml.html

 

αμυγδαλέλαιο βρίσκουμε παντού οπότε δεν το αναφέρω.

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

εμένα η κολλητή μου που γέννησε κορίτσια δεν έβαζε τίποτα και το δέρμα της επανήλθε οπως πριν καμία ραγάδα ούτε που ανοιξε τίποτα

νομίζω ότι εξαρτάται από τον τύπο του δέρματος

εγώ δεν νομίζω να ασχοληθώ με όλα αυτά μία ενυδάτωση νομίζω ότι αρκεί

Link to comment
Share on other sites

Mariob, θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω γιατί καθότι μητέρα αλλά και μετά απο πολύ ψάξιμο, βάζοντας αμυγδαλέλαιο ή καμιά φορά λάδι avocado για ενυδάτωση δέρματος για πρόληψη ραγάδων κατά την πορεία της εγκυμοσύνης, αλλά και κρέμα κατά των ραγάδων, μετά την εγκυμοσύνη, τα αποτελέσματα απλά δεν περιγράφονται. Βασικά δεν έκανα ραγάδες αλλά και το δέρμα μου διατηρήθηκε και επανήλθε στα επίπεδα που ηταν προ εγκυνοσύνης

 

Εννοείται ότι μιλάμε για 100% φυτικά προϊόντα και όσο αφορά την κρέμα κατά των ραγάδων και όσο αφορά τα λάδια

 

Για όποια ενδιαφέρετε, χρησιμοποίησα αυτή την κρέμα για ραγάδες:

http://cretansoil.com/el/fytika-kallyntika/22-bioaroma-krema-gia-ragades-5200120590428.html

 

και αυτό το λάδι avocado:

http://cretansoil.com/el/-/188--100ml.html

 

αμυγδαλέλαιο βρίσκουμε παντού οπότε δεν το αναφέρω.

 

:-)

 

Sorry αλλά έχει αποδειχθεί ότι οι ραγάδες έχουν υπόβαθρο γενετικό/ ορμονικό και επομένως οι αλοιφές /λάδια που βάζετε δεν κάνουν τίποτα. Γιατί νομίζεις ότι κάνουν ραγάδες ΚΑΙ οι άντρες; Επομένως απλώς δεν ήταν να κάνεις ραγάδες και γι αυτό δεν έκανες, όχι επειδή έβαλες ότι έβαλες...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...