Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα!!ειμαι καινουρια..πηρα αφορμη την επισκεψη μου στον ενδοκρινολογο και ειπα να γραφτω!!εχω υποθυρεοειδισμο TSH 7,30!!

προσπαθουμε για νινι λιγους μηνες αλλα ο γιατρος μου ειπε..πως με αυτο το θυρεοειδη πιθανον να εχω μεινει εγκυος και να εχω αποβαλλει!!Δεν μου ανεφερε τπτ ομως για το μελλον..θα κανω?πρεπει να περασει καιρος θεραπειας?ποσος καιρος?δεν μου ειπε τπτ!!Ανησυχω!!Ολες θελουμε ενα νινι!!Καταλαβαινετε πως νιωθω!!εσεις γνωριζεται κατι?:?:?:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!ειμαι καινουρια..πηρα αφορμη την επισκεψη μου στον ενδοκρινολογο και ειπα να γραφτω!!εχω υποθυρεοειδισμο TSH 7,30!!

προσπαθουμε για νινι λιγους μηνες αλλα ο γιατρος μου ειπε..πως με αυτο το θυρεοειδη πιθανον να εχω μεινει εγκυος και να εχω αποβαλλει!!Δεν μου ανεφερε τπτ ομως για το μελλον..θα κανω?πρεπει να περασει καιρος θεραπειας?ποσος καιρος?δεν μου ειπε τπτ!!Ανησυχω!!Ολες θελουμε ενα νινι!!Καταλαβαινετε πως νιωθω!!εσεις γνωριζεται κατι?:?:?:cry:

 

Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου. Άπαξ και ρυθμιστεί ο θυροειδής σου θα μπορέσεις μια χαρά να μείνεις έγκυος! Απλά θα το παρακολουθείς τακτικά και καθ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου γιατί μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση της δόσης που παίρνεις. Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς καθόλου κοπέλα μου. Άπαξ και ρυθμιστεί ο θυροειδής σου θα μπορέσεις μια χαρά να μείνεις έγκυος! Απλά θα το παρακολουθείς τακτικά και καθ'όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σου γιατί μπορεί να χρειαστεί ρύθμιση της δόσης που παίρνεις. Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα θα πάνε καλά!

Κι εγω αυτο ξερω.Μονο να ακους τον ενδοκρινολογο σου γιατι οι γυναικολογοι καμια φορα το παιζουν ξερολες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Γέννησα πριν απο 15 μήνες. Απο τότε προσπαθω να χασω τα κιλά της εγκυμοσυνης συν καποια που ειχα απο πριν αλλα μάταια. Πήγα έκανα εναν υπέρηχο στον θυρεοειδή μου και εδειξε μια ήπια ανομοιογενεια. ¨Εκανα και εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν φυσιολογικες. Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο ο οποιος ουτε καν καταδεχτηκε να κοιταξει τον υπερηχο και φυσικα δεν μπηκε σε κοπο να μου εξηγησει.

Καποιες φορες αισθανομαι αισθημα καυσου και πνιγμου στην περιοχη

Τα μαλλια μου πεφτουν τοσο ωστε να εχει κανει διαφανεια το κεφαλι μου σε ενα σημειο.

Με πιανει ανεξηγητα θυμός και μετα αισθανομαι τυψεις.

Νιωθω κουρασμενη συνεχεια.

Δεν μπορω να χασω βαρος παρολο που με παρακολουθουσε διατροφολογος και εκανα και ασκηση.

Εν τελει με εγκατελειψε ο διατροφολογος και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδη μου. Τα ιδια μου ειπε και ο γυναικολογος. Μετα απο σημερα δεν ξερω τι να κανω. θα παω να επαναλαβω τις εξετασεις επειδη για το διαγνωστικο αυτο δεν ακουσα τα καλυτερα λογια αλλα τα εμαθα κατοπιν εορτης.

 

Σας παρακαλω εαν γνωριζεται πειτε μου τι σημαινει αυτο το ηπια ανομοιογενεια θυρεοειδους.

Και ακομα μια ερωτηση. Πως εξεταζει ενας ενδοκρινολογος?

αυτος που πηγα οταν του εδωσα τον υπερηχο τον κρατησε χωρις να τον κοιταξει και τον αφησε διπλα του σε εναν σωρο απο χαρτια και μου ειπε δεν εχεις τιποτα αφου οι εξετασεις αιματος ειναι καλες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.

 

Γέννησα πριν απο 15 μήνες. Απο τότε προσπαθω να χασω τα κιλά της εγκυμοσυνης συν καποια που ειχα απο πριν αλλα μάταια. Πήγα έκανα εναν υπέρηχο στον θυρεοειδή μου και εδειξε μια ήπια ανομοιογενεια. ¨Εκανα και εξετασεις αιματος οι οποιες βγηκαν φυσιολογικες. Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο ο οποιος ουτε καν καταδεχτηκε να κοιταξει τον υπερηχο και φυσικα δεν μπηκε σε κοπο να μου εξηγησει.

Καποιες φορες αισθανομαι αισθημα καυσου και πνιγμου στην περιοχη

Τα μαλλια μου πεφτουν τοσο ωστε να εχει κανει διαφανεια το κεφαλι μου σε ενα σημειο.

Με πιανει ανεξηγητα θυμός και μετα αισθανομαι τυψεις.

Νιωθω κουρασμενη συνεχεια.

Δεν μπορω να χασω βαρος παρολο που με παρακολουθουσε διατροφολογος και εκανα και ασκηση.

Εν τελει με εγκατελειψε ο διατροφολογος και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο για τον θυρεοειδη μου. Τα ιδια μου ειπε και ο γυναικολογος. Μετα απο σημερα δεν ξερω τι να κανω. θα παω να επαναλαβω τις εξετασεις επειδη για το διαγνωστικο αυτο δεν ακουσα τα καλυτερα λογια αλλα τα εμαθα κατοπιν εορτης.

 

Σας παρακαλω εαν γνωριζεται πειτε μου τι σημαινει αυτο το ηπια ανομοιογενεια θυρεοειδους.

Και ακομα μια ερωτηση. Πως εξεταζει ενας ενδοκρινολογος?

αυτος που πηγα οταν του εδωσα τον υπερηχο τον κρατησε χωρις να τον κοιταξει και τον αφησε διπλα του σε εναν σωρο απο χαρτια και μου ειπε δεν εχεις τιποτα αφου οι εξετασεις αιματος ειναι καλες.

 

Να πας σε άλλον ενδοκρινολόγο . Το αίσθημα του καύσου το έχω κι εγώ κι έχω αρρυθμιστο θυρεοειδή .Ωστόσο εγώ σε αυτήν την φάση έχω παρουσιάσει υπερθυρεοειδισμό , αλλά δεν νομίζω οτι έχει σχέση . Όλα όσα περιγράφεις πάντως είναι συμπτώματα της γενικότερης ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Είμαι έγκυος και στον προγεννητικό είχα και τις καθιερωμένες εξετάσεις θυρεοειδή.

 

Η TSH μου ήταν 2.90 με φυσιολογικές τιμές 0.27-4.20.

 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι την ήθελε στο 2.50 και με παραπέμπει σε ενδοκρινολόγο.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:Έχει τύχει σε κάποια κοπέλα παρόμοια κατάσταση;;

 

Από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο;:?::?::?::?:

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

εγώ στον προγεννητικό της 2ης εγκυμοσύνης

είχα 3,18 με όριο 4,7 νομίζω

αλλά παρόλα αυτά με ξεκίνησαν χάπάκι Τ4 των 50......

 

οι ενδοκρινολόγοι θέλουν την tsh γύρω στο 1 - 1,5 ιδανικά.....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

χαρα80

ένας καλός ενδοκρινολόγος

ζητάει και κοιτάει τον υπέρηχο θυροειδούς

σε συνδυασμό με τους δείκτες του θυροειδή

και τα αντισώματα θυροειδούς anti-tg και anti-tro

 

και σε ψηλαφίζει στο σημείο του θυροειδή για εντοπισμό όζων

 

μετά βγάζει το πόρισμα του

 

εγώ που έχω ανοιμοιογένεια μου είπαν ότι δείχνει προδιάθεση

επίσης έχω και αντισώματα anti-tro

αλλά μόνο όταν ανέβηκε η tsh μου έδωσαν χαπάκι

 

κάποιοι πέρνουν και με καλές τιμές στους δείκτες

αν έχουν όζους...

 

εξαρτάται από το γιατρό

 

εχώ κληρονομικότητα από το σόι της μαμάς

που έχουν όλοι

και το τσέκαρα διεξόδικα τόσα χρόνια

μόλις πάτησα τα 30 βγήκε και σε μένα.....

ενώ πιο πριν όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καθαρές

 

μετά την πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησε η υπολειτουργία

ανέβηκε η tsh και υπέρηχος που ήταν πάντα καθαρός

έβγαλε ανομοιογένεια....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια μηπως μπορει ν με βοηθησει καμια με τις τιμες

 

 

------------------------------------ φτ

tsh 75,48 -------------------------------- 0,27-4,7

ft4 0,38 --------------------------------- 0,93-1,7

ft3 2,4 --------------------------------------2-4,4

anti-tpo 141 ----------------------------------< 12

anti-TG 106 ---------------------------------- <20

 

 

εκανα κ υπερηχο κ βρηκε οτι εχω οζους ,κυστες κ φλεγμονη

 

κ σπινθηρογραφημα κ το οποιο γραφει

 

Παρατηρειται μικρου βαθμου αυξηση των οριων του αδενα με διαχυτα ανομοιογενη και σχετικα εντονη προσληψη του ραδιοφαρμακου

 

χωρις σαφη περιγραφη οζου

 

 

τωρα θ απαω την αλλη Τεταρτη στον γιατρο ν τ δει αλλα μεχρι ν παω η αγωνια στα υψη

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πουμε?? δεν ειναι καλες οι εξετασεις.....πρεπει να δεις αμεσα ενδοκρινολογο.

Τ4 θα σου δωσει και θα το παρακολουθεις. Οι οζοι ειναι μεγαλοι?? Αν ναι, ισως κανεις παρακεντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας..να ρωτησω κατι που με βασανιζει,μπορει και αδικα βεβαια.το σεπτεμβρη εκανα εξετασεις θυροειδη και η tsh ηταν 2.τωρα εκανα παλι και η tsh ειναι 3,82.αυτες εν τω μεταξυ μου τις εγραψε δερματολογος λογω τριχοπτωσης και μου ειπε να παω σε ενδοκρινολογο γιατι το 3,82 ειναι κοντα στο πανω οριο,το οποιο ειναι 4,2.αυτη δεν ηξερε να μου πει κατι παραπανω.και θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος απο εσας ,ειναι φυσικολογικη αυτη η αυξηση της tsh,παρολο που ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια?δηλαδη μπορει σε διαστημα 2 μηνων να εμφανιζει τετοιες μεταβολες?ή οποιος δεν εχει προβλημα με το θυροειδη του η tsh του ειναι γενικα σταθερη γυρω απο καποιο νουμερο?να σημειωσω οτι οι αλλες ορμονες ειναι οκ οπως και τα αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι στα φυσιολογικα αλλα δεν ειναι ιδανικο....και σε συνδυασμο οτι χανεις μαλια ( ενδεξη υποθυρεοειδισμου) νομιζω οτι θα επρεπε να σου δωσει Τ4

 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.η αληθεια ειναι οτι αν πρεπει να παρω χαπι θα ηταν ανακουφιση για μενα με την εννοια οτι δεν μπορω να βρω την αιτια τριχοπτωσης,αλλα αν αυτη ειναι ο θυροειδης με ενα χαπι θα βρω την ησυχια μου.εχω κουραστει τοσους μηνες να κανω εξετασεις γι αυτο το θεμα.τετοιες μεταβολες στον θυροειδη ειχα κ πιο παλια αλλα τοτε επαιρνα αντισυλληπτικα οποτε το απεδωσα εκει.τωρα ομως δεν παιρνω κανενα χαπι και μου φανηκε περιεργη τετοια αυξηση σε 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα . θελω να κανω μεσοθεραπεια στο προσωπο και ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κυνδινος για το θυροειδη μου. εχω υποθειροηδισμο χασιμοτο. ρωτησα την ενδοκρινολογο και μου ειπε πως δεν γνωριζει την μεσοθεραπεια αλλα δεν νομιζω να εχεισ προβλημα. τι γνωμη εχετε? τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

κοριτσια καλησπερα,πριν λιγο καιρο εμαθα οτι εχω ενα τοξικο αδενωμα στο θυροειδη,ειναι πολυ μεγαλος ο οζος και πρεπει να τον αφαιρεσω.το δικο μου προβλημα ειναι οτι θηλαζω την 17 μηνων κορη μου και πρεπει να αποθηλασω για το χειρουργειο.εχω στεναχωρεθει παρα πολυ.στην αρχη ειπα να αδιαφορησω και να το αφησω για μετα απο κανενα χρονο να αποθηλασει δλδ μονο του το μωρο.ομως με τον καιρο και μετα απο φωνες του συζυγου μου οτι μπορει αν ειναι επικινδυνο που το αμελω αποφασισα να το κανω το χειρουργειο και αρχηζω και ψαχνω λιγο τον φυσικο αποθηλασμο.επισης οι τιμες tsh μου ειναι πολυ χαμηλες 0,01 και με κανει κ εχω αηπνια,μου εχει σταματισει η περιοδος και διαφορα αλλα που παθαινω απο τον οζο.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...