Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφοριες για λαβύρινθο?


Recommended Posts

Ηθελα να μοιραστω την δικη μου ιστορια ,μηπως και καμια αλλη "συμπάσχουσα" μπορει να μου λυσει καποιες αποριες,και γενικα να ανταλλαξουμε αποψεις για το θεμα.:)

Όταν ημουν 18 χρονών,(τωρα ειμαι 32) και ενω δεν ηξερα τι θα πει η λεξη ζαλάδα,αρχισα να νοιωθω οτι βρισκομαι σε καραβι,ίλιγγο,το αισθημα οτι τα πραγματα περιστρεφονται γυρω μου,και ανακατωσούρα.Εκεινη την εποχή εκανα μια θεραπαια για ακμή με υσχιρη αντιβίωση και όταν το αναφερα στον δερματολόγο μου ,ειπε οτι θα φταιει καποια μορφή αναιμιας,και¨φαε καμια φακή κοπελα μου,θα σου περασει,πως κανεις ετσι;":evil:

Το θεμα ηταν οτι οι ζαλάδες συνεχίστηκαν,παραπονιόμουν αλλα όλοι νομιζαν οτι ειναι ιδεα μου ή κατι ψυχοσωματικό λόγω εξετασεων ,εφηβειας κτλ,ώσπου το επομενο καλοκαιρι που ειχα τα μαυρα μου χαλια,οι γονεις μου με πήγαν σε ΩΡΛ ,ο οποίος με καποια τεστ που μου εκανε διαπίστωσε λαβύρινθο,προβλημα στα αυτια δηλαδη.Εννοειται οτι εκανα και αξονική για να μην υπάρχει αμφιβολια καθώς και επισκεψη σε νευρολογο.

Ο ΩΡΛ λοιπόν,μου ειπε οτι μαλλον δημιουργήθηκε απο την αντιβιωση τοτε που επινα και οτι δημιουργήθηκε βλάβη στο κεντρο ισορροπιας που βρισκεται στο λαβύριθο του αυτιου,γιατι σε τοσο μικρη ηλικια ειναι σπανιο φαινόμενο,και μου εδωσε φαρμακευτικη αγωγή για 6 μηνες περιπου,(Sibelium,antivom,και Ribrain) σε διαφορες δόσεις και συνδιασμούς για εκεινο το διαστημα και όταν μου περασε μου εξηγησε οτι δεν περναει για παντα,θα επανερχεται κατα διαστηματα.Όντως ,ξαναεκανε την εμφανιση του το επομενο καλοκαιρι,και πολύ πιο εντονα,με αποτελεσμα να μην περναει με την αγωγή.Τότε ο γιατρος μου με εστειλε Αθήνα,στον κυριο Κορρε,ιλιγγιολογο ΩΡΛ,ο οποιος μετα απο ενα σωρο εξετασεις κτλ,μου εδωσε καποια αλλη αγωγή με χαπια για το κυκλοφορικο,και καθε μηνα πήγαινα στο ιατρειο του που μου εβαζε κατι ακουστικα και ακουγα ηχους ξαπλωμενη και διαφορα αλλα περιεργα που δεν τα θυμαμαι τωρα γιατι εχουν περασει και αρκετα χρόνια(κατι σαν ασκήσεις μαλλον για τα αυτια).Μετα απο κανενα εξαμηνο,μου ειπε οτι θεραπευτηκα,εντελώς και οτι απλά επειδη υπάρχει η ευαισθησια εκει, όταν αρρωσταινω μπορει να νοιωθω λίγο ιλιγγο,αλλα με μια απλή συντηρηση εκεινες τις μερες του κρυωματος θα περναει,και δεν θα φτασω ποτε εκει που εφτασα τοτε.

Πραγματι μετα απο τοσα χρονια καποιες φορες που μπορει να ειμαι πολύ κουρασμενη η ξενυχτισμενη,η κρυωμενη μπορει να νοιωσω λίγο καπως αλλα συνήθως φευγει,ή με μια εβδομαδα Sibelium ειμαι πάλι οκ.Ευτυχως στην εγκυμοσυνη δεν χρειαστηκε να πάρω,γιατι δεν κανουν αυτα τα χαπια για εγκύους,και να ενοιωθα δηλαδη"κάπως",δεν πήγαινα καν στο γιατρο να με δει.Τωρα εχει να με ξαναπιασει 2 χρονια,και νοιώθω μεγαλη ανακούφιση,γιατι θηλαζω κιολας και δεν θελω να πινω φαρμακα.

Εχει καμια κοπελια αναλογη εμπειρια για την συγκεκριμενη πάθηση,και πως την αντιμετωπίζει;αυτη η θεραπεια εχει εφαρμοστει σε αναλογη περιπτωση,και ξερουμε καμια λεπτομερεια για τετοια περιπτωση;Ημουν μικρη τοτε και δεν ρωτούσα λεπτομερειες και εγώ και οι δικοι μου το μονο που θελαμε τοτε ηταν να φυγουν τα συμπτωματα,τα τοσο ενοχλητηκα,και δεν το ψαχναμε παραπάνω.

και κατι αλλο:υπάρχει περιπτωση να περασε όντως για πάντα λογω τον ορμονων που εκρινονται στην εγκυμοσυνη κτλ,γι αυτο να μην εχω προβλημα.

Και το σημαντικοτερο:ειναι κληρονομικο;

οποιαδηποτε πληροφορια γενικοτερα θα με βοηθούσε πολύ..

Συγγνώμη για το μακροσκελες μνμ,αλλα ηθελα να δωσω όσες πληροφοριες περισσοτερες..:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικα δεν εχω ιδεα...πρωτη φορα το ακουω...αλλα αν οπως σου ειπε ο γιατρος ειναι κατι το οποιο προκληθηκε απο την αντιβιωση και δεν ειναι κατι το οποιο το ειχες εκ γεννετης...τοτε δεν ειναι κληρονομικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας παρακαλω αν μπορειτε ενημερωστε με κι εμενα για το θεμα οσο μπορειτε. εχω προβλημα εδω κ 10 χρονια λαβυρινθο χωρις ποτε να μου δωσει κανεις καμια σοβαρη θεραπεια....ο ενας τοτε μου χε δωσει κατι πολυ μικρα χαπακια σα φακη και μου πε ξεκουραση κ ησυχια και τετοια, και ο αλλος που πηγα πριν λιγο καιρο μου δωσε να παρω λεει καρνιτινη...

αποτελεσμα να ειμαι 10 χρονια με συνεχες βουητο στα αυτια, το οποιο δε σταματαει ποτε! να μη μπορω να κοιμηθω με πληρη ησυχια και να πρεπει να εχω τηλεοραση η ραδιοφωνο γιατι το βουητο με τρελαινει πραγματικα! Ασταθεια κλπ οπως ολα τα συμπτωματα. μολις τολμησω να παω καπου με δυνατη μουσικη κ πιω και κανα ποτακι, τοτε ξερω πως την επομενη μερα θα ειμαι αρρωστη με ζαλαδες και τριπλασιο βουητο ( λογω της μουσικης). ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΑΠΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. Ξυπνησα ενα πρωι και ενιωθα πως περπατουσα στα συννεφα. δεν ενιωθα το βαρος μου...πηγα στη δουλεια και μετα απο 3-4 ωρες με γυρισαν αρων αρων σπιτι για να με πανε στο γιατρο....Βοηθηστε κι εμενα αν ξερετε κατι!

μονο οι ομοιοπαθουσες μπορειτε να καταλαβετε τι περναω. νιωθω μονιμα κουρασμενη με αυτη τη κατασταση. οσο εισαι πιο νεος το ψιλοαντεχεις αλλα τωρα με 2 μωρα εχω αρχισε να τα φτυνω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω αν μπορειτε ενημερωστε με κι εμενα για το θεμα οσο μπορειτε. εχω προβλημα εδω κ 10 χρονια λαβυρινθο χωρις ποτε να μου δωσει κανεις καμια σοβαρη θεραπεια....ο ενας τοτε μου χε δωσει κατι πολυ μικρα χαπακια σα φακη και μου πε ξεκουραση κ ησυχια και τετοια, και ο αλλος που πηγα πριν λιγο καιρο μου δωσε να παρω λεει καρνιτινη...

αποτελεσμα να ειμαι 10 χρονια με συνεχες βουητο στα αυτια, το οποιο δε σταματαει ποτε! να μη μπορω να κοιμηθω με πληρη ησυχια και να πρεπει να εχω τηλεοραση η ραδιοφωνο γιατι το βουητο με τρελαινει πραγματικα! Ασταθεια κλπ οπως ολα τα συμπτωματα. μολις τολμησω να παω καπου με δυνατη μουσικη κ πιω και κανα ποτακι, τοτε ξερω πως την επομενη μερα θα ειμαι αρρωστη με ζαλαδες και τριπλασιο βουητο ( λογω της μουσικης). ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΑΠΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. Ξυπνησα ενα πρωι και ενιωθα πως περπατουσα στα συννεφα. δεν ενιωθα το βαρος μου...πηγα στη δουλεια και μετα απο 3-4 ωρες με γυρισαν αρων αρων σπιτι για να με πανε στο γιατρο....Βοηθηστε κι εμενα αν ξερετε κατι!

μονο οι ομοιοπαθουσες μπορειτε να καταλαβετε τι περναω. νιωθω μονιμα κουρασμενη με αυτη τη κατασταση. οσο εισαι πιο νεος το ψιλοαντεχεις αλλα τωρα με 2 μωρα εχω αρχισε να τα φτυνω!

 

Δεν ξέρω τί γίνεται με τα βουητά στη λαβυρινθίτιδα, γιατί δεν το έχω αντιμετωπίσει. Έχω όλα τα άλλα βέβαια. Θα σου στείλω αργότερα πμ με όσες πληροφορίες έχω συγκεντρώσει για τη λαβυρινθίτιδα.

Είναι δύσκολη κατάσταση αλλά θέλω να πιστεύω ότι βελτιώνεται.

Εσένα δεν έχει βελτιωθεί καθόλου αυτά τα δέκα χρόνια;

Η καρνιτίνη τί είναι;

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τη καρνιτινη μου την εδωσε και καλα για περισσοτερη ενεργεια και να μη νιωθω αυτη τη ζαλη μου πε...ή απλα ηθελε να γραψει φαρμακα για δικους του λογους (ε τι οι φαρμακευτικες θα πεθανουνε?)

αν εχεις τιποτα σχετικο παντως στειλε μου να δω μηπως μπορω να κανω κατι εγω για να βελτιωσω τη κατασταση μου....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω βουητο στα αυτια απο το 2006 αν θυμαμαι καλα. Δεν εχω λαβυρινθο αλλα μια πτωση στην ακοη οσο να ναι την εχω.. Το επαθα και εγω απο στεναχωρια μαζι με αλλα ψυχοσωματικα προβληματα. Πηγα σε γιατρους πηρα vastarel τιποτα. Τελικα επεισα τον εαυτο μου οτι ειμαι τυχερη ας πουμε και οτι αυτο που ακουω ειναι τζιτζικια και χαλαρωσα. Τωρα που ειδα το θεμα τα ξαναακουω αλλιως ειχα καιρο να τα σκεφτω. Γενικα παντως με την ιατρικη ειμαι πολυ απογοητευμενη. Και εκτακτες συστολες εχω αλλα παλι η ιατρικη λιγα μπορει να κανει..ολα τα μυστηρια εβγαλα και εγω με τα ψυχοσωματικα μου

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα..Αν μαθατε ενημερωστε με και εμένα.Εχω απο τότε που μου έκανα ραχιαια και επισκληρίδιο και έχασα και πολύ αιμα αυτά που ανεφερε η V&A,εμβοες και με κάποιες κινησεις κεφαλης ή αν κάνω πχ κοιλιακους με πιανει ζαλη ασταθεια κια ισως σφυρίξει ένα απο τα δυο αυτια πιο δυνατα και μετα σταματαει.Το βραδυ σε ηρεμια έχω σταθερες εμβοες που τις ακουω αλλά ήπιες δόξα το θεο..Θελει ο γιατρος να μου δωσει κάποιο βελτιωτικό της κυκλοφορίας αλλά δεν ξέρω αν κάνει λόγω θηλασμου..Ο ωρλ πάντως μου ειπε ότι δεν φαινεται να έχει προβλημα ο λαβυρυνθος ίσως τοτε να πειράχθηκε λίγο απο τα φαρμακα αλλά τωρα φαινεται οκ.Εγω όμως αισθανομαι ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν αιματωνεται σωστα το κεφαλι και με πιανει ζαλη και αυτα που αναφερατε.Υπάρχει κάτι που να επιτρεπεται στο θηλασμό?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Καλησπέρα..Αν μαθατε ενημερωστε με και εμένα.Εχω απο τότε που μου έκανα ραχιαια και επισκληρίδιο και έχασα και πολύ αιμα αυτά που ανεφερε η V&A,εμβοες και με κάποιες κινησεις κεφαλης ή αν κάνω πχ κοιλιακους με πιανει ζαλη ασταθεια κια ισως σφυρίξει ένα απο τα δυο αυτια πιο δυνατα και μετα σταματαει.Το βραδυ σε ηρεμια έχω σταθερες εμβοες που τις ακουω αλλά ήπιες δόξα το θεο..Θελει ο γιατρος να μου δωσει κάποιο βελτιωτικό της κυκλοφορίας αλλά δεν ξέρω αν κάνει λόγω θηλασμου..Ο ωρλ πάντως μου ειπε ότι δεν φαινεται να έχει προβλημα ο λαβυρυνθος ίσως τοτε να πειράχθηκε λίγο απο τα φαρμακα αλλά τωρα φαινεται οκ.Εγω όμως αισθανομαι ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν αιματωνεται σωστα το κεφαλι και με πιανει ζαλη και αυτα που αναφερατε.Υπάρχει κάτι που να επιτρεπεται στο θηλασμό?[/quote επειδη εχω πατομοια εμπειρια σου περασε τελικα?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ας επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα ,μπας και υπάρχει κάτι καινούργιο για αυτό το θέμα ,γιατί έχω δικό μου άτομο που υποφέρει ,κοντεύει να τρελαθεί και μαζί και εγώ που δεν ξερω τι άλλο πια να κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...