Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7η εβδομάδα κύησης!!!


Recommended Posts

Κορίτσια,

Θέλω την χρήσιμη βοήθεια σας!!!!!!

Χθές πήγα στην γιατρό για να δούμε καρδούλα είμαι 7 εβδομάδων ,αλλά είπε δεν θα την ακούσουμε ακόμα αλλά στις 22 του μήνα, δεν ξέρω αλλά δεν ρωτήσα γιατί..την είδαμε και μάλιστα κουνιότανε !!!

Η απορία μου είναι ότι στον υπέρηχο θα έπρεπε να δω κανονικά μια κουκίδα να κουνιέται ή τα άκρα του???

Εχω αγχωθεί ...σας παρακαλώ αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει!!!

Xaritini

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην 7 εμβ πολλες φορες δεν ακουγεται γιατι να ξερεις οι πρωτες βδομ. ειναι πλασματικες και ο γυναικολ. δεν μπορει να τις προσιοδορηση ακριβως . γιαυτο μην ανχωνεσε την αλλη φορα που θα πας θα την ακουσεις στο λεω 100%

Link to comment
Share on other sites

εμεις στον υπερηχο 7 εβδομαδων και 3 ημερων δεν ειδαμε ακρα... απο τον επομενο μου ειπε ο γιατρος θα μοιαζει με ανθρωπακι... καρδουλα ακουσαμε αλλα ξερουμε και με ακριβεια της βδομαδες οχι βασει τελευταιας περιοδου

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαριτίνη η καρδιά είναι η κουκίδα που πάλλεται..

 

Σε ευχαριστώ mpoumpou:D

Είναι ανησυχητικό που δεν την ακούσα ακόμα λές??:?

Xaritini

Link to comment
Share on other sites

ειδα ενα ασπρο μπαλακι που ηταν το μωρο κι αλλο ενα διπλα του που ηταν ο σακος που εχει αυτα που γινονται πλακουντας κλπ και μετα ανοιξε κατι ο γιατρος κι εγινε κοκκινο το σημειο που ηταν η καρδουλα και βλεπαμε τους χτυπους απο κατω σαν καρδιογραφημα και την ακουγαμε απο τα ηχεια... μπορει να εισαι σε μικροτερη εβδομαδα απο αυτη που νομιζεις μην αγχωνεσαι κουκλιτσα...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

ειδα ενα ασπρο μπαλακι που ηταν το μωρο κι αλλο ενα διπλα του που ηταν ο σακος που εχει αυτα που γινονται πλακουντας κλπ και μετα ανοιξε κατι ο γιατρος κι εγινε κοκκινο το σημειο που ηταν η καρδουλα και βλεπαμε τους χτυπους απο κατω σαν καρδιογραφημα και την ακουγαμε απο τα ηχεια... μπορει να εισαι σε μικροτερη εβδομαδα απο αυτη που νομιζεις μην αγχωνεσαι κουκλιτσα...

Σε ευχαριστώ πολύ Ανδρομέδα μου για τις απαντήσεις σου;)

Οσο για τις εβδομάδες τις μετράει σύμφωνα με την τελευταία περίοδο η γιατρός μου!!

Αλλά αφού είδαμε την καρδούλα δεν σημαίνει ότι προχωράει καλά???

Xaritini

Link to comment
Share on other sites

φυσικα καλο μου... μην αγχωνεσαι καθολου... σε λιγο καιρο μολις μεγαλωσει κι αλλο το μπεμπε θα σου πει και ποσο ακριβως εισαι... αντε με το καλο και να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ mpoumpou:D

Είναι ανησυχητικό που δεν την ακούσα ακόμα λές??:?

 

Δεν πιστευω να είναι ανησυχητικό ούτε εγω την ειχα ακουσει, οταν την ειχα δει να παλλεται!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια με βοηθήσατε πάρα πολύ

Και σε σας εύχομαι με το καλό να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Xaritini

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?

ειμαι στην 6η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειπε οτι τον πρωτο υπερηχο θα τον κανουμε την αλλη τεταρτη,7η εβδομαδα δηλαδη.και οτι μαλλον θα ειναι νωρις για να ακουσουμε καρδια...σακο θα δουμε και θα αποκλεισουμε την πιθανοτητα εξωμητριου...ετσι ειπε ο γιατρος.

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

βασούλα χάρηκα που εισαι εγκυούλα!!

τα ειχαμε ξαναπει στο φορουμ συμπτωματα εγκυμοσυνης!

 

λοιπον μετα την 6η εβδομαδα ακουγεται η καρδια ειδικα αν ειναι το υπέρηχο κολπικο στην δε 7η ακουγεται σιγουρα!!

τωρα γιατι ο γιατρος σου λεει οτι δεν θα την ακουσεις δεν ξερω......

δεν εχεις πάει καθολου να σε δει??

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Θέλω την χρήσιμη βοήθεια σας!!!!!!

Χθές πήγα στην γιατρό για να δούμε καρδούλα είμαι 7 εβδομάδων ,αλλά είπε δεν θα την ακούσουμε ακόμα αλλά στις 22 του μήνα, δεν ξέρω αλλά δεν ρωτήσα γιατί..την είδαμε και μάλιστα κουνιότανε !!!

Η απορία μου είναι ότι στον υπέρηχο θα έπρεπε να δω κανονικά μια κουκίδα να κουνιέται ή τα άκρα του???

Εχω αγχωθεί ...σας παρακαλώ αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει!!!

 

Χαριτινη εμεις ακουσαμε την καρδουλα οταν ημουν 7 εβδομαδων και 5 ημερων!!!Ο γιατρος μας ειπε οτι ειμασταν απο τους τυχερους,γιατι συνηθως δεν ακουγετε τοσο νωρις η καρδια!!!Οποτε μην αγχωνεσαι,ιδιως απ την στιγμη που ειδες αυτην την κουκιδα να παλετε..ναι ειναι η καρδουλα!!!:D

 

Κορίτσια ..........

Βοήθεια!!!!!!!!!!

Απο χθές έχω πόνο στο δεξί μέρος της κοιλιάς μου !!!

Τι μπορεί να είναι????????

 

Μην ανησυχεις......ειναι φυσιολογικο!!!Γινονται συσπασεις της μητρας που μεγαλωνει!!!Ειναι σαν πονακια περιοδου...εγω μερικες φορες ακομη εχω!!!

 

καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?

ειμαι στην 6η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειπε οτι τον πρωτο υπερηχο θα τον κανουμε την αλλη τεταρτη,7η εβδομαδα δηλαδη.και οτι μαλλον θα ειναι νωρις για να ακουσουμε καρδια...σακο θα δουμε και θα αποκλεισουμε την πιθανοτητα εξωμητριου...ετσι ειπε ο γιατρος.

 

Πολυ σωστα στα ειπε!!!!

Ολες τις ιδιες αγωνιες εχουμε......καλο ειναι να μην αγχωνομαστε και πολυ γιατι ταραζουμε και το εμβρυακι μας!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηρεμια κοριτσαρα!!!! ολα καλα θα πανε... κι εγω θυμαμαι στη πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχαμε ακουσει τοσο νωρις καρδουλα... τωρα δεν εχω παει ακομα στο γιατρο τη τριτη μαλλον θα παω κι αυτο για να διαπιστοσουμε οτι ολα ειναι καλα, αλλα τιποτα δε θα ακουσουμε!!! οσο για τα πονακια φυσιολογικο ακουγεται. απλα εμενα στη πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε δωσει κατι χαπακια οταν οι πονοι ηταν πιο εντονοι. ρωτησε το γιατρο αν ανυσηχεις... μην αγχωνεσαι... η εγκυμοσυνη ειναι υπεροχη φαση της ζωης σου, απολαυσε τη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις στον υπερηχο 7 εβδομαδων και 3 ημερων δεν ειδαμε ακρα... απο τον επομενο μου ειπε ο γιατρος θα μοιαζει με ανθρωπακι... καρδουλα ακουσαμε αλλα ξερουμε και με ακριβεια της βδομαδες οχι βασει τελευταιας περιοδου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! Είμαι και εγώ έγκυος και απο τι υπολογίζω πρέπει να είμαι στην ίδια εβδομάδα κύησης, γιατι ο γιατρός μου είπε μετά τις 11/02 να πάω να ακούσουμε την καρδούλα του! ηθελα να σας ρωτήσω αν καμία ξέρει κάθε πότε αλλάζει η εβδομάδα? έχω μπερδευτεί! εγώ ΤΕΡ ΕΊΧΑ 25/12/09 ΚΑΙ ΠΗΤ μου είπε είναι μέχρι 2/10/2010. Αλλάζω΄μήνα κάθε 2 του μηνός .. ευχαριστώ πολύ και εύχομαι μια καλή, ήρεμη και ευχάριστη εγκυμοσύνη σε όλες μας....

Link to comment
Share on other sites

εμεις στον υπερηχο 7 εβδομαδων και 3 ημερων δεν ειδαμε ακρα... απο τον επομενο μου ειπε ο γιατρος θα μοιαζει με ανθρωπακι... καρδουλα ακουσαμε αλλα ξερουμε και με ακριβεια της βδομαδες οχι βασει τελευταιας περιοδου

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! Είμαι και εγώ έγκυος και απο τι υπολογίζω πρέπει να είμαι στην ίδια εβδομάδα κύησης, γιατι ο γιατρός μου είπε μετά τις 11/02 να πάω να ακούσουμε την καρδούλα του! ηθελα να σας ρωτήσω αν καμία ξέρει κάθε πότε αλλάζει η εβδομάδα? έχω μπερδευτεί! εγώ ΤΕΡ ΕΊΧΑ 25/12/09 ΚΑΙ ΠΗΤ μου είπε είναι μέχρι 2/10/2010. Αλλάζω΄μήνα κάθε 2 του μηνός .. ευχαριστώ πολύ και εύχομαι μια καλή, ήρεμη και ευχάριστη εγκυμοσύνη σε όλες μας....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!! Είμαι και εγώ έγκυος και απο τι υπολογίζω πρέπει να είμαι στην ίδια εβδομάδα κύησης, γιατι ο γιατρός μου είπε μετά τις 11/02 να πάω να ακούσουμε την καρδούλα του! ηθελα να σας ρωτήσω αν καμία ξέρει κάθε πότε αλλάζει η εβδομάδα? έχω μπερδευτεί! εγώ ΤΕΡ ΕΊΧΑ 25/12/09 ΚΑΙ ΠΗΤ μου είπε είναι μέχρι 2/10/2010. Αλλάζω΄μήνα κάθε 2 του μηνός .. ευχαριστώ πολύ και εύχομαι μια καλή, ήρεμη και ευχάριστη εγκυμοσύνη σε όλες μας....

Ταξιάρχης, συγχαρητήρια!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Από ότι υπολογίζω είσαι 6 εβδομάδων και 1 μέρας. Τις εβδομάδες τις υπολογίζεις από την τελευταία περίοδο σου. Αφού εσύ είχες ΤΕΡ25/12, αν μετρήσεις εβδομάδες από τότε μέχρι σήμερα, βγαίνουν έξι και μία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

koritsia kai gw piga stin ginaikolo prin 5 meres kai mou eipe oti eimai 6 evdomadwn eggios....to thema einai oti eide ton sako alla den eide mwro...ti simainei ayto_mporei na min dimiourgithei kan mwraki?kai moy eipe na paw meta apo dio vdomades kai tha xarei poli an dei mwro..to thema einai oti zw stin vienni kai epeidi den kserw kala germanika den katalava tin ginaikologo kala..mipws kserete kati na me diafwtisete?

Link to comment
Share on other sites

σε τόσο μικρή κύηση αυτό που βλέπει ο γυναικολόγος είναι

οτι υπάρχει σάκος, άρα εγκυμοσύνη

οτι είναι ενδομήτρια η κύηση

την επόμενη φορά που θα πας θα ακούσετε καρδούλα

 

με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

koritsia kai gw piga stin ginaikolo prin 5 meres kai mou eipe oti eimai 6 evdomadwn eggios....to thema einai oti eide ton sako alla den eide mwro...ti simainei ayto_mporei na min dimiourgithei kan mwraki?kai moy eipe na paw meta apo dio vdomades kai tha xarei poli an dei mwro..to thema einai oti zw stin vienni kai epeidi den kserw kala germanika den katalava tin ginaikologo kala..mipws kserete kati na me diafwtisete?

 

Dina mou euxomai na sou pane ola opos to epithimeis katarxin!!

Oso gia auto pou rotas apo osa liga gnorizo einai oti mporei na min eides emvruo akoma giati mporei na egine arga i sillispi!!!

Euxomai ola na pane polu kala!!!

Xaritini

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...