Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΑΒΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ


Recommended Posts

Κορίτσια ο μικρός μου στραβώνει τα ποδαράκια του πρός τα μέσα όταν περπατάει και κυρίως το δεξί.

 

Εχτές πήγαμε σε ορθοπαιδικό και μας είπε ότι πολλά παιδάκια το κάνουν και σε αυτό συμβάλλει ο τρόπος που κάθεται, οτι κοιμάται μπρούμυτα και γενικά η στάση του σώματος. Μου είπε όσο μεγαλώνει να του μάθω να κάθεται σωστά όταν κάθεται κάτω, δηλαδή οκλαδόν.

 

Τα παπουτσάκια πρέπει να καλύπτουν τον αστράγαλο (τέτοια του φοράω) και ΟΧΙ αθλητικά.

 

Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν αν τον έβαλα καθόλου σε στράτα? Ευτυχώς όχι.

 

Σε 6 μήνες μου είπε να τον ξαναπάω. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...ο δικός μου έχει πλατυποδία.

Αυτό που λες το ξέρω, το είχε η αδερφή μου όταν ήταν μικρή αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται...( θα ρωτήσω τη μαμά μου και θα σου πω )...πάει σα παπάκι, αν κατάλαβα καλά...

Η αδερφή μου πάντως έστρωσε φορώντας για αρκετά χρόνια καλά ορθοπεδικά παπούτσια, όπως λες και συ..Πήγαινει στο Μπακάκο να δεις για παπούτσια και πες τους για το προβλημα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι μαμά αλλά παιδί με το ίδιο πρόβλημα!:) Τα ποδαράκια μου "γυρνούσαν" ελαφρώς προς τα μέσα και η μανούλα μου είχε καταστεναχωρηθεί.

Η λύση στο δικό μου πρόβλημα ήρθε με τον χρόνο και τα σωστά παπούτσια. Όσο περνούσε ο καιρός άρχισαν να ισιώνουν. Αν είναι το ίδιο πρόβλημα, μην αγχώνεσαι. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε πάντως ότι θα αργήσει να φύγει το πρόβλημα. Όσον αφορά τα παπουτσάκια μας είπε να είναι ανατομικά ξέρετε αυτά που έχουν ένα φούσκωμα στην καμάρα, όχι ορθοπαιδικά δεν χρειάζεται.

 

Δεν θέλω ρε γμτ να συνηθίσει να περπατάει έτσι. Είναι πολύ άσχημο και αν δεν φύγει ειδικά στο σχολείο θα μου το κοροϊδεύουν το καστοράκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως το ξεπέρασα πολύ πριν πάω σχολείο:), για την ακρίβεια μετά από περίπου 1 χρόνο από τότε που περπάτησα.

Και πάλι θα σου έλεγα να ρωτήσεις το γιατρό σου γιατί κάθε παιδάκι και κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα.Ειναι τωρα 2 χρονων.Ο γιατρος μας ειπε οτι μεχρι τα 6 κλεινουν τα ποδια.Ενω το καλοκαιρι με τα πεδιλα που φορουσε δεν το πατουσε στραβα το ποδι του τωρα με τα σπορτεξ παλι το κανει.Θα δειξει ο καιρος

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε το ιδιο προβλημα.Ειναι τωρα 2 χρονων.Ο γιατρος μας ειπε οτι μεχρι τα 6 κλεινουν τα ποδια.Ενω το καλοκαιρι με τα πεδιλα που φορουσε δεν το πατουσε στραβα το ποδι του τωρα με τα σπορτεξ παλι το κανει.Θα δειξει ο καιρος

 

sofia μου τα αθλητικά παπουτσάκια μου είπε ο ορθοπαιδικός και η παιδιάτρός μου δεν βοηθάνε στο πρόβλημα αλλά το αντίθετο. Πρέπει να φοράνε μποτάκι. Και εμένα μου αρέσουν τα αθλητικά και βολεύουν αλλά πρέπει να είναι ανατομικά και αυτά δεν είναι.

 

Ο δικός μου ξυπόλυτος τα πάει άλλα ντάλον τα πόδια του, ενώ με παπούτσια σαφώς περπατάει καλύτερα.

 

Σε μια φίλη μου με το ίδιο προβληματάκι της είχε πεί ο ορθοπαιδικός να φοράει στο παιδί τα παπούτσια ανάποδα για κάποια ώρα την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΣΥΠΟΔΙΑ(ΣΤΡΑΒΙΕΣ ΦΤΕΡΝΕΣ) ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΕΠΕΦΤΕ.ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΑΖΟΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΝΑ ΠΟΔΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ.ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΓΓΛΙΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΤΗΛ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΩ.ΦΙΛΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΣΥΠΟΔΙΑ(ΣΤΡΑΒΙΕΣ ΦΤΕΡΝΕΣ) ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΕΠΕΦΤΕ.ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΠΟΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΧΑΖΟΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 3 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΕΝΑ ΠΟΔΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ.ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΓΓΛΙΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΤΗΛ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΩ.ΦΙΛΑΚΙΑ......

 

VICKYD μου καλωσήλθες στην παρέα μας!. Όντως θα με ενδιέφερε ο συγκεκριμένος γιατρός να τον έχω υπ΄ όψιν μου γιατι σε κανά 6μηνο θα τον ξαναπάω σε ορθοπαιδικό οπότε ας πάρω και μια άλλη γνώμη. Αν θέλεις γράψε μου τηλέφωνο και δ/νση. Thanks! φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εμένα η κόρη μου έχει πρόβλημα, τώρα έιναι 2,5. Τα ποδαράκια της γέρνουν προς τα μέσα, ειδικά στο δεξί πόδι είναι εμφανες. δεν το έχει όμως όταν φοράει sportex ή μποτάκια, μόνο με σαγιονάρες. Να πάω απο τώρα σε ορθοπαιδικό? Έχετε΄κάποιον καλό στο Παίδων? Μήπως μπορείτε να μου στείλετε σε pm και το τηλ. του ποδολόγου? Πρέπει να πάω πρώτα σε ορθοπαιδικό ε?

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Στο παίδων όταν κλείνετε ραντεβού σε γιατρούς απόγευμα πληρώνετε πάντα? Δηλαδή δωρεάν δεν μπορείς να πάς με το ΙΚΑ?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα η κόρη μου έχει πρόβλημα, τώρα έιναι 2,5. Τα ποδαράκια της γέρνουν προς τα μέσα, ειδικά στο δεξί πόδι είναι εμφανες. δεν το έχει όμως όταν φοράει sportex ή μποτάκια, μόνο με σαγιονάρες. Να πάω απο τώρα σε ορθοπαιδικό? Έχετε΄κάποιον καλό στο Παίδων? Μήπως μπορείτε να μου στείλετε σε pm και το τηλ. του ποδολόγου? Πρέπει να πάω πρώτα σε ορθοπαιδικό ε?

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Στο παίδων όταν κλείνετε ραντεβού σε γιατρούς απόγευμα πληρώνετε πάντα? Δηλαδή δωρεάν δεν μπορείς να πάς με το ΙΚΑ?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις.

 

Στα Δημόσια Νοσοκομεία τα απογευματινά ραντεβού γίνονται με πληρωμή και στοιχίζουν γύρω στα 60 €. Δυστυχώς το ΙΚΑ δεν καλύπτει αυτό το ποσό. Καλύτερα να την πας σε έναν ορθοπαιδικό και εσύ για να είσαι σύγουρη. Πάντως όπως έγραψα και πιο πάνω καλύτερα θα ήταν να μην της φοράς αθλητικά, επιδεινώνουν το πρόβλημα γιατί δεν είναι ανατομικά. Εμάς μόνο μποτάκι μας είπε ο ορθοπαιδικός και η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον και εμεις τα ιδια με το Βασιλη. Δεν εχω παει ακομα σε ορθοπαιδικο που να μου τα πει, αλλα οταν βγαζει ματι τι να πω? υποψιαζομαι πλατυποδια απο 1 χρονου, τα εβλεπε και ορθοπεδικος κατα καιρους λογω χαλαρων ισχιων, αλλα κατι παρακολουθησεις της πλακας! 2 λεπτα ξεπετα και για τα 2. Το καλοκαιρι στο χωριο τον παρατηρησε ανηψιος μου και η γυναικα του που ειναι και οι δυο σχετικη με φυσιοθεραπειες και κατι παραπανω ξερουν σχετικα. Μου ανεφερε πλατυποδια και ισως βλασυποδια (τον ορο δε τον θυμομουνα), και τα 2 ποδαρακια βλεπουν προς τα μεσα και εχει ελαχιστη καμαρα.

Του βαζω οσο γινεται λιγοτερο σπορτεξ (ελα μου που του αρεσουν) και ειμαι στη φαση να κανονισω για ορθοπαιδικο να τον ξαναδει.

 

 

Οποτε πμ και τηλ για παιδοορθοπεδικο-ποδολογο θα επιθυμουσα να λαβω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η κορούλα μου επίσης γυρίζει τα πόδια της προς τα μέσα και κυρίως το αριστερό.Την πήγα σε ορθοπεδικό και μας είπε ότι έχει μια "φυσική" κλίση η κνήμη της και προς το παρόν απλά την παρακολουθεί ανά εξάμηνο.Μας είπε ότι δεν χρειάζεται ορθοπεδικά παπούτσια αλλά θα της πάρω μποτάκια καλού κακού μιας και το καλοκαίρι με τα παπουτσάκια και τα πεδιλάκια το γύρισμα ήταν πιο έντονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Stone τον ξαναπηγες τελικα τον καστορα????

Γιατι νομιζα οτι το ειχαμε ξεπερασει και εμεις και τωρα ειναι χειροτερα. 27/4 εκλεισα ορθοπεδικο, μαλλον βλασυποδια ειμαστε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα μου μετά το Πάσχα θα τον ξαναπάω. Αλλά ντάλον περπατάει! σαφώς υπάρχει βελτίωση με τα ανατομικά παπούτσια αλλά το προβλημα εκεί!!

Τι να περιμένω άλλωστε και ο άντρας μου και ο πεθερός μου άλλα ντάλον περπατάνε! ο ένας είναι ομοιώμα του άλλου ακόμα και σε αυτό! δεν φτάνει που είναι κλώνος του εμφανισιακά ήταν ανάγκη να πάρει και το περπάτημα;; το καστοράκι είναι κλώνος του άντρα μου και ο άντρας μου κλώνος του πεθερού μου. Αν τους βλέπατε θα σκάγατε στα γέλια!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχει κι ογιος μου.το προβλημα λεγεται βλασοπλατυποδια.καλο θα ειναι εκτος απο το να καθεται οκλαδον το παιδι σου να του παρεις παπουτσια Μουγερ,που κανουν σιγουρα δουλεια και να αφηνεις το παιδι να περπαταει ξυπολυτος με τα καλτσακια του οταν ειναι μεσα στο σπιτι.εμενα μου ειπε ο τελευταιος ορθοπεδικος που πηγα οταν γινει 4,5 χρονων να κανει πελματογραφημα σε ενα καταστημα ορθοπεδικων μηπως χρειαζεται ειδικους πατους.παντως με οποιοδηποτε αλλο παπουτσι παταει θεοστραβα.το προβλημα υπαρχει αλλα τουλαχιστον με ταΜουγερ παταει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Anastasia εμάς 2 ορθοπαιδικοί που τον είδαν δεν μας μίλησαν για τέτοιο πρόβλημα. Ισως εσας να ήταν διαφορετική περίπτωση. Μάλιστα μου είπαν να μην περπατάει ξυπόλυτο αλλά όσο περισσότερο γίνεται με παπούτσια, αλλά μέσα στο στπίτι του φοράω ανατομικά παντοφλάκια. Σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνουν να φοράνε συνεχώς παπούτσια για να κρατιέται ο αστράγαλος που δίνουν ώθηση τα ισχύα. Μα ξυπόλυτα περπατάνε χάλια!

 

Όσον αφορά τα ΜΟΥΓΕΡ ήταν τα πρώτα παπούτσια που του φόρεσα και δεν περπατούσε καθόλου καλά. Είναι θεόσκληρα και το παιδί συνεχώς έπεφτε. Του φοράω ανατομικά μέχρι τον αστράγαλο με ευλίγιστη σόλα και έχω δεί διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι περπατανε χαλια αλλα μου το ειπαν 2 ορθοπεδικοι και ενα φυσιοθεραπευτης ο οποιος μου ειπε και για φυσιοθεραπειες σε τετοιες περιπτωσεις.τι να σου πω μακαρι να ειμασταν γιατροι να ξεραμε.εδω εμενα ο γιος μου γεννηθηκε με αναπνευστικο και κινητικο προβλημα τα οποια τα ξεπερασαμε με νοσοκομεια και φυσιοθεραπειες,πηγα σε παρα πολλους γιατρους και κανενας δεν μου ελεγε που οφειλονταν ολο αυτο.ολοι ασαφειες και αερολογιες για να καταληξω να μαθω οταν εγινε 3 χρονων οτι στην γεννα επαθε μικρη αιμοραγια εγκεφαλου και θα ξεπεραστει καθε προβλημα ως τα 4.εγω απλα σου ειπα την δικη μου περιπτωση.απο εκει και περα το καθε παιδι ειναι διαφορετικο κι εχει ισως διαφορετικο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οι παθήσεις των πελμάτων είναι αρκετές και δεν πρέπει να τις συγχαίουμε

αλλο πλατυποδία, αλλο "περπατάει σαν παπάκι", αλλο γυρνάει το πελμα προς τα μέσα (seacle), άλλο γέρνει η καμάρα κλπ κλπ

 

ίσως να είναι "πάθηση" μόνο του πέλματος, ίσως να ξεκινάει από το σχήμα των γονάτων, ίσως από το ισχύο.

 

η μία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=752

η καλύτερη άσκηση είανι να περπατάμε στα δάχτυλα των ποδιών (το μπαλέτο για τα κορίτσια βοηθάει πολύ)

 

 

http://ebodytraining.blogspot.com/2008/10/blog-post.html

 

Με το πέλμα προς τα μέσα Πολλά παιδιά περίπου στην ηλικία των δύο έχουν την τάση να γυρίζουν τις μύτες των ποδιών προς τα μέσα όταν περπατούν. Μοιάζει ανησυχητικό, συνήθως όμως είναι μόνο μία φάση της ανάπτυξης. Τα περισσότερα παιδιά ξεπερνούν το περίεργο αυτό περπάτημα μεγαλώνοντας. Καλό είναι να μην κάθεται για πολλή ώρα στα γόνατα με τις κνήμες να ακουμπούν στο πάτωμα. Επισκεφτείτε τον ειδικό, αν το περίεργο περπάτημα επιμένει μετά το τρίτο ή τέταρτο έτος ή όταν το παιδί σκουντουφλάει συχνά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Οταν λετε ορθοπεδικα παππουτσια ποια ακριβως εννοειτε;Εμενα γερνει λιγο το δεξι προς τα μεσα κ σκουντουφλαει γιατι σερνει την μυτη του παπουτσιου,αλλα περισσοτερο οταν της φοραω καποια μποτακια.Με τα αθλητικα τα παει καλυτερα,αλλα αφου το λετε θα το αλλαξω.Τωρα περιμενω να με παρει ο παιδιατρος να τουτο πω και να τον ρωτησω αν ειναι να παμε σε ορθοπεδικο..Εχετε να μου προτεινεται καποιον προς Χαλανδρι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...