Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοντα δακτυλακια στο χερακι


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους γονεις του Foroum και ευχομαι τα αγγελακια- παιδακια μας να μεγαλωνουν γερα και δυνατα. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την μεγαλη μου αγωνια και καθε πληροφορια σωτηρια.μετα απο 5 χρονια προσπαθειων το φεβρουαριο ηρθε επιτελους η στιγμη που ακουσα το πιο ομορφο νεο οτι ειμαι εγκυος,χαρα τεραστια,ονειρα ατελειωτα,πριν απο δυο εβδομαδες στην εξεταση β επιπεδου (22 εβδομαδα κυησης) ολα αλλαξαν,το μικρο μου θαυματακι εχει προβλημα στο αριστερο χερακι (στα δακτυλακια της).εκανα 2 φορες β επιπεδου αλλα κανενας γιατρος δεν μου το ειπε κατι με σιγουρια γιατι δεν φαινοταν καθαρα, ο ενας μιλησε για βραχυδακτυλια ,ο αλλος για κλεινοδακτυλια και οτι ειναι λιγο στραβα, ο γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι μπορει να λειπει και καμια φαλλαγγα απο το προτελευταιο δακτυλακι της αλλα θα το δουμε οταν γεννηθει ( το μεγαλο και ο δεικτης φαινονται μια χαρα).εκανα αμνιοπαρακεντηση αφου ειμαι 31 χρονων και ο γιατρος μου ειπε οτι η εξεταση δεν εδειξε κατι αλλο,ολα καλα ευτυχως. Απο εκεινη την μερα εχω πανικοβληθει ,φοβαμαι παρα πολυ,αγωνια τεραστια,δεν ξερω τι πρεπει να κανω και οταν θα γεννηθει που να απευθυνθω. Οσο και αν προσπαθω τα δακρυα μου κυλουν καθε μερα....Υπαρχει πιθανοτητα να αλλαξει κατι μεχρι να γεννηθει η μπουμπου μου. Οποιος γνωριζει κατι σας παρακαλω βοηθηστε με ........ Ευχαριστω......και καλη δυναμη σε ολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη στεναχωριεσαι κοριτσι μου και μη στεναχωρεις και το μικρουλι σου. Δεν εχω αναλογη εμπειρια να σου πω αλλα αφου οι υπολοιπες εξετασεις ειναι καθαρες μην αγχωνεσαι γι αυτο. Ισως να μην τα δειχνει καλα ο υπερηχος ή αλλιως αν ειναι ετσι οπως στα λενε μαλλον θα πρεπει μετα να το δει παιδοχειρουργος. Αυτα στα λεω βεβαια με καθε επιφυλαξη αλλα θα στα πουν καλυτερα οι γιατροι. Μετα απο τοσα χρονια ζεις ενα θαυμα κι οπως και να'ναι το μωρο σου ηρθε για να μεινει..

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μας περιπτωση δεν ειχαν δειξει κατι οι υπερηχοι (προφανως η διαφορα δεν μπορουσε να γινει αντιληπτη), καθως ομως γεννησα και μεγαλωνε το κοριτσακι μου, διαπιστωσα πως το ενα της δαχτυλακι το μικρο ειναι πιο κοντο απο το αλλο αντιστοιχο, και συγκεκριμενα λειπει οχι η φαλαγγα αλλα η γραμμη που σχηματιζεται εξωτερικα της φαλαγγας.

 

Το επισημανα αρχικα στον παιδιατρο και εν συνεχεια σε παιδοχειρουργο και παιδορθοπεδικο αλλα και οι τρεις μου ειπαν πως απο τη στιγμη που δεν υπαρχει λειτουργικο προβλημα στην κινητικοτητα του δαχτυλου και η αισθητικη διαφορα ειναι μηδαμινη σχεδον, δεν υπαρχει λογος να προβουμε σε καμια ενεργεια επιδιορθωσης.

 

Νομιζω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας τη στιγμη που οι ειδικοι φαινονται καθησυχαστικοι, και αν αναλογιστεις τον παραγοντα "αποκλιση" που εχουν τα μηχανηματα υπερηχων τοτε θεωρω πως δεν ειναι τιποτα σημαντικο!!!

 

Σημ: στο παρελθον ειχα αναρτησει και αντιστοιχο θεμα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μας περιπτωση δεν ειχαν δειξει κατι οι υπερηχοι (προφανως η διαφορα δεν μπορουσε να γινει αντιληπτη), καθως ομως γεννησα και μεγαλωνε το κοριτσακι μου, διαπιστωσα πως το ενα της δαχτυλακι το μικρο ειναι πιο κοντο απο το αλλο αντιστοιχο, και συγκεκριμενα λειπει οχι η φαλαγγα αλλα η γραμμη που σχηματιζεται εξωτερικα της φαλαγγας.

 

Το επισημανα αρχικα στον παιδιατρο και εν συνεχεια σε παιδοχειρουργο και παιδορθοπεδικο αλλα και οι τρεις μου ειπαν πως απο τη στιγμη που δεν υπαρχει λειτουργικο προβλημα στην κινητικοτητα του δαχτυλου και η αισθητικη διαφορα ειναι μηδαμινη σχεδον, δεν υπαρχει λογος να προβουμε σε καμια ενεργεια επιδιορθωσης.

 

Νομιζω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας τη στιγμη που οι ειδικοι φαινονται καθησυχαστικοι, και αν αναλογιστεις τον παραγοντα "αποκλιση" που εχουν τα μηχανηματα υπερηχων τοτε θεωρω πως δεν ειναι τιποτα σημαντικο!!!

 

Σημ: στο παρελθον ειχα αναρτησει και αντιστοιχο θεμα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τις δυο για τις ευχες σας,μακαρι να ειναι ολα ενα λαθος,παρακαλω καθε μερα να γινει πραγματικοτητα.η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την καλυτερη ψυχολογια γιατι οι μερες δεν κυλουν με τιποτα,προσπαθω να κανω το καλυτερο για την μπουμπουκα μου για να μην στεναχωριεται και εκεινη.....ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από εμενα! Δεν έχω την ίδια εμπειρία για να μπορέσω να σε βοηθήσω. Θέλω απλα να σου πω οτι ακόμα και αν υπάρχει θέμα με τα δαχτυλακια του μωρού, είναι κάτι που διορθωνεται. Είναι κρίμα να αισθάνεσαι τοση στεναχώρια και να μην απολαμβανεις την εγκυμοσύνη σου. Δε μιλαω εκ του ασφαλούς. Η μικρή μου πριγκίπισσα έχει περάσει πολλά, έχει κανει χειρουργεία και φοράει ακουστικά γιατί είναι βαρηκοη. Είναι όμως η ζωή μου όλη και το χαμόγελο της μου δινει δυναμη να αντιμετωπισω τα παντα. Το ίδιο θα κανεις κι εσύ εαν χρειαστεί - μπορεί και να μη χρειαστεί... Καλη λευτεριά! Εύχομαι τα καλυτερα για το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...