Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μετά από αφαίρεση χολής


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, η αδερφή μου έκανε αφαίρεση χολής πριν 2 εβδομάδες με λαπαροσκόπηση. Ο γιατρός της είπε μετά τις 15 μέρες να αρχίσει να τρώει κανονικά, όπως πριν.

Δεν πρέπει να υπάρχει όμως μια ομαλή μετάβαση από τα 0% λιπαρά σταδιακά;

Και τώρα με τη συντηρητική διατροφή που κάνει, έχει έντονα φουσκώματα, αέρια και ρεψίματα. Πότε θα σταματήσουν αυτά;

Κλαίει και φοβάται πως δεν θα γίνει ποτέ όπως ήταν πριν, ούτε θα μπορεί να τρώει κανονικά και ότι θέλει.:cry:

Δεν έχουμε στο περιβάλλον μας ανάλογη εμπειρία, είμαστε εντελώς άσχετοι.

Αν έχετε εμπειρία από μια τέτοια επέμβαση, βοηθήστε μας.

Το άλλο το τραγικό που μας λέει καθημερινά, ότι τώρα χωρίς χολή έχει μεγάλες πιθανοτήτες να πάθει καρκίνο του εντέρου ή στο πάγκρεας.:cry:

Κοντεύει να μας τρελάνει....

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο σύζυγος μου που έχει κάνει αφαίρεση χολής, φαγητά όπως όσπρια (ειδικά οι φακές), όλα τα ψάρια, όπως να είναι μαγειρεμένα και γενικώς τα βαριά και πικάντικα φαγητά τον ενοχλούν.

Τις πρώτες βδομάδες μετά την επέμβαση ξεκίνησε σιγά σιγά να βάζει τις τροφές στη διατροφή του.

Πριν την επέμβαση έκανε για 4 μήνες προσεκτική διατροφή και είχε χάσει περίπου 15 κιλά, τα οποία τα πήρε και με το παραπάνω μετά!!!

 

Άδικα τρομάζει η αδερφή σου, σιγά σιγά θα επανέλθει

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος μου που έχει κάνει αφαίρεση χολής, φαγητά όπως όσπρια (ειδικά οι φακές), όλα τα ψάρια, όπως να είναι μαγειρεμένα και γενικώς τα βαριά και πικάντικα φαγητά τον ενοχλούν.

Τις πρώτες βδομάδες μετά την επέμβαση ξεκίνησε σιγά σιγά να βάζει τις τροφές στη διατροφή του.

Πριν την επέμβαση έκανε για 4 μήνες προσεκτική διατροφή και είχε χάσει περίπου 15 κιλά, τα οποία τα πήρε και με το παραπάνω μετά!!!

 

Άδικα τρομάζει η αδερφή σου, σιγά σιγά θα επανέλθει

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, ήθελα όμως να σε ρωτήσω ακόμα, πόσο καιρό έχει ο σύζυγος που έχει κάνει την επέμβαση και αυτές οι τροφές που τον ενοχλούν πώς ακριβώς τον ενοχλούν; Με πόνο στο στομάχι ή στο έντερο;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

την αφαίρεση την έκανε τον Οκτώβριο του 2008.

Καούρα και δυσπεψία έχει, συνήθως παίρνει λανσοπραζόλη ή ομεπραζόλη ή σε μια μικρή καούρα ή φούσκωμα αντιόξινο.

ανάλογα τι έχει φάει, εντωμεταξύ τρώει και υπερβολικά γρήγορα και αυτό πιστεύω ότι δυσχεραίνει το στομάχι του.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

την αφαίρεση την έκανε τον Οκτώβριο του 2008.

Καούρα και δυσπεψία έχει, συνήθως παίρνει λανσοπραζόλη ή ομεπραζόλη ή σε μια μικρή καούρα ή φούσκωμα αντιόξινο.

ανάλογα τι έχει φάει, εντωμεταξύ τρώει και υπερβολικά γρήγορα και αυτό πιστεύω ότι δυσχεραίνει το στομάχι του.

 

Να'σαι καλά για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνεις.Χθες έφαγε λίγο κοτόπουλο ψητό και λίγο χαλβά εμπορίου. Είχε λίγα ρεψίματα, αλλά παραπονιέται περισσότερο για φουσκώματα και ενοχλήσεις στο έντερο.

Ήθελα να σε ρωτήσω ακόμα αν ο γιατρός σας είπε να παρακολουθείτε με εξετάσεις ή κάτι άλλο το έντερο,το πάγκρεας ή το στομάχι. Σας είπε αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος σε κάποιο από αυτά τα όργανα μετά την αφαίρεση της χολής;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.εκανα αφαιρεση χολης αρχες νοεμβρη.προσεξα δυο εβδομαδες.μετα αρχισα να τρωω κανονικα και τωρα τρωω σαν το βοδι!!(βεβαια πρεπει να κανω διαιτα γιατι το εχω παρακανει-αλλα επειδη το θελω εγω κι οχι λογω της χολης).δεν ειχα μετα την εγχειρηση ουτε φουσκωματα,ουτε καουρες.τιποτα.να πεις στην αδερφη σου οτι η χολη συνεχιζει να παραγεται,απλα δεν υπαρχει ο αποθηκευτικος της χωρος.αυτο σημαινει οτι η χολη συνεχιζει να κανει τη δουλεια της χωρις να επιβαρυνεται καποιο αλλο οργανο.το οτι μπαινουν σταδιακα τα λιπαρα μετα την χολοκυστεκτομη,οφειλεται σ αυτο το γεγονος.οτι δηλαδη δεν υπαρχει ετοιμη χολη και πρεπει ο οργανισμος να "μαθει" να την παραγει,αναλογα με τις ποσοτητες λιπαρων που λαμβανει.ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εκανα αφαιρεση χολης αρχες νοεμβρη.προσεξα δυο εβδομαδες.μετα αρχισα να τρωω κανονικα και τωρα τρωω σαν το βοδι!!(βεβαια πρεπει να κανω διαιτα γιατι το εχω παρακανει-αλλα επειδη το θελω εγω κι οχι λογω της χολης).δεν ειχα μετα την εγχειρηση ουτε φουσκωματα,ουτε καουρες.τιποτα.να πεις στην αδερφη σου οτι η χολη συνεχιζει να παραγεται,απλα δεν υπαρχει ο αποθηκευτικος της χωρος.αυτο σημαινει οτι η χολη συνεχιζει να κανει τη δουλεια της χωρις να επιβαρυνεται καποιο αλλο οργανο.το οτι μπαινουν σταδιακα τα λιπαρα μετα την χολοκυστεκτομη,οφειλεται σ αυτο το γεγονος.οτι δηλαδη δεν υπαρχει ετοιμη χολη και πρεπει ο οργανισμος να "μαθει" να την παραγει,αναλογα με τις ποσοτητες λιπαρων που λαμβανει.ελπιζω να βοηθησα.

 

Όχι απλά μας βοήθησες, διαβάζοντας το μήνυμά σου πήρε τα πάνω της!:D

Άλλαξε η ψυχολογία της!!!Σ'ευχαριστώ.:D

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω ως κλινικη διαιτολογος. Όντως μετά την αφαίρεση της χολής καλό είναι να ακολουθήσει η αδερφή σου μια δίαιτα άλιπη, χωρίς πολλές φυτικές ίνες και χωρίς καρυκεύματα. Πόσο διαρκεί αυτή η δίαιτα; Θα σου έλεγα 15 με 20 μέρες. Υπάρχουν γιατροί που την συστήνουν για 1 βδομάδα, άλλοι για 1 μήνα και άλλοι θεωρούν ότι από την πρώτη μέρα μετά την εγχείρηση ο ασθενής μπορεί να τρώει ό,τι θέλει. Τι γίνεται μετά το διάστημα αυτό; Ξεκινάμε να βάζουμε σιγά σιγά τα πάντα στη διατροφή μας. Δηλαδή προσθέτουμε ένα ένα τα καρυκεύματα, την πρώτη μέρα για πχ λίγο πιπέρι, τη δεύτερη λίγο ρίγανη, κοκ. Το ίδιο για τα λαχανικά και τα φρούτα. Όσον αφορά στα λιπαρά πάμε στα ημιάπαχα. Σε περίπτωση που δούμε ότι κάτι μας ενοχλεί το αφαιρούμε από τη διατροφή και το ξαναδοκιμάζουμε αργότερα. Πάντως σε 5-6 εβδομάδες μετά την επέμβαση πρέπει να τα έχει βάλει όλα και πάλι στη διατροφή της. Αυτα σε γενικές γραμμές. Αν θες κάτι με ρωτάς

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοριτσια γεια σας. Να κανω κι εγω μια ερωτηση! Ειμαι 29 χρονων και σημερα κλεινω 1 εβδομαδα απο την ημερα που εκανα αφαιρεση χολης. Στα διαιτολογια που κοιτουσα μεσω ιντερνετ γραφει οτι το λαχανο για παραδειγμα ειναιμεσα σε αυτα που δεν συνιστωνται! Στο διαιτολογιο το δικο μου γραφει να τρωω 2 φλιτζανια σαλατα εποχης. Γιατι στο ιντερνετ γραφει για το λαχανο οχι? Αν το φαω μπορει απλα να μου πεσει πιο βαρυ η μπορει να παθω καμια ζημια? Αν γνωριζει καποια ας με ενημερωσει! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 7/3/2014 at 6:57 ΠΜ, underage είπε:

την αφαίρεση την έκανε τον Οκτώβριο του 2008.

Καούρα και δυσπεψία έχει, συνήθως παίρνει λανσοπραζόλη ή ομεπραζόλη ή σε μια μικρή καούρα ή φούσκωμα αντιόξινο.

ανάλογα τι έχει φάει, εντωμεταξύ τρώει και υπερβολικά γρήγορα και αυτό πιστεύω ότι δυσχεραίνει το στομάχι του.

Πόνο στο στομάχι είχε? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...