Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης


TaniaR

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους/όλες

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς με τη διαδικασία έγκρισης των φαρμάκων της εξωσωματικής. Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω απο που να αρχίσω κ πως να προχωρήσω.

Είμαι δημόσιος υπάλληλος (δηλ ΟΠΑΔ ταμείο-ΕΟΠΥΥ γενικά) και θέλω να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μου για να περάσω Επιτροπή και να αρχίσω την εξωσωματική. Είναι η πρώτη μου φορά (ελπίζω κ τελευταία!) και γι αυτό κ εν γνωρίζω τη σειρά που πρέπει να κινηθώ. Μπορείτε να με ενημερώσετε από την αρχή τι πρέπει να κάνω?

Μενω μόνιμα στην Καλαμάτα αλλά ο γιατρός μου είναι στην Αθήνα όπου έχω βρει κ κέντρο εξωσωματικής. Γνωρίζω τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν αλλά όχι πως να πάρω τα φαρμακα.

Το παραπεμπτικό χαρτί για την επιτροπή ποιος το δίνει? Μπορεί να το δώσει κ ο γιατρός μου ή πρεπει να ειναι ενας γιατρος του ταμείου μου μόνο? Επίσης, τα σπερμοδιαγράμματα μπορεί να είναι σε ιδιωτικά κέντρα ή μόνο σε δημόσια νοσοκομεία κ ιατρεία του ΙΚΑ? Υπάρχει κάποιο site οπου μπορω να βρω τη διαδικασία κ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω κ εγω κ ο αντρας μου?

Αν κάποιος γνωρίζει τα βήματα με απλά λόγια ας μου εξηγήσει γιατί δυστυχώς στην επαρχία δεν έχουμε αρκετή πληροφόρηση ούτε εμπειρία.

Σας ευχαριστω κ ελπίζω να μην κούρασα με τη μεγαλο κειμενο... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους/όλες

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς με τη διαδικασία έγκρισης των φαρμάκων της εξωσωματικής. Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω απο που να αρχίσω κ πως να προχωρήσω.

Είμαι δημόσιος υπάλληλος (δηλ ΟΠΑΔ ταμείο-ΕΟΠΥΥ γενικά) και θέλω να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μου για να περάσω Επιτροπή και να αρχίσω την εξωσωματική. Είναι η πρώτη μου φορά (ελπίζω κ τελευταία!) και γι αυτό κ εν γνωρίζω τη σειρά που πρέπει να κινηθώ. Μπορείτε να με ενημερώσετε από την αρχή τι πρέπει να κάνω?

Μενω μόνιμα στην Καλαμάτα αλλά ο γιατρός μου είναι στην Αθήνα όπου έχω βρει κ κέντρο εξωσωματικής. Γνωρίζω τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν αλλά όχι πως να πάρω τα φαρμακα.

Το παραπεμπτικό χαρτί για την επιτροπή ποιος το δίνει? Μπορεί να το δώσει κ ο γιατρός μου ή πρεπει να ειναι ενας γιατρος του ταμείου μου μόνο? Επίσης, τα σπερμοδιαγράμματα μπορεί να είναι σε ιδιωτικά κέντρα ή μόνο σε δημόσια νοσοκομεία κ ιατρεία του ΙΚΑ? Υπάρχει κάποιο site οπου μπορω να βρω τη διαδικασία κ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω κ εγω κ ο αντρας μου?

Αν κάποιος γνωρίζει τα βήματα με απλά λόγια ας μου εξηγήσει γιατί δυστυχώς στην επαρχία δεν έχουμε αρκετή πληροφόρηση ούτε εμπειρία.

Σας ευχαριστω κ ελπίζω να μην κούρασα με τη μεγαλο κειμενο... :?

Τάνια καλησπέρα και καλή επιτυχία με την προσπάθεια σου.Λοιπόν θα πας στον γυναικολόγο του εοπυυ της περιοχής σου και θα σου δώσει ένα χαρτή το οποίο θα λέει αναλυτικά το τι χαρτιά χρειάζεσαι, κατόπιν θα πάρεις ένα τηλ. στην επιτροπή στην Αθήνα και θα κλέισεις το ραντεβού σου.Συνήθως τα ραντεβού προγραμματίζονται για μετά από 2 με 3 μήνες άρα θα έχεις άφθονο χρόνο στη διάθεση σου να μαζέψεις τα χαρτιά σου.

a%3Ea%3E
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες

Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς με τη διαδικασία έγκρισης των φαρμάκων της εξωσωματικής. Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω απο που να αρχίσω κ πως να προχωρήσω.

Είμαι δημόσιος υπάλληλος (δηλ ΟΠΑΔ ταμείο-ΕΟΠΥΥ γενικά) και θέλω να αρχίσω να μαζεύω τα χαρτιά μου για να περάσω Επιτροπή και να αρχίσω την εξωσωματική. Είναι η πρώτη μου φορά (ελπίζω κ τελευταία!) και γι αυτό κ εν γνωρίζω τη σειρά που πρέπει να κινηθώ. Μπορείτε να με ενημερώσετε από την αρχή τι πρέπει να κάνω?

Μενω μόνιμα στην Καλαμάτα αλλά ο γιατρός μου είναι στην Αθήνα όπου έχω βρει κ κέντρο εξωσωματικής. Γνωρίζω τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν αλλά όχι πως να πάρω τα φαρμακα.

Το παραπεμπτικό χαρτί για την επιτροπή ποιος το δίνει? Μπορεί να το δώσει κ ο γιατρός μου ή πρεπει να ειναι ενας γιατρος του ταμείου μου μόνο? Επίσης, τα σπερμοδιαγράμματα μπορεί να είναι σε ιδιωτικά κέντρα ή μόνο σε δημόσια νοσοκομεία κ ιατρεία του ΙΚΑ? Υπάρχει κάποιο site οπου μπορω να βρω τη διαδικασία κ τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω κ εγω κ ο αντρας μου?

Αν κάποιος γνωρίζει τα βήματα με απλά λόγια ας μου εξηγήσει γιατί δυστυχώς στην επαρχία δεν έχουμε αρκετή πληροφόρηση ούτε εμπειρία.

Σας ευχαριστω κ ελπίζω να μην κούρασα με τη μεγαλο κειμενο... :?

 

 

Πέρασα επιτροπή 31/01 άρα τα εχω πρόσφατα :-)

Χρειάζεσαι:

 

  1. Σαλπιγγογραφία (γίνεται συγκεκριμένη ημέρα του κύκλου, άρα κλείσε ραντεβού στην επιτροπή όταν θα έχεις τη σαλπιγγογραφία)
  2. Υπέρηχο πρόσφατο (τελευταιου εξαμήνου νομίζω, καλύτερα να πας να κάνεις έναν νέο) από τον γυναικολόγο σου με μια έκθεση που θα εξηγεί τι είδε στον υπέρηχο. Όχι κάτι σύνθετο.
  3. Ταυτότητα
  4. Βιβλιάριο υγείας θεωρημένο
  5. Αν είσαι πάνω από 39 πρόσφατες ορμονικές εξετάσεις FSH,E2,PRL 2ης - 6ης ημέρας κύκλου
  6. 2 σπερμοδιαγράμματα του συζύγου με διαφορά 3 μηνών, εμείς το ένα το κάναμε σε ανδρολογικό κέντρο που δεν έχει σύμβαση με το δημόσιο και το άλλο σε αλυσίδα διαγνωστικών κέντρων που έχουν σύμβαση με το δημόσιο για να έχουμε από όλα.

Οταν έχεις όλα τα παραπάνω πας στον ΕΟΠΥΥ της περιοχής σου, κλείνεις ραντεβού στον γυναικολόγο του τα δείχνεις, σου δίνει ένα παραπεμπτικό και σου γράφει κάτι στο βιβλιάριο.

 

 

Με το παραπεμπτικό αυτό και όλα τα παραπάνω περνάς επιτροπή, στην οποία καλό να είναι έχεις προνοήσει να κλείσεις νωρίς ραντεβού γιατί γίνεται πανικός από ότι κατάλαβα. :P

 

 

Η επιτροπή θα σου δώσει 2 γνωματεύσεις, 1 για την 1η προσπάθεια και 1 για τη 2η. Θα τις βγάλεις φωτοτυπίες.

Κάθε γνωμάτευση χρησιμεύει: το πρωτότυπο για να κάνεις τα χαρτιά σου μετα την προσπάθεια και να πάρεις το επίδομα των 300 ευρώ, 1 φωτοτυπία της κάθε γνωμάτευσης για να πάρεις τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και άλλη 1 φωτοτυπία κάθε γνωμάτευσης για να τη δώσεις στο κέντρο εξωσωματικής και να σου γράψουν τα φθηνά φάρμακα που θα πάρεις από το απλό φαρμακείο.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Βέβαια όταν πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία της επιτροπής να κλείσεις ραντεβού ρωτά να αν θέλουν κάτι άλλο. Στη θεσσαλονίκη πάντως αρκούν τα παραπάνω.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η επιτροπή θα σου δώσει 2 γνωματεύσεις, 1 για την 1η προσπάθεια και 1 για τη 2η. Θα τις βγάλεις φωτοτυπίες.

Κάθε γνωμάτευση χρησιμεύει: το πρωτότυπο για να κάνεις τα χαρτιά σου μετα την προσπάθεια και να πάρεις το επίδομα των 300 ευρώ, 1 φωτοτυπία .

 

συγνώμη αλλα απο που παίρνουμε τα 300 ευρώ,εγώ δεν ξέρω κάτι τέτοιο. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις?

qMlNp2.png

 

cVHYp3.png

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλα απο που παίρνουμε τα 300 ευρώ,εγώ δεν ξέρω κάτι τέτοιο. Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις?

 

 

Μετά την εξωσωματική τα καταθέτεις στον εοππυυ. Δεν την έχω κάνει ακόμα τη διαδικασία...

Οταν την κάνω θα σε ενημερώσω...;) .ελπίζω σε λιγότερο,από μήνα εχουν πάει όλα καλά και να εχω καταθέσει τα χαρτιά μου.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά την εξωσωματική τα καταθέτεις στον εοππυυ. Δεν την έχω κάνει ακόμα τη διαδικασία...

Οταν την κάνω θα σε ενημερώσω...;) .ελπίζω σε λιγότερο,από μήνα εχουν πάει όλα καλά και να εχω καταθέσει τα χαρτιά μου.

 

Ακόμα περιμένω να τα πάρω... για εξωσωματική που έκανα τον Ιανουάριο του 2011. :rolleyes: Στην επόμενη, κράτησα την απόδειξη για την εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω να τα πάρω... για εξωσωματική που έκανα τον Ιανουάριο του 2011. :rolleyes: Στην επόμενη, κράτησα την απόδειξη για την εφορία.

 

:cool::cool::cool::P:p:p ελληνικό δημόσιο...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,στις 28/3 θα περάσω επιτροπή στην Θεσσαλονικη για να κάνω την 1η εξωσωματική.Τα σπερμοδιαγράμματα πρέπει να είναι απο διαφορετικά μικροβιολογικά εργαστήρια δημόσια ιδιωτικά δεν παίζει ρόλο.Την εξωσωματική θα την κάνω στο κ.Πράπα-ΙΑΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ,ο οποιος μου είπε οτι όταν περάσω την επιτροπή θα πρέπει να πάρω ηλεκτρονική συνταγογράφηση των φαρμάκων από το διαγνωστικό του κέντρο και θα πάω πάλι πίσω στα γραφεία της επιτροπής και θα πάρω τα φάρμακα μέσα σε παγοκύστες για να συντηρηθούν και να γυρίσω Καβάλα και να ξεκινησω το πρωτόκολλο της εξωσωματικής με τον γιατρο που θα με παρακολουθει.Πάντως σαν γραφειοκρατία δεν μου φάνηκε περιπλοκη,και το ταμείο μου είναι ΕΟΠΥΥ,και θα πληρωσω μόνο την διαδικασία τα φάρμακα μου τα καλύπτει το ταμειο μου.Κάνω εξωσωματική επειδη έχουμε ανεξηγητη υπογονιμοτητα και τα τελευταια 3 χρόνια προσπαθειών δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στο επιθυμητο αποτέλεσμα.Ευχομαι σε όλες μας καλη επιτυχία και σύντομα να έχουμε στην αγκαλιά μας μωρακι.:-D

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι συμφωνα με τον γιατρό θα πάρω πίσω γυρω στα 400ευρω από το ταμείο μου.Επίσης να αναφέρω οτί η επιτροπη Θεσ/νικης κλεινει ραντεβου με καθυστέρηση ενος μηνα.:D

Link to comment
Share on other sites

Demy καλησπερα κι εγω 28-3 περναω απο επιτροπη της θεσσαλονικης.τωρα ειμαι στο μαζεμα τις χαρτουρας.να ρωτησω κατι αν ξερετε;οταν παω στο γιατρο του ικα[εοπυυ]της περιοχης μου για να μου δωσει το παρεπεμπτικο θα πρεπει να εχω μαζι μου ολες τις εξετασεις που εκανα προσφατα [σαλπιγγογραφια,αιματολογικες,σπερμ/γραμα]κτλ;πρεπει να τα δει κι αυτος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alexouli καλησπέρα! Για να σου δώσει ο γιατρός το παραπεμπτικό θα πρέπει να έχεις ό,τι χαρτί κι όποια εξέταση θα πας και στην επιτροπή (μέχρι και το πιστοποιητικό γάμου!!!!)

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια καλησπερα καλη χρονια και λαως σας βρηκα....οοολαα αυτα μαζι!!!! ειμαι ολοφρεσκια στο forum.... σημερινη....!!!! Μολις τελειωσα με το μαζεμα της χαρτουρας για την επιτροπη του ΕΟΠΥΥ στις 12.2 στην Αθηνα,ειχα κλεισει ραντεβου 5μηνακια πριν....!!!! μολις διαβασα πως περνουμε καποια χρηματα για την διαδικασια πισω,ισχυει;;; κι αν ναι τι ενεργειες πρεπει να κανουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, τώρα δεν κάνεις τίποτα. Όταν περάσεις από την επιτροπή, θα κρατήσεις οπωσδήποτε το χαρτί της απόφασης με τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα σου δώσουν. Με το χαρτί της επιτροπής θα πας στο γιατρό σου και θα σου γράψει τα φάρμακα που χρειάζονται. Μετά την εξωσωματική, θα πάρεις μια βεβαίωση από το κέντρο ότι έγινε η εμβρυομεταφορά και το χαρτί της επιτροπής (φωτοτυπία) και κάποια άλλα χαρτιά που θα βρεις εύκολα με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο. Αυτά τα χαρτιά θα τα καταθέσεις στον οργανισμό που είσαι ασφαλισμένη, στις παροχές. Εσύ δε χρειάζεται να πας, μπορεί να πάει ο σύζυγος. Ειδικά στον ΟΠΑΔ το ποσό είναι 350 ευρώ περίπου και αργεί πάρα πολύ. Ήδη το Δεκέμβριο του 2013 δεν είχαν κοιτάξει καμιά αίτηση του 2013!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, τι να πω;!Δεν το ειχα ξανακουσει οτι παιρνουμε πισω χρηματα μετα την εξωσωματικη!!!Μολις πηρα τηλ στον ΟΠΑΔ και μου το επιβεβαιωσαν!Χρειαζονται καποια χαρτια και καταθετεις αιτηση. Με τοσα λεφτα που δινουμε, ας παρουμε και κατι πισω οποτε να ειναι!

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ : Απόδοση δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης στους ασφαλισμένους του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. που διενεργήθηκαν σε μη συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς.

 

Το Δ.Σ. του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. στην προσπάθειά του να σταθεί αρωγός στις άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένες του που υποβάλλονται στη διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης για τεκνοποίηση, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στη μείωση της

υπογονιμότητας στη χώρα, με την αρ. 518/51/1-8-2012 Απόφασή του ενέκρινε την αναγνώριση της δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης που διενεργείται σε μη συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς και την αποζημίωση των ασφαλισμένων

σύμφωνα με το κρατικό τιμολόγιο ήτοι 352,16 ?.

Προκειμένου να αποζημιωθούν οι ασφαλισμένοι για την εν λόγω δαπάνη θα πρέπει να υποβάλλουν στις κατά τόπους υπηρεσίες των εντασσόμενων στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1) Απόφαση της Επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης για τη διενέργεια αυτής. Για τους ασφαλισμένους του Οίκου Ναύτη για το μήνα Απρίλιο και τους ασφαλισμένους του Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω. για το μήνα Μάιο απαιτείται έγκριση του αρμοδίου οργάνου που ενέκρινε την διενέργεια της εξωσωματικής γονιμοποίησης μέχρι την ένταξή τους στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ.

2) Εξοφλητική απόδειξη παροχής υπηρεσιών στην οποία θα αναφέρονται οι πραγματοποιηθείσες φάσεις της εξωσωματικής γονιμοποίησης (ωοληψία ή καιεμβρυομεταφορά).

3) Βεβαίωση του θεράποντα ιατρού από την οποία θα προκύπτει ότι η

ασφαλισμένη υπεβλήθη σε εξωσωματική γονιμοποίηση, ποιες φάσεις αυτής πραγματοποιήθηκαν (ωοληψία ή και εμβρυομεταφορά), καθώς και τις ημερομηνίες πραγματοποίησης αυτών.

Τα Τμήματα Παροχών των εντασσομένων στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων να

προβαίνουν σε έγγραφη μνεία επί του βιβλιαρίου ασθενείας για τη χορήγηση της εν λόγω παροχής, καθώς και των ημερομηνιών στις οποίες έλαβαν χώρα η ωοληψία και η εμβυομεταφορά. Επιπλέον να ενημερώνουν το αντίστοιχο Ηλεκτρονικό αρχείο που θα τους διαβιβαστεί προκειμένου να ενημερώνεται η Κεντρική Υπηρεσία του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. για την χορήγηση της εν λόγω παροχής.

Σε περίπτωση μη ολοκληρωμένης προσπάθειας (ήτοι μόνο ωοληψία ή μόνο εμβρυομεταφορά) θα αποδίδεται το ήμισυ του κρατικού τιμολογίου ως αναφέρουμε ανωτέρω.

Τα ανωτέρω ισχύουν από 1/1/2012 σχετικά με την εξωσωματική γονιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΕΜΑ : Απόδοση δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης στους ασφαλισμένους του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. που διενεργήθηκαν σε μη συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς.

 

Το Δ.Σ. του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. στην προσπάθειά του να σταθεί αρωγός στις άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένες του που υποβάλλονται στη διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης για τεκνοποίηση, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στη μείωση της

υπογονιμότητας στη χώρα, με την αρ. 518/51/1-8-2012 Απόφασή του ενέκρινε την αναγνώριση της δαπάνης εξωσωματικής γονιμοποίησης που διενεργείται σε μη συμβεβλημένους ιδιωτικούς φορείς και την αποζημίωση των ασφαλισμένων

σύμφωνα με το κρατικό τιμολόγιο ήτοι 352,16 ?.

Προκειμένου να αποζημιωθούν οι ασφαλισμένοι για την εν λόγω δαπάνη θα πρέπει να υποβάλλουν στις κατά τόπους υπηρεσίες των εντασσόμενων στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1) Απόφαση της Επιτροπής εξωσωματικής γονιμοποίησης για τη διενέργεια αυτής. Για τους ασφαλισμένους του Οίκου Ναύτη για το μήνα Απρίλιο και τους ασφαλισμένους του Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω. για το μήνα Μάιο απαιτείται έγκριση του αρμοδίου οργάνου που ενέκρινε την διενέργεια της εξωσωματικής γονιμοποίησης μέχρι την ένταξή τους στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ.

2) Εξοφλητική απόδειξη παροχής υπηρεσιών στην οποία θα αναφέρονται οι πραγματοποιηθείσες φάσεις της εξωσωματικής γονιμοποίησης (ωοληψία ή καιεμβρυομεταφορά).

3) Βεβαίωση του θεράποντα ιατρού από την οποία θα προκύπτει ότι η

ασφαλισμένη υπεβλήθη σε εξωσωματική γονιμοποίηση, ποιες φάσεις αυτής πραγματοποιήθηκαν (ωοληψία ή και εμβρυομεταφορά), καθώς και τις ημερομηνίες πραγματοποίησης αυτών.

Τα Τμήματα Παροχών των εντασσομένων στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. φορέων να

προβαίνουν σε έγγραφη μνεία επί του βιβλιαρίου ασθενείας για τη χορήγηση της εν λόγω παροχής, καθώς και των ημερομηνιών στις οποίες έλαβαν χώρα η ωοληψία και η εμβυομεταφορά. Επιπλέον να ενημερώνουν το αντίστοιχο Ηλεκτρονικό αρχείο που θα τους διαβιβαστεί προκειμένου να ενημερώνεται η Κεντρική Υπηρεσία του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. για την χορήγηση της εν λόγω παροχής.

Σε περίπτωση μη ολοκληρωμένης προσπάθειας (ήτοι μόνο ωοληψία ή μόνο εμβρυομεταφορά) θα αποδίδεται το ήμισυ του κρατικού τιμολογίου ως αναφέρουμε ανωτέρω.

Τα ανωτέρω ισχύουν από 1/1/2012 σχετικά με την εξωσωματική γονιμοποίηση.

Προσωπικα ευχαριστω για την ενημερωση!Μονο το πρωτο δικαιολογητικο εχω!Εκανα την πρωτη πριν 6 μηνες και τωρα αλλαξα γιατρο!Να δω πως θα βρω τα υπολοιπα...Μα καλα καποιος υπευθυνος δεν πρεπει να μας το πει να ξερουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα. Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Περασα επιτροπη με θετικι αποτέλεσμα το καλοκαίρι του 2013. Εκανα την 1η εξωσωματικη τον Οκτώβριο. Μπορω να προμηθευτω φαρμακα με το ιδιο χαρτι για 2η προσπαθεια κ αν ναι γνωρίζετε με ποιον τροπο?

ryg7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Περασα επιτροπη με θετικι αποτέλεσμα το καλοκαίρι του 2013. Εκανα την 1η εξωσωματικη τον Οκτώβριο. Μπορω να προμηθευτω φαρμακα με το ιδιο χαρτι για 2η προσπαθεια κ αν ναι γνωρίζετε με ποιον τροπο?

 

Μπορεις για ακομη 1 φορα. Θα στα γραψει ο γιατρος σου και θα τα παρεις απο το φαρμακειο του ΕΟΠΥΥ οπως την προηγουμενη φορα (καποια αλλα ισως απο το συνοικιακο σου φαρμακειο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο σύζυγός μου πήγε σήμερα στην Αριστοτέλους στον Εοπυυ και του είπαν ότι επιτροπές στη Θεσ/νίκη θα γίνουν σε κανένα εξάμηνο από τις εκλογές! Προς το παρόν μόνο Αθήνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω πάρει την έγκριση από τον ΕΟΠΠΥ για τα φάρμακα της εξωσωματικής (συγκεκριμένα την πήρα την προηγούμενη εβδομάδα). Την συνταγογράφηση θα πρέπει να την κάνω άμεσα εντός κάποιων ημερών ή όποτε θέλω αρκεί να είναι εντός του έτους. Ρωτάω επειδή θα ξεκινήσω την προσπάθεια από τον Σεπτέμβριο και δεν θέλω να πάρω από τώρα τα φάρμακα...

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, heleniw είπε:

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω πάρει την έγκριση από τον ΕΟΠΠΥ για τα φάρμακα της εξωσωματικής (συγκεκριμένα την πήρα την προηγούμενη εβδομάδα). Την συνταγογράφηση θα πρέπει να την κάνω άμεσα εντός κάποιων ημερών ή όποτε θέλω αρκεί να είναι εντός του έτους. Ρωτάω επειδή θα ξεκινήσω την προσπάθεια από τον Σεπτέμβριο και δεν θέλω να πάρω από τώρα τα φάρμακα...

 

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Όποτε θέλεις θα σου κάνει την συνταγογράφηση ο γιατρός σου και πας. Απλά αν πας Σεπτέμβρη θα πας και μια χοριακή με σφραγίδα από μικροβιολογικό πρόσφατη (μαξ 15 μέρες πριν,για να μη 'γκρινιαξουν' ας την κάνεις μία δύο μέρες πριν) ώστε να δουν ότι δεν είσαι έγκυος. Και πάλι καλή επιτυχία! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Όποτε θέλεις θα σου κάνει την συνταγογράφηση ο γιατρός σου και πας. Απλά αν πας Σεπτέμβρη θα πας και μια χοριακή με σφραγίδα από μικροβιολογικό πρόσφατη (μαξ 15 μέρες πριν,για να μη 'γκρινιαξουν' ας την κάνεις μία δύο μέρες πριν) ώστε να δουν ότι δεν είσαι έγκυος. Και πάλι καλή επιτυχία! 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Την χοριακή την πας στο γιατρό που θα συνταγογραφήσει τα φάρμακα, ή στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, heleniw είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Την χοριακή την πας στο γιατρό που θα συνταγογραφήσει τα φάρμακα, ή στο φαρμακείο του ΕΟΠΠΥ;

Στο φαρμακείο. Θα πάρεις ταυτότητα(αν δεν έχει φωτό σου το βιβλιάριο),το βιβλιάριο σου,την απόφαση της επιτροπής,την συνταγή του γιατρού και την χοριακή σου! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Στο φαρμακείο. Θα πάρεις ταυτότητα(αν δεν έχει φωτό σου το βιβλιάριο),το βιβλιάριο σου,την απόφαση της επιτροπής,την συνταγή του γιατρού και την χοριακή σου! 

Σ'ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...