Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Γεώργιος Ν Κωνσταντίνου Αλλεργιολόγο Παίδων και Ενηλίκων


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Το προηγούμενο σαβ/κο ανακαλύψαμε στο σπίτι μας ακάρεα ορατά στο μάτι, οπότε φέραμε ένα συνεργείο για βιολογικό καθαρισμό χώρου και στρωμάτων.Ψεκασαν με νεφωση με το φάρμακο phobi e και μας διαβεβαίωσαν ότι μετα από μια μέρα το σπίτι είναι κατοικισημο.εμεις ρωτήσαμε και την εταιρεία του φαρμάκου και μας είπαν ότι είναι εξαιρετικά χαμηλής τοξικότητας για τον άνθρωπο.το θέμα είναι ότι μια εβδομάδα μετα εμάς το σπίτι μας μυρίζει και έχουμε ένα αίσθημα καψίματος στο λαιμό. Έχουμε όλη μέρα ανοικτά,παρολαυτα μας μυρίζει.επειδη έχουμε 2 μικρά αγοράκια 4 και 7 αντιστοιχα,δεν έχουμε μπει ακομα μέσα. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν υπάρχουν επιπτώσεις για την υγεια τους, μπορούμε να επιστρέψουμε σπίτι η όχι? Αν μπουμε και οντως πειραξει τα παιδια, τι πρεπει να προσεξουμε, η που να ανησυχησουμε?? Συγγνώμη αν σας κούρασα εισαστε η τελευταία μας λύση μετα από μια ατελειωτα κουραστική εβδομάδα!

 

Καλησπέρα σας,

Όπως σας είπαν και από το συνεργείο απεντόμωσης τα εντομοκτόνα που χρησιμοποίησαν είναι χαμηλής τοξικότητας. Αυτό θα μπορούσε κάποιος να το προσεγγίσει και με το σκεπτικό ότι ακόμα και αν είναι ΧΑΜΗΛΗΣ τοξικότητας δεν παύουν να είναι ΤΟΞΙΚΑ. Από τη στιγμή δε που έχετε και εσείς συμπτώματα αυτό σημαίνει ότι κάτι ερεθιστικό υπάρχει στην ατμόσφαιρα του σπιτιού σας με ότι συνεπάγεται αυτό για της υγεία σας και της οικογένειά σας. Πάντως θα ήθελα να επισημάνω ότι τα ακάρεα της οικιακής σκόνης που δημιουργούν αναπνευστικές και δερματικές αλλεργίες ΔΕΝ είναι ορατά με γυμνό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Έχω έναν γιό 20 μηνών τελειόμηνο. Τους 6 πρώτους μήνες θήλασε αποκλειστικά. Γύρω στους 3 μήνες εμφάνισε αίμα και βλέννες στα κακά του. Η γιατρός μας είπε για αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Προχώρησα στη διακοπή των γαλακτοκομικών από φανερές πηγές στη διατροφή μου καθώς και σε RAST TEST για αλλεργία στο γάλα το οποίο όμως βγήκε αρνητικό. Η διακοπή από τη μεριά μου διήρκεσε περίπου 30 μέρες και έπειτα τα εισήγαγα ξανά στη διατροφή μου. Δεν ξαναεμφάνισε ούτε αίμα ούτε βλέννες ξανά. Γενικώς είναι ένα παιδί δραστήριο και πολύ χαρούμενο. Αυτό που έχει από μικρός είναι κάτι σαν έκζεμα στο ποδαράκι του κοντά στον αστράγαλο σε ένα συγκεκριμένο σημείο το οποίο βελτιώνεται τους καλοκαιρινούς μήνες. Του βάζω την κρέμα EXOMEGA συστηματικά ενώ όταν είναι πολύ ερεθισμένο του βάζω και ELOCON. Γενικώς υποχωρεί αρκετά, ποτέ όμως τελείως. Συν τοις άλλοις, τα ματάκια του από κάτω είναι λίγο πιο πρησμένα γενικώς. Η εξέταση ούρων που του κάναμε πρόσφατα είναι φυσιολογική. Είναι ψιλόλιγνο παιδί και τρώει κανονικά (δεν είναι λιχούδης). Να αναφέρω ότι τα πεθερικά μου και ο σύζυγός μου είναι γενικώς αλλεργικοί σε πράγματα (όχι τόσο σε τροφές). Ο σύζυγος και η πεθερά μου έχουν προχωρήσει σε θεραπείες αποευαισθητοποίησης.

 

Ποιά η γνώμη σας για το έκζεμα και τα ματάκια του? Θεωρείτε ότι χρειάζεται να προχωρήσει σε κάποιον περαιτέρω έλεγχο και αν ναι τί είδους?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Έχω έναν γιό 20 μηνών τελειόμηνο. Τους 6 πρώτους μήνες θήλασε αποκλειστικά. Γύρω στους 3 μήνες εμφάνισε αίμα και βλέννες στα κακά του. Η γιατρός μας είπε για αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Προχώρησα στη διακοπή των γαλακτοκομικών από φανερές πηγές στη διατροφή μου καθώς και σε RAST TEST για αλλεργία στο γάλα το οποίο όμως βγήκε αρνητικό. Η διακοπή από τη μεριά μου διήρκεσε περίπου 30 μέρες και έπειτα τα εισήγαγα ξανά στη διατροφή μου. Δεν ξαναεμφάνισε ούτε αίμα ούτε βλέννες ξανά. Γενικώς είναι ένα παιδί δραστήριο και πολύ χαρούμενο. Αυτό που έχει από μικρός είναι κάτι σαν έκζεμα στο ποδαράκι του κοντά στον αστράγαλο σε ένα συγκεκριμένο σημείο το οποίο βελτιώνεται τους καλοκαιρινούς μήνες. Του βάζω την κρέμα EXOMEGA συστηματικά ενώ όταν είναι πολύ ερεθισμένο του βάζω και ELOCON. Γενικώς υποχωρεί αρκετά, ποτέ όμως τελείως. Συν τοις άλλοις, τα ματάκια του από κάτω είναι λίγο πιο πρησμένα γενικώς. Η εξέταση ούρων που του κάναμε πρόσφατα είναι φυσιολογική. Είναι ψιλόλιγνο παιδί και τρώει κανονικά (δεν είναι λιχούδης). Να αναφέρω ότι τα πεθερικά μου και ο σύζυγός μου είναι γενικώς αλλεργικοί σε πράγματα (όχι τόσο σε τροφές). Ο σύζυγος και η πεθερά μου έχουν προχωρήσει σε θεραπείες αποευαισθητοποίησης.

 

Ποιά η γνώμη σας για το έκζεμα και τα ματάκια του? Θεωρείτε ότι χρειάζεται να προχωρήσει σε κάποιον περαιτέρω έλεγχο και αν ναι τί είδους?

 

Καλημέρα σας,

Οι δερματικές εκζεματικές βλάβες είναι καλό να εκτιμώνται από ειδικούς ιατρούς πέραν των παιδιάτρων όπως αλλεργιολόγοι παίδων που ασχολούνται με το παιδικό έκζεμα ή και παιδοδερματολόγοι. Με δεδομένη την εμμονή της βλάβης και το θετικό οικογενειακό ιστορικό (κυρίως αναφέρομαι στον πατέρα) πιστεύω ότι έχει νόημα να πραγματοποιηθεί ο σχετικός με το έκζεμα ειδικός αλλεργιολογικός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας! Η κόρη μου 5 ετών ξύπνησε το πρωί με φαγούρα και είδα ότι είχε και στις δύο ωμοπλάτες, στη μέση της, στα πόδια (εσωτερικά των γονάτων) και λίγο στα χέρια κόκκινες φουσκωμένες γραμμές, σαν να την είχαν τσιμπήσει πλοκάμια. Της έδωσα atarax και ηρέμησε αμέσως.

Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσει να παίρνει το φάρμακο και τί μπορεί να την πείραξε;

 

Υ.Γ. Λόγω σαβ/κύριακου δε θα την δει γιατρός άμεσα για να καταλάβει τί έπαθε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Η κόρη μου 5 ετών ξύπνησε το πρωί με φαγούρα και είδα ότι είχε και στις δύο ωμοπλάτες, στη μέση της, στα πόδια (εσωτερικά των γονάτων) και λίγο στα χέρια κόκκινες φουσκωμένες γραμμές, σαν να την είχαν τσιμπήσει πλοκάμια. Της έδωσα atarax και ηρέμησε αμέσως.

Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσει να παίρνει το φάρμακο και τί μπορεί να την πείραξε;

 

Υ.Γ. Λόγω σαβ/κύριακου δε θα την δει γιατρός άμεσα για να καταλάβει τί έπαθε.

 

Καλησπέρα σας,

Επειδή εξάνθημα μπορούν να κάνουν πολλές καταστάσεις στην ιατρική, είναι προτιμότερο να βλέπει τις δερματικές βλάβες κάποιος ειδικός ιατρός πριν αποφασιστεί η χορήγηση ή η συνέχιση οποιουδήποτε φαρμάκου. Γενικά μας βοηθούν πάρα πολύ οι φωτογραφίες των όποιων δερματικών βλαβών και ευτυχώς στις μέρες μας η τεχνολογία (π.χ. σύγχρονα κινητά τηλέφωνα) μας βοηθά πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ καλησπέρα,

έχω μια κόρη 5 ετών και από πέρυσι την άνοιξη ξεκινήσαμε με μια εποχιακή αλλεργική επιπεφυκίτιδα που συνεχίζεται έως και σήμερα, οπότε και έχει καταλήξει πλέον χρόνια. Τα ματάκια της δεν είναι κοκκινα ούτε πρησμένα, δεν τσιμπλιάζουν κλπ, έχει όμως πολλή φαγούρα. Έχουμε πάρει πολλά και διαφορετικά σκευάσματα, κορτιζονούχα κολλύρια και μη, δάκρυα χωρίς συντηρητικά, αλοιφές, πλύσεις με ειδικά σκευάσματα για βλεφαρίτιδα κλπ... Έχουμε περάσει από φάσεις έξαρσης και ύφεσης αλλά δεν έχουμε καταφέρει να το κρατήσουμε σταθερό. Κάναμε τα rast test στο ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ αλλά τα αποτελέσματα δεν έδειξαν τον υπεύθυνο αλλεργιογόνο παράγοντα.... Τι μπορούμε να κάνουμε επιτέλους??? Εχει κουραστεί πολύ το παιδί ένα χρόνο τώρα να βάζει κολλύρια τρεις φορές τη μέρα και πλέον εξανίσταται. Υπάρχει λύση?????? Αν σταματήσω τα φάρμακα αφού δεν βλέπω προκοπή θα επιδεινώσω την κατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Ο γιος μου έχει αλλεργική πρωκτοκολιτιδα. Εμφάνισε 1 κουκίδα αίμα όταν ήταν 2 μισή μηνών. Εκοψα μαχαίρι τα γαλακτοκομικά και τα κρυφά γιατι θηλαζω και όντως υποχώρησε αλλα ξαναεμφανίζεται. Εμφανίζει 4-5 κουκίδες και λίγο βλέννα ποτέ παραπάνω και δε χειροτερεύει. Ημαστε 5.5 μηνών και ακόμα εμφανίζει αυτές τις κουκιδες 1 φορά τη βδομάδα περίπου. Είναι φυσιολογικό? Μέχρι να εξαφανιστεί θα εμφανίζει συμπτώματα είτε κάνω αποχή είτε όχι? Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι απαραίτητες οι εξετασεις. Αίμα κανονικό δε έβγαλε ποτέ μόνο μερικές κουκίδες αίμα και λίγη βλέννα. Αυτό σημαινει ότι είναι ελαφριά αλλεργία?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ο γιος μου έχει αλλεργική πρωκτοκολιτιδα. Εμφάνισε 1 κουκίδα αίμα όταν ήταν 2 μισή μηνών. Εκοψα μαχαίρι τα γαλακτοκομικά και τα κρυφά γιατι θηλαζω και όντως υποχώρησε αλλα ξαναεμφανίζεται. Εμφανίζει 4-5 κουκίδες και λίγο βλέννα ποτέ παραπάνω και δε χειροτερεύει. Ημαστε 5.5 μηνών και ακόμα εμφανίζει αυτές τις κουκιδες 1 φορά τη βδομάδα περίπου. Είναι φυσιολογικό? Μέχρι να εξαφανιστεί θα εμφανίζει συμπτώματα είτε κάνω αποχή είτε όχι? Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι απαραίτητες οι εξετασεις. Αίμα κανονικό δε έβγαλε ποτέ μόνο μερικές κουκίδες αίμα και λίγη βλέννα. Αυτό σημαινει ότι είναι ελαφριά αλλεργία?

 

Καλησπέρα σας,

Τις περισσότερες φορές οι εξάρσεις της αλλεργικής πρωκτοκολίτιδας, είτε αυτές είναι ήπιες (π.χ. μόνο λίγες βλεννώδεις κενώσεις) είτε πιο σοβαρές (π.χ. βλεννοαιματηρές κενώσεις), συσχετίζονται με έκθεση σε κάποια τροφή. Συνήθως η αρχική δίαιτα αποκλεισμού περιλαμβάνει αυστηρή αποχή από γαλακτοκομικά και σόγια καθώς και παράγωγα και ότι περιέχει ακόμα και ίχνη τους. Υπό προϋποθέσεις είναι δυνατόν να παρθεί απόφαση να διακοπούν και άλλες τροφές. Ο γιατρός σας σωστά λέει ότι μάλλον δεν χρειάζονται εξειδικευμένες εξετάσεις, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Όμως θα χρειαστεί ειδικός αλλεργιολογικός έλεγχος πριν την άμεση ή έμμεση (μέσω θηλασμού) επανεισαγωγή των γαλακτοκομικών και της σόγιας. Καλή συνεργασία μεταξύ παιδιάτρου και αλλεργιολόγου συνήθως είναι σκόπιμη ειδικά στις επίμονες πρωκτοκολίτιδες σχετικά με την εισαγωγή στερεών τροφών για πρώτη φορά στη δίαιτα του βρέφους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

έχω μια κόρη 5 ετών και από πέρυσι την άνοιξη ξεκινήσαμε με μια εποχιακή αλλεργική επιπεφυκίτιδα που συνεχίζεται έως και σήμερα, οπότε και έχει καταλήξει πλέον χρόνια. Τα ματάκια της δεν είναι κοκκινα ούτε πρησμένα, δεν τσιμπλιάζουν κλπ, έχει όμως πολλή φαγούρα. Έχουμε πάρει πολλά και διαφορετικά σκευάσματα, κορτιζονούχα κολλύρια και μη, δάκρυα χωρίς συντηρητικά, αλοιφές, πλύσεις με ειδικά σκευάσματα για βλεφαρίτιδα κλπ... Έχουμε περάσει από φάσεις έξαρσης και ύφεσης αλλά δεν έχουμε καταφέρει να το κρατήσουμε σταθερό. Κάναμε τα rast test στο ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ αλλά τα αποτελέσματα δεν έδειξαν τον υπεύθυνο αλλεργιογόνο παράγοντα.... Τι μπορούμε να κάνουμε επιτέλους??? Εχει κουραστεί πολύ το παιδί ένα χρόνο τώρα να βάζει κολλύρια τρεις φορές τη μέρα και πλέον εξανίσταται. Υπάρχει λύση?????? Αν σταματήσω τα φάρμακα αφού δεν βλέπω προκοπή θα επιδεινώσω την κατάσταση??

 

Καλημέρα σας,

Υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είναι υπεύθυνες για τα συμπτώματα που περιγράφετε, αλλεργικές και μη. Θα πρότεινα ο έλεγχος να πραγματοποιηθεί με δερματικές δοκιμασίες δια νυγμού από έμπειρο αλλεργιολόγο με την χρήση ποιοτικών αντιδραστηρίων, καθώς και με ειδικές αλλεργιολογικές αιματολογικές εξετάσεις σε αξιόπιστο μικροβιολογικό εργαστήριο. Η κλινική εξέταση και εικόνα του παιδιού σας από μόνες τους θα δώσουν πολλές πληροφορίες ενώ τα αποτελέσματα του αλλεργιολογικού ελέγχου θα δώσουν πληροφορίες για την ενδεδειγμένη αγωγή. Ενδεχομένως να χρειαστεί και συνεργασία με ειδικό παιδοοφθαλμίατρο. Δεν είναι λίγες οι φορές που τελικά δεν βρίσκεται το αίτιο σε κάτι που μοιάζει με αλλεργία. Όμως ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να ακολουθείται η ενδεδειγμένη αγωγή η οποία μπορεί να κρατήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, και η οποία σε κάθε περίπτωση θα βοηθήσει ώστε να μην υπάρξουν επιπλοκές.

 

 

ΥΓ: απολογούμαι για την καθυστερημένη απάντηση αλλά για κάποιο, τεχνικό προφανώς, λόγο δεν έλαβα ειδοποίηση για το μήνυμά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας,

Τις περισσότερες φορές οι εξάρσεις της αλλεργικής πρωκτοκολίτιδας, είτε αυτές είναι ήπιες (π.χ. μόνο λίγες βλεννώδεις κενώσεις) είτε πιο σοβαρές (π.χ. βλεννοαιματηρές κενώσεις), συσχετίζονται με έκθεση σε κάποια τροφή. Συνήθως η αρχική δίαιτα αποκλεισμού περιλαμβάνει αυστηρή αποχή από γαλακτοκομικά και σόγια καθώς και παράγωγα και ότι περιέχει ακόμα και ίχνη τους. Υπό προϋποθέσεις είναι δυνατόν να παρθεί απόφαση να διακοπούν και άλλες τροφές. Ο γιατρός σας σωστά λέει ότι μάλλον δεν χρειάζονται εξειδικευμένες εξετάσεις, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση. Όμως θα χρειαστεί ειδικός αλλεργιολογικός έλεγχος πριν την άμεση ή έμμεση (μέσω θηλασμού) επανεισαγωγή των γαλακτοκομικών και της σόγιας. Καλή συνεργασία μεταξύ παιδιάτρου και αλλεργιολόγου συνήθως είναι σκόπιμη ειδικά στις επίμονες πρωκτοκολίτιδες σχετικά με την εισαγωγή στερεών τροφών για πρώτη φορά στη δίαιτα του βρέφους.

 

 

Οι βλεννες συνεχιζονται (οχι εντονα) και καμια φορα κουκιδες.δε ξερω τι να φαω. ειπα στο γιατρο να κανουμε εξετασεις γιατι ειλικρινα εχω φτασει στα ορια μου.δε τρωω γαλακτοκομικα ψαρι φραουλες καλαμποκι σογια!μου ειπε οτι με τις στερρες (που εχουμε ξεκινησει) θα φτιαξουν τα πραγματα και οτι στον 7ο θα κανουμε εξετασεις.

Αυτες θα δειξουν οριστικο αποτελεσμα? γιατι θελω να αποθηλασω και να μην πιει υποαλλεργικο γαλα αν δε χρειαζετε.

Επισης εχω διαβασει οτι το 10% των ασθενων δεν ανταποκρινονται ακομα και με αποχη της μητερας.Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βλεννες συνεχιζονται (οχι εντονα) και καμια φορα κουκιδες.δε ξερω τι να φαω. ειπα στο γιατρο να κανουμε εξετασεις γιατι ειλικρινα εχω φτασει στα ορια μου.δε τρωω γαλακτοκομικα ψαρι φραουλες καλαμποκι σογια!μου ειπε οτι με τις στερρες (που εχουμε ξεκινησει) θα φτιαξουν τα πραγματα και οτι στον 7ο θα κανουμε εξετασεις.

Αυτες θα δειξουν οριστικο αποτελεσμα? γιατι θελω να αποθηλασω και να μην πιει υποαλλεργικο γαλα αν δε χρειαζετε.

Επισης εχω διαβασει οτι το 10% των ασθενων δεν ανταποκρινονται ακομα και με αποχη της μητερας.Ισχυει?

 

Καλησπέρα σας,

Ευτυχώς 9 στα 10 βρέφη με αλλεργική πρωκτοκολίτιδα που θηλάζουν αποκλειστικά, ανταποκρίνονται σε εξατομικευμένες δίαιτες αποκλεισμού της θηλάζουσας μητέρας. Υπενθυμίζω ότι ανταπόκριση δεν θα πει αναγκαστικά ύφεση των συμπτωμάτων. Μπορεί να σημαίνει σημαντική βελτίωση. Αναλόγως της ανταπόκρισης, ο αλλεργιολόγος σε συνεργασία με τον/την παιδίατρό σας θα σας καθοδηγήσουν για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω μια μπεμπούλα 4 μηνών και από ενός μηνός περίπου έχει βλέννες και αίμα στα κακά της (ελάχιστες κουκίδες ή ίνες). Τη θηλάζω αποκλειστικά, εκτος από ένα διάστημα μιας εβδομάδας που έδωσα και συμπλήρωμα, και η παιδίατρος συνέστησε αποχή από τα γαλακτομικά, τους ξηρούς καρπούς και τα ίχνη τους. Έκτοτε, εδώ και τρεις μήνες, η κατάσταση εξακολουθεί να είναι ίδια. Να επισημάνω πως από τις πρώτες μέρες της γέννησής της οι κενώσεις της ήταν πολύ θορυβώδεις και εκρηκτικές και μύριζαν έντονα (εδώ και ενάμισο μήνα που παίρνει προβιοτικά έχουν μειωθεί) και τις περισσότερες φορές είναι πράσινες. Επίσης, επειδή μπουκώνει συχνά η μυτούλα της, η παιδίατρος είπε ότι οι βλέννες μπορεί να είναι μυξούλες που καταπίντι.Πρόσφατα την είδε παιδοχειρούργος για άλλο λόγο και μας είπε πως έχει ραγάδα στο πωπάκι της.

Μετά από 3 μήνες αποχή από τα γαλακτομικά και χωρίς να έχουμε βελτίωση, έχει νόημα να συνεχίζω την αποχή; Ειλικρινά, έχω κουραστεί και δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jvmlp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Έχω μία κόρη 2,5 χρονών η οποία μόλις πριν 2 μήνες ξεπέρασε την αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Ο γιος μου ο οποίος είναι 40 ημερών διαγνώστηκε από την παιδογαστρεντερολόγο λόγω 2 βλεννοαιματηρών κενώσεων οτι πάσχει επίσης από αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Μετά από 1 μηνά αυστηρής αποχής (γάλα, σόγια, αυγά, ξηρους καρπούς, ψάρι, καλαμπόκι και μοσχάρι) παρουσίασε περισσότερο αίματακι απότι αρχικα με την μορφή ροζ βλέννης. Καταναλώνω από τυποποιημένα τρόφιμα μόνο γάλα ρυζιού alpro, μαργαρίνη μινερβα φαστ, κασέρι βιοτρος και δημητριακό ρυζιού κοκο πος τα οποία στα συστατικά τους δεν αναγράφουν ούτε καν ίχνη αλλεργιογόνων. Υπάρχει περίπτωση να περιέχουν αλλεργιογόνα κ να μην αναγράφονται? Είναι φυσιολογικό να έχουν πάντα βλέννη οι κενώσεις του? Δοκιμαστικά έκοψα και την γλουτένη για 4 μέρες χωρίς καμία βελτίωση. Να σας πω επίσης οτι μέχρι 8 ημερών έπινε συμπληρωματικα κ γάλα ηα γιατί νοσηλευόταν σε μ.ε.θ. λόγω νεογνικής θρομβωπενίας η οποία ξεπεράστηκε. Έκτοτε θηλάζουμε αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, είμαι μητέρα δύο αγοριών, ο ένας τριών ετών και ο δεύτερος δύο μηνών.

 

Ο πρώτος μας εμφάνισε αίμα στα κακά όταν ήταν δύο μηνών, μας παρακολουθήσαν στο παιδο-αλλεργιολογικό του Αγλαΐα Κυριακού και τον θήλασα για 21 μήνες με αποχή από τα γαλακτοκομικά. Παρ ότι είχε αίμα κάθε μέρα για περίπου 5 μήνες (και ενώ έκανα αποχή από πολλές «ύποπτες» τροφές) η πρόσληψη βάρους του ήταν πάντα πολύ καλή. Λίγο πριν τα 2 έτη η αλλεργία ξεπεράστηκε.

 

Το μικρότερός μου ξεκίνησε με καλή πρόσληψη βάρους τον πρώτο μήνα και μετά σταδιακά αυτό ανατράπηκε μέχρις ότου έχει φτάσει να παίρνει μόλις 50 και 60 γρ την εβδομάδα.

 

Με τις οδηγίες του παιδιάτρου έχουμε αποκλείσει την ουρολοίμωξη και τον θυροειδή. Πριν 10 ημέρες εμφάνισε αίμα στα κακά και ξεκίνησα πάλι αποχή από τα γαλακτοκομικά και σόγια.

 

Πριν τρεις εβδομάδες, κατόπιν οδηγίας του παιδιάτρου έκανα για δύο 24άωρα αντλήσεις και έδινα στο παιδί από μπιμπερό για να γνωρίζουμε πόσο πίνει. Τότε έπινε 740ml την ημέρα κατά μέσο όρο. Από χτες μετράω πάλι το γάλα που του δίνω με ζυγίσεις πριν και μετά το θηλασμό (νοίκιασα ζυγαριά που διαφημίζεται ως κατάλληλη γιʼ αυτό) και αντλήσεις, και βλέπω ότι πίνει περίπου 650 με 700ml την ημέρα.

 

Η απορία μου είναι η εξής; Με ποιο τρόπο (αν αυτός υπάρχει) μπορεί να επηρεάσει η κολίτιδα την πρόσληψη βάρους; Είναι δυνατόν η χαμηλή πρόσληψη να οφείλεται σε αυτό; Αν κάτι τέτοιο ισχύει, πότε μπορώ να ελπίζω ότι θα αποκατασταθεί η πρόσληψη βάρους του παιδιού.

 

Σας ευχαριστώ θερμά

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σας, είμαι μητέρα δύο αγοριών, ο ένας τριών ετών και ο δεύτερος δύο μηνών.

 

Ο πρώτος μας εμφάνισε αίμα στα κακά όταν ήταν δύο μηνών, μας παρακολουθήσαν στο παιδο-αλλεργιολογικό του Αγλαΐα Κυριακού και τον θήλασα για 21 μήνες με αποχή από τα γαλακτοκομικά. Παρ ότι είχε αίμα κάθε μέρα για περίπου 5 μήνες (και ενώ έκανα αποχή από πολλές «ύποπτες» τροφές) η πρόσληψη βάρους του ήταν πάντα πολύ καλή. Λίγο πριν τα 2 έτη η αλλεργία ξεπεράστηκε.

 

Το μικρότερός μου ξεκίνησε με καλή πρόσληψη βάρους τον πρώτο μήνα και μετά σταδιακά αυτό ανατράπηκε μέχρις ότου έχει φτάσει να παίρνει μόλις 50 και 60 γρ την εβδομάδα.

 

Με τις οδηγίες του παιδιάτρου έχουμε αποκλείσει την ουρολοίμωξη και τον θυροειδή. Πριν 10 ημέρες εμφάνισε αίμα στα κακά και ξεκίνησα πάλι αποχή από τα γαλακτοκομικά και σόγια.

 

Πριν τρεις εβδομάδες, κατόπιν οδηγίας του παιδιάτρου έκανα για δύο 24άωρα αντλήσεις και έδινα στο παιδί από μπιμπερό για να γνωρίζουμε πόσο πίνει. Τότε έπινε 740ml την ημέρα κατά μέσο όρο. Από χτες μετράω πάλι το γάλα που του δίνω με ζυγίσεις πριν και μετά το θηλασμό (νοίκιασα ζυγαριά που διαφημίζεται ως κατάλληλη γιʼ αυτό) και αντλήσεις, και βλέπω ότι πίνει περίπου 650 με 700ml την ημέρα.

 

Η απορία μου είναι η εξής; Με ποιο τρόπο (αν αυτός υπάρχει) μπορεί να επηρεάσει η κολίτιδα την πρόσληψη βάρους; Είναι δυνατόν η χαμηλή πρόσληψη να οφείλεται σε αυτό; Αν κάτι τέτοιο ισχύει, πότε μπορώ να ελπίζω ότι θα αποκατασταθεί η πρόσληψη βάρους του παιδιού.

 

Σας ευχαριστώ θερμά

 

Καλημέρα σας,

Είναι δυνατόν μια πλημμελής ανάπτυξη να αποδοθεί σε μια αλλεργική πρωκτοκολίτιδα ή πιο συχνά εντεροκολίτιδα. Η εξήγηση είναι λίγο περίπλοκη. Αν θα μπορούσα να την απλουστεύσω λίγο θα σας έλεγα ότι η αλλεργία αυτή κάθε αυτή δημιουργεί προβλήματα στο έντερο με συνέπεια να μην γίνεται σωστή απορρόφηση. Επιπροσθέτως, η παρουσία αίματος μέσα στον γαστρεντερικό σωλήνα αυξάνει την κινητικότητά του και αυτό έχει ως συνέπεια να επιταχύνεται η δίοδος της τροφής και να μην απορροφάται επαρκώς. Τέλος τα συστατικά που τελικά απορροφούνται και στα οποία είναι αλλεργικός ένα οργανισμός δεν αφομοιώνονται με ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας! Έχω μία κόρη 2,5 χρονών η οποία μόλις πριν 2 μήνες ξεπέρασε την αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Ο γιος μου ο οποίος είναι 40 ημερών διαγνώστηκε από την παιδογαστρεντερολόγο λόγω 2 βλεννοαιματηρών κενώσεων οτι πάσχει επίσης από αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Μετά από 1 μηνά αυστηρής αποχής (γάλα, σόγια, αυγά, ξηρους καρπούς, ψάρι, καλαμπόκι και μοσχάρι) παρουσίασε περισσότερο αίματακι απότι αρχικα με την μορφή ροζ βλέννης. Καταναλώνω από τυποποιημένα τρόφιμα μόνο γάλα ρυζιού alpro, μαργαρίνη μινερβα φαστ, κασέρι βιοτρος και δημητριακό ρυζιού κοκο πος τα οποία στα συστατικά τους δεν αναγράφουν ούτε καν ίχνη αλλεργιογόνων. Υπάρχει περίπτωση να περιέχουν αλλεργιογόνα κ να μην αναγράφονται? Είναι φυσιολογικό να έχουν πάντα βλέννη οι κενώσεις του? Δοκιμαστικά έκοψα και την γλουτένη για 4 μέρες χωρίς καμία βελτίωση. Να σας πω επίσης οτι μέχρι 8 ημερών έπινε συμπληρωματικα κ γάλα ηα γιατί νοσηλευόταν σε μ.ε.θ. λόγω νεογνικής θρομβωπενίας η οποία ξεπεράστηκε. Έκτοτε θηλάζουμε αποκλειστικά.

 

Καλησπέρα σας,

Σε γενικές γραμμές σε επίμονες αλλεργικές πρωκτοκολίτιδες επιθυμούμε την πλήρη αποχή απο τυποποιημένα προϊόντα. Αν και αυτό το μέτρο αποτύχει προχωρούμε σε ειδικούς αλλεργιολογικούς χειρισμούς και επί νέας αποτυχίας συνεργαζόμαστε με τους παιδογαστρεντερολόγους για να αποκλείσουμε και τα λοιπά αίτια αιμορραγίας του γαστρεντερικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω μια μπεμπούλα 4 μηνών και από ενός μηνός περίπου έχει βλέννες και αίμα στα κακά της (ελάχιστες κουκίδες ή ίνες). Τη θηλάζω αποκλειστικά, εκτος από ένα διάστημα μιας εβδομάδας που έδωσα και συμπλήρωμα, και η παιδίατρος συνέστησε αποχή από τα γαλακτομικά, τους ξηρούς καρπούς και τα ίχνη τους. Έκτοτε, εδώ και τρεις μήνες, η κατάσταση εξακολουθεί να είναι ίδια. Να επισημάνω πως από τις πρώτες μέρες της γέννησής της οι κενώσεις της ήταν πολύ θορυβώδεις και εκρηκτικές και μύριζαν έντονα (εδώ και ενάμισο μήνα που παίρνει προβιοτικά έχουν μειωθεί) και τις περισσότερες φορές είναι πράσινες. Επίσης, επειδή μπουκώνει συχνά η μυτούλα της, η παιδίατρος είπε ότι οι βλέννες μπορεί να είναι μυξούλες που καταπίντι.Πρόσφατα την είδε παιδοχειρούργος για άλλο λόγο και μας είπε πως έχει ραγάδα στο πωπάκι της.

Μετά από 3 μήνες αποχή από τα γαλακτομικά και χωρίς να έχουμε βελτίωση, έχει νόημα να συνεχίζω την αποχή; Ειλικρινά, έχω κουραστεί και δεν βλέπω αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα σας,

Οι ραγάδες στο περίνεο (περιοχή πρωκτού και γύρω από αυτόν) μπορούν να δικαιολογήσουν μικροαιμορραγία του κατώτερου πεπτικού όχι όμως τις πρασινωπές και δύσοσμες κενώσεις. Αν τα δύο τελευταία επιμένουν θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον/την παιδιάτρο και τον/την σύμβουλο θηλασμού σας. Αν η ραγάδα έχει επουλωθεί θα χρειαστεί και αλλεργιολογική εκτίμηση από έμπειρο αλλεργιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας!Έχω ενα μωράκι 3μηνών και τον τελευταίο μήνα μου έχει παρουσιάσει 5 φορές αίμα στα κακάκια(ελάχιστο).Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και mayer και όλα βγήκαν αρνητικά.Ο παιδίατρος μου είπε να κάνω ολική αποχη απο τα γαλακτοκομικά.Κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό.Σε περίπτωση που μου σταματήσει απότομα το γάλα μου θα δώσω στο μωράκι ΗΑγάλα;Δε θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις αίματος να δω αν εχει κάπου αλλεργία; Η έντονη παλινδρόμηση οφείλεται στην αλλεργία;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Έχω ενα μωράκι 3μηνών και τον τελευταίο μήνα μου έχει παρουσιάσει 5 φορές αίμα στα κακάκια(ελάχιστο).Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και mayer και όλα βγήκαν αρνητικά.Ο παιδίατρος μου είπε να κάνω ολική αποχη απο τα γαλακτοκομικά.Κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό.Σε περίπτωση που μου σταματήσει απότομα το γάλα μου θα δώσω στο μωράκι ΗΑγάλα;Δε θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις αίματος να δω αν εχει κάπου αλλεργία; Η έντονη παλινδρόμηση οφείλεται στην αλλεργία;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα σας,

Η περιγραφή σας ταιριάζει σε μια πάθηση που ονομάζεται αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Αρχικά μάλλον θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό αλλεργιολόγο που να έχει εμπειρία σε παιδιά ώστε να θέσει τη διάγνωση και να δώσει τις κατάλληλες οδηγίες. Στην περίπτωση που θα σταματήσει το γάλα σας και με το δεδομένο ότι θα τεθεί η διάγνωση της αλλεργικής πρωκτοκολίτιδα τότε μάλλον δεν είναι η σωστή επιλογή ένα ΗΑ γάλα.

Αναφέρετε ότι το παιδί σας έχει και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Για αυτή θα πάρετε κατάλληλες οδηγίες από τον/την παιδίατρό σας. Είναι όμως δυνατόν η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση να αποτελεί εκδήλωση τροφικής αλλεργίας και αν οι χειρισμοί του/της παιδιάτρου αποτύχουν είμαι σίγουρος ότι θα σας παραπέμψει μεταξύ των άλλων και για αλλεργιολογική εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ. Κωνσταντίνου, σας γράφω πάλι σχετικά με τον 9 μηνών δεύτερο γιο μου, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά με πλήρη αποχή από γαλακτοκομικά και άλλες τροφές από τον δεύτερο μήνα λόγω βλεννο-αιματηρών κενώσεων.

 

Έχει κάνει prik test στα οποία βγήκε αρνητικός σε όλα (γάλα, αυγό, και κάποιους ξηρούς καρπούς όπως κάσιους και αμύγδαλα) και patch tests όπου βγήκε αρνητικός στο γάλα (αγελάδας και μητρικό) και θετικός στα σιτηρά και στο αυγό.

 

Το παιδί έχει πλέον μπει για τα καλά στις στερεές και δεδομένου ότι έχει μήνες να κάνει αιματηρή κένωση έχω αρχίσει να εισάγω στην διατροφή μου (θηλάζω ακόμη) το αυγό με την προοπτική να το ξεκινήσουμε σύντομα και στον μικρό. Επίσης έχουμε βάλει και αστράκι στην σούπα του. Όλα αυτά είναι σύμφωνα με τον παιδο-αλλεργιολόγο και την παιδο-γαστρεντερολόγο που μας παρακολουθούν.

 

Πρόσφατα έβαλα στην διατροφή μου ξηρούς καρπούς και πρόσεξα έξαρση στις κοκκινίλες που το παιδί έχει στο πηγούνι και στο ποδαράκι. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές εξηγήσεις για τις κοκκινίλες αυτές (ο παιδίατρος πιστεύει ότι συνδέονται με τις συχνές βρογχίτιδες που παθαίνει το παιδί, παρεμπιπτόντως παίρνει και modulair).

 

Εν κατακλείδι, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν οι κοκκινίλες να αποδοθούν στους ξηρούς καρπούς που έφαγα (κάσιους, αμύγδαλο και σουσάμι) δεδομένου ότι στα prik test ήταν αρνητικός.

 

Να σημειώσω ότι ο μεγαλύτερός του αδελφός είχε αλλεργική πρωκτοκολίτιδα με πιο έντονα συμπτώματα στο γαστρεντερικό (όχι στο δέρμα) και τα ίδια ακριβώς εργαστηριακά ευρήματα. Οι χειρισμοί στην διατροφή μου και η παρατήρηση έδειξαν ότι το παιδί ήταν αλλεργικό μόνο στο γάλα (ψευδώς αρνητικό patch στο γάλα) και όχι στα σιτηρά και στο αυγό (ψευδώς θετικό path). Οι αλλεργία του ξεπεράστηκε περίπου δύο ετών.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ. Κωνσταντίνου, σας γράφω πάλι σχετικά με τον 9 μηνών δεύτερο γιο μου, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά με πλήρη αποχή από γαλακτοκομικά και άλλες τροφές από τον δεύτερο μήνα λόγω βλεννο-αιματηρών κενώσεων.

 

Έχει κάνει prik test στα οποία βγήκε αρνητικός σε όλα (γάλα, αυγό, και κάποιους ξηρούς καρπούς όπως κάσιους και αμύγδαλα) και patch tests όπου βγήκε αρνητικός στο γάλα (αγελάδας και μητρικό) και θετικός στα σιτηρά και στο αυγό.

 

Το παιδί έχει πλέον μπει για τα καλά στις στερεές και δεδομένου ότι έχει μήνες να κάνει αιματηρή κένωση έχω αρχίσει να εισάγω στην διατροφή μου (θηλάζω ακόμη) το αυγό με την προοπτική να το ξεκινήσουμε σύντομα και στον μικρό. Επίσης έχουμε βάλει και αστράκι στην σούπα του. Όλα αυτά είναι σύμφωνα με τον παιδο-αλλεργιολόγο και την παιδο-γαστρεντερολόγο που μας παρακολουθούν.

 

Πρόσφατα έβαλα στην διατροφή μου ξηρούς καρπούς και πρόσεξα έξαρση στις κοκκινίλες που το παιδί έχει στο πηγούνι και στο ποδαράκι. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές εξηγήσεις για τις κοκκινίλες αυτές (ο παιδίατρος πιστεύει ότι συνδέονται με τις συχνές βρογχίτιδες που παθαίνει το παιδί, παρεμπιπτόντως παίρνει και modulair).

 

Εν κατακλείδι, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν οι κοκκινίλες να αποδοθούν στους ξηρούς καρπούς που έφαγα (κάσιους, αμύγδαλο και σουσάμι) δεδομένου ότι στα prik test ήταν αρνητικός.

 

Να σημειώσω ότι ο μεγαλύτερός του αδελφός είχε αλλεργική πρωκτοκολίτιδα με πιο έντονα συμπτώματα στο γαστρεντερικό (όχι στο δέρμα) και τα ίδια ακριβώς εργαστηριακά ευρήματα. Οι χειρισμοί στην διατροφή μου και η παρατήρηση έδειξαν ότι το παιδί ήταν αλλεργικό μόνο στο γάλα (ψευδώς αρνητικό patch στο γάλα) και όχι στα σιτηρά και στο αυγό (ψευδώς θετικό path). Οι αλλεργία του ξεπεράστηκε περίπου δύο ετών.

 

 

 

Καλησπέρα σας,

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι στην αλλεργική πρωκτοκολίτιδα μάλλον δεν έχουν διαγνωστική θέση τα atopy patch tests. Κατʼ επέκταση οι χαρακτηρισμοί ψευδώς ή αληθώς αρνητικό ή θετικό δεν έχουν θέση σε μια εξέταση που απλά δεν συνίσταται. Η ουσία είναι η παρακολούθηση των κενώσεων και η σωστή αναζήτηση της ευαισθησίας του γαστρεντερικού με προκλήσεις σε συγκεκριμένες τροφές, οι οποίες θα πρέπει να χορηγηθούν με συγκεκριμένη σειρά και με προκαθορισμένο χρονικό μεσοδιάστημα παρακολούθησης. Να τονίσω ότι τις περισσότερες φορές - αν όχι όλες - οι προκλήσεις για την αλλεργική πρωκτοκολίτιδα δεν χρειάζεται να γίνουν σε νοσοκομειακό περιβάλλον.

Τώρα, για αυτά που περιγράφετε ως «κοκκινίλες που το παιδί έχει στο πηγούνι και στο ποδαράκι» θα μπορούσαν να ειπωθούν πολλά σενάρια. Το πιο κοντινό στην Αλλεργιολογία είναι η ατοπική δερματίτιδα, όμως το πιο συχνό είναι η ερεθιστική δερματίτιδα. Το αν το παιδί σας, τελικά, έχει ατοπική δερματίτιδα και τι χειρισμούς (διαγνωστικούς ή θεραπευτικούς) θα πρέπει να κάνετε σχετικά θα σας το πει ένας έμπειρος αλλεργιολόγος που ασχολείται με την ατοπική δερματίτιδα στα παιδιά.

Τέλος, επιγραμματικά και χωρίς πολλές λεπτομέρειες, η αλλεργία μπορεί να αποδίδεται:

α) στα αντισώματα της αλλεργίας (ειδικές IgE σε διάφορα αλλεργιογόνα οι οποίες όταν είναι παθολογικές μπορεί να δώσουν θετικές δερματικές δοκιμασίες διά νυγμού ή και να ανιχνευθούν στον ορό του αίματος) και

β) στα κύτταρα της αλλεργίας. Στην περίπτωση αυτή δεν βρίσκουμε θετικές τις δερματικές δοκιμασίες αλλά ούτε και τις ειδικές IgE στον ορό του αίματος, είναι όμως δυνατόν να βρούμε θετικά τα atopy patch tests.

Και στις δύο περιπτώσεις είναι δυνατόν να έχουμε ψευδώς αρνητικά ή ψευδώς θετικά αποτελέσματα η ερμηνεία των οποίων χρειάζεται εμπειρία και προσοχή. Πρωτίστως όμως χρειάζεται να χρησιμοποιούμε την κάθε διαγνωστική μεθοδολογία εκεί που πραγματικά χρειάζεται και στις περιπτώσεις εκείνες που το αποτέλεσμα μπορεί να ερμηνευτεί ωφελώντας τον ασθενή και όχι μπλέκοντας τη τελική διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, σας ευχαριστώ για την σύντομη και αναλυτική απάντηση. Αυτό που καταλαβαίνω να μου λέτε είναι πρώτον ότι το δερματικό εξάνθημα θα πρέπει να το εξετάσει κάποιος εξειδικευμένος γιατρός και να μας κατευθύνει εκείνος, και δεύτερον ότι οι συγκεκριμένες δοκιμασίες που κάναμε δεν μας βοηθούν πολύ στο να καταλάβουμε καλύτερα τι συμβαίνει με την πρωκτοκολίτιδα του παιδιού.

 

Κάτι τέτοιο ταιριάζει με την εμπειρία μου με τον πρώτο μου γιο όπου άλλα έδειχναν τα τεστ και άλλα παρατηρούσα εγώ να συμβαίνουν στην πράξη.

 

Πάντως και τις δύο φορές μας παρακολουθούν σε δημόσιο νοσοκομείο με παιδο-αλλεργιολογικό τμήμα και αυτά τα τεστ μας κάνουν. Εφʼ όσον δεν είναι ιδιωτικά για να τίθεται θέμα κέρδους και εκμετάλλευσης της άγνοιάς μας, πραγματικά αναρωτιέμαι για ποιο λόγο γίνονται όλα αυτά;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα κοριτσάκι 5,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Πριν μια εβδομάδα ξεκινήσαμε την κρέμα βανίλια ρυζαλευρο από ένα κουταλάκι και έχουμε φτάσει έως τα δέκα κουταλάκια. Τις τελευταίες μέρες δεν τρώει καλά, είναι γκρινιαρα και έχει χάσει 100 γρ. από την προηγούμενη βδομάδα που την είχαμε ζυγίσει. Παράλληλα έχει και ρινίτιδα. Πιστεύετε ότι είναι αλλεργία ή κάποια ίωση;

Σκέφτομαι για αλλεργία γιατί είχε έντονους κολικούς και έκοψα τα γαλακτοκομικά, δηλαδή γάλα, γιαούρτια. Τυρί τρωω που και που.

Επίσης στα κακά της έχει συνέχεια βλέννες. Βλέννα με αίμα είχε μόνο μια μέρα όταν ήταν τριών μηνών.

Και κάτι άλλο, η πρώτη μου κόρη είχε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα μέχρι 2,5 ετών και τρεφόταν με το Almiron pepti. Στις εξετάσεις αίματος δεν φάνηκε τίποτα, αλλά είχε έκζεμα,εμετούς στασιμότητα βάρους.

 

Απο την άλλη αν ήταν αλλεργία δεν θα είχε πιο έντονα συμπτώματα;

Ο παιδίατρος μας λέει να περιμένουμε και δεν πειράζει για το βάρος έχουμε περιθώρια γιατί είναι λίγο στρουμπουλη, αλλά εγώ δεν μπορώ να την βλέπω να μην τρώει και να χάνει βάρος.

Συγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κ. Κωνσταντίνου καλησπέρα σας. Έχω ένα κοριτσάκι 6 χρονών. Εχθές στις 12-12-2019 το βράδυ κατά τις 22:00 η ώρα παρατήρησα ότι πρήστηκε το άνω χείλος του παιδιού μου. Κατευθείαν της έδωσα 2,5 ml XOZAL και την πήγα στην γενική για να την εξετάσει παιδιάτρος. Εκεί το οξυγόνο της ήταν καλό και κατά την εξέταση δεν βρέθηκε κάποιου άλλου είδους ενόχληση, πέραν του πρηξίματος. Η παιδίατρος ανέφερε ότι είναι αλλεργία και μας έδωσε αγωγή πρωϊ- βράδυ 2,5 mo XOZAL και ταυτόχρονα 2,5 ml aerius. Δεν είχε φάει κάτι καινούργιο μέσα στην μέρα, μόνο το απόγευμα αυγό μαζί με κασεράκι τυροτρέλα. Υπάρχει κάποιο τεστ που θα μπορούσα να της κάνω για να δω αν έχει αλλεργία σε φαγητό ή άλλου τύπου ώστε να κλείσω ραντεβού να μας δείτε; Τέλος μας συνέστησαν για 3-4 μέρες αποχή από ψάρι, αυγό, γλάσσο, κρουασάν,πατατάκια, γαριδάκια, σοκολάτες και γενικά κάθε τι καινούργιο που δεν έχει ξαναφάει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα διαθέσετε, ώστε να μου απαντήσετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...