Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατάκες για βγείτε απο το δωμάτιο, σε ιατρική πράξη


Recommended Posts

με αφορμή αυτό το κείμενο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28539 το οποιο έχω ήδη προσαρμόσει ξανά καλύτερα,

(δεν θα μεινει ετσι δηλαδη + εχουν προστεθει και αλλα) θα δημιουργηθεί ένα εντυπάκι που θα το μοιράσουμε διαδικτυακά και σε χαρτί κ θα είναι εγκεκριμένο απο την ΕΨΥΠΕ ή άλλο φορέα.

 

θα θέλαμε εκτός απο το κείμενο να υπάρχει ενα κομμάτι που θα λέγεται

Μύθοι και αλήθειες και θα απαντάει με σωστό και εγκεκριμένο τρόπο (θα τα στείλουμε για έγκριση στην ΕΨΥΠΕ)

σε αυτές τις συγκεκριμένες φράσεις

που πετάνε οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία για να πείσουν τους γονείς να απομακρυνθούν απο το παιδί τους την στιγμή που πρόκειται να προβούν σε μια ιατρική πράξη,

ειδικά αυτές τις ατάκες που υποννοούν οτι ο γονέας θα κανει ψυχολογικά καλό στο παιδί του, αν βγεί απο το χώρο.

Μπορεί σε κάποιες λίγες περιπτώσεις αυτό να είναι αναγκαίο και σωστό, αλλά γνωρίζουμε ειδικά μέσα απο το πλήθος των δημοσιεύσεων στην ιστοσελίδα,

ότι με τίποτα δεν αφορά την πλειοψηφία των γονέων, σχετικά με την ικανότητά τους να κρατήσουν την ψυχραιμία τους για να υποστηρίξουν το παιδί τους και άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιούνται με τον γενικευμένο αυτό τρόπο έχετε οι περισσότεροι δεί.

 

Παράδειγμα απο ατάκες που ήδη έχουμε :

 

  1. Βγείτε έξω για να μην συνδυάσει τον πόνο ή την διαδικασία/αρνητική εμπειρία με εσάς
    και/ή
    Κυρία μου...με το να είστε παρούσα, το παιδί θα νομίζει οτι ευθύνεστε εσείς για το κακό που του συμβαίνει.......

    [βγαίνοντας, αποχωρείτε και δεν είστε πιά στην θέση συνοδού κ υποστηρικτή. Είσαστε απώντες την στιγμή της μεγαλύτερης ανησυχίας κ φόβου του παιδιού σας.
    Αυτό που θα συνδυάσει είναι ότι εσείς αποχωρείτε όταν εκείνο σας χρειάζεται.
    Αυτό που θα νομίζει είναι ότι εσείς δεν ενδιαφέρεστε για το κακό που του συμβαίνει και για αυτό το αφήνετε μόνο του.
    Επίσης διαβάστε το 2. ]
     

  2. Καλύτερα να το ηρεμήσετε εσείς μετά
    [αν σας φοβίσει κάποιος εγκαταλείποντάς σας τη στιγμή που τον έχετε ανάγκη, και έρθει μετά πίσω να σας παρηγορήσει κ σας λέει "όλα καλά αγάπη μου", γυρνάει πίσω αυτό που αισθανθήκατε εκείνη τη στιγμή, με κανέναν τρόπο; σκεφτείτε το λίγο πολλαπλασιάζοντας το συναισθημα επι 10 εξαιτίας του ότι το παιδί δεν κατανοεί τον λόγο που πρέπει να πονέσει εκείνη τη στιγμή, κ είναι μόνο του και ανήλικο]


  3. Ο κανονισμός του νοσοκομείου αυτό λέει
    [ο οποιοσδήποτε κανονισμός δεν υπερέχει του νόμου της άρνησης εκτέλεσης καθηκόντως κ έκθεσης ανηλίκου σε κίνδυνο -που είναι παράνομες πράξεις-, εάν σας πουν "δε μπορουμε να κάνουμε την πράξη αν δε φύγετε/αποχωρήσετε απο δίπλα απο το παιδί σας".
    Πείτε εγώ δεν αποχωρώ, βρίσκομαι δίπλα στο παιδί μου. Εσείς οφείλετε να τελέσετε τις ιατρικές πράξεις που είναι αναγκαίες. Αρνείστε να τις πραγματοποιήσετε ? Γνωρίζετε ότι η παράβαση καθήκοντος είναι ποινικό αδίκημα και τιμωρείται με φυλάκιση εώς 2 ετών ενώ εάν προκληθεί πρόβλημα απο αυτή σας την άρνηση και καθυστέρηση, με πολύ περισσότερα έτη; Θα καλέσω την αστυνομία να εξηγήσω ότι αρνείστε να εκτελέσετε οφειλούμενη ιατρική πράξη. Διαβάστε περισσότερα απο Δικηγόρο εδώ: http://parents.org.gr/images/upload/potepiamona_poinikieythyni.pdf ]
     

  4. Έχουμε δει μαμάδες να λιποθυμούν και να πέφτουν στο πάτωμα
    [πρόκληση ενοχής κ φόβου στο γονέα μήπως δεν τα καταφέρει να κρατησει την ψυχραιμία του, πριν καν προσπαθήσει!που είναι η στατιστική που επιβεβαιώνει ότι εξαιτίας της πληθώρας λιποθυμιών χρειάστηκε να απαγορεύεται η συνοδεία ανηλίκων σε ιατρική πράξη;]
     

  5. Τα παιδιά κλαίνε περισσότερο
    [Το αν ενα παιδί κλαίει περισσότερο κάνει λιγο πιο δύσκολη ψυχολογικά την δουλειά του γιατρού. Ποιός θέλει να τον αγχώνει ένα παιδί που ουρλιάζει; Όλες όμως οι δουλειές, έχουν τις δυσκολίες τους. "Η δουλειά του παιδιάτρου, περιλαμβάνει και το κλάμα! Θέλετε να πείτε ότι σας δυσκολεύει / δεν μπορείτε να χειριστείτε ένα παιδί που κλαίει ή φωνάζει; "
    και,
    Όταν ένα παιδί κλαίει λιγότερο, δεν σημαίνει οτι φοβάται λιγότερο. Μπορεί και απλώς να καταπιέσει τα συναισθήματά του επειδή βρίσκεται με ένα άγνωστο άτομο, και ακριβώς απο το φόβο του, να "κοκκαλώσει" κιόλας.
    Κάτι τέτοιο δεν είναι επιθυμητό, εκτός και εάν οι γονείς επιθυμούν ένα παιδί το οποίο αισθάνεται οτι δεν μπορεί/δεν είναι καλό να εκφράσει το τι αισθάνεται - και μάλιστα όταν το εκφράζει, του απομακρύνουν το αγαπημένο του πρόσωπο την στιγμή που το έχει ανάγκη. Θέλετε να ενθαρρύνετε κάτι τέτοιο; Όχι φυσικά. Ακόμα και εάν ένα παιδί κλαίει, ο γιατρός με τη βοήθειά σας μπορεί να κάνει το έργο του, και το παιδί ακόμα και αν κλαίει θα ξέρει ότι ήσασταν εκεί. Δώστε του μερικά λεπτά για να ξέρει οτι του δίνεται λιγος "αέρας" να εκφρασει αυτά τα συναιθήματα, και ας σας είναι δύσκολο να το ακούτε. Το ότι ένα παιδί σιωπά επειδή βγήκατε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν φοβάται και δεν νιώθει εγκατάλειψη. ]
     

  6. Τα παιδιά κλαίνε περισσότερο με τους γονείς, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η διαδικασία και το παιδί να χάνει περισσότερο αίμα γιατί ζορίζεται πιο πολύ.
    [+πρόκληση ενοχής κ φόβου στο γονέα μήπως απο την παρουσία του εκεί, κινδυνέψει το παιδί!
    Ούτε εδώ υπάρχει φυσικά στατιστική, όπως στο 4. δηλαδή]
     

  7. Οχι όμως να τα βαλετε μαζι μας αν δεν μπορουμε να βρούμε εύκολα φλέβα
    [πρόκληση ενοχής κ φόβου στο γονέα μήπως απο την παρουσία του εκεί, κινδυνέψει το παιδί / πονέσει περισσότερο ή μήπως δεν αντέξει να το δεί, πριν καν προσπαθήσει! μπορούν απλώς να πουν "αν δε βρούμε φλέβα με την πρώτη, είναι κάτι που συμβαίνει δυστυχώς καμιά φορά και εκεί θα πρέπει να παραμείνετε ψύχραιμοι". Αν πει ο γονιός δε μπορώ, ε εντάξει, ας βγεί! Απλό πράγμα]
  8. Η διαδικασία θα τελειώσει πιο γρήγορα χωρίς εσάς.
    τα παρακάτω δεν ισχύουν φυσικά αν είναι θέμα σοβαρής κ επείγουσας κατάστασης προφανώς
    [Δε με ενδιαφέρει να τελειώσει πιο γρήγορα. Με ενδιαφέρει να είμαι παρών, έτσι ώστε το παιδί μου να γνωρίζει ότι δεν το αφήνω μόνο του όταν είναι να του συμβεί κάτι που δεν το καταλαβαίνει ή που θα το πονέσει. Δεν θα το στεναχωρήσει η όποια διάρκεια μιας επέμβασης, αλλά το ότι δεν θα είμαι μαζί του - αυτό θα το στεναχωρήσει πολύ περισσότερο απο το οποιοδήποτε παραπάνω λεπτό στιμιαίου πόνου τον οποίο θα ξεχάσει μετά απο μια ώρα. και
    Οπότε επειδή εσείς λέτε ότι βιάζεστε κάτι το οποίο δεν είναι δικό μου πρόβλημα, θα παραβιάσω εγώ το δικαίωμα του ανήλικου παιδιού μου να έχει συνοδεία το γνώριμό του πρόσωπο? ]

[προφανώς οι παραπάνω ατάκες είναι "μύθοι" - δηλαδή δεν ισχύουν, πολύ απλά ή αποτελούν γενικεύσεις κ υπερβολές. ]

 

 

παρακαλώ για γενικά ερωτήματα και δημοσιεύσεις γενικές για το θέμα,

να χρησιμοποιήσετε το θέμα της ψηφοφορίας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28539 και εδώ απλώς να γράψετε τις ατάκες που ακούσατε. !!! ευχαριστώ εκ των προτέρων.

προστέθηκε στο αρχικό θέμα και η ομάδα facebook που υπάρχει και ήδη έχει κάνει ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΡΓΟ : https://www.facebook.com/groups/225537920935502/

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1) "Έχουμε δει μαμάδες να λιποθυμούν και να πέφτουν στο πάτωμα"

 

2) "Τα παιδιά κλαίνε περισσότερο με τους γονείς, με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται η διαδικασία και το παιδί να χάνει περισσότερο αίμα γιατί ζορίζεται πιο πολύ."

 

Ράμματα στο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού. :mad:

 

 

 

Το χειρότερο ήταν ότι το προσωπικό φαινόταν να το πιστεύει κι όλας το 2.

Link to comment
Share on other sites

Στο Μητέρα Παίδων που τα πάω μου έχουν πει πως απαγορεύεται να είμαι παρούσα οταν μπάινει ορός ή κάνουν αιμοληψία απ' τον κανονισμό του νοσοκομείου. Τι πρέπει να αντιπαραθέσω;;

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο. όμως, όπως γράφω πιο πάνω

"παρακαλώ για γενικά ερωτήματα και δημοσιεύσεις γενικές για το θέμα,

να χρησιμοποιήσετε το θέμα της ψηφοφορίας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28539 και εδώ απλώς να γράψετε τις ατάκες που ακούσατε. !!! ευχαριστώ εκ των προτέρων."

 

 

 

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα εχω και προσφατα τα ραμματα. Εδω στο Βελγιο ηταν αυτονοητο οτι θα κραταω το παιδι. Βεβαια ο γιατρος ειχε σκεπασει το κεφαλι του ετσι ωστε να μην βλεπω τι ακριβως του κανει... Το εχω ξαναπει αλλα μονο οταν ηταν νεογεννητα δεν με αφησαν στην αιμοληψια γιατι ηταν στο θαλαμο με τα προωρα. Α! και σε μια ακτινογραφια γιατι δεν ημουν σιγουρη οτι δεν ημουν εγγυος

 

(Ο μπαμπας μας ομως που ειναι θαραλεος περιμενει απο το γραφειο του το ιατρικο δελτιο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

-Οχι όμως να τα βαλετε μαζι μας αν δεν μπορουμε να βρούμε εύκολα φλέβα, ...

- Δεν θα τα βάλω να ξέρετε ότι από αριστερή μεριά βρίσκουν πιο εύκολα

- Αφηστε μας να κανουμε την δουλειά μας

(τρύπησε 2, 3 φορες δεξιά ,έτσι βόλεψε, ανακάτεψε δεν βρήκε, μετά πήγε από αριστερά)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άκουσα ενώ είμουν μέσα και την πιο απίστευτη ατάκα προς παιδί, τρίχρονο, "Εισαι κακο παιδί γι αυτό σε τρυπάμε"

 

Αχ σταματά... Ράγισε η καρδια μου που το διάβασα :|

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι συγκεκριμένη ατάκα. Θα ήταν κάτι σαν "έτσι κάνουμε εδώ", "αν δεν το δεχτείτε δεν θα γίνει η εξέταση", αλλα περισσότερο ήταν το ύφος τους, ότι η διάθεσή μου να μείνω παρά την αρχική τους άρνηση, με κατέτασσε στα ούφο. Δεν πρέπει να τους συνέβαινε τότε συχνά να προσπαθήσουν να τους παρακούσουν. 5-6 χρόνια πριν.

 

Τελικά δεν έμεινα. Την πρώτη φορά. Τη δεύτερη, καιρό μετά, μπηκε πρώτα μόνο του το παιδί, δεν ξέρω τι έγινε, δεν κατάφεραν κάτι. Το παιδί κουνιόταν απλώς και άρχισε η βοηθός να του λέει κάτι παραμύθια κυριολεκτικά, για νεράιδες, για να ξεχαστεί το παιδί.Τίποτα πάλι. Τελικα είπα εγώ στο παιδί να μείνει ακίνητο, ότι θα πονέσει για λιγο και μετά θα περάσει και ως δια μαγείας το παιδί έκατσε. Πρέπει να ήταν 2,5 τότε.

Link to comment
Share on other sites

σε τί λίστα να το βάλω τωρα αυτό το τελευταίο....!(φρίκη)!

 

προσθεσα τα άλλα στην επανω λιστα και έβαλα καποιες επεξηγήσεις....για δείτε!

 

προφανώς αν θέλετε την κάνετε quote και προσθέτετε και εσείς αν θέλετε κάποια φρασούλα,

για να ξέρει ο γονιός που θα ακούσει αυτές τις ατάκες,

τι να τους απαντήσει συγκεκριμένα.

 

όπως έγραψα, τα συγκεκριμένα εργαλεία τα νομικά θα τα βρείτε στο facebook αυτής της φοβερής ομάδας που γραφω στη πρωτη δημοσίευση. (που έχει κ πολλες μαρτυρίες επισης). η λιστα δεν υποκαθιστά /δε μπορεί να αντικαταστήσει το νομικό υπόβαθρο που θα βρείτε εκεί.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης άκουσα ενώ είμουν μέσα και την πιο απίστευτη ατάκα προς παιδί, τρίχρονο, "Εισαι κακο παιδί γι αυτό σε τρυπάμε"

 

Άκουσες καλά;; Οι γονείς του που ήταν; Μήπως απέξω; Αν ειπώθηκε έτσι το θεωρώ ανώμαλο σχόλιο ειλικρινά...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Επίσης άκουσα ενώ είμουν μέσα και την πιο απίστευτη ατάκα προς παιδί, τρίχρονο, "Εισαι κακο παιδί γι αυτό σε τρυπάμε"

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, ατάκες τύπου ¨γιατρέ, κάν'του καμιά ένεση, που δεν ακούει" λέγονται κατά κόρον από γονείς και, κυρίως, γιαγιάδες...

Link to comment
Share on other sites

Παντου (δημοσια και ιδιωτικα) μου εχουν πει οτι ειναι η πολιτικη του νοσοκομειου και ο λογος ειναι οτι ειτε οι γονεις παρεμβαινουν ειτε οτι τα παιδια κλαινε περισσοτερο. Παντα εχω επιμεινει πολυ ευγενικα οτι θα ημαστε φρονιμοι. Στο Μητερα δεν με αφησαν μεσα, στο Ιατρικο με αφηνουν σχεδον παντα. Μια φορα που εκανε ραμματα στο κεφαλι στο Ιατρικο μολις πηγε ο χειρουργος να μου πει οτι θα μεινω εξω του ειπα ολες τις πιθανες απαντησεις, οτι θα ειμαι πολυ διακριτικη μεσα στο δωματιο και μονο για να τον καθησυχασω, δεν θα παρεμβαινω,δεν θα ενοχλω και αν δημιουργηθει προβλημα θα βγω αμεσως! Με τετοια φορα που τα ειπα με αφησε ο ανθρωπος ευτυχως!

Αλλα οταν σου λενε οτι αυτη ειναι η πολιτικη τους ειναι ενα επιχειρημα που δεν μπορεις να αντικρουσεις ευκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, ατάκες τύπου ¨γιατρέ, κάν'του καμιά ένεση, που δεν ακούει" λέγονται κατά κόρον από γονείς και, κυρίως, γιαγιάδες...

 

Πω πω χάλια και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

προστέθηκαν στη λίστα και επόμενες ατάκες και το σκέτο "το παιδί σας θα κλαίει περισσοτερο" .

 

Και για εμάς που δεν έχουμε λογαριασμό στο facebook; Πώς μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στις σχετικές πληροφορίες;

 

δεν είμαι αδμιν της ομάδας. έχω ρωτήσει αν γινεται να τα δημοσιεύσουμε, περιμένω απάντηση. είναι δουλειά των μελών αυτής της ομάδας.

όμως, όπως γράφω πιο πάνω, για να μη τα γραφουμε σε δυο σημεία,

"παρακαλώ για γενικά ερωτήματα και δημοσιεύσεις γενικές για το θέμα,

να χρησιμοποιήσετε το θέμα της ψηφοφορίας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28539 και εδώ απλώς να γράψετε τις ατάκες που ακούσατε. !!! ευχαριστώ εκ των προτέρων :P."

 

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα δεν μου καθεται καθολου αυτο!!

Εγω δεν συνοδευω μονο τα παιδια αλλα και την μητερα μου και καμια φορα και τον συζυγο ασκοντας χρεη διερμηνεα. Οταν ο Κ εβγαλε τα κρεατακια με εβαλε η χειρουργος στην ανανηψη να τον καρταω αγκαλια και το ιδιο και τις αλλες μαμαδες..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, ατάκες τύπου ¨γιατρέ, κάν'του καμιά ένεση, που δεν ακούει" λέγονται κατά κόρον από γονείς και, κυρίως, γιαγιάδες...

 

Να με συγχωρεις, μπορει να σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις, αλλά ακουσα καλά, είμουν μπροστά το είπαν στην κόρη μου. Επίσης μέσα ήταν και η γιατρός που έκανε ότι δεν άκουσε. Την συγκεκριμένη ώρα είμουν πολύ απασχολημένη και 1000% αφοσιωμένη στο να ηρεμώ το παιδί μου και δεν έδωσα στην νοσοκόμα το ξύλο που έπρεπε. Το παιδί εκλεγε τόσο πολύ που ελπίζω απλά ότι δεν την άκουσε. Σημειώστε αυτό ειπώθηκε παρουσία γονέ! φανταστείτε τι μπορει να γίνει όταν δεν είστε μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Jannis, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, όχι τόσο για το περιεχόμενο της ατάκας, αλλά για το όλο ύφος, που είναι εντελώς ξένο προς τη ρουτίνα του νοσοκομείου, την ώρα του επείγοντος. Μία εκνευρισμένη νοσηλεύτρια μπορεί να πει (κάκιστα, βέβαια) "είσαι κακό παιδί", αν το παιδάκι κλωτσάει, δαγκώνει κτλ, αλλά το "είσαι κακό παιδί, γι'αυτό σε τρυπάμε", δεν κολλάει στην αργκό του νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites

Jannis, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, όχι τόσο για το περιεχόμενο της ατάκας, αλλά για το όλο ύφος, που είναι εντελώς ξένο προς τη ρουτίνα του νοσοκομείου, την ώρα του επείγοντος. Μία εκνευρισμένη νοσηλεύτρια μπορεί να πει (κάκιστα, βέβαια) "είσαι κακό παιδί", αν το παιδάκι κλωτσάει, δαγκώνει κτλ, αλλά το "είσαι κακό παιδί, γι'αυτό σε τρυπάμε", δεν κολλάει στην αργκό του νοσοκομείου.

 

Ε εντάξει δεν εχει να κανει με νοσοκομείο και πρωτόκολλα.. Εχει να κανει με νοσοκόμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για μια απλή αιμοληψία ..."Κυρία μου...με το να είστε παρούσα, το παιδί θα νομίζει οτι ευθύνεστε εσείς για το κακό που του συμβαίνει......."(ήταν κι η τελευταία φορά για ένα χρόνο, που την άκουσα να φωνάζει μαμά μαμάαααααα.....!!

Σε ηλικία ενός έτους ενώ ήδη έλεγε μαμά, μπαμπά, Τεία (θεία), έλα και παπαάλο (παπαγάλο), μετά το σοκ σταμάτησε να μιλάει για έναν ολόκληρο χρόνο.

Να διευκρινίσω οτι μέχρι τότε είχαμε κάνει 3-4 αιμοληψίες, 3 υπερυβικές (λήψη ούρων απο την κοιλιά με σύριγγα) και τα καθιερωμένα εμβόλια, όλα τα περνούσαμε ΜΑΖΙ !!! Δεν είμασταν τίποτα καλομαθημένοι...να υπερβάλουμε.

Όμως μια μόνο νοσηλεύτρια στο Παίδων Πεντέλης στην Β' κλινική, ήταν κι η αιτία να σωπάσει το παιδί μου για έναν χρόνο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

1- 1,5 χρονο πριν, πηγαμε να δωσουμε αιμα για εξετασεις σε ενα απο τα δημοσια νοσοκομεια της Θεσσαλονικης, η μικρη μου ηταν τοτε 1,5 χρονων περιπου, ηρθαν 2 κυριες και αφου τις ειπα οτι θελω να ειμαι παρον για να ηρεμησω το παιδι, γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να μην κλαψει, ακουσα την εξης φραση "εχουμε ηρεμησει παιδια εμεις........ ".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...