Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ινομυαλγία κι εγκυμοσύνη


Recommended Posts

γειά σας!είμαι καινούργια στο forum και ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει ινομυαλγία και τί εξετάσεις έκανε για τη διάγνωση....μου είπε μια ρευματολόγος πως έχω ινομυαλγία αλλά δε με έστειλε για εξετάσεις μόνο με ψιλάφηση έκανε τη διάγνωση.ο ενδοκρινολόγος μου που το συζήτησα μου είπε πως πρέπει να κάνω εξετάσεις για αντισώματα για να δώ αν όντως έχω ινομυαλγία γιατί στη περίπτωση που έχω θα πρέπει να το σκεφτώ πολύ αν θέλω να κάνω παιδί...κι εννοείται πως θέλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσι με παρακολουθεί ρευματολόγος για παρόμοιο νόσημα και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρέπει να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις όπως ΤΚΕ, crp, rf, sace. Καλή η ψηλάφιση αλλά και οι παραπάνω δείκτες είναι απαραίτητοι. Ινομυαλγία επίσης έχει φίλη μου και κάνει εξετάσεις αίματος... Για παιδί δεν θα σου πει μην κάνεις, αλλά αν διαπιστωμένα έχεις ρευματολογική νόσο έχει ύφεση / εξαρση και διακινδυνεύεις μετά αμέσως τον τοκετό να έχεις μια καραμπινάτη έξαρση της νόσου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες lop...είναι κάτι πολύ σπάνιο ή τουλάχιστον δύσκολο να το διαγνώσεις και δε σε πιστεύει και κανείς για όλα αυτά τα συμπτώματα που έχεις, γιατι αφού δεν είσαι χάλια στο κρεβάτι ή δεν έχεις κάτι εμφανές άρα είσαι μια χαρά... εγώ έχω καταλάβει οτι το παντρεύτηκα αυτό το πρόβλημα αλλά θέλω να βρώ τρόπους τουλάχιστον να διατηρήσω το σώμα μου κάπως σε καλή κατάσταση για να μη πονάω τόσο και ειδικά στο μέλλον.έχω ακούσει πως βοηθάει η γιόγκα και η γυμναστική προς το παρόν δεν έχω κάνει τίποτα απ'όλα αυτά ούτε παίρνω τα χάπια που μου έδωσε, θέλω να μείνω έγκυος και κάνουμε ήδη προσπάθειες,καταλαβαίνω οτι θα περάσω δύσκολη εγκυμοσύνη όσο αφορά τους πόνους στη πλάτη και δε ξέρω και πως θα είναι η ψυχολογία μου εκείνη τη περίοδο αλλά θα το πάρω το ρίσκο γιατί το θέλω πολύ ,μετά θα δώ αν είναι να πάρω κάποια χάπια,τώρα που είμαι σε προσπάθεια σύλληψης δε θέλω.Για τις εξετάσεις όμως πρέπει να πάω και σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου γιατί δε ήξερα καθόλου γι'αυτές τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το να "φαίνεσαι" καλά για τους άλλους ενώ εσύ υποφέρεις, γιατί δεν σου λείπει χέρι, πόδι το ξέρω καλά μέσα από την ασθένειά μου. Μην μασας. Και η κοπέλα με τον καρκίνο στον εγκέφαλο που αυτοκτόνησε στο εξωτερικό, δεν φαινόταν η ασθένειά της και το οτι δεν την πιστευαν την πλήγωνε πολύ αλλά...Εκτός από τους πόνους στην πλάτη που αλλου πονάς, σε πιο διάστημα της μέρας, ποιας εποχής ? Με τι αντιμετωπίζεις τους πόνους ?Η ηλικία σου ? Ευχομαι ολα να πάνε όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

να σου πώ δεν έχω την απαίτηση να το καταλάβουν γιατί όποιος δε το πάθει ή δεν ασχολείται γύρω απ'αυτά δε μπορεί να μπορεί να σε νιώσει κι εύχομαι να μη το πάθει κανείς...πονάω στον αυχένα,στα νεύρα ενδιάμεσα στις ωμοπλάτες τώρα τελευταία και στους γοφούς(ισχια)σε μια κίνηση όπως πάω να στρίψω...κατα καιρούς υποχωρούν τα συμπτώματα αλλά ξαναεπανέρχονται.μου έχουν βρεί και σχολίωση και οι περισσότεροι γιατροί το στηρίζουν εκεί και οτι κάνω μυικούς σπασμούς(εκτός απ'τη ρευματολόγο).

πριν λίγες μέρες πήγαμε σ'ενα πάρτι,χόρεψα πάρα πολύ..την άλλη μέρα αισθανόμουν καλύτερα κι απο πρίν,την επόμενη όμως αντί να έχουν πιαστεί τα πόδια μου...με πόναγαν τρομερά τα χέρια μου ξεκίναγε ο πόνος απ'τις κλειδώσεις στους ώμους και κατέληγε στον αντίχειρά μου.κι όταν ακουμπάω τους αγκώνες μου.δε παίρνω κανένα χάπι,έχω μια καρέκλα μασάζ και όποτε νιώθω πολύ χάλια κάθομαι για καμιά ώρα,ξεπιάνομαι λίγο και μετά φτού απ'την αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη δε σου απάντησα σε όλα...είμαι 34.. και πονάω το πρωί που ξυπνάω, μετά με τίς δουλειές στο σπίτι μου περνάει λίγο αλλά νιώθω το πιάσιμο και μετά απο λίγες ώρες ορθοστασίας πονάω συνέχεια ώσπου βάζω τον άντρα μου να με πατήσει με τα χέρια του στη ράχη για να ξεπιαστώ λιγάκι..δεν έχει εποχή.. όλο το χρόνο έτσι είμαι αλλά κυρίως το χειμώνα και ειδικά όταν έχει υγρασία.το καλοκαίρι στη παραλία έιναι λίγο καλύτερα όταν κάνω ηλιοθεραπεία και ζεσταίνεται η περιοχή.γι'αυτό το χειμώνα χρησιμοποιώ ηλεκτρική κουβέρτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...