Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΜΕΔΕ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ, το β εξάμηνο του 2008 πλήρωσα κανονικά ενώ έπρεπε να μου κάνουν την έκπτωση. Εχω κάνει εδώ και 1 χρόνο αίτηση για επιστροφή χρημάτων, αλλά ακόμη τίποτα. Από τότε και πέρα, όταν είναι να πληρώσω (Οκτώβριο και Απρίλιο) πάω στο ΤΣΜΕΔΕ (και όχι στην τράπεζα) με τη ληγιαρχική πράξη γέννησης και μου κάνουν επί τόπου την αφαίρεση. Σας πληροφορώ ότι η μείωση ήταν για μένα 415? το εξάμηνο....

 

Όσο για τον ΟΑΕΔ, δεν έχω ρωτήσει ποτέ αλλά δε φαντάζομαι να δικαιούμαστε τίποτα και γι' αυτό μας κάνουν αυτή τη μείωση στις εισφορές.

 

Εγώ είμαι πολιτικός και σπούδασα Θεσσαλονίκη. Εσείς??

 

Μα τη μείωση αυτή δεν την κάνουν μόνο σ' εμάς. Τι νόμισες? Τους έπιασε στο ΤΣΜΕΔΕ η καλοσύνη? Είναι νόμος που ισχύει για όλα τα ταμεία. Και για το ΙΚΑ το οποίο δίνει 2500επίδομα και παίρνουν και από τον ΟΑΕΔ! Οπότε ...

 

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος και τελείωσα Αθήνα

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την παραγραφή που τους είπα τους φάνηκε περίεργο ... είναι σίγουρο αυτό?? Γιατί αυτό που φοβάμαι είναι μην κινηθούν αργά από εδώ (ως συνήθως) και τελικά το ΤΣΜΕΔΕ δεν τους τα δίνει και μου τα πάρουν πάλι πίσω ...

 

Σου είπα για την παραγραφή γιατί εμένα όταν ήμουν αποσπασμένη δε μου έδιναν το επίδομα μειονεκτικών περιοχών για κανά δυό χρόνια και όταν έκανα την αίτηση μπορούσα να διεκδικήσω μόνο ότι δεν μου είχαν δώσει μέχρι δύο χρόνια ακριβώς πριν την αίτηση.

 

Αφού ξέραν για τα άλλα ταμεία είναι και δικιά τους ευθύνη που δεν ρώτησαν άρα να επιμείνεις να μπουν στο μισθό σου και να τα διεκδικήσουν αυτοί από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μπα δεν πειράζει, Θεσσαλονίκη τελείωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τελικά ο εργοδότης μου παρότι είχε όλη την καλή διάθεση να μου τα δώσει και να τα διεκδικήσει αυτός από το ΤΣΜΕΔΕ (ίσως με συμψηφισμό με τις εισφορές του επόμενου μήνα) το ΤΣΜΕΔΕ δεν το δέχτηκε και μου είπε να κάνω αίτηση και να τα διεκδικήσω εγώ. Σε πόσο καιρό τους ρώτησα θα τα πάρω ... και μου είπαν ότι τώρα έχουν αναμονή τουλάχιστον 1 χρονο. Αν τα πάρω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά ο εργοδότης μου παρότι είχε όλη την καλή διάθεση να μου τα δώσει και να τα διεκδικήσει αυτός από το ΤΣΜΕΔΕ (ίσως με συμψηφισμό με τις εισφορές του επόμενου μήνα) το ΤΣΜΕΔΕ δεν το δέχτηκε και μου είπε να κάνω αίτηση και να τα διεκδικήσω εγώ. Σε πόσο καιρό τους ρώτησα θα τα πάρω ... και μου είπαν ότι τώρα έχουν αναμονή τουλάχιστον 1 χρονο. Αν τα πάρω ...

Εγώ είχα κάνει αίτηση πέρυσι τέτοιο καιρό. Όταν πριν από 10 μέρες ρώτησα τι γίνεται με το θέμα μου, γέλασαν. Μπορεί να φτάσει και τα 5 χρόνια είπαν. Όταν έκανα την αίτηση είχαν πει 2-3 χρόνια. Φέξε μου και γλύστρησα.

Το ΤΣΜΕΔΕ που ήρθε για πληρωμή στις 30/04 είναι μειωμένο. Φαντάζομαι ότι μου έχουν κάνει ήδη την αφαίρεση. Θα το ρωτήσω βέβαια.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μείωση των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο για τις γυναίκες, ή και για τους άντρες; Η γυναίκα μου είναι άνεργη και εγώ είμαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ. μήπως δικαιούμαι εγώ να πληρώνω μισές εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ δεν ήξερα τίποτα και τις πλήρωσα κανονικά...μπορώ λέτε να τα διεκδικήσω αναδρομικά??

 

Ναι, μπορείς. Κι εγώ έχω κάνει αίτηση να μου επιστραφούν οι εισφορές που αντιστοιχούν μετά τη γέννηση του πρώτου μου παιδιού. Βέβαια την αίτηση την έχω καταθέσει από σεπτέμβρη του '09 και ακόμα περιμένω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά ο νόμος είναι απ' ότι φαίνεται από τις 3/4/2008 κι εγώ γέννησα 27/12/2007 ... μήπως δε με έπιανε ... Τεσπα ας ξέρουμε βέβαια για το επόμενο

 

 

Ναι, σε πιάνει για το διάστημα από 3/4/2008 μέχρι 27/12/2008. Μην τυχόν και δεν κάνεις αίτηση. Πληρώνουμε τα κέρατά μας σε εισφορές, δε θα τους χαρίσουμε και λεφτά!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα κάνεις αίτηση στην υπηρεσία σου ΧΤΕΣ και κανονικά θα σου τα επιστρέψουν αυτοί και ας πάει η υπηρεσία σου να τα διεκδικήσει από το ΤΣΜΕΔΕ. Μετά τις 3/4/2010 παραγράφονται. Κάνε την αίτηση και τον άλλο μήνα θα στα βάλουν στο μισθό σου.

 

Εμένα αυτό μου το απέκλεισαν στην υπηρεσία όπου εργάζομαι (δημόσιο). Μου είπαν να κάνω αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ να τα διεκδικήσω από εκεί. Τέλος πάντων, ας τα πάρω τα χρήματα και ας είναι και σε 2 χρόνια.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μείωση των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο για τις γυναίκες, ή και για τους άντρες; Η γυναίκα μου είναι άνεργη και εγώ είμαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ. μήπως δικαιούμαι εγώ να πληρώνω μισές εισφορές;

Αν θέλεις μπορώ να δω την εγκύκλιο τη Δευτέρα στο γραφείο και να σου πω.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!!!

Μήπως εκτός από το νούμερο του νόμου μπορείτε να μου δώσετε και το νούμερο του φεκ που δημοσιεύτηκε για να το κατεβάσω από το εθνικό τυπογραφείο.

Ή μήπως τον έχει κάποια σε ηλεκτρονική μορφή να μου τον στείλει με e-mail;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μείωση των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο για τις γυναίκες, ή και για τους άντρες; Η γυναίκα μου είναι άνεργη και εγώ είμαι μισθωτός στο ΤΣΜΕΔΕ. μήπως δικαιούμαι εγώ να πληρώνω μισές εισφορές;

 

Στην εγκύκλιο γράφει πως προβλέπεται μείωση των εισφορών στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες....

Αν θέλεις σου το στέλνω και με φαξ

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...