Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφραγισμένο στόμα!!!


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες...

 

Το αγοράκι μας είναι 06 μηνών και μιας εβδομάδας και έχουμε ξεκινήσει δειλά δειλά τα φρούτα στην αρχή μήλο για 3 μέρες, μετά αχλάδι για άλλες 3 και μετά μπανάνα για άλλες 3 και μετά όλα μαζί...

 

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής..

Την κρέμα βανίλια που την δοκιμάσαμε από 5 1/2 μηνών δεν μας άρεσε και ο γιατρός μας είπε ότι δεν πειράζει ιδιαίτερα που δεν του αρέσει ας πίνει γάλα το απόγευμα...

Μέχρι εδώ καλά... Ήλπιζα και εγώ ότι με τα φρούτα δεν θα είναι όπως με την κρέμα αλλά από ότι φαίνεται πλανόμουν πλάνην εικτράν..

 

Σφραγίζει το στόμα κορίτσια δεν φαντάζεστε σε τι βαθμό..

Ενώ ανοίγει το στόμα του να τα δαγκώσει όλα και να τα βάλει όλα στο στόμα, όταν έρχεται το κουτάλι σφραγίζει τα χίλια και τέρμα...

Όταν καταφέρνουμε να φάει μια κουταλιά ξινίζεται μέχρι στιγμής με όλα τα φρούτα και με το μήλο και με το αχλάδι και με την μπανάνα....

Βέβαια πίνει συμπλήρωμα γάλα...

 

Έχω μια ελπίδα ότι όταν είναι όλα μαζί μήπως είναι καλύτερα...

 

Βοηθήστε με τι να κάνω.;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπισκοτάκι ακόμα δεν τρώμε γιατί είναι σιτηρά αλλά θα το δοκιμάσω τον άλλο μήνα.... Αλλά βρε παιδιά το πρόβλημα δεν είναι τόσο ότι ξινίζεται με τα φρούτα αυτό έχει και μια λογική είναι ξένες γεύσεις και του έρχονται απότομα... Αλλά δεν ανοίγει το στόμα του για να μπει το κουτάλι έτσι ώστε να πω και εγώ η κακομοίρα ότι έφαγε μια κουταλιά ή δύο... Προσπάθώ λίγο λίγο στο κουτάλι καμιά 10αρια φορές για να πω ότι έφαγε συνολικά 1 με 2 κουταλάκια...

 

Τι να κάνω πια δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πηνελόπη μου! Τι κάνεις; Προβλήματα πάλι με το φαγητό ε; Διάβασα τώρα αυτά που γράφεις...και προβληματίζομαι.. Μήπως σκέτα ένα- ένα τα φρούτα δεν του αρέσουν;;; Τι εννοώ...εμένα η παιδίατρος μου έχει πει πως όταν ξεκινήσουμε τα φρούτα, θα το κάνουμε όπως με τα λαχανικά...στην αρχή μήλο για 1-2 μέρες και κατόπιν το επόμενο φρουτο το προσθέτουμε στο 1ο φρούτο, όχι μόνο του...ίσως δηλ. σαν συνδιασμός γεύσεων να είναι πιο ευχαριστο για το μωρό... Την πήρες τηλέφωνο να της το πεις; Σϊγουρα θα πρέπει βέβαια απο όσα φρούτα του κάνεις mix να τα φαει πρώτα ένα ένα χωριστά..έστω ένα κουταλάκι κάθε μέρα απο το καθένα..για τσεκάρισμα τυχόν αλλεργιών... Για ρώτα την βρε παιδί μου μήπως σου πει...να πάρεις καμιά φρουτόκρεμα...έτοιμη τύπου milupa...ή να βάλεις κάτι μέσα στα φρουτάκια...Νομίζω πως στα φαρμακεία πουλάνε βρεφικά μπισκοτάκια χωρίς σιτηρά και ζάχαρη που είναι για τα μωρά της ηλικιάς των δικών μας. Μην περιμένεις άλλο! Πάρε την γιατρό...σίγουρα θα έχει ξανα αντιμετωπίσει ίδια κατάσταση (πολλές φορές) και θα σου πει μια και περισσότερες λύσεις οι οποίες βέβαια θα είναι και πάνω από όλα ιατρικά ορθές..γιατί ό,τι και να σου λεμε εμείς..εσύ θα το κουβεντιάσεις πριν απο όλους, με την παιδίατρο σου που παρακολουθεί και ξέρει το μωρό και που είναι και γιατρός φυσικά! Διότι, μην ξεχνάς πως ο κάθε παιδίατρος έχει και το δικό του διατροφολόγιο που βάζει στα μωρά. Π.χ. εμένα η δική μου, όπως σου έχω πει, μου έχει βάλει μετά την κρέμα ρυζαλευρο βανίλια τα λαχανικά και όχι τα φρούτα...γιατί λέει πως αν του δώσουμε πρώτα τα φρούτα μετά θα είναι δύσκολος στο να φάει λαχανικά καθώς θα του καλαρέσουν τα φρούτα που όπως και να το κάνουμε είναι πιο ωραια σε γεύση από ότι η ανάλατη κολοκυθοκαροτοπατοτοκρεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Πηνελόπη κι εμείς μια απο τα ίδια... Η φρουτόκρεμα δεν της αρέσει. Έκανα προσπάθειες για μια εβδομαδα αλλά τίποτα! Της έβαλα μέσα μπισκότα, φαρίν λακτέ, κρεμα βανίλια... τιποτα! Ο γιατρός μου είπε να μην προσπαθήσω άλλο γαι την ώρα και να ξαναδοκιμάσω μετά απο λίγο καιρο. Τώρα της έφτιαχνα πατατα-κολοκύθι-καρότο και πάλι τα ίδια.... Ούτε μια κουταλια! Κάνει απιστευτες γκριματσες-ξινίλες-αηδιες και μετα οτι θα κάνει εμετό :? Τελικα για την ώρα μονο τη φαρίν λακτε τρωει αυτο το παιδι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω Νικόλ μου να δω και όλα μαζί και αν συνεχίζεται η κατάσταση μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα την πάρω να την ρωτήσω μήπως έχει κανένα τρικ... γιατί ιατρικό θέμα στο να ανοίγει το στόμα δεν νομίζω να υπάρχει... Είδωμεν από ότι ακούω πάντως θέλει υπομονή γιατί δεν είναι όλα τα παιδιά σαν το δικό σου που ανοίγουν το στόμα και τρώνε εύκολα....

 

Αχ τυχερούλα μου.....!!!!

 

Πάντως από βάρος είμαστε μια χαρά άρα που θα πάει θα φάει κάποια στιγμή.....

Link to comment
Share on other sites

kallisto μου και μένα αυτές τις ξινίλες κάνει και δεν θέλω να πάρω ακόμα την γιατρό μας. Λέω να προσπαθήσω λίγο ακόμα...

 

Φαρίν λακτέ δεν έχουμε φάει ακόμα στο τέλος του μήνα...

 

Στις 15 του μηνός θα δοκιμάσουμε και τα λαχανικά τι να πω θα το παλέψουμε όσο μπορούμε και που θα πάει θα φάνε....Έτσι τουλάχιστον λένε οι στατιστικές ότι κάποια μέρα έτσι ξαφνικά ανοίγουν το στόμα...

 

Αχ αχ και πάλι αχ.....

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις Πηνελόπη και εμένα μου κάνει "νερά" τώρα τελευταία... Κρέμα τρώει 150ml εκ των οποίων για τα τελευταία 50ml κάνω τον καραγκιόζη για να τα φάει... Και το γάλα του ...σου έχω πει...πίνει τα πρώτα 100ml και τα υπόλοιπα 100ml κάνουμε και μια ώρα να τα πιούμε... Τώρα απο αύριο θα τον αρχίσω (η μαμά μου δηλ. που θα είνα στο σπίτι) καροτακι βρασμένο...2-3 κουταλάκια μου έχει πει η παιδίατρος...για να δούμε θα το φάει... Δεν είναι δηλ. οτι κάνει και σαν τρελός για να φάει...άσε που και με το νερό..χμμ..πονεμένη ιστορία..του δίνω μόνο μετά την κρεμα..όχι σε άλλη φάση μέσα στην ημέρα και πινει άντε 10-15ml. Δεν είναι όπως λέει η μητέρα μου σαν εμένα και την αδελφή μου που όταν ήμασταν μωρά...μας κυνηγούσε για να κλείσουμε το στόμα...και τρώγαμε με την μια την κρεμα μας σαν τρελές... Τι να πω..μπορεί να σκέφτηκε ο μπέμπης πως καλοκαίρι έρχεται...στην παραλία θα βγούμε..ας χάσουμε κανένα γραμμάριο (το ίδιο σκέφτηκε και η μαμά του και έχει αρχίσει την δίαιτα...!) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι στη δίαιτα είμαστε μου φαίνεται παιδιά και μαμάδες...

Εμένα η μαμά μου μου λέει ότι δεν έτρωγα καμία κρέμα παρά μόνο τη φρουτόκρεμα την κανονική με φρέσκα φρούτα και όταν έκανα νερά έτρωγα και λίγο περισσότερο την nutricia την φρουτόκρεμα αλλά εννοείται ότι δεν θα του δώσω κρέμα έτοιμη....Θα προσπαθήσω ...θα το παλέψουμε και βλέπουμε ....

 

Το γάλα εμείς το πίνουμε μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες με κρέμες και φρουτόκρεμες πίνουμε το γάλα μια χαρά περίπου 180 σε κάθε γεύμα...

 

Άρα δεν μπορώ να πω ότι είναι πεινασμένος... Με το νερό ...μια από τα ίδια....πονεμένη ιστορία... Δεν είναι σαν και εμένα που κατεβάζω μπουκάλια κάθε μέρα γιατί μου αρέσει το νερό πολύ και όπου το πω γελάνε....

 

Πάντως εγώ είμαι ήδη 53 κιλά άρα είμαι έτοιμη για παραλία.....Μιας και πέρυσι ούτε το πόδι μου δεν έβρεξα Νικόλ μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηνελόπη Β δεν κατάλαβα τρώτε περίπου μισό μήνα;Μπορεί απλά να μην έχει συνηθίσει ακόμη και να μην καταλαβάινει ότι τα κουτάλι τον χορταίνει. Και εμείς όταν ξεκινήσαμε δυσκολευτήκαμε πάρα πολυ πάνω από ένα μήνα με το κουτάλι και συγκεκριμένα την κρέμα βανίλια δεν τη φάγαμε ποτέ. Στην αρχή άνοιξε το στόμα, αλλά δεν καταλάβαινε ότι έπρεπε να καταπιεί, τις επόμενες φορές όμως σφράγισε το στόμα και μετά έβαζε τα κλάματα. Απελπίστηκα άρχισε η μητέρα μου να λέει ότι καθυστέρησα να ξεκινήσω το κουτάλι και το παιδί τώρα θα με παιδέψει και άλλα τέτοια...Τελικά αποφάσισα να τον αφήσω για μερικές ημέρες και να ξαναπροσπαθήσω. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο με τα φρούτα τα οποία σιγά σιγά έμαθε να τα τρώει κανονικά, αλλά την κρέμα δεν την έφαγε ποτέ. Γενικά με το κουτάλι δυσκολευτήκαμε αρκετά (πάνω από 1 με 1,5 μήνα) μέχρι να καταλάβει ότι χορταίνει και με αυτό τον τρόπο και τελικά εξελίχθηκε σε ένα αρκετά καλόφαγο παιδάκι. Θα σου έλεγα να μην απογοητεύεσαι και να του δίνεις να τρώει όσο θέλει μια κουταλίτσα θέλει δώστου μια και σιγά-σιγά θα τα καταφέρετε, για τις κρέμες μην στενοχωρίεσαι αργότερα θα μπορείται να φάτε γιαουρτάκια, ρυζογαλάκια κ.α. Επίσης και το νερό θα το συνηθίσει σιγά-σιγά φαντάζομαι ότι τώρα του δίνεις βρασμένο νεράκι που έχει λίγο περίεργη γεύση, αργότερα που θα μπορεί να πιεί κανονικό νερό και μάλιστα τώρα που έρχεται το καλοκαίρι θα πίνει περισσότερο. Μην ξεχνάς ότι όλα είναι καινούργια για αυτόν και μην απογοητεύεσαι όλα θα γίνουν στην ώρα τους.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς περίπου μισό μήνα τρώμε.....

Και εμένα κλάμματα μετά από λίγο και τέτοια...

Και εγώ νομίζω ότι είναι νωρίς για εκείνον ακόμα...

Δεν μπόρώ να κάνω τίποτα άλλο από το να περιμένω και να έχω υπομονή..

Άλλωστε όπως έχουμε καταλάβει όλες...αν δεν θέλουν να ανοίξουν το στόμα για να φάνε ή για να πιούνε γάλα δεν μπορείς να τα πιέσεις με τίποτα..... Αυτό είναι το μόνο που έχω καταλάβει αυτό το λίγο διάστημα που κάνουμε τις προσπάθειές μας...

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα χρειαζονται μια περιοδο ( σε μερικα μπορει να ειναι και μεγαλη) για να συνηθισουν το κουταλι. Τα περισσοτερα μωρα δεν τρωνε απο την αρχη και ξυνιζουν τα μουτρα.

Η κορη μου ειναι 7 και περασαμε ενα μηνα οπου αρνιοταν πεισματικα να φαει φρουτοκρεμα, ρυζαλευρο, κρεμα βανιλια και χορτοσουπα.

Δεν το πιεζεις το παιδι ποτε να φαει. Του βαζεις λιγο στο στομα να δοκιμασει την γευση και του δινεις μια κουταλια. Αν δεις οτι δυσανασχετει το αφηνεις καμια εβδομαδα και ξαναδοκιμαζεις.

Μην περιμενεις να φαει ολοκληρο πιατακι με φρουτοκρεμα αλλα σιγα σιγα θα αυξησεις τις κουταλιες.

Θελει υπομονη το ταϊσμα γιατι ολα τα παιδια δεν το δεχονται το ιδιο.

Φρουτοκρεμα ετοιμη δεν ξερω αν θα παρεις αλλα μπορει να δημιουργησει δυσκοιλιοτητα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τώρα που είμαστε 9 και κάτι??? Δεν έφαγε ουσ/κα ποτέ ρυζάλευρο, φαριν λακτε, μπισκοτοκρεμες και τέτοια...Φρούτα έχει ξεκινήσει να τρώει εδώ και δυο βδομάδες...έχω νευριάσει, έχω κλάψει, έχω απογοητευτεί απ'όλα τα στάδια. Στο μόνο που δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα ήταν στο μεσημεριανό...Τα έχω ξαναγράψει, τα γράφω κι εδώ, μερικά κόλπα που την έκαναν να φάει έστω και λίγο. Εμείς είχαμε θέμα με το τι θα είναι το κουταλι μας...τι εννοώ? Ξεκινήσαμε με κουτάλι σιλικόνης, δεν ήθελε, πήρα το πιο σκληρό, της άρεσε κανα δυο μέρες, τελικά καταλήξαμε στο σιδερένιο που έτρωγε το περισσότερο. Μετά κάποιο διάστημα έτρωγε κατευθείαν από το πιατάκι και μετά κάναμε τα βρεφικά μπισκότα κουταλάκια και μετά κι από αυτό το ψωμί.. Φαντάσου ότι έχει φάει κρεατοχορτόσουπα με μπισκότο αντί για κουτάλι :lol: Και τι να έκανα? Σκέψου πως από 3 1/2 μηνών δεν έπινε το γάλα της και μου λέγανε άντε θ'αρχισει τις στερεές και θα στρώσει..και τα πράγματα χειροτέρεψαν :shock: Μετά από τόσο καιρό έχω να πω πως θέλει πολύ υπομονή, όχι άγχος γιατί το καταλαβαίνουν τα άτιμα και πάνω απ'όλα όχι ζόρι. Και πιστεύω εκ των υστέρων ότι πρέπει αρχικά να καταλάβουν τι είναι το κουτάλι και από εκεί και πέρα ξέρουν πολύ καλά αυτά πόσο και τι χρειάζονται να φάνε..Μην απελπίζεσαι, έχω πετάξει και έχω φάει κρέμες και φρουτόκρεμες άπειρες! Φτιάχνε εσύ κανονικά αυτό που είναι να φάει και αργά ή γρήγορα τα πράγματα σίγουρα θα είναι καλύτερα :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marilia είστε καλά; Σε ψάχνω πολύ καιρό να σε δω; Ήσουν η πρώτη που μου απάντησες σε αυτό εδώ το μέρος . Μου είχες δωσει τόσο κουράγιο τότε ( που κάναμε πράσσινα κακά). Το μπεμπουλίνι είναι καλά ; Πού χάρηκα που σε ''είδα΄΄.

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Pikoulinaki Μου ειμαστε μια χαρα και η μπεμπουλα καλυτερα απο ποτε. Τωρα πλεον αναρωτιεμαι αν περασε η κορη μου τοσο σοβαρη περιπετεια.

Δεν εξαφανιστηκα για κανεναν αλλο λογο παρα μονο γιατι δεν αντεχω τον πολυ συνωστιμο. Δλδ μερικες φορες εδω εχανε η μανα το παιδι. μιλαω για μενα. Δεν αμφισβητω οτι ειναι μακραν ενα απο τα καλυτερα forum οσων αφορα την γεννηση -ανατροφη παιδιων γι αυτο και καποιες φορες απλως διαβαζα δημοσιευσεις χωρις να απαντω.

Θα πω οτι μερικες φορες διαβαζα θεματα για τα οποια εγω στενοχωριομουν για πολλες ημερες για να αποδειχτουν λιγο αργοτερα μουφες.

Τελως παντων ειμαι παντα εδω τριγυρω και πολλες φορες μονο διαβαζω και συμμετεχω επιλεκτικα.

 

Στην πιο πανω δημοσιευση μου ξεχασα να προσθεσω οτι τα φρουτα που παρασκευαζεται η φρουτοκρεμα δεν θα πρεπει να εχουν βγει κατευθειαν απο το ψυγειο. Σε μερικα μωρακια δεν αρεσουν οι παγωμενες τροφες.

Και βεβαια τα μωρα οπως και οι ενηλικες εχουν τα δικα τους κριτηρια στην γευση. Οπως στους ενηλικες αρεσει καλυτερα το κοτοπουλο απο το ψαρι ή το αντιθετο ετσι και τα μωρα μας διαμορφωνουν προτιμησεις στις γευσεις τους.Σιγα σιγα με την παροδο των μηνων προσαρμοζουμε το μενου στις προτιμησεις τους.

 

Pikoulinaki επειδη θυμαμαι την περιπτωση σου ( ακριβως ιδια με την δικη μου παιδι μετα απο καθέξιν αποβολες) θα κανω καταχρηση του θεματος και θα ρωτησω πως ειναι πλεον η ζωη σου με το μωρο. Αν εχεις ξεπερασεις τους φοβους του παρελθοντος και αν εισαι ετοιμη για το επομενο βημα δλδ ενα ακομα παιδι στο μελλον.

Ασε που δεν ξερω γιατι ενστικτοδως οταν διαβαζα την ιστορια σου κατι μεσα μου ελεγε οτι αυτη η γυναικα θα εχει σε μερικα χρονια 3 παιδια. Μπορει να ειμαι και λαθος.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

marilia δεν είσαι καθόλου λάθος!!!!!!!!!! Αυτό ακριβώς ονειρεύομαι !!!!! Όσα παιδάκια έχασα τόσα να κάνω. Πραγματικά 3 παιδάκια θέλω. Δεν είμαι ακόμα έτοιμη βέβαια γιατί έμεινα πολλούς μήνες στο κρεβάτι στην εγκυμοσύνη και φοβάμαι. Δε έχω χαλαρώσει ακόμα με το μωρό αλλά όσο περνάει ο καιρός καλυτερεύω. Ανησυχώ για τα πάντα. Πραγματικά νομίζω ότι έπαιξες το σημαντικότερο ρόλο τότε στην ψυχολογία μου!!!!!!!! Μιλάω τόσο συχνά στον άντρα μου για σένα λες και σε ξέρω. Πραγματικά σε ευχαριστώ ξανά και ξανά!!!!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

K6Nzp2.pngv6d5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με σώζετε! Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα εδω και μια βδομάδα. Ενώ το ρυζ'αλευρο το τρώει έστω και με λίγη πίεση την φρουτόκρεμα με τίποτα!! Αρνείται πεισματικά κλάιει και κάνει αυτή την έκφραση που κάνουμε όταν θέλουμε να κάνουμε εμετό. Το κουτάλι είναι από σιλικόνη και της το χώνω με το ζόρι στο στόμα αλλά την φρουτόκρεμα την κρατάει στο στόμα της και δεν την κατεβάζει. Μόλις γεμίσει το στόμα την φτύνει. Ηλπιζα ότι θα συνηθίσει πιο εύκολα. Μήπως κάνω λάθος που την πιέζω??

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με σώζετε! Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα εδω και μια βδομάδα. Ενώ το ρυζ'αλευρο το τρώει έστω και με λίγη πίεση την φρουτόκρεμα με τίποτα!! Αρνείται πεισματικά κλάιει και κάνει αυτή την έκφραση που κάνουμε όταν θέλουμε να κάνουμε εμετό. Το κουτάλι είναι από σιλικόνη και της το χώνω με το ζόρι στο στόμα αλλά την φρουτόκρεμα την κρατάει στο στόμα της και δεν την κατεβάζει. Μόλις γεμίσει το στόμα την φτύνει. Ηλπιζα ότι θα συνηθίσει πιο εύκολα. Μήπως κάνω λάθος που την πιέζω??

mariaser απο οτι βλεπω στο τικερακι σου το μωρο ειναι 5 μηνων. Ειναι πολυ μωρο ακομα. Σκεψου οτι εμας ο παιδιατροςε μας εβαλε σε φρρουτοκρεμα 6 μηνων συμπληρωμενους και ειχαμε αυτη την αρνηση να φαει.

Αστην μια εβδομαδα και ξαναρχιζεις την επομενη. Διαλεξε ενα ενα φρουτο τη φορα για να διαπιστωσεις αν καποιο δεν της αρεσει και μετα σιγα σιγα κανε συνδυασμους φρουτων.

Μην περιμενεις να ανοιξει το στομα και μετα μια εβδομαδα και να φαει ολο το πιατακι. Θα φαει 3-4 κουταλιες την επομενη πιο πολλες και παει λεγοντας.

Μην το βαζεις κρυα τα φρουτα κατευθειαν απο το ψυγειο. Εγω χρησιμοποιω λιγο απο το ζεστο της γαλα για την παρασκευη της φρουτοκρεμας αλλες μαμαδες ζεσταινουν το πιατακι οπως μου ελεγαν.

επισης για να δεσω την φρουτοκρεμα μπορει να ριξω και μια κουταλια απο την κρεμα βανιλια μεσα.

Μια λυση επισης ειναι να εχεις διαφορα πραγματακια κοντα σου και να της τα δινεις στο χερακι ενα ενα. Καθως η μικρη θα κοιταει το καινουργιο πραγματακι εσυ θα της δινεις με το κουταλι.

Θελει υπομονη το πραγμα δεν λεω αλλα σε 1 με εναμισο μηνα το αργοτερο νομιζω θα την τρωει η μικρη σου.

 

Εγω δεν πηρα κανενα αλλο κουταλι. το λεω αυτο γιατι στο πρωτο μου παιδι δοκιμασα οτι κουταλι υπαρχει και δεν υπαρχει στο εμποριο για να καταληξω οτι τελικα δεν φταιει αυτο που δεν τρωει το παιδι.

Αντιθετως εχω βολευτει με το μεγαλο κουταλι της σουπας. Μαλιστα με το μεγαλο που σκουπιζει τα περισσευματα απο το μουτρακι της μικρης καλυτερα και τουλαχιστον ξερω οτι την μιση κουταλια θα την φαει.

Η Πηνελοπη με ρωτησε αν τρωει καλυτερ και τωρα θυμηθηκα οτι δεν απαντησα στην κοπελα απο αμελεια.

 

Η μικρη τρωει ακριβως οπως ετρωγαν και τα αλλα μου παιδια. Δειχνει προτιμηση στην σουπα κοτοπουλο για την ωρα και οχι στην κρεμα ή στην φρουτοκρεμα δλδ τις γλυκες γευσεις. Θα της δωσω τουλαχιστον 10 κουταλιες φρουτοκρεμα ομως και ειμαι ευχαριστημενη.

Την αφηνω να πεινασει καλα καλα πριν την ταισω ετσι τρωει με ορεξη και αν καποια μερα δεν εχει φαει καλα της το συμπληρωνω με γαλα το γευμα αμεσως.

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας σας το εγγυωμαι ειναι τετοιο το αισθημα επιβιωσης που εχουν τα μωρακια που θα φανε ειτε σε γαλα ειτε σε στερεο και θα δειτε οτι το βαρος θα ειναι ικανοποιητικο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ marilia ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΡΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ!!!

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου,ενω ετρωγε τα φρουτα της για κανενα μηνα με ορεξη,τωρα μου κανει νερα :( .σφιγγει το στομα της με δυναμη(που την βρισκουν τοση?).Χρησιμοποιω τα μεταλικα κουταλακια του καφε γιατι με βοηθαει να μη διπλωνει οπως αυτο της σιληκονης, και να γεμιζει το στομα της και η ποδια της,και αδιαζουν και πιο γρηγορα :D

Η αδυναμια της ειναι η χορτοσουπα και η κρεατοσουπα.

Αληθεια ξερετε ποσες φορες την εβδομαδα τρωει κρεας και ποσες κοτοπουλο?και ποσο γαλα πρεπει να πινει ? :?:

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου,ενω ετρωγε τα φρουτα της για κανενα μηνα με ορεξη,τωρα μου κανει νερα :( .σφιγγει το στομα της με δυναμη(που την βρισκουν τοση?).Χρησιμοποιω τα μεταλικα κουταλακια του καφε γιατι με βοηθαει να μη διπλωνει οπως αυτο της σιληκονης, και να πασαλιβει το στομα της και την ποδια της,και αδιαζουν και πιο γρηγορα :D

Η αδυναμια της ειναι η χορτοσουπα και η κρεατοσουπα.

Αληθεια ξερετε ποσες φορες την εβδομαδα τρωει κρεας και ποσες κοτοπουλο?και ποσο γαλα πρεπει να πινει ? :?::evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιεζεις το παιδι ποτε να φαει. Του βαζεις λιγο στο στομα να δοκιμασει την γευση και του δινεις μια κουταλια. Αν δεις οτι δυσανασχετει το αφηνεις καμια εβδομαδα και ξαναδοκιμαζεις.

.

 

Δοκιμασε επισης μουσικουλα, ενα παιχνιδακι αλλα προπαντων μην το πιεσεις. Θα διαιωνισεις το προβλημα και θα παρει αρνητικα το ολο θεμα φαγητο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω απελπιστεί...

 

Δεν θέλουν να φάνε τίποτα...

 

Βανίλια ή φαρίν λακτέ δεν τη βάζουν πια στο στόμα τους.

Φρουτόκρεμα με φρέσκα φρούτα αφού την τρώγανε ευχάριστα για 3-4 μήνες τώρα δεν τη θέλουν.Τους έδωσα έτοιμη,φάγανε μερικές φορές και τώρα καθόλου.

Το μεσημεριανό,τις πρώτες 4-5 φορές που τους έδωσα(χορταρικά σκέτα,μοσχάρι με χορταρικά,κοτόπουλο με σουσαμάκι,κοτόπουλο ή κρέας με τραχανά)έγλυψαν το πιάτο κυριολέκτικά.

Τώρα όμως τίποτα.

Δεν δοκιμάζουν καν,κλείνουν το στόμα και δεν μπαίνει κουτάλι ούτε με καραγκιοζιλίκια,ούτε με τραγουδάκια ή παιχνίδια,ακόμη και τηλεόραση τους έβαλα αλλά μάταια...Το πολύ πολύ μετά από κανένα μισάωρο προσπάθειας να φάνε 2 κουταλιές και τέλος.

Το γάλα το πίνουνε αμέσως και μάλιστα ξαφνικά αύξησαν και την ποσότητα,από 210 πήγανε στα 250 .

 

Δεν ξέρω τί να κάνω.Όταν άρχισαν να μην τρώνε τα φρούτα σταμάτησα για μια εβδομάδα και τους έδινα γάλα αλλά παρουσίασαν μια δυσκοιλιότητα,κάνανε βέβαια κακά κάθε μέρα αλλά πολύ λίγα,σκληρά και με δυσκολία.

 

Το σύνηθες θα ήταν να μη θέλουνε να φάνε στην αρχή,αλλά πώς εξηγείται να αδειάσουν το πιάτο τις πρώτες φορές(με ανοιχτό το στόμα περιμένανε την κουταλιά) και τώρα να μην θέλουνε τίποτα;

 

Καμιά ιδέα για το τί συμβαίνει και πώς να το αντιμετωπίσω;

Με τον παιδίατρο δεν έχω μιλήσει ακόμη για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...