Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καπου εχω αναφερει οτι ο νικολας μου εχει ξηροδερμια,αλλα τελικα μαλλον προκειται για εκζεμα!!!ειναι 27 μηνων και εδω και κατι μηνες ενιωθα ξηρο το δερματακι του.πριν απο 2 μηνες ομως αρχισαν να εμφανιζονται κοκκινα σημαδια σαν πληγες στα ποδαρακια του!!!αυριο θα παω στο δερματολογο να τα δει και ο θεος βοηθος....ξερει καποια απο σας τι δινουν σ'αυτη την περιπτωση σε τετοια ηλικια??κατι ακουσα μεχρι και για ενεσεις με κορτιζονη!help!!!

:(:(:( ΥΓ υποψιν οτι υπαρχει κληρονομικοτητα απο θειο κοντινο!! :cry::cry::cry:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα ειχε εκζεμα αλλα πολυ πιο μικρος, 6 μηνων του εφυγε. Ο γιατρος τοτε του ειχε δωσει μια αλλοιφη που ομως δεν επρεπε να τη βαζει πολυ συχνα παρα μονο αν τον ενοχλουσε πολυ.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς έχει το ίδιο πράγμα. Έκζεμα στα πόδια, στα χέρια και στο πρόσωπο. Μιάζει λίγο με ξηροδερμία. Ο πρώτος μας γιατρός ήθελε να του δώσει μία κρέμα με κορτιζόνη. Όμως επειδή έχει και ο μπαμπάς του την ίδια προδιάθεση, ξέρουμε ότι η κορτιζόνη δεν θεραπεύει, απλώς μειώνει τα συμπτώματα προσωρινά αλλά αυτά ξαναεμφανίζονται ποιό έντονα μετά. Ο μπαμπάς του κάνει ομοιοπαθητική, έτσι πήγαμε σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο. Αυτός μας έδωσε ένα σκεύασμα φυτικό μαζί με κρέμα καλέντουλα της Welleda ή κρέμα atropel της Frezyderm. Φαίνεται ότι τον βοηθάει αλλά θα φανεί με τον καιρό. Επίσης, τον κάνουμε μπάνιο με χλιαρό νερό και όχι πολύ ζεστό, καθώς η ζέστη εντείνει τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταραμένη κληρονομικότητα θα πω κι εγώ!!!!!Η αφρατούλα έβγαλε πριν 2 μήνες εκζεμα ατα μπουτάκια της.Εμφανίστηκε όπως το περιέγραψε η NAFSIKA.Ευτυχώς είναι ήπιο οπότε εκτός από ενυδάτωση δεν κάνουμε κάτι άλλο ακόμα.Πάντως αν χρειαστεί να πάρει κάτι θα είναι σίγουρα ομοιο.Η αλοιφές με κοτριζόνη δεν κάνουν τίποτα απολύτως.Το λέω από πείρα προσωπική ετών.Σε 2 μέρες φεύγει και μόλις τη σταματάς ξαναεμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου (6ετών)ειχε εκζεμα οταν ήταν 1.5 χρονών και κρατησε περίπου χρονο ίσως και λίγο παραπάνω. Εμφανιζόταν στο μαγουλο μόνο στην αρχή και μετα λίγο στην πλάτη κατι σαν ξηροδερμία χωρίς ομως πολύ κοκκινίλα. Το κρύο ήταν ο χειρότερος εχθρος (για το μαγουλο) ήταν μονίμως κοκκινο και τραχυ στην αφή . Η γιατρός μας εδωσε άμιλο πατατας , ήταν σκονη απο το φαρμακείο , και μ΄ αυτήν κάναμε μπάνιο . Υποθέτω οτι βοήθησε γιατι εκτοτε δεν ξαναεμφανίστηκε.

 

Ρώτηστε το γιατρό ίσως να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ειπε ο δερματολογος πως ειναι μια μορφη εκζεματος...

μας εδωσε μια αλοιφη που την παρασκευασε η φαρμακοποιος να την βαζουμε 2 φορες τη μερα.

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Άν μπορώ να βοηθήσω η μικρή μου είχε ατοπικη δερματιτιδα. Την βοήθησε πολύ όταν της έβαζα κρέμα προσώπου BEPANTHOL κι επίσης ότι δεν την έπλενα με σαπουνάκι αλλά με νερό και αραιά και πού (1-2 φορές την εβδομάδα) ένα σαπουνάκι που μου είχε συστήσει ο παιδίατρος - δε θυμάμαι πως λέγεται αλλά θυμάμαι ότι είχε βρώμη μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...