Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΑ ''ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ''


Recommended Posts

καλησπερα..........

αν και καινουργιος στο αθλημα της ζωγραφικης,θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε,επειδη θελω να ζωγραφισω η εστω να κανω αυτην την υστατη προσπαθεια μηπως και τα καταφερω να κανω μια τοιχογραφια στο δωματιο του γιου μου (2 χρονων)......

μηπως γνωριζετε αν υπαρχουν ''ετοιμα'' σχεδια τα αποια τα αποτυπωνεις πανω στον τοιχο και μετα τα βαφεις??????

κατι σε στυλ ''ξεπατικοσουρας''!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στα χρωματοπωλεια υπαρχουν σιγουρα στενσιλ,δηλ μικρα σχεδιακια,αλλα αυτα χρησιμοποιουνται συνηθως σαν μπορντουρα γυρω-γυρω στον τοιχο(για να μπει στη μεση του τοιχου π.χ. και να χωριζει δυο τμηματα με διαφορετικα χρωματα).Για μεγαλυτερο σχεδιο που θελεις εσυ,δε γνωριζω.Ισως αν ψαξεις στο google 'παιδικο στενσιλ' ή παρομοια φραση ,σου βγαλει κατι

Link to comment
Share on other sites

αρχικά βρες το σχέδιο που σε ενδιαφέρει

μετά θα το πας σε ένα μεγάλο κέντρο με εκτυπωτές φωτοτυπίες κλπ και θα ζητήσεις να στο τυπώσουν στο μέγεθος που θες σε πλότερ

θα κολλήσεις από πίσω καρμπον με την μεριά που γράφει προς τον τοίχο

θα κολλήσεις πλέον την αφίσα σου στον τοίχο με σελοτέιπ και θα κάνεις την ξεπατικωτούρα σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σαιτ που πουλανε τετοια σχεδια........αν τα βρω θα βαλω τα λινκ εδω....

 

Επισης μια ευκολη λυση ειναι ο προτζεκτορας.......βαζεις το σχεδιο που θες και το προβαλεις στον τοιχο.....μετα σχεδιαζεις τις φιγουρες!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://www.murals-for-kids-rooms.com/

 

http://www.murals-for-kids-rooms.com/Level%202/DIY/Mural%20design%20Inspiration.htm

 

http://www.artistshelpingchildren.org/roomdecor.html#art

 

Ενας τροπος να σχεδιασεις στον τοιχο κατι ειναι να το φτιαξεις αρχικα σε χαρτι........κανεις εναν κανναβο σε μια διαφανεια (η πανω στο σχεδιο αν δε σε πειραζει)

Μετα χωριζεις τον τοιχο σε ιδιοα ριθμο τετραγωνων και λιγο λιγο μεταφερεις το σχεδιο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera είσαι απίστευτη. Μπράβο. Και εγω έψαχνα για ζωγραφιές για να φτιάξω κάτι μόνη μου στο δωμάτιο της μπέμπας μου και βρήκα πολύ ωραίες ιδέες στα site που προτείνεις, ενώ δεν κατάφερνα να βρώ μόνη μου τίποτα σπούδαιο ψάχνοντας στο google. Και πάλι μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ακούσει ότι μπορώ να διαλέξω ότι σχέδιο θέλω, να το μεγεθύνω και να μου το εκτυπώσουν ως ταπετσαρία ... το έχει κάνει κανείς;;;; Ξέρετε σε τι κατάστημα πρέπει να απευθυνθώ;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλγα σε μεγάλα φωτοτυπάδικα, εννοώ όμως αυτά που έχουν plotters που τυπώνουν μέχρι και 5 μέτρα εικόνα, σίγουρα το κάνουν.Στην Αθήνα ξέρω τον Χαιδεμένο στον Άλιμο, και ένα δυο ακόμα στο κέντρο, αν θες σου στέλνω πμ...για Πάτρα δυστυχώς δεν ξέρω...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχω πάθει πλάκα!

Υπέροχα όλα! Μπράβο ρε Vera!

Μηπως μπορώ να βρω κάπου τον Winnie;

help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 

Εννοεις να βρεις σαιτ που να σου στειλει το σχεδιο? Δεν ξερω αν κατι τετοιο γινεται με σχεδια οπως του Γουινι (η ντισνευ) που μπορει να εχουν πνευματικα δικαιωματα.........

 

Αν απλα θες να βρεις σχεδια δοκιμασες με το γκουγκλ ??? Λογικα θα βρεις παμπολλα.......

 

Εμενα δεν με ενδιεφεραν σχεδια τετοια και δεν τα ψαξα........προτιμω ελευθερα θεματα.......

 

Αυτα τα ειχα ψαξει οταν ημουν ακομα εγκυος και ερευνουσα το θεμα και ειχα κρατησει τα λινκ.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όλγα σε μεγάλα φωτοτυπάδικα, εννοώ όμως αυτά που έχουν plotters που τυπώνουν μέχρι και 5 μέτρα εικόνα, σίγουρα το κάνουν.Στην Αθήνα ξέρω τον Χαιδεμένο στον Άλιμο, και ένα δυο ακόμα στο κέντρο, αν θες σου στέλνω πμ...για Πάτρα δυστυχώς δεν ξέρω...

 

Eυχαριστώ Μυρτούλα... στείλε μου όποτε μπορείς τις διευθύνσεις με πμ για Αθήνα ... βολευόμαστε και εκεί αν δεν βρούμε κάτι πιο κοντά μας ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανένας τι είδους χρώματα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να κάνουμε τις τοιχογραφίες μας? Εκτός από πλαστικό δηλαδή υπάρχει κάτι άλλο που να πωλείται σε συσκευασίες μικρότερες του μισού κιλού? Δεδομένου ότι χρειάζονται πολλά χρώματα και κάποια από αυτά σε μικρές ποσότητες.

Κάποια χρώματα σε μικρά βαζάκια πωλούνται μαζί με τα στενσιλ αλλά αυτά είναι πολύ ακριβά.

Επίσης έχω μια ερώτηση προς τους καλλιτέχνες του forum αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς περιγραφικά. Αν θέλω να χρωματίσω κάτι πχ ένα λιβάδι και δεν θέλω να είναι το απόλυτο πράσινο αλλά να είναι σε κάποια σημεία πιο σκούρο και σε άλλα πιο ανοιχτό και αυτό δεν μπορεί να γίνει με το πινέλο μάλλον… έχω ακούσει ότι μπορεί να γίνει με ένα κομμάτι ύφασμα ή με στουπί. Ξέρει κανένας λεπτομέρειες ή άλλους τρόπους?

Link to comment
Share on other sites

Ελενα αν ειναι μεγαλες οι επιφανειες σε συμφερει το πλαστικο γιατι στρωνει και καλυτερα.......για μικρες επιφανεις και λεπτομερειες μπορεις να χρησιμοποιησεις ακρυλικα.......

 

 

 

 

Αν θες να αναμειξεις χρωματα και δεν εχεις εφεση στις ζηγραφικες τεχνικες, μπορεις να χρησιμοποιησεις σφουγγαρι....

 

 

Γνωμη μου παντως ειναι να μη κανετε πολυπλοκα πραγματα....οσο πιο απλες γραμμες και χρωματα τοσο καλυτερα, ειδικα αν δεν κατεχετε το αθλημα!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά ρε συ vera και αυτό το ξέρεις????? Τα ακρυλικά τα βρίσκω σε μαγαζιά με χρώματα? Εχει η benjamin moore? Είναι δηλαδή σε μικρότερες συσκευασίες, δεν έχω ιδέα για αυτά. Αυτο με το σφουγγάρι ίσως να το δοκιμάσω κάπου πρωτα. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Αφου ζωγραφιζω μαρη!!!! :lol:

 

 

Ακρυλικα ζωγραφικης......στα καταστηματα με ειδη ζωγραφικης.......στα μαξ και στο λιντλ ακομα βαζουν κατα καιρους φθηνα.......εχετε υποψη το λιντλ...βαζει και χρωματα και πινελα...ειχε την προηγουμενη βδομαδα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera ξέρεις κανένα καλό βιβλίο που να εξηγεί διάφορες τεχνικές ζωγραφικής? Έχεις κάνει μαθήματα? Θέλω να ζωγραφίσω αυτή την εικόνα

http://www.muralsyourway.com/myw4-design.cfm?pid=MMGSTL1020

αλλά αν τα κάνω όλα απλά χρωματισμένα χωρίς σκιές θα βγει καλή?

Link to comment
Share on other sites

Ελενη υπαρχουν πολλα....εγω οσα εχω ειναι ξενα.......θα βρεις στα καταστηματα οπως παπασωτηριου......

 

Ναι εχω κανει μαθηματα ζωγραφικης απο μικρη.....

 

Σκιες εννοεις τα ντεγκραντε? Ναι μπορεις να το απλοποιησεις........δεν εχει ιδιαιτερες δυσκολιες το συγκεκριμενο....το ξυλο θα σε δυσκολεψει περισσοτερο....

 

Θα σου προτεινα να φτιαξεις αρχικα μια μακεττα (δλδ να το ζωγραφισεις σε μικρη κλιμακα) να δεις πως βγαινει κι αν σε ικανοποιει!!! Παντως μπορει να φαινεται κατι ευκολο και να σε ταλαιπωρησει.....το δυσκολοτερο εδω ειναι να μεταφερεις σωστα το σχεδιο στον τοιχο.....εχει πολλα στοιχεια μαζι....δεν ειναι απλο οσο φαινεται.......το καλυτερο θα ηταν ενας προτζεκτορας.......μηπως δανειστεις απο καπου?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά σχεδίου έχω κάνει και άλλη φορά και μάλιστα σε πολύ μεγάλη κλίμακα και έγινε πολύ καλό. Το καταλαβαίνω ότι είναι λίγο δύσκολο σχέδιο αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Θα κοιτάξω όμως και για προτζέκτορα για να γίνει τέλειο. Αν τα ντεγκραντέ είναι αυτά που κάνουν την εικόνα να μην είναι επίπεδη, αυτά εννοώ. Σε αυτά είμαι τελείως άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

Ayto γινεται ως εξης.....δυο διαφορετικες αποχρωσεις τις οποιες "σβηνεις" με το πινελο μεχρι να ενωθουν........

 

 

Με προτζεκτορα τελειωνεις γρηγορα χωρις κοπο..... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ΄μάθημα΄. Θα το παλέψω. Με τα ακρυλικά μπορείς να αναμείξεις το κόκκινο π.χ. με λίγο άσπρο για να φτιάξεις ένα πιο ανοιχτό κόκκινο? Φανταζομαι πως ναι εε? Προτζέκτορα βρήκα. Όταν θα κάνω την ζωγραφιά θα στη στείλω με φώτο να την δεις! θα καθυστερήσω όμως γιατί στην Αθήνα θα είμαι σε δυό εβδομάδες και δεν ξέρω αν θα βρω τα ακρυλικά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να αναμειξεις χρωματα.......

 

Θα προτεινα ομως καλυερα να αγορασεις τις αποχρωσεις που θες....θα ναι πιο ευκολο, ειδικα οταν τελειωνει ενα χρωμα να το χεις ετοιομο και να μη χρειαζεται να το ξαναφτιαξεις (δεν θα σου βγαινει ευκολα ιδιο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολουθεις και λιγο τον μαλλια τυπο στην ετ3 που κανεις μια εκπομπη ζωγραφικης? Δειχνει πως αναμειγνυονται τα χρωματα ....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον μαλλιά στην Ετ3 τον παρακολουθώ καμιά φορά αλλά όχι συστηματικά.

Αλλά θα πάρω όλες τις αποχρώσεις που θέλω, έχεις δίκιο.

Ρε συ Βέρα αυτά τα ακρυλικά χρώματα μυρίζουν έντονα?

Γιατί έχω ένα θέμα με τις μυρωδιές. Την λαδομπογιά ας πούμε δεν την αντέχω και το πλαστικό με ενοχλεί αρκετά. Με βλέπω να φοράω μάσκα.

Υπάρχουν ακρυλικά οικολογικά ή ειδικά για παιδικά δωμάτια?

Τώρα λέω να ζωγραφίσω την Άριελ και ψαράκια. Μέχρι να ξεκινήσω μπορεί να ξαναλλάξω γνώμη! Θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...