Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ SOS


Guest ΜΑΡΤΗΑ

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ.ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ,ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΕΝΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ ΗΜΟΥΝ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΟΛΑ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ.ΓΙΑ [/b]ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21(ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN)1:18753.

[/b]ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ....ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΙΣΩΜΙΕΣ 18+13 1¨ΠΡΟΣ 370.

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΛΕΓΟΜΕΝΗΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΗ?ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ?ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ???ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ??ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη μου μην στεναχωριεσαι, οσο βεβαια αυτο γινεται. Κάθε εμποδιο για καλο λενε. Αυτη η εξεταση θα σε βοηθησει να μαθεις απο πολυ νωρις αν ολα εξελισονται ομαλα για το μωρακι σου. Σιγουρα ειναι επωδυνο και αγχωτικο αλλα να σκεφτεσαι πως οτι γινεται ειναι για καλο. Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην υπαρχει κατι τελικα.

Link to comment
Share on other sites

μαρθα μου σήμερα κιόλας τα έγραψα σε ένα άλλο τοπικ αλλά δεν με πειράζει να στα ξαναπω.

τα αποτελέσματα αίματος,δηλ παπ α, που έκανα εγώ έδειξαν 1:75 για σύνδρομο.Και σαφώς έκανα λήψη τροφοβλάστη, μια μικρή διαδικασία που με τοπική νάρκωση σου παίρνουνε με βελόνα αμνιακό υγρό και εξετάζουνε τον καρυώτυπο του μωρού.Ευτυχώς όλα ήταν φυσιολογικά και είμαι σίγουρη ότι θα ναι και σε σένα..

Ηρέμησε όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά!! :D

Link to comment
Share on other sites

ΑNASTASIA ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ?ΜΑΚΕΡΙ.ΕΙΧΕΣ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ???ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ Ν Ε Α

Link to comment
Share on other sites

είχα και αυχενική διαφάνεια υψηλή (3.6)και παπ α 1:75!! Άστα να πάνε!!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν τα κάναμε αυτά, βέβαια ήταν και πριν 11 χρόνια και γω ήμουν 21 χρονων αλλά δεν υπήρχαν αυχενικές και παπ α να αγχωνόμαστε..βέβαια θα μου πεις για καλό είναι,τι να πω..

Χαλάρωσε,στατιστικές είναι, θα δεις,όλα καλά θα πάνε!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στατιστικές που τελικά μας αγχώνουν πολύ....συχνά χωρίς λόγο, αλλά τί να κάνεις?? Να αγνοήσεις αυτή τη δυνατότητα που σου δίνει η επιστήμη?

 

Τράβηξα κι εγώ ένα απίστευτο άγχος στην εγκυμοσύνη μου με αυτό το θέμα-

την έκανα κι εγώ τη λήψη τροφοβλάστης και ησύχασε το μυαλό μου!

Η διαδικασία μη σε φοβίζει, δεν πονάει.

 

Σου εύχομαι να ηρεμήσεις και καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ακριβώς πως νοιώθεις, πέρασα τα ίδια, θα σου πω την εμπειρία μου, τι είναι η εξέταση και πως γίνεται.

 

Η αυχενική μου ήταν καλή : 1,40

Στο papA όμως είχα συνδυασμένο κίνδυνο 1/198, το όριο είναι 1/250.

 

Είμουν στην 11η εβδομάδα. Μόλις το έμαθα είμουν απαρηγόρητη, έκλαιγα και στεναχωριώμουν, λάθος όμως γιατί όλο αυτό επηρεάζει το μωράκι στην κοιλίτσα μας. Χρειάζεται ψυχραιμία, γι΄αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις.

 

Στην 12η έκανα λήψη τροφοβλάστη, η οποία μπορεί να γίνει νωρίτερα από την αμνιοπαρακέντηση.

 

Στην Αμνιοπαρακέντηση με την καθοδήγηση υπερήχου εισάγουν βελόνα και παίρνουν ένα δείγμα αμνιακου υγρού για εξέταση. (γίνεται σε μεγαλύτερη εβδομάδα γιατί τα στοιχεία που εξετάζονται υπάρχουν αρχικά στον τροφοβλάστη και αργότερα περιέχονται και στο αμνιακό υγρό).

 

Στην λήψη τροφοβλάστη με την ίδια διαδικασία παίρνουν τρία δείγματα από τον τροφοβλάστη.

 

 

Η όλη διαδικασία δεν κρατάει πολύ, δεν χρειάζεται καν τοπική αναισθησία, αισθανεσαι κάτι σαν ρεύμα να σε περνάει. Δεν πονάει καθόλου και το λέω εγώ που έχω ένα θεματάκι με βελόνες και αιμοληψίες όπου με μαζέυουν λόγω λυποθυμιών. Εκεί είμουν βράχος!!!

 

Μέσα σε λίγες ημέρες σε παίρνουν από το εργαστήριο και σου δίνουν το πρώτο αποτέλεσμα (το οποίο συνήθως είναι και το τελικό) και στον μήνα παίρνεις την οριστική απάντηση.

'Οταν το πρώτο αποτέλεσμα είναι ευχάριστο στο μεγαλύτερο ποσοστό παραμένει έτσι ενώ αντίθετα αν τα πρώτα νέα είναι άσχημα υπάρχει πιθανότητα αυτό να αλλάξει.

 

Ευτυχώς σε 'μας όλα πήγαν καλά και έχω στην αγκαλιά μου ένα υγειέστατο κοριτάκι. Το ίδιο εύχομαι και σε εσένα και σε όλες τις μανούλες που αγωνιούν.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα, αν έχεις άλλη απορία ρώτα.

 

Μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε, περιμένουμε νέα.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΟΙ 2 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ.Η ΗΛΙΚΙΑ??ΕΙΜΑΙ 26 Κ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΤΗΑ μην αγχώνεσαι και μην στενοχωριέσαι. Οι στατιστικές είναι στατιστικές οπότε μην απογοητεύεσαι.

Κάνε την εξέταση που σου είπαν που απ' ότι ξέρω είναι αναλυτικότατη και όλα θα πάνε καλά. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...