Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέτρηση τραχήλου


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Να σας κάνω μία ερώτηση: Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας, σάς έκαναν μέτρηση τραχήλου; Αν ναί πότε; στον Β' επιπέδου ή πιο νωρίς στον γιατρό σας;;

Με απασχολεί γιατί την περασμένη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό, και διανύοντας την 18η εβδομάδα, μου έκανε τον καθιερωμένο υπέρηχο και κουβέντα για τράχηλο πουθενά! Ρώτησα μετά την βοηθό του, όταν μου έπαιρνε την πίεση, και μου είπε ότι τράχηλο δεν μετράνε παρά μόνο όταν υπάρχει ιστορικό ανεπάρκειας! Δηλαδή προληπτικά δεν πρέπει να τον ελέγχουν;; πρέπει "να την πάθεις για να μάθεις";;

Θα κάνω Β'επιπέδου σε περίπου 15 μέρες στο Ιασώ. Εκεί κάνουν μέτρηση από μόνοι τους ή πρέπει να το ζητήσω εγώ;

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειναι και δικο μου ερωτημα αυτο..δηλαδη πρεπει να παθεις κατι για να το κοιταξουν...δεν ξερω παραξενα πραγματα μου φαινονται αυτα..γενικα εχω πολλα αναπαντητα ερωτηματα που πολλα τα θεωρω κουραστικα για να πριξω τη γιατρο μου..

καλυτερα που λενε να μην πολυ ψαχνεσαι γιατι μονο κακο κανεις στον εαυτο σου..αυτο προσπαθω να κανω και γω και ετσι ρωταω για ολα εσας κοριτσακια που ειστε υπομονετικες και συνπασχουσες...

 

 

εγω κανω με το καλο τον ΄β'επιπεδου την πεμπτη..δεν ξερω αν το μετρανε αυτο..δεν το εχω ξανακουσει..θα δειξει...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έκαναν μέτρηση τραχήλου στην β επιπέδου στο ΛΗΤΩ και μου είπαν ότι πλέον το έχουν καθιερώσει να το κάνουν στάνταρ με την β επιπέδου...

με αυτήν την μέτρηση προβλέπουν ουσιαστικά αν θα γεννήσεις πρόωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε μου έκαναν καθόλου απ'ό,τι θυμάμαι. Δε με είχε απασχολήσει, αν και απ'ό,τι ακούω είναι σοβαρό. Το β' επιπέδου το έκανα σε ιδιώτη, τον έλεγξε ή όχι δεν ξέρω να σας πω..

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έκαναν μέτρηση τραχήλου στην β επιπέδου στο ΛΗΤΩ και μου είπαν ότι πλέον το έχουν καθιερώσει να το κάνουν στάνταρ με την β επιπέδου...

με αυτήν την μέτρηση προβλέπουν ουσιαστικά αν θα γεννήσεις πρόωρα...

 

 

ΑΛΗΘΕΙΑ??ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ..κολπικά το έκανε...πως αλλιώς ρε κοριτσιά να μετρήσει τον τράχηλο;;;

 

δεν πονάς...τίποτα δεν καταλαβαίνεις...εμένα λιγάκι κάπως μου ήρθε, μιας και έχω καιρό να κάνω αγαπουλίτσες.... !...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, καλή μου....

Είχα μία ελπίδα πως από τον υπέρηχο κάτι θα φαινόταν.. Μήπως αν μύριζε τα νύχια του? Μήπως από την εξωτερική εμφάνιση κάθε εγκύου?? :lol: Τι να πω?? Μόνο ευαίσθητη περιοχή δεν είναι!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι ..κολπικά το έκανε...πως αλλιώς ρε κοριτσιά να μετρήσει τον τράχηλο;;;

 

δεν πονάς...τίποτα δεν καταλαβαίνεις...εμένα λιγάκι κάπως μου ήρθε, μιας και έχω καιρό να κάνω αγαπουλίτσες.... !...

 

 

γεινκα κοριτσια κανετε αγαπουλιτσες??γιατι εμενα κατι μεχει πιασει και τιποτα..χτες με το ζορι και πονεσα καλε πολυ..

νιωθω να θελω καποιες φορες αλλα φοβαμαι...ειμαι υπερβολικη????

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος είναι ισχυρό ανασταλτικό.. Στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός το είπε καθαρά "Μην κάνετε και παππάδες!", έλα όμως που ο σύζυγος δεν ήθελε ούτε ν'ακούει.. 1 φορά τα Χριστούγεννα & 1 το Πάσχα. Ούτε θυμάμαι πότε είχα ξανακάνει τέτοια αποχή!! Στο Λύκειο ίσως.. Ήθελα σαν τρελή, αλλά με χάλαγε το άγχος, μην πιέσω την κοιλιά, είσαι οκ, μήπως να γυρίζαμέ, μη με κουνάς πολύ.. Άντε πια.. ξινό μου έβγαινε!!!!

 

Τώρα με την αποκόλληση, το βλέπω συνέχεια στον ύπνο μου!!! Δεν ξέρω αν και κατά πόσο μετράει, αλλά καμιά φορά (4 ή 5) ξύπνησα τόσο @#$%$#@ που αναρωτιέμαι μετά από πόσα χρόνια yoga θα είχα τέτοιο αποτέλεσμα!! Οπότε ναι, κάνουμε αγαπουλίτσες, αλλά χωρίς το σύζυγο και κυρίως χωρίς να το ελέγχουμε!!!

 

Τίποτα, όλα είναι στο μυαλό τελικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την τελευταία φορά που ήρθαμε σε επαφή ήταν την ημέρα της ωορρηξίας και της σύλληψης...

απο τότε γιοκ!... φοβόμαστε μετά την παλινδρόμηση που είχαμε και δεν κάνουμε τίποτα...

 

το μόνο που κάνουμε είναι να είμαστε αγκαλιασμένα και να ερωτοτροπούμε χωρίς να γίνετε κάτι σε εμένα... πως τα περιγράφω!!!!!!

 

πάντως ο πιο τρελός οργασμός έιναι όταν με κλωτσά ο μπέμπης!! τότε τρελαινόμαστε και οι δυο μας!

Link to comment
Share on other sites

Να τος ο τέλειος τρόπος λοιπόν, να μετρηθεί ο τράχηλος!! Κατά τη διάρκεια του γούτσου-γούτσου!! Και να μεν είναι κολπική εξέταση, αλλά κατά πολύ καλύτερη απ'ό,τι έχουμε στο μυαλό μαςς!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Να τος ο τέλειος τρόπος λοιπόν, να μετρηθεί ο τράχηλος!! Κατά τη διάρκεια του γούτσου-γούτσου!! Και να μεν είναι κολπική εξέταση, αλλά κατά πολύ καλύτερη απ'ό,τι έχουμε στο μυαλό μαςς!! :D:D

 

πολύ καλό!!!!!! αλλά να είναι ο άντρας σου γυναικολογος!!!!!!! :wink: ..

(πλάκα κάνω...)

Link to comment
Share on other sites

την τελευταία φορά που ήρθαμε σε επαφή ήταν την ημέρα της ωορρηξίας και της σύλληψης...

απο τότε γιοκ!... φοβόμαστε μετά την παλινδρόμηση που είχαμε και δεν κάνουμε τίποτα...

 

το μόνο που κάνουμε είναι να είμαστε αγκαλιασμένα και να ερωτοτροπούμε χωρίς να γίνετε κάτι σε εμένα... πως τα περιγράφω!!!!!!

 

πάντως ο πιο τρελός οργασμός έιναι όταν με κλωτσά ο μπέμπης!! τότε τρελαινόμαστε και οι δυο μας!

 

μια απ' τα ίδια

και θα συμφωνήσω με το τελευταίο

 

πάντως ο πιο τρελός οργασμός έιναι όταν με κλωτσά η μπέμπα!! τότε τρελαινόμαστε και οι δυο μας

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση τραχήλου μπορεί να γίνει και με τον υπέρηχο Β' επιπέδου. Εμένα τουλάχιστον ο γιατρός που μου τον έκανε, έκανε και μέτρηση και μου το είπε εκείνη την ώρα πόσο είναι.

Επιπλέον, ο γυναικολόγος μου, μου έκανε και κολπικά μέτρηση στις αρχές Αυγούστου (ήμουν στον έβδομο μήνα), διότι θα έφευγε για δύο εβδομάδες διακοπές και ήθελε να είναι σίγουρος για παν ενδεχόμενο, διότι στο παρελθόν κάποιος "χασάπης" μου είχε κάνει "επέμβαση" με λέιζερ, χωρίς λόγο, όπως τελικά αποδείχθηκε. Μάλλον είχε πάρει τότε το μηχάνημα και ήθελε να το "δοκιμάσει" και κατάφερε να με πείσει πως κινδύνευα αν δεν προχωρούσε στη διαδικασία.

Να πω την αλήθεια, είχα και εγώ κάποιο άγχος για τον τράχηλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ στην πρωτη εγκυμοσύνη είχα πλήρη άγνοια για τράχηλο, μετρησεις και τέτοια!!! Τώρα επειδή χρειάστηκε να νοσηλευτώ λόγω αποκόλησης πλακούντα, και κυρίως επειδή η κοπέλα που ήταν στο διπλανό μου κρεβάτι είχε χοντρό πρόβλημα με τον τράχηλο και της έκαναν περίδεση, το έψαξαν το θέμα σε όλες τις νοσηλευόμενες εγκυούλες ανεξαιρέτως!!!!! (αυτό θα πει όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι). Τελικά ο δικός μου είχε μήκος κανονικό για την ηλικία κύησης (νομίζω 4,5 εκ στη 12η εβδομάδα) και ήταν κλειστός. Αααα και δεν έκανα κολπικό υπέρηχο, απλά ήπια πολύ νεράκι και κανονικά από την κοιλίτσα.

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Μετρηση τραχηλου γινεται και με τον υπερηχο και κολπικα.

Εγω που κυνδυνευε ο τραχηλος να ανοιξει προωρα

(το μηκος του ηταν λιγο λιγοτερο απο 2εκ.) μου το

βρηκαν απο τον υπερηχο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μέτρηση τραχήλου και σε μένα έγινε στο Λητώ, στο τέλος του Β' επιπέδου. Φυσικά η εξέταση ήταν κολπική. Η μέτρηση του έδειξε 20mm και παρότι ο κος Πιλάλης δεν μου είπε τίποτα για αυτό, η γυναικολόγος μου όταν είδε τη μέτρηση μου είπε ότι ο τράχηλος είναι χαλαρός και ότι θέλει προσοχή. Μου σταμάτησε τη δουλειά, μου έδωσε μαγνήσιο και πρε-παρ και μου είπε να μην κουράζομαι καθόλου....

Αναρωτιέμαι, πόσα mm πρέπει να είναι ένας τράχηλος για να θεωρηθεί εντάξει και οχι χαλαρός;;;

Πείτε ρε κορίτσια τις δικές σας μετρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μέτρηση τραχήλου και σε μένα έγινε στο Λητώ, στο τέλος του Β' επιπέδου. Φυσικά η εξέταση ήταν κολπική. Η μέτρηση του έδειξε 20mm και παρότι ο κος Πιλάλης δεν μου είπε τίποτα για αυτό, η γυναικολόγος μου όταν είδε τη μέτρηση μου είπε ότι ο τράχηλος είναι χαλαρός και ότι θέλει προσοχή. Μου σταμάτησε τη δουλειά, μου έδωσε μαγνήσιο και πρε-παρ και μου είπε να μην κουράζομαι καθόλου....

Αναρωτιέμαι, πόσα mm πρέπει να είναι ένας τράχηλος για να θεωρηθεί εντάξει και οχι χαλαρός;;;

Πείτε ρε κορίτσια τις δικές σας μετρήσεις....

καλημέρα! δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι το φυσιολογικό μήκος αλλά αν σκεφτείς οτι εμένα στις 12 εβδομάδες ήταν 4,75 εκ, τότε μάλλον τα 20 χιλ του δικού σου ήταν λίγο, για τις εβδομάδες κύησης. Να προσέχεις πάντως, γιατί αν κρίνω από τη διπλανή μου στο νοσοκομείο που της έκαναν περίδεση, δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα. Καλό κουράγιο.

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ένας ιατρος μου έκανε μέτρηση κάθε 15 μέρες χωρίς να υπάρχει λόγος....Είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια συνέχεια....

 

Ο δεύτερος γιατρός ήταν πολύ χαλαρός ούτε μία φορά δεν με εξέτασε στον τράχηλο αφού δεν έβρισκε κάποιο ιδιαίτερο λόγο να το κάνει...

 

(Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είχα δυο γιατρούς)

 

.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ Β ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ, ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ.Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΟΥ ΥΠΕΡΗΧΟΥ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 2,5 ΕΚ. ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΟΩΡΟΤΗΤΑΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 0,68%.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ 2. :)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΚΑΤΙ.. :):):)

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα ο τράχηλος μετρήθηκε πρώτη φορά εχθές στην αυχενική διαφάνεια (που σας έχω πρήξει την τελευταία εβδομάδα λόγου άγχους . . . τελικά όλα καλά) και μάλιστα μου ανακοίνωσε και αυτή την μέτρηση όπως και όλες τις άλλες. Επίσης αφού τελείωσε η διαδικασία και πρίν κλείσει το μηχάνημα, μου έδειξε το μωρό μου έγχρωμο και σε πιο πραγματική μεγένθυση και έπαθα πλάκα!!! Τέτοια φωτογραφία μόνο σε βιβλία και στο internet είχα δεί. Ήταν ο καλύτερος και πιο χορταστικός υπέρηχος!!!

Όσο για το sex ... η απόλυτη αποχή για ψυχολογικούς λόγους. Όμως μήπως είναι υπερβολή απο την στιγμή που δεν υπάρχει θέμα???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μήκος του τραχήλου το μετρησε ο υπερηχογραφιστης που πηγαινω και κανω τους μεγαλους υπερηχους, και στην Αυχενικη, και στο Β επιπεδου χωρις να το ζητησω εγω........... :wink: Ειναι ιδιαιτερα σχολαστικος γιατρος...... :wink:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...