Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προς την κα Αγλαΐα Παπαδήμα


Ifigeneia_d

Recommended Posts

Γεια σας

 

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες.

Σας παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41 ΕΒΔΟΜΑΔΑ +2 ΗΜΕΡΕΣ

Β. Το φύλο του βρέφους

ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΑ

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΝΑΙ, ΣΤΗ ΜΕΝΝ, ΓΙΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗΣ ΔΥΣΧΕΡΕΙΑΣ ΜΕ ΣΥΝΟΔΟ ΓΟΓΓΥΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΣΟΛΚΕΣ ΕΥΕΝΔΟΤΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 24/10/2014 με βάρος 3080 και ΠΚ 35,5 εκ

Στις 29/10/2014 είχε βάρος 3220 και ΠΚ 36,20 εκ (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 4/11/2014 είχε βάρος 3400 και ΠΚ 37,40 εκ

Στις 11/11/2014 είχε βάρος 3920 και ΠΚ 37,80 εκ

Στις 19/11/2014 είχε βάρος 4260 και ΠΚ 38,90 εκ

Στις 28/11/2014 είχε βάρος 3800 και ΠΚ 39,50 εκ

Στις 19/12/2014 είχε βάρος 5520 και ΠΚ 41,00 εκ

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΝΑ 4ΩΡΟ, ΚΑΘΕ ΘΗΛΑΜΟΣ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ, ΜΟΝΟ ΤΙΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΣΤΗ ΜΕΝΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΗΤΡΙΚΟ (ΜΕΣΩ 15 ΛΕΠΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ 50ML ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΕΚ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΕDELA SWING ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ 60-100 ML, ΣΥΝΗΘΩΣ 60-70 ΜL. ΚΑΘΕ ΑΝΤΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΩΡΑ.

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

ΟΧΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ΦΟΡΕΣ.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

5-6 ΚΕΝΩΣΕΙΣ

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

ΣΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΠΚ ΔΙΟΤΙ ΑΥΞΑΝΟΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΥΠΟΧΩΡΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΓΑΛΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΡΩΕΙ 150 ML ΣΤΟ ΓΕΥΜΑ.

ΘΑ ΛΕΙΠΩ 8 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.

ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ? ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΓΑΛΑΚΤΟΦΟΡΑ ΤΣΑΓΙΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ?

ΠΟΣΕΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? (ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΝ ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ).

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

 

Το διπλό νοσοκομειακό θήλαστρο είναι η καλύτερη επιλογή. Θα αντλείς, στη δουλειά, όσες φορές το μωρό πίνει από μπουκάλι. Ίσως χρειαστεί να κάνεις και επιπλέον αντλήσεις, στο σπίτι, για να αθροιζεις την απαιτούμενη ποσότητα. Καλό είναι να ξεκινήσεις από τώρα, σιγά σιγά, τη δημιουργία τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Επιθέματα στήθους δε χρειάστηκα ούτε εγώ, αλλά μια χαρά γάλα είχα.

Η πρακτική που βλέπω για την τράπεζα γάλακτος που σου λέει η φίλη πιο πάνω (που είναι και παιδίατρος και το χει κιόλας του θηλασμού) είναι η εξής. Ξεκινάς άμεσα με νοσοκομειακό θήλαστρο να κάνεις μία με δυο αντλήσεις τη μέρα και τσουπ κατάψυξη. Σε μικρές μερίδες για να είναι ευέλικτες. Όταν επιστρέψεις στη δουλειά, αντλείς όπως σου λέει η scratee... Όσα γεύματα χάνεις τόσα αντλείς και μόλις γυρίσεις το μωρό βεντούζα. Καλό κουράγιο κορίτσι μου και μπράβο σου που σκέφτεσαι να το προσπαθήσεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Θα ξεκινησω αμεσα την τραπεζα γαλακτος. Τα γαλακτοφορα τσαγια θα με βοηθησουν? Πόσες κουπες να πινω την ημερα για να δω αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω καθόλου εμπειρία από τα τσαγια θηλασμού. Άλλα κορίτσια του φόρουμ είδαν αποτέλεσμα, απ'όΛτι λένε. ογικά, η δοσολογία θα είναι γραμμένη στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Θα ξεκινησω αμεσα την τραπεζα γαλακτος. Τα γαλακτοφορα τσαγια θα με βοηθησουν? Πόσες κουπες να πινω την ημερα για να δω αποτελεσμα?

 

Εξαρτάται ποιο ειναι, αν ειναι μαραθος (fennel tea ) ειναι τέλειο και βοηθάει το μικρο με κολικους κλπ

Μην πιεις τσαι μέντας/δυόσμου (peppermint) μειώνει το γαλα

Θελει γυρω στα πέντε φλυτζαντια την μερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις γαλακταγωγό παράλληλα με τις αντλήσεις. Ήδη η άντληση για το επιπλέον γεύμα θα μπορούσε ίσως να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή, άσε τα τσάγια προς το παρόν. Αν δεις ότι δεν ανταποκρίνεται το θήλαστρο κλπ στις ανάγκες σου, προσθέτεις και τα τσάγια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε ολες,

 

Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω την Αγλαΐα για ενα προβλημα που αντιμετωπίσω τον τελευταιο καιρο με τον θηλασμο, και φυσικα οποια αλλη γνωριζει ας με καθοδηγησει!

Εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων που τον θηλάζω αποκλειςτικα μεχρι τωρα. Τις τελευταιες 2 εβδομάδες ομως θηλαζει 5-10 λεπτα συνολικά σε καθε γεύμα σχεδον απο εκει που θήλαζε 40 λεπτα(20 λεπτα απο καθε στηθος)

Τον βαζω ξανα να θηλάσει αλλα αρνείται και κλαιει. Αντίθετα οταν του δινω το γαλα μου σε μπιμπερό τρωει κανονικα μεχρι να τελειωσει. Μηπως θα μπορούσατε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο κΑι τι μπορω να κανω για να μη χάσουμε τον θηλασμο;

 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Επεξεργάστηκαν by Christysiou
Θεμα
Link to comment
Share on other sites

Christysiou θα σου απαντήσω με βάση αυτά που εχω διαβάσει και λίγο απο την δίκη μου εμπειρία μέχρι να σου απαντήσει κάποια ποιο έμπειρη μανούλα.

Στα μωρά που θηλάζουν δεν δίνουμε μπιμπερο η πιπίλα μέχρι 3 μηνων γιατι μπερδεύονται (σύγχυση θηλων) και γιατι δεν ειναι παράλογο να δείξουν προτίμηση στο μπιμπερο αντί για το στηθος. Αν χρειαστεί να γίνει ειναι καλο να το κάνει κάποιος άλλος και όχι εσυ.

Επίσης ειναι πιθανόν εάν έχεις κανει πρόσφατα άντληση και το μωρο θέλει να θηλάσει να μην βρίσκει την ΡΟΗ που θέλει και αφού ξέρει οτι υπάρχει και μπιμπερο..

Στην δίκη μου την περίπτωση ειναι κάπως έτσι.. Το πρωί που το στηθος μου ειναι γεμάτο κάθεται μια χαρά το υπόλοιπο της μέρας παλεύουμε. ( είμαστε σε προσπάθεια επαναγαλακτισμου)

Αν ειναι θέμα ροής κάνε μαλάξεις στο στηθος σου την ωρα του θηλασμού όταν δεις οτι αρχίζει και αραιώνει τις καταποσεις.

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγω που κανείς άντληση και δίνεις μπιμπερο? γιατι αν ειναι για θέμα ευκολίας δεν ειναι καθόλου πιο εύκολο..πλύνε αποστειρωσε τάισε κρατάτο να ρευτεί (είχα αυτή την ρουτίνα επι τρεις μήνες, όχι απο επιλογή) και ενέχει και πόλλους κινδύνους αν αυτό ξεκινήσει σαν πρακτική. Αυτά για την ωρα.. Οτι θες ρωτάς... Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο τα μωρά μετά που σαραντίσουν να τελειώνουν το γεύμα τους σε 5 λεπτά. Αυτό συμβαίνει γιατί έχουν μάθει και θηλάζουν πιο αποτελεσματικά, οπότε θηλάζουν και πιο γρήγορα. Και με τα τρία μου παιδιά ο θηλασμός μετά τον πρώτο μήνα κρατούσε γύρω στο 5λεπτο. Η οδηγία για το πόσο συχνά και το για πόση ώρα θηλάζουμε είναι: Θηλάζουμε ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ θέλει το μωρό και για ΟΣΗ ΩΡΑ θέλει το μωρό. Φρόντισε να προσφέρεις συχνά στήθος, χωρίς να κρατάς ωράρια αλλά κοιτώντας μόνο την όρεξη του μωρού. Αν το μωρό ουρεί τουλάχιστον 5 φορές το 24ωρο και παίρνει ικανοποιητικό βάρος είστε καλά. κατά τα άλλα, αυτά που είπε η Mariagal. Αν δεν υπάρχει λόγος μη δίνεις μπιμπερό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε ολες,

 

Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω την Αγλαΐα για ενα προβλημα που αντιμετωπίσω τον τελευταιο καιρο με τον θηλασμο, και φυσικα οποια αλλη γνωριζει ας με καθοδηγησει!

Εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων που τον θηλάζω αποκλειςτικα μεχρι τωρα. Τις τελευταιες 2 εβδομάδες ομως θηλαζει 5-10 λεπτα συνολικά σε καθε γεύμα σχεδον απο εκει που θήλαζε 40 λεπτα(20 λεπτα απο καθε στηθος)

Τον βαζω ξανα να θηλάσει αλλα αρνείται και κλαιει. Αντίθετα οταν του δινω το γαλα μου σε μπιμπερό τρωει κανονικα μεχρι να τελειωσει. Μηπως θα μπορούσατε να μου πειτε γιατι συμβαινει αυτο κΑι τι μπορω να κανω για να μη χάσουμε τον θηλασμο;

 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

 

Το μωρό γιατί παιρνει μπουκάλι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Ξέρει καμία εάν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με την Αγλαΐα. Εχει σταματήσει να ποστάρει στο φόρουμ; Έχω διαβάσει αρκετές από τις παλιές της παραθέσεις και εκτιμώ αφάνταστα τις απόψεις της. Θα ήθελα τη βοήθειά της.

Link to comment
Share on other sites

Παπαδήμα Αγλαΐα

Δασολόγος, Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Τηλ.: 6973620602

aglaiaslab.wordpress.com, [email protected]

 

Υπάρχει στο mitrikos thilasmos. com, στη λίστα με τους IBCLC.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια,συγνωμη αν βρησκομαι σε λαθος θεμα θελω να ρωτησω αν ξερετε,επιτρεπεται η ηλιοθεραπεια ενω θηλαζεις αποκλειστηκα?

Επιτρέπεται. Με ρέγουλα όμως ε?:-)

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται. Με ρέγουλα όμως ε?:-)

 

Προσπαθω να κανω ενα μισαωρο καθε μερα στην αυλη του σπιτιου μου μηπως και καλυψω καμια ραγαδα..ειναι πολυ το μισαωρο καθε μερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει περιορισμός στην ηλιοθεραπεία κατά τον θηλασμό.

 

Εγώ θήλασα δύο χρόνια περίπου και τα δύο καλοκαίρια τα βγάλαμε σε νησί όλη μέρα στην θάλασσα.

 

Μα σε τι επηρεάζει ο ήλιος τον θηλασμό;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει περιορισμός στην ηλιοθεραπεία κατά τον θηλασμό.

 

Εγώ θήλασα δύο χρόνια περίπου και τα δύο καλοκαίρια τα βγάλαμε σε νησί όλη μέρα στην θάλασσα.

 

Μα σε τι επηρεάζει ο ήλιος τον θηλασμό;

 

Και εγω δεν πιστευω οτι κανει κακο αλλα ειπα να σιγουρευτω πρωτα.δηλαδη εσυ εκανες ηλιοθεραπεια κανονικα για μαυρισμα και ολα καλα ε?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω ενα μισαωρο καθε μερα στην αυλη του σπιτιου μου μηπως και καλυψω καμια ραγαδα..ειναι πολυ το μισαωρο καθε μερα?

Πολύ είναι αν δε φοράς αντιηλιακό, γιατί θα καείς, όχι επειδή θα πάθει κάτι το γάλα.

Επίσης δες το αυτό με τις ραγάδες, μήπως σκουρύνουν από τον ήλιο και αντί να τις κρύψεις, τις αναδείξεις. Δεν είμαι σίγουρη αλλά έχω την εντύπωση ότι οι ραγάδες δε θέλουν ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν ένα μήνα έκανα αφαίρεση σπίλου και περιμένω βιοψία να δούμε τι ήταν τελικά και αν και άσχετο με το θέμα σας, θα το πω και εδώ. Δεν κάνουμε ηλιοθεραπεία. Τώρα φαίνεται ακίνδυνο αλλά δεν είναι καθόλου. Ο δερματολόγος μου είπε ότι ακόμη και κάτω από την ομπρέλα υπάρχει κίνδυνος. Αντηλιακό 50άρι όπως βάζω και στο μωρό. Και δεν κάθομαι και στον ήλιο να φανταστείς. Αυτά δεν τα σκεφτόμουν πριν τόσο αλλά μετά από αυτό, θα το λέω όπου μπορώ. Μην κάθεστε στον ήλιο για να γίνεται πιο όμορφες, γιατί κάνει πάρα πολύ κακό. Ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει κάτι άσχημο, αλλά καλύτερα να προσέχουμε από πριν. Συγνώμη αν χάλασα το θέμα, αλλά το έχω πολύ πρόσφατο και ακόμη το σκέφτομαι τόσο.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν πηγαίναμε για μπάνιο τις χειρότερες ώρες (12-5) λόγω του μικρού. Νομίζω ότι το αντηλιακό χρειάζεται αν και, για να λέμε την αλήθεια, εγώ συχνά το αμελώ...

 

Με τις ραγάδες πράγματι δεν ξέρω τι γίνεται.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν ένα μήνα έκανα αφαίρεση σπίλου και περιμένω βιοψία να δούμε τι ήταν τελικά και αν και άσχετο με το θέμα σας, θα το πω και εδώ. Δεν κάνουμε ηλιοθεραπεία. Τώρα φαίνεται ακίνδυνο αλλά δεν είναι καθόλου. Ο δερματολόγος μου είπε ότι ακόμη και κάτω από την ομπρέλα υπάρχει κίνδυνος. Αντηλιακό 50άρι όπως βάζω και στο μωρό. Και δεν κάθομαι και στον ήλιο να φανταστείς. Αυτά δεν τα σκεφτόμουν πριν τόσο αλλά μετά από αυτό, θα το λέω όπου μπορώ. Μην κάθεστε στον ήλιο για να γίνεται πιο όμορφες, γιατί κάνει πάρα πολύ κακό. Ελπίζω καμία κοπέλα να μην περάσει κάτι άσχημο, αλλά καλύτερα να προσέχουμε από πριν. Συγνώμη αν χάλασα το θέμα, αλλά το έχω πολύ πρόσφατο και ακόμη το σκέφτομαι τόσο.:)

 

Το ξερω οτι ο ηλιος κανει κακο και γνωριζω τις επιπτωσεις απλα αυτο που με ενδιαφερει στη παρουσα φαση ειναι αν κανει κακο στο γαλα μου.γιατι για μενα περνω τισ προφυλαξεις μου και παντα με αντιλιακο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Το ξερω οτι ο ηλιος κανει κακο και γνωριζω τις επιπτωσεις απλα αυτο που με ενδιαφερει στη παρουσα φαση ειναι αν κανει κακο στο γαλα μου.γιατι για μενα περνω τισ προφυλαξεις μου και παντα με αντιλιακο

 

Κανένα κακό στο γαλα δεν κανει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...