Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε απαλλαχτήκατε από τις αιμορροϊδες της εγκυμοσύνης?


mmmmmmm

Recommended Posts

Κορίτσια, μόλις σαράντισα και ακόμα με ταλαιπωρούν οι αιμορροϊδες που είχαν εμφανιστεί στην εγκυμοσύνη. Εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία? Νόμιζα ότι θα απλλαχτώ αμέσως. Μήπως μου μείνει κουσούρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μονο που τις ακουω παθαινω κατι....τις απεκτησα με το που ηρθα γερμανια,λογο αποτομης αλλαγης της διατροφης,εντονη ορθοστασια λογο δουλειας και πολυ πρηξιμο πεθερας αλλα τεσπα...κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εγιναν χειροτερα και στο τελος το αποκορυφωμα,πολυ πονο ...πηγα σε γιατρο ο οποιος μου τονισε πως αν δεν εγχειριστω δεν θα τις ξεφορτωθω,μου προτειναν μια θεραπεια αλλα μου ειπε να την κανω οσο νωρις γινετε γιατι δυστυχως δεν θα τις προλαβω μετα...γενικα θελει πολυ προσοχη στη διατροφη....οχι πολλα ζορια...αχ δεν ξερω τι να κανω...εσενα ειναι σιγουρα αιμοροειδες η ραγαδες;;;τεσπα ευχομαι περαστικα σε ολες μας γιατι ειναι πολυ μαγαλο λουκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ Μαρία2010: Δεν είναι ραγάδες γιατί πονάω και βλάπω αίμα. Σε τι ειδικότητα απευθύνθηκες? Στο γυναικολόγο σου? Τι θεραπεία σου πρότεινε? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι επεμβάσεις.

@ Tinsey : υπάρχουν αλλά μπαίνουν μέσα και δεν σε ενοχλούν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εμφάνισα αιμορροΐδες στον 8ο μήνα στη 2η εγκυμοσύνη. Δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου... Τραγικό...

Κάποια στιγμή στον 9ο πήγα σε χειρούργο και μου τις αποσυμφωρησε. Είχαν πάθει θρόμβωση. Μου τις άνοιξε με τοπική αναισθησία. Ήταν πολύ άσχημα μου είπε γι'αυτό και πονούσα τόσο. Ήταν σαν ένα φασόλι γίγαντας. (τώρα τι σας λέω, αλλά τέλος πάντων). Έβαζα συνέχεια ξυλοκαίνη και προσπαθούσα να τρώω υγιεινά.

Μέτα από εκεί τα πράγματα ήταν απλά. Γέννησα βέβαια με καισαρική (λόγω προηγούμενης καισαρικής) οπότε δεν τα επιβάρυνα καθόλου. Μετά από 10 μέρες είχαν εξαφανιστεί. Από τότε δε με ξαναενόχλησαν.

 

Μακάρι να περάσουν...Ξέρω και άνθρωπο που έκανε εγχείρηση και τώρα είναι μια χαρά.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι περνανε οι αιμορραιδες ετσι απλα. Εγω παρουσιασα μια μετα τον τοκετο, τις πρωτες μερες την αισθανομουν κιολας, πονουσε φυσικα πολυ αλλα σιγα σιγα σταματησε να με ενοχλει, παρολαυτα βεβαια δεν νομιζω οτι εχει εξαφανιστει καθως οταν καποιες φορες κανει αισθητη την παρουσια της. Με καλη διατροφη θα σταματησεις να εχεις συμπτωματα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

μολις περασα ενα μεγαλο ζορι με δαυτες.

γεννησα πριν λιγες ημερες και παροτι ηταν με καισαρικη ξαναεμφανιστηκαν.τις εχω απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη (φυσιολογικη)πριν 7 χρονια αλλα τετοιο πραγμα οχι.

μολις πηγα σπιτι απο το νοσοκομειο και αρχισα να ποναω φρικτα.τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναζησει.τι φυσιολογικος τοκετος,τι καισαρικη.τα ειδα ολα ειλικρινα.

ημουνα επι τρεις ημερες καθε μερα στο νοσοκομειο..εχω παρει του κοσμου τα παυσιπονα..ξυλοκαινη..κρεμες(δεν εκαναν τιποτα)..δεν μπορουσα να φαω να κοιμηθω..να κοιταξω τα μωρα μου.

ευτυχως γιατι στο νοσοκομειο δεν εβγαλα ακρη..πηγα σε εναν χειρουργο εξω και μου εδωσε μια κρεμα να βαζω εσωτερικα και κατι χαπια και θα ξαναπαω να με δει.

αλλα ευτυχως καλυτερευσαν ,μικρυναν και δεν ποναω πια.δεν προκειτε να φυγουν ποτε απλα να μην πονανε.

Link to comment
Share on other sites

@ Μαρία2010: Δεν είναι ραγάδες γιατί πονάω και βλάπω αίμα. Σε τι ειδικότητα απευθύνθηκες? Στο γυναικολόγο σου? Τι θεραπεία σου πρότεινε? Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι επεμβάσεις.

@ Tinsey : υπάρχουν αλλά μπαίνουν μέσα και δεν σε ενοχλούν

εδω στη γερμανια δεν σε ανλαμβανει σε αυτο το θεμα γυναικολογος,σε στελνουν σε χειρουργο και εκεινος σου προτεινει λυσεις,παντως ξερω δεν περνανε οι αιμορροιδες και μεσα να μπουν υπαχει περιπτωση να εμφανιστουν ξανα για διαφορους λογους...αν ειναι με αιμα νομιζω πως πρεπει να πας στο γιατρο...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ μένα εμφανίστηκαν στη γέννα-φυσιολογικός τοκετός- κ μετά σε συνδιασμό με τα ράμματα πονούσα πολύ. Βέβαια από τις αιμορροϊδες απαλλάχτηκα σχετικά γρήγορα. Έβαζα κρέμα, πήρα κ φάρμακα κ σε λιγότερο από μήνα μαράθηκαν, απλά δεν έφυγαν. ακόμα τις αισθάνομαι κάπου-κάπου, 1μιση χρόνο μετά.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγουν αιμοραιδες μια φορα δεν φευγουν ποτε απλα μπορει με φαρμακα κτλ να περασουν και να μην ενοχλουν αλλα θα υπαρχουν.Και οταν πατε τουαλετα για κακα να πλενεστε με νερο μετα ποτε να μην σκουπιζεστε με χαρτι τα κανει χειροτερα...και απλα γενικα θελει για καποιο διαστημα να πλενεσαι τουλαχιστον 2 φορες την ημερα να ειναι καθαρη η περιοχη μεχρι να ηρεμησουν.Αλλα παιζει και ρολο αν ειναι εσωτερικες η εξωτερικες...Παντως και με την εγχηριση δεν ειναι μετα 100% σιγουρο οτι δεν θα ξαναβγουν!Ξερω πολλες περιπτωσεις που ξαναεμφανιστηκαν.Εγω τις εχω χρονια απο μικρη και παλι καλα δεν εχουν χειροτερεψει τωρα στην εγκυμοσυνη λιγο μονο με ενοχλουν....Κουραγιο σκεφτειται οτι καποιοι ειναι πολυυυυ χειροτερα!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Εξωτερικές αιμορροϊδες θεωρούνται αυτές που βρίσκονται γύρω απ΄την περιοχή του πρωκτού?

Γέννησα πρόσφατα με Φ.Τ. και απ΄το σφίξιμο άνοιξε πληγή πίσω και έχω και εκεί ραφές. Η πληγή δεν είναι στον πρωκτό αλλά δίπλα και εδώ και κάποιες μέρες παρατήρησα μια μικρή φουσκαλίτσα κοντά στις ραφές. Να είναι αιμορροϊδα? Γίνεται να είναι τόσο μακριά απ΄την περιοχή του πρωκτού? Πάντως η κρέμα για αιμορροϊδες με ανακούφισε γι΄αυτό και λέω μήπως είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Περί αιμορροϊδων... Σας μιλάει η expert του θέματος, μετά από δύο χειρουργεία αφαίρεσης αιμορροϊδων, το πρώτο με διορθική απολίνωση και μετά από 6 μήνες χειρουργική αφαίρεση με μαχαίρι! Εκεί που έλεγα ότι πάει, δεν θα ξανάρθουν οι ρημάδες, με την εγκυμοσύνη φύτρωσε και το τσαμπί! Να μην πω το τι ένιωθα που γέννησα φυσιολογικά, από το σφίξιμο νόμιζα ότι μαζί με το παιδί θα βγουν κι αυτές! Τώρα είναι περίπου 5 μήνες που γέννησα και το έχω συνειδητοποιήσει ότι οι καταραμένες θα με συνοδεύουν στην υπόλοιπη ζωή μου... Οι αιμορροϊδες άπαξ και βγουν δεν εξαφανίζονται, απλά ίσως να ξεφουσκώσουν και με την πρώτη συναισθηματική φόρτιση ξαναφουσκώνουν. Αν βλέπετε να εξέχουν από τον πρωκτό, σημαίνει ότι έχετε συμφόρηση μέσα και γι' αυτό βγαίνουν προς τα έξω. Λύση ουσιαστική δεν υπάρχει, οι κρέμες είναι μια απάτη, αν αιμορραγούν ή υπάρχει έντονος πόνος καλύτερα να αφαιρεθούν με νυστέρι οριστικά. Βέβαια, αν νομίζετε ότι πονέσατε στην γέννα, φανταστείτε κατιτίς παραπάνω στο χειρουργείο αφαίρεσης αιμορροϊδων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω θεματακι με αιμορροϊδες απο τα 15 μου. Λίγο το άγχος για το σχολείο, λίγο οι καφέδες, λίγο η κακή διατροφή, κάθε φορά που αγχωνόμουν φούντωναν. Ως δια μαγείας κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν ταλαιπορήθηκα, αλλά δε μπόρεσα να πάρω τον απαιτούμενο σίδηρο.

Γέννησα φυσιολογικά πριν τρεις μήνες και προφανώς από το ζόρι της γέννας εμφανίστηκαν πάλι.

ίσως φανεί χαζό σε κάποιες αλλά όταν αιμορραγούν βάζω σπαθόλαδο (ένα χειροποίητο λάδι απο σπαθόχορτο) και την άλλη μέρα εξαφανίζονται.

Ο γιατρός μου είπε ότι αφού μου κανει καλό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θεωρώ ότι βοήθησε και στη γρηγορότερη επούλωση των ραμμάτων διοτι έβαζα από τον πρώτο καιρο και αναγκαστικά ακουμπούσε στα ράμματα.

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας εγω ειμαι μπαμπας δυο υπεροχων παιδιων. Ασχετα απο αυτο βεβαια εγω ταλαιπωριομουν απιστευτα απο αιρροιδες μεχρι χτες! Ναι χτες και σημερα ειμαι σχεδον καλα απο κατι που λεγετε Teetree Oil ή στα Γερμανικα Teebaumöl και σωθηκα. Ειναι πραγματικα απιστευτο και το βρηκα σε ενα φαρμακειο στην Λαοδικειας στην Νικαια μετα τα φαναρια της Ατταλειας. Σιγουρα θα υπαρχει και αλλου. Απλη επαλλειψει τρεις φορες σε 24 ωρες και ειμαι καλα οπως ειχα διαβασει. Ψαξτε το! Ειναι απιστευτο!

Link to comment
Share on other sites

TeeTreeOil και σωθηκα. Γραφτηκα εδω μονο γιατι ηθελε να βοηθησω και αλλους. Δουλευει αμεσα και το βρισκεις στα φαρμακεια. Εγω το βρηκα σε ενα μετα την Ατταλειας, επανω στην Λαοδικειας στην Νικαια. Μεσα σε μια!!! Μονο ημερα ειμαι σχεδον καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα, βοηθεια, κ εγω εχω το διο προβλημα, ματωνουν κιολας και με πονανε πολυ, τι να κανω, δεν ξερω βαζω και αλοιφη αλλα δεν κανει τπτ, αν καποια ξερει κατι ας μου πει και εμενα δεν αντεχω αλλο, αυτο το tee tree oli βοηθαει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαλάσσεσαι ποτέ οριστικά απο αιμορροίδες!!!!

 

Εγω τις έχω χρόνια,λόγω δυσκοιλιότητας.

Στην εγκυμοσύνη λόγω του υπερβολικού νερού αλλά και των φρούτων σε συνδυασμό με πρωινό με δημητριακά με φυτικές ίνες,πήγαινα καθημερινά στην τουαλέτα και έτσι δεν με είχαν ενοχλήσει...γέννησα με καισαρική και μετά το χειρουργείο φοβόμουν να σφιχτώ όταν πήγαινα να ενεργηθώ με αποτέλεσμα ξανά δυσκοιλιότητα και ξανά αιμορροίδες...τώρα η μπέμπα είναι 26 ημερων και κάπως έχουν φτιάξει τα πράγματα,δεν πονάω και κάνω τον σταυρό μου όταν πάω να μην αιμορραγήσει καμία!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω η κερμα δεν μου κανει τπτ, οι δικες μου αιμορραγουν..και ποναω ακομη και οταν περπαταω

 

 

τί να σου πω...δεν έφτασαν ποτέ σε τέτοιο σημείο οι δικές μου...να αιμορραγούν τόσο πολύ....πλένεσαι πάντα μετά που ενεργείσαι ιδίως όταν σου βγαίνουν;;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...