Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκινήσαμε στερεές! Ο θηλασμός πως θα γίνει σωστά?


Recommended Posts

Επέστρεψα!!! Τι κάνετε μανούλες? Εμείς ξεκινήσαμε στερεές. Το πρωί τρώει φρουτόκρεμα, σχετικά καλά, το απόγευμα Humana με μήλο φτιαγμένη με νερό κι 1 κουταλάκι λάδι, λίγο πιο δύσκολα από την φρουτόκρεμα και σήμερα έφαγε το μεσημέρι πατάτα-καρότο-κολοκύθι, σχετικά καλά. Με τον θηλασμό τι κάνω? Θηλάζει τι πρωϊ όταν ξυπνήσει και το βράδυ πριν κοιμηθεί και 1-2 φορές μέσα στο βράδυ. Το θέμα είναι την υπόλοιπη ημέρα. Άμα την θηλάσω πριν το φαγητό της (όποιο και να είναι από τα τρία) έστα και 1-2 ώρες νωρίτερα, μετά δεν πεινάει να φάει το φαγητό της. Έτσι αφού φάει της δίνω όσο νερό θέλει (λίγο) και την θηλάζω γιατί ζητάει σαν τρελή :P (βέβαια δεν τρώει πολύ.) Καλά κάνω?:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επέστρεψα!!! Τι κάνετε μανούλες? Εμείς ξεκινήσαμε στερεές. Το πρωί τρώει φρουτόκρεμα, σχετικά καλά, το απόγευμα Humana με μήλο φτιαγμένη με νερό κι 1 κουταλάκι λάδι, λίγο πιο δύσκολα από την φρουτόκρεμα και σήμερα έφαγε το μεσημέρι πατάτα-καρότο-κολοκύθι, σχετικά καλά. Με τον θηλασμό τι κάνω? Θηλάζει τι πρωϊ όταν ξυπνήσει και το βράδυ πριν κοιμηθεί και 1-2 φορές μέσα στο βράδυ. Το θέμα είναι την υπόλοιπη ημέρα. Άμα την θηλάσω πριν το φαγητό της (όποιο και να είναι από τα τρία) έστα και 1-2 ώρες νωρίτερα, μετά δεν πεινάει να φάει το φαγητό της. Έτσι αφού φάει της δίνω όσο νερό θέλει (λίγο) και την θηλάζω γιατί ζητάει σαν τρελή :P (βέβαια δεν τρώει πολύ.) Καλά κάνω?:?:

 

Σε σχέση με το θηλασμό και αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις άμεσα μάλλον δεν κάνεις πολύ καλά... Η οδηγία είναι ότι και μετά τις στερεές θηλάζουμε ελεύθερα και απεριόριστα κι ότι το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή του μωρού για όλο το πρώτο έτος.

 

Εσύ απ' όσα λες, φαίνεται ότι αποφεύγεις να θηλάσεις προκειμένου το μωρό να φάει στερεά τροφή. Ίσως οι ποσότητες που δίνεις και ο αριθμός των γευμάτων να είναι πάρα πολλά για την ηλικία του μωρού και έτσι εκτοπίζει πολλούς θηλασμούς.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κι εγω οτι εξαρταται απο το τι σκοπευεις να κανεις με τον θηλασμο..

με τοσο μεγαλα διαλλειματα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις να τον κρατησεις για καιρο..σιγουρα καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα , αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις με 3-4 θηλασμους την ημερα κραταει για λιγους μηνες..

εμεις ξεκινησαμε στον 7ο την φρουτοκρεμα, στον 10ο περιπου το μεσημεριανο και γυρω στον χρονο βαλαμε και το τριτο γευμα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να θηλάζουμε μετά το γεύμα ή να αντικαθιστούμε έστω ένα θηλασμό τελείως με κρέμα; Θα ήθελα μια ανάπαυλα ομολογώ από τους συνεχείς θηλασμούς...

Και πόση είναι η επιθυμητή ποσότητα στερεών την ημέρα; Νομίζω στο kellymom είδα 200γρ. Αλλά πρακτικά πώς το υπολογίζεις αυτό; Κι αν φτύνει το μισό φαί στη σαλιάρα;

Εχω μπερδευτεί πολύ.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από κάθε γεύμα την θηλάζω. Πρέπει και πριν? Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αποθηλάσω νωρίς. Όμως την φρουτόκρεμα το πρωι και το μεσημεριανό πρέπει να τα τρώει γιατί σε 2 εβδομάδες ξεκινάω δουλειά. Η μπέμπα αύριο κλέίνει τον 7ο και σε μια εβδομάδα, σύμφωνα με το πρόγραμμα του γιατρού, θα βάλω και κρέας. Είναι πολύ βιαστικό? να κόψω το απογευματινό? Επίσης με την δουλειά τι θα γίνει? Στις 7 το πρωι θα τελειώσει το γάλα της και θα επιστρέψω στις 16.00. Θα μείνει όλες αυτές τις ώρες χωρίς γάλα? Μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα ότι γάλα και να έχει μέσα. Τι θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να θηλάζουμε μετά το γεύμα ή να αντικαθιστούμε έστω ένα θηλασμό τελείως με κρέμα; Θα ήθελα μια ανάπαυλα ομολογώ από τους συνεχείς θηλασμούς...

Και πόση είναι η επιθυμητή ποσότητα στερεών την ημέρα; Νομίζω στο kellymom είδα 200γρ. Αλλά πρακτικά πώς το υπολογίζεις αυτό; Κι αν φτύνει το μισό φαί στη σαλιάρα;

Εχω μπερδευτεί πολύ.

 

Κανονικά πρέπει να προσφέρουμε στο μωρό το στήθος και πριν και μετά το φαγητό. Το μωρό δηλαδή θα πρέπει να τρώει τις στερεές χωρίς να είναι πολύ πεινασμένο, κυρίως γιατί έτσι μπορεί να μην συνεργάζεται και πολύ αλλά και για να διατηρείται η παραγωγή. Οι στερεές θα πρέπει να αντικαταστήσουν σταδιακά τους θηλασμούς, δηλαδή αυτό θα πρέπει να γίνει από μόνο του καθώς το μωρό τρώει όλο και μεγαλύτερη ποσότητα στερεάς τροφής.

 

Για την ποσότητα, δεν υπάρχει "επιθυμητή" ποσότητα... Το μωρό πρέπει να τρώει ανάλογα με την όρεξή του. Η όρεξη δεν είναι ίδια ούτε κάθε μέρα, ούτε και σε όλα τα μωρά. Αν το μωρό φτύνει το φαγητό ή δεν είναι έτοιμο για στερεές (δεν έχει χάσει το αντανακλαστικό της γλώσσας) ή δεν θέλει να φάει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από κάθε γεύμα την θηλάζω. Πρέπει και πριν? Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αποθηλάσω νωρίς. Όμως την φρουτόκρεμα το πρωι και το μεσημεριανό πρέπει να τα τρώει γιατί σε 2 εβδομάδες ξεκινάω δουλειά. Η μπέμπα αύριο κλέίνει τον 7ο και σε μια εβδομάδα, σύμφωνα με το πρόγραμμα του γιατρού, θα βάλω και κρέας. Είναι πολύ βιαστικό? να κόψω το απογευματινό? Επίσης με την δουλειά τι θα γίνει? Στις 7 το πρωι θα τελειώσει το γάλα της και θα επιστρέψω στις 16.00. Θα μείνει όλες αυτές τις ώρες χωρίς γάλα? Μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα ότι γάλα και να έχει μέσα. Τι θα κάνω?

 

Για τις ώρες που θα λείπεις θέλεις να αντλείς ή να δίνεις μόνο στερεές;

Η γνώμη μου είναι ότι για 9 ώρες μόνο αν το μωρό κοιμάται κάποιες ώρες και τρώει πολύ καλά τουλάχιστον 2 γεύματα στερεών μπορεί να αντέξει χωρίς γάλα.

 

Το ότι δεν παίρνει μπιμπερό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, ειδικά αν έχεις δοκιμάσει να το δώσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να αντλήσω, αλλά οι ποσότητες που βγάζω σύνήθως είναι 20-30μλ μετά από 40 λεπτά. Πως να συμπλρώσω γεύμα έτσι? Το μπιμπερό έχουν προσπαθήσει κι άλλοι να της το δώσουν με δικό μου γάλα μέσα αλλά αρνείται πεισματικά. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να πιει εαπό το εκπαιδευτικό πορτηράκι το γάλα? Λίγο νερό το πίνει από εκεί. Πολύ αγχώνομαι με την δουλειά, γιατί το μπεμπάκι μου έχει μάθει να θηλάζει και να κοιμάται όποτε θέλει μεσα στην ημέρα. Πως θα την ηρεμήσει η μαμ΄αμου που δεν θα είμαι εκεί να την θηλάσω και αν δεν θέλει από αλλού γάλα? Αν δεν καταφέρω να βγάλω γάλα και δεν χορταίνει με τις τροφές να παρω σκόνη? Υποαλλεργική γιατί έχει ακόμα μάλλον αλλεργία στο γάλα (πράσινα κακά).

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να αντλήσω, αλλά οι ποσότητες που βγάζω σύνήθως είναι 20-30μλ μετά από 40 λεπτά. Πως να συμπλρώσω γεύμα έτσι? Το μπιμπερό έχουν προσπαθήσει κι άλλοι να της το δώσουν με δικό μου γάλα μέσα αλλά αρνείται πεισματικά. Υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να πιει εαπό το εκπαιδευτικό πορτηράκι το γάλα? Λίγο νερό το πίνει από εκεί. Πολύ αγχώνομαι με την δουλειά, γιατί το μπεμπάκι μου έχει μάθει να θηλάζει και να κοιμάται όποτε θέλει μεσα στην ημέρα. Πως θα την ηρεμήσει η μαμ΄αμου που δεν θα είμαι εκεί να την θηλάσω και αν δεν θέλει από αλλού γάλα? Αν δεν καταφέρω να βγάλω γάλα και δεν χορταίνει με τις τροφές να παρω σκόνη? Υποαλλεργική γιατί έχει ακόμα μάλλον αλλεργία στο γάλα (πράσινα κακά).

 

Το αποτέλεσμα της άντλησης δεν μπορεί να κριθεί από περιστασιακή άντληση. Θέλει να αντλείς συστηματικά για περίπου 10 μέρες για να κρίνεις το αποτέλεσμα και πάλι παίζει ρόλο το πότε αντλείς και με τι θήλαστρο.

 

Από τη στιγμή που το μωρό πίνει από ποτηράκι, δοκιμάστε και το ποτηράκι.

 

Όσο για τον ύπνο, οι γιαγιάδες έχουν τον τρόπο τους. Τελικά κάπως καταφέρνουν να τα κοιμήσουν - μην αγωνιάς τόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εγώ μετά από κάθε γεύμα την θηλάζω. Πρέπει και πριν? Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αποθηλάσω νωρίς. Όμως την φρουτόκρεμα το πρωι και το μεσημεριανό πρέπει να τα τρώει γιατί σε 2 εβδομάδες ξεκινάω δουλειά. Η μπέμπα αύριο κλέίνει τον 7ο και σε μια εβδομάδα, σύμφωνα με το πρόγραμμα του γιατρού, θα βάλω και κρέας. Είναι πολύ βιαστικό? να κόψω το απογευματινό? Επίσης με την δουλειά τι θα γίνει? Στις 7 το πρωι θα τελειώσει το γάλα της και θα επιστρέψω στις 16.00. Θα μείνει όλες αυτές τις ώρες χωρίς γάλα? Μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα ότι γάλα και να έχει μέσα. Τι θα κάνω?

 

Giotakis, τί έγινε τελικά?

Πήγες στη δουλειά?

Τί έκανες με τις στερεές?

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα...τον άλλο μήνα επιστρέφω στη δουλειά 9-5 και δεν ξέρω τί να κάνω.

Μέχρι τώρα ο μπέμπης θήλαζε όποτε ήθελε, κάθε 2 ώρες περίπου.

Έχει ξεκινήσει φρουτόκρεμα και την άλλη εβδομάδα ξεκινάει μεσημεριανό.

Αν δεν πίνει γάλα 9-5 και τρώει 2-3 γεύματα στερεές, θα του φτάνει όσο θηλάζει από όταν επιστρέφω μέχρι το άλλο πρωί ή είναι λίγη η ποσότητα για αυτή την ηλικία?

Η παιδίατρος μου έχει πει ότι θα είναι οκ αλλά παρόλο που την εμπιστεύομαι σε όλα τα άλλα και είναι φιλική ως προς τον θηλασμό, δεν έχει πολλές γνώσεις για το θέμα.

Μήπως να αντλώ κι όλας και να του αφήνω?

Μπορεί τόσο μικρός να πιεί από ποτηράκι?

Η παραγωγή μου θα διατηρηθεί?

Όταν γυρίσω στη δουλειά θα είναι 7,5 μηνών.

Πείτε μου την γνώμη σας, έχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giotakis, τί έγινε τελικά?

Πήγες στη δουλειά?

Τί έκανες με τις στερεές?

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα...τον άλλο μήνα επιστρέφω στη δουλειά 9-5 και δεν ξέρω τί να κάνω.

Μέχρι τώρα ο μπέμπης θήλαζε όποτε ήθελε, κάθε 2 ώρες περίπου.

Έχει ξεκινήσει φρουτόκρεμα και την άλλη εβδομάδα ξεκινάει μεσημεριανό.

Αν δεν πίνει γάλα 9-5 και τρώει 2-3 γεύματα στερεές, θα του φτάνει όσο θηλάζει από όταν επιστρέφω μέχρι το άλλο πρωί ή είναι λίγη η ποσότητα για αυτή την ηλικία?

Η παιδίατρος μου έχει πει ότι θα είναι οκ αλλά παρόλο που την εμπιστεύομαι σε όλα τα άλλα και είναι φιλική ως προς τον θηλασμό, δεν έχει πολλές γνώσεις για το θέμα.

Μήπως να αντλώ κι όλας και να του αφήνω?

Μπορεί τόσο μικρός να πιεί από ποτηράκι?

Η παραγωγή μου θα διατηρηθεί?

Όταν γυρίσω στη δουλειά θα είναι 7,5 μηνών.

Πείτε μου την γνώμη σας, έχω πελαγώσει...

 

Στο μεταξύ, διαβάζω ότι οι στερεές πρέπει να είναι συμπληρωματικές του θηλασμού...πώς το κάνεις αυτό αν πρέπει να πας στη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ναι γύρισα στη δουλειά εδώ και 2 εβδομάδες. Προς το παρόν όλα πάνε καλά!!!Η μπέμπα κοιμάται γύρω στι 10 το βράδυ (θηλάζει και κοιμάται). Συνήθως ξυπνάει μία φορά μέσα στη νύχτα και θηλάζει. Μετά την ξυπνάω στι 6.30 να θηλάσει πάλι και στις 7.30 την παραδίδω στη μαμά μου. Συνήθως κοιμάται τότε. Όταν ξυπνήσει θα φάει φρουτόκρεμα, ολίγον ζόρικα θα έλεγα (τρώει αλλά όχι καμία τρελή ποσότητα). Μετά γύρω στη 13-14 τρώει το μεσημεριανό της (καλύτερα από την φρουτόκρεμα). Στη συνέχεια γυρίζω στις 15 όπότε ορμάει να θηλάσει. Και μετά το απόγευμα θηλάζουμε πάλι και πάλι το βράδυ για να κοιμηθεί. Καμιά φορά της δίνω και κρέμα το απόγευμα. Γάλα όσο λείπω δεν πίνει καθόλου!!!! Κανένα (ούτε δικό μου!) και με κανένα απολύτως τρόπο!!!!!!!!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ναι γύρισα στη δουλειά εδώ και 2 εβδομάδες. Προς το παρόν όλα πάνε καλά!!!Η μπέμπα κοιμάται γύρω στι 10 το βράδυ (θηλάζει και κοιμάται). Συνήθως ξυπνάει μία φορά μέσα στη νύχτα και θηλάζει. Μετά την ξυπνάω στι 6.30 να θηλάσει πάλι και στις 7.30 την παραδίδω στη μαμά μου. Συνήθως κοιμάται τότε. Όταν ξυπνήσει θα φάει φρουτόκρεμα, ολίγον ζόρικα θα έλεγα (τρώει αλλά όχι καμία τρελή ποσότητα). Μετά γύρω στη 13-14 τρώει το μεσημεριανό της (καλύτερα από την φρουτόκρεμα). Στη συνέχεια γυρίζω στις 15 όπότε ορμάει να θηλάσει. Και μετά το απόγευμα θηλάζουμε πάλι και πάλι το βράδυ για να κοιμηθεί. Καμιά φορά της δίνω και κρέμα το απόγευμα. Γάλα όσο λείπω δεν πίνει καθόλου!!!! Κανένα (ούτε δικό μου!) και με κανένα απολύτως τρόπο!!!!!!!!!!!:-)

 

Πωπω μπράβο σας!

Πολύ ευχάριστο που σας είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.

Άντε και στα δικά μας!

Είσαι πολύ τυχερή που ξυπνάει μόνο μία φορά...εμένα ξυπνάει κάθε 1,5-2 ώρες...:(

Link to comment
Share on other sites

Όλο το βράδυ έτσι τι βγάζετε??! Πωπωπω! Εγώ ούτε νεογέννητη έτσι. Μακάρι βέβαια να μην τα βρω μπροστά μου!! Γενικά έχω ένα πολύ εύκολο και ήσυχο μωράκι! Εύχομαι κι εσάς να πάνε όλα καλά μόλις επιστρέψεις στη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, διαβάζω ότι οι στερεές πρέπει να είναι συμπληρωματικές του θηλασμού...πώς το κάνεις αυτό αν πρέπει να πας στη δουλειά?

 

δινεις τα 2 γευματα και θηλαζεις τις υπολοιπες ωρες..

εαν μπορεις να αντλεις για να αφηνεις και κανα γευμα μια χαρα..εαν οχι παλι μια χαρα!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Kαλησπέρα! Κι εμείς ξεκινήσαμε στερεές, κι έχω τις κλασικές απορίες!

Καταρχάς, του δίνω λιωμένο φρούτο το πρωί και μερικές φορές δεν σταματάει να τρώει! Του αρέσει πάρα πολύ. Τον σταματάω εγώ για να θηλάσει κιόλας.

1. Για πόση ποσότητα μιλάμε στην αρχή?

2. Πειράζει να του δίνω λίγο και το απόγευμα?

3. Προ ζέστης, έκανε γύρω στους 6-7 θηλασμούς την ημέρα (τώρα ζητάει λίγο πιο συχνά). Το ξέρω ότι είναι λίγοι, αλλά μόνος του το κάνει, δεν του έβαλα πρόγραμμα. Εξαρτάται και από το αν θα ξυπνήσει 1-2-ή 3 φορές τη νύχτα. Επίσης είναι 6 μηνών 9 κιλά. Αν μειωθούν κιόλας οι θηλασμοί με τις στερεές κινδυνεύω να μου κοπεί το γάλα?

4. Η παιδίατρος μου είπε όχι νερό ακόμα, αφού θηλάζει. Δεν ρώτησα όμως γιατί. Ξέρετε??

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Κι εμείς ξεκινήσαμε στερεές, κι έχω τις κλασικές απορίες!

Καταρχάς, του δίνω λιωμένο φρούτο το πρωί και μερικές φορές δεν σταματάει να τρώει! Του αρέσει πάρα πολύ. Τον σταματάω εγώ για να θηλάσει κιόλας.

1. Για πόση ποσότητα μιλάμε στην αρχή?

2. Πειράζει να του δίνω λίγο και το απόγευμα?

3. Προ ζέστης, έκανε γύρω στους 6-7 θηλασμούς την ημέρα (τώρα ζητάει λίγο πιο συχνά). Το ξέρω ότι είναι λίγοι, αλλά μόνος του το κάνει, δεν του έβαλα πρόγραμμα. Εξαρτάται και από το αν θα ξυπνήσει 1-2-ή 3 φορές τη νύχτα. Επίσης είναι 6 μηνών 9 κιλά. Αν μειωθούν κιόλας οι θηλασμοί με τις στερεές κινδυνεύω να μου κοπεί το γάλα?

4. Η παιδίατρος μου είπε όχι νερό ακόμα, αφού θηλάζει. Δεν ρώτησα όμως γιατί. Ξέρετε??

Ευχαριστώ πολύ

 

Είσαι τυχερή που δέχτηκε καλα τις στερεές!!!

1. Όση θέλει το μωρο (φαντάζομαι όχι καμία γαβαθα :P ).

2. Είναι νωρίς ακόμα για απογευματινό. Ο επόμενος στόχος σου καλύτερα να είναι το μεσημεριανό (λαχανικά και κρέας). Το τρίτο γεύμα μπορεί να μπει αργοτερα αφού θηλαζει.

3. Μπορείς να προσφέρεις πιο συχνά στήθος απλά για να ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη. Δε χρειάζεται να περιμένεις να ζητήσει (μετα το έτος συνηθίζεται να περιμένουμε να ζητήσει το παιδι).

4. Δεν ξέρω γιατι σου είπε όχι. Συνήθως δε χρειάζεται να πιει νερό μέχρι να αρχίσει να τρώει μια σεβαστή ποσότητα στερεών. Αν θέλει ας πιει νερό, ζέστη έχει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με έχεις βοηθήσει και αλλού ;)

Ωραία, οπότε θα του δίνω πιο συχνά στήθος για να είμαι σίγουρη.

Όσο για την ποσότητα σκέψου ότι σε 2 μέρες έφαγε συνολικά 2 βερίκοκα και 1 μπανάνα περίπου. Πολύ δεν είναι? (Στην 1η εβδομάδα στερεών)

Ή να χαίρομαι που τρώει? Μόνο το γάλα με προβληματίζει, γιατί με κόπο φτάσαμε ως εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει,προσπάθησε να τον θηλάζεις όσο περισσότερο μπορείς άλλωστε και εκείνος θα θέλει.Επίσης & εμείς στην αρχή τρώγαμε καλά και μετά ...τίποτα!!!Πλέον με το ζόρι 4-5 κουταλιές φρουτόκρεμα στις καλές μέρες και λαχανικά περίπου 40-50μλ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με έχεις βοηθήσει και αλλού ;)

Ωραία, οπότε θα του δίνω πιο συχνά στήθος για να είμαι σίγουρη.

Όσο για την ποσότητα σκέψου ότι σε 2 μέρες έφαγε συνολικά 2 βερίκοκα και 1 μπανάνα περίπου. Πολύ δεν είναι? (Στην 1η εβδομάδα στερεών)

Ή να χαίρομαι που τρώει? Μόνο το γάλα με προβληματίζει, γιατί με κόπο φτάσαμε ως εδώ!

 

Μην σε προβληματίζει. Πρόσφερε στήθος χωρίς πίεση φυσικά απλα για να ξέρει ότι έχει την επιλογή. Ακόμα και να μην θηλασει δεν πειράζει! Ακόλουθα το μωρο, η παραγωγη προσαρμόζεται στις εκάστοτε ανάγκες του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Του μπέμπη μου το πρόγραμμα είναι το εξής:

9.00 θηλάσμος

11.00 φρουτοκρεμα

13.30 μεσημεριανο (200 γρ)

17.00 θηλασμος

19.00 100 γρ χορτοσουπα

9.00 θηλασμος

μεσα στη νυκτα 2 φορες θηλάζει

η αληθεια ειναι εχω κουραστει κ σκεφτομαι να τον σηκωνω στις 12.00 κ να του δινω μπουκαλι μηπως κοιμαται τη νυκτα γιατι εκτος απο τις 2 φορες που θηλαζει, ξυπναει ανα 1,5 περ ωρα ετσι για αγκαλια,πιπιλα κπλ...

διαβαζω που λετε να δινουμε στηθος και μετα στερεες.εμενα που δεντο παμε ετσι αν το ξεκινησω τωρα πειραζει διατροφικα;

τι λετε για το ξενο γαλα;εχει αλλεργια και μου ειπε ο γιατρος να δωσω το frisolac ac.

εχω ψαχτει πολυ στο θεμα θηλασμος και φυσικα δεν σκοπευω να σταματησω να τον θηλαζω.δεν εχω θεσει οριο χρονικα...απλα θελω να κοιμηθω λιγο το βραδυ...αισθανομαι πολυ κουρασμενη

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Του μπέμπη μου το πρόγραμμα είναι το εξής:

9.00 θηλάσμος

11.00 φρουτοκρεμα

13.30 μεσημεριανο (200 γρ)

17.00 θηλασμος

19.00 100 γρ χορτοσουπα

9.00 θηλασμος

μεσα στη νυκτα 2 φορες θηλάζει

η αληθεια ειναι εχω κουραστει κ σκεφτομαι να τον σηκωνω στις 12.00 κ να του δινω μπουκαλι μηπως κοιμαται τη νυκτα γιατι εκτος απο τις 2 φορες που θηλαζει, ξυπναει ανα 1,5 περ ωρα ετσι για αγκαλια,πιπιλα κπλ...

διαβαζω που λετε να δινουμε στηθος και μετα στερεες.εμενα που δεντο παμε ετσι αν το ξεκινησω τωρα πειραζει διατροφικα;

τι λετε για το ξενο γαλα;εχει αλλεργια και μου ειπε ο γιατρος να δωσω το frisolac ac.

εχω ψαχτει πολυ στο θεμα θηλασμος και φυσικα δεν σκοπευω να σταματησω να τον θηλαζω.δεν εχω θεσει οριο χρονικα...απλα θελω να κοιμηθω λιγο το βραδυ...αισθανομαι πολυ κουρασμενη

φανταζομαι οτι θα σου πουν οτι πολλα μωρα ακομα κ αν πινουν ξενο θα ξυπναμε το βραδυ..δεν απεχει πολυ η αληθεια απλα δεν ξυπνανε με την ιδια συνχνοτητα.. εμενα η μπουμπου μου οσο θηλαζε ξυπναγε ανα 2ωρο οπως το λες,τωρα με το μπουκαλι κοιμαται 6 ωρες..στην αρχη βεβαια που το ξεκινησαμε καμια φορα ξυπναγε παλι στο 2ωρο(απο συνηθεια φανταζομαι) μετα εκανε μονο 2 ξυπνηματα κ τωρα τρωει 8 μετα κατα τις 2-3 την νυχτα κ ξανα το πρωι!! οσο για το γαλα γιατι δεν κοιτας για hipp υποαλλεργικο?? εμεις πινουμε το απλο κ της αρεσει πολυ!!:wink:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. Αρχίσαμε κι εμείς φρουτόκρεμα και φαγάκια. Είμαστε 6μισμηνών και μέχρι τώρα θηλάζαμε αποκλειστικά. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν κάνω καλά γιατι δεν θέλω ακόμα να αποθηλάσω. Λοιπόν το πρωι τη μπεμπα την κρατάει η γιαγια και της δίνει φρουτόκρεμα, σουπίτσα και φυσικά γαλατάκι. Απο το μεσημέρι και μετά που γυρνάω εγω μόνο θηλάζουμε και φυσικά κάνω και 2 αντλήσεις στη δουλεία. Ο παιδίατρος μου είπε και για 3 γεύμα, κρέμα βανίλια, αλλα δεν ξέρω αν τελικά είναι απαραίτητο για το μωρό μου ακόμα. Φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα. Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εμάς η παιδίατρος μας είπε για 3ο γεύμα πριν ένα μήνα αλλά δεν του ξεκίνησα.Τώρα σκέφτομαι σιγά σιγά μήπως δοκιμάσω να του δίνω κάτι αλλά δεν ξέρω ακόμη τι:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Αρχίσαμε κι εμείς φρουτόκρεμα και φαγάκια. Είμαστε 6μισμηνών και μέχρι τώρα θηλάζαμε αποκλειστικά. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αν κάνω καλά γιατι δεν θέλω ακόμα να αποθηλάσω. Λοιπόν το πρωι τη μπεμπα την κρατάει η γιαγια και της δίνει φρουτόκρεμα, σουπίτσα και φυσικά γαλατάκι. Απο το μεσημέρι και μετά που γυρνάω εγω μόνο θηλάζουμε και φυσικά κάνω και 2 αντλήσεις στη δουλεία. Ο παιδίατρος μου είπε και για 3 γεύμα, κρέμα βανίλια, αλλα δεν ξέρω αν τελικά είναι απαραίτητο για το μωρό μου ακόμα. Φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα. Ποιά η γνώμη σας?

 

6,5 μηνών είναι μικρο μωρο για να κάνει 3 γεύματα στερεών. Ακόμα όμως και να ξεκινήσει το τρίτο γεύμα καλύτερα να της δίνει η γιαγιά και τα 3 γεύματα όταν λείπεις κι εσυ μόνο θα θηλαζεις όταν θα επιστρέφεις απο τη δουλεια.

Οι κρεμες τυπου βανιλια δεν είναι ούτε απαραίτητες ούτε θρεπτικές για το μωρο και γι αυτο δε συστήνονται απο κανέναν επίσημο φορέα υγείας. Υπάρχουν τόσες υγιεινές σπιτικές επιλογές, γιατι να δώσεις κονσέρβα στο μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...