Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραμματα στο περινεο


fido-dido

Recommended Posts

οσες εχετε κανει περινεοτομη, μετα απο ποσες μερες αρχισαν να πεφτουν τα ραμματα?

γεννησα στις 20 και σημερα βρηκα ενα ραμμα στη σερβιετα, αλλα απο την πρωτη εγκυμοσυνη θυμαμαι αρχισαν να πεφτουν μετα την 7-8 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην πρωτη μου γεννα εκανα πολλα ραματα γυρω στα 13(Εσωτερικα-εξωτερικα)και πεφτανε απο την 5μερα(θυμαμαι γιατι τα ειχα δει στο νοσοκομειο)ρωτα ομως και τον γιατρο σου να εισαι σιγουρη...Να σου ζησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν τα είδα ποτέ να πέφτουνε, πάντως σταμάτησα να πονάω πολύ μετά απο 3 εβδομάδες... (ήταν βέβαια και πολλά λόγω βεντούζας, ο γυναικολόγος μου φχαριστήθηκε κόψιμο με το νυστέρι και με ράβανε 2 άτομα για 20-30 λεπτά) :oops:

 

να σου ζήσει το ζουζούνι!

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

την 2η μερα εφυγε το πρωτο και μεσα σε 10 ημερες εφυγαν ολα (3εσωτερικα, 5-6 εξω). πληγη ειχα και ανησυχουσα αλλα εθρεψαν μια χαρα. το ντουζ με κρυο νερο τοπικα βοηθαει να θρεψουν γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου επεσαν γυρω στο εικοσαημερο!!Με ενοχλουσαν πολυ μεχρι τοτε παροτι ηταν λιγα 3-4 εβαζα συνεχεια σπαθολαδο και μαλακωναν και δεν με πονουσαν!!!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εσυ επικοινωνησε με το γιατρο σου να εισαι σιγουρη..Και στο μπανιο να στεγνωνεις πολυ πολυ καλα την περιοχη ωστε να θρεψουν και να πεσουν γρηγορα τα ραμματα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κρύα ντουσάκια ανακουφίζουν πολύ, μερικές γνωστές μου κάθονται για λίγο πάνω σε παγοκύστες (όχι απευθείας φυσικά). επίσης βοηθάει και λίγη ώρα χωρίς εσώρουχο-σερβιέτα για να πάρουν τα ράμματα αέρα και να στεγνώσουν.

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις αγχωθηκα μηπως ανοιξουνε. κοιταξα με το καθρεφτακι κ δν εχω πληγη εξωτερικα, φαινονται μονο δυο ευτυχως μπορω κ καθομαι στην προηγουμενη γεννα δν ειχε προλαβει να ερθει ο γιατρος μου και ο ειδικευομενος με ειχε κοψει πολυ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και σε μενα γινηκε περινεοτομη και χρησιμοποιηθηκε βεντουζα.ενας κακος χαμος.δεν τολμω να βαλω καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω.τραβανε πολυ τα ραμματα ειμαι στην δεκατη μερα και ακομη νιωθω σφιγμενη.ελπιζω συντομα να απαλλαγω απο αυτο το δυσαρεστο συναισθημα.εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου και γινηκε σωστη δουλεια αλλα και παλι η αισθηση ειναι δυσαρεστη.καλη δυναμη σε ολες μας

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια μου εκαναν περινεοτομη γιατι δεν εβγαινε ο πλακουντας τον εβγαλαν με το χερι εργαλεια,,,παναγια μου οσο το θυμαμαι,,,,,ουτε κι εγω τολμησα να δω απο κατω με καθρεφτακι,,για καιρο με τραβουσαν τα ραμματα πονουσα,,,,,σεξ καλα δεν το συζηταω αργησα να το τολμησω υπεφερα απο τον πονο

μετα απο 10 μηνες ηταν τελεια πριν καπως το ενιωθα διαφορετικα

μαλιστα καθε τρεις και λιγο ελεγα στον αντρα μου,,βρε συ για κοιτα εχω περινεο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα απο οτι θημαμαι αρχισαν μετα απο 15 μερες να πεφτουν και να τα βλεπω στη σερβιετα μου ποσ ραμματα ηταν ολα δεν θυμαμαι το μονο που με ενοιαζε ηταν να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και σε μενα γινηκε περινεοτομη και χρησιμοποιηθηκε βεντουζα.ενας κακος χαμος.δεν τολμω να βαλω καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω.τραβανε πολυ τα ραμματα ειμαι στην δεκατη μερα και ακομη νιωθω σφιγμενη.ελπιζω συντομα να απαλλαγω απο αυτο το δυσαρεστο συναισθημα.εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο μου και γινηκε σωστη δουλεια αλλα και παλι η αισθηση ειναι δυσαρεστη.καλη δυναμη σε ολες μας

φανταζομαι ειχες κανει κ επισκληριδιο? εμενα δεν προλαβε καν να μου κανει τοπικη αναισθησια και το νοιωσα το κοψιμο,αλλα ειναι πολυ μικρο και απο την αρχη μπορουσα και καθομουν ενω στο πρωτο εκανα ενα μηνα να καθησω. αν νοιωθεις σφιγμενη μην κοιταξεις γιατι πιθανων να μην εχει ξεπρηστει ακομα και θα φας γερη φρικη αν το δεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια, τα φώτα σας παρακαλώ! Μία φίλη μου γέννησε πριν από 7 μέρες ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο και πονάει αφόρητα. Παρόλο που θηλάζει αποκλειστικά βάζει Voltaren υπόθετα ανα 12ωρο και πίνει και ένα Panadol την ημέρα. Δεν μπορεί να κάτσει καθόλου και με δυσκολία ξαπλώνει γιατί νιώθει έντονο τράβηγμα. Της είπα για τις κομπρέσες με ελαιόλαδο που έδιναν στο ΙΑΣΩ και έβαζα και εγώ αλλά μήπως ξέρετε και τίποτα άλλο να ανακουφιστεί ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το γιατρό της να του το πεί? Πόλλες μέρες, εγώ μετά την τρίτη ηρέμησα. Καταρχάς αν θηλάζει δεν ξέρω αν κάνει να πάρει PANADOL μόνο Depon. Εμένα μου είχανε δώσει μία αλοιφούλα και έβαζα και ηρεμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με έκοψαν αλλά σκίστηκα λίγο κατά τη διάρκεια του τοκετού,όταν ρώτησα τον γιατρό αν σκίστηκα πολύ,μου είπε όχι,και ότι μου έκανε ένα μεγάλο ράμμα..Να καθίσω κανονικά,άργησα,γύρω στον μήνα μου πήρε και τώρα που ο μικρός είναι 6,5 μηνών ακόμα έχω ενοχλήσεις στις επαφές...Πότε θα στρώσει???

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει πάρει το γιατρό της να του το πεί? Πόλλες μέρες, εγώ μετά την τρίτη ηρέμησα. Καταρχάς αν θηλάζει δεν ξέρω αν κάνει να πάρει PANADOL μόνο Depon. Εμένα μου είχανε δώσει μία αλοιφούλα και έβαζα και ηρεμούσα.

 

Μηπως θυμασαι το ονομα της αλοιφης;

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν θηλάζει δεν ξέρω αν κάνει να πάρει PANADOL μόνο Depon.

To Panadol και το Depon είναι το ίδιο πράγμα: παρακεταμόλη. Το μόνο που αλλάζει είναι η εμπορική ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με έκοψαν αλλά σκίστηκα λίγο κατά τη διάρκεια του τοκετού,όταν ρώτησα τον γιατρό αν σκίστηκα πολύ,μου είπε όχι,και ότι μου έκανε ένα μεγάλο ράμμα..Να καθίσω κανονικά,άργησα,γύρω στον μήνα μου πήρε και τώρα που ο μικρός είναι 6,5 μηνών ακόμα έχω ενοχλήσεις στις επαφές...Πότε θα στρώσει???

 

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω ακομη περιμενω να στρωσει....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

κ σκεψου οτι οτι 9.10 γεννησα κ 12.30 ημουν καθισμενη σχεδον ακλαδον στο κρεβατι:lol::lol: δεν πονουσα σχεδον καθολου. οσο για τα ραμματα δεν επεσαν τα δικα μου:confused: οταν ρωτησα τον γιατρο, γιατρε τι ραβεις τοση ωρα σταυροβελονια κανεις???? μου ειπε τι σε νοιαζει εσενα σου κανω πλαστικη. κ οντως ρωτησα την ξαδερφη μου που ηταν μεσα στον τοκετο να το δει :oops::oops: κ μου ειπε οτι δειχνει σαν να μην εχω γεννησει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω ακομη περιμενω να στρωσει....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

κ σκεψου οτι οτι 9.10 γεννησα κ 12.30 ημουν καθισμενη σχεδον ακλαδον στο κρεβατι:lol::lol: δεν πονουσα σχεδον καθολου. οσο για τα ραμματα δεν επεσαν τα δικα μου:confused: οταν ρωτησα τον γιατρο, γιατρε τι ραβεις τοση ωρα σταυροβελονια κανεις???? μου ειπε τι σε νοιαζει εσενα σου κανω πλαστικη. κ οντως ρωτησα την ξαδερφη μου που ηταν μεσα στον τοκετο να το δει :oops::oops: κ μου ειπε οτι δειχνει σαν να μην εχω γεννησει.

 

ΑΑΑΑΑ τόόόόσο καλά!!!:rolleyes: Κι εμένα μου είπε ότι μου έκανε πλαστική,τι να πω,δεν ξέρω...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Και έχουν περάσει 18 μήνες;;;; Τι τραβάμε κι εμείς οι γυναίκες...... :eek:

ναι 18 ολοκληροι μηνες! ουτε παρθενα τετοιον πονο:rolleyes: εαν με χωρισει ο αντρας μου να παω να ζητησω τον λογο που? στον γιατρο? στον γιο μου?:lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ναι 18 ολοκληροι μηνες! ουτε παρθενα τετοιον πονο:rolleyes: εαν με χωρισει ο αντρας μου να παω να ζητησω τον λογο που? στον γιατρο? στον γιο μου?:lol:

 

αχαχαχαχα!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, τα φώτα σας παρακαλώ! Μία φίλη μου γέννησε πριν από 7 μέρες ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο και πονάει αφόρητα. Παρόλο που θηλάζει αποκλειστικά βάζει Voltaren υπόθετα ανα 12ωρο και πίνει και ένα Panadol την ημέρα. Δεν μπορεί να κάτσει καθόλου και με δυσκολία ξαπλώνει γιατί νιώθει έντονο τράβηγμα. Της είπα για τις κομπρέσες με ελαιόλαδο που έδιναν στο ΙΑΣΩ και έβαζα και εγώ αλλά μήπως ξέρετε και τίποτα άλλο να ανακουφιστεί ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

για το "τραβηγμα" βοηθανε πολυ τα συχνα ντουζ με κρυο νερο. οχι ολοκληρη μονο στην περιοχη ανα 1-2 ωρες. επισης να αποφευγει τις στασεις που την κανουν να ποναει και να μην κουραζεται.

και κατι αλλο με το θηλασμο δυστυχως ποναμε περισσοτερο εγω την ωρα που θηλαζα ενοιωθα εκτος απ τις συσπασεις της μητρας (ωρες ωρες ηταν σχεδον σαν αυτες της γεννας κι αντανακλαστικα αρχιζα τις αναπνοες!!!) και εντονο τραβηγμα στα ραμματα και μου το εχουν πει κι αλλες κοπελες αυτο

Link to comment
Share on other sites

ναι 18 ολοκληροι μηνες! ουτε παρθενα τετοιον πονο εαν με χωρισει ο αντρας μου να παω να ζητησω τον λογο που? στον γιατρο? στον γιο μου?

Να τον ζητήσεις και απ' τους δύο, μην κάνεις διακρίσεις! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο με το θηλασμο δυστυχως ποναμε περισσοτερο εγω την ωρα που θηλαζα ενοιωθα εκτος απ τις συσπασεις της μητρας (ωρες ωρες ηταν σχεδον σαν αυτες της γεννας κι αντανακλαστικα αρχιζα τις αναπνοες!!!) και εντονο τραβηγμα στα ραμματα και μου το εχουν πει κι αλλες κοπελες αυτο

 

ναι ισχύει όντως αυτό!

 

αφήστε κορίτσια πονεμένη ιστορία... εγώ στο πρώτο που χρησιμοποίησε ο γιατρός βεντούζα σχίστηκα τόσο άσχημα που με έραβε απο τη μία παρά είκοσι μέχρι τις δυόμισι...εκεί να δείτε πόνο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...