Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

καλημέρα σας, θα ήθελα τη γνώμη σας..εχω ενα ψιλοθεματακι με τα γευματα του μικρου (7 μηνών και 1 εβδομάδας τώρα, βάρος 8.900 και ύψος 72 πόντους-γεννήθηκε 3.260 κιλα / 51 πόντους χωρις προβλήματα, αποκλειστικό θηλασμό και εξι μηνών που ξεκινήσαμε τις στερεες ηταν 8.200 κιλα 70,5 ποντους)..εξηγούμαι:

Μεχρι πριν δυο βδομάδες του εδινα απογευμα κεχρί ή ρυζαλευρο holle με νερο και λιγη μπανανα(για γεύση). Κάποιες φορες το έτρωγε, καποιες όχι (οπότε τον θήλαζα τις περισσότερες μερες αντι για κρέμα).

 

Μετα είπε ο γιατρός να του ξεκινήσω γιαουρτάκι (παιδικό). Την πρωτη μερα το φαγε με όρεξη (απογευμα γυρω στις 18.30 του το δινα το απογευματινο γευμα), την δευτερη μερα μου το φτυνε, την τριτη ουτε που ανοιγε το στομα του. Ειπαμε να δοκιμάσουμε και της Frezylac την βρωμη-μηλο-βανιλια. Την μια μερα εφαγε το μισο φαι,την αλλη μερα μονο 5 κουταλιες, εχτες ουτε 2 κουταλιες...φυσικά αυτες τις φορες που δεν ετρωγε, τον θηλαζα για να μη μεινει νηστικός..Μια φορα σκεφτηκα να του δώσω φρουτο (ετσι για να δω αν το προβλημα ειναι η ωρα ή το γευμα). Το εξαφανισε σε δευτερολεπτα!(και το πρωί το φρουτο το τρώει παντα με πολυ ορεξη)

 

Γενικά το ωραριο φαγητου μας ειναι ως εξης:

7.30 θηλασμος (σχεδόν κοιμάται)

8.00 ξυπνάει

(έρχεται η πεθερα κ απο δω και επειτα τον προσεχει/ταιζει μεχρι να γυρισω 15.30)

9.00-10.00 υπνος

10.30 φρουτοκρεμα

11.30-12.00 *γάλα (πολυ γρηγορα δεν πεινάει;)

1.30-14.00 κρεατοσουπα

15.30 ή 16.30 (αναλογα αν κοιμαται οταν γυρναω) θηλασμος

18.30 θηλασμος (ή φρουτο γιατι τις αλλες κρεμες ειπαμε δεν..)

21.30 θηλασμος και κατα τις 22.00 νανι (στο περιπου οι ωρες)

 

 

Το προβλημα που προκυπτει ειναι οτι εχω κουραστει με τις αντλησεις στη δουλειά (μεχρι τωρα εκανα μια αντληση κατα τις 12-13.00 και θελω να την σταματησω, μιας που ουτε πρηζεται πλεον το στηθος μου, αλλα και χανω χρονο απο την δουλειά μου) ομως για να το κάνω αυτό πρεπει το *γευμα-γαλα στις 11.30 ή να κοπει, ή να αντικατασταθει με κάτι άλλο.

 

 

Ειπα την πεθερα να του δινει απο τις 8.30 που φευγω μεχρι τις 15.30 που γυρναω ολες τις στερεες αυτη, ωστε να μη χρειαζεται να αφηνω γαλα. Δηλ. Να του δινει και κρεμα βανιλια/ρυζαλευρο/γιαουρτι (ή τι άλλο; βρωμη σε κανα μήνα;) σε ενα γευμα και σε άλλο γευμα την φρουτοκρεμα και μετα σ'αλλο γευμα την σουπα (ωστε τις ωρες που ειναι μαζι μου το παιδι να θηλαζει ή ας τρωει και δυο φορες φρουτάκια, πειράζει λετε;κακα κάνει κάθε μερα, σπάνια να κάνει μερα παρα μερα)

Πρωτη φορα το δοκίμασε χτες αυτο το προγραμμα, αλλα μου ειπε οτι ενω εφαγε στις 10.30 την βρωμη με μηλο-βανιλια, μετα στις 11.30 ξαναπεινασε(!) και του φτιαξε λιγο φρουτοκρεμα, την εφαγε αλλα εκλαιγε και ʽήθελεʼ γάλα, οποτε του δωσε και το μπουκάλι που χα αφήσει...

 

 

Της ζητησα να ξαναπροσπαθησει σήμερα, και να φτιαξει την κρεμα με γάλα μήπως τον πιασει καλύτερα, και να του φτιάξει περισσότερο φρούτο. (Η ιδια εχει κάποιες αντιρήσεις βεβαια για αυτο το πρόγραμμα –του να του δινουμε δηλαδη ολες τις τροφες μαζεμενες- αλλα ειναι προθυμη να το προσπαθήσει επειδη της το ζητάω). Βεβαια μου λεει συνεχεια: μηπως να του δώσεις άλλη κρεμα; Μπισκοτοκρεμα; Κλπ; Αλλα επειδη της εχω εξηγησει οτι δεν θελω να τρωει το παιδι πολυ ζάχαρη(θα προτιμούσα να μην έτρωγε ουτε την frezylac, ουτε τα γιαουρτάκια τα παιδικά άλλωστε ήδη είμαστε 9 κιλά! Και 72 πόντους, η καμπύλη βάρους ειναι πάνω απο την καμπύλη ύψους και ο γιατρός συμφωνεί μαζί μου οτι το παιδί δε χρειάζεται να τρώεει κρέμες τέτοιας διατροφικής αξίας μόνο και μόνο για τις θερμίδες)

Εσεις γενικά τι πρόγραμμα τηρειτε; οι μαναδες που δουλεύουν εννοώ κυρίως..Καθε ποσες ωρες τρωει τις στερεες τροφες; Εμενα οταν θηλαζε μόνο, ετρωγε καθε 3 ωρες (σπανια καθε 2,5) ειναι δυνατον τα γευματα να τον 'ληγώνουν' περισσότερο και να πεινάει πιο γρήγορα;

 

Δε με πειράζει να τον θηλάζω απο το απογευμα κ μετά, ούτε το να του δίνω 2 φορές φρουτάκια ή κάτι άλλο αν πρέπει, το μονο που θέλω ειναι να σταματήσω την άντληση, και να μπορει να χορταίνει το παιδί με τα στερεα γευματα του. Μήπως ζητάει γάλα απο συνήθεια; Της ειπα να του δινει περισσότερο νερο μήπως το κάνει απο δίψα, αλλα λέει οτι του δινει και αυτος φαινεται οτι πεινάει και οχι διψαει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω εγώ την προσωπική μου εμπειρία, γύρισα στην δουλειά όταν η κόρη μου ήταν 7 μηνών. Την θήλαζα το πρωί πριν φύγω, κατά τις 7.30 μετά κατά τις 10 έτρωγε φρούτο, μετά από λίγες εβδομάδες βάλαμε και δημητριακά στην διατροφή της και έτρωγε τα φρούτα με δημητριακά. Το μεσημέρι κατά τις 1 με 2 έτρωγε λαχανικά ( και αργότερα προσθέσαμε και κρέας σε αυτό το γεύμα). Στις 4.30 που γύριζα εγώ την θήλαζα και μετά όλα τα επόμενα γεύματα ήταν θηλασμός. Περίπου στους 12 μήνες αντικαταστήσαμε όλα τα γεύματα με στερεές τροφές και θήλαζε μόνο πρωί και βράδυ μέχρι που αποθήλασε μόνη της 15 μηνών.

Τις πρώτες εβδομάδες πρηζόταν κάπως το στήθος μέχρι να γυρίσω σπίτι αλλά μετά ρυθμίστηκε και δεν ένιωθα καμία ενόχληση. Το παιδί έπερνε πολύ βάρος έτσι ( ήταν στην καμπύλη του 90%) και δεν χρειαζόταν να ταλαιπωρούμαι με αντλήσεις.

Επίσης να σου πω ότι δεν έδωσα ποτέ βρεφικές τροφές, μόνο φρούτα, λαχανικά, δημητριακά και κρέας. Νεράκι έπινε στα γεύματα αυτά μετά το γεύμα και όχι κατά την διάρκεια για να μην φουσκώνει με αυτό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

αρα coraline το μωρο σου έκανε δυο γεύματα με στερεες τις ώρες που ελειπες και δεν ήθελε ενδιάμεσα και γάλα; χόρταινε με τις στερεες; εμενα γιατι να θέλει και γάλα ενδιάμεσα; γιατι απ'οτι μου λεει η πεθερα, μια ώρα αφου φαει το φρούτο ξαναπεινάει...τι μπορει να φταιει; Τι δημητριακά έδινες μεσα το φρούτο; μήπως αμα βάλω και γω κατι στο φρουτο τον χορταινει για περισσότερη ωρα...Απο 8 μηνών μπορεί να τρώει και βρώμη (σαν αυτην που τρώμε εμεις;)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πω την δικη μου εμπειρια..

εμεις θηάζουμε στις 7.00

στις 10.30-11.00 περιπου τρωει φρουτοκρεμα

στις 14.00 θηλαζουμε

στις 14.30- 15.00 περιπου τρωμε μεσημεριανο

στις 15.30 - 16.00 θηλαζουμε και κοιμομαστε

στις 18.00 που ξυπναμε ξαναθηλαζουμε

18.30-19.00 τρωμε γιαουρτι ή φρουτο ή κατι αλλο

και μετα σχεδον ανα μια ωρα θηλασμος 20.00,21.00,22.00

και 22.30-23.00 παμε για υπνο και ξαναθηλαζουμε

το βραδυ ξυπναμε 2-3 φορες για θηλασμο και αν εχουμε γκρινιες με δοντια ξυπναμε περισσοτερες.

 

την φρουτοκρεμα εαν την ξεκινησουμε στις 10.30 την τρωμε με παιχνιδι σιγα-σιγα μεχρι τις 11.30.

το μικρο σας μηπως τρωει μικρη ποσοτητα και ξαναπειναει?

εαν αντι για φρουτοκρεμα εδινες ενα φρουτο στις 10.30 και αλλο ενα στις 11.30?

και στην συνεχεια μολις ξαναπεινασει πες κατα τις 13.30 την σουπα του?

μετα ερχεσαι εσυ και θηλαζετε μονο μεχρι την αλλη μερα. Επίσης θα προτεινα εαν μπορεις να ταιζεις το δυνατον αργοτερα πριν φυγεις,στις 8.00 ή στις 8.30 ωστε να το κραταει εστω και μιση ωρα ακομα χορτασμενο.. επισης οπως λες και παραπανω μπορεις να βαλεις και καποια δημητριακα στην φρουτοκρεμα να το ''πιανουν'' πιο πολυ..

το προγραμμα παραπανω το εχεις δοκιμασει εσυ σαν ταισμα το σουκου? εχω μια μικρη εντυπωση οτι ή κατι δεν κανει καλα η πεθερα σου ή προσπαθει να ''επιβαλλει'' το δικο της..οτι αυτα που του δινεις δεν το πιανουν ενω η μπισκοτοκρεμα μπορει..

το οτι 7 μηνων τρωει στερες ανα μια-μιαμιση ωρα μου φαινεται υπερβολικο. Οπως με ξενιζει λιγο και η αποψη της οτι ''εφαγε στις 10.30 την βρωμη με μηλο-βανιλια, μετα στις 11.30 ξαναπεινασε(!) και του φτιαξε λιγο φρουτοκρεμα, την εφαγε αλλα εκλαιγε και ʽήθελεʼ γάλα, οποτε του δωσε και το μπουκάλι που χα αφήσει''

Ενα παιδι δεν κλαιει ΜΟΝΟ γιατι πειναει!!!!! κλαιει γιατι βαριεται και θελουν να ασχοληθουν μαζι του,κλαιει γιατι του λειπει η μαμα του και για ενα σωρο αλλους λογους..το να μπουκωνεις ενα παιδι οταν κλαιει δεν ειναι λυση..και ουτε το γεγονος οτι μετα το φαι εχει βαρυστομαχιασει και δεν κλαει ,σημαινει οτι αυτο εφταιγε που εκλαιγε.. νομιζω οτι κατι δεν παει καλα..θα σου προτεινα να δοκιμαζες το προγραμμα αυτο μονη σου μια-δυο φορες και να εβλεπες εσυ γιατι κλαιει το μωρο και ποτε πειναει..

7 μηνων ειναι πολυ νωρις για τρια γευματα στερεων.. νομιζω οτι απο την στιγμη που γυρνας σπιτι θα πρεπει να δωσεις βαρος στον θηλασμο,εφοσον θες να θηλασεις γιατι φοβαμαι μηπως σου μειωθει εαν και το απογευμα δινεις παλι στερεες..με 3-4 θηλασμους εγω θα ειχα αποθηλασει και το κρινω ετσι..δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι, ο καθενας λειτουργει διαφορετικα,απλα στο λεω για να το ψαξεις λιγο εφοσον σε ενδιαφερει να συνεχισεις..

οσον αφορα το γιαουρτακι,ειμαι της αποψης του κατσικισιου ή του προβειου και οχι των επιδορπιων γιαουρτιου..προσφερει πολυ περισσοτερα ενα γευμα θηλασμου παρα ενα γευμα επιδορπιου..μην ξεχνας οτι και κατα το δευτερο εξαμηνο ο θηλασμος παραμενει ως κυρια τροφη και οι στερεες ως συμπληρωματικη του θηλασμου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σας ευχαριστώ όλες που ασχολειστε με το 'προβλημα' μου:)

 

Paros σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και ελπίζω να μπορέσεις να απαντήσεις και στις παρακάτω απορίες μου:) (ελπίζω να μη σε ζαλίσω πολύ!)

 

το μικρο σας μηπως τρωει μικρη ποσοτητα και ξαναπειναει?

εαν αντι για φρουτοκρεμα εδινες ενα φρουτο στις 10.30 και αλλο ενα στις 11.30?

η ποσότητα που τρώει είναι: 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανανα, μια φέτα πεπόνι (τουλάχιστον έτσι μου έχει πει η πεθερα) όσα σαββατοκυριακα του φτιαχνω εγω την φρουτοκρεμα βάζω ολοκληρο αχλαδι, ισως κ λιγο παραπανω μπανανα, 2 βερυκοκα ή μισο ροδακινο. Αυτα βγαίνουν περιπου 200-250 γρ -η πεθερα τα αραιωνει και με νερο αν της φανουν πηχτα- ενω εγω οχι, και γεμίζουν ενα πλαστικό παιδικό πιατάκι μεχρι πάνω-το τρωει ολο-

 

και στην συνεχεια μολις ξαναπεινασει πες κατα τις 13.30 την σουπα του? ιδανικά θα ήταν μετα την φρουτοκρεμα το άλλο γεύμα να ναι η σούπα γύρω στις 1.30 με 2.00, ιδανικά...ελα μου ομως που πεινάει και ενδιάμεσα (ή ετσι λέει η πεθερα). Εσενα ας πουμε πως γινεται και χορταινει απο τις 11 και μετα ξανατρωει στις 14; αρα κατι δεν παει καλα με τα δικα μας γευματα. Το δικο σας προγραμμα μου φαινεται πιο φυσιολογικο.

μετα ερχεσαι εσυ και θηλαζετε μονο μεχρι την αλλη μερα. Επίσης θα προτεινα εαν μπορεις να ταιζεις το δυνατον αργοτερα πριν φυγεις,στις 8.00 ή στις 8.30 ωστε να το κραταει εστω και μιση ωρα ακομα χορτασμενο.. εγω απο την ώρα που γυρνάω, ΜΟΝΟ τον θηλάζω, και επειδή δεν έχω τί άλλο να του δώσω(δεν γουστάρω τα επιδορπια γιαουρτιού και ευτυχώς ουτε ο γιος μου, μονο μια φορα έφαγε ενα ασπρο παιδικο γιαουρτακι κ απο τοτε οχι, και επειδή πιστεύω οτι για να κρατηθει ο θηλασμος πρεπει να θηλαζουμε συχνα οποτε βρισκομαστε μαζι (απογευμα εως βραδυ.Φυσικά και την νυχτα μετα τις 22.30 που θα κοιμηθει θα ξαναξυπνήσει κανα δυο φορες κ θα θηλασει κανα 3λεπτο). Το θέμα ειναι οτι μισοξυπνάει μια στις 6-6.30 τον θηλάζω (για να κοιμηθουμε μια ωριτσα παραπανω:) και μετα κατα τις 7.30 ξυπνάει εντελώς οποτε ή τον θηλάζω πριν ετοιμαστω για δουλειά, ή ετοιμάζομαι και τον θηλάζω 8.10 και φεύγω αμεσως για δουλεια -οπως εκανα σημερα-

επισης οπως λες και παραπανω μπορεις να βαλεις και καποια δημητριακα στην φρουτοκρεμα να το ''πιανουν'' πιο πολυ..

τι δημητριακά θα μου πρότεινες να βάλω; κεχρί της holle ίσως; τι άλλο και σε τι ποσότητα (ειμαστε 7,5 μηνων σχεδον)

το προγραμμα παραπανω το εχεις δοκιμασει εσυ σαν ταισμα το σουκου? εχω μια μικρη εντυπωση οτι ή κατι δεν κανει καλα η πεθερα σου ή προσπαθει να ''επιβαλλει'' το δικο της..οτι αυτα που του δινεις δεν το πιανουν ενω η μπισκοτοκρεμα μπορει..

το οτι 7 μηνων τρωει στερες ανα μια-μιαμιση ωρα μου φαινεται υπερβολικο. και μένα! Οπως με ξενιζει λιγο και η αποψη της οτι ''εφαγε στις 10.30 την βρωμη με μηλο-βανιλια, μετα στις 11.30 ξαναπεινασε(!) και του φτιαξε λιγο φρουτοκρεμα, την εφαγε αλλα εκλαιγε και ʽήθελεʼ γάλα, οποτε του δωσε και το μπουκάλι που χα αφήσει''

Σαββατοκύριακα που τον έχω ολη μερα και του δινω ολα τα γευματα του εγω, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρησει αν του δίνω ενδιάμεσα να θηλάσει (νομίζω οτι μία ή δυο φορες ενδιάμεσα του δίνω, βέβαια έτσι θεωρώ οτι βοηθάει να κρατηθεί η παραγωγή μου και πιστευω οτι μπορει να του λειπει ο θηλασμος -ισως ειναι και η ιδεα μου-)

Ομως ειπαμε με τον αντρα μου να το δοκιμάσω αυτο το σκ ακριβώς αυτο το 'προγραμμα' για να δω τι παιζει, γιατι και αντρας μου του φαινονται περιεργα αυτα που λεει η μαμα του οτι δηλ. δεν χορταινει το παιδι με τις στερεες και πειναει συχνα, συν του οτι του την "δινει" που συνεχεια ακουει απο τη μαμα του 'το παιδι πειναει, το παιδι πρεπει να φαει, το παιδι θα πεινασει σε χ λεπτα' γιατι και αυτος το βλεπει οτι ειναι υπερβολικό να ασχολούμαστε ολη την μερα με το να 'φαει' το παιδι και οχι με το να παιξει το παιδι, με το οτι μπορει να βαρεθηκε το παιδι και να θελει εναλλαγη περιβαλλοντος ή παιχνιδιου κλπ.

Εδω να αναφέρω οτι γενικά η πεθερά μου ειναι αυτου του στυλ (ιδιως οταν ημουν λεχωνα και ξεκινησα με (αρκετο) πεισμα τον θηλασμό (αποκλειστικός θηλασμος απο την αρχη-χωρις καθολου συμπληρωμα προς εκπληξή της) παντα το έκανε αυτο: εμπαινε στο δωματιο που θηλαζα-ενω θηλαζα- και με ρωτουσε: 'τρωει το παιδι;' μετα οταν εβγαινα απο το δωματιο: 'εφαγε το παιδι; χορτασε;' μετα μολις γκρινιαζε λιγο: 'μηπως πεινάει το παιδι; μήπως να το ταισεις λιγο ακόμα;' (ευτυχως ειχε χαμπαριασει απο νωρις οτι το παιδί ΔΕΝ θα παρει συμπληρωμα και δεν μου προτεινε-περα απο μερικες φορες τις πρωτες βδομαδες-να του δώσουμε ξένο για 'να το πιάσει') Μετα της 'εβαλε χερι' ο αντρας μου και το 'εκοψε' αυτο το τσεκάρισμα του αν τρώει το παιδι! Παρόλαυτα ειναι αξιαγαπητη, γινεται θυσια, και δεν την κατηγορώ σε καμμια περιπτωση γιατι και αυτη δεν ήξερε τιποτα παραπανω..και τα δυο της παιδιά τα θήλασε με συμπλήρωμα(γιατι 'δεν ειχε θρεπτικο γάλα' οπως της ειπε ο παιδιατρος) κανα 1,5 μήνα..οποτε;Δεν 'εχει πολυ πίστη' στον θηλασμό..(Φυσικά έχει να το λέει οτι έχω πολύυυυυ γάλα και ακόμα θηλάζω, αφού καμμια άλλη κοπέλα του περιβάλλοντός της δεν κατάφερε να θηλάσει τόσο) Ομως αυτη την ερωτηση της εκανα: πως ειναι δυνατον τοσους μηνες που μονο θηλαζε το παιδι να χορταινε με γάλα και να ετρωγε καθε 3 ωρες και τωρα με τις στερεες που υποτιθεται πρεπει να τον πιανουν περισσοτερο απο το 'υγρο' γάλα να πειναει καθε 1 ώρα; Βεβαια η απαντηση της ηταν: 'δεν ξέρω, λέω μηπως να δοκιμάζαμε καμμια άλλη κρέμα; ο γιατρός τι λέει;':confused::confused:

Ενα παιδι δεν κλαιει ΜΟΝΟ γιατι πειναει!!!!! κλαιει γιατι βαριεται και θελουν να ασχοληθουν μαζι του,κλαιει γιατι του λειπει η μαμα του και για ενα σωρο αλλους λογους..το να μπουκωνεις ενα παιδι οταν κλαιει δεν ειναι λυση..και ουτε το γεγονος οτι μετα το φαι εχει βαρυστομαχιασει και δεν κλαει ,σημαινει οτι αυτο εφταιγε που εκλαιγε.. νομιζω οτι κατι δεν παει καλα..θα σου προτεινα να δοκιμαζες το προγραμμα αυτο μονη σου μια-δυο φορες και να εβλεπες εσυ γιατι κλαιει το μωρο και ποτε πειναει.. Αυτο θα κάνω σε πρώτη φάση και βλέπουμε..τουλάχιστον θα μπορώ να της προτείνω συγκεκριμένες λύσεις...ή να της δώσω ενα συγκεκριμένο 'ωραριο' ταισμάτων και να επιμείνω να το τηρήσει

7 μηνων ειναι πολυ νωρις για τρια γευματα στερεων.. νομιζω οτι απο την στιγμη που γυρνας σπιτι θα πρεπει να δωσεις βαρος στον θηλασμο,εφοσον θες να θηλασεις γιατι φοβαμαι μηπως σου μειωθει εαν και το απογευμα δινεις παλι στερεες..με 3-4 θηλασμους εγω θα ειχα αποθηλασει και το κρινω ετσι..δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι, ο καθενας λειτουργει διαφορετικα,απλα στο λεω για να το ψαξεις λιγο εφοσον σε ενδιαφερει να συνεχισεις.. βασικά αυτό κάνω, με το που γυρνάω 15.30 έχουμε μόνο θηλασμούς, αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετοί..5-6 θηλασμούς αφου γυρίσω μέχρι το επομενο πρωί +ενας πριν φυγω για δουλειά?

Δεν θα θελα να συνεχίσω να βγάζω και στη δουλειά, εκτός και αν ειναι τοσο πια αναγκαίο για να κρατηθεί η παραγωγή μου...αν και καπου διαβασα οτι προσαρμόζεται το στήθος και μπορεί να μην παθαίνει υπερχειληση εκεινες τις ωρες που μαι δουλεια, αλλα να συνεχιζει κανονικά να παραγει τις ωρες που το 'χρειαζομαι' με το παιδι...εκτος και αν παρερμήνευσα κάτι..

οσον αφορα το γιαουρτακι,ειμαι της αποψης του κατσικισιου ή του προβειου και οχι των επιδορπιων γιαουρτιου..προσφερει πολυ περισσοτερα ενα γευμα θηλασμου παρα ενα γευμα επιδορπιου..

αυτό όμως απο πότε μπορω να του το δίνω; απο 8 μηνών, απο 9 μηνών; αν βέβαια καταφέρουμε και τηρήσουμε το προγραμμα θηλασμος-φρουτο-κρεατοσουπα-θηλασμος δεν χρειάζεται να του δώσω τριτο γεύμα ακόμα (καπου διάβασα οτι το 3ο γεύμα μπορει να εισαχθεί κ στον 9ο ή 10ο μήνα;)

αν όμως δεν το καταφέρουμε κ ενδιάμεσα απο φρούτο-κρεατοσουπα θέλει γάλα, τσουπ! του πεταω ενα προβειο και στανιάρει το μανάρι μου! μπορώ όμως απο τώρα ή ειναι μικρούλης; (για τα πρακτικά να αναφέρω οτι δεν εχει δώσει καθόλου σημάδια δυνασεξίας σε λακτοζη ή αλλεργίες σε γαλακτοκομικά που καταναλώνω εγω, δεν χρειαστηκε ποτε να διακόψω απο γαλα, γιαουρτι, τυρι κλπ)

μην ξεχνας οτι και κατα το δευτερο εξαμηνο ο θηλασμος παραμενει ως κυρια τροφη και οι στερεες ως συμπληρωματικη του θηλασμου..

Αυτο οντως το εχω διαβασει πολλες φορές αλλα λιγο με μπερδεύει...αυτό σημαίνει οτι μεχρι ενα χρονών το παιδί πρεπει να κάνει περισσότερα γεύματα θηλασμού και λιγότερα στερεεων; και μετα αντιθετα; περισσότερες στερεες κ λιγότεροι θηλασμοί; πότε αρχίζουν και τρώνε ενδιάμεσα σνάκ; ποτε αρχίζουν και μασάνε κομματάκια; αφου βγάλουν δοντάκια; αχ, δεν μπορώ πολύ με αγχώνει αυτό το 'αγνωστο' κομμάτι...μια χαρα ήμασταν μεχρι τωρα με τον θηλασμό μόνο...ειχαμε το κεφάλι μας ήσυχο :P:p

 

και πάλι σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και να με διαβάσεις (και δεν ειναι λιγος κόπος όλο αυτο το σεντόνι που εγραψα!) και να μου απαντήσεις!

να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και να τα χουμε παντα γερά και χαρούμενα!

Link to comment
Share on other sites

Paros σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και ελπίζω να μπορέσεις να απαντήσεις και στις παρακάτω απορίες μου:) (ελπίζω να μη σε ζαλίσω πολύ!)

καθολου!!! : )

 

η ποσότητα που τρώει είναι: 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανανα, μια φέτα πεπόνι (τουλάχιστον έτσι μου έχει πει η πεθερα) όσα σαββατοκυριακα του φτιαχνω εγω την φρουτοκρεμα βάζω ολοκληρο αχλαδι, ισως κ λιγο παραπανω μπανανα, 2 βερυκοκα ή μισο ροδακινο. Αυτα βγαίνουν περιπου 200-250 γρ -η πεθερα τα αραιωνει και με νερο αν της φανουν πηχτα- ενω εγω οχι, και γεμίζουν ενα πλαστικό παιδικό πιατάκι μεχρι πάνω-το τρωει ολο-

μηπως να του εδινε δυο γευματα φρουτων στις 10.30 και μετα κατα τις 11.30 παλι?(να χωριζε το ενα γευμα σε δυο μισα) π.χ. μπανανα και μηλο και αργοτερα αχλαδι και πεπονι? οσον αφορα το νερο ψαξτο λιγο..μου ειχαν πει και παραμενω με αυτην την εντυπωση, οτι η βιταμινη C εαν ερθει σε επαφη με το νερο (βασικα εαν αραιωσεις την πορτοκαλαδα με το νερο) καταστρεφεται. δεν ξερω κατα ποσο ισχυει και με τα αλλα φρουτα.. νερακι γενικα πινει ?

 

 

ιδανικά θα ήταν μετα την φρουτοκρεμα το άλλο γεύμα να ναι η σούπα γύρω στις 1.30 με 2.00, ιδανικά...ελα μου ομως που πεινάει και ενδιάμεσα (ή ετσι λέει η πεθερα). Εσενα ας πουμε πως γινεται και χορταινει απο τις 11 και μετα ξανατρωει στις 14; αρα κατι δεν παει καλα με τα δικα μας γευματα. Το δικο σας προγραμμα μου φαινεται πιο φυσιολογικο.

νομιζω οτι μονο μια δοκιμη θα σε πεισει..αν μπορουσες να ακολουθουσες το καθημερινο προγραμμα 1-2 φορες θα καταλαβαινες εαν πειναει το παιδι τοσο συντομα ή εαν η πεθερα το ταιζει λιγο και πειναει πολυ συντομα παλι..

 

εγω απο την ώρα που γυρνάω, ΜΟΝΟ τον θηλάζω, και επειδή δεν έχω τί άλλο να του δώσω( και επειδή πιστεύω οτι για να κρατηθει ο θηλασμος πρεπει να θηλαζουμε συχνα οποτε βρισκομαστε μαζι (απογευμα εως βραδυ.

και εγω ετσι εκανα..

 

 

τι δημητριακά θα μου πρότεινες να βάλω; κεχρί της holle ίσως; τι άλλο και σε τι ποσότητα (ειμαστε 7,5 μηνων σχεδον)

επειδη δεν θυμαμαι εαν υπαρχει περιορισμος στα δημητριακα,θα βρεις στο φορουμ ολες τις σχετικες πληροφοριες..εγω τις εβαζα το baby muesli της holle. ηταν και το μονο που ετρωγε απο τα ετοιμα..τα υπολοιπα πηγαν στον καδο..της εβαζα 1-2 κουταλιες της σουπας γιατι εχουν και εντονη γευση..

 

 

Σαββατοκύριακα που τον έχω ολη μερα και του δινω ολα τα γευματα του εγω, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρησει αν του δίνω ενδιάμεσα να θηλάσει (νομίζω οτι μία ή δυο φορες ενδιάμεσα του δίνω, βέβαια έτσι θεωρώ οτι βοηθάει να κρατηθεί η παραγωγή μου και πιστευω οτι μπορει να του λειπει ο θηλασμος -ισως ειναι και η ιδεα μου-)

Ομως ειπαμε με τον αντρα μου να το δοκιμάσω αυτο το σκ ακριβώς αυτο το 'προγραμμα' για να δω τι παιζει, γιατι και αντρας μου του φαινονται περιεργα αυτα που λεει η μαμα του οτι δηλ. δεν χορταινει το παιδι με τις στερεες και πειναει συχνα, συν του οτι του την "δινει" που συνεχεια ακουει απο τη μαμα του 'το παιδι πειναει, το παιδι πρεπει να φαει, το παιδι θα πεινασει σε χ λεπτα' γιατι και αυτος το βλεπει οτι ειναι υπερβολικό να ασχολούμαστε ολη την μερα με το να 'φαει' το παιδι και οχι με το να παιξει το παιδι, με το οτι μπορει να βαρεθηκε το παιδι και να θελει εναλλαγη περιβαλλοντος ή παιχνιδιου κλπ.

 

οντως το σουκου το εκμεταλλευεσαι για να δωσεις μια ωθηση ας πουμε στον θηλασμο,εφοσον εχεις την ευκαιρια να εισαι περισσοτερες ωρες με το μωρο..

τελικα το δοκιμασες το σουκου το προγραμμα?

γενικα η προηγουμενη γενια εχει ενα κολημα με το φαι το οποιο δεν αντικατοπτριζει παντα τα θελω του μωρου..εχοντας και στο μυαλο οτι ο θηλασμος δεν το χορταινει ,θεωρει οτι το μωρο κλαιει καθε φορα γιατι πειναει..αυτος ο θηλασμος φταιει για ολα...

 

Ομως αυτη την ερωτηση της εκανα: πως ειναι δυνατον τοσους μηνες που μονο θηλαζε το παιδι να χορταινε με γάλα και να ετρωγε καθε 3 ωρες και τωρα με τις στερεες που υποτιθεται πρεπει να τον πιανουν περισσοτερο απο το 'υγρο' γάλα να πειναει καθε 1 ώρα; Βεβαια η απαντηση της ηταν: 'δεν ξέρω, λέω μηπως να δοκιμάζαμε καμμια άλλη κρέμα; ο γιατρός τι λέει;':confused::confused:

μηπως τις εχει κολησει οτι θα το πιασει το μωρο η μπισκοτοκρεμα που ειχε μαθει να δινει κι εκεινη και θεωρει οτι η φρουτοκρεμα παρα ειναι υγιεινη για το μωρο?γι αυτο και τα λεει ολα αυτα?

εαν καταφερεις να διαπιστωσεις τι πραγματικα θελει το μωρο (και πιστευω οτι ως μητερα,οτι κι αν σου πει ο οποιοσδηποτε,μονο εσυ ξερεις τι πραγματικα θελει το μωρο σου και ποιες ειναι οι αναγκες του..) τα πραγματα θα ειναι ευκολοτερα..

 

Αυτο θα κάνω σε πρώτη φάση και βλέπουμε..τουλάχιστον θα μπορώ να της προτείνω συγκεκριμένες λύσεις...ή να της δώσω ενα συγκεκριμένο 'ωραριο' ταισμάτων και να επιμείνω να το τηρήσει

δεν ξερω μηπως αντι για ωραριο της δωσεις επιλογες...δηλαδη αντι να της πεις στις 10.00,στις 12.00 και στις 15.00, να της πεις οτι πριν τις 12.30 εαν νομιζετε οτι πειναει μπορειτε να του δωσετε: α)μια μπανανα+μισο αχλαδι, β) ενα ροδακινο, γ) μια φετα πεπονι, δ) ενα γιαουρτι...κλπ..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό κάνω, με το που γυρνάω 15.30 έχουμε μόνο θηλασμούς, αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετοί..5-6 θηλασμούς αφου γυρίσω μέχρι το επομενο πρωί +ενας πριν φυγω για δουλειά?

Δεν θα θελα να συνεχίσω να βγάζω και στη δουλειά, εκτός και αν ειναι τοσο πια αναγκαίο για να κρατηθεί η παραγωγή μου...αν και καπου διαβασα οτι προσαρμόζεται το στήθος και μπορεί να μην παθαίνει υπερχειληση εκεινες τις ωρες που μαι δουλεια, αλλα να συνεχιζει κανονικά να παραγει τις ωρες που το 'χρειαζομαι' με το παιδι...εκτος και αν παρερμήνευσα κάτι..

δεν μπορω να σου πω με σιγουρια..θα σου προτεινα να ρωτησεις πιο εμπειρες μανουλες..δεν θα ηθελα να σε αγχωσω λεγοντας οτι δεν φτανουν,αλλα ουτε και να σε καθυσηχασω και εξαιτιας μου να αποθηλασεις..

το σκεπτικο μου ειναι οτι οι 8 περιπου ωρες που λειπεις θα μπορουσαν να ειναι ο συνεχομενος βραδυνος υπνος του μωρου..οποτε ειναι σαν να αντικαθιστας αυτες τις ωρες αφηνοντας τον βραδυνο θηλασμο ελευθερο και χωρις καποια παρεμβαση π.χ. πιπιλα για να κοιμηθει...

αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη,γι αυτο σου προτεινω να το ρωτησεις κι αλλου..

 

 

αυτό όμως απο πότε μπορω να του το δίνω; απο 8 μηνών, απο 9 μηνών; αν βέβαια καταφέρουμε και τηρήσουμε το προγραμμα θηλασμος-φρουτο-κρεατοσουπα-θηλασμος δεν χρειάζεται να του δώσω τριτο γεύμα ακόμα (καπου διάβασα οτι το 3ο γεύμα μπορει να εισαχθεί κ στον 9ο ή 10ο μήνα;)

αν όμως δεν το καταφέρουμε κ ενδιάμεσα απο φρούτο-κρεατοσουπα θέλει γάλα, τσουπ! του πεταω ενα προβειο και στανιάρει το μανάρι μου! μπορώ όμως απο τώρα ή ειναι μικρούλης; (για τα πρακτικά να αναφέρω οτι δεν εχει δώσει καθόλου σημάδια δυνασεξίας σε λακτοζη ή αλλεργίες σε γαλακτοκομικά που καταναλώνω εγω, δεν χρειαστηκε ποτε να διακόψω απο γαλα, γιαουρτι, τυρι κλπ)

 

ο παιδιατρος μας , μας προτεινε απο 7 1/2 μηνων το κατσικισιο/προβειο. Ο κος παπαβεντσης το προτεινει απο 8 μηνων http://pediatros-thes.gr/?page_id=218

''Από τον όγδοο μήνα στις επιλογές του απογευματινού γεύματος μπορεί να προστεθεί γιαούρτι: πρόβιο ή κατσικίσιο, κατά προτίμηση αγνό (ενηλίκων).''

οποτε δεν ξερω εαν και με τον δικο σου παιδιατρο μπορεις να βγαλεις ακρη..

τα τρια γευματα ειναι κι αυτα σχετικα..εξαρταται απο το ποσο τρωει το μωρο ολη την ημερα,ποσους θηλασμους και τι ποσοτητα μπορει να καταναλωνει απο εκει..απλα με το σκεπτικο οτι 6 μηνων επινε μονο γαλα,ειναι λιγο γρηγορο σε 1-2 μηνες να τρωει τρια γευματα οταν μαλιστα θα πρεπει να εχει γινει η εισαγωγη των τροφων σταδιακα δηλ. ανα δυο -τρεις μερες και ενα καινουργιο τροφιμο..εσυ θα δεις το μωρο σου πως ανταποκρινεται και κατα ποσο δειχνει οτι πειναει για να εισαγεις ή οχι ενα τριτο γευμα..

 

 

Αυτο οντως το εχω διαβασει πολλες φορές αλλα λιγο με μπερδεύει...αυτό σημαίνει οτι μεχρι ενα χρονών το παιδί πρεπει να κάνει περισσότερα γεύματα θηλασμού και λιγότερα στερεεων; και μετα αντιθετα; περισσότερες στερεες κ λιγότεροι θηλασμοί; πότε αρχίζουν και τρώνε ενδιάμεσα σνάκ; ποτε αρχίζουν και μασάνε κομματάκια; αφου βγάλουν δοντάκια; αχ, δεν μπορώ πολύ με αγχώνει αυτό το 'αγνωστο' κομμάτι...μια χαρα ήμασταν μεχρι τωρα με τον θηλασμό μόνο...ειχαμε το κεφάλι μας ήσυχο :P:p

οντως~~~~:lol::lol::lol:

εγω ακολουθησα την τακτικη του ''προσθετω στερεες οταν πειναει'' χωρις αυτο να σημαινει οτι αντικατεστησα καποιον θηλασμο απαραιτητα..οταν εβλεπα οτι πεινουσε, προσθετα στο ηδη υπαρχον προγραμμα και τις στερεες..ο θηλασμος μπορει να ειχε γινει λιγα λεπτα πριν ή αμεσως μετα το φαι.. υπαρχουν διαφορες αποψεις που μπορεις να βρεις στο φορουμ...

διαβασε μια σχετικη αποψη http://pediatros-thes.gr/?page_id=557

http://pediatros-thes.gr/?page_id=216

εαν ψαξεις στο φορουμ θα δεις επισης διαφορες αποψεις που αφορουν την εισαγωγη μη αλεσμενων..τα δοντια δεν θεωρουνται απαραιτητα για μασημα,καθως την ιδια δουλεια κανουν και τα ουλα..μην ανοιγεις πολλα μετωπα μαζι γιατι θα πελαγωσεις..σιγα-σιγα ψαξτα ολα..

 

και πάλι σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και να με διαβάσεις (και δεν ειναι λιγος κόπος όλο αυτο το σεντόνι που εγραψα!) και να μου απαντήσεις!

να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και να τα χουμε παντα γερά και χαρούμενα!

 

δεν το θεωρω κοπο..μακαρι να σου χρησιμευσει κατι απο την εμπειρια μου..

οτι αλλο θες,εδω ειμαστε..

και να προσθεσω, μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι γερα και χαρουμενα..οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι...:cry:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, συγγνώμη αλλά καλύτερα να πούμε πώς απαντάμε με quote γιατί έτσι όπως τα γράφετε δεν καταλαβαίνουμε ποιος λέει τι και ποιο είναι το ερώτημα :P

Λοιπόν πατάμε στο απάντηση με παράθεση. Μέσα στο κείμενο της απάντησης μαρκάρουμε το σημείο στο οποίο θέλουμε να απαντήσουμε και πατάμε το κουμπάκι που είναι δίπλα στο βουναλάκι, δηλαδή το κουμπάκι που είναι σαν σελίδα με γραμμές (αν πάμε τον κέρσορα κοντά λέει "παράθεση"). Γράφουμε την απάντησή μας από κάτω και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα σημεία. Αν υπάρχουν σημεία που δεν θέλουμε να απαντήσουμε, τα σβήνουμε. Δεν πειράζουμε τις αγκύλες που γράφουν Quote, ώστε να φαίνονται σωστά οι παραθέσεις.

 

Αν θέλετε συνοψίστε λίγο τυχόν ερωτήματα που έμειναν αναπάντητα για να τα δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, συγγνώμη αλλά καλύτερα να πούμε πώς απαντάμε με quote γιατί έτσι όπως τα γράφετε δεν καταλαβαίνουμε ποιος λέει τι και ποιο είναι το ερώτημα :P

 

Αν θέλετε συνοψίστε λίγο τυχόν ερωτήματα που έμειναν αναπάντητα για να τα δούμε.

 

τα εχουμε κανει σαλατα..το ξερω...αλλα και παλι -μαλλον λογω χρωματος (ξανθια)- δεν το καταλαβα πως πρεπει να το κανω..

 

αναπαντητα εχει μεινει μονο ενα..

σου παραθετω το προγραμμα της ημερας στους θηλασμους (ναι,ναι μονο εγω μπορω να βγαλω ακρη που γραφει τι!!!:lol:):

''εγω απο την ώρα που γυρνάω στις 15.30-16.30 , ΜΟΝΟ τον θηλάζω, και επειδή δεν έχω τί άλλο να του δώσω(δεν γουστάρω τα επιδορπια γιαουρτιού και ευτυχώς ουτε ο γιος μου, μονο μια φορα έφαγε ενα ασπρο παιδικο γιαουρτακι κ απο τοτε οχι, και επειδή πιστεύω οτι για να κρατηθει ο θηλασμος πρεπει να θηλαζουμε συχνα οποτε βρισκομαστε μαζι (απογευμα εως βραδυ.Φυσικά και την νυχτα μετα τις 22.30 που θα κοιμηθει θα ξαναξυπνήσει κανα δυο φορες κ θα θηλασει κανα 3λεπτο). Το θέμα ειναι οτι μισοξυπνάει μια στις 6-6.30 τον θηλάζω (για να κοιμηθουμε μια ωριτσα παραπανω:-) και μετα κατα τις 7.30 ξυπνάει εντελώς οποτε ή τον θηλάζω πριν ετοιμαστω για δουλειά, ή ετοιμάζομαι και τον θηλάζω 8.10 και φεύγω αμεσως για δουλεια -οπως εκανα σημερα-''

''βασικά αυτό κάνω, με το που γυρνάω 15.30 έχουμε μόνο θηλασμούς, αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετοί..5-6 θηλασμούς αφου γυρίσω μέχρι το επομενο πρωί +ενας πριν φυγω για δουλειά?

Δεν θα θελα να συνεχίσω να βγάζω και στη δουλειά, εκτός και αν ειναι τοσο πια αναγκαίο για να κρατηθεί η παραγωγή μου...αν και καπου διαβασα οτι προσαρμόζεται το στήθος και μπορεί να μην παθαίνει υπερχειληση εκεινες τις ωρες που μαι δουλεια, αλλα να συνεχιζει κανονικά να παραγει τις ωρες που το 'χρειαζομαι' με το παιδι...εκτος και αν παρερμήνευσα κάτι..''

και το ερωτημα ειναι εαν με αυτους τους θηλασμους μπορει ή οχι να κρατηθει η γαλουχια ή εαν χρειαζεται καποια αντληση μεταξυ 8.30 το πρωι (που φευγει για δουλεια) μεχρι τις 15.30-16.30 που γυρναει. Εαν αυτες οι 7-8 ωρες διαλειμματος μπορουν να επηρεασουν τον θηλασμο?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

επισης τι γευματα θα μπορουσε να βαλει στο μωρο εκεινες τις 8 ωρες που λειπει,ωστε να μην χρειαζεται το γαλα της,αρα και αντλησεις.. Η πεθερα λεει οτι το μωρο τρωει : ''η ποσότητα που τρώει είναι: 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανανα, μια φέτα πεπόνι (τουλάχιστον έτσι μου έχει πει η πεθερα)-η πεθερα τα αραιωνει και με νερο αν της φανουν πηχτα- '' κι αυτο ειναι το πρωτο γευμα στις 10.30 -φρουτοκρεμα-

 

Γενικά το ωραριο φαγητου μας ειναι ως εξης:

7.30 θηλασμος (σχεδόν κοιμάται)

8.00 ξυπνάει

(έρχεται η πεθερα κ απο δω και επειτα τον προσεχει/ταιζει μεχρι να γυρισω 15.30)

9.00-10.00 υπνος

10.30 φρουτοκρεμα

11.30-12.00 *γάλα (πολυ γρηγορα δεν πεινάει:wink:

1.30-14.00 κρεατοσουπα

15.30 ή 16.30 (αναλογα αν κοιμαται οταν γυρναω) θηλασμος

18.30 θηλασμος (ή φρουτο γιατι τις αλλες κρεμες ειπαμε δεν..)

21.30 θηλασμος και κατα τις 22.00 νανι (στο περιπου οι ωρες)

 

και οτι σε μια ωρα απο τις 10.30 το παιδι ξαναπειναει, το ξαναταιζει συνηθως με το γαλα της μαμας και ξανατρωει στις 1.30-14.00 κρεατοσουπα.

 

ειναι λογικο ενα μωρο 7 1/2 μηνων να τρωει τοση μεγαλη ποσοτητα φρουτου και να ξαναπειναει σε μια ωρα? μου εχει δοθει η εντυπωση οτι η πεθερα προσπαθει να ''επιβαλλει'' τις αποψεις της για τις κρεμες εμποριου που θα χορταινουν το παιδι και φυσικα για τον θηλασμο ο οποιος δεν μπορει να ''πιασει'' το παιδι, το οποιο κλαιει ολο το 8ωρο γιατι πειναει..

πως θα μπορουσε λοιπον να διαμορφωσει ενα προγραμμα ταισματος ή μαλλον τι εναλλακτικες θα μπορουσε να περιλαμβανει σε εκεινο το 8ωρο που να αποκλειουν το γαλα της?

 

αρα coraline το μωρο σου έκανε δυο γεύματα με στερεες τις ώρες που ελειπες και δεν ήθελε ενδιάμεσα και γάλα; χόρταινε με τις στερεες; εμενα γιατι να θέλει και γάλα ενδιάμεσα; γιατι απ'οτι μου λεει η πεθερα, μια ώρα αφου φαει το φρούτο ξαναπεινάει...τι μπορει να φταιει; Τι δημητριακά έδινες μεσα το φρούτο; μήπως αμα βάλω και γω κατι στο φρουτο τον χορταινει για περισσότερη ωρα...Απο 8 μηνών μπορεί να τρώει και βρώμη (σαν αυτην που τρώμε εμεις;)?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλες αποριες:

1. τι δημητριακά θα μου πρότεινες να βάλω στην φρουτοκρεμα ; κεχρί της holle ίσως; τι άλλο και σε τι ποσότητα (ειμαστε 7,5 μηνων σχεδον)

2. Σαββατοκύριακα που τον έχω ολη μερα και του δινω ολα τα γευματα του εγω, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρησει αν του δίνω ενδιάμεσα να θηλάσει (νομίζω οτι μία ή δυο φορες ενδιάμεσα του δίνω, βέβαια έτσι θεωρώ οτι βοηθάει να κρατηθεί η παραγωγή μου και πιστευω οτι μπορει να του λειπει ο θηλασμος -ισως ειναι και η ιδεα μου-)

3. (οσον αφορα το γιαουρτι) αυτό όμως απο πότε μπορω να του το δίνω; απο 8 μηνών, απο 9 μηνών; αν βέβαια καταφέρουμε και τηρήσουμε το προγραμμα θηλασμος-φρουτο-κρεατοσουπα-θηλασμος δεν χρειάζεται να του δώσω τριτο γεύμα ακόμα (καπου διάβασα οτι το 3ο γεύμα μπορει να εισαχθεί κ στον 9ο ή 10ο μήνα:wink:

αν όμως δεν το καταφέρουμε κ ενδιάμεσα απο φρούτο-κρεατοσουπα θέλει γάλα, τσουπ! του πεταω ενα προβειο και στανιάρει το μανάρι μου! μπορώ όμως απο τώρα ή ειναι μικρούλης; (για τα πρακτικά να αναφέρω οτι δεν εχει δώσει καθόλου σημάδια δυνασεξίας σε λακτοζη ή αλλεργίες σε γαλακτοκομικά που καταναλώνω εγω, δεν χρειαστηκε ποτε να διακόψω απο γαλα, γιαουρτι, τυρι κλπ)

 

4. (οσον αφορα τον συμπληρωματικο ρολο των στερεων κατα το δευτερο εξαμηνο) Αυτο οντως το εχω διαβασει πολλες φορές αλλα λιγο με μπερδεύει...αυτό σημαίνει οτι μεχρι ενα χρονών το παιδί πρεπει να κάνει περισσότερα γεύματα θηλασμού και λιγότερα στερεεων; και μετα αντιθετα; περισσότερες στερεες κ λιγότεροι θηλασμοί; πότε αρχίζουν και τρώνε ενδιάμεσα σνάκ; ποτε αρχίζουν και μασάνε κομματάκια; αφου βγάλουν δοντάκια; αχ, δεν μπορώ πολύ με αγχώνει αυτό το 'αγνωστο' κομμάτι...μια χαρα ήμασταν μεχρι τωρα με τον θηλασμό μόνο...ειχαμε το κεφάλι μας ήσυχο :-P:razz:

 

ελπιζω να βοηθησα λιγο να φανουν ολες οι αποριες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα εχουμε κανει σαλατα..το ξερω...αλλα και παλι -μαλλον λογω χρωματος (ξανθια)- δεν το καταλαβα πως πρεπει να το κανω..

Θα στο ξαναγράψω άλλη στιγμή καλύτερα! :-P

 

αναπαντητα εχει μεινει μονο ενα..

σου παραθετω το προγραμμα της ημερας στους θηλασμους (ναι,ναι μονο εγω μπορω να βγαλω ακρη που γραφει τι!!!:lol:):

''εγω απο την ώρα που γυρνάω στις 15.30-16.30 , ΜΟΝΟ τον θηλάζω, και επειδή δεν έχω τί άλλο να του δώσω(δεν γουστάρω τα επιδορπια γιαουρτιού και ευτυχώς ουτε ο γιος μου, μονο μια φορα έφαγε ενα ασπρο παιδικο γιαουρτακι κ απο τοτε οχι, και επειδή πιστεύω οτι για να κρατηθει ο θηλασμος πρεπει να θηλαζουμε συχνα οποτε βρισκομαστε μαζι (απογευμα εως βραδυ.Φυσικά και την νυχτα μετα τις 22.30 που θα κοιμηθει θα ξαναξυπνήσει κανα δυο φορες κ θα θηλασει κανα 3λεπτο). Το θέμα ειναι οτι μισοξυπνάει μια στις 6-6.30 τον θηλάζω (για να κοιμηθουμε μια ωριτσα παραπανω:-) και μετα κατα τις 7.30 ξυπνάει εντελώς οποτε ή τον θηλάζω πριν ετοιμαστω για δουλειά, ή ετοιμάζομαι και τον θηλάζω 8.10 και φεύγω αμεσως για δουλεια -οπως εκανα σημερα-''

''βασικά αυτό κάνω, με το που γυρνάω 15.30 έχουμε μόνο θηλασμούς, αλλα αναρωτιέμαι αν είναι αρκετοί..5-6 θηλασμούς αφου γυρίσω μέχρι το επομενο πρωί +ενας πριν φυγω για δουλειά?

Δεν θα θελα να συνεχίσω να βγάζω και στη δουλειά, εκτός και αν ειναι τοσο πια αναγκαίο για να κρατηθεί η παραγωγή μου...αν και καπου διαβασα οτι προσαρμόζεται το στήθος και μπορεί να μην παθαίνει υπερχειληση εκεινες τις ωρες που μαι δουλεια, αλλα να συνεχιζει κανονικά να παραγει τις ωρες που το 'χρειαζομαι' με το παιδι...εκτος και αν παρερμήνευσα κάτι..''

 

και το ερωτημα ειναι εαν με αυτους τους θηλασμους μπορει ή οχι να κρατηθει η γαλουχια ή εαν χρειαζεται καποια αντληση μεταξυ 8.30 το πρωι (που φευγει για δουλεια) μεχρι τις 15.30-16.30 που γυρναει. Εαν αυτες οι 7-8 ωρες διαλειμματος μπορουν να επηρεασουν τον θηλασμο?[/

 

Η απάντηση στο ερώτημα έχει να κάνει με 3 παράγοντες:

1. Αν το μωρό μπορεί να χορτάσει μόνο με στερεές όσο λείπει η μαμά ή αν πεινάει. Επίσης αν πίνει άλλα υγρά πέρα από γάλα, κυρίως νερό, ώστε να καλύπτει τη δίψα του. (Διαφορετικά με τόσες στερεές χωρίς νερό μπορεί να κάνει δυσκοιλιότητα).

 

2. Αν είμαστε οκ, με το παραπάνω, μας ενδιαφέρει αν το μωρό με τους θηλασμούς την υπόλοιπη μέρα μπορεί να πάρει 500 περίπου ml γάλακτος που είναι απαραίτητο σ' αυτή την ηλικία ώστε να μεγαλώνει σωστά. Σ' ένα μωρό που θηλάζει δεν ξέρουμε φυσικά πόση ποσότητα πίνει σε κάθε θηλασμό. Μπορούμε όμως να υπολογίσουμε κατά προσέγγιση και πολύ χονδρικά π.χ. βλέποντας πόσο πίνει από το μπιμπερό κατά μέσο όρο (έχοντας υπ' όψιν όμως ότι ως κριτήριο εξαρτάται και από το κατά πόσον το μωρό δέχεται το μπιμπερό κλπ.), πόσες φορές θήλαζε το 24ωρο πριν τις στερεές, πόσες φορές θα ζητούσε γάλα κατά την απουσία της μαμάς αν η μαμά αντλούσε κλπ. Γενικά να πω ότι αν έχουμε ένα μωρό που θηλάζει π.χ. 12 φορές το 24ωρο πριν τις στερεές και μετά τις στερεές συνεχίσει με 6-7 θηλασμούς, πιστεύω ότι είναι αρκετοί για να πάρει όσο γάλα χρειάζεται. Αν το ίδιο μωρό κάνει 2-3 θηλασμούς, μάλλον παίρνει λιγότερο γάλα απ' όσο χρειάζεται κ.ο.κ. Γενικά θα έλεγα ότι αν το μωρό θηλάζει απεριόριστα όταν είναι με τη μαμά μετά τις 8-9 ώρες απουσίας της, μπορεί να πάρει όσο γάλα χρειάζεται.

 

3. Τελευταίος παράγοντας είναι η παραγωγή, καθώς εξαρτάται άμεσα από τα άλλα δύο. Με 6-7 θηλασμούς το 24ωρο και ουσιαστικά με ελεύθερο θηλασμό όταν το μωρό είναι μαζί με τη μαμά (για περίπου 16 ώρες) η παραγωγή δεν κινδυνεύει. Άρα, όχι, δεν χρειάζεται άντληση κατά την απουσία της μαμάς (φυσικά αν είμαστε οκ με το 1). Το στήθος σταδιακά προσαρμόζεται, δεν πρήζεται, αλλά παράγει κανονικά όταν μπει το μωρό στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

επισης τι γευματα θα μπορουσε να βαλει στο μωρο εκεινες τις 8 ωρες που λειπει,ωστε να μην χρειαζεται το γαλα της,αρα και αντλησεις.. Η πεθερα λεει οτι το μωρο τρωει : ''η ποσότητα που τρώει είναι: 1/2 μήλο, 1/2 αχλάδι, 1/2 μπανανα, μια φέτα πεπόνι (τουλάχιστον έτσι μου έχει πει η πεθερα)-η πεθερα τα αραιωνει και με νερο αν της φανουν πηχτα- '' κι αυτο ειναι το πρωτο γευμα στις 10.30 -φρουτοκρεμα-

 

Γενικά το ωραριο φαγητου μας ειναι ως εξης:

7.30 θηλασμος (σχεδόν κοιμάται)

8.00 ξυπνάει

(έρχεται η πεθερα κ απο δω και επειτα τον προσεχει/ταιζει μεχρι να γυρισω 15.30)

9.00-10.00 υπνος

10.30 φρουτοκρεμα

11.30-12.00 *γάλα (πολυ γρηγορα δεν πεινάει:wink:

1.30-14.00 κρεατοσουπα

15.30 ή 16.30 (αναλογα αν κοιμαται οταν γυρναω) θηλασμος

18.30 θηλασμος (ή φρουτο γιατι τις αλλες κρεμες ειπαμε δεν..)

21.30 θηλασμος και κατα τις 22.00 νανι (στο περιπου οι ωρες)

 

και οτι σε μια ωρα απο τις 10.30 το παιδι ξαναπειναει, το ξαναταιζει συνηθως με το γαλα της μαμας και ξανατρωει στις 1.30-14.00 κρεατοσουπα.

 

ειναι λογικο ενα μωρο 7 1/2 μηνων να τρωει τοση μεγαλη ποσοτητα φρουτου και να ξαναπειναει σε μια ωρα? μου εχει δοθει η εντυπωση οτι η πεθερα προσπαθει να ''επιβαλλει'' τις αποψεις της για τις κρεμες εμποριου που θα χορταινουν το παιδι και φυσικα για τον θηλασμο ο οποιος δεν μπορει να ''πιασει'' το παιδι, το οποιο κλαιει ολο το 8ωρο γιατι πειναει..

πως θα μπορουσε λοιπον να διαμορφωσει ενα προγραμμα ταισματος ή μαλλον τι εναλλακτικες θα μπορουσε να περιλαμβανει σε εκεινο το 8ωρο που να αποκλειουν το γαλα της?

 

Χωρίς να είμαι ειδικός για τη διατροφή, η άποψή μου είναι ότι το μωρό μάλλον διψάει παρά πεινάει μετά το φρούτο (ειδικά κι επειδή η μαμά αναφέρει "πολύ γρήγορα, δεν πεινάει" δίπλα σ' εκείνο το τάισμα με γάλα). Ας δοκιμάσει η γιαγιά να δώσει/προσφέρει νερό στο μωρό, με κάποιο τρόπο (καλαμάκι, εκπαιδευτικό ποτηράκι, κουταλάκι, μπιμπερό -τελευταία λύση) μετά το φαγητό ή και ενδιάμεσα και κυρίως πριν φτάσει το μωρό να κλάψει. (Όταν το μωρό φτάσει να κλαίει από δίψα, πιθανόν να δεχτεί μόνο το γάλα της μαμάς του και όχι νερό, αν δεν είναι εξοικειωμένο με το νερό).

 

Το κατά πόσον είναι "λογικό" το μωρό να πεινάει μετά από τέτοια ποσότητα φρούτου, μπορεί να το πει μόνον η μαμά του, που γνωρίζει τη σχέση του μωρού της με το φαγητό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλες αποριες:

1. τι δημητριακά θα μου πρότεινες να βάλω στην φρουτοκρεμα ; κεχρί της holle ίσως; τι άλλο και σε τι ποσότητα (ειμαστε 7,5 μηνων σχεδον)

Δεν υπάρχει λόγος να μπουν τα δημητριακά μέσα στη φρουτόκρεμα. Το μωρό τρώει πολλή φρουτόκρεμα κι αφού την τρώει με όρεξη έτσι δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό το γεύμα πιο "βαρύ". Αν θέλει η μαμά να δώσει δημητριακά μπορεί να το κάνει σαν κρέμα και να το δώσει ως άλλο γεύμα.

 

2. Σαββατοκύριακα που τον έχω ολη μερα και του δινω ολα τα γευματα του εγω, η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρατηρησει αν του δίνω ενδιάμεσα να θηλάσει (νομίζω οτι μία ή δυο φορες ενδιάμεσα του δίνω, βέβαια έτσι θεωρώ οτι βοηθάει να κρατηθεί η παραγωγή μου και πιστευω οτι μπορει να του λειπει ο θηλασμος -ισως ειναι και η ιδεα μου-)

 

Όταν η μαμά είναι μαζί με το μωρό και δεν θέλει να αποθηλάσει σύντομα (δεν το λέω ως "απειλή" αλλά απλά ως απόφαση της μαμάς), προσφέρει το στήθος πριν και μετά τις στερεές και το μωρό αποφασίζει αν θα θηλάσει ή όχι. Αν θηλάσει, συνήθως δεν πίνει νερό, αλλά αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

3. (οσον αφορα το γιαουρτι) αυτό όμως απο πότε μπορω να του το δίνω; απο 8 μηνών, απο 9 μηνών; αν βέβαια καταφέρουμε και τηρήσουμε το προγραμμα θηλασμος-φρουτο-κρεατοσουπα-θηλασμος δεν χρειάζεται να του δώσω τριτο γεύμα ακόμα (καπου διάβασα οτι το 3ο γεύμα μπορει να εισαχθεί κ στον 9ο ή 10ο μήνα:wink:

αν όμως δεν το καταφέρουμε κ ενδιάμεσα απο φρούτο-κρεατοσουπα θέλει γάλα, τσουπ! του πεταω ενα προβειο και στανιάρει το μανάρι μου! μπορώ όμως απο τώρα ή ειναι μικρούλης; (για τα πρακτικά να αναφέρω οτι δεν εχει δώσει καθόλου σημάδια δυνασεξίας σε λακτοζη ή αλλεργίες σε γαλακτοκομικά που καταναλώνω εγω, δεν χρειαστηκε ποτε να διακόψω απο γαλα, γιαουρτι, τυρι κλπ)

Το πότε εξαρτάται από τις οδηγίες του παιδιάτρου. Συνήθως στα μωρά που θηλάζουν καθυστερούμε την εισαγωγή των γαλακτοκομικών για να αποφύγουμε όσο περισσότερο την πιθανότητα αλλεργίας. Κάποιοι παιδίατροι προτείνουν στον 8ο, άλλοι στον 10ο κάποιες μαμάδες ειδικά αν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια με αλλεργίες αποφεύγουν όλα τα είδη με ξένο γάλα μέχρι και τον 12ο μήνα. Ενδιάμεση λύση είναι να αποφύγουμε τα αγελαδινά και να δώσουμε κατσικίσιο και πρόβειο (γιαούρτι, τυριά) που είναι συνήθως πιο καλά ανεκτά. Είναι απόφαση της μαμάς.

 

4. (οσον αφορα τον συμπληρωματικο ρολο των στερεων κατα το δευτερο εξαμηνο) Αυτο οντως το εχω διαβασει πολλες φορές αλλα λιγο με μπερδεύει...αυτό σημαίνει οτι μεχρι ενα χρονών το παιδί πρεπει να κάνει περισσότερα γεύματα θηλασμού και λιγότερα στερεεων; και μετα αντιθετα; περισσότερες στερεες κ λιγότεροι θηλασμοί; πότε αρχίζουν και τρώνε ενδιάμεσα σνάκ; ποτε αρχίζουν και μασάνε κομματάκια; αφου βγάλουν δοντάκια; αχ, δεν μπορώ πολύ με αγχώνει αυτό το 'αγνωστο' κομμάτι...μια χαρα ήμασταν μεχρι τωρα με τον θηλασμό μόνο...ειχαμε το κεφάλι μας ήσυχο :-P:razz:

Το θέμα δεν είναι μόνο οι φορές αλλά και οι ποσότητες. Δηλαδή ένα μωρό μπορεί να τρώει 3 φορές στερεές αλλά να είναι τόσο μεγάλες οι ποσότητες που να έχει αντικασταστήσει 5-6 θηλασμούς. Οι υπόλοιποι 4 π.χ. θηλασμοί μπορεί να είναι λίγοι για το συγκεκριμένο μωρό προκειμένου να πάρει όλο το γάλα που χρειάζεται (περίπου 500μλ το 24ωρο).

 

Ενδιάμεσα σνακ δίνουμε ανάλογα με την όρεξη του μωρού και με το πόσες στερεές τρώει. Γενικά ο "κανόνας" είναι να προσφέρουμε στερεές και θηλασμό και να αφήνουμε το μωρό να επιλέγει το τι θα φάει και πόσο κάθε φορά. Ούτε υπερβάλλουμε στις στερεές σε βάρος των θηλασμών γιατί έτσι και η παραγωγή της μαμάς κινδυνεύει και το μωρό μπορεί να παίρνει λίγο γάλα, ούτε όμως και σαμποτάρουμε το μωρό που θέλει να φάει στερεές και να δοκιμάσει νέες γεύσεις και υφές. Την ισορροπία κάθε φορά πρέπει να τη βρίσκει η ίδια η μαμά για το κάθε της μωρό.

Κομματάκια στο χέρι δίνουμε όταν πλέον το μωρό μπορεί να τα διαχειριστεί και πάντα είμαστε δίπλα για λόγους ασφαλείας. Δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ ένα μωρό με τροφή στο χέρι μόνο του. Τα δόντια δεν είναι απαραίτητα για το στάδιο αυτό. Ακόμα και με τα ούλα, τα μωρά μπορούνε να μασήσουν π.χ. κομματάκια μπανάνας, πολύ ώριμο νεκταρίνι, ώριμο πεπόνι, καρπούζι, καλά βρασμένα λαχανικά, την κόρα από το ψωμί (όχι την ψίχα, κίνδυνος πνιγμού), κομματάκι τυρί (π.χ. κασέρι -ΠΟΠ- που δεν έχει αγελαδινό γάλα) κλπ. Ουσιαστικά, δίνουμε στο παιδί κάτι τέτοιο και βλέπουμε πώς αντιδρά....

ελπιζω να βοηθησα λιγο να φανουν ολες οι αποριες..

Ευχαριστώ για τη διερμηνεία!!! :lol: (μεταξύ μας, δεν ήταν πολύ πιο εύκολο... αλλά κατάλαβα ότι δεν γινόταν αλλιώς να βγάλω άκρη :lol: ΠΡΕΠΕΙ να μάθετε να δουλεύετε τα quotes!!!).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διερμηνεία!!! :lol: (μεταξύ μας, δεν ήταν πολύ πιο εύκολο... αλλά κατάλαβα ότι δεν γινόταν αλλιώς να βγάλω άκρη :lol: ΠΡΕΠΕΙ να μάθετε να δουλεύετε τα quotes!!!).

 

:lol::lol::lol::lol: τα αναθεματισμενα τα quotes... πιο ευκολος ηταν ο θηλασμος!!!!

 

προσπαθησα..τι να κανω???:oops:

mama 1 ελπιζω να καταφεραμε να σου δωσουμε μια εικονα..

η EvaMD τα εχει γραψει πολυ πιο σωστα,οποτε μπορεις να παραβλεψεις το χαος το δικο μου παραπανω και να διαβασεις μονο τα δικα της!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
:lol::lol::lol::lol: τα αναθεματισμενα τα quotes... πιο ευκολος ηταν ο θηλασμος!!!!

 

αχ...συμφωνώ, δεν τα χω καταλάβει, και αυτό θα ναι μια 'προβα' να δω αν τα καταφεραα

 

mama 1 ελπιζω να καταφεραμε να σου δωσουμε μια εικονα..

οχι απλά μου δώσατε εικόνα, αλλα με βοηθήσατε και οι δυο παααρα πολυ, και ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινώσω οτι εχουμε ενα πολυ ωραιο πρόγραμμα!!

Η πεθερά του δινει το φρούτο (βεβαια βάζει και μια κουταλιά της σουπας κεχρι μέσα-την αφηνω να το κανει για συνειδησιακούς λόγους, αφου ετσι καλυπτεται η συνειδηση της οτι το μωρο χορταινει καλυτερα) κανονικα στις 10.30-11.00, μετα του δινει το κυριως γευμα στις 14,00 (καθόλου γάλα ενδιάμεσα!) πίνει και το νερακι του (τελευταια πινει και πολυ νερο) και μετα που γυρνάω θηλάζουμε μεχρι το βραδυ (καλα και το βράδυ ενδιάμεσα λιγο που ψευτο ξυπναει ακομα δεν μου κοιμάται σερι εντελώς, αλλα σκασανε μυτη και τα 2 κατω δοντακια μας τωρα..)

Το απόγευμα δεν του δινω κρέμα παρα μόνο αν πρέπει να λείψω για κάποιες ώρες κ να τον αφήσω κάπου (στη μανα μου ή στον συζυγο) και πάλι δεν του φτιάχνουν πολυ ποσότητα για να χει όρεξη να θηλασει οταν επιστρεψω...

Απ'οτι φαινεται δεν έχω προβλημα με την παραγωγή μου (ως προς την μειωση παραγωγής..)

Βεβαια στην δουλειά κάποιες μερες εξακολουθει να πρηζεται το στήθος, αλλα αντεχω κανα δύωρο μεχρι να συναντηθώ με τον γιο κ να το αδειάσει!

Για το αγελαδινό, προβειο, κατσικίσιο ο γιατρός μας ειναι της αποψης μετα απο 1 1/2 χρονων, αλλα μάλλον θα το δοκιμάσω πιο νωρίς το κατσικίσιο...Γενικά ακούω τι μου λέει ο γιατρός αλλα το ψάχνω και λιγο παραπερα...

Προς το παρόν ολα δειχνουν μια χαρα...επόμενος στόχος: να φάει κομματάκια (πεπονι, μπανανα εχω δοκιμάσει αλλα ολιγον τι φοβάμαι)

αυτο με την κόρα δεν μπορω να το φανταστώ...κ αμα κόψει κομμάτι κόρας; δεν θα του κάτσει στο λαιμό;;

θα ριξω λίγο ψαξιμο εδω για να δω για το led weanning (κάπως ετσι δεν το λένε;;)

 

Κ πάλι χιλια ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

αχ...συμφωνώ, δεν τα χω καταλάβει, και αυτό θα ναι μια 'προβα' να δω αν τα καταφεραα

 

Βεβαια στην δουλειά κάποιες μερες εξακολουθει να πρηζεται το στήθος, αλλα αντεχω κανα δύωρο μεχρι να συναντηθώ με τον γιο κ να το αδειάσει!

Για το αγελαδινό, προβειο, κατσικίσιο ο γιατρός μας ειναι της αποψης μετα απο 1 1/2 χρονων, αλλα μάλλον θα το δοκιμάσω πιο νωρίς το κατσικίσιο...Γενικά ακούω τι μου λέει ο γιατρός αλλα το ψάχνω και λιγο παραπερα...

Προς το παρόν ολα δειχνουν μια χαρα...επόμενος στόχος: να φάει κομματάκια (πεπονι, μπανανα εχω δοκιμάσει αλλα ολιγον τι φοβάμαι)

αυτο με την κόρα δεν μπορω να το φανταστώ...κ αμα κόψει κομμάτι κόρας; δεν θα του κάτσει στο λαιμό;;

θα ριξω λίγο ψαξιμο εδω για να δω για το led weanning (κάπως ετσι δεν το λένε;;)

 

Κ πάλι χιλια ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές σας!

 

με τα quote τα καταφερες!!!!

μπραβο σας που φτιαξατε το προγραμμα σας!!!!

οσο για την πεθερα, οταν δινω στην μικρη το γιαουρτι το απογευμα μου, οπου τρωει σχεδον ολο το κεσεδακι μου λεει: ''καλε βαλε στο παιδι ενα μπισκοτο,ετσι σκετο πως θα το πιασει...'':lol::lol::lol: δεν βγαζεις ακρη!!!

οσο για τις πρωτες προσπαθειες να ξερεις οτι τον πρωτο χρονο το μωρο εχει πολυ εντονο το αντανακλαστικο του πνιγμου,με το παραμικρο μπορει να βηχει..μην φοβηθεις και κυριως μην το τρομαξεις εαν συμβει κατι τετοιο.. που νομιζω οτι σε ολα τα παιδακια θα συμβαινει τις πρωτες φορες..

και επισης να δωσεις καθαρο κομματι -μονο του και οχι κρυμμενο κομματι μεσα σε κρεμα γιατι τοτε σιγουρα θα πνιγει..

τις πρωτες φορες η μικρη πνιγηκε 3-4 φορες και μετα τελος..

εγω δεν της ειχα δωσει ψωμι , αλλα μπανανα και αχλαδι για αρχη..

ψαξτο λιγο για το ψωμι γιατι δεν θυμαμαι εαν βοηθαει..παντως μην νομιζεις δεν ειναι χαζα για να πνιγονται τοσο ευκολα!!!

εχει πολλα να διαβασεις και να δοκιμασεις..νομιζω οτι η amaretto εχει πολυ εμπειρια στο θεμα -και οχι μονο σε αυτο το θεμα-!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν της ειχα δωσει ψωμι , αλλα μπανανα και αχλαδι για αρχη..

ψαξτο λιγο για το ψωμι γιατι δεν θυμαμαι εαν βοηθαει..παντως μην νομιζεις δεν ειναι χαζα για να πνιγονται τοσο ευκολα!!!

 

για πες λιγο παραπάνω για μπανανα κ αχλαδι...

εγω μεχρι τωρα του χω δωσει κοματια μπανανας (αλλα λιγο ζουληγμενα με το χέρι μου) αλλα μια φορα που του έδωσα κομματι αχλαδι (ενα κομματι ισα με το δάχτυλο μου-τον 'δεικτη') το ρουφούσε/πιπιλιζε και φοβήθηκα μην το καταπιει ετσι αυτουσιο κ του σταθει στο λαιμο και του το πηρα (!! φαντάζομαι οτι ειμαι υπερβολική αλλα εκεινη την ώρα περασαν απο το μυαλο μου ολα τα εφιαλτικά σεναρια και ο,τι επεισοδιο grey's anatomy + dr.house ειχα δει με τραχειοεκτομες και εγχειρησεις στο λαιμο, με πρωταγωνιστή τον γιο μου κ τον gregory house να προσπαθει να του βγαλει το αχλαδι απ'το λαιμό!! )θα γίνω καλά γιατρέ μου;; Νομίζω οτι οι φοβίες μου καθυστερουν την διατροφική αναπτυξη του παιδιού μου και δεν θελω να 'κολλησει' στο στάδιο με τα αλεσμένα...

Βγήκαν τα δυο κατω δοντακια μας (ξεμυτισαν αλλα δεν φυτρωσαν μεχρι πάνω ακόμα-αραγε πόσο καιρό κάνουν να βγουν μεχρι πάνω;) οποτε τωρα θα ειναι καλη ευκαιρια να του δινω κομματακια να τα δαγκώνει, αλλα θα ξέρει;;

 

Αχ τι θα κάνω με τον μπαμπα μου κ τον πεθερο μου που εχουν φαγωθει να του δώσουν να φαει γλυκό;;;(με το ζόρι-κ με καβγαδες τους κραταω!)

 

"Καλε δώσε το παιδι να φάει λίγη πανακότα/προφιτερόλ/καρυδοπιτα!! τι θα πάθει;;Τα παιδιά πρέπει να τρώνε απ'ολα! δες δες πως με κοιταει στο στόμα!!" και άλλες τετοιες χαριτωμενες ατάκες που με χτυπάνε στα νεύραα

 

Τι για παχυσαρκια τους εχω πει, τι για αλλεργίες τους εχω πει, εννοειται οτι μονο με το αγριο καταλαβαινουν (το παιζω 'θυμωμενη' οταν πανε να κανουν καποια 'κινηση' και μετα τα λένε για να με τσιγκλίζουν αλλα ποιος μου λέει οτι οταν τους αφήνω μόνους τους δεν κάνουν ο,τι τους κατέβει οεο;;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια εμενα ειναι 7 μηνων αλλα δεν πινει νερο. τρωει, θηλαζει αλλα το νερο δεν το δεχεται. μπορω να του δωσω επισης και γιαουρτι?

 

το γιαουρτι (μιλαμε για κατσικισιο και προβειο ενηλικων και οχι για επιδορπια γιαουρτιων) προτεινεται απο τον 8ο, αλλα οχι απο ολους τους παιδιατρους. Καλο ειναι να ρωτησεις τον δικο σας παιδιατρο που ξερει και το ιστορικο σας..

το νερο μπαινει σταδιακα με τις στερεες..εβδομαδα με εβδομαδα θα εχει διαφορες, οποτε ξαναπροσπαθησε αργοτερα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω στον γιο μου έδεινα απο 7 μηνών ψωμί-κόρα να ματσουλίσει. Του άρεσε πάρα πολύ και ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Βέβαια όταν παπάριαζε πολύ πια η κόρα του το έπερνα. Σιγά σιγά πάντως έκοβε μικρά κομματάκια και έμαθε να τα ματσουλάει και να μην πνίγεται.

 

Σχετικά με τη διατήρηση του θηλασμού, η εμπειρία μου και απ όσο έχω διαπιστώσει και απο όσα έχω διαβάσει, είναι εντελώς διαφορετικό για κάθε γυναίκα. Στο γιό μου, απο 7 μηνών έτρωγε πλέον 2 γεύματα στερεών τη μέρα και θήλαζα 3-4 φορές τη μέρα. Στον 10ο που αποφάσισα να αποθηλάσω, έκανε 2-3 θηλασμούς τη μέρα και πάλι δεν κατάφερα να διακόψω το θηλασμό με φυσικό τρόπο. Για μένα δηλαδή ο θηλασμός δεν κινδύνεψε απο τη μείωση των γευμάτων. Αυτό όμως είναι η προσωπική μου εμπειρία. Ξέρω πως για άλλες κοπέλες αυτοί οι θηλασμοί δεν ήταν επαρκείς. Αρα νομίζω πως μόνο εσύ μπορείς να διαπιστώσεις αν αρκούν αυτοί οι θηλασμοί ή όχι. Δεν νομίζω πάντως πως θα έχεις πρόβλημα αν θηλάζεις τις ώρες που είσαι σπίτι.

Φαντάσου πως εμένα η μικρή μου είναι 4 μηνών και κάνει 5-7 γεύματα τη μέρα (αποκλειστικός θηλασμός) και έχω στανταρ διαρροές και κατα τη διάρκεια της μερας και τη νύχτα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...