Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσαρέσκεια και έκφραση παραπόνων στην σχέση


Πώς εκφράζετε την δυσαρέσκεια/παράπονα στη σχέση  

348

  1. 1. Πώς εκφράζετε την δυσαρέσκεια/παράπονα στη σχέση

    • Περιμένω πρώτα μέχρι να ηρεμήσω/να το σκεφτώ/συζητήσω με φίλες. Μπορεί να περάσουν πολλές ημέρες, ή να το αφήσω για πολύ αργότερα για να σιγουρευτώ
      23
    • Περιμένω πρώτα μέχρι να ηρεμήσω/να το σκεφτώ/συζητήσω με φίλες. Μπορεί να περάσει κάποια ώρα μέχρι να το πώ/βρώ τη κατάλληλη στιγμή/τρόπο αλλά μές τη μέρα συνήθως το έχω επικοινωνήσει.
      12
    • Εξαρτάται εντελώς απο την σοβαρότητα του παραπόνου, κάποιες φορές περιμένω πολύ, και άλλες το λέω αμέσως
      232
    • Λέω αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, με διπλωματικό τρόπο/τάκτ
      47
    • Λέω ακριβώς αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, χωρίς να λογαριάζω διπλωματίες ή τάκτ.
      207


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχικα συλλογιζομαι μονη μου το θεμα που με απασχολει, το επεξεργαζομαι και το αναλυω με τον εαυτο μου για να μην ειναι τυχον παρερμηνειες του μυαλου μου και υστερα το συζηταω με τον συζηγο μου, ηρεμα κ ωραια. (την ιδια η την επομενη μερα...οχι μετα απο 10 χρονια :-))))...)

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

μεσα στην σχεση περιμενω να ηρεμησω ιδιετερα αν ειμαι εκνευρισμενη και μετα απο μια δυο μερες μιλαω η περιμενω να δω πως θα εξειχθει μια κατασταση και βλεποντας και κανοντας μονο αν με πιεσει πολυ ο αλλος μιλαω εκνευρισμενη

στις αλλες σχεσεις με πεθερα μαμα φιλους Λέω ακριβώς αυτό που αισθάνομαι την στιγμή που προκύπτει το θέμα, χωρίς να λογαριάζω διπλωματίες ή τάκτ.

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

είμαι η προσωποποίηση της γκρίνιας.

δεν υπάρχει διπλωματία πουθενά πάνω μου, όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα ούτε γραμμάριο κ ας το είχα ανάγκη...

κοινώς, ακόμα κι αν κάνω υπομονή να μην πω αυτό που σκέφτομαι εκείνη την ώρα, όπως το σκέφτομαι (σπάνια), κάνω κάτι μορφασμούς που είναι ακόμα χειρότεροι ...

μα τί κοντράστ με τα προηγούμενα!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι η προσωποποίηση της γκρίνιας.

δεν υπάρχει διπλωματία πουθενά πάνω μου, όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα ούτε γραμμάριο κ ας το είχα ανάγκη...

κοινώς, ακόμα κι αν κάνω υπομονή να μην πω αυτό που σκέφτομαι εκείνη την ώρα, όπως το σκέφτομαι (σπάνια), κάνω κάτι μορφασμούς που είναι ακόμα χειρότεροι ...

μα τί κοντράστ με τα προηγούμενα!!

 

Και γω τα ίδια.Κατεβάζω μούτρα.Και να θέλω να κρυφτώ δε μπορώ.Βέβαια μετά αρχίζω την πάρλα=γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψήφισα την τέταρτη επιλογή... δυστυχώς έτσι είναι. όταν καβγαδίζουμε λέω βαριές κουβέντες (όχι βρισιές), αλλά για χωρισμό, διαζύγιο κλπ. Το καλό είναι ότι τις ξεχνάω μετά πό λίγο και ηρεμώ και το παίζω ότι δεν τρέπει τπτ. Το κακό είναι ότι τις θυμάται ο άντρας μου (ακριβώς όμως!) και κάνει μέρες μέχρι να συνέλθει και να μου ξεμουτρώσει....

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

είμαι η προσωποποίηση της γκρίνιας.

δεν υπάρχει διπλωματία πουθενά πάνω μου, όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα ούτε γραμμάριο κ ας το είχα ανάγκη...

κοινώς, ακόμα κι αν κάνω υπομονή να μην πω αυτό που σκέφτομαι εκείνη την ώρα, όπως το σκέφτομαι (σπάνια), κάνω κάτι μορφασμούς που είναι ακόμα χειρότεροι ...

μα τί κοντράστ με τα προηγούμενα!!

Μία από τα ίδια, γαμώτο...

Ψήφισα το 3. Αλλά, ακόμα και αν δεν κάνω τα παράπονά μου εκείνη την ώρα, η μούρη μου ......τα κάνει! Δεν νομίζω ότι μπορώ να κρυφτώ.

Επίσης, αν γκρινιάξω εκείνη την ώρα, λέω ότι μου΄ρθει, γκαρίζω κιόλας και μετά όπως η φίλη Arnikol, εγώ είμαι μια χαρά (τα είπα και ξέσκασα!) ο άντρας μου όμως.... βράσε ρύζι...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που δεν λέω ή υπονοώ είναι ο χωρισμός. αυτό δεν περνάει από το μυαλό μου κ δεν το ανέχεται ο οργανισμός μου ούτε να το ακούει ούτε να το επεξεργάζεται σαν λέξη.

έτσι, όταν το ξεστομίζει ο σύζυγος πάνω στα νεύρα του, εγώ παίρνω φόρα κ ....πάω βόλτα στο μπαλκόνι για τσιγάρο. όταν επιστρέφω του ρίχνω όλα τα φάσκελα σε μούτρα κ ειρωνεία.

στην καλύτερη περίπτωση θα του το χτυπήσω όταν θα πονάει πιο πολύ. δηλαδή σε άσχετη φάση που θα με χρειάζεται περισσότερο...

θα με χαρακτήριζα σαν κουτάβι στη σχέση μας, γαβγίζω, αλλά δεν δαγκώνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν βρίζω ποτέ. σφάζω με το γάντι, πλαγίως. εκείνος ξεφεύγει με χαρακτηρισμούς, εγώ με ειρωνεία κ ψυχαναλυτικά συμπεράσματα που του εξολοθρεύουν την όρεξη για καβγά. κοινώς τον κάνω τούρμπο σε δευτερόλεπτα.

το κακό είναι ότι ανεβάζει πίεση κ κοκκινίζει σαν παντζάρι.

μετά τον λυπάμαι κ μετά πέφτω στην αγκαλίτσα του κ μετά τον γλυκοφιλώ, κ μετά του κάνω τον καραγκιόζη μέχρι να γελάσει κ μετά είμαστε πάλι ένα.

ε ρε γλέντια! αγάπη δίχως πείσματα δεν έχει νοστιμάδα.

εμείς την αγάπη την έχουμε επιλέξει πικάντικη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας οι βρισιές είναι απαγορευμένες -εγώ τα λέω από μέσα μου βέβαια:lol:- αλλά ο Βασ ποτέ. Άσε που ξενερώνει με γυναίκες που βρίζουν... Αλλά γενικότερα αυτός με κάνει σκόνη στους καβγάδες, πώς καταφέρνει να βγαίνει πάντα από πάνω:confused:. Μήπως επειδή συνήθως έχει δίκιο:confused:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγα με το θέμα και την βαρύτητά του αντιδρώ και εγώ!! Βέβαια και εγώ όπως και οι φιλενάδες παραπάνω φαίνομαι απο μακριά οτι κάτι έχω!! Θέλει η..... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει. Επίσης όταν είμαι νευριασμένη με κάτι, γυρνάω στο σπίτι σαν μανιακή και κάνω δουλειές χωρίς καν να του μιλάω:-D! Εκείνη την ώρα δεν μπορώ να πώ τίποτα αλλα μόλις ηρεμήσω.....χώσε!!!! Μέχρι κ στην τουαλέτα πάει για τσίσα και εγώ απο πίσω το μπίρι-μπίρι:mrgreen::mrgreen:!

 

Αλλα κατα τ΄άλλα τσ τσ τσ εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε καθόλου γκρινιάρες:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν συγκρατιέμαι...ειδικά σε μερικές περιπτώσεις είναι λες και μου γύρισε τον διακόπτη....συγκρατιέμαι υπερβολικά να μην βρίσω γιατί το είχα ζήσει με τον πρώην μου αλλά ο,τι έχω εκείνη την ώρα και τέλος...επίσης κατεβάζω μούτρα σε σημείο όμως ξέρω οτι τον εκνευρίζει αλλά αυτή είμαι...όσο για χωρισμό εγω του το πετάω σε στυλ:άμα δε σου κάνω στείλε με..κι όταν το λέω εγω:αν δεν γίνεται ας χωρίσουμε προκειμένου να είμαστε έτσι...

επίσης σαν γνήσια Υδροχοάρα εννοείται οτι τον χτυπάω εκεί που πονάει και στρίβω κιόλας το μαχαίρι στην πληγη......απλώς αυτό είναι που κάνω υπομονή να μην κάνω συχνά γιατί πληγώνει πολύ και δε το θέλω (έχει συμβεί μια φορά ως τώρα με το Νίκο και του είπα επί λέξη:μη με ξαναφέρεις σε σημείο να σου μιλήσω έτσι ποτέ ξανά)

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aναλόγα με το θέμα και την βαρύτητά του αντιδρώ και εγώ!! Βέβαια και εγώ όπως και οι φιλενάδες παραπάνω φαίνομαι απο μακριά οτι κάτι έχω!! Θέλει η..... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει. Επίσης όταν είμαι νευριασμένη με κάτι, γυρνάω στο σπίτι σαν μανιακή και κάνω δουλειές χωρίς καν να του μιλάω:-D! Εκείνη την ώρα δεν μπορώ να πώ τίποτα αλλα μόλις ηρεμήσω.....χώσε!!!! Μέχρι κ στην τουαλέτα πάει για τσίσα και εγώ απο πίσω το μπίρι-μπίρι:mrgreen::mrgreen:!

 

Αλλα κατα τ΄άλλα τσ τσ τσ εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε καθόλου γκρινιάρες:cool::cool:

χαχαχα αυτό που το πάς;! Α:"Τι έχεις;" Γ:"Τπτ" (κουνώντας νευρικά το πόδι), Α:"Ε αφού φαίνεται ότι κάτι έχεις.." Α:"ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ!:-x" κοκ μέχρι να τους βγάλουμε την πίστη....:lol:

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αυτό που το πάς;! Α:"Τι έχεις;" Γ:"Τπτ" (κουνώντας νευρικά το πόδι), Α:"Ε αφού φαίνεται ότι κάτι έχεις.." Α:"ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ!:-x" κοκ μέχρι να τους βγάλουμε την πίστη....:lol:

 

 

:D:D:DΓια μένα μιλάς, έτσι????

Και πάφα-πούφα το τσιγάρο...!!!Και απο μέσα να βράζω...!! Αλλα "όχι δεν θα ξαναπώ για 1000φορά το ίδιο πράγμα..." αλλα αφού επειμένεις......:mad::mad::mad:μπιρι-μπιρι-μπιρι και ο κύριος να κάνει οτι ακούει βλέποντας μπάλα....και να σου και νέο κύμμα εγκεφαλικού να μου ρχετε:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να σε προσβάλω.Έχεις δίκιο θα το διορθώσω.Πάντως ψηφίσαμε το ίδιο άρα δε το'κανα σκόπιμα.:-)

ναι βρε αγάπη!:) μεταξύ μας;;)

 

Αναλόγως και το παράπονο.Σε κάποιους καβγάδες επέλεξα να μην δώσω συνέχεια για να μη γίνουμε μύλος και τελικά βγήκα κι από πάνω (χι,χι,χι,χι)!

ναι, δίκιο έχεις. :cool:

αλλά αυτό δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια ούτε για όλα τα θέματα διαφωνίας.:P

 

Aναλόγα με το θέμα και την βαρύτητά του αντιδρώ και εγώ!! Βέβαια και εγώ όπως και οι φιλενάδες παραπάνω φαίνομαι απο μακριά οτι κάτι έχω!! Θέλει η..... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει.

λάβλη μου... πόσο σου μοιάζω!!!!:eek::lol:

Επίσης όταν είμαι νευριασμένη με κάτι, γυρνάω στο σπίτι σαν μανιακή και κάνω δουλειές χωρίς καν να του μιλάω:-D!

καλέ, τα ίδια συμπτώματα έχουμε γιατρέ μου. από τί πάσχουμε; :rolleyes:;):P:lol:

Εκείνη την ώρα δεν μπορώ να πώ τίποτα αλλα μόλις ηρεμήσω.....χώσε!!!! Μέχρι κ στην τουαλέτα πάει για τσίσα και εγώ απο πίσω το μπίρι-μπίρι:mrgreen::mrgreen:!

όχι, αυτό το κάνει ο άντρας μου, όταν εγώ επιλέγω τα μούτρα κ τη σιωπή. έρχεται από πίσω μου με μπίρι μπίρι.:lol:

 

Αλλα κατα τ΄άλλα τσ τσ τσ εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε καθόλου γκρινιάρες:cool::cool:

πώς σου περασε από το μυαλό;:rolleyes::lol:

 

χαχαχα αυτό που το πάς;! Α:"Τι έχεις;" Γ:"Τπτ" (κουνώντας νευρικά το πόδι), Α:"Ε αφού φαίνεται ότι κάτι έχεις.." Α:"ΣΟΥ ΛΕΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΠΤ!:-x" κοκ μέχρι να τους βγάλουμε την πίστη....:lol:

κ αντίστροφα παίζει Αρετή. σε μας κυρίως αντίστροφα.

εκνευριστικό, ιδίως όταν αργότερα ο άλλος σου λέει "δεν με νοιάζεσαι όσο εγώ εσένα".:shock::roll:

την θέλει την μίρλα του με λίγα λόγια!;):rolleyes::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως και το παράπονο.Σε κάποιους καβγάδες επέλεξα να μην δώσω συνέχεια για να μη γίνουμε μύλος και τελικά βγήκα κι από πάνω (χι,χι,χι,χι)!

 

χα χα και'γω κάπως έτσι...

παλιά ( ήμαστε από το 1998 ζευγάρι ) ότι ένιωθα, χύμα και τσουβαλάτα εκείνη τη στιγμή...Πολλές φορές γινόμαστα κ#λος χωρίς ιδιαίτερο λόγο...

Τα τελευταία χρόνια είμαι το άκρο αλλοπρόσαλο της υπομονής.Όσο και να σκάω μέσα μου δεν μιλάω καθόλου..Έχει τύχει επειδή δεν αντέχω και θα σκάσω να πάω να πάρω τσιγάρα....

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μου φευγουν τα πολλά νεύρα, πολλές φορές να καταλαβαίνω ότι τζάμπα θα χαλιόμασταν ή αν είναι κατι σοβαρότερο, το συζητάω με ηρεμία και πολλές φορές όπως λέει και η συνωνόματη μου να βγαίνω από πάνω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

"Εξαρτάται εντελώς απο την σοβαρότητα του παραπόνου, κάποιες φορές περιμένω πολύ, και άλλες το λέω αμέσως "

 

ακριβως οπως το γραφει αλλες φορες γινομαστε μυλος και αλλες φορες υπαρχει επιπεδο στη συζητηση.

απλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι θα εξελιχθει οπως το αρχισω εγω,

δηλ αν το παρω καλα θα τελειωσει καλα,αν το παρω στραβα δε θα ισιωσει ποτε.

ο καλος μου σπανια εχει την ικανοτητα να με ηρεμησει συνηθως με φουντωνει πιο πολυ.

ενω εκεινος οπως και να το ξεκινησει αν εγω θελω να ληξει ηρεμα θα βρω το τροπο και θα ληξει;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τακτ;Τι είναι αυτό;Το έχασα κάπου στη διαδρομή:rolleyes:.Θα πω αυτό που αισθάνομαι και σκέφτομαι γιατί αλλιώς θα σκάσω ,και άμα κάνω μπαμ καήκαμε:lol::lol::lol:.Αυτό βέβαια το κάνω στον σύζυγο.Μέ όλους τους άλλους κρατιέμαι λίγο παραπάνω;).

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ δεν μπορω με οσα διαβασα....μερικα ειναι σαν τα δικα μου! βεβαια δεν βριζω ποτε! αναβω τσιγαρο παιρνω το λαπτοπ και ακουω τραγουδια πηγενω στο δωματιο του λεω θα κοιμηθω μονη σημερα! (εκεινοσ δεν μιλα)μετα απο 10 λεπτα ερχομαι παλι πισω λεω ----δεν μπορω να κοιμηθω (μουγκα αυτοσ) οσο δεν αντιδρα τοσο με νευριαζει! παω στην κουζινα πινω νερο! μετα απο λιγο λεω λοιπον θα παρω τα παιδια να παω στην μανα μου (οκ) απανταει μα καλα να μην μ πει τιποτα ουτε που θα πας ουτε λεξη? τελικα δεν παω ! μετα απο λιγο αρχιζω να ειδεσ τωρα εγω φταιω η εσθ φταισ??? και εκει ειναι που αρχιζει να γελαει κοριτσιααααααααααααα και τα νευρα μου να ειναι στο κοκκινο και σαν γνησιοσ υδροχοοσ εγωιστησ μια λεξη θα πει και θα φταιω εγω ! ολο το θεμα εκει που εφταιγε εκεινοσ θα το γυρισει ολο πανω μου και δεν θα εχω να πω λεξη! (μηπωσ τελικα φταιω εγω?)αναρωτιεμαι! και αφου θα πω κανα δυο κουβεντεσ θυμου ακομα μετα ηρεμο ! και μετα λεω παω για υπνο! (οκ) απαντα! ναι αλλα δεν μπορω μονη!!!! ο εγωισμοσ μου ειναι στα πατωματα δεν εχω πανω μου καθολου και παντα εγω κανω πισω(μα παντα ομωσ) παμε στο κρεβατι καληνυχτα του λεω ! καληνυχτα μου λεει !!! εεε και μια αγγαλια γιατι δεν μπορω αλιωσ! και μετα ξαναγελαειιι! ε ενταξει μετα ολα μελη γαλα!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ δεν μπορω με οσα διαβασα....μερικα ειναι σαν τα δικα μου! βεβαια δεν βριζω ποτε! αναβω τσιγαρο παιρνω το λαπτοπ και ακουω τραγουδια πηγενω στο δωματιο του λεω θα κοιμηθω μονη σημερα! (εκεινοσ δεν μιλα)μετα απο 10 λεπτα ερχομαι παλι πισω λεω ----δεν μπορω να κοιμηθω (μουγκα αυτοσ) οσο δεν αντιδρα τοσο με νευριαζει! παω στην κουζινα πινω νερο! μετα απο λιγο λεω λοιπον θα παρω τα παιδια να παω στην μανα μου (οκ) απανταει μα καλα να μην μ πει τιποτα ουτε που θα πας ουτε λεξη? τελικα δεν παω ! μετα απο λιγο αρχιζω να ειδεσ τωρα εγω φταιω η εσθ φταισ??? και εκει ειναι που αρχιζει να γελαει κοριτσιααααααααααααα και τα νευρα μου να ειναι στο κοκκινο και σαν γνησιοσ υδροχοοσ εγωιστησ μια λεξη θα πει και θα φταιω εγω ! ολο το θεμα εκει που εφταιγε εκεινοσ θα το γυρισει ολο πανω μου και δεν θα εχω να πω λεξη! (μηπωσ τελικα φταιω εγω?)αναρωτιεμαι! και αφου θα πω κανα δυο κουβεντεσ θυμου ακομα μετα ηρεμο ! και μετα λεω παω για υπνο! (οκ) απαντα! ναι αλλα δεν μπορω μονη!!!! ο εγωισμοσ μου ειναι στα πατωματα δεν εχω πανω μου καθολου και παντα εγω κανω πισω(μα παντα ομωσ) παμε στο κρεβατι καληνυχτα του λεω ! καληνυχτα μου λεει !!! εεε και μια αγγαλια γιατι δεν μπορω αλιωσ! και μετα ξαναγελαειιι! ε ενταξει μετα ολα μελη γαλα!

 

Μ' έπιασαν τα γέλια ειλικρινά. :lol::lol::lol:

 

Αφού σ' ΄χει μάθει κι απ' την καλή κι απ' την ανάποδη και ξέρει ποια θα είναι η επόμενή σου κίνηση και την περιμένει. Ό,τι πεις, θα το ξε-πείς και τελικά θα υποχωρήσεις, γιατί να ξοδέψει το σάλιο του ο άνθρωπος; Μου θυμίζεις εμένα 10-15 χρόνια πριν.

 

Σταμάτα να λες "θα κάνω αυτό και θα κάνω το άλλο" ή αν το λες, μάθε να το κάνεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από αρκετά χρόνια σε σχέσεις (με καυγάδες, εντάσεις, χωρισμούς και κλάμματα) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας. Όταν κάτι μ' ενοχλεί, το λέω εκείνη την ώρα στα ίσα, χωρίς νεύρα, χωρίς φωνές, χωρίς ειρωνίες, χωρίς τίποτα.

 

"Αγάπη.. να σου πω... αυτό που είπες/έκανες με πείραξε, μ' έκανε να αισθανθώ έτσι κι έτσι κι έτσι. Αν θες το συζητάμε, αν νομίζεις πως έχω άδικο, αν κάπου έφταιξα κι εγώ" Κορίτσια, μ αυτόν τον τρόπο τον αφοπλίζεις τον άλλον. Τον έχεις εκεί ακριβώς που θέλεις. Και δεν το κάνω ούτε από διπλωματία, ούτε από τίποτα. Απλά γιατί να χαλιέμαι; Η ουσία είναι να καταλάβει ο άλλος τι παργματικά σ' ενόχλησε και να γίνει μια ωραία κουβέντα, ώστε να μην επαναληφθεί η ίδια συμπεριφορά. Οι άντρες δεν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν τα δικά μας καμώματα, ο εγκέφαλός τους λειτουργεί διαφορετικά. Άμα σε ρωτήσουν "τι έχεις" και πεις "τίποτα" ε αυτοί όντως πιστεύουν ότι δεν έχεις τίποτα και νομίζουν ότι έχεις νευράκια επειδή δεν σου πέτυχε η μιζανπλί. Οπότε συνεχίζουν να βλέπουν το ματς στην τηλεόραση κι εσύ χτυπιέσαι "γιατί δείχνει αδιαφορία" Ε τι θες να κάνει, αφού του είπες ότι δεν έχεις τίποτα!!! :-P

 

 

Πρέπει να μάθουμε να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, να μην κάνουμε πείσματα, όχι γκρίνιες και κυρίως όχι άσχημες κουβέντες.

 

Χαχαχα... γέλασα με τα φάσκελα!

Να σας ρωτήσω: Τους βρίζετε καθόλου; Αν ναι, πώς αντιδρούν;

 

Για τον άνθρωπό μας μιλάμε πάντα, έτσι; Θα μας άρεζε εκείνος να μας βρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγα με το θέμα και την βαρύτητά του αντιδρώ και εγώ!! Βέβαια και εγώ όπως και οι φιλενάδες παραπάνω φαίνομαι απο μακριά οτι κάτι έχω!! Θέλει η..... να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει. Επίσης όταν είμαι νευριασμένη με κάτι, γυρνάω στο σπίτι σαν μανιακή και κάνω δουλειές χωρίς καν να του μιλάω:-D! Εκείνη την ώρα δεν μπορώ να πώ τίποτα αλλα μόλις ηρεμήσω.....χώσε!!!! Μέχρι κ στην τουαλέτα πάει για τσίσα και εγώ απο πίσω το μπίρι-μπίρι:mrgreen::mrgreen:!

 

Αλλα κατα τ΄άλλα τσ τσ τσ εμείς οι γυναίκες δεν είμαστε καθόλου γκρινιάρες:cool::cool:

xaxaxaxxa lovely πολύ lovely το μήνυμα! μια από τα ίδια! θα ψηφίσω χωρίς διπλωματία ή τακτ, παρότι το πολεμώ σθεναρά τελευταία το να καλλιεργήσω την υπομονή και την διπλωματία μου και στη σχέση με τον άντρα μου :lol:

 

Εγώ μετά από αρκετά χρόνια σε σχέσεις (με καυγάδες, εντάσεις, χωρισμούς και κλάμματα) κατέληξα στο ότι δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας. Όταν κάτι μ' ενοχλεί, το λέω εκείνη την ώρα στα ίσα, χωρίς νεύρα, χωρίς φωνές, χωρίς ειρωνίες, χωρίς τίποτα.

 

"Αγάπη.. να σου πω... αυτό που είπες/έκανες με πείραξε, μ' έκανε να αισθανθώ έτσι κι έτσι κι έτσι. Αν θες το συζητάμε, αν νομίζεις πως έχω άδικο, αν κάπου έφταιξα κι εγώ" Κορίτσια, μ αυτόν τον τρόπο τον αφοπλίζεις τον άλλον. Τον έχεις εκεί ακριβώς που θέλεις. Και δεν το κάνω ούτε από διπλωματία, ούτε από τίποτα. Απλά γιατί να χαλιέμαι; Η ουσία είναι να καταλάβει ο άλλος τι παργματικά σ' ενόχλησε και να γίνει μια ωραία κουβέντα, ώστε να μην επαναληφθεί η ίδια συμπεριφορά. Οι άντρες δεν μπορούν να αποκωδικοποιήσουν τα δικά μας καμώματα, ο εγκέφαλός τους λειτουργεί διαφορετικά. Άμα σε ρωτήσουν "τι έχεις" και πεις "τίποτα" ε αυτοί όντως πιστεύουν ότι δεν έχεις τίποτα και νομίζουν ότι έχεις νευράκια επειδή δεν σου πέτυχε η μιζανπλί. Οπότε συνεχίζουν να βλέπουν το ματς στην τηλεόραση κι εσύ χτυπιέσαι "γιατί δείχνει αδιαφορία" Ε τι θες να κάνει, αφού του είπες ότι δεν έχεις τίποτα!!! :-P

 

 

Πρέπει να μάθουμε να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, να μην κάνουμε πείσματα, όχι γκρίνιες και κυρίως όχι άσχημες κουβέντες.

κάπως έτσι το βλέπω κι γω, αλλά στην πράξη πολλές φορές ακόμη χαλιέμαι και χαλάω και το σύμπαν για χαζομάρες...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...