Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΣΤΗ ΜΕΝΝ


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!:)

τη Μ.Τεταρτη 20-4-11 εφερα στον κοσμο διδυμα κοριτσακια 1800 και 1850γρ.

με καισαρικη τομη.

αν και προωρα τα μωρακια γεννηθηκαν γερα ,δεν χρειαστηκαν καθολου οξυγονο ουτε διασωληνωση αλλα μπηκαν στην ΜΕΝΝ του Ιασω για παρακολουθηση και για να παρουν βαρος.

τις πρωτες 4 μερες εχασαν βαρος και πηγαν στα 1600.απο προχθες ομως αρχισαν να παιρνουν και τωρα ειναι 1700 και 1730!!

τρεφονται ακομα με ρινογαστρικο σωληνα και καθε απογευμα πηγαινω και τα βλεπω και τους παω και γαλα δικο μου που βγαζω με το θηλαστρο και τους το δινουν.

μου ειπαν οτι οταν πανε 1800 θα αρχισουν να τα ταιζουν με μπιμπερο και οταν πανε 2 κιλα θα μπορεσω να τα παρω σπιτι μου!

φαινεται οτι εχουμε αρκετο δρομο μπροστα μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια, γιατί είχατε μια εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου και τα πήγατε όσο καλά γινόταν! Δεν θα είναι πολυς ο καιρός μέχρι πάρετε τα βλασταράκια σας στο σπίτι.

 

Εκεί μπορεί να έχει μια ψιλοαναστάτωση μέχρι να βρείτε ρυθμούς, αλλά όλα μια χαρά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσουν και όλα καλά θα πάνε

είμασταν και εμείς στην ίδια ΜΕΝ για 35ημέρες τις οποίες δεν ξέχασα ποτέ αλλά είμασταν μικρότεροι σε εβδομάδα

μη φοβάσαι σύντομα τα 2 ζουζουνακια θα είναι σπίτι σας και θα σας τρέχουν....χι χι

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησουν τα κοριτσακια σου!!!ευχομαι να τις παρεις γρηγορα σπιτι.αν και σε συμβουλευω να τους πιεζεις λιγο στην μοναδα.εχω ζησει κατι παρομοιο οπου η μικρη μου γεννηθηκε 35 εβδ. 1770 - χωρις κανενα αλλο προβλημα παρα μονο το βαρος-και μας κοροιδευαν για να μεινει περισσοτερες μερες.για παραδειγμα μας ελεγαν οτι ειναι 1700 αφου ειχε χασει βαρος και απο καποιον αλλο στη μοναδα μαθαμε οτι ηταν 1900!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα καλα θα πανε,ασχημο συναισθημα να πηγαινεις σπιτι κ ενω εχεις γεννησει,να εισαι μονη...αλλα το θεμα ειναι να ειναι καλα τα μωρακια σου,αφου πινουν απο το σωληνα γαλα,δε θα αργησουν να πανε στα κουνακια,δηλ.προς την εξοδο,κ μολις πανε 2κιλα,σπιτι....μαζεψε δυναμεις!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου για τις ευχες σας και τα καλα σας λογια!!!

μου δωσατε φοβερη δυναμη και κουραγιο!!να στε καλα!!

ευτυχως εχω και ενα αγορακι 3 χρονων και ετσι η επιστροφη μου σπιτι δεν ηταν και τοσο ασχημη γιατι εχω τον μικρο μου που με τα χαδια του ,τα φιλια και τα παιχνιδια του με κανει να ξεχνιεμαι!!

μου λειπουν ομως και τα κοριτσακια μου που δεν μπορω να τα χαρω...

και αυτο το μισαωρο που παω και τα βλεπω στη μοναδα μου φαινεται πολυ λιγο...

σημερα οι μικρες πηραν αλλα 10 γραμμαρια!!ειμαστε 1710 και 1740!!τρωμε ακομα απο το σωληνα!

τις χαιδεψα κι ολας και κοιμηθηκαν ευτυχισμενες!!θελω τοσο πολυ να τις σφυξω στην αγκαλια μου!!!!!και να τους δωσω πολλα πολλα φιλια!!!

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμισες....

 

ακριβως ιδια ιστορια... γεννησα στις 33 εβδομαδες, 2 κοριτσακια με παρομοιο βαρος. ειναι παρα πολυ καλο που τα μωρακια σου ειναι γερα κ ο μονος λογος που θα παραμεινουν στην μενν ειναι για να παρουν βαρος.. δεν σου λεω οτι θα περασουν οι μερες , γιατι το συναισθημα που βιωνεις αυτην την στιγμη , μονο εσυ το ξερεις , αλλα μαζεψε δυναμεις:lol:

να σου ζησουν κ να ειναι αυτη η μονη ταλαιπωρια που θα περασουν στην ζωη τους!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!:)

τη Μ.Τεταρτη 20-4-11 εφερα στον κοσμο διδυμα κοριτσακια 1800 και 1850γρ.

με καισαρικη τομη.

αν και προωρα τα μωρακια γεννηθηκαν γερα ,δεν χρειαστηκαν καθολου οξυγονο ουτε διασωληνωση αλλα μπηκαν στην ΜΕΝΝ του Ιασω για παρακολουθηση και για να παρουν βαρος.

τις πρωτες 4 μερες εχασαν βαρος και πηγαν στα 1600.απο προχθες ομως αρχισαν να παιρνουν και τωρα ειναι 1700 και 1730!!

τρεφονται ακομα με ρινογαστρικο σωληνα και καθε απογευμα πηγαινω και τα βλεπω και τους παω και γαλα δικο μου που βγαζω με το θηλαστρο και τους το δινουν.

μου ειπαν οτι οταν πανε 1800 θα αρχισουν να τα ταιζουν με μπιμπερο και οταν πανε 2 κιλα θα μπορεσω να τα παρω σπιτι μου!

φαινεται οτι εχουμε αρκετο δρομο μπροστα μας....

 

Μια χαρά....πολύ σύντομα θα τα έχεις κοντά σου. Εμένα γεννήθηκαν 27 εβδομάδων, εκεί να δεις δρόμο.Τώρα έχω δυο υγιέστατα μωράκια. Να σου ζήσουν και με το καλό να τα υποδεχθείς σπίτι. Όλα θα πάνε καλά. :-D

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω σοφια μου! ειναι αληθεια οτι νιωθω ευγνομων που δεν εχου κανενα προβλημα και δεν χρειαστηκαν οξυγονο ουτε διασωληνωση!!

και σ αυτο επαιξε μεγαλο ρολο ο γιατρος μου που μου ειπε να κανω τις ενεσεις κορτιζονης για να ωριμασουν τα πνευμονακια τους!!

φυσικα βοηθησε και ο Θεουλης !ειμαι σιγουρη!η μεγαλυτερη αγωνια μου οταν ξεκινησαν την καισαρικη ηταν να ακουσω το κλαμα τους και να μου πουν οι γιατροι οτι ειναι καλα!!και ετσι και εγινε!!μου τα εφεραν και λιγο στην αγκαλια μου πριν τα παρουν για τις θερμοκοιτιδες!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω σοφια μου! ειναι αληθεια οτι νιωθω ευγνομων που δεν εχου κανενα προβλημα και δεν χρειαστηκαν οξυγονο ουτε διασωληνωση!!

και σ αυτο επαιξε μεγαλο ρολο ο γιατρος μου που μου ειπε να κανω τις ενεσεις κορτιζονης για να ωριμασουν τα πνευμονακια τους!!

φυσικα βοηθησε και ο Θεουλης !ειμαι σιγουρη!η μεγαλυτερη αγωνια μου οταν ξεκινησαν την καισαρικη ηταν να ακουσω το κλαμα τους και να μου πουν οι γιατροι οτι ειναι καλα!!και ετσι και εγινε!!μου τα εφεραν και λιγο στην αγκαλια μου πριν τα παρουν για τις θερμοκοιτιδες!

 

 

ολα καλα θα πανε !!! οι ενεσεις ειναι σωτηριες για περιπτωσεις σαν τις δικες μας... δεν ξερω πως λειτουργει η μενν του ιασω , γιατι εγω ημουν στο μητερα. εμενα εφτασαν μεχρι 1400 σε βαρος κ μολις εφτασαν 1800 τις εβαλαν σε κουνακι κ τις επαιρνα κ αγκαλια. κοιταξε αν μπορεις να κανεις το ιδιο... θα δεις πως καταλαβαινουν!!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελενα 79 σ'ευχαριστω!!

ποσο καιρο εμειναν τα δικα σου στις θερμοκοιτιδες?

vanilla σ'ευχαριστω και εσενα!!

 

Το κορίτσι έμεινε 2.5 μήνες και το αγόρι 3 μήνες. Όμως όλα πήγαν καλά, γι' αυτό τώρα που είδα ότι γέννησες 33 εβδομάδων δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς.:-)

Link to comment
Share on other sites

Alejandra μου συγχαρητήρια και να χαίρεσαι που είναι καλά και δεν χρειάστηκαν τίποτα! Μπράβο και στους τρεις σας!!! Είμαι κι εγώ έγκυος σε δίδυμα, στην 24η βδομάδα, είμαι νοσοκομείο και δίνουμε μάχη να φτάσουμε μέχρι την 32η! Χαίρομαι που ακούω ότι αν φτάσεις τουλάχιστον εκείνες τις βδομάδες ο κίνδυνος είναι μικρός! Φαντάζομαι βέβαια πώς νιώθεις να βγαίνεις από το νοσοκομείο χωρίς τα μωράκια... Ας είναι το τελευταίο εμπόδιό σας! Σύντομα θα φτάσουν τα 2 κιλά, δεν θα αργήσουν!

Πολλά φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωρακια και μην ανησυχείς.θα τα έχεις σύντομα στην αγκαλιτσα σου!εγώ γεννησα 32 εβδομάδων σχεδόν ο μπεμπης μου γεννήθηκε 1730 και μείναμε 30 μέρες στο Μητερα!ευτυχώς είχα κάνει ενέσεις κ περιμέναμε μόνο να πάρει βάρος·τώρα είναι 6 μισή μηνών και όλα τέλεια!όλα θα πανε καλά!

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο προβατακι!ευχομαι να πανε ολα καλα!ημουν και εγω μια βδομαδα νοσοκομειο με προωρες συσπασεις(την 31η)αλλα τελικα φτασαμε στην 33η!

marmi σ ευχαριστω για τις ευχες!!

σοφια μου μακαρι να τα βαλουν σε κουνακι οταν πανε 1800 και να μπορω να τα παρω αγκαλια!!δεν θα αργησει αυτη η στιγμη!!!

κοριτσια μου φευγω τωρα να παω να δω τα μωρα!θα σας γραψω νεα!φιλια σε ολες σας!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ολα καλα!

τα μωρακια πηγαν 1740 το καθε ενα και σημερα εφαγαν και 10γρ με το μπιμπερο!!!

ο γιατρος ειπε οτι πανε εξαιρετικα καλα και οταν φτασουν τα 1800 και τρωνε μονο απο το μπιμπερο θα τα βαλουν σε κουνακια!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

μολις γυρισα απο τα μωρα και τα εβαλαν στην απλη παρακολουθηση!

τη μια την εβαλαν σε κουνακι και μου την εδωσαν στην αγκαλια μου και την ταισα με μπιμπερο και ηπιε 40 γρ.!!!!

αυριο θα βαλουν και την αλλη σε κουνακι!!!

ειμαστε 1780 κα1760γρ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...