Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήθηκαν 25 εβδομάδεων και τωρα είναι 5 μηνών ή ενός μηνός?


Recommended Posts

Γειά σε όλους σας, τα δίδυμα αγόρια μας μείναμε σε θερμοκοιτίδα 4 μήνες και βγήκανε πρίν ένα μήνα, δηλ. κανονική ηλικία είναι 5 μηνών και διορθωμένη είναι ενός μήνα. θέλω να μάθω πώς να τα απασχολήσω στο σπίτι, εσείς τι κάνατε με τα παιδιά σας μετα απο μεγαλη παραμονή σε θερμοκοιτίδα? από τη μια είναι μικρά δε παρατηρούν καλά για να πείς οτι θα παιξω μαζι τους, αλλά απο την άλλη είναι πολύ μεγάλα μωρά για να συμπεριφερθώ μαζι τους σαν να είναι ενός μήνα. έχω πρόβλημα μεγάλο με το βραδυνό ύπνο, κλαίνε συνέχεια. με λίγα λόγια δε ξέρω πώς να τα απασχολήσω (είναι και στη φύση μου που δεν έχω πολύ φαντασία) και εχω πελαγώσει μαζί τους.

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω ιδεα απο τετοιες περιπτωσεις...Απλα ηθελα να σου γραψω οτι εφερες στον κοσμο 2 πολεμιστες και σας ευχομαι να σται παντα γεροι και ευτυχισμενοι!

Link to comment
Share on other sites

με βαση τον τιτλο σου νομιζω ειναι ενος μηνος. δεν ακουσα ποτε να υπολογιζουν τους μηνες που γεννηθηκαν αν ειναι εξω αποτο κανονικο.Η παραμονη στη θερμοκοιτηδα ειναι σαν να ταν στην κοιλια σου

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. δόξα τω θεό είναι καλύτερα (με τα γνωστά προβλήματα ότι έχουν ΣΑΔ, ανοιχτους βοτάλιους πόρους, και ο ένας έχει αιμάτωμα στον εγκέφαλο που το παρακολουθούμε) έχει ο θεός, θα μας βοηθήσει και θα τα ξεπεράσουμε.

απλά ρωτάω γιατί είναι μεγάλα πια για να κοιμούνται όλη μέρα και όλη νύχτα (που δε κοιμούνται δηλαδή) σαν κανονικά παιδιά ενός μήνα. απλά δε ξέρω τι να τους κάνω, με τι να τους απασχολήσω όταν είναι ξύπνια για να μη κλαίνε όλη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα αγορακια σου και να ναι παντα γερα και δυνατα.

η ηλικια τους μετρα απο την μερα που γεννηθηκαν δηλαδη 5 μηνων.. ποτε ειναι τα γενεθλια τους????οταν γεννηθηκαν.απλα σε συγκρση με τα 9μηνητικα μπορει να ειναι πιο μικροκαμωμενα.σε μερικους μηνες δεν θα υπαρχει διαφορα θα το δεις.

μην αγχωνεσαι για το πως θα τα απασχολησεις θα βρειτε συντομα τον κωδικα επικοινωνιας σας.πιστευω οτι μονο η μυρωδια της μαμας ειναι αρκετη...

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα αγορακια σου και να ναι παντα γερα και δυνατα.

η ηλικια τους μετρα απο την μερα που γεννηθηκαν δηλαδη 5 μηνων.. ποτε ειναι τα γενεθλια τους????οταν γεννηθηκαν.απλα σε συγκρση με τα 9μηνητικα μπορει να ειναι πιο μικροκαμωμενα.σε μερικους μηνες δεν θα υπαρχει διαφορα θα το δεις.

μην αγχωνεσαι για το πως θα τα απασχολησεις θα βρειτε συντομα τον κωδικα επικοινωνιας σας.πιστευω οτι μονο η μυρωδια της μαμας ειναι αρκετη...

 

 

ποποο...χιλια συγγνωμη! δε ξερω πως ακριβως το λογαριασα..χαχαχαχα θυμηθηκα μια φιλη που γεννησε πιο πριν. εχει δικιο ηxenia.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αγκαλια αγκαλια και παλι αγκαλια γλυκες κουβεντες οπως ολες οι μανουλες του κοσμου, τραγουγακια τρυφεροτητα και θαλπωρη,,,τοσους μηνες αυτο τους εχει λειψει,,,τωρα οσον αφορα τα ψυχοκινητικα και το κομματι το οργανικο τους μονον με τον παιδιατρο σου θα το συζητησεις,,,με τοσους μηνες σε θερμοκοιτιδα μονο με μωρακια που εχουμν περασει αναλογα τα συγκρινεις

 

εσυ αγκαλιτσες και χαδακια ολη την ωρα,,,λειψατε πολυ ο ενας στον αλλον

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ,ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ.

ΕΧΩ ΣΥΓΚΗΝΗΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ 25 ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΟΥ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΔΥΟ ΜΗΝΕς ΑΥΤΑ ΠΕΡΑΣΑ.

ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΙΚΠΟΙ ΗΡΩΩΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι είναι 5 μηνών...

Η γιαγιά μιας γνωστής μου που γέννησε πρόωρα μετράει τους μήνες από τη στιγμή που το μωρό βγήκε από τη θερμοκοιτίδα,μην τρελαθούμε τελείως!!

Να είναι καλά τα μωρά σου!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια γεια σου,να σου ζησουν τα μωρακια σου!Εχω διδυμα αγορια 6 μηνων βιολογικη κ τεσσαρων διορθωμενη.Μειναμε θερμοκοιτιδα 20 μερες ωστοσο περασαμε κ εμεις την δυσκολη φαση της προσαρμογης,για τα νυχτερινα κλαματα τσεκαρε λιγο για κολικους,Γοπ,ή μηπως δεν χορταινουν.Ειναι μικρουλια ακομη κ βρισκω την συμπεριφορα τους απολυτα φυσιολογικη.Τα δικα μου πριν ενα μηνα κοιμηθηκαν το βραδυ.Την ημερα για να μην κλαινε οτι κ αν κανω τα εχω συνεχως μαζι μου,αρχικα στα ρηλαξ,οπου κ αν πηγαινα στο σπιτι κ τωρα σε ενα παπλωμα στο πατωμα της κουζινας οταν κανω δουλειες.Εκλαιγαν κ εμενα στην αρχη κ καταλαβα περα απο το προβλημα με την παλινδρομηση που εχουμε οτι αναζητουσαν την παρουσια μου η θελουν συντροφια.Μιλα τους πολυ κ χαιδευε τα πολυ ειναι οτι καλυτερο για τα ζουζουνια.Μεγαλωνουν υπερβολικα γρηγορα τα προωρακια κ θα σε ξετρελανουν με τα καμωματα τους.Υπομονη κ ολα θα σας πανε τελεια!φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια συγγνωμη,τωρα προσεξα κ το αρχικο σου ερωτημα σχετικα με την ηλικια τους.Ο παιδιατρος μας μας ειπε πως ιατρικα μετραμε με την διορθωμενη,δηλαδη απο τα δικα μου περιμενω να κανουν πραγματα που κανουν τα μωρα που ειναι 4 μηνων,αν κανουν κ παραπανω ακομη καλυτερα.Σταματαμε να μετραμε διορθωμενη μολις γινουν 2 ετων αν κ τις περισσοτερες φορες η διαφορα εξαλειφεται πιο γρηγορα.Οποτε τα δικα σου φανταζομαι μπορει να εχουν διορθωμενη 1 μηνος ωστοσο να εχουν μεγαλυτερη εξελιξη απο την αναμενομενη οποτε κ εσυ θα προσαρμοζεσαι με τις απαιτησεις τους καθε φορα υποθετω.Τιποτα δεν ειναι στανταρ κ καθε παιδι αναπτυσσεται διαφορετικα.Εγω προσωπικα ακομη κ στα δικα μου τα διδυμα εχω παρατηρησει οτι ο ενας ειναι πιο προχωρημενος κ του συμπεριφερομαι αναλογα αφου επικοινωνει καλυτερα.Θα τα βρειτε ολα με τον καιρο,μην αγχωνεσαι καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας, τα δίδυμα αγόρια μας μείναμε σε θερμοκοιτίδα 4 μήνες και βγήκανε πρίν ένα μήνα, δηλ. κανονική ηλικία είναι 5 μηνών και διορθωμένη είναι ενός μήνα. θέλω να μάθω πώς να τα απασχολήσω στο σπίτι, εσείς τι κάνατε με τα παιδιά σας μετα απο μεγαλη παραμονή σε θερμοκοιτίδα? από τη μια είναι μικρά δε παρατηρούν καλά για να πείς οτι θα παιξω μαζι τους, αλλά απο την άλλη είναι πολύ μεγάλα μωρά για να συμπεριφερθώ μαζι τους σαν να είναι ενός μήνα. έχω πρόβλημα μεγάλο με το βραδυνό ύπνο, κλαίνε συνέχεια. με λίγα λόγια δε ξέρω πώς να τα απασχολήσω (είναι και στη φύση μου που δεν έχω πολύ φαντασία) και εχω πελαγώσει μαζί τους.

ευχαριστώ πολύ

 

 

 

γεια σου μαρακι.να σου ζησουν τα αγγελουδια σου,να ναι παντα γερα και χαμογελαστα!!!!!εγω γεννησα 32βδ και ο θησαυρος μου εμεινε στην θερμοκοιτιδα ακριβώς 2 μηνες.εμας μας ειπαν οι νεογνολογοι κατα λεξη "λοιπον μανουλα σου τον παραδίνουμε,ειναι σαν να γεννησες πριν λιγες μερες και σημερα τον παιρνεις σπιτι"οταν τους ρωτησα πως θα υπολογίζω την ηλικια του μου ειπαν οτι μεχρι να γινει 2χ θα τον μετραω -2 μηνες,σε θεματα ιατρικα-αναπτυξης.....και θα γιορτάζω κανονικα τα γεννεθλια του στην ημερομηνια που γεννηθηκε.οσο για το πως θα τα απασχολεις,περα απο αγκαλιτσες και τρυφεροτητες,(που αυτα τους ελειψαν ολο αυτο το διαστημα)μηπως να τους επερνες κουνιες(για βρεφη)που ειναι σαν ριλαξ και εχουν δονηση.ισως ετσι να ηρεμησουν και να μην κλαινε.αν και μην ξεχνας οτι στην θερμοκοιτιδα που ηταν τοσους μηνες,ειχαν συνεχεια αναμενα φωτα, θόρυβο απο τα μονιτορ και πολλα πολλα ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ!!!!!!!!οπωτε δωστους απλα χρονο να προσαρμοστούν και ειμαι σίγουρη οτι σιγα σιγα θα προσαρμοστουν και θα ηρεμησουν.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου μπραβο σε εσενα κ τοσα μπραβο στα παιδακια σου που τα καταφεραν αν κ τοσο προωρα....πραγματικα δεν εχω να σου δωσω καμμια συμβουλη,αλλα μια μαμα που αντεξε την πιεση των 4μηνων στην θερμοκ σιγουρα θα τα καταφερει ολα...τωρα καταλαβαινω οταν γενσα προωρα στην 23η εβδομαδα γιατι ολοι οι γιατροι μου λεγανε αλλη μια εβδομαδα ή ακομα καλυτερα αλλες δυο κ θα τα καταφερνε η μικρη....

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου τα μωρακια σου γρηγορα να μεγαλωσουν κ να ξεπεραστουν ολα τα προβληματα!!!!

καθε φορα που διαβαζω ή ακουω τετοιες ιστοριες το μονο που εχω να πω ειναι οτο υποκλινομαι στους γονεις που περασαν κ αντεξαν.....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλα μου γεννησα κι εγω μια μπουμπου 24εβδομαδων και 6 ημερων... τωρα ειναι 6 μηνων και διορθωμενη δυο και κατι... κι εμεις περασαμε εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου, ΣΑΔ, ανοιχτο βοταλειο και γενικα την αρτα με τα γιαννενα αλλα δοξα το θεο δεν εχει τπτ πλεον το καμαρι μας... το καθε παιδι ειναι διαφορετικο στην προωροτητα... αλλα μωρα λειτουργουν με την διορθωμενη τους και αλλα οχι... εμενα πχ η δικια μου τρωει, καθεται και λεει αγκου κι ενα σωρο αλλα σαν να ηταν οντως 6 μηνων αλλα ακομα δεν πιανει πολυ καλα... η παιδιατρος μας λεει να μην την πιεζουμε και να την αφησουμε να εξελιχθει οσο αργα η γρηγορα θελει εκεινη... [τελικα ακομα και στην αναπτυξη βιαζεται...] το θεμα της απασχολησης ειναι λιγο δυσκολο... μην πηγαινεις βαση καποιου μηνα αλλα αναλογα με την πορεια των παιδιων σου και τι τους αρεσει... εμας σιχαινεται τα παιχνιδια αλλα της αρεσει να χαζευει εντονες εικονες και να κανουμε αγκαλιτσες... στον υπνο και η δικια μου κοιμαται ολη την ωρα... ξυπναει μονο οταν ειναι ωρα για φαϊ και παραμενει ξυπνια 1-2 ωρες το πολυ... το βραδυ κοιμαται σερι... ειναι φυσιολογικο και δεν υπαρχει λογος ανησυχιας... οτι θες κοπελα μου στειλε πμ γιατι σε καταλαβαινω απολυτα με το αγχος που εχεις...

 

επισης γιατι κατσανε τοσο πολυ καιρο μεσα? εμεις μειναμε μονο 2,5 μηνες... σε ιδιωτικο ησουν?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

εγω (το εχω ξαναγραψει) γεννησα στις 31 εβδομαδες και ο γιος μου εμεινε 3 μηνες στην εντατική. Τον πήρα σπίτι 3 μηνών, και αρχισα να του φερομαι σαν νεογεννητο, ολο αγκαλιες και χαδια και θηλασμο και υπνο μαζι μας, προσπαθωντας να τον κανω να αφησει πισω του ολα όσα πέρασε. Ευχτυχώς δεν εχουν αναμνησεις απο εκειμεσα οσο μεγαλώνουν.

Ηταν 1200 γρ. και τωρα ειναι 15 μηνών (συμφωνα με την ημερομηνια γεννησής του) και 11 κιλά, βαρος που σε αυτη την ηλικία ειχε και η τελειομηνη κόρη μου. Δεν εχει περπατησει ακομα, δεν εχει δόντια (μονο 4), δε λέει παρα ελάχιστα λογακια, ωστόσο, όλα αυτά τα "δεν" ειναι επίσης φυσιολογικά, αφού στην ανάπτυξή του ο γιατρός μετρά την ηλικία που θα ειχε αν γεννιόταν στον 9ο μηνα.

Και στην αρχη κοιμόταν πααααρα πολύ και ανησυχούσα, αλλά μετα το χρόνο που αλλαξε και ξυπνουσε 20 φορες μεσα στη νυχτα για να θηλάσει, νοστάλγησα εκεινη την πρωτη υπνηλία :)

Μην ανησυχεις, ειναι λογικό να μην ξερεις πώς να φερθεις σε 2 μωρακια που για 4 μηνες τα εβλεπες σαν επισκέπτρια και τωρα τα εχεις ολόδικά σου, αλλά σιγά σιγά θα χαλαρώσεις κι εσύ και θα απολαύσεις πραγματικά αυτό το θαύμα που σου ηρθε στη ζωή σου. Και να εισαι σίγουρη ότι τα παιδακια σου δε θελουν τίποτε παραπάνω από την ασφάλεια του σπιτιού σας και τη ζεστασιά των γονιών τους (αργότερα θα θελουν Spiderman και κινητό και αυτοκίνητο και σπίτι βεβαια :) αλλά αυτό αργει ακομα)

Μπράβο σου που αντεξες τόσους μήνες, ξερω καλά πόσο δυσκολο ειναι, μπράβο και στα μωρακια σου που τα κατάφεραν, τόσο μικρα και τόσο πρόωρα κι εχουν τοση δυναμη.

Να ειστε πάντα καλά και γεροί όλοι σας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να τα χαίρεσαι και να είναι υγιή από δω και πέρα :)

 

Δεν έχω την τρελλή εμπειρία αλλά η λογική μου, μου λέει πως τα παρακολουθείς και ανταποκρίνεσαι σε αυτό που θέλουν. Θέλουν να κοιμηθούν, τα αφήνεις να κοιμηθούν, θέλουν να γνωρίσουν το χώρο τους τον γνωρίζεις. Αυτή τη στιγμή προτεραιότητα έχει να μάθετε ο ένας τον άλλον και φυσικό είναι και να κλαίνε αφού ΟΛΑ είναι καινούργια γι' αυτά ;) Η αγκαλιά της μαμάς είναι το καλύτερο νοσηλευτικό ίδρυμα αυτό να θυμάσαι :) Καταλαβαίνω πως αυτό έχει δυσκολίες μιας και ειναι δίδυμα αλλά ζήτα βοήθεια από όπου μπορείς μέχρι να προσαρμοστείτε :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζησουν τα μωρακια σου, να ειναι παντα γερα και δυνατα!!!!

Γεννησα στις 32 εβδομαδες και η κορη μου εμεινε στην μοναδα 27 μερες.

Το πρωτο που μας ειχαν πει ηταν να την "μαθουμε" να ξεχωριζει την ημερα με την νυχτα. Στην μοναδα ειναι παντα τα φωτα ανοιχτα και οι ηχοι οι ιδιοι οποτε δεν μπορουν να ξεχωρισουν....

Απο εκει και περα ακολουθουσαμε τους ρυθμους της. Η δικη μας τα εκανε χρονικα ολα οπως τα τελειομηνα αλλα εννοειται οτι εχει μεγαλη διαφορα οταν ενα μωρο γεννιεται στις 25 εβδομαδες και ενα στις 32.

Ακολουθησε αυτο που σου λενε τα μωρα σου και ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

με συγκινήσατε πολυ με τα καλά σας λόγια, σας ευχαριστώ πολυ για την υποστήριξη. το μόνο που εχω να πω είναι οτι προσπαθώ και ελπίζω να τη βρώ την άκρη μαζί τους ή να μεγαλώσουν και να αλλάξει η κατάσταση.

ανδρομέδα μείναμε 4 μήνες γιατί κάνανε επέμβαση στα ματάκια τους "αμφιβληστοειδοπάθεια της προωρότητας" και ξαναγυρίσαμε πίσω 3 με 4 εβδομάδες, διασωληνωθήκανε ξανά κλπ κλπ. ειμασταν σε δημόσιο οχι ιδιωτικό

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι.επειδη βλεπω αρκετες μανουλες που γεννησαν προωρα κ επειδη την εχω παθει κ εγω,αλλα τοσο προωρα που η μικρη δεν τα καταφερε(23εβδομαδων...),τελικα βρηκατε ποιο ηταν το προβλημα κ ξεκινησε ο τοκετος?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά θα πάνε...θα βρεις τους ρυθμούς σου με τα μικρά...

τώρα θα είναι η φάση που χαζεύουν με τα παιχνίδια του ρηλάξ ή το mobile στη κούνια.

μετράμε από την ημερομηνία γέννησης...απλά να ξέρεις ότι κάποια πράγματα θα τα κάνουν πιο γρήγορα,για κάποια θα αργήσουν.να τα χαίρεσαι!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

anna emena eftaige o giatros mou pou gennisa prowra...

maraki to fantastika oti kati tha sas pige piso giati mou fanike poli to diastima... opote ousiastika ta exeis mono ena mina etsi den einai? theloun poli xrono na mpoun se mia nea pragmatikotita apo afti pou mathane 4 mines stin monada... na eisai psixraimi, iremi kai na exeis empistosini sta aggeloudia sou...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι.επειδη βλεπω αρκετες μανουλες που γεννησαν προωρα κ επειδη την εχω παθει κ εγω,αλλα τοσο προωρα που η μικρη δεν τα καταφερε(23εβδομαδων...),τελικα βρηκατε ποιο ηταν το προβλημα κ ξεκινησε ο τοκετος?

 

Eίμαι και εγώ μια μανούλα που γέννησα πολύυυ πρόωρα όπως εσύ..στην 21 εβδομάδα και τα δυδυμάκια μου δεν τα κατάφεραν φυσικά.Μετά απο 11 μήνες ξαναέμεινα έγκυος και τώρα έχω τον γιόκα μου που είναι 8 μηνών και γεννήθηκε τελειόμηνος!!Οι γιατροί στην αρχή μου έλεγαν οτι έχω ανεπάρκεια τραχήλου και για αυτό το έπαθα αυτό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι ο τράχηλος μου ήταν μια χαρά!Ο τωρινός γιατρός μου πιστεύει οτι απο κάποιο μικρόβιο που εισχώρησε στη μήτρα δημιούργησε συσπάσεις και έσπασαν τα νερά!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...