Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός μωρού 7 μηνών


Recommended Posts

Καλημέρα! θα ήθελα την άποψή σας σε μια κατάσταση που με προβληματίζει. Το μωρό μου είναι σχεδόν 7 μηνών και την θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και τον τέταρτο μήνα. Από εκεί και πέρα συνέχισα κανονικά με το θηλασμό εκτός από το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο που ξεκίνησα να της δίνω λίγο συμπλήρωμα(έχω αναφερθεί γιαυτό σε άλλο τοπικ και δεν θα το αναλύσω-ξέρω ότι ήταν λάθος σαν κίνηση) ώσπου σταδιακά δεν καθόταν να θηλάσει εκείνη την ώρα και όταν έγινε 5 1/2 αντικαταστήθηκε ο θηλασμός με το ξένο. Εφόσον όμως θήλαζε κανονικά την υπόλοιπη μέρα είπα οκ δεν πειράζει. Το θέμα είναι ότι μόλις αρχίσα με τις στέρεες τροφές τις οποίες ομολογώ έτρωγε με ευκολία και γρήγορα αντικατεστησε και άλλους θηλασμούς με αποτέλεσμα τώρα να θηλάζει στο 24 ωρο 2 φορές άντε τρείς το πολύ(μία το βράδυ, μία το πρωί και μία το μεσημέρι αλλά όχι πάντα). εγώ προσπαθούσα να την θηλάζω πριν τα γεύματα αλλά δεν κάθεται με τίποτα ακόμη και εαν περάσει πολύ ώρα και ξέρω ότι πεινάει. Ουστιαστικά με "γράφει κανονικά" γιατί ακόμη και τις φορές που κάθεται να θηλάσει τρώει πολύ γρήγορα και νευρικά. Η απορία μου είναι εαν μπορεί να διατηρηθεί η γαλουχία με αυτόν τον ρυθμό και γενικά πόσες φορές θηλάζουν να μωρά από αυτήν την ηλικία και πέρα.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maraki ο θηλασμός με αυτόν τον ρυθμό δεν νομίζω να κρατήσει πάνω από 2-3 μήνες ίσως βέβαια και να παραμείνει για πολύ αλλά το θέμα είναι ό,τι το μωρό σου θα χάσει τελείως το ενδιαφέρον του.

Στην δική σας ηλικία ο μικρός μου θήλαζε όλη μέρα, μπορεί και 15 φορές είχα χάσει το μέτρημα. Τώρα θηλάζει σίγουρα 7-8.

Καλή επιτυχία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος ειναι 6 1/2 μηνων και πλεον κανει 5 γευματα την ημερα, εκ των οποιων τα 2 (δεκατιανο, απογευματινο) ειναι κρεμες. Πρωι , μεσημερι , βραδυ θηλαζει. Δε ζηταει παραπανω. Τον αλλον μηνα που νομιζω μπαινει και το μεσημεριανο ως στερεη τροφη, θα τρωει μονο πρωι βραδυ....γιατι να μη κρατησει ο θηλασμος? Δε θα προσαρμοστει το σωμα σε 2 θηλασμους την ημερα?

 

(Ερωτηση: Οι κοπελες που θηλαζουν ενα και δυο χρονια, ποσες φορες την ημερα θηλαζουν?)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι οργανισμός που μπορεί να διατηρήσει γαλουχία με 2 θηλασμούς την ημέρα αλλά αυτό είναι όχι και τόσο συχνό. Αυτό τουλάχιστον λένε οι πιο έμπειρες κοπέλες. Φαντάζομαι θα μπουν αργότερα να σας πουν καλύτερα.

Εμείς θηλάζουμε 7-8 φορές όπως είπα και είναι τόσες φορές όσες ζητάει ο μικρός.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

7-8 φορες την ημερα?! Δλδ, πριν τι στερεες ποσες φορες?

 

Καποιος να με ενημερωσει, γιατι κοιμαμαι τον υπνο του δικαιου μου φαινεται! Νομιζα οτι ο οργανισμος θα προσαρμοζοταν στο ποσο θελει το παιδι, ακομα και αν αυτο ηταν 2 φορες την ημερα....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι δεν συνεργάζεται για να θηλασει περισσότερες φορές. Και ούτε προσπάθησα να βάλω προγράμματα ούτε να αντικαταστησω γεύματα Θηλασμου με στέρεες. Υπάρχουν άραγε μαμάδες στο φόρουμ που διατήρησαν μακροχρόνια γαλουχια μόνο με δυο φορές την μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Maraki ο θηλασμός με αυτόν τον ρυθμό δεν νομίζω να κρατήσει πάνω από 2-3 μήνες ίσως βέβαια και να παραμείνει για πολύ αλλά το θέμα είναι ό,τι το μωρό σου θα χάσει τελείως το ενδιαφέρον του.

Στην δική σας ηλικία ο μικρός μου θήλαζε όλη μέρα, μπορεί και 15 φορές είχα χάσει το μέτρημα. Τώρα θηλάζει σίγουρα 7-8.

Καλή επιτυχία!

 

 

τωρα ανακουφιστηκα λιγο! κι εμενα η κορη μου ειναι 7 μηνων και παροτι τρωει φρουτοκρεμα, μεσημεριανο και κρεμα, θηλαζει πολλεεεεες φορες τη μερα! μαλλον ειναι ασκοπο να τις μετρησω! βεβαια το "τρωει" πρεπει να μπει σε εισαγωγικα γιατι μιλαμε για 5-6 κουταλιες σε καθε γευμα.

αν και δεν ειμαι ειδικη στο θεμα του θηλασμου νομιζω οτι πιο φυσιολογικο ειναι σε αυτη την ηλικια να θηλαζει 2-3 φορες τη μερα και οχι αυτο που κανουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την ιδια απορια εχω με τη Ραννια. Ετσι νομιζα οτι αμα γυρισει ο θηλασμος πρωι βραδυ θα διατηρηθει σε αυτες τις αναγκες. Κι εμεις τον αλλο μηνα μπαινουμε κανονικα σε φαγητο (τωρα αν θα τρωει... άλλο θεμα...). Περιμενουμε λοιπον τις εμπειροτερες μανουλες:wink:

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις (αυτό το έχω διαβάσει και θεωρητικά αλλά και από εμπειρίες μαμάδων στο φόρουμ) οι 2 θηλασμοί την ημέρα οδηγούν σε αποθηλασμό. Δεν είναι εύκολο να διατηρηθεί η γαλουχία έτσι. Φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε εκ των πρωτέρων. Γενικά η ροή μειώνεται αρκετά, και το μωρό χάνει το ενδιαφέρον του.

 

Ράνια, αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις πριν το μωρό σου γίνει 8-9 μηνών, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά τα σχετικά θέματα στην ενότητα "Θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών 7-12 μήνες" καθώς και τα σχετικά της kellymom αν ξέρεις βασικά αγγλικά http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως να ξαναγυρισω στις 7-8 φορες την ημερα...δε το κοβω....κουραστηκα πολυ! περιμενα πως και πως να μπουν οι στερεες για να αραιωσω λιγο τους θηλασμους.

 

Με πολυ υποστηριξη εφτασα ως εδω (απο τον αντρα μου και τους γονεις μου)...χωρις αυτους και χωρις τον οριζοντα των στερεων...μαλλον θα το ειχα ηδη κοψει. Γιατι περα απο την προσωπικη κουραση, με δυσκολευε και πολυ στη δουλεια μου...τεσπα...

 

περιμενω με αγωνια τις αλλες κοπελες και την Αγλαια αν μας διαβασει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ράνια, αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις πριν το μωρό σου γίνει 8-9 μηνών, θα σου πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά τα σχετικά θέματα στην ενότητα "Θηλασμός και εισαγωγή στερεών τροφών 7-12 μήνες" καθώς και τα σχετικά της kellymom αν ξέρεις βασικά αγγλικά http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

 

Ναι...αυτο θα εκανα μολις τωρα...ευχαριστω για το λινκ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ράννια θα καταχρατώ το θέμα σου για να σου δείξω αυτό το λινκ εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1766604&posted=1#post1766604

Ενδιαφέρεσαι; Ξέρεις άλλες θηλάζουσες στην Πάτρα που θα θέλανε να συμμετάσχουν; Θα είχε πλάκα αλλά δεν βλέπω να έχουνε μαζευτεί για Αχαϊα...:(

Link to comment
Share on other sites

Zaharini, το χω διαβασει το θεμα, και μαλιστα το χω πει και στην αδερφη μου που και αυτη θηλαζει (δεν συμμετεχει στο φορουμ ομως)...ψιλοκωλωνω να σου πω την αληθεια ομως.... :?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ραννια ο οργανισμος προσαρμοζεται στο ποσο θελει το παιδι, αρκει ο θηλασμος τον πρωτο χρονο να ειναι ελευθερος κ ανεμποδιστος. αυτο σημαινει οτι οι στερεες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου, ΟΧΙ το αντιθετο.

 

στην ηλικια σας, η μικρη μου θηλαζε 5-6 φορες τη μερα και αλλες τοσες τη νυχτα ....στο ενα ετος θηλαζε 6-8 φορες το 24ωρο και τωρα (20 μηνων) 3-4 φορες την ημερα και τη νυχτα..αναλογως. παραπροχτες 2, προχτες εχασα το μετρημα (πανω απο 6) και χτες 1.

 

φυσικα σε ασθενεια ή δοντια δεν μετρας, απλα θηλαζεις!:mrgreen:

 

μαρακι ποσα γευματα στερεων κανει το μωρο;προσφερεις συχνα στηθος μεσα στη μερα; ανεξαρτητα απο τις ωρες φαγητου εννοω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

!!!!!!!! καλα εχω μεινει λεμε!!!!!!!!!!

 

Εμενα ακου προγραμμα...

 

Με το που γεννηθηκε μεχρι πριν σαραντησει (35 ημερων περιπου, οποτε και τον πηγα στο δωματιο του) εκανε 7-8 γευματα (μαζι και τα νυχτερινα).

 

Μολις σαραντησε εκοψε τα βραδυνα και πηγαμε στα 6 ακριβως ημερισιως.

 

Μολις πηγα για δουλεια (περιπου πριν 2 μηνες, δλδ οταν ηταν 4 μηνων), το ενα απο τα 6 το παιρνει σε σκονη...δλδ εκανε 5 θηλασμους.

 

Και τωρα ειμαστε στους 3 θηλασμους την ημερα....

 

Για κοψιμο παει λες? :confused:

 

 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, ο θηλασμος ειναι 'προσφορα-ζητηση'.

στην ηλικια που ειστε,(κ χωρις προβληματα στο θηλασμο, υγειας κτλ ) αν εσυ θελεις να συνεχισετε ,θα κανεις ο,τι χρειαζεται για να γινει αυτο. το μωρο , οχι μονο στο θηλασμο, αλλα γενικα, λαμβανει τα μνμ που εμεις του στελνουμε κ απαντα με τον τροπο του....

 

δεν ξερω τιποτα για το πως θηλασμοι λιγοτεροι απο τον 'μεσο ορο' (κ μαλιστα τοσο λιγοι...)μπορουν να διατηρησουν τη γαλουχια....:roll:

 

το ασφαλες ειναι να ακολουθεις τις βασικες αρχες που αναφερονται κ στο λινκ που σου ποσταρε η παλλαντιν.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδή εγώ ανησυχούσα για όταν γυρίσω στην δουλειά (σε 5 μηνες- ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών) η παιδίατρος μου είπε οτι μπορεί να θηλάζει πρωι βράδυ που θα είμαι σπίτι και η παραγωγή θα προσαρμοστεί.

Τώρα εμείς θηλάζουμε 6 φορές την ημέρα(πριν ήταν αμέτρητες και με μεγάλη διάρκεια).Τους βραδυνούς τους έκοψε σχεδόν τελείως,άπό μόνος του.

Το θεωρω πολύ φυσικο όταν μπαίνουν οι στερεες τροφές να μειώνονται οι θηλασμοι....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδή εγώ ανησυχούσα για όταν γυρίσω στην δουλειά (σε 5 μηνες- ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών) η παιδίατρος μου είπε οτι μπορεί να θηλάζει πρωι βράδυ που θα είμαι σπίτι και η παραγωγή θα προσαρμοστεί.

η παιδίατρος έχει υποστηρίξει αρκετές μαμάδες που θηλάζουν;

Συγνώμη που γίνομαι κουραστική, αλλά αυτό που λέει η παιδίατρος δεν συμφωνεί με την Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής, που λέει ότι κατά το 2ο εξάμηνο το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή του μωρού, και οι στερεές συμπληρωματικές. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο λινκ που έβαλα παραπάνω. Φυσικά όλα αυτά τα λέω υποθέτοντας ότι θέλεις να θηλάσεις τουλάχιστον 1 χρόνο. Αν όχι, τότε κάνε αυτό που λέει η παιδίατρος.

 

Οι μαμάδες που γυρίζουν στη δουλειά και θέλουν να συνεχίσουν τον θηλασμό, φροντίζουν να δίνει τις στερεές αυτός που κρατάει το μωρό, και αυτές να θηλάζουν τις υπόλοιπες ώρες. Επίσης, για πολλά μωρά αυτής της ηλικίας, αν δεν είναι πολύ απαιτητικά, το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" είναι τακτική αποθηλασμού

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος έχει υποστηρίξει αρκετές μαμάδες που θηλάζουν;

palladin μου, αφου αλλαξα την πρωτη παιδιατρο, προχτες πηγαμε σε μια αλλη..

πολυ καλη κυρια και με εμπειρια...μου ειπε λοιπον οτι σιγα -σιγα θα ελλατωνουμε τον θηλασμο( σε 3-4 μηνες) προσθετοντας γευματα μεχρι να φτασει να πινει το γαλα πρωι και βραδυ.

οταν μου το ειπε αυτο της λεω :<< -μα αν θηλαζω 2 φορες, θα κοπει το γαλα.. -οχι βεβαια.. -ειστε σιγουρη? - οπως σε βλεπω και με βλεπεις..ξερεις ποσες μαμαδες εχω που θηλαζουν μονο 2 φορες? >>

εννοειτε οτι θα κανω αυτο που νομιζω ΕΓΩ καλυτερο...την συζητηση δεν την συνεχισα αλλα σκεφτηκα οτι μπορει κι εκεινες οι μαμαδες να της λενε οτι θηλαζουν 2 φορες και να θηλαζουν πολυ περ/ρες (οπως σκοπευω να κανω κι εγω)κι ετσι να βλεπει κι αυτη οτι δεν εχουν προβλημα και να συνεχιζει λοιπον να το προτεινει..οποτε δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν παιδιατροι που μπορουν να υποστηριξουν σωστα, αν δεν εχουν πληρη γνωση του αντικειμενου -που δεν εχουν -... :?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

paros έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό!

Επαναλαμβάνω ότι κάποιες μητέρες διατηρούν την γαλουχία με μόνο 2 θηλασμούς τη μέρα, όχι όμως όλες. Επίσης, και σημαντικότερο, για μωρό κάτω του έτους, οι 2 θηλασμοί την ημέρα, ακόμα και αν διατηρούν την γαλουχία, είναι πολύ λίγοι

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά paros η παιδίατρός σου οφείλει να γνωρίζει από τα βιβλία αν διατηρείται η γαλουχία με 2 θηλασμούς (αν όχι από προσωπική της εμπειρία) και όχι να βασίζεται στο τι λένε οι υπόλοιπες μητέρες. Με αυτή την λογική κάθε γιατρός θα μπορούσε να βασίζεται στην εμπειρία του και να μοιράζει γιατροσόφια.

Αποψή μου είναι όποια κοπέλα θέλει να συνεχίσει τον θηλασμό χωρίς να βάζει χρονικά όρια να θηλάζει το μωρό της αρκετές φορές και ούτε 2 ούτε 3. Αν σκοπεύει κάποια να αποθηλάσει τότε καλά κάνει και μειώνει θηλασμούς. Είναι απλό το θέμα πιστεύω.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είμαστε στην διαδικασία εισαγωγής των στερεών και είχα τις ίδιες ανησυχίες σχετικά με την διατήρηση της γαλουχίας. Εδώ και 10 μέρες περίπου την θηλάζω το πρωί, μετά από 2 ώρες δίνω φρούτο και μετά από 3 ωρίτσες την χορτόσουπα. Αυτά θα είναι τα γεύματα που θα της δίνουν όσο θα είμαι στο γραφείο (ξεκινάω δουλειά μεθαύριο). Από την χορτόσουπα και μετά την θηλάζω όποτε θέλει , και το απόγευμα όταν είμαστε σπίτι της δίνω και φρουτόκρεμα 100 γρ όμως μόνο. (δεν τρώμε κρέμες).

Σύνολο περίπου 3 γεύματα στερεές και 4 θηλασμοί μέσα στην ημέρα, συν 2 με 3 θηλασμούς το βράδυ...

Απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή, απεναντίας πλέον βρίσκει πάντα το στήθος γεμάτο και το φχαριστιέται καλύτερα από πριν που θήλαζε στο 2ωρο και δεν προλάβαινε να παράγει μεγάλη ποσότητα.... Ελπίζω να διατηρηθεί με αυτόν τον τρόπο η παραγωγή μου μέχρι τον 12ο μήνα τουλάχιστον.

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Angel με αυτούς τους ρυθμούς θήλαζε και ο μικρός μου από 8 μηνών και έπειτα που γύρισα στην δουλειά και μια χαρά διατηρήθηκε η γαλουχία όπως βλέπεις. Μην ανησυχείς, θηλάζει αρκετά για να παράγει το στήθος.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Angel με αυτούς τους ρυθμούς θήλαζε και ο μικρός μου από 8 μηνών και έπειτα που γύρισα στην δουλειά και μια χαρά διατηρήθηκε η γαλουχία όπως βλέπεις. Μην ανησυχείς, θηλάζει αρκετά για να παράγει το στήθος.

 

Αυτό που μου λες είναι πολύ ενθαρρυντικό female, ελπίζω να πάνε και για εμάς όλα καλά από Δευτέρα, και να συνεχίσουμε τον θηλασμό για όσο περισσότερο αντέξουμε πέραν του χρόνου.

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...