Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ?


ΑΡΓΥΡΗΝΗ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


αναλογως τον αερα που θα τους δωσεις.αν δεν εχεις τα κοτσια να τον κοψεις απο την αρχη τοτε σε καβαλανε κ χωνουν τη μυτη της σε ολα.στο νοικοκυριο στην διατροφη κ ανατροφη των παιδιων μεχρι κ στο τι φαι θα κανεις.σαν παθουσα εχω την εμπειρια μου.φυσικα εγω τον αερα τον εκοψα πλεον αλλα με ομηρικους καυγαδες:rolleyes: αφου ειχαν να μας μιλησουν 8 μηνες τωρα ειναι αρνακια.το λαθος μου ηταν πως επρεπε να το κοψω απο την αρχη.αν κοβεις απο την αρχη τοτε ειναι πιο ανωδυνο αλλιως μετα τους κακοφαινεται που πας να τους αφαιρεσεις την ιδιοτητα του κουμανταδορου:mrgreen::cool:

Link to comment
Share on other sites

Καθολου.......δεν επεμβαινουν απο την πλευρα του αντρα μου. Οι δικοι μου ειναι ολοι νεκροι. Και φυσικα κανεις δεν κανει τιποτα με την μικρη ειδικα αν δεν μιλησει η μανα της. Τελος......στην προσωπικη μας ζωη επισης καθολου δεν επεμβαινουν. Περιεργη ερωτηση ομως. Θα περιμενα κατι σε ναι ή οχι. Και οχι κατι σε ποσο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αναλογως τον αερα που θα τους δωσεις.αν δεν εχεις τα κοτσια να τον κοψεις απο την αρχη τοτε σε καβαλανε κ χωνουν τη μυτη της σε ολα.στο νοικοκυριο στην διατροφη κ ανατροφη των παιδιων μεχρι κ στο τι φαι θα κανεις.σαν παθουσα εχω την εμπειρια μου.φυσικα εγω τον αερα τον εκοψα πλεον αλλα με ομηρικους καυγαδες:rolleyes: αφου ειχαν να μας μιλησουν 8 μηνες τωρα ειναι αρνακια.το λαθος μου ηταν πως επρεπε να το κοψω απο την αρχη.αν κοβεις απο την αρχη τοτε ειναι πιο ανωδυνο αλλιως μετα τους κακοφαινεται που πας να τους αφαιρεσεις την ιδιοτητα του κουμανταδορου:mrgreen::cool:

 

Μαζι γραφαμε....τα ξυνεις και εσυ μεσημεριατικα ε? :lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τελος......στην προσωπικη μας ζωη επισης καθολου δεν επεμβαινουν. Περιεργη ερωτηση ομως. Θα περιμενα κατι σε ναι ή οχι. Και οχι κατι σε ποσο.......

συμφωνω οτι δεν εχει πολυ η λιγο!η ναι η οχι!στην αρχη επεμβαινουν λιγο κ σιγα σιγα παιρνουν τα πανω τους γιαυτο οπως ειπα κοψτο απο την αρχη

 

Μαζι γραφαμε....τα ξυνεις και εσυ μεσημεριατικα ε? :lol:

εχω τις φακες να γινονται (μπλιαξ) τα πιτσιρικια κινουμενα σχεδια :mrgreen: ας ξυθω λοιπον!χααχαχ:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα επειδη με γνωριζουν πολυ καλα οτι πολλα ζορια δεν θελω δεν μπερδευονται καθολου.. εχω το κεφαλακι μου ησυχο.. κατι που επιθυμουσα παντα ειναι να μην μπερδευονται ουτε οι γονεις μου ουτε τα πεθερικα μου.. ευτυχως ετσι εγινε!;)

Link to comment
Share on other sites

απευθειας σε εμενα δεν επεμβαινουν πολυ σπανια

προσπαθουν πλαγιος στον γιο τους να περασουν τις αποψεις τους κ αυρος με την σειρα του σε εμενα

 

οτι πιο υπουλο κατα την γνωμη μου

να εχουν την δυναμη κ το θαρρος να με αντιμετωπισουν οπως την εχω εγω σε αυτους

αυτα τα " απο πισω λεγομενα" τα σιχενομαι

κατα αλλα δεν ανακατευονται στα σπιτια των παιδιων τους χα χα

συνεπως οσο λιγοτερα ξερει ο συζηγος τοσο το καλυτερο..δεν θα εχει κατι για συζητηση

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΔΙΑΤΥΠΟΣΗ

ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ .ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΔΙΑΤΥΠΟΣΗ

ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ .ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙΚΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ.

αμα τους χαλαει οι πορτες ειναι ανοιχτες!εχω παθει ζημια γιαυτο ειμαι σκληρη!τελος !η ερχεσαι σπιτι ΜΟΥ κ κανω εγω κουμαντο στα παιδια ΜΟΥ κ στο πως καθαριζω μαγειρευω τι βρακι φοραω κλπ η αν δε σαρεσει αντιο:twisted:

Link to comment
Share on other sites

αμα τους χαλαει οι πορτες ειναι ανοιχτες!εχω παθει ζημια γιαυτο ειμαι σκληρη!τελος !η ερχεσαι σπιτι ΜΟΥ κ κανω εγω κουμαντο στα παιδια ΜΟΥ κ στο πως καθαριζω μαγειρευω τι βρακι φοραω κλπ η αν δε σαρεσει αντιο:twisted:

 

 

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ???? ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΠΗΡΑΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΥΤΡΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ...ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ..ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ!! ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΡΟΔΕΣ:twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΝΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ???? ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΠΗΡΑΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΜΟΥΤΡΑ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ...ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ..ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ!! ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΡΟΔΕΣ:twisted:

σαυτη την περιπτωση το λες καθαρα οπως εκανα εγω κ ας μην μενουν διπλα μου.''στο σπιτι ΜΟΥ κανω κουμαντο ΕΓΩ αν σαρεσει ελα αν οχι μην ξαναρθεις.αν θες να ερχεσαι οκ αλλα τουμπεκι αλλιως παρε κυαλια να μας βλεπεις απο μακρια'':twisted: βεβαια αν ειναι η πεθερα τοτε δε μπορεις να μιλησεις ετσι τοσο ωμα οποτε το λες με το υφος της αθωας περιστερας.πχ σου λεει ''ααα δεν ειναι ωραιες αυτες οι κουρτινες'' κ απαντας ''α δε τις πηρα για σενα για το σπιτι μου ειναι'':rolleyes: κ ενα γελιο τρελιτσας απο διπλα:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το να ερχονται συχνα δεν με ενοχλει!

το να ερχονται χωρις ειδοποιηση επισης δεν με ενοχλει,το πολυ-πολυ να μην με βρουν σπιτι ή μπορει να με πετυχουν να κανω δουλειες τις οποιες δεν θα σταματησω για πολυ-ας κατσουν με το εγγονι τους παρεουλα!

την γνωμη τους μπορουν να την πουν,δεν απαγορευω σε κανεναν να εκφερει αποψη για το οτιδηποτε...αλλα,το τι θα κανω στο τελος ειναι αποφαση δικη μου και του αντρα μου.

Ισως βεβαια να τα λεω αυτα γιατι δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα απο καμια πλευρα!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ.ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ.ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ ΟΛΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΕ ΤΣΑΝΤΙΣΟΥΝΕ.ANYWAY EXΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ .ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝΕ .ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολο τον κοσμο με υγεια,αγαπη,ευτυχισμενες στιγμες με τα παιδακια μας κι ευχομαι σε οσους προσπαθουν να αποκτησουν παιδακι να ερθει στην αγκαλιτσα τους αυτη τη χρονια!ειμαι νεα μαμα,νεα στο σαιτ και εμμεσα θαθελα μεσω ατου του θεματος να ρωτησω κι εσας κατα ποσο,εκτος απο τους παππουδες,επεμβαινουν στη διαπαιδαγωγηση κ το μεγαλωμα του μωρου σας και οι κουνιαδες:και κατα ποσο γενικοτερα επεμβαινουν στη σχεση σας με τον η τη συντροφο σας?εγω παντως,τεινω να απελπιστω..θαθελα να ανακινησουμε αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Ο οποιοσδήποτε μπορεί να επέμβει και να πεί το οτιδήποτε αν εμείς αφήσουμε να συμβεί αυτό! Παππούδες, γιαγιάδες, κουνιάδες, αδέρφια, όλο το συγγενολοι δίνει συμβουλές, θυμαται τα δικά του νταντέματα και προτείνει λύσεις, και γενικότερα "πετάνε" διάφορα σχόλια.

Θα πρέπει απο την αρχή να μπούνε όλοι στη θέση τους και να τους δώσουμε να καταλάβουν οτι τα παιδιά τα μεγαλώνουμε οι γονείς με τα σωστά μας, τα λάθη μας, τις παραλείψεις μας... Άλλωστε κανένας δε γεννήθηκε γονιός, όλοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο των παιδιών μας!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην περιπτώση που δεν εχείς θέσει εσύ τα όρια οσο τους πέρνει είναι η απαντηση.

Βεβαία εξαταται και απο τον χαρακτηρα καθε ανθρωπου.Για να στο κανω πιο λειανα στο σπιτι μας ΔΕΝ ερχεται κανεις χωρις τηλεφωνο παρα μονο μια θεια μου που ζει μονη τηνς και αυτη οσες φορες το έχει κανει το ''ξερει'' οτι δεν είναι σωστο και βρησκει παντα μια δικαιολογια ήμουν στο ΙΚΑ και περασα. Οταν ήμουν πρωτομανα η πεθερα μου εχει ''πει''την γνωμη της για τον θηλασμο του στυλ οτι δεν πρεπει να θηλασω γιατι το παιδι γεννηθηκε 2080, ο αντρας μου πειρε τηλ και τις τα έχοσε και δεν ξανα υπειρξε συζητηση. Η μαμα μου δηλ πεθερα του αντρα μου ειχε ''πει'' την γνωμη της για καποια πραγματα...και δεν ξαναειδε τον γαμπρο της. Για να μην πω την ιστορια της ζωης μου και οι δυο μας βλεπουμε τους γονεις μας και αυτοι τα παιδια μας αλλα οχι ολοι μαζι σε συνδιασμο... Μερικες φορες μου λειπει ολο το συγκενολοι και να γινεται χαμος με πιτσιριακια να τρεχουν αλλα εχουμε βρει την ησυχια μας και την ψυχικη μας γαλινη σε απιστευτο βαθμο οπου δεν με νοιαζει πλεόν.

Οι αποφασεις και το μεγαλομα των παιδιων πρεπει να γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τους γονεις των παιδιων και οι ''συμβουλες'' να έρχοναται αφου έχουν ζυτηθει απο τουσ γονεις .Συγνωμη που θα γίνω απολειτη γαι ακομα μια φορα αλλα το μακρια και αγαπημενοι ειναι πολυ σοφη παριμια.

Νομιζω οτι η Ελληνικη οικογενεια είναι μη φυσιολογικη με τον τροπο που έιναι στημενη μεχρι σημερα..Δυστυχως το Ευρωπαικο προτυπο ο καθενας σπιτι του ειναι το πιο υγιες.

Επεξεργάστηκαν by zetta
ορθογραφικα
Link to comment
Share on other sites

ποσο συμφωνω μαζι σας!!!ομως τα πραγματα δυσκολευουν πολυ οταν μενουμε σε οικογενειακη οικοδομη,ο πεθερος στο ισογειο,η πιο κυκλοθυμικη κουνιαδα στον πρωτο κι εμεις στον δευτερο!προβληματααπο το τιποτε!θα προσπαθησω αυριο να περιγραψω ενδεικτικα την κατασταδη γιατι θαθελα τα φωτα σας!!και φυσικα κατι ηξερε οποιος ειπε μακρυα κι αγαπημενοι!ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα...καλο βραδυ και εις αυριον τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

ομως τα πραγματα δυσκολευουν πολυ οταν μενουμε σε οικογενειακη οικοδομη

 

 

 

Πιστεύω πως αυτό είναι το χειρότερο απ' όλα!!

Το γνωρίζω κι από πρώτο χέρι,μιας και μένουμε πάνω-κάτω με τους γονείς μου

Η αλήθεια είναι ότι δεν ανεβαίνουν ποτέ στο σπίτι μου,παρά μόνο αν τους καλέσω,αλλά κι αυτό ακόμα με ενοχλεί

Πχ το θεωρώ εξαιρετικά ύπουλο να έρχεται η μάνα μου αθόρυβα,σαν τη γάτα και να αφήνει πράγματα έξω από την πόρτα μου χωρίς να χτυπά,με την αιτιολογία μην μας ενοχλήσει

Αυτό το βρίσκω πιο ενοχλητικό

Αυτό το πρόσχημα διακριτικότητας,τους αφήνει το περιθώριο να επεμβαίνουν με πλάγια μέσα.Δήθεν και καλά διακριτικά!!Η διακριτικότητα είναι η σπεσιαλιτέ του...καταστήματος,όπως καταλάβατε

Εχουν γίνει άπειροι καυγάδες,στους οποίους πάντα βγαίνω η...τρελή της υπόθεσης!

Δεν νομίζω ότι κάποιο άνθρωποι επεμβαίνουν γιατί τους δίνεις το δικαίωμα

Απλά το παίρνουν από μόνοι τους.

Και αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ότι κάνουν του κεφαλιού τους με το παιδί μου

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις μου ειναι πραγματικα πολυ διακριτικοι.Εκτος του οτι δεν ερχονται χωρις λογο, οποτε ερχονται αραια και που, ποτε μα ποτε δεν ηρθαν χωρις να τηλεφωνησουν.Σε γενικες γραμμες δεν επεμβαινουν αλλα και κανα δυο φορες που πηγαν να ξεφυγουν λεγοντας πιο εντονα την αποψη τους , τους το εκοψα.Με το παιδι παρολο που η μητερα μου το κραταει οταν δουλευω, απο την αρχη με ρωτουσε και εκανε οτι της ελεγα και οφειλω να πω οτι κανει αψογη δουλεια με την μικρη.Το διαπιστωνω καθε μερα απο τα πολλα πραγματακια που της μαθαινει (ασχολειται ολη μερα μαζι της), απο το ποσο καλο παιδακι εξελισσεται.Τους αναγνωριζω επισης οτι οταν ειμαι εγω μπροστα ποτε δεν επεμβαινουν σε οτι αφορα το παιδι.Λενε παντα τωρα ειναι η μανουλα εδω, εκεινη ξερει καλυτερα απ'ολους μας.Και ακολουθουν παντα την ιδια γραμμη με εμενα.

Οσο αφορα τα πεθερικα μου , οταν ειχαμε σχεσεις ακομα, δεν τους αφησα και αυτους περιθωριο να ερχονται απροειδοποιητα, δεν τους αφησα ποτε να ανακατευτουν στην οικογενεια μου και στο σπιτι μου, δεν τους εδωσα ποτε δικαιωματα.Εδω ...ετσι και η πεθερα μου κοντεψε να μας καβαλησει, φανταστειτε να της ειχα δωσει και θαρρος!!!!! Οπως ειπατε .........μακρυα και αγαπημενα ......και καθενας σπιτι του.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Εγω είμαι πολύ τυχερή σε αυτό το θέμα. Παρόλο που μένω μαζί με τα πεθερικά, πάνω κάτω τα σπίτια, ειδικά η πεθερά μου είναι πραγματικά ΑΨΟΓΗ! Κάποιες φορές βέβαια έχει πει την άποψή της για το μικρό αλλά πολύ διακριτικά. Στην αρχή που είχε πρωτογεννηθεί είχαν πάθει ένα κοκομπλόκο όλοι οι παπούδες αλλά τους έκοψα τον αέρα οπότε είματσε μέλι-γάλα. Περισσότερο πιστεύω ότι ανακατεύεται η μαμά μου σε μένα κι η πεθερά μου στην κόρη της λόγω θάρρους. Συμφωνώ ότι αν δεν κόψεις τον αέρα από νωρίς αργά ή γρήγορα θα υπάρχει ανακάτεμα. Ειδικά με τα παιδιά. Δερν ξέρω, νομίζω ότι κάτι παθαίνουν και θέλουν να μεταδώσουν όσα ήξεραν σαν μάνες, κάπου είναι λογικό αλλά έχουν περάσει και 30 χρόνια και κάποια πράγματα αλλάζουν. Στην τελική και 500 παιδιά να έχει μεγαλώσει μια γιαγιά, ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!χρονια πολλα με μια νεα χρονια γεματη υγεια και ευχαριστες ειδησεις!απειχα της συζητησης γιατι ημουν με ιωση εδω και μερες!κι εγω μενω σε τριπλοκατοικια,ο πεθερος μου στο ισογειο,η πιο ιδιορρυθμη απο τις 3 κουνιαδες στον πρωτο κι εμεις στον τριτο!με τον πεθερο μου τα παμε αψογα!μας εχει στηριξει κ μας στηριζει πολυ!ο αντρας μου περιμενει να μπει στην ειδικοτητα,ειμαστε με το μισθο μου μονο και φιλοξενουμαστε στο σπιτι μιας αλλης κουνιαδας(ναι ολη η οικοδομη γραμμενη στις κορες,ο γιος...την ευχη!)γιατι ο πεθερος καταλαβε πως επρεπε ναχε φροντισει και για το γιο κ τωρα δεν μπορει!η κουνιδα απο κατω λοιπον κανει ο,τι μπορει να μου σπασει τα νευρα!εμεινα εγκυος κ η αντιδραση στο νεο"αφου θελατε να μπειτε απο νωρις στα βασανα.."καναμε γαμο,βαψαμε το σπιτι πηραμε επιπλα δεν ηρθε καν αν θελουμε βοηθεια κι εγω με την κοιλια απεναντι!στον 7ο μπηκα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο λογω επιπλοκων γυρισα σπιτι κι ηρθε μετα απο 2ο μερες να με δει!εδωσα στο παιδι 2 ονοματα,της πεθερας που δε ζει κ ενος αγιου απο ταμα!στη γιορτη του αλλου αγιου ουτε τηλ δεν πηραν ολες οι κουνιαδες,στη γιορτη της πεθερας μεχρι κ φαγητα εφεραν!ελεγχος συνεχως με σχολια του τυπου"παλι σηκωσατε το σουπερ μαρκετ?παλι η μικρη στη μανα σου?σας ακουσα ποτε γυρισατε χθες βραδυ,ακουσα το καζανακι!"αλλα το μεγαλο μισος τοχει στη μανα μου,γιατι με βοηθαει με τη μικρη!με τον τροπο της εκανε τη μανα μου να νιωθει αβολα ακομη και ναρχεται σπιτι μου κ να με βοηθαει!επειδη εχαασε εκεινη τη μανα της,τα βαλε με τη δικη μου που ειναι υπερβολικα διακριτικη!τα νευρα μου εχουν σπασει,μας δημιουργει προβληματα ακομη κι αν τη συναντησουμε στη σκαλα με τον τροπο που θα μας χαιρετησει!τι να κανω?ξερω γλιτωνουμε το νοικι προς το παρον αλλα η δικη μου διαθεση μαυριζει,νευριαζω με το που μπαινω σπιτι!ο αντρας μου περιμενει να μπει στην ειδικοτητα να φυγουμε.καλυτερα λεει στο νοικι παρα να με βλεπει ετσι..η γνωμη σας???

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω πως οι γονεις μου ειναι παραπανω κι απο διακριτικοι,ερχονται μια στο τοσο στο σπιτι παντα αφου παρουν τηλεφωνο και συνηθως πηγαινουμε εμεις τη μικρη εκει για να κανωεγω τις δουλειες εδω και κυριως(κι σαυτο ηταν συμφωνος ο αντρας μου)για να μην ερχονται τετ α τετ με την κουνιαδα και στενοχωρεθουν απο τον αποτομο τροπο της!περασα ολη την εγκυμοσυνη με τις προετοιμασιες του γαμου και του σπιτιου αρνουμενη βοηθεια απο τη μανα μου για να μην ερχεταιι εδω κι ερχονται σε επαφη..α!εγω ειμαι 31 ετων,οι κουνιαδες ειναι 45 με 50 ετων η καθεμια με 3,3και 5 παιδια που τα δικα τους μιλησαν και περπατησαν απο 6 μηνων και το δικο μου που ειναι 13 μηνων τα κανει ολα αργα..δεν της εκανα τιποτε κακο για να μου φερεται ετσι!σε ολες φερθηκα σαν αδερφες,να παω φαγητα κ δωρα σε γιορτες,να χαρτζηλικωνω τα πιτσιρικια,να παω για καφε να μη με πουν οτι δεν τις καταδεχομαι..τι να πω..κουραστηκα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!χρονια πολλα με μια νεα χρονια γεματη υγεια και ευχαριστες ειδησεις!απειχα της συζητησης γιατι ημουν με ιωση εδω και μερες!κι εγω μενω σε τριπλοκατοικια,ο πεθερος μου στο ισογειο,η πιο ιδιορρυθμη απο τις 3 κουνιαδες στον πρωτο κι εμεις στον τριτο!με τον πεθερο μου τα παμε αψογα!μας εχει στηριξει κ μας στηριζει πολυ!ο αντρας μου περιμενει να μπει στην ειδικοτητα,ειμαστε με το μισθο μου μονο και φιλοξενουμαστε στο σπιτι μιας αλλης κουνιαδας(ναι ολη η οικοδομη γραμμενη στις κορες,ο γιος...την ευχη!)γιατι ο πεθερος καταλαβε πως επρεπε ναχε φροντισει και για το γιο κ τωρα δεν μπορει!η κουνιδα απο κατω λοιπον κανει ο,τι μπορει να μου σπασει τα νευρα!εμεινα εγκυος κ η αντιδραση στο νεο"αφου θελατε να μπειτε απο νωρις στα βασανα.."καναμε γαμο,βαψαμε το σπιτι πηραμε επιπλα δεν ηρθε καν αν θελουμε βοηθεια κι εγω με την κοιλια απεναντι!στον 7ο μπηκα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο λογω επιπλοκων γυρισα σπιτι κι ηρθε μετα απο 2ο μερες να με δει!εδωσα στο παιδι 2 ονοματα,της πεθερας που δε ζει κ ενος αγιου απο ταμα!στη γιορτη του αλλου αγιου ουτε τηλ δεν πηραν ολες οι κουνιαδες,στη γιορτη της πεθερας μεχρι κ φαγητα εφεραν!ελεγχος συνεχως με σχολια του τυπου"παλι σηκωσατε το σουπερ μαρκετ?παλι η μικρη στη μανα σου?σας ακουσα ποτε γυρισατε χθες βραδυ,ακουσα το καζανακι!"αλλα το μεγαλο μισος τοχει στη μανα μου,γιατι με βοηθαει με τη μικρη!με τον τροπο της εκανε τη μανα μου να νιωθει αβολα ακομη και ναρχεται σπιτι μου κ να με βοηθαει!επειδη εχαασε εκεινη τη μανα της,τα βαλε με τη δικη μου που ειναι υπερβολικα διακριτικη!τα νευρα μου εχουν σπασει,μας δημιουργει προβληματα ακομη κι αν τη συναντησουμε στη σκαλα με τον τροπο που θα μας χαιρετησει!τι να κανω?ξερω γλιτωνουμε το νοικι προς το παρον αλλα η δικη μου διαθεση μαυριζει,νευριαζω με το που μπαινω σπιτι!ο αντρας μου περιμενει να μπει στην ειδικοτητα να φυγουμε.καλυτερα λεει στο νοικι παρα να με βλεπει ετσι..η γνωμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...