Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχοπνευμονικη Δυσπλασια


Recommended Posts

Στις 27/5 γεννησα με καισαρικη την κορη μου ενω ημουν 24w και 6d. απο τοτε η μικρη ειναι στην μενν και γενικα εχουμε ξεπερασει τα πιο πολλα θεματακια μας, παραμενει μονο μια εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου και το καινουριο που προεκυψε σημερα. μερεσ προσπαθουν να την βγαλουν απο το βοηθητικο μηχανημα αλλα μετα απο λιγη ωρα κανει απνοιες και την ξαναβαζουν. σημερα μασ ανακοινωσαν απο το τηλεφωνο οταν πηραμε για ενημερωση πως η μπεμπα πασχει απο βρογχοπνευμονικη δυσπλασια. δεν μας ειπαν τπτ αλλο ουτε ποσο σοβαρο ειναι ουτε τπτ... εψαξα στο νετ και ειδα απο τι προκαλειται αλλα αυτο που με καιει ειναι αν πεθαινουν παιδακια απο αυτο το πραγμα... ειμαστε ενα μηνα και κατι μετα κι ακομα δεν ξερουμε αν θα την αγγιξουμε ποτε κι αν θα τα καταφερει να ερθει σπιτι... θελω να ειμαι ενημερωμενη για να μην αγχωνομαι αλλα αληθεια εχω ενα απιστευτο σφιξημο στη καρδια μου.

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ανδρομέδα, ούτε κι εγώ γνωρίζω σχετικά, αλλά από ότι γενικά γνωρίζω (γιατί μείναμε καιρό κι εμείς στην ΜΕΝΝ) τα σοβαρότερα προβλήματα τα βλέπουν κατ' ευθείαν, ενώ εσείς από όσα γράφεις έχετε σταθεροποιηθεί εδώ και καιρό. Εύχομαι και ελπίζω να ξεπεραστεί ανώδυνα και το γρηγορότερο δυνατό να πάτε σπίτι σας υγιείς. Η θετική μας σκέψη είναι μαζί σας..:)

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα για τα καλα σας λογια... η γιατρος σημερα μας ειπε οτι την βλεπει καλα απλα θα αργησουμε να βγουμε απο τον βοηθητικο αναπνευστηρα, το καλο ειναι οτι αρχισε να παιρνει γραμμαριακια και λενε οτι αυτο γενικα θα την δυναμωσει... απο 820 που γεννηθηκε τωρα ειναι 1200 :). μακαρι να πανε ολα καλα... αχ σημερα την αγγιξα πρωτη φορα.... ξετρελλαθηκα... ηταν μπρουμητα και δεν τρομαξε καθολου... της χαιδεψα την πλατουλα και κουρνιασε σαν γατακι και το ευχαριστιοταν... σαν βελουδο ειναι η κουκλιτσα μας... αχ αντε να δουμε...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι γρηγορα να γινετε περδικι και να την παρετε σπιτι σας!!!!! Δεν εχουν υπεροχα απαλο δερμα;;;; και γω την πρωτη φορα που την αγγιξα στη θερμοκοιτιδα εμεινα!!!! τοσο απαλη...Αχ...σας ευχομαι ειλικρινα τα καλυτερα...δεν ξερω τιποτε γι αυτο που ρωτας, ομως ειμαι σιγουρη οτι αν ηταν κατι σοβαρο ή επικινδυνο θα σας ειχαν ηδη προετοιμασει, δεν μασανε τα λογια τους στις μενν, ισα ισα που τα διεκτραγωδουν περισσοτερο τα πραγματα!!!! Υπομονη καλη μου και σε λιγο θα εχεις την πριγκιπισσα σου αγκαλια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι το συντομότερο να έχεις αγκαλίτσα το κοριτσάκι σου στο σπιτάκι σας και να είναι υγιέστατο και όλα να ξεχαστούν.:lol:

 

κ εγω αυτα ακριβως θελω να σας ευχηθω μεσα απο την καρδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομεδα, το ποσο χρονικο διαστημα θα χρειαστει η κορη σου εξαρταται πολυ απο το ποσο εντονο ειναι αυτη η βοηθεια που χρειαζεται απο τον αναπνευστηρα. Το προβλημα ειναι οτι το μηχανημα ειναι ο λογος της BPD αλλα αν δεν αναπνεουν μονα τους δεν γινετε βεβαια χωρις αυτο. Αν εχεις αλλες ερωτησεις ρωτα με .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να συμπληρωσω ειναι οτι ειναι παρα πολυ συμαντικο να επιμενεις καθε μερα να χαιδευεις το μωρο σου και να του μιλας και να τραγουδας. Κανει καλο για σενα ομως και πιο καλο ακομα στο μωρο. Κανονικα θα επρεπε καθε μερα να βγει απο την θερμοκοιτηδα να περασει τουλαχιστον δυο ωρες στο στηθος σου. Ξερω οτι στις περισσορερες κλινικες στην Ελλαδα δεν γινεται αυτο. Δυστιχος γιατι ειναι σαν τροφιμα για το μωρο. Αν δεν γινεται αυτο που λεμε κανγγουρουινγ, να κρατας καλα το κεφαλακι της με το ενα χερι και με το αλλο τα ποδαρακια της. Θα δεις ποσο θα ηρεμησει και το απολαμβανει. Οταν την χαιδευεις να την πιανεις καλα με ολο σου το χερι και να βαλεις λιγη πιεση. Στα προωρακια δεν τους αρεσει να τα χαιδευουν πολυ απαλα με το ενα δαχτυλο.

Επισεις ρωτα αν μπορεις να της φερεις ενα CD-Player με μουσικη που ακουσες στην εγγυμοσηνη. Και αυτο θα της αρεσει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη αναπνεει και μονη της αλλα μετα απο λιγες ωρες κανει πολλες απνοιες και την ξαναβαζουν στο cpap... θελουμε πολυ να την χαιδευουμε αλλα ακομα φοβομαστε μικροβια κλπ γιατι μια λοιμωξη θα μας κανει μεγαλη ζημια σε αυτη την φαση... για cd player ουτε λογος εκει μεσα... εδω δεν μας ενημερωνουνε σωστα μουσικες θα μας αφησουν να βαζουμε στην εντατικη? ειναι λιγο ξυνοι καποιοι γιατροι εκει μεσα... μακαρι να μπορουσαμε να περναμε λιγο παραπανω χρονο μαζι της... στο μισαωρο δεν προλαβαινουμε τπτ.. μεχρι να μπουμε να ενημερωθουμε και να την δουμε μας διωχνουν... παντως η πιεση οντως της αρεσε... την χαιδευα στην πλατη με ολη την παλαμη μου... βρε μελτεμι εσυ που απο οτι φαινεται ξερεις 2 πραγματα παρα πανω μπορει να πεθανει απο βπδ? η να την παρουμε σπιτι με οξυγονα κλπ?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Ανδρομεδα, αν καταλαβα καλα η κορη σου ειναι μονο στο CPAP. Τοτε δεν ειναι και τοσο σοβαρη η κατασταση. Εμεις πολλες φορες εχουμε προωρακια που γεννιουντε τοσο μικρα. Τοτε πολλες φορες εχουν και BPD. Δυστιχως απο αυτο καμια φορα υπαρχουν και μωρακια που δεντα καταφερνουν. Αλλα αυτα ειναι σε πολυ πιο σοβαρη κατασταση.Δηλαδη οταν ειναι μηνες στον αναπνευστηρα διασολημενα με μεγαλη πιεση της μηχανης τοτε σιγα σιγα πασχει και η καρδια. Καμια σχεση ομως με το δικο σου που κανει CPAP και απλος κανει απνοιες. Αν μετραω καλα τωρα εκλεισε 31 εβδομαδες. Ειναι φυσιολογικο να κανει απνοιες. Αν το παρακανει της ξαναβαζουν CPAP. Ειναι σαν να κανει προπονηση. Και οτι βαζει βαρος ειναι ενα πολυ καλο συμαδι.

Τα μικροβια μην τα φοβασε . Τα επικυνδινα μικροβια ειναι αυτα που ειναι στο νοσοκομειο. Εσυ οταν πλενεις καλα τα χερια δεν φερνεις τιποτα εκει μεσα. Σε μας επιδρεπουνται και τα αδελφακια και αλλοι συγγενεις βεβαια μονο μαζι με την μαμα η τον μπαμπα, εχουμε 24 ωρες επισκεπτηριο και μωρακια εχουν και μουσικη και αρκουδακια και τους σκεπαζουμε με μια φανελλα που φορουσε η μαμα για να εχουν την μυροδια της που τους ηρεμει. Και σε σχεση με την Ελλαδα η νοσοκομειακες λυμοξεις μας ,υπαρχουν δυστιχως οποος σε ολες της χωρες, αλλα ειναι πολυ λιγοτερες. Δηλαδη στην Ελλαδα που ειναι τοσο αυστηρη με τους γονεις, εχουν το πιο μεγαλο προβλημα με τις λιμοξεις. Πιστευω οτι αυτο δειχνει οτι η επαφη γονεας και μωρα δεν φταιει σε αυτο.

Μην στεναχοριεσε τοσο πολυ για την κορη σου (ευκολα το λεω, ξερω). Αλλα τα προωρακια εχουν τον δικο τους ρυθμο.Δυο βημματα μπροστα και ενα πισο. Ειναι μεσα στο προγραμμα αυτα. Δοσε της ολη την αγαπη και την δυναμη σου.

Στην διαθεση σου. Δοσε της χαιρετισμους απο την Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

αχ να σε εχει ο θεος καλα ηρεμησα λιγακι... και στο cpap κανει απνοιες αλλα οχι πολλες... σημερα αφησε μια νοσοκομα υπονοιες οτι παιζει οταν την παρω σπιτι να εχει οξυγονο ακομα... ελπιζω να μην μας κανουν τετοιο χουνερι... σημερα ηταν ανασκελα και μου τα διωχνε τα χερια. πηγα να την πιασω οπως μου πες αλλα ηταν ηδη αρκετα ταραγμενη και εβαλε για λιγο τα κλαματα και μετα αρχισε τις απνοιες και την αφησα τελειως... γμτ αν το μωρο δεν το χεις αγκαλια να ακουει τον χτυπο της καρδιας σου πως θα ηρεμησει? να ειμαι ειλικρινης ζηλευω το συστημα που εχετε εκει... μολις τελειωσω τη σχολη [νοσηλευτικη] θα κηνυγησω ειδικοτητα παιδιατρικης να μπω σε μενν μπας και μπορω να βοηθησω κανενα γονιο κι εγω

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσε οταν κλαιει στην αρχη οταν την χαιδευεις. Αφου δεν την εχεις αγγιξει πολλες φορες δεν ξερει τι θα κανεις. Που να ξερει οτι δεν θα την τριπισεις. Αν δεν της αρεσει να πιασεις το ποδι οταν ειναι ανασκελα μπορεις να βαλεις ενα χερι στο στηθος και ενα στο κεφαλι. Μην ξεχνας εσυ εισαι το πιο σπουδαιο ατομο για το παιδι σου, ουτε νοσοκομες ουτε ιατροι δεν ειναι. Και ας θελουν να το πιστεψουν.

Πες μου κατι. Ποσο οξυγονο εχει η κορη σου ακομα.Απο αυτο εξαρταται λιγο αν θα χρειαστει για πολυ καιρο οξυγονο. Το καλο ειναι οτι μεγαλονοντας οι πνευμονες φτιαχνουντε και περναιει σιγα σιγα αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

στο 23% το εχουνε ρυθμισμενο. πιστευω οτι σιγα σιγα θα με συνηθησει και θα χαιρεται οταν την χαιδευω

ελπιζω τουλαχιστον. [συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα εκει μεσα δεν μας λενε σχεδον τπτ]

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Τι καλα τα νεα σου. 23 % δεν ειναι τιποτα. Στον κανονικο αερα ειναι 21 % . Δηλαδη σχεδον τιποτα το 23 %. Απλος χρειαζεται λιγο το αερακι που βγαινει να μην ξεχνιεται. Δεν ξερω γιατι σου λενε για οξυγονο για το σπιτι αν δεν εχουν σκοπο να σου την δοσουν αυριο. Μην ανησυχεις καθολου ολα θα πανε καλα.

Χαιρομαι για τα επαγγελματικα σου σχεδια. Μακαρι να το κανεις. Κι εγω εχω καποια σχεδια σχετικα πανω σε αυτο το θεμα. Θα σου τα πω μεσων ΠΜ αν σε ενδιαφερει. Οταν διαβαζω σε αυτο το FORUM βλεπω οτι οι γονεις εχουν πολυ λιγα δικαιωματα οταν τα παιδια τους αρρωσταινουν. Πιστευω οτι χρειαζεται μια αλλαγη σε αυτο το θεμα. Οταν μπεις σε μια κλινικη δεν μπορεις να δικαιοματα σαν γονεις να τα αφησεις στην εισοδο. Γραψε μου και αλλα νεα και ερωτησεις οποτε θες. Δεν εχω κανενα προβλημα να σου απαντησω. Χαιρομαι οταν μπορω να σε βοηθησω λιγακι. Φιλικα Χαϊκε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι γρηγορα να παρετε την κουκλα σας στο σπιτι και να ξεχασετε ολααααααα!!!!!

ειναι σιγουρα δυνατη και θα τα καταφερει, σας ευχομαι τα καλυτερα για τη συνεχεια και γρηγορα να ειστε ολοι μαζι αγκαλιτσα στο σπιτακι σας!!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομεδ, μου θύμισες τα δικά μου!!! Έχει περάσει 1 χρόνος, αλλά ακόμα θυμάμαι και τις παραμικρές λεπτομέρειες. Εμένα ο μικρούλης μου γεννήθηκε 25 εβδομάδων και ήταν διασωλημένος (όχι cpap) 3μιση μήνες. Μετά μπήκε στο cpap και μετά από καιρό στο lowflow. Και εμάς είχε BPD (βρογχοπνευμονική δυσπλασία), η οποία δημιουργείται από την μεγάλη παραμονή του μωρού στο οξυγόνο. Και εμείς τον πήραμε σπίτι με οξυγόνο (τραυματική εμπειρία). Αυτό που εγώ σε συμβουλεύω, δεν ξέρω που την έχεις την πριγκίπισσά σου, είναι να προσπαθήσεις να την πας σε δημόσιο νοσοκομείο και ειδικότερα στην Β ΜΕΝΝ του Αγία Σοφία. Είναι πιο έμπειροι και για αυτούς αυτές οι περιπτώσεις είναι παιχνιδάκι. Όταν νοσηλευτήκαμε στην ΒΜΕΝΝ (μας έκανε άπνοια στο σπίτι ένα βράδυ και τον μεταφέραμε με το ΕΚΑΒ) καταλάβαμε την διαφορά. Σε δύο μέρες δεν είχε οξυγόνο και του είχαν κόψει και τα εισπνεόμενα. Όταν μου είπαν ότι θα τον πάρω σπίτι χωρίς οξυγόνο έκλαιγα όλη μέρα!

Σου εύχομαι τα καλύτερα για την μπουμπού σου!

Link to comment
Share on other sites

μαρουλιζου μου στο αλεξανδρα ειναι η μπεμπα και σε γενικες γραμμες δεν εχω καποιο μεγαλο παραπονο απο εκει... οταν το πηρες στο σπιτι νοικιασες οξυγονο? να υποθεσω οτι εισασταν μονιμως απο πανω του ε? με την απνοια πως την παλεψατε? εγω τρεμω οτι θα μου κανει καμια και δεν θα την παρω χαμπαρι... ρωτησα σημερα αν υπαρχει οντως περιπτωση να την παρω με οξυγονο [δοξα το θεο ηταν η καλη γιατρινα] και μας ειπε πως πιστευει πως οχι αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που εχει συμβει κι αυτο... τεσπα εχουμε ακομα καιρο μεχρι να παρει κι αλλα γραμμαρια η μπεμπα [1270 σημερα] ελπιζω μεχρι τοτε να εχει παρει τα πανω της....

 

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες...

μαρουλιζου να χαιρεσαι τον γιο

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

μαρουλιζου μου στο αλεξανδρα ειναι η μπεμπα και σε γενικες γραμμες δεν εχω καποιο μεγαλο παραπονο απο εκει... οταν το πηρες στο σπιτι νοικιασες οξυγονο? να υποθεσω οτι εισασταν μονιμως απο πανω του ε? με την απνοια πως την παλεψατε? εγω τρεμω οτι θα μου κανει καμια και δεν θα την παρω χαμπαρι... ρωτησα σημερα αν υπαρχει οντως περιπτωση να την παρω με οξυγονο [δοξα το θεο ηταν η καλη γιατρινα] και μας ειπε πως πιστευει πως οχι αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που εχει συμβει κι αυτο... τεσπα εχουμε ακομα καιρο μεχρι να παρει κι αλλα γραμμαρια η μπεμπα [1270 σημερα] ελπιζω μεχρι τοτε να εχει παρει τα πανω της....

 

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες...

μαρουλιζου να χαιρεσαι τον γιο

 

Ανδρομέδα μου, ναι, το οξυγόνο το είχαμε νοικιάσει. Όχι μόνο είμασταν από πάνω του, αλλά δεν κοιμόμασταν την νύχτα καθόλου. Ελπίζω να μην χρειαστεί να την πάρετε στο σπίτι με οξυγόνο, αλλά αν τελικά γίνει, να ξέρεις ότι μαζί με το οξυγόνο θα έχεις και οξύμετρο το οποίο όπως γνωρίζεις, μετράει παλμούς καρδιάς και το βασικότερο τον κορεσμό της μικρής. Αυτό έχει και alarm, οπότε μην ανησυχείς, θα χτυπήσει μόλις υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Έτσι καταλάβαμε και εμείς την άπνοια.

 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, να μην χρειαστεί να την πάρετε με οξυγόνο, αν και είμαι σίγουρη ότι δεν θα την πάρετε με οξυγόνο, γιατί από ότι είπες δεν φαίνεται το παιδί να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν ξέρω με το Αλεξάνδρας τι παίζεται, αν δηλαδή σας αφήνουν να φέρεται εξωτερικό γιατρό, αλλά αν σας αφήνουν, καλό είναι να καλέσετε έναν παιδοπνευμονολόγο να το δει και να τους πει κάποια πράγματα παραπάνω. Εμάς τον φέρανε από μόνοι τους στο ιδιωτικό που είμασταν, γιατί είχαν σηκώσει τα χέρια ψηλά. Αυτό που δεν σε ρώτησα, είναι πίνει γάλα, ή είναι με παρεντερική?

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομεδα σου ευχομαι συντομα να την παρεις και αγκαλιτσα και στο σπιτι σας. Εχοντας παραμονη πανω απο 4 μηνες στην ΜΕΝΝ και γνωριζοντας καλα απο απνοιες στην μπεμπουλα μας οπου εφτασε μεχρι και τα 540 γραμμαρια.Τα πραγματα ομως ηρθαν ως εξεις επρεπε να υπαρχει μια φιαλη οξυγονου στο σπιτι και μια στο αυτοκηνιτο για την μεταφορα της απο το Νοσοκομει στο σπιτι για να μπορεσουνε να μας την δωσουνε.Σε καμια περιπτωση δεν ειχα σκευτει οτι θα μπορουσανε να μου δωσουν το παιδι μου χωρις να εχει φτασει στο 21%να αναπνεει κια χωρις την βοηθεια τον μηχανηματων αλλα και ουτε και εγω η ιδια να μην εχω λαβει τα μερτα μου οπου θα επρεπε να το αντιμετοπισω αν θα χριαζοτανε μονη μου .Τελικα ομως δεν χρειαστικε καμια φιαλη οξυγονου απλα ηξερα οτι ημουνα ασφαλης.Πρεπει να κατλαβεις οτι εισαι σε μια μοναδα με πανεπιστιμιακους γιατρους με μεγαλη εμπειρια στα προωρα τωρα αν η μια γιατρος ειναι γλυκια η αλλη πικρη και η αλλη γλυκοξυνη μην σε απασχολη καθολου και εγω τα περασα ολα αυτα αλλα ειχα καταφερει να μπορω να εχω την αληθινη ενιμερωση και αυτο πραγματικα μου ελεγαν και οχι αυτο που θα ηθελα να ακουσω για να μην στεναχωριεμαι.Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και να ξερεις οτι και οι γιατροι ειναι πανω απο ολα ανθρωποι και αυτοι θελουν το καλυτερο.

Helen

Link to comment
Share on other sites

το οξυγονο μας σημερα πηγε παλι στο 30% αλλα καλυτερα γιατι ετσι κανει λιγοτερες απνοιες... η πατατουλα μας πινει μονο γαλα 19ml ανα διωρο... για να φερω γιατρο απεξω να την δει το σκεφτομαι γιατι μπορει οι γιατροι εκει να πουν οτι δεν τους εμπιστευομαι και να σταματησουν να πολυασχολουνται με την μικρη... δεν μας λενε ψεματα οι γιατροι ελενη απλα μερικοι απο αυτους επιλεγουν να μη μας πουν καποια πραγματα γιατι θεωρουν οτι ειναι περιττο απο την στιγμη που δεν μπορει να γινει κατι και μπορει να μας αγχωσουν αδικα... το θεμα ομως ειναι οτι το μονο που μπορουμε αυτη τη στιγμη να κανουμε ειναι να ενημερωνομαστε οποτε αν ειναι κι αυτο μισο φασκελοκουκουλωστα... τα χαδακια μας τα σταματησαμε γιατι παιζουν πολλες λοιμωξεις εκει αυτο τον καιρο και ειπαμε ας μην το διακινδυνευσουμε... κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση και που μοιραζεστε τις εμπειριες σας μαζι μου...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομεδα κανε υπομονη και δειξε εμπιστοσυνη στους γιατρους του Αλεξανδρας. Ξερω οτι δεν ειναι ολοι ιδιαιτερα ομιλιτικοι αλλα κανουν το καλυτερο για τα μωρα. Και εγω ειμαι υπερ του να μην βαζετε χερακια πολλα ακομα μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση του παιδιου και να πλησιασει τα δυο κιλα. Και εγω τοτε που γεννησα λυσσαγα να πιασω το μωρο μου αλλα δεν το ρισκαρισα οσο ηταν ευαλωτο. Η υπευθυνη παιδιατρος εκει ειναι πολυ καλη και προσπαθησε να ενημερωνεσαι απο την συγκεκριμενη. Ελενη την λενε νομιζω θα θυμηθω να σου γραψω και το επιθετο. Ειναι η πιο ηλικιωμενη και εμπειρη.

 

Θα δεις που ολα καλα θα πανε και βγειτε με το καλο. Το να παρεις το παιδι σπιτι με το οξυγονο το θεωρω απιθανο καθως δεν ειναι τακτικη του Αλεξανδρας αυτη. Πρωτα θα καταφερει να βγει απο το οξυγονο μετα θα αρχιζει να σιτιζεται απο εσενα καθημερινα και μετα θα σου δωσουν το οκευ να φυγετε. Υπομονη κουραγιο και ολα θα πανε καλα θα δεις!!!!!!! Τα προωρα εχουν δυναμεις που δεν μπορει κανεις να φανταστει αν δεν περασει απο μοναδα εντατικης προωρων.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα απο το νοσοκομειο εξαλλη και συντετριμμενη ταυτοχρονα... η δικη μου η μπεμπουλα ειναι μια χαρα αλλα το μωρο στην ακριβως διπλανη θερμοκοιτιδα ειχε πεθανει... το μωρο ειχε serratia που του ειχε εξελιχθει σε πολλα προβληματα... εκτος λοιπον που εγινε αγγελακι μας βαλανε για επισκεπτηριο και το αψυχο κορμακι του ηταν ακομα στην θερμοκοιτιδα διπλα στην δικια μου... θελετε να σας πω λοιπον τι πιστευω για τους γιατρους του αλεξανδρα? οτι ειναι τουλαχιστον απαραδεκτοι [μπορω να πω χειροτερα αλλα σεβομαι το φορουμ]... αν ηταν το δικο τους παιδι θα το αφηναν ετσι νεκρο στη θερμοκοιτιδα? και εκτος αυτου δεν θα επρεπε να το παρουν το ψυχουλακι μου πριν μπουμε εμεις μεσα η να μας ενημερωσουν και να μην μας βαλουν? το μωρο σιγουρα δεν πεθανε λιγο πριν μπουμε γιατι οι γονεις του δεν ειχαν ερθει για επισκεπτηριο οποτε ηταν ενημεροι λογικα και πενθουσαν στο σπιτι... ο θεος αποφασιζει τι ειναι καλυτερο για τα μωρα μας και ισως αυτο το αγγελακι να το πηρε κοντα του για να μην ταλαιπωριεται... αλλα η συμπεριφορα των γιατρων ηταν απαραδεκτη... σημερα δεν εκανα θεμα γιατι ημουν σοκαρισμενη και κοιταγα πιο πολυ εκεινο παρα την κορη μου... αυριο ομως θα γινει της μουρλης εκει μεσα... απο την στιγμη που βγηκα απο την μενν μεχρι τωρα κλαιω κι εχω συνεχεια στο μυαλο μου την εικονα του μπεμπουλη που καθοταν νεκρος στην θερμοκοιτιδουλα του στραμμενος προς εμενα...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...