Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΜΝΙΑΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ!


EUGENI

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα,

 

θα ηθελα αν ξερει καποια να με ενημερωσει για το συνδρομο αμνιακων ταινιων!

Γεννηθηκε το ανηψακι μου με δυσπλασια στα ακρα και μας ειπαν οτι οφειλετε σε συτο το συνδρομο!

Αν εχετε καποια εμπειρια η εχετε ακουσει κατι,θα ηθελα να με ενημερωσετε....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυσπλασία σε όλα τα άκρα; Μήπως να απευθυνθείτε στο ΚΑΤ άμεσα;

 

Εύχομαι να σας ζήσει το παιδάκι και το χαίρεστε. Να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Στο δεξι χερακι τα τρια δαχτυλακια ειναι μισα και ενωμενα μεταξυ τους και στο δεξι ποδαρακι δεν εχει καθολου δαχτυλακια!

Ευτυχως ειναι γερο και δεν εχει κατι αλλο....

Εχουμε πολλα ραντεβου με γιατρους και στο ΚΑΤ για να παρουμε γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

διορθωνετε με καποια επεμβαση ?

κριμα μεν, αλλα τουλαχιστον ειναι καλα κατα τα αλλα το παιδακι

ειχαν παρατηρηθει οι ταινιες απο πριν?

πριν απο ενα χρονο γεννηθηκε μια μπουμπου με αυτο το φαινομενο

αλλα ευτυχως ηταν σε τετοιο σημειο που δεν επηρεαστηκε καθολου το παιδακι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φίλη μου ανακάλυψε ό,τι έχει ταινία στον 5ο μήνα στην εξέταση της β επιπέδου,

ο γιατρός εξέτασε εξονυχιστικά τα άκρα του παιδιού και ευτυχώς δεν είχε επηρεαστεί τίποτα,η ζημιά γίνεται στο πρώτο τρίμηνο απ'ότι της είπε και ό,τι αν ήταν να είχε γίνει κάτι θα ήταν ήδη αργά,το παιδί πολλές φορές κινείται και μπερδεύονται τα άκρα του στη ταινία(σαν κλωστή) και έτσι δεν αναπτύσσονται φυσιολόγικά.όσο περιορίζεται ο χώρος μέσα στη μήτρα τόσο μειώνονται οι πιθανοτητες για να μπλεκτεί το παιδί.Εκείνη μέχρι να το γεννήσει και να το δει δεν είχε ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.

Οι γιατροι ειπαν πως αυτο με τις ταινιες μπορει να γινει σε οποιοδηποτε μηνα της εγκυμοσυνης....ακομα και πριν τη γεννα!

Υπαρχουν και χειροτερες περιπτωσεις οπου μπορει να κοψουν ακομα και ολοκληρο χερι η ποδι....

Δεν ξερω πια τι να πιστεψω και αν ηταν και λαθος του γιατρου που δεν το ειδε?

Εγω αυτο δεν το ειχα ξανακουσει....

Σημασια εχει οτι ειναι καλα στην υγεια του.Οι γιατροι που το ειδαν ειπαν οτι ειναι πολυ μικρο για να γινει επεμβαση στα ακρα τωρα, μετα το χρονο θα το ξαναδουν...

Τι να πω.....ευχομαι ολα τα παιδια του κοσμου να ειναι γερα, γιατι τωρα τελευταια ολο δυσαρεστα ακουω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ασε! τα ειχα διαβασει περσυ....σοκ και δεος

ευτυχως η αναμενομενη τοτε μπουμπουκα ηταν απο τις τυχερουλες

η ταινια ηταν χαμηλα και την εσπρωξε στην ακρη της μητρας οπως μεγαλωνε χωρις να την επηρεασει καθολου

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ασε! τα ειχα διαβασει περσυ....σοκ και δεος

ευτυχως η αναμενομενη τοτε μπουμπουκα ηταν απο τις τυχερουλες

η ταινια ηταν χαμηλα και την εσπρωξε στην ακρη της μητρας οπως μεγαλωνε χωρις να την επηρεασει καθολου

 

Μπραβο, παλι καλα!!!!

Ξερεις τι ειναι να βλεπεις ενα κουκλακι υγιεστατο και οταν βλεπεις το χερακι του και το ποδαρακι του να σπαραζει η καρδια σου και να λες γιατι??????

Αλλα απαντηση καμια....ηταν να γινει λενε ολοι!!!

Link to comment
Share on other sites

ευγενι, αμα ειναι χερακι μονο, τι να πεις ρε κουκλα μου, μακαρι να διορθωνεται με μια εγχειρησουλα

 

στη νονα μας οταν γεννηθηκε ο μεγαλος της , ειδαμε ενα κακοφτιαγμενο αυτακι

ενταξει λεμε θα φτιαξει δε πειραζει

αλλα εκρυβε και αλλα απο πισω που φανηκαν σιγα σιγα

 

σιγουρα το καλυτερο θα ηταν να μη συνεβαινε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως δεν ειναι μονο το χερακι, που κι εγω πιστευω ειναι πιο ευκολο να το φτιαξουν αργοτερα....

Το δυσκολο ειναι το ποδι που δεν εχει καθολου δαχτυλακια...

Τελος παντων εγω λεω Δοξα Το Θεο που ειναι ολα τα αλλα καλα...ολα θα γινουν!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοριτσακι!

Μενουν επαρχια τα παιδια και εχουν ερθει Αθηνα για να το δουν οι γιατροι...μενουν στο σπιτι μας!

Οι γονεις ειναι καπως καλυτερα απο τις πρωτες μερες....ειναι μιας εβδομαδας η μικρουλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι στιγμης ολες οι εξετασεις εχουν βγει ολες πολυ καλες, ειναι υγιεστατη η μικρουλα μας!

Γι'αυτο λεω ολα τα αλλα σιγα-σιγα θα διορθωθουν...

Σε ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο εβδομαδες εκανα την αυχενική διαφάνεια και ενώ όλα ήταν καλά αναφορικα με Down κ.λ.π., ο γιατρος εντόπισε μια αμνιακή ταινία. Εγώ φυσικά δεν ήξερα τι είναι, αλλα ο γυναικολόγος μου δεν σχολίασε καν το εύρημα αυτό. Εγώ βέβαια φαγώθηκα να το ψάξω στο internet! Το μόνο που μπόρεσα να βρω για το συνδρομο των αμνιακών ταινιών είναι ότι είναι αρκετά σπάνιο και μπορεί να προκαλέσει ακρωτηριασμούς του εμβρύου ή ακόμα και ενδομήτριο θάνατο, ενώ τα αίτια δεν είναι γνωστά. Θορυβήθηκα απίστευτα και εννοείται πως μίλησα αμέσως με το γυναικολόγο μου. Ο ίδιος με καθησύχασε, μου είπε να το βγάλω από το μυαλό μου και να μην καθομαι και διαβάζω ό,τι υπάρχει στο internet. Πιστεύω βέβαια ότι αλλο είναι να υπάρχει μια ταινία και άλλο το σύνδρομο. Σήμερα πάντως που έχω ραντεβού θα το συζητήσω ξανά. Η αλήθεια είναι πως το έχω πάντα στο μυαλό μου και το μόνο που σκέφτομαι είναι να είναι καλά το μωράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Και εγώ παρακαλάω να πάνε όλα καλά και να είναι το αγγελούδι μου υγιές και αρτιμελές. Εύχομαι τα καλύτερα για όλα τα μωράκια του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο εβδομαδες εκανα την αυχενική διαφάνεια και ενώ όλα ήταν καλά αναφορικα με Down κ.λ.π., ο γιατρος εντόπισε μια αμνιακή ταινία. Εγώ φυσικά δεν ήξερα τι είναι, αλλα ο γυναικολόγος μου δεν σχολίασε καν το εύρημα αυτό. Εγώ βέβαια φαγώθηκα να το ψάξω στο internet! Το μόνο που μπόρεσα να βρω για το συνδρομο των αμνιακών ταινιών είναι ότι είναι αρκετά σπάνιο και μπορεί να προκαλέσει ακρωτηριασμούς του εμβρύου ή ακόμα και ενδομήτριο θάνατο, ενώ τα αίτια δεν είναι γνωστά. Θορυβήθηκα απίστευτα και εννοείται πως μίλησα αμέσως με το γυναικολόγο μου. Ο ίδιος με καθησύχασε, μου είπε να το βγάλω από το μυαλό μου και να μην καθομαι και διαβάζω ό,τι υπάρχει στο internet. Πιστεύω βέβαια ότι αλλο είναι να υπάρχει μια ταινία και άλλο το σύνδρομο. Σήμερα πάντως που έχω ραντεβού θα το συζητήσω ξανά. Η αλήθεια είναι πως το έχω πάντα στο μυαλό μου και το μόνο που σκέφτομαι είναι να είναι καλά το μωράκι μου.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να αποκτησεις ενα γερο μωρακι!

Ολα θα πανε καλα, θα δεις....

Link to comment
Share on other sites

Eugeni, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Είμαι αισιόδοξη και πιστεύω πολύ σ'αυτή την εγκυμοσύνη μιας και έχω περάσει από 40 κύματα για να φτάσω σ'αυτό το σημείο. Ανάμεσα σε διάφορα που πέρασα, το χειρότερο ήταν μια παλίνδρομη κύηση που είχα 2 μήνες πριν μείνω έγκυος στο μωρο που κυοφορώ τώρα. Νιώθω όμως και ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά :-).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυστυχώς, το δικό μου μωράκι, η μπεμπούλα μου, δεν τα κατάφερε. Αφού πολέμησε με διάφορα προβλήματα, έφυγε 5,5 μηνών από ένα τελείως τυχαίο γεγονός, την περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Εχουν περάσει 40 ημέρες από τότε. Θεωρούμαι λεχώνα, αλλά μωρό δεν εχω. Ειναι τόσο δύσκολο. Τώρα και τα δυο μου μωρά είναι αγγελούδια.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλα τα μωράκια του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το δικό μου μωράκι, η μπεμπούλα μου, δεν τα κατάφερε. Αφού πολέμησε με διάφορα προβλήματα, έφυγε 5,5 μηνών από ένα τελείως τυχαίο γεγονός, την περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου. Εχουν περάσει 40 ημέρες από τότε. Θεωρούμαι λεχώνα, αλλά μωρό δεν εχω. Ειναι τόσο δύσκολο. Τώρα και τα δυο μου μωρά είναι αγγελούδια.

Εύχομαι τα καλύτερα για όλα τα μωράκια του κόσμου.

 

Λυπάμαι κορίτσι μου! ¨Ολα για τους ανθρώπους είναι!

 

Ευχομαι να αποκτήσεις σύντομα το μωράκι που τόσο επιθυμεις! Και να είναι υγιές και τυχερό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...