Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξέρει κανείς να μου πεί για εξωσωματική στο Έλενα ;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γνωρίζει καμία τον Γάβαρη και τον Παπαριστείδη απο το τμήμα υπογονιμότητας στο Ελενα;Αν ναι , μεταξύ των δύο ποιός είναι καλύτερος;

Κοριτσάκι δεν γνωρίζω κανέναν από αυτούς και με ενδιαφέρει όμως πολύ να απευθυνθώ και εγώ γιατί έχουμε πρόβλημα με το σπερμοδιάγραμμα!!!!

Όταν μάθεις περιμένω περισσότερες λεπτομέρεις, αμ δηλαδή ασχολούνται και με ανδρολογικά προβλήματα και τηλ κλπ!!!

Η πεθερά μου μου είπε για μια γνωστή της ότι έκανε εξωσωματική στον Παπαριστείδη (είμαστε από επαρχία) και μια κοπέλα εδώ μέσα έκανε εξωσωματική σε αυτόν. Εμείς πάμε σε κάποιον του τμήματος υπογονιμότητας του Αλεξάνδρα, αλλά έξω στο ιατρείο του.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Απο ο,τι γνωρίζω ασχολούνται και με ανδρολογικά προβλήματα αλλά δεν γνωρίζω κανέναν απο τους δύο.Αν μάθω κάτι άλλο θα σε ενημερώσω.Ελπίζω πάντως να μας διαφωτίσει κάποια κοπέλα απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που πηγαίνεις εσύ είναι καλός;Γιατί θέλεις να αλλάξεις;

Δεν θέλω να αλλάξω, να πάρω δευτερη γνώμη θέλω.....

Εμείς την άλλη βδομάδα τελειώνουμε τον "έλεγχο", εξετάσεις κλπ σε αυτός εδώ και θα μας πει οριστικά τι να κάνουμε, θεραπεία ή εξωσωματική....

Επειδή όμως τον βλέπω να χρησιμοποιεί κάπως πρωτόγονες μεθόδους (μικροσκόπιο κλπ) ήθελα να πάω και σε κάποιον άλλο να πάρω και άλλη γνώμη!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου vasov. Λοιπον με τον Γαβαρη εχει κανει 2 εξωσωματικές συναδελφος μου και πετυχαν με την πρωτη!! Γενικα ειναι ευχαριστημενη αν και ειναι απο τους γιατρους που δε λενε πολλα. Ο Παπαριστειδης πρεπει να ειναι ο επικεφαλης της μοναδας εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vasov. Λοιπον με τον Γαβαρη εχει κανει 2 εξωσωματικές συναδελφος μου και πετυχαν με την πρωτη!! Γενικα ειναι ευχαριστημενη αν και ειναι απο τους γιατρους που δε λενε πολλα. Ο Παπαριστειδης πρεπει να ειναι ο επικεφαλης της μοναδας εκει.

 

 

επικεφαλής της ομάδας στο Έλενα είναι ο Γιαννακόδημος :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα pavivi, το ξερω για τον Γιαννακοδημο, αλλωστε σε αυτον πηγαινω , απλα μου ειπε οτι απο την νεα χρονια δεν θα αναλαβει τοκετους.Ενδιαφερεται μια φιλη μου και θελει τον ιδιο γιατρο που θα την βοηθησει να συλλαβει να τον εχει και μετα.Το ελαβες το pm;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pavivi, το ξερω για τον Γιαννακοδημο, αλλωστε σε αυτον πηγαινω , απλα μου ειπε οτι απο την νεα χρονια δεν θα αναλαβει τοκετους.Ενδιαφερεται μια φιλη μου και θελει τον ιδιο γιατρο που θα την βοηθησει να συλλαβει να τον εχει και μετα.Το ελαβες το pm;

 

To έλαβα και ευχαριστώ πολύ :wink:

 

γιατί θέλει να έχει τον ίδιο γιατρό μετά? δεν είναι υποχρεωτικό, συνήθως και στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής έτσι γίνετε, έχουμε τον εξωσωματικό και τον γυναικολόγο μας που κάνει την παρακολούθηση και τον τοκετό.

Μωρέ ας μείνω εγώ έγκυος και θα β΄ρω εκατό γιατρούς για να γεννήσω :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έιχα και εγω γιατρο τον κυριο Γιαννακοδημο και οταν εμαθα για τον χαμο του επαθα σοκ.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε με ποιον γιατρο συνεργαζόταν ο οποιος να ειναι ανταξιος του επειδη έχω καποιο προβλημα. Περιμενω μια απαντηση συντομα.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν;

 

1) Ξέρετε αν καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσοστό των εξόδων εξωσωματικής στο Ελενα;

2) Για ποιο λόγο διαλέξατε το Έλενα; Είναι πιο φτηνό από τα άλλα κέντρα (γύρω στις 3000 ευρώ στοιχίζει απ' οτι ξέρω) ή πιο καλό;

3) Τι προτείνετε γενικά γύρω από το θέμα; Εγώ για παράδειγμα πήγα μια φορά στην Εμβρυογέννεση και νομίζω ότι είναι καλό.

4) Συμφωνώ με τη φίλη που είπε ότι συνήθως ο ειδικός γιατρός στην εξωσωματική δεν αναλαμβάνει στη συνέχεια, λόγω έλλειψης χρόνου και την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, ούτε ο κ. Μαστρομηνάς (Εμβρυογέννεση) που είναι ο υπεύθυνος της ομάδας εκεί, αναλαμβάνει μετά εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν;

 

1) Ξέρετε αν καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσοστό των εξόδων εξωσωματικής στο Ελενα;

2) Για ποιο λόγο διαλέξατε το Έλενα; Είναι πιο φτηνό από τα άλλα κέντρα (γύρω στις 3000 ευρώ στοιχίζει απ' οτι ξέρω) ή πιο καλό;

3) Τι προτείνετε γενικά γύρω από το θέμα; Εγώ για παράδειγμα πήγα μια φορά στην Εμβρυογέννεση και νομίζω ότι είναι καλό.

4) Συμφωνώ με τη φίλη που είπε ότι συνήθως ο ειδικός γιατρός στην εξωσωματική δεν αναλαμβάνει στη συνέχεια, λόγω έλλειψης χρόνου και την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, ούτε ο κ. Μαστρομηνάς (Εμβρυογέννεση) που είναι ο υπεύθυνος της ομάδας εκεί, αναλαμβάνει μετά εγκυμοσύνη.

1) Το ΕΛΕΝΑ είναι δημόσιο Νοσοκομείο και σου τα καλύπτει όλα.

2) Σου απάντησα και πιο πάνω.

3) Και εγώ στη φάση αναζήτησης είμαι, δε ξέρω να προτείνω τίποτα.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Georgi, ευχαριστώ. Δεν το γνώριζα ότι ήταν δωρεάν. Τι σημαντικό!

 

Θα ήθελα να μάθω οτιδήποτε γνωρίζετε για τη διαδικασία να με αναλάβει κάποιος γιατρός εκεί. Ποιος είναι ο καλύτερος; Τι πρέπει να κάνω; Τι χαρτιά χρειάζονται; Μέχρι ποια ηλικία δέχονται γυναίκες; Εγώ, για παράδειγμα που έχω μια σάλπιγγα κλειστή, είναι λόγος για να με δεχθούν; Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

 

Θα ήμουν υπόχρεη αν με ενημέρωνε κάποια κοπέλα, διότι έχω επωμιστεί μεγάλο οικονομικό βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Georgi, ευχαριστώ. Δεν το γνώριζα ότι ήταν δωρεάν. Τι σημαντικό!

 

Θα ήθελα να μάθω οτιδήποτε γνωρίζετε για τη διαδικασία να με αναλάβει κάποιος γιατρός εκεί. Ποιος είναι ο καλύτερος; Τι πρέπει να κάνω; Τι χαρτιά χρειάζονται; Μέχρι ποια ηλικία δέχονται γυναίκες; Εγώ, για παράδειγμα που έχω μια σάλπιγγα κλειστή, είναι λόγος για να με δεχθούν; Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

 

Θα ήμουν υπόχρεη αν με ενημέρωνε κάποια κοπέλα, διότι έχω επωμιστεί μεγάλο οικονομικό βάρος.

 

bella καλησπέρα,

 

στο Έλενα αν έχεις ΙΚΑ δεν είναι όλα δωρεάν , τι ΙΚΑ σε καλύπτει στο Έλενα μόν για νοσηλεία και αυτό μέχρι τρίτη θέση.

θυμάμαι ότι πριν 1 χρόνο χρέωναν την ωολληψία και την εμβρυομεταφορά περίπου στα 600-800 ευρώ. επίσης όλες τις εξετάσεις τις πληρώνεις , απλά με τιμές δημοσίου, εγώ για μία προγεστερόνη και προλακτίνη είχα δώσει γύρω στα 25 ευρώ. πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις. οι αιμοληψίες γίνονται χωρίς ραντεβού-καλό αυτό.

οι τιμές βέβαια είναι αστείες σχετικά με τον ιδιωτικό τομέα, το ΙΚΑ μας καλύπτει για εξωσωματικές στο Αλεξάνδρα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι ότι πριν 1 χρόνο χρέωναν την ωολληψία και την εμβρυομεταφορά περίπου στα 600-800 ευρώ

 

PAVIVI74, δηλαδή όλη η διαδικασία σου κόστισε τόσο?

Με τα φάρμακα τι γίνεται? Τα γράφουν μέσω ΙΚΑ ή τα πληρώνεις κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι ότι πριν 1 χρόνο χρέωναν την ωολληψία και την εμβρυομεταφορά περίπου στα 600-800 ευρώ

 

PAVIVI74, δηλαδή όλη η διαδικασία σου κόστισε τόσο?

Με τα φάρμακα τι γίνεται? Τα γράφουν μέσω ΙΚΑ ή τα πληρώνεις κανονικά?

 

 

εγώ δεν έχω κάνει ακόμη εξωσωματική, το είχαμε συζητήσει όμως με τον γιατρό και με είχε ενημερώσει ότι αν αποφασίζαμε το κόστος θα ήταν αυτό, και μάλιστα ήταν και στεναχωρημένος που θα τα πλήρωνα στο νοσοκομείο αυτά τα χρήματα, γιατί θεωρούσε ότι έπρεπε να μας καλύπτει το ΙΚΑ όπως στο Αλεξάνδρας :wink: τα φάρμακα τα πέρνεις απο το ΙΚΑ όπως και στα ιδιωτικά κέντρα, δεν αλλάζει κάτι, περνάς επιτροπή και αν πάρεις την έγκριση στα καλύπτει το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

PAVIVI74, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Εγώ έχω ΙΚΑ. Δε χρειάζομαι πολύ ακριβά φάρμακα διότι έχω επιλέξει να κάνω εξωσωματική με φυσικό κύκλο. Τα μόνα φάρμακα που χρησιμοποιώ είναι η pregnyl και τα utrogestan. Ωστόσο η διαδιακασία είναι ακριβή. 800 ευρώ ωοληψία και εμβρυομεταφορά κάθε φορά. Η ψήξη κοστίζει επιπλέον. Παρόλο που μέχρι στιγμής (εδώ και 2 χρόνια) δεν έμεινα έγκυος, γενικά είμαι ευχαριστημένη από τη μονάδα που πάω. Σέβεται τον ασθενή. Το θέμα είναι ότι είμαι και μεγάλη σε ηλικία και δεν έχω μεγάλο περιθώριο χρόνου. Γνωρίζετε κάτι που να αφορά την καλή ποιότητα των ωαρίων;

Link to comment
Share on other sites

PAVIVI74, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Εγώ έχω ΙΚΑ. Δε χρειάζομαι πολύ ακριβά φάρμακα διότι έχω επιλέξει να κάνω εξωσωματική με φυσικό κύκλο. Τα μόνα φάρμακα που χρησιμοποιώ είναι η pregnyl και τα utrogestan. Ωστόσο η διαδιακασία είναι ακριβή. 800 ευρώ ωοληψία και εμβρυομεταφορά κάθε φορά. Η ψήξη κοστίζει επιπλέον. Παρόλο που μέχρι στιγμής (εδώ και 2 χρόνια) δεν έμεινα έγκυος, γενικά είμαι ευχαριστημένη από τη μονάδα που πάω. Σέβεται τον ασθενή. Το θέμα είναι ότι είμαι και μεγάλη σε ηλικία και δεν έχω μεγάλο περιθώριο χρόνου. Γνωρίζετε κάτι που να αφορά την καλή ποιότητα των ωαρίων;

 

 

όταν για τις ίδιες και πολλές φορές χειρότερες υπηρεσίες πληρώνουμε 2500-3500 ευρώ και εκεί πληρώνεις 800 ευρώ(πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα το πρωί, θα σου δώσουν τις τιμές ακριβώς) με κανονική απόδειξη του νοσοκομείου, νομίζω ότι δεν είναι πολλά χρήματα, απο εκεί και μετά είναι και θέμα γιατρού και εμπιστοσύνης, αν κάτι σε εμπνέει, τα χρήματα δεν έχουν αξία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους......Πριν λίγες μέρες έκανα εξωσωματική σε ιδιωτική κλινική με δυστηχως αρνητικό αποτέλεσμα....Τώρα μου είπαν οτι πριν ξαναπροσπαθήσω πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση διαγνωστική αλλά ο γιατρός μου μου ζητάει μια περιουσία(1800) που εγώ δεν τα διαθέτω και προτιμώ να τα δώσω στον 2ο κύκλο εξωσωματικής....Σας παρακαλώ μήπως καποιά απο έσάς μπορεί να μου συστήσει καποιον γυναικολόγο,τον ο΄ποίο βέβαια θα ήθελα να κρατήσω και σε μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη.Κατα προτίμηση με ενδιαφέρει στο ΕΛΕΝΑ για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα.Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...