Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Π/Κ ΘΑ ΑΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ?


Recommended Posts

Στην 6η εβδομαδα κυησης μου εχω καθαρο αιμα ποταμι! απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου ειχα σχεδον καθημερινα σταγονες αιματος, καποιες μερες περισσοτερο. στην 6η εβδομαδα το αιμα γινεται πολυ (σαν περιοδος) .ο γιατρος μου διεγνωσε παλινδρομο κυηση και κενο σακο! μου λεει πως πιθανον η φυση προλαβε κατι που δεν θα ηταν υγιες! μου προτεινε να περιμενω μηπως ο οργανισμος μου αποβαλει μονος του το σακο,διαφορετικα θα κανουμε αποξεση.!!

σε ολες τις περιπτωσεις που διαβασα στα διαφορα τοπικς,ολες σε αντιστοιχες περιπτωσεις προχωρησατε αμεσα σε αποξεση!

εχει τυχει σε καμια σας να αποβαλει απο μονος του ο οργανισμος....?

 

απελπισμενη... με μαυρα συννεφα............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι στην 6η εβδομάδα κύησης και διέγνωσε παλινδρόμηση? Χωρίς να περιμένει έστω 1 εβδομάδα. Και αν έχεις καθυστερημένη σύλληψη και αντί για 6 εβδομάδων είσαι π.χ. 5?

Από την αρχή που έβλεπες σταγόνες δεν σου έδωσε utrogestan, δεν σου συνέστησε κατάκλιση?

Γιατί δεν πας κοριτσάκι μου να πάρεις 2η γνώμη??

Στο ερώτημά σου πάντως, στην 6η εβδομάδα κύησης κάποιοι γιατροί αποφεύγουν την απόξεση, αφήνουν τον οργανισμό να καθαρίσει μόνος του. Ο δικός μου γιατρός την προηγούμενη φορά, παρόλο που με την παλινδρόμηση ο σάκος αντιστοιχούσε σε κύηση 5,5 εβδομάδων (παρόλο που ήμουν πιο πολύ έγκυος) με συμβούλευσε να κάνουμε απόξεση, και το προτίμησα. Προσωπικά δεν θα άντεχα ψυχολογικά να μην ξέρω πότε θα τελειώσει όλο αυτό. Προτίμησα να "τελειώνω" μια ώρα αρχύτερα...

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..

ναι μου εδωσε utrogestan, επαιρνα 4 χαπακια καθημερινα. αλλα απο την πρωτη φορα που τον επισκεφθηκα και ειδε τον σακο (περιπου 4.5 εβδομαδων) δεν μεγαλωσε σχεδον καθολου ο σακος, ουτε ανιχνευθηκαν στοιχεια εβρυου η παλμοι..!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα :(...

Αφού όμως εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου θα κάνεις ό,τι σου πει. Εκτός αν νιώσεις καλύτερα για κάτι διαφορετικό, οπότε να του το προτείνεις εσύ...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο αλλα ημουν στην 7η εβδομαδα.... οταν μου ειπε η γιατρος μου οτι θα το αποβαλλει ο οργανισμος μονος του, φρικαρα!!!της ζητησα να με βαλει οπως κ να εχει για αποξεση κ εκεινη επεμενε οχι γιατι φαινοταν καλη η πορεια.. τελικα ειχε δικιο... στην αρχη ειχα πολυ αιμα κ πονο αφορητο , μετα αρχισε να μειωνεται... βεβαια μιλουσαμε καθε 3-4 ωρες στο τηλ κ της ελεγα πως ημουν, μην τυχων κ συνεβαινε τιποτα... τελικα 2 μερες μετα η ροη ηταν ελαχιστη κ πηγα να δει κ στον υπερηχο του νοσοκομειου οτι δεν εχει μεινει τιποτα. την εμπιστευτηκα κ εκανα καλα γιατι γλιτωσα την εμπειρια της αποξεσης.... μετα απο 4 μηνες εμεινα παλι εγκυος!

σου ευχομαι να πανε ολα καλα κ συντομα με ενα μωρακι!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Χριστίνα. Λυπάμαι πολύ που κατέληξε έτσι η εγκυμοσύνη...

Κι εγώ αντίστοιχη εμπειρία είχα. Με καθυστέρηση περίπου 10 ημερών και η χωριακή έδειχνε κύηση 4 εβδομάδων αλλά ο σάκος ούτε που φαινόταν. Μετά από 2 μέρες η χωριακή έπεφτε και είχαν αρχίσει καφέ...ο δε σάκος ήταν σαν να "εξαφανίστηκε". Δε φαινόταν πουθενά...

Κι εγώ έκανα απόξεση, το πρότεινε ο γιατρός γιατί το ενδομήτριο ήταν πολύ παχύ.

Μετά από αυτό και αφού περίμενα να περάσουν 3 μήνες για να επανέλθει ο οργανισμός πλήρως ξαναέμεινα έγκυος, είχα μια πάρα πολύ καλή εγκυμοσύνη και έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών σήμερα.

Τα μαύρα σύννεφα θα διαλυθούν και θα έχεις ένα γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου, να είσα ι σίγουρη γι αυτό!

Για το αν θα χρειαστείς απόξεση θα σου πει ο γιατρός σου.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

...σας ευχαριστω κοριτσια!

αυτη τη στιγμη που σας γραφω ζω τη διαδικασια της αυτοματης αποβολης!!

πριν λιγο πηγα στην τουαλετα (συγνωμη που γινομαι κυνικη) και σκουπισα ενα κομματακι απο τον σακο.................................

Link to comment
Share on other sites

...σας ευχαριστω κοριτσια!

αυτη τη στιγμη που σας γραφω ζω τη διαδικασια της αυτοματης αποβολης!!

πριν λιγο πηγα στην τουαλετα (συγνωμη που γινομαι κυνικη) και σκουπισα ενα κομματακι απο τον σακο.................................

 

Είναι δύσκολο αυτό που περνάς. Όλες εδώ το έχουμε νιώσει. Θέλω όμως να σου πω ότι δεν είσαι μόνη. Πάρε κουράγιο από μας που τα περάσαμε και τώρα έχουμε παιδάκι(α).

Μια φορά έγκυος, για πάντα έγκυος. Η επόμενη φορά θα είναι τυχερή.

[URL="http://ticker.7910.org/eng"][/URL][URL="http://ticker.7910.org/eng"][IMG]http://ticker.7910.org/an1cCDC0g410010MzU4NzIzZGp8NDMyOTdkYXxvdXIgcHJlY2lvdXMgR2VvcmdpYSBpcw.gif[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

...σας ευχαριστω κοριτσια!

αυτη τη στιγμη που σας γραφω ζω τη διαδικασια της αυτοματης αποβολης!!

πριν λιγο πηγα στην τουαλετα (συγνωμη που γινομαι κυνικη) και σκουπισα ενα κομματακι απο τον σακο.................................

 

Χριστίνα μου δεν έχω παρόμοια εμπειρία και εύχομαι ποτέ να μην αποκτήσω παρά το γεγονός ότι κινδύνεψα να χάσω το παιδακι μου όταν ήμουν έγκυος...

 

Ήθελα να σου ότι πρέπει να παραμείνεις δυνατή και να σκέφτεσαι ότι καλύτερα που ήρθαν τα πράγματα έτσι και για να μην ταλαιπωρηθείς απο την απόξεση και φυσικά να μην αποκτούσες ένα παιδάκι με πρόβλημα...είναι πολύ δύσκολο γλυκιά μου αλλά πάρε κουράγιο απο τα κορίτσια πιο πάνω που πέρασαν τα ίδια και τώρα έχουν αποκτήσει τα παιδάκια τους.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινούλα σκέψου θετικά. Η εγκυμοσύνη σου ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο, ο οργανισμός σου θα επανέλθει πολύ γρήγορα. Ο γιατρός σου θα σου πει μετά από υπέρηχο αν θα χρειαστεί τελικά απόξεση ή όχι, άλλωστε δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Είναι κρίμα για το μωράκι βέβαια... σίγουρα όμως θα έρθει κι άλλο! Στη δική μου περίπτωση η παλινδρόμηση διαπιστώθηκε στην ένατη εβδομάδα οπότε και είχα ολίγα καφετιά, μπήκα νοσοκομείο, μέσα σε δυο μέρες αποβλήθηκε μόνος του και ο σάκος (φαντάσου μισό αχλάδι) και έκανα και την απόξεση μετά μήπως και είχαν μείνει υπολείμματα. Αυτά το 2005. Ακολούθησαν δυο εγκυμοσύνες και δυο μωρά, ξέρω, να μου ζήσουν, και στα δικά σου! Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περνώ κι εγώ την ίδια φάση και δεν αισθάνομαι καλά.

Είμαι στην 5η εβδομάδα και αφού ξεκίνησα με καφέ αυτή τη στιγμή έχω κανονικό αίμα και σκούρη βλέννη. Παρ'όλη την απογοήτευσή μου και τη λύπη μου, προσπαθώ να δω θετικά το γεγονός ότι είναι ακόμη πολύ πρώιμη η εγκυμοσύνη και αυτό σιγουρα είναι λιγότερο οδυνηρο από άλλες περιπτώσεις. Ξερετε μετά από πόσο καιρό μπορούν να ξαναρχίσουν οι προσπαθειες;

Πάντα να χαμογελάς

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου όλα καλά? Κι εγώ πέρασα τα ίδια, κι εμένα ο σάκος αποβλήθηκε και μάλιστα όλος μαζί κανονικά και ήμουν τυχερή καθάρισα τέλεια και δεν χρειάστηκε απόξεση. Μου πήρε 4 κύκλους για να φτιάξει η περίοδός μου από άποψη ροής αίματος. Ελπίζω να την γλίτωσες την απόξεση. Υπομονή και να μην διστάζεις να επικοινωνείς με τον γυναικολόγο σου ό,τι ώρα κι αν είναι αν δεις κάτι που σε ανησυχεί.

 

Μελερίνα μου ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, κάποιες κυήσεις δεν είναι γραφτό τους να εξελιχθούν καθώς η φύση προβλέπει άριστα στην περίπτωση χρωμοσωμικών ανωμαλιών και τις διακόπτει. Από πείρα καλό είναι να περιμένεις δύο τρεις κύκλους να φτιάξει πάλι η περίοδος σου, να το ξεπεράσεις κι εσύ ψυχολογικά. Επίσης υποψιάζομαι πως μάλλον οι γιατροί δίνουν την αντίστοιχη συμβουλή ώστε αν έφταιγε το ωάριο και κάποιος παράγοντας του "χάλασε¨το DNA, μήπως και στο επόμενο υπάρχει κάποια πιθανότητα να γίνει το ίδιο, οπότε γιατί κάποια γυναίκα να ξαναπεράσει τα ίδια τόσο σύντομα? Δική μου σκέψη αυτή, μπορεί να λέω και ανοησίες εννοείται. Κάπου εδώ διάβασα οτι μία κοπέλα ξανάμεινε κατευθείαν παρά τις συστάσεις κι όλα πήγαν μια χαρά!

 

Κουράγιο σε όλες και να θυμάστε πως τουλάχιστον ξέρετε πως μένετε έγκυες!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου υπομονή και κάποια στιγμή όλα θα είναι καλύτερα, αυτό μου λένε όσες έχουν περάσει αυτό που περνάς εσύ τώρα και πέρασα κι εγώ πριν ενα μήνα.

Η απόξεση είναι τραυματική εμπειρία, αλλά είναι πολύ σύντομη και κατά τη γνώμη μου σε βοηθάει να επιταχυνθεί η ούτως η άλλως μη αναστρέψιμη κατάσταση. Αλλά οι γιατροί ξέρουν καλύτερα πότε πρέπει να γίνεται και πότε όχι. Εγώ δε θα άντεχα να αφήσω τη φύση να τελειώσει γιατί είχα μέρες αιμοραγία και γιατί δεν ήθελα να πηγαίνω στην τουαλέτα για να μην βλέπω τι γίνεται, λιποθύμησα 2 φορές. Επίσης 3μέρες πριν είχα πάει στο γιατρό και κόλλησα μια ίωση και είχα εξαντληθεί τόσο που με λυπήθηκαν και οι μαίες στο ΙΑΣΩ.

Τέλος πάντων, είναι δύσκολο, δε θα σου πω ψέματα, θα κλάψεις, θα πονέσεις αλλά θα αναγκαστείς να επανέρθεις στην καθημερινότητα όπως έκανα τώρα. Προσπάθησε όσο μπορείς να απομακρύνεις ανθρώπους που θέλουν να κλαίγονται και να σου λένε συνέχεια γι'αυτό που πέρασες και γενικά να κάνεις άσχετα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

... σας ευχαριστω απο καρδιας ολες σας! αυριο θα παω στο γιατρο μου να δει αν εχω "καθαρισει" ή αν τελικα θα χρειαστει αποξεση.

ειμαι καπως καλυτερα ψυχολογικα τωρα. ειμαι αισιοδοξη οτι ολα θα πανε καλα και οτι θα μπορεσω να ξαναπροσπαθησω γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα λυπάμαι πολύ....Ρε παιδί μου αυτό το πράγμα με τις Π/Κ έχει εξελιχθεί σε επιδημία.... Δυστυχώς είμαστε πολλές κοπέλες που έχουμε περάσει αυτή την τόσο δυσάρεστη εμπειρία...εγώ την πέρασα δυο φορές. Μία φορά πριν από σχεδόν 3 χρόνια, ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη, ήρθε πολύ εύκολα και την ήθελα τόσο πολύ.... Ενιωσα τόση στενοχώρια...τόση πίκρα...μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω...χρειάστηκε και απόξεση και πραγματικά με έκανε ράκο ψυχολογικά. Το ευχάριστο ήταν ότι μετά από ακριβώς 9 μήνες έμεινα ξανά έγκυος και απέκτησα το γιο μου που τόσο πολύ λατρεύω. Πέρυσι τον Απρίλιο ξαναέμεινα έγκυος... Πάλι Π/Κ στην 7η εβδομάδα....αυτή τη φορά δε χρειάστηκε απόξεση... το απέβαλλε ο οργανισμός από μόνος του...Ψυχολογικά πάλι πεσμένη, αλλά για να πω την αλήθεια, έχοντας ήδη ένα παιδί, το πήρα λίγο πιο ελαφριά...ίσως επειδή απέφυγα και την απόξεση, η οποία όπως και να το κάνεις είναι δυσάρεστη διαδικασία... Μετά από 3 μήνες ακριβώς ξαναέμεινα έγκυος, και από στιγμή σε στιγμή πρώτα ο θεός, θα κρατάω στα χέρια μου την κορούλα μου... Θέλω να πω, πάντα υπάρχει ελπίδα... ακόμα και όταν είναι δύσκολο στη δεδομένη φάση να τη δούμε....

Σου εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά από δω και μπρος...και προσπάθησε όσο μπορείς να ελπίζεις...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χριστινα καλημερα. ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα αυτη την στιγμη που μιλαμε. ημουν εγκυος 6 εβδομαδων οταν ειδα ροζ κηλιδες. ο γιατρος μου μου συνεστησε κατακλιση και utrogestan.ομως τιποτα. οι ροζ κηλιδες εγιναν αιμα, και την δευτερα 22 του μηνα εγινε η αποβολη με φριχτους πονους, και την αποβολη μιας μεγαλης ποσοτητας στερεου υλικου. περιττο να σου πω οτι εχθες ηταν η μοναδικη μερα που δεν λιποθυμησα. εχω ακομα αιμα και μαλιστα πριν απο λιγο απεβαλλα παλι κοματι. αυριο θα παω παλι στον γιατρο μου να μου πει εαν θα χρειαστω αποξεση. ειμαι πολυ χαλια και οσο το αιμα δεν σταματα δεν σταματα και η ψυχολογικη κουραση. θελω απλα να τελειωνει αυτο. το μονο που μου δινει δυναμη ειναι οτ-εχω ενα κοριτσακι 18 μηνων που ειναι η ζωη μου ολη. υπομονη κοριτσακι μου και κουραγιο. θα περασει.... σε καταλαβαινω απολυτα

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

...σε ευχαριστω πολυ chrisaT για τα καλα σου λογια,

αχ Μαρια μου ποσο σε καταλαβαινω, κουραγιο!!!

εγω τελικα πηγα στο γιατρο μου χθες και μου ειπε, ολα καλα. ο οργανισμος μου απεβαλε πληρως, μου εδωσε μια αντιβιωση και μου ειπε στην επομενή περιοδο μπορω να προσπαθησω παλι...

δυναμη χρειαζεται, δυναμη ψυχης!

Link to comment
Share on other sites

...σε ευχαριστω πολυ chrisaT για τα καλα σου λογια,

αχ Μαρια μου ποσο σε καταλαβαινω, κουραγιο!!!

εγω τελικα πηγα στο γιατρο μου χθες και μου ειπε, ολα καλα. ο οργανισμος μου απεβαλε πληρως, μου εδωσε μια αντιβιωση και μου ειπε στην επομενή περιοδο μπορω να προσπαθησω παλι...

δυναμη χρειαζεται, δυναμη ψυχης!

 

το αιμα υστερα απο ποσες μερες σου σταματησε?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο ημερες εμαθα ο¨τι παλινδρομισε το εμβριο (8 εβδομαδων) :( Μου ειπε ο γιατροσ να περιμενω μια εβδομαδα για να αποβαλω και εαν δεν ερθει η περιοδος να κανω δευτερη αποξεση :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ λυπάμε γι' αυτό που σας συνέβει!!!!

Σας καταλάβενω γιατί το έχω περάσει και εγώ πριν απο 6 μήνες:(:(:(

Δεν μπορώ να σας πώ οτι θα το ξεχάσετε αλλα οτι ο πόνος θα μειωθεί με το καιρό:(:(:(

Σας ευχομαι από εδώ και πέρα όλα να πάνε καλά και σύντομα να ξανα έρθει ο πελαργός!!!! Υπομονή

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

[quote=χριστινα@;1510544

πριν λιγο πηγα στην τουαλετα (συγνωμη που γινομαι κυνικη) και σκουπισα ενα κομματακι απο τον σακο.................................

 

ακριβώς τα ίδια στην πρώτη αποβολή και δε χρειάστηκε απόξεση.

 

Κουράγιο και σου εύχομαι μια νέα και καλή εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο ημερες εμαθα ο¨τι παλινδρομισε το εμβριο (8 εβδομαδων) :( Μου ειπε ο γιατροσ να περιμενω μια εβδομαδα για να αποβαλω και εαν δεν ερθει η περιοδος να κανω δευτερη αποξεση :(

 

..δευτερη αποξεση? δηλ εκανες ηδη μια?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς τα ίδια στην πρώτη αποβολή και δε χρειάστηκε απόξεση.

 

Κουράγιο και σου εύχομαι μια νέα και καλή εγκυμοσύνη.

 

σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...