Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μάθετε για να μην πάθετε!


Recommended Posts

Για τα δικαιώματα των γονέων που έχουν τα παιδιά τους στις ΜΕΝΝ των ιδιωτικών μαιευτηρίων, ρωτήστε εδώ. Το έχουμε ψάξει πάρα πολύ το θέμα και με δικηγόρους και με το Υπουργείο Υγείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Επειδή δεν είναι δυνατόν να γραφτούν όλα αυτά, γιατί μπαίνουν και μέσα άνθρωποι άσχετοι και διαβάζουν το τι γράφουμε για αυτούς, όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, θα ρωτάει συγκεκριμένα και θα του έρχεται η απάντηση μέσω mail, για την προστασία όλων μας. Αυτό που μπορώ να σας πω με σιγουριά και βεβαιότητα, είναι ότι αν ο γυναικολόγος σας σας προεξοφλήσε -με σιγουριά και βεβαιότητα- ότι το παιδί σας θα χρειαστεί να μπει σε θερμοκοιτίδα έστω και για λίγο, η απάντηση που θα του δώσετε θα είναι η εξής. Καλά που μου το είπες για να πω σε μια ξαδέρφη μου που είναι στο Παίδων, να έχει το νού της ότι εκείνη την περίοδο, αν χρειαστεί, να πάει το παιδί μας σε θερμοκοιτίδα σε δημόσιο νοσοκομείο. Γιατί, τα ποσοστά που παίρνουν οι γυναικολόγοι και από εκεί, είναι πολύ περισσότερα από τα 30 αργύρια.

Οποιαδήποτε απορία αν έχετε, και δεν σας την λύνουνε οι γιατροί εκει, αν και εφόσον βέβαια το παιδάκι σας νοσηλεύεται σε αυτά τα φιλανθρωπικά ιδρύματα, καλύτερα είναι να δώσετε 500 ή 700 ευρώ σε ένα πραγματογνώμονα γιατρό, που θα σας τα δώσει και γραπτά, παρά να τρέχεται όπως τρέχουμε εμείς τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχες δίκιο, maroulizou! Εμείς βρήκαμε τον άνθρωπο που μας συνέστησες, και τους έκανε να μην ξέρουν απο που να φύγουν για όλα αυτά που κάνανε στο παιδί μας. Και στα γράφω αυτά, γιατί σήμερα, αυτό το πολυδιαφημιζόμενο ξενοδοχείο-μαιευτήριο, έφαγε και την 2η χοντρή του ήττα. Ας αρχίσουν και αυτοί τουλάχιστον να πληρώνουν. ΞΥΠΝΗΣΤΕ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Ευχαριστούμε πολύ τον ιατροδικαστή κο. Περίδη, και τον δικηγόρο μας βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι να πώ...εμείς με την μικρή δεν είχαμε πρόβλημα με την ΜΕΝΝ,απλά για τρείς μέρες θερμοκοιτιδα και άλλες τρείς στην απλή φάγαμε το 1400αρι. Ή μήπως κατάλαβα λάθος το νοημα της ενότητας? Αν ναι θα ήθελα να ενημερωθώ για να ξέρω την επόμενη φορά. Ευχαριστώ

m661c5sfu5yuz2kp.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ maroulizou. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΝΝ ?

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΦΤΑΣΩ ΤΙΣ 36 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ maroulizou. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΝΝ ?

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ 32 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΦΤΑΣΩ ΤΙΣ 36 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

εχεις διδυμη κυηση ή καποιο αλλο προβλημα πως και σου λεει οτι εαν φτασεις στις 36 να εισαι και ευχαριστημενη

( εγω με διδυμη κυηση και μου ελεγε οτι θα με φτασει μεχρι το τελοσ και με φυσιολογικο κιολας ηθελε να γεννησω )

Link to comment
Share on other sites

Maroulizou μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη?

 

Tι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ακριβώς;

 

(Δεν χρειάζεται να αναφέρεις ονόματα γιατρών και μαιευτηρίων)

 

Οταν πχ σου κρατάνε το παιδί στη θερμοκοιτίδα

τι δικαιώματα έχεις εσύ

και τι γιατρό μπορείς να καλέσεις για να ελέγξεις εαν το παιδί σου όντως έχει πρόβλημα;

 

(Είμαστε στις προσπάθειες με τον άντρα μου για δεύτερο παιδάκι και με ενδιαφέρει άμεσα να ξέρω τι δικαιώματα έχω και τι θα μπορώ να κάνω στο μέλλον...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,

και γω θα ηθελα να μαθω τι διαδικασια ακολουθηται στα ιδιωτικα και πως μπορω να προστετεψω το μπεμπακι μου και μας βεβαια απο την αισχροκερδια των ιδιωτικων κλινικων .

 

καθε συμβουλη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

maroulizou ενημέρωσέ μας χωρίς να αναφέρεις ονόματα για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Εμένα ο γιός μου είχε μπεί στην Μον. Αυξ. Φροντ. και θέλω να είμαι ενημερωμένη όταν κάνω και 2ο παιδακι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν αντέχω ακόμη και πολύ να σκέφτομαι όσα πέρασα και κυρίως το μωράκι μου στην ΜΕΝΝ, μπαίνω στο θέμα των προώρων μόνο και μόνο για να βοηθήσω αν μπορώ μέσα από την εμπειρία μου.

Λοιπόν, υποψιάζομαι ότι κράτησαν το μωρό μας στην ... ιδ. κλινική περισσότερο σε σχέση με δημόσιες κλινικές αφού περίμεναν να φτάσει τα 2100 γρ. χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας του μωρού από κάποια στιγμά και μετά πέραν του χαμηλού βάρους ενώ έχω διαβάσει στο φόρουμ για μωρά από δημ. κλινικές που βγήκαν αν θυμάμαι καλά στα 1700 γρ.

Δεν το λέω τόσο για την οικον. μας επιβάρυνση αφού το ταμείο μας κάλυψε την δαπάνη (είναι όμως κι αυτό ένα θέμα ότι γιατί να τα πληρώσει αν δεν χρειαζόταν το παιδί πραγματικά να παραμείνει) όσο η μεγάλη ψυχολογική μας φθορά που το παιδί παρέμενε για πολύ καιρό υπό παρακολούθηση στο μαιευτήριο.Γιατί αν φεύγαμε κι εμείς στα 1700-1800 γρ. θα έμενε το μωρό τουλάχιστον 15-20 μέρες λιγότερο χρόνο στο μαιευτήριο..

Να σημειώσω όμως ότι στον γυναικολόγο που με ξεγέννησε έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Αν ξέρετε κάτι γενικότερα παρακαλώ τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Δεν αντέχω ακόμη και πολύ να σκέφτομαι όσα πέρασα και κυρίως το μωράκι μου στην ΜΕΝΝ, μπαίνω στο θέμα των προώρων μόνο και μόνο για να βοηθήσω αν μπορώ μέσα από την εμπειρία μου.

Λοιπόν, υποψιάζομαι ότι κράτησαν το μωρό μας στην ... ιδ. κλινική περισσότερο σε σχέση με δημόσιες κλινικές αφού περίμεναν να φτάσει τα 2100 γρ. χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα υγείας του μωρού από κάποια στιγμά και μετά πέραν του χαμηλού βάρους ενώ έχω διαβάσει στο φόρουμ για μωρά από δημ. κλινικές που βγήκαν αν θυμάμαι καλά στα 1700 γρ.

Δεν το λέω τόσο για την οικον. μας επιβάρυνση αφού το ταμείο μας κάλυψε την δαπάνη (είναι όμως κι αυτό ένα θέμα ότι γιατί να τα πληρώσει αν δεν χρειαζόταν το παιδί πραγματικά να παραμείνει) όσο η μεγάλη ψυχολογική μας φθορά που το παιδί παρέμενε για πολύ καιρό υπό παρακολούθηση στο μαιευτήριο.Γιατί αν φεύγαμε κι εμείς στα 1700-1800 γρ. θα έμενε το μωρό τουλάχιστον 15-20 μέρες λιγότερο χρόνο στο μαιευτήριο..

Να σημειώσω όμως ότι στον γυναικολόγο που με ξεγέννησε έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Αν ξέρετε κάτι γενικότερα παρακαλώ τα φώτα σας..

Kαταλαβαινω οτι ηθελες το μωρακι σου (και εγω μαμα προωρου ειμαι), αλλα ειναι καλυτερα να το παρεις στο σπιτι απο 2100 και πανω. Ας κανουμε λιγο υπομονη αρκει το παιδακι μας να ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Maroulizou μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη?

 

Tι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ακριβώς;

 

(Δεν χρειάζεται να αναφέρεις ονόματα γιατρών και μαιευτηρίων)

 

Οταν πχ σου κρατάνε το παιδί στη θερμοκοιτίδα

τι δικαιώματα έχεις εσύ

και τι γιατρό μπορείς να καλέσεις για να ελέγξεις εαν το παιδί σου όντως έχει πρόβλημα;

 

(Είμαστε στις προσπάθειες με τον άντρα μου για δεύτερο παιδάκι και με ενδιαφέρει άμεσα να ξέρω τι δικαιώματα έχω και τι θα μπορώ να κάνω στο μέλλον...)

 

Maroulizou περιμένω πως και πως να μου απαντήσεις....

(που είσαι ??......)

Link to comment
Share on other sites

Maroulizou περιμένω πως και πως να μου απαντήσεις....

(που είσαι ??......)

 

 

χιλια συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά σήμερα μπήκα στο internet μετά από πολλές μέρες και τώρα είδα τα μηνύματα.

Λοιπόν, αν αυτά που θα σου πουν σου φανούν έστω και στο παραμικρό περίεργα, τους τα ζητάς γραπτώς. Δηλαδή, να σου δώσουν την διάγνωση γραπτώς και εσείς να την δείξετε σε γνωστό σας παιδίατρο. Αν δεν έχεις γνωστό παιδίατρο, μπορείς να συμβουλευτείς τον κο Περίδη, (που δυστυχώς εμείς δεν το ξέραμε από την αρχή και έτσι δεν έχουμε στη ζωή και το δεύτερο παιδί μας) και εκείνος θα σου πει τι διαδικασίες θα ακολουθήσεις. Και λάβε υπόψιν σου ότι παίρνουν και οι γυναικολόγοι ποσοστά από όλα. Είναι μέτοχοι αμέτοχοι.

 

Οτιδήποτε σου πουν για το παιδί, μην επαναπαυθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαταλαβαινω οτι ηθελες το μωρακι σου (και εγω μαμα προωρου ειμαι), αλλα ειναι καλυτερα να το παρεις στο σπιτι απο 2100 και πανω. Ας κανουμε λιγο υπομονη αρκει το παιδακι μας να ειναι καλα.

 

ZWH μου, δεν νομίζω ότι ένα παιδί που δεν έχει τίποτα, πρέπει να μένει στις ΜΕΝΝ μέχρι να φτάσει τα 2100. Η παιδοψυχολόγος που ρωτήσαμε, μας είπε ότι αυτά τα μωρά ιδρυματοποιούνται όσο καιρό μένουν εκεί μέσα. Και στο Παίδων τα μωρά που δεν έχουν σοβαρά προβλήματα, δεν περιμένουν να πάνε τα μωρά 2100 για να τα δώσουν, ούτε και να συμπληρώσουν τις βδομάδες κύησης. Γιατί θεωρούν ότι και για τα μωρά είναι καλύτερα να είναι στο οικογενειακό τους περιβάλλον, αλλά και για τους γονείς, το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το οριο των δυο κιλων εχει να κανει και με το διαστημα που χρειαζεται για να αρχισει το μωρο να ταιζεται απο την μητερα του και οχι απο τις μαιες η με σωληνακι.

 

Και εμεις περιμεναμε να φτασει τα δυο κιλα γιατι στην αρχη ετρωγε με σωληνακι και μολις αρχισε να τρωει με μπιμπερο μου ζητησαν να πηγαινω τουλαχιστον δυο φορες την ημερα και να ταιζω το μωρο που ετσι κι αλλιως πηγαινα. Αυτο συνεπεσε σε χρονικο διαστημα και με το πιασιμο του οριου των δυο κιλων. Εμεις ημασταν σε δημοσιο και συγκεκριμενα στο Αλεξανδρας οποτε δεν ειχαν καποιο κερδος για να κρατουν το μωρο. Μολις καταφεραμε να τρωμε ικανοποιητικη ποσοτητα και εφτασε δυο κιλα τον πηραμε. Αλλα θεματα δεν ειχε που να δικαιολογουν την παραμονη του στην εντατικη νεογνων εκτος απο ικτερο που ειχε στην αρχη.

 

Σιγουρα παντως για την ψυχολογια του παιδιου καλο θα ηταν να μην εμενε καθολου στην εντατικη αλλα μεχρι να γινουν ολες οι προβλεπομενες εξετασεις και να πεσει ο ικτερος επρεπε να μεινουμε. Και η αληθεια ειναι οτι και το να μαθει να τρωει δεν ηταν ευκολη υποθεση καθως κουραζοταν πολυ γρηγορα και επρεπε συνεχως να διακοπτουμε και να ξανασυνεχιζουμε. Και για μενα το να ταισω το προωρο μωρο μου δεν ειχε καμια σχεση με αυτα που ηξερα η ειχα δει στο ταισμα τελειομηνων μωρων. Και σε αυτο με βοηθησαν παρα πολυ οι μαιες της εντατικης του Αλεξανδρας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν αυτά που θα σου πουν σου φανούν έστω και στο παραμικρό περίεργα, τους τα ζητάς γραπτώς. Δηλαδή, να σου δώσουν την διάγνωση γραπτώς και εσείς να την δείξετε σε γνωστό σας παιδίατρο. Αν δεν έχεις γνωστό παιδίατρο, μπορείς να συμβουλευτείς τον κο Περίδη, (που δυστυχώς εμείς δεν το ξέραμε από την αρχή και έτσι δεν έχουμε στη ζωή και το δεύτερο παιδί μας) και εκείνος θα σου πει τι διαδικασίες θα ακολουθήσεις. Και λάβε υπόψιν σου ότι παίρνουν και οι γυναικολόγοι ποσοστά από όλα. Είναι μέτοχοι αμέτοχοι.

 

Οτιδήποτε σου πουν για το παιδί, μην επαναπαυθείς.

 

Ο κος Περίδης ποιός είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο κος Περίδης ποιός είναι?

 

στο google βρήκα αυτό http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2573:2010-01-26-13-20-33&catid=77:2008-12-11-12-17-31&directory=121

 

μπορεί να είναι κάποιος άλλος

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το οριο των δυο κιλων εχει να κανει και με το διαστημα που χρειαζεται για να αρχισει το μωρο να ταιζεται απο την μητερα του και οχι απο τις μαιες η με σωληνακι.

 

Και εμεις περιμεναμε να φτασει τα δυο κιλα γιατι στην αρχη ετρωγε με σωληνακι και μολις αρχισε να τρωει με μπιμπερο μου ζητησαν να πηγαινω τουλαχιστον δυο φορες την ημερα και να ταιζω το μωρο που ετσι κι αλλιως πηγαινα. Αυτο συνεπεσε σε χρονικο διαστημα και με το πιασιμο του οριου των δυο κιλων. Εμεις ημασταν σε δημοσιο και συγκεκριμενα στο Αλεξανδρας οποτε δεν ειχαν καποιο κερδος για να κρατουν το μωρο. Μολις καταφεραμε να τρωμε ικανοποιητικη ποσοτητα και εφτασε δυο κιλα τον πηραμε. Αλλα θεματα δεν ειχε που να δικαιολογουν την παραμονη του στην εντατικη νεογνων εκτος απο ικτερο που ειχε στην αρχη.

 

Σιγουρα παντως για την ψυχολογια του παιδιου καλο θα ηταν να μην εμενε καθολου στην εντατικη αλλα μεχρι να γινουν ολες οι προβλεπομενες εξετασεις και να πεσει ο ικτερος επρεπε να μεινουμε. Και η αληθεια ειναι οτι και το να μαθει να τρωει δεν ηταν ευκολη υποθεση καθως κουραζοταν πολυ γρηγορα και επρεπε συνεχως να διακοπτουμε και να ξανασυνεχιζουμε. Και για μενα το να ταισω το προωρο μωρο μου δεν ειχε καμια σχεση με αυτα που ηξερα η ειχα δει στο ταισμα τελειομηνων μωρων. Και σε αυτο με βοηθησαν παρα πολυ οι μαιες της εντατικης του Αλεξανδρας.

 

Σίγουρα, ένα μωρό που δεν μπορεί να σιτιστεί ακόμα και κουράζεται, καλό είναι να παραμένει μέσα στην μονάδα, ώστε οτιδήποτε προκύψει να υπάρχουν κάποιοι ειδικοί που μπορούν να το αντιμετωπίσουν. Και όταν το μωρό έχει κάποιο πρόβλημα (έστω και αν αυτό είναι ίκτερος) πρέπει να γίνονται οι προβλεπόμενες εξετάσεις. Εγώ μίλησα για τα μωρά που δεν έχουν τίποτα, μόνο βάρος τους λείπει. Συγκεκριμένα, γνωρίζω περίπτωση δύο δίδυμων που επειδή δεν είχαν τίποτα, πρίν φτάσουν τα 2 κιλά πήγαν σπίτι τους. Ήταν όμως εντάξει, δεν είχαν κάποιο άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 1/2 χρονο μπορω να κινηθω νομικα εναντιον του μαευτηρίου επειδη εβαλαν το μωρο μας χωρις τελικα κανενα λογο στην μοναδα απλης παρακολουθησης?

 

ellisavet, αυτό δεν το γνωρίζω. Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με τον κ. Περίδη, και να του κάνεις απλά μια ερώτηση ή με κάποιον δικηγόρο ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρακαλέσω, όποιος μου στελνει πμ, να μου το γράφει εδώ, γιατί καμμιά φορά δεν μου δείχνει ότι έχω πμ. Και όταν μπω, τα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...