Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΚΙΛΑ!!!


Recommended Posts

καλημερα...πριν λιγο εφυγε η γιατρος μας, καναμε το εμβολιο του 4ου μηνα, μετρηθηκαμε στο υψος και στο κεφαλι και ζυγιστηκαμε. Αληθεια ποσο υψος και βαρος ειχαν τα μωρακια σας στους 4 μηνες και ποσα γρ γεννηθηκαν;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η κορη μου γεννηθηκε στην 39η εβδ.3340 κ 51 εκ.4 μηνων ηταν 6800 κ 64 εκ

ο γιος μου γεννηθηκε στην 38η εβδ 3060 κ 51 εκ. 4 μηνων ηταν 6500 κ 67 εκ

η κουνιαδα μου εκανε προωρο στην 34η εβδ 1900 γρ κ 40 εκ κ αν θυμαμαι καλα 4 μηνων ηταν 5 κιλα κ 55 εκ περιπου

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου γεννηθηκε στην 39η εβδ.3340 κ 51 εκ.4 μηνων ηταν 6800 κ 64 εκ

ο γιος μου γεννηθηκε στην 38η εβδ 3060 κ 51 εκ. 4 μηνων ηταν 6500 κ 67 εκ

η κουνιαδα μου εκανε προωρο στην 34η εβδ 1900 γρ κ 40 εκ κ αν θυμαμαι καλα 4 μηνων ηταν 5 κιλα κ 55 εκ περιπου

 

ευχαριστω Δημητρα για τις πληροφοριες και την αμεση απαντηση, ετσι περιπου θελω να δω ποσο καλη ειναι η αναπτυξη μας σε σχεση και με τελειομηνα παιδακια και με αλλα προωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα ειναι!σαν να γεννηθηκε τελειομηνο!μπραβο στο μωρακι σου κ σε σενα που το φροντισες τοσο καλα :D

 

Σ' ευχαριστω καλη μου, να εισαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!! Νομιζω και γω πως ειμαστε μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωρουλινι μου ειναι 6760 γρ και 64 ποντους, με βαρος γεννησης 1820 γρ

 

Μπραβο εχετε παει πολυ καλα.θηλαζει ή πινει σκονη και ποσα γευματα των ποσων ml σε καθε γευμα πινει?εχω και εγω ενα μωρακι και ειναι 6000γρ.4 μηνων.μηπως δεν κανω κατι σωστα?για αυτο ρωταω.η αγωνια της μανας.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου καλε!!!!!!!!!!! Ο Μαριος γεννηθηκε 1900 γρ και σημερα που ειναι 7 μηνων ειναι 8 κιλα και αρκετα ψηλος. Λογω της παλινδρομησης και των εμετων που ειχαμε τους πρωτους μηνες δε περναμε πολλα κιλα αλλα τωρα ειναι μια χαρα παροτι αργησε να φαει κρεμες. Δεν θηλασε καθολου και πινει γαλα σκονη. Σε καθε γευμα τρωει το πολυ 150 ml γαλα και σιχαινεται τις φρουτοκρεμες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο εχετε παει πολυ καλα.θηλαζει ή πινει σκονη και ποσα γευματα των ποσων ml σε καθε γευμα πινει?εχω και εγω ενα μωρακι και ειναι 6000γρ.4 μηνων.μηπως δεν κανω κατι σωστα?για αυτο ρωταω.η αγωνια της μανας.

 

Γιατι να μην κανεις κατι σωστα καλε;;; Μια χαρα ειναι τα 6 κιλα. Μεσα στις καμπυλες δεν ειναι;; Γιατι αγχωνεσαι;;; Το κοριτσακι μου δε θηλασε ποτε γιατι μεχρι να βγει απο τη θερμοκοιτιδα δεν ειχα γαλα, πινει το novalac 1 και κανει εδω και μισο μηνα περιπου 5 γευματα την ημερα των 190-210 μλ ανα γευμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου καλε!!!!!!!!!!! Ο Μαριος γεννηθηκε 1900 γρ και σημερα που ειναι 7 μηνων ειναι 8 κιλα και αρκετα ψηλος. Λογω της παλινδρομησης και των εμετων που ειχαμε τους πρωτους μηνες δε περναμε πολλα κιλα αλλα τωρα ειναι μια χαρα παροτι αργησε να φαει κρεμες. Δεν θηλασε καθολου και πινει γαλα σκονη. Σε καθε γευμα τρωει το πολυ 150 ml γαλα και σιχαινεται τις φρουτοκρεμες.

 

 

Παιδαρος ο Μαριος καλε, 8 κιλα...φτου φτου...να τον χαιρεσαι!!!! Και η γιατρος μας ειπε οτι παμε μια χαρα απο αναπτυξη, αλλα εγω ηθελα και μια επιβεβαιωση απο αλλες μανουλες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 13 ΧΡΟΝΩΝ! ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 1.060gr. ΜΟΛΙΣ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠ'ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ! ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΕΦΤΑΣΕ 960gr. ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣΑ 76 ΗΜΕΡΕΣ, ΑΠ'ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΝΕΠΝΕΥΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...... ΤΩΡΑ?????? ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ.... ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΑΡΟΣ....!!!!!!

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...πριν λιγο εφυγε η γιατρος μας, καναμε το εμβολιο του 4ου μηνα, μετρηθηκαμε στο υψος και στο κεφαλι και ζυγιστηκαμε. Αληθεια ποσο υψος και βαρος ειχαν τα μωρακια σας στους 4 μηνες και ποσα γρ γεννηθηκαν;;;;

Ο γιόκας μου γεννήθηκε οριακά πρόωρος την 36η εβδομάδα 2500 κιλά και 45 πόντους ύψος. Στους 4 μήνες ζύγιζε 7100 κιλά με ύψος 63 πόντους.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μου γεννήθηκε στην 29η εβδομάδα μόλις 1200gr και στους 4 μήνες ήταν 5200 και 57 πόντους, πάντως γενικά τα πρόωρα μωρά τα μετράμε με δύο ηλικίες : την χρονολογική και την διορθωμένη μέχρι περίπου τους 18 μήνες.

Δηλαδή 4 μηνών ήταν η χρονολογική του ηλικία και βάσει αυτής ήταν αρκετά χαμηλά στις καμπύλες, αλλά η διορθωμένη του ήταν περίπου 2 μηνών οπότε ήταν πολύ καλά στις καμπύλες!

 

Όπως και να 'χει, μην ανησυχείς όσα πρόωρα έχω γνωρίσει όσο μεγαλώνουν γίνονται θηριάκια (μαζί κι ο δικός μου!!:lol:).

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρούλης μου γεννήθηκε στην 29η εβδομάδα μόλις 1200gr και στους 4 μήνες ήταν 5200 και 57 πόντους, πάντως γενικά τα πρόωρα μωρά τα μετράμε με δύο ηλικίες : την χρονολογική και την διορθωμένη μέχρι περίπου τους 18 μήνες.

Δηλαδή 4 μηνών ήταν η χρονολογική του ηλικία και βάσει αυτής ήταν αρκετά χαμηλά στις καμπύλες, αλλά η διορθωμένη του ήταν περίπου 2 μηνών οπότε ήταν πολύ καλά στις καμπύλες!

 

Όπως και να 'χει, μην ανησυχείς όσα πρόωρα έχω γνωρίσει όσο μεγαλώνουν γίνονται θηριάκια (μαζί κι ο δικός μου!!:lol:).

 

 

Αχ καλη μου εγω παντα ανησυχω...Δεν μπορω να το αποβαλλω. Οσο σκεφτομαι ποσο αδυνατη και ποσο αδυναμη ηταν, οταν φερνω αυτη την εικονα στο μυαλο μου, θελω να τρωει πολυ και να μεγαλωσει πολυ και γρηγορα. Να χαιρεσαι το αγορακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες πολυ για τις απαντησεις!!!!! Ολα τα μωρακια μια χαρα τα πανε με τα κιλακια τους και την αναπτυξη τους!!!! Μπραβο και στις μανουλες που τα φροντιζουν τοσο καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου γεννηθηκε 37η βδομαδα, 2.600 kgr και 50 ποντους. Στο σπιτι τον εφερα 2,420 kgr και τεσσαρων μηνων ζυγιζε 7,150 kgr και 63 ποντους. Σημασια εχει να ειναι υγιη τα παιδακια μας και το βαρος ειναι σχετικο, πιστευω.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου γεννηθηκε 37η βδομαδα, 2.600 kgr και 50 ποντους. Στο σπιτι τον εφερα 2,420 kgr και τεσσαρων μηνων ζυγιζε 7,150 kgr και 63 ποντους. Σημασια εχει να ειναι υγιη τα παιδακια μας και το βαρος ειναι σχετικο, πιστευω.

 

Συμφωνω, υγεια πανω απο ολα!!!! Οσο ειναι καλα τα μωρακια μας ειμαστε και μεις ευτυχισμενες!!!

Link to comment
Share on other sites

το μωρουλινι μου ειναι 6760 γρ και 64 ποντους, με βαρος γεννησης 1820 γρ

 

Μας ρίχνετε στ' αυτιά. Οπως σου ειχα πει, θα σου πω κι εγω μετά το ραντεβού με τον παιδίατρο.

 

Η δική μου, γεννήθηκε 3170 και 49,5 πόντους και σήμερα 4 μηνών και μιας εβδομάδας ειναι 6410 και 63,5. Είστε άψογοι

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Μας ρίχνετε στ' αυτιά. Οπως σου ειχα πει, θα σου πω κι εγω μετά το ραντεβού με τον παιδίατρο.

 

Η δική μου, γεννήθηκε 3170 και 49,5 πόντους και σήμερα 4 μηνών και μιας εβδομάδας ειναι 6410 και 63,5. Είστε άψογοι

 

 

Σε ευχαριστουμε για το "αψογοι"!!!! Και σεις ειστε τελειοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πανέμορφή και πανέξυπνη (απ' ότι μου είπε χτες η παιδίατρος). Δεν είμαι τελείως κουκουβάγια...

 

Α!!!! και υπόψιν, η δικιά μου είναι και τελειόμηνη ε?

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...