Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ & ΧΟΡΙΑΚΗ


ESTHIR

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι πολύ μπερδεμένη και θέλω την βοηθειά σας. Είχα ΤΕΡ 11/09/09. Έκανα χοριακή 14/10 και 16/10 με 625 και 1325 αντίστοιχα. Έκανα όλες τις εξετάσεις και βγήκαν καθαρές. Την Δευτέρα πήγα στο γιατρό για κολπικό υπέρηχο. Δυστυχώς είδαμο μόνο το σάκο. Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός και μου είπα οτι μπορεί να είναι ακόμη πολύ μικρό για να φανεί ή να παλινδρόμησε. Με έστειλε για χοριακή χτες και ήταν 23,525. Θα επαναλαμβουμε τον υπέρηψο σε 10 μέρες αλλά μέχρι τότε... 'Οταν είναι παλίνδρομη η κύηση η χοριακή ανεβαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου εύχομαι να είναι όλα καλά. Όταν το έμβρυο παλλινδρομεί η χοριακή δεν ανεβαίνει. Η δικιά σου είναι στις 23000 περίπου ή κοντά στο 23 γιατί δεν κατάλαβα. Έχει πάντως σημασία η τιμή της χοριακής και επίσης είναι πολύ σημαντικό όλες οι χοριακές να΄γίνονται στο ίδιο εργαστήριο. Με όλη μου την καρδιά να πάνε όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

ESTHIR μου μπορεί να είναι μικρή η εξέλιξη της εγκυμοσύνης γιατί μπορεί να έγινε αργά η σύλληψη. Βέβαια και εγώ είχα μια παλίνδρομη κύηση και οι χοριακές μου αυξάνονταν συνεχώς αλλά όχι με τον αναμενόμενο ρυθμό. Θυμίσου ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες! Κανονικά και συνήθως οι τιμές των χοριακών διπλασιάζονται ανά 2 μέρες. Αλλά αυτά που σου λέω εγώ είναι αυτά που ξέρω γενικά και όχι επιστημονικά γιατί δεν είμαι γιατρός. Σκέψου θετικά και μην αγχώνεσαι, από τον γιατρό σου θα πάρεις τις έγκυρες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ESTHIR, κανονικά οι χοριακές πρέπει να διπλασιάζονται ή έστω να αυξάνονται κατά 60% ανά 48 ώρες. Όμως τίποτε δεν είναι βέβαιο.

Ίσως να συνέλαβες αργά και γι' αυτό να μη φαίνεται το έμβρυο. Ίσως να είναι αργή η εξέλιξη.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις μέχρι την επανάληψη του υπέρηχου.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και την επόμενη εβδομάδα να το δεις και να το ακούσεις. Το έχω πάθει δυο φορές και ξέρω πόσο αγωνιάς.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου η χοριακή σου είναι τέλεια, εμένα ο γιατρός δεν με έβαλε κάν για υπέρηχο μέχρι να φτάσει η χοριακή μου 2000. Όλα είναι μια χαρά, πρώτα φαίνετε ο σάκος και λίγο αργότερα το μωράκι.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς πήγα και σε άλλο γιατρό και ειδαμε πάλι μόνο τον σάκο με μια κουκιδίτσα. Αύριο θα πάω με τον γιατρό μου στι Ιασώ (μου είπε οτι έχει πολύ καλό υπέρηχο) για να δούμε καλύτερα. Μου είπε οτί 70% είναι παλίνδρομη. Προσεύχόμαστε μόνο για ένα θαύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα είδατε σάκο την πρώτη φορά και μετά σακο με κουκίδα (μετά από 3 μέρες περίπου) αυτό είναι θετικό! Η χοριακή η τελαυταία πόσο ήταν? 23000 ή 23 και μισό? Πάντως απότι ξέρω ότα η χοριακή είναι γύρω στο 1500 φαίνεται μόνο ο σακός, οπότε λογικό είναι! Και μεις στον πρώτο υπέρηχο που φάνηκε κάτι ηταν ένας μικροσκοπικός σάκος και τίποτε άλλο. Ούτε καν κουκίδα!! Σκέψου θετικά και όλα να συ πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

μη βιαστουν να σου κανουν αποξεση!!!κι εμενα η χοριακη μου αυξανοταν κανονικα αλλα ειχαμε δει μονο σακο και τελικα ειχε καθυστερησει η συλληψη!!!ακουσαμε και την καρδουλα του μωρου και ολα καλα!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι πολύ μπερδεμένη και θέλω την βοηθειά σας. Είχα ΤΕΡ 11/09/09. Έκανα χοριακή 14/10 και 16/10 με 625 και 1325 αντίστοιχα. Έκανα όλες τις εξετάσεις και βγήκαν καθαρές. Την Δευτέρα πήγα στο γιατρό για κολπικό υπέρηχο. Δυστυχώς είδαμο μόνο το σάκο. Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός και μου είπα οτι μπορεί να είναι ακόμη πολύ μικρό για να φανεί ή να παλινδρόμησε. Με έστειλε για χοριακή χτες και ήταν 23,525. Θα επαναλαμβουμε τον υπέρηψο σε 10 μέρες αλλά μέχρι τότε... 'Οταν είναι παλίνδρομη η κύηση η χοριακή ανεβαίνει;

 

Παραθέτω κάτι που είχα γράψει σε αντίστοιχο θέμα

"δεν ξέρω αν αυτό που θα σου πω βοηθησει αλλα εγω ειχα πολυ χαμηλη χοριακη και στον υπερηχο ένω φαινόταν ο σακός που είχε δημιουργηθεί δεν φαινοταν εμβρυο, εκανα 4 φορες χοριακες μερα παρα μερα, και η αυξηση δεν ηταν ικανοποιητικη για την εβδόμαδα

που υποτιθεται πως ήμουν (8η) κατα το γιατρό, γιατι έγω επέμενα ότι η σύλληψη είχε γίνει 2 έβδόμαδες μέτα.

Τέλικα ο γιατρός έτεινε στο ότι η φύση απόφασισε την διακοπη της κύησης και μάλιστα είχαμε συζητούσαμε για ραντεβού για απόξυση. Πριν από αυτο, και αφού με όλα αυτά είχαν περάσει 10-12 μέρες έκανα μια τελευταια χοριακή, τα νουμερα είχαν ανέβει δραματικά (δυστυχώς δεν έχω τις εξετασεις), και στο υπέρηχο επιτέλους φάνηκε το έμβρυο το οποίο μεγάλωνε στο τοίχομα του σάκου και λόγω του νεαρου της

εγκυμοσύνης δεν φαινόταν. Σήμερα η μικρή είναι 10 μηνών:-). Σου ευχομαι καλή τύχη αλλά όπως και να χει η φύση ξέρει (οι γιατροί υποθέτουν!!!) Το σημαντικό είναι ένα υγιές μωρό κι ας είναι και λιγο πιο μετά:-) "

 

ESTHIR σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έκανα χτες απόξεση. Έκανα προχτές υπέρηχο στο ιασω και έδειξε κύημα 5 εβδομαδών χωρίς καρδιακή λειτουργία. Κανονικά ήμουν 8,5 εβδομαδών. Αφού έτσι ήθελε ο Θεός... Σας Ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς έκανα χτες απόξεση. Έκανα προχτές υπέρηχο στο ιασω και έδειξε κύημα 5 εβδομαδών χωρίς καρδιακή λειτουργία. Κανονικά ήμουν 8,5 εβδομαδών. Αφού έτσι ήθελε ο Θεός... Σας Ευχαριστώ όλες σας για τις συμβουλές σας.

 

Λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη που είχαν τα πράγματα.Όλα όμως γίνονται για κάποιο λόγο! Σου εύχομαι πολύ σύντομα να αποκτήσεις το παιδάκι που τόσο θέλεις!!!

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ESTHIR μου πραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ! Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω! Προσπάθησε να το δεκτείς όσο πιό γρήγορα μπορείς για να μην ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. Υπομονή τώρα και κουράγιο για επόμενη προσπάθεια που θα πάνε όλα τέλεια και για σένα και για όλες μας που έχουμε περάσει κάτι αντίστοιχο! Think positive!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα.η πρωτη μου χοριακη ηταν 5670 κ μετα απο 2 μερες πηγε 8700.ο γιατρος εβλεπε εναν αδειο σακο κ σημερα επιτελους ειδαμε ενα φασολακι χωρις καρδιακη λειτουργια.ομως ο γιατρος επιμενει οτι δεν παει καλα κ λεει για καθαρισμο.δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.η πρωτη μου χοριακη ηταν 5670 κ μετα απο 2 μερες πηγε 8700.ο γιατρος εβλεπε εναν αδειο σακο κ σημερα επιτελους ειδαμε ενα φασολακι χωρις καρδιακη λειτουργια.ομως ο γιατρος επιμενει οτι δεν παει καλα κ λεει για καθαρισμο.δεν ξερω τι να κανω.

 

Να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Πάντως για να λέει ότι δεν πάει καλά, σίγουρα δεν πάει καλά. Την 7η βδομάδα συνήθως ακούγεται καρδιά και η χοριακή ξεπερνά τις 10000 όπως σου ξανάγραψα. Στο λέω, γιατί πέρασα το ίδιο ακριβώς και η γιατρός το είχε δει από την αρχή ότι δεν προχωρούσε σωστά. Έλπιζα μέχρι τελευταία στιγμή, πήρα και δεύτερη γνώμη αλλά μου είπαν τα ίδια. Μου δώσανε άλλη μια βδομάδα προθεσμία μήπως κάτι αλλάξει, αλλά το έμβρυο είχε μικρύνει αντί να μεγαλώσει.

 

Πάρε μια δεύτερη γνώμη. Να είσαι σίγουρη ότι δεν πήρες μια βιαστική απόφαση.

 

 

ΥΓ. Να σου πω, τώρα που το ξανασκέφτομαι, πόσο σίγουρη είσαι για την ημερομηνία της σύλληψης; Γιατί αν η σύλληψη έγινε καθυστερημένα, τότε μπορεί να μην είσαι στην 7η, αλλά στην 6η εβδομάδα, οπότε οι τιμές της χοριακής δεν είναι και τόσο κακές. Επίσης στην 6η πολλές φορές δεν ακούμε καρδιά, αλλά το μέγεθος είναι σαν ένα φασόλι. ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρη δεν ειμαι αλλα το λεω στο γιατρο κ μου λεει οτι δεν εχει σημασια.ειναι 100% σιγουρος.ομως την πεμπτη δεν υπηρχε τιποτα κ σημερα το ειδα.πως μπορει να μη σημαινει τιποτα????δεν θελω να παραιτηθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να επαναλαβεις την χοριακη όπως και τον υπέρηχο- μην βιαστεις-

ποτε δεν ξερεις τι γινεται!

ευχομαι να τον διαψευσει τον γιατρο σου το σπορακι σου:)

OZDdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

 

Πολύ φοβάμαι πως και η δική μου κύηση έχει παλινδρομήσει.

 

Έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο την 6η εβδομάδα και 2-3 μέρες και ο γιατρός είδε το σάκο με το έμβυο χωρίς όμως να ακούσει καρδιακή λειτουργία.

 

Κλείσαμε ραντεβού για 1 εβδομάδα μετά μιας και δεν μπορούμε να υπολογίσουμε ακριβώς την ημερομηνία κύησης αφού έχω άστατο κύκλο.

 

Ωστόσο, είδα λίγο αίμα στο εσώρουχό μου και νομίζω πως και το στήθος μου έχει ξεπρηστεί λίγο.

 

Έκανα χθες μία χωριακή ήταν 66.250 και αύριο θα ξανακάνω...νομίζω πως όλα έχουν τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολες

 

γραφω κι εδω τον πονο μου μπας και ανακουφιστω λιγο.

 

πηγα σημερα 5 εβδ και 3 μερες να κανω υπερηχο γιατι ειχα εναν πονο στις ωοθηκες.

 

οι ωοθηκες μου ηταν καθαρες, το ενδομητριο οπως πρεπει σε εγκυμοσυνη αλλα η μητρα μου δνε ειναι οσο μεγαλη θα επρεπε.

 

αντι να ειναι 5 εβδομαδων ειναι 2.

 

μου ειπε να παω αυριο να κανω χοριακη και να ξαναμιλησουμε

 

ειμαι πολυ στεναχωρημενη

 

πειτε μου εστω και μια οτι ολα μπορει να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες

 

γραφω κι εδω τον πονο μου μπας και ανακουφιστω λιγο.

 

πηγα σημερα 5 εβδ και 3 μερες να κανω υπερηχο γιατι ειχα εναν πονο στις ωοθηκες.

 

οι ωοθηκες μου ηταν καθαρες, το ενδομητριο οπως πρεπει σε εγκυμοσυνη αλλα η μητρα μου δνε ειναι οσο μεγαλη θα επρεπε.

 

αντι να ειναι 5 εβδομαδων ειναι 2.

 

μου ειπε να παω αυριο να κανω χοριακη και να ξαναμιλησουμε

 

ειμαι πολυ στεναχωρημενη

 

 

πειτε μου εστω και μια οτι ολα μπορει να πανε καλα!!

 

Η μητρα??????? μηοως εννοεις το εμβρυο???????

Και αφου ειναι τοσο μικρο πως μπορεσε και το ειδε?????

Συνηθως λενε οτι το ενδομητριο ειναι διογκωμενο στις ορωτες εβδομαδες....

Τι σου ειπε ακριβως ο γιατρος??????

Ειδε εμβρυικα στοιχεια η ΠΑΧΥ ενδομητριο??????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα! τι να πω και εγω με αυτες τις χοριακες.. εγω εκανα προκληση ωορηξιας πριν εναμηση μηνα,μου ειπε ο γιατρος να κανω τεστ ,4 μερες πριν να ερθει η περιοδος,και βγηκε θετικο!! 63,14! παω εχθες να κανω ξανα χοριακη( με 2 μερες καθηστερηση πλεον) και βγαινει ενα νουμερο....99,35... δεν του αρεσε του γιατρου, ουτε και εμενα βεβαια, και θα παω ξανα αυριο να ξανακανω..,,περυσι ειχα μεινει παλι τον ιουλιο εγκυος και επαθα παλλινδρομηση...τι να πω κοριτσια...απογοητευση..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πηρα την χοριακη τελικα εχτες.ηταν 213. θα ξανακανω την δευτερα παλι,και θα παω να με δει.... μου ειπε οτι δεν εχει πολλες ελπιδες..φοβαται για βιοχημηκη η παλλινδρομηση.... υπομονη μεχρι την δευτερα λοιπον λεω στον ευατο μου.....σε αναμενα καρβουνα καθομαι...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πηρα την χοριακη τελικα εχτες.ηταν 213. θα ξανακανω την δευτερα παλι,και θα παω να με δει.... μου ειπε οτι δεν εχει πολλες ελπιδες..φοβαται για βιοχημηκη η παλλινδρομηση.... υπομονη μεχρι την δευτερα λοιπον λεω στον ευατο μου.....σε αναμενα καρβουνα καθομαι...

 

Υπομονη κοριτσι μου, μπορει να ανατραπουν ολα προς το καλυτερο....!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη κοριτσι μου, μπορει να ανατραπουν ολα προς το καλυτερο....!!!!!!

σε ευχαριστω πολυ! ειναι τρομερη αυτη η αναμονη! να μη ξερω τι μου γινεται.... αγωνια για να μεινεις εγκυος.....και περισσοτερη τελικα αγωνια αν θα κρατηθει η εγκυμοσυνη!!! τι να πω;;:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθαλα τη βοηθεια σας!εχω ενα κοριτσακι 3 χρονων περιπου μετα ακολουθησε μια παλινρομη κυηση και μετα απο 8 μηνες ειμαι παλι εγκυος στη 5 εβδομαδα αλλα με μικρη χοριακη 102,98 και θα ξανα κανω σε μια εβδομαδα.υπαρχει σακος και σπορακι αλλα μικροτερο απο το κανονικο.εχω μεγαλη αγωνια!υπαρχει πιθανοτιτ ομαλης εξελιξης της εγκυμοσηνης?παρακαλω βοηθεια !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. η χοριακη ανεβηκε: 1100!! πηγα στο γιατρο εχτες, αλλα ακομα ειναι επιφυλακτικος. ειδε σακο αλλα μικροτερο απο οτι θα επρεπε. θα ξανακανω χοριακη 1η αυγουστου,και θα παω να με δει. ΧΡΙΣΤΟΥΛΗ ΜΟΥ ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...