Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μια βοήθεια παρακαλώ!!!!!


Recommended Posts

γεια σας σε τρεις βδομάδες περίπου θα γεννήσω λόγω ζαχάρου μου είπαν ότι το μωρό θα μπει για παρακολούθηση μήπως κάνει υπογλυκαιμία σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον θηλασμό? Επιθυμώ να θηλάσω αποκλειστικά το μωρό μου για όσο πάει. ευχαριστώ εκ των προτέρων

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα eleni26.Ευχομαι το μωρακι σου να μην μπει καθολου για παρακολουθηση!!!!!!!!Γεννησα και εγω στις 38 εβδομαδες με τεχνιτους πονους λογο ζαχαρου γιατι ηταν πιο καλα για το μωρο.Εκανα και ινσουλινη απο τον 8 μηνα.Τελικα ολα καλα και το μωρο δεν χρειαστικε τιποτα.Ευχομαι το καλυτερο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα eleni26.Ευχομαι το μωρακι σου να μην μπει καθολου για παρακολουθηση!!!!!!!!Γεννησα και εγω στις 38 εβδομαδες με τεχνιτους πονους λογο ζαχαρου γιατι ηταν πιο καλα για το μωρο.Εκανα και ινσουλινη απο τον 8 μηνα.Τελικα ολα καλα και το μωρο δεν χρειαστικε τιποτα.Ευχομαι το καλυτερο!!!!!!

 

Πολύ χαίρομαι που όλα σου πήγαν καλά!! Και εγώ κάνω ινσουλίνη από την αρχή του 8 δεν ξέρω ακόμα αν θα γεννήσω με καισαρική η φυσιολογικά το μόνο που με νοιάζει είναι να θηλάσω το μωράκι όσο ποιο γρήγορα γίνετε!

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

η παρακολουθηση ειναι για ενα 24ωρο,δεν ειναι πολυ....ζητα να στο βαλουν αμεσως μολις γεννηθει αν γεννησεις φυσιολογικα...κ συνεννοησου με τον γιατρο για αυτη σου την επιθυμια ωστα να στο φερνουν συχνα.

Το νεραιδακι ηρθε κ μας αλλαξε τη ζωη στις 16 Μαρτιου 2009!!!

[/url]1liBp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε τρεις βδομάδες περίπου θα γεννήσω λόγω ζαχάρου μου είπαν ότι το μωρό θα μπει για παρακολούθηση μήπως κάνει υπογλυκαιμία σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον θηλασμό? Επιθυμώ να θηλάσω αποκλειστικά το μωρό μου για όσο πάει. ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ελενη μου νομιζω πως σου εχω ξαναπει για τη δικια μου ιστορια με το ζαχαρο. Αν οχι, γραψε ακυρο. Προσεξε πολυ γιατι εμενα αυτος ηταν ο λογος που δεν θηλασα. Γεννησα με καισαρικη και δεν μπορουσα να κατεβω στη θερμοκοιτιδα που την ειχαν για ελεγχο μην κανει υπογλυκαιμια. Στο θαλαμο απαγορευοταν να μου τη φερουνε μεχρι να κλεισει ενα 24ωρο κι ετσι τη ταϊζαν καθε 2 ωρες οι μαιες με μπουκαλι. Φυσικα το παιδι δεν δεχτηκε μετα απο αυτο να θηλασει.. Παντως αν σου τυχει κατι τετοιο που πραγματικα το απευχομαι, ζητα θηλαστρο να βαζεις το δικο σου γαλα σε μπουκαλι και να το δινεις στο μωρακι σου (σε περιπτωση που δεν δεχεται το στηθος σου). Εγω δεν το ηξερα, το εμαθα εδω απο αλλες κοπελες (ουτε ο γιατρος μου, ουτε οι μαιες, ουτε το προσωπικο με ενημερωσε...)

Ευχομαι να πανε ολα καλα! Με το καλο το μωρακι σου!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα καλά να πάνε μπουμπού μου και να μη στο κρατήσουν πολύ το μωρό! Οργάνωσέ το να θηλάσεις, αφού το θέλεις! Με το καλό και μ'έναν πόνο κούκλα μου:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε τρεις βδομάδες περίπου θα γεννήσω λόγω ζαχάρου μου είπαν ότι το μωρό θα μπει για παρακολούθηση μήπως κάνει υπογλυκαιμία σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με τον θηλασμό? Επιθυμώ να θηλάσω αποκλειστικά το μωρό μου για όσο πάει. ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μπορεις να βγαζεις το γαλα με θηλαστρο,να το δινεις στις μαιες και να το δινουν στο μωρο.Τωρα απο κει κι επειτα,συζητησε το με το γιατρο σου οσον αφορα την επιθυμια σου να θηλαζεις και πολυ καλα θα κανεις!!

Παντως εμεις τα μωρα τα δινουμε για θηλασμο,υπο καποιες προυποθεσεις,την βαρυτητα της καταστασης τους και αν η μαμα δεν κανει 10ωρες....

Αυτα.....

 

Ευχομαι τα καλυτερα!:)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αμεσσα γαλατακι , οντως θα ηταν πολυ καλο να βγαζεις ....

 

1 θα μαθει αυτη την γευση , κ στην πρωτη ευκαιρια θα την αναζητησει στο στηθος σου,αλλωστε η μυρωδια κ η γευση ειναι πολυ ανεπτυγμενες στα βρεφακια

 

2 θα εχεις καταφερει να υπαρχει καποια παραγωγη,ετσι δεν θα κουραστει να την προκαλεσει

 

3 εφοσον θα υπαρχει παραγωγη δεν θα προτιμησει το μπουκαλι που ισως δοκιμασει για 24 ωρες

 

εγω ειχα ζαχαρο αλλα γεννησα κ προωρα

πρωτογαλα ειδα μετα απο 5 μερες προσπαθειων με θηλαστρο,δυστυχως ειχε "φαει" 5 μερες ξενο με μπουκαλι μιας κ εγω δεν ειχα κατι να δωσω.

ομως με το που εβγαλα,το πηγα στην ΜΕΝΝ κ της εδωσαν...για 3 μερες μετα την πηραμε σπιτι.

εκανα αντλησεις ενα μηνα,δυστυχως δεν καταφερα παραπανω,αντι να αυξανεται η παραγωγη μου μειωνοταν...ομως νιωθω υπερηφανη που εκανα οτι μπορουσα!!

 

σου ευχομαι να παν ολα τελεια...κ να γευεται το νινακι σου το δικο σου γαλατακι για οσο θελετε κ οι δυο!!

Το νεραιδακι ηρθε κ μας αλλαξε τη ζωη στις 16 Μαρτιου 2009!!!

[/url]1liBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν σου τυχει κατι τετοιο που πραγματικα το απευχομαι, ζητα θηλαστρο να βαζεις το δικο σου γαλα σε μπουκαλι και να το δινεις στο μωρακι σου (σε περιπτωση που δεν δεχεται το στηθος σου).

 

Εγώ λόγω της ιδιαίτερης προωρότητας του μικρού-26 εβδομάδες και 890γρ βάρος-έκανα αντλήσεις επί 5,5 μήνες με θήλατρο της medela.Ψάξε στο σαιτ να βρείς πληροφορίες και βοηθήματα-βοηθάει πολύ η μαγιά-Κατά την γνώμη μου να αντλήσεις το γάλα απο το νοσοκομέιο ώστε το μωρό να μην χρειαστεί να πιεί ξένο, και μετά μετ το ,καλό στο σπίτι νομίζω ότι θα καταφέρεις να το θηλασεις.Απλά μην αφήσεις το στήθος σου.

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ γέννησα στην 35 εβδομάδα την μικρή μου... και μπήκε για 8 μέρες απλά παρακολούθηση… .κανόνισε ο γιατρός και πήγαινα κάθε 3ωρες και την τάιζα, έβγαζα το γάλα με θήλαστρο και τις το έδινα… (γέννησα με καισαρική και ο λόγος που δεν έδινα το μπιμπερό να το ταΐζουν η κοπέλες μέσα είναι ότι πρώτον δεν ενδιαφέρονται και τόσο αν φάει η όχι και ποσό θα φάει και δεύτερο επειδή ήμουν χάλια και όλο έκλαιγα ο γιατρός για το καλό το δικό μου έδωσε εντολή να κατεβαίνω στην μονάδα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...