Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ-ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ-ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

γεια σας.. το μωρακι μου ειναι 6,5 μηνων και οσο θηλαζε αποκλειστικα δεν ειχαμε προβλημα δυσκοιλιοτητας. Απο τοτε που αρχισε να τρωει ξεκινησαν τα κλαμματα και τα ζορια οταν θελει να κανει κακακια..το πρωι τρωει φρουτα αλεσμενα(αχλαδι,ροδακινο,λιγο μπανανα και δαμασκηνο) και το μεσημερι πατατα,καροτο,σελινο,κρεατακι,κολοκυθι. Στο ενδιαμεσο πινει και γαλα. Νερο δεν του δινω εκτος και αν ειμαι εκτος σπιτιου πινει μερικες γουλιες. Απο κει και περα και μεχρι να κοιμηθει αλλα και κατα τη διαρκεια της νυχτας θηλαζει. Τι να κανω για να τον βοηθησω το λυπαμαι το καημενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού τρώει, να του δίνεις και νερό μετά τα γεύματα, θα πίνει όσο χρειάζεται. Στη δυσκοιλιότητα βοηθάει πολύ και το μπρόκολο και το ακτινίδιο. Επίσης, βγάλε για λίγες μέρες τη μπανάνα και την ξαναβάζεις αργότερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα και έχω πρόβλημα με τα κακά της. Στην αρχή ζοριζόταν πολύ. Μετά έκοψα ρυζάλευρο και μπανάνα και κάπως διορθώθηκε. Όταν ξεκίνησε το κρέας της έδινα πολύ νερό, επίσης ελαιόλαδο στις σουπίτσες και μετά τους 7,5μ. ξεκίνησα και κατσικίσιο γιαούρτι που πιστεύω βοήθησε. Τώρα κάνει μια φορά στις 3 ημέρες αλλά χωρίς μεγάλα ζόρια, αν και δεν τρώει στέρεες σχεδόν καθόλου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αυτό μου σύστησε η παιδίατρος και πραγματικά έπιασε ήταν το χαμομήλι. Μπόλικο χαμομήλι λίγο χλιαρό χωρίς ζάχαρη φυσικά. Μέσα στην ίδια μέρα βλέπεις αποτέλεσμα. Δοκίμασέ το.

Κι εγώ επειδή θήλαζα αποκλειστικά δεν του είχα δώσει ποτέ χαμομήλι έως πριν κανα μήνα που μου είπε η παιδίατρος και το λάτρεψε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. το μωρακι μου ειναι 6,5 μηνων και οσο θηλαζε αποκλειστικα δεν ειχαμε προβλημα δυσκοιλιοτητας. Απο τοτε που αρχισε να τρωει ξεκινησαν τα κλαμματα και τα ζορια οταν θελει να κανει κακακια..το πρωι τρωει φρουτα αλεσμενα(αχλαδι,ροδακινο,λιγο μπανανα και δαμασκηνο) και το μεσημερι πατατα,καροτο,σελινο,κρεατακι,κολοκυθι. Στο ενδιαμεσο πινει και γαλα. Νερο δεν του δινω εκτος και αν ειμαι εκτος σπιτιου πινει μερικες γουλιες. Απο κει και περα και μεχρι να κοιμηθει αλλα και κατα τη διαρκεια της νυχτας θηλαζει. Τι να κανω για να τον βοηθησω το λυπαμαι το καημενο.

ΚΟΨΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΜΗΛΟ.....ΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορούλα μου παρουσίασε κ αυτή πρόβλημα δυσκοιλιότητας, οντως το χαμομήλι βοηθά πολύ, επίσης βάζω στη φρουτόκρεμα μέρα παρα μέρα ακτινίδιο, στην αρχή ειχα κόψει την μπανάνα κ το μήλο αλλά τώρα τα χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kι εμείς έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας με την εισαγωγή των στερεών.

Του έδινα φρουτόκρεμα το πρωί (μήλο - αχλάδι μόνο, είμαστε στην αρχή ακόμα) και βιολογικό ρυζάλευρο με δικό μου αντλημένο γάλα το απόγευμα. Τον είδα ότι ζοριζόταν με τα κακά του και το έκοψα το ρυζάλευρο, πάνε 10 μέρες τώρα, αλλά ακόμα να στρώσει ο πωπός μας :( . Τώρα του δίνω μόνο φρουτόκρεμα το πρωί. Από βδομάδα θα του ξεκινήσω λαχανοσουπα. Χαμομήλι δοκίμασα να του δώσω, αλλά δεν του άρεσε. Ακόμα λοιπόν θηλάζουμε κανονικότατα (η φρουτόκρεμα ουσιαστικά είναι ένα έξτρα γεύμα) και επειδή έχει ήδη κλείσει τον 7ο μήνα ανησυχώ μήπως δεν κάνω καλά και καθυστερώ την εισαγωγή στις στερεές. Δεν έχω μιλήσει με τον παιδίατρό μας, αλλά δε σας κρύβω ότι δεν τον πολυεμπιστεύομαι στα θέματα διατροφής (αν είχα ακούσει τις "συμβουλές" του περί θηλασμού, θα είχα αποθηλάσει πριν σαραντίσω!). Καμιά συμβουλή έχετε να μου δώσετε?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας με την εισαγωγή των στερεών.

Του έδινα φρουτόκρεμα το πρωί (μήλο - αχλάδι μόνο, είμαστε στην αρχή ακόμα) και βιολογικό ρυζάλευρο με δικό μου αντλημένο γάλα το απόγευμα. Τον είδα ότι ζοριζόταν με τα κακά του και το έκοψα το ρυζάλευρο, πάνε 10 μέρες τώρα, αλλά ακόμα να στρώσει ο πωπός μας :( . Τώρα του δίνω μόνο φρουτόκρεμα το πρωί. Από βδομάδα θα του ξεκινήσω λαχανοσουπα. Χαμομήλι δοκίμασα να του δώσω, αλλά δεν του άρεσε. Ακόμα λοιπόν θηλάζουμε κανονικότατα (η φρουτόκρεμα ουσιαστικά είναι ένα έξτρα γεύμα) και επειδή έχει ήδη κλείσει τον 7ο μήνα ανησυχώ μήπως δεν κάνω καλά και καθυστερώ την εισαγωγή στις στερεές. Δεν έχω μιλήσει με τον παιδίατρό μας, αλλά δε σας κρύβω ότι δεν τον πολυεμπιστεύομαι στα θέματα διατροφής (αν είχα ακούσει τις "συμβουλές" του περί θηλασμού, θα είχα αποθηλάσει πριν σαραντίσω!). Καμιά συμβουλή έχετε να μου δώσετε?

 

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε για δυσκοιλιότητα αν τα κακά είναι σκληρά ή/και βγαίνουν με πολύ ζόρι (το οποίο είναι σχετικό, μερικά μωρά βογγάνε με το παραμικρό, κι ας είναι μαλακά). "Αδικαιολόγητο" σύγκαμα μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας στην τροφή αλλά μπορεί να είναι και ένδειξη αλλεργίας που προκαλείται λόγω δικής σου κατανάλωσης γαλακτοκομικών (έτσι αντιδρούσε η κόρη μου σε κάποιες "ακίνδυνες" τροφές και, όταν έκανα αποχή, άρχισε να τις τρώει χωρίς πρόβλημα). Πρόσφερε ένα είδος ανά 4-7 μέρες, ώστε να αποκλείεις αλλεργίες. Μην τα δίνεις όλα μαζί, ακόμη και το λάδι θεωρείται ξεχωριστή τροφή.

 

Δώσε σκέτο το ένα ή το άλλο φρούτο, για να δεις αν το πειράζει ένα από τα δυο συγκεκριμένα. Επίσης, 2-3 κουταλιές νεράκι, όπως είπε η Άσπα.

Μην καθυστερείς την εισαγωγή νέων τροφών, απλώς δοκίμαζε ένα νέο είδος ανά 4-7 μέρες. Όταν κάτι αποδεικνύεται ακίνδυνο, μπορείς να το συνδυάσεις με κάτι άλλο που έχεις ήδη δοκιμάσει. Πχ πρώτο 4μερο: πατάτα, 2ο: πατάτα + κολοκύθι, 3ο: πατάτα + κολοκύθι + καρότο κοκ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ κοριτσια!!!

Είμαι σίγουρη ότι έφταιγε το ρυζάλευρο. Οσο το έτρωγε, έκανε 4-5 μέρες να ενεργηθεί, είχε πολλάαααα αέρια και έκλαιγε όταν αεριζόταν ο καυμένος. Από τότε που του το έκοψα, πάμε καλύτερα, χθές και προχθές ενεργήθηκε κανονικά. Δεν έχει συγκαεί (φτου φτου μακριά από μας!), όταν έγραψα "να στρώσει ο πωπός μας" εννοούσα τα κακά μας, δεν το διατύπωσα καλά. Γαλακτοκομικά εγώ δεν τρώω, απέχω από ο,τιδήποτε αγελαδινό από όταν ήταν 2,5 μηνών, μιας και είδα αίμα στα κακά του (μια φορά μόνο), κάπου-κάπου αν το θυμηθώ πίνω κατσικίσιο γάλα, αλλά δεν έχω παρατηρήσει να τον πειράζει. Σήμερα τον ξεκίνησα λαχανικά (πατάτα και καρότο) και δεν του άρεσαν καθόλου. Νομίζω ότι κάπου διάβασα ότι το λάδι δεν επιτρέπεται πριν τους 12 μήνες, λάθος κάνω? Ούτε το νερό του αρέσει, του έδωσα σήμερα με το μπιμπερό του (ενω το αντλημένο γάλα το πίνει χωρίς πρόβλημα), ούτε χαμομήλι πίνει. Ξερω ότι και για τους ενήλικες με δυσκοιλιότητα το νερό είναι μεγάλο φάρμακο, να επιμείνω λίγο παραπάνω μπας και πιεί? Για το αβοκάντο τι λέτε, σκεφτόμουν να του ξεκινήσω με τα φρούτα. Επίσης σκεφτόμουν το ακτινίδιο, μόνο τη σάρκα, όχι τα σποράκια, είναι και δύσκολη εποχή για φρούτα, λίγες επιλογές :(

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ακτινίδιο είναι πράγματι πολύ καλό για τη δυσκοιλιότητα. Αλλά εγώ βάζω και τα σποράκια. Βλακεία κάνω;

 

Zouzounel, δοκόμασε να βάζεις το χαμομήλι μέσα στη φρουτόκρεμα (30ml και λιγότερο ίσως για να μη γίνει νερουλή).

 

Όσο για το στρώσιμο πωπού...πονεμένη ιστορία: από τη δυσκοιλιότητα στη διάρροια, στη "χρωματική" ποικιλία και γενικώς, στα άπειρα λεφτά για πάνες...:-(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο ποτηράκι για το νερό, όχι αυτό που πίνει γάλα.

 

Το λάδι επιτρέπεται, εκτός αν προκαλει συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το ακτινίδιο θεωρείται αλλεργιογόνο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι καταφέραμε με τα λαχανικά, σήμερα του έβαλα λίγο λαδάκι και φάγαμε 5-6 κουταλίτσες, ευχαριστώ amaretto. Στα φρούτα του έβαλα λίγο ρόδι, εκανα καλά? Φανηκε να του αρέσει. Και νεράκι ήπιαμε 2-3 γουλίτσες.

Πάντως κακά μας έχουμε να κάνουμε από προχθές... Αντε παλι να δουμε...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα. θα ηθελα την αμεση βοηθεια σας και την εμπειρια σας.

η μικρη μας παρολο που θηλαζει ακομα εχει δυσκοιλιοτητα. κανει σκληρες κενωσεις καθε δυο μερες. τωρα τελευταια ζοριζεται και ποναει.τι να κανω?? απο που να αρχισω να κοβω, για να δω τι την πειραζει? να ειναι αλλεργια? δεν ξερω τι να κανω. πολλες τροφες μου φαινονται υποπτεσ,οπως αγελαδινα και γλουτενη.

εγω τι πρεπει να κοψω?? σχεδον τα παντα??

ευχαριστω, περιμενω συμβουλες.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη αλλεργίας... Γιατί δεν της δίνεις ακτινίδιο?

Εγώ του βάζω καμιά φορά ακτινίδιο στη φρουτόκρεμα και τον βοηθάει.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις κοιμηθηκε η δικη μου μικρη μετα απο 20'προσπαθειων και κλαματος...τι να σου πω κι εγω......εγω δεν δινω πια ρυζακι, θα κοψω την πατατα, το μηλο, τη μπανανα, θα επιχειρησω το ακτινιδιο γιατι δεν παει αλλο....:cry: μου εσφιγγε το χερι και με κοιταζε στα ματια κι εκλαιγε το ψυχουλινι μου...:cry:

 

για το αν πρεπει να κοψω εγω κατι, με ενδιαφερει η απαντηση εξισου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Διαβάζω το forum απο την εγκυμοσύνη και έτσι κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά 5μιση μήνες!και συνεχιζω ακάθεκτα..τώρα όμως χρειάζομαι και τη βοήθειά σας..όταν πήγαμε στον παιδίατρο στους 5μήνες, μου είπε ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε ρυζάλευρο το απόγευμα κα μετά από λίγο καιρό και φρουτόκρεμα από το πρωι, με πρώτο φρούτο μπανάνα! Του είπα ότι ρυζάλευρο δεν δίνω αφού δεν προσφέρει τίποτα και επειδή είμαι από τις τυχερές μανούλες που δουλεύω κυρίως σπίτι, λείπω ελάχιστες ώρες, δεν έχω και λόγο να δωσω τίποτα από τόσο νωρίς. αφου δεν συννενοηθηκαμε, χαμογέλασα και είπα εντάξει.

Ό μικρός βέβαια είχε αρχίσει όταν καθόμασταν στο τραπέζι για φαγητό να φωνάζει και να του τρέχουν τα σάλια. αν του έδινα λίγο μήλο (το χυμό που έβγαζα λίγο με το χερι μου)ήταν μέσα στα γέλια..πέσαν λοιπόν όλοι πάνω μου (γιαγιάδες και μπαμπάς)να δοκιμάσουμε φρούτα.. και έκανα βλακεία και δέχτηκα..και αρχίσαμε μπανάνα..

όσο θηλάζαμε ο μπέμπης έκανε κακά του 1φορά στις 5 μέρες. έφαγε 4 μέρες μπανανα, μην φανταστείτε το πολύ καμιά κουταλιά. αλλά του άρεσε πολύ και όλο ζήταγε και άλλο (που του έπεφτε από το στόμα), αλλά δεν ενεργήθηκε και έβλεπα την κοιλίτσα του φουσκωμένη και ζοριζόταν όταν θήλαζε.βέβαια, επειδη μας ταλαιπωρούν και τα δοντάκια μας δεν το κατάλαβα αμέσως..φυσικα και σταμάτησα.

την πέμπτη μέρα έκανα κλισματάκι και τα έκανε πολύ σκληρά. τώρα έχουν περάσει άλλες 2 μέρες (φυσικα μόνο θηλασμός) και δεν έχει κάνει τίποτα ακόμα.

να του κάνω άλλο κλισματάκι? να περιμένω να ενεργηθεί μόνος του?

Συγνώμη για το μεγάλο μύνημα, αλλά ο παιδίατρος μου είπε να περιμένω καμια εβδομάδα και να αρχίσω πάλι ρυζάλευρο. φυσικά δεν θα τον ακούσω, αλλά μάλλον πρεπει να βρω και άλλον γιατρό..

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ άρχισα φρούτα στους 6 μήνες ύστερα από αποκλειστικό θηλασμό και την πρώτη-δεύτερη εβδομάδα έκανε δυσκοιλιότητα.Στη φρουτόκρεμα θεαματικά βοήθησε το ακτινίδιο(δεν έκανε καμιά αλλεργία),απλά μετά του ξίνιζε,αφού δεν βρίσκεις πάντα κάποια ώριμα και γλυκά και το σταμάτησα.Εντωμεταξύ είχε στρώσει.Μπορείς να δίνεις αντί για μπανάνα αχλάδι γιατί έχει περισσότερο νερό.Επίσης του έβαζα κάποιες φορές στον ποπό την άκρη μιας μπατονέτας βουτηγμένη σε λαδάκι και βοηθούσε επίσης.Αργότερα και με τα καροτοκολοκύθια θα είναι καλύτερα.Το ρυζάλευρο είναι περιττό,μην αλλάξεις παιδίατρο αφού όλοι τα ίδια λένε,απλά αγνόησέ τον σ΄αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλη μου αφου το παιδι εχει αποκλιστικο θηλασμο για εμενα κανε το εξης στο παιδι μην δωσεις μελι απογορευεται αλλα εσυ ανετα μπορεις να φας δυο κουταλιτσες και θα δεις οτι θα το βοηθησεις αμεσα . φιλακια :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σας πω οτι μάλλον δεν είναι πολύ βοηθητικό το κλήσμα ή η βατονέτα με το λαδάκι διότι ίσως το παιδάκι βολετεί και δεν προσπάθεί μετά ή ζοριζεται (φυσικά μιλάμε οτνα αυτό γίνεται συχνά)

 

Εμένα ο γιατρός μου είναι "κατα" του ρυζάλευρου και επισης κατα του μπισκότου στην φορυτόκρεμα.

 

Η λύση σου είναι μια φετούλα ώριμο ακτινίδιο αλλα μιλάμε για τοσο ώριμο που να σου μένει η φλούδα στο χερι (λιγο πριν σαπήσει μου έλεγε ο γιατρός).

Θα δεις το παιδάκι σου να στρώνει φανταστικά. Ετσι εκενα και εγω στην Ελενα μέχρι που μπήκαν όλα τα λαχανικά και τα φορύτα στην διατροφή της και ησυχάσαμε.

Ααααα μην το ξεχάσω: επειδη δεν προκειται να βρεις τοσο ωριμα ακτινίδια σου προτείνω να αγοράσεις μερικά και να τα αφήσεις να ωριμάσουν εκτός ψυγείου.

Και προσεχε μην πάρεις όλα τα ακτινίδια μαζί: ανα 2 ημέρες αγόραζε 3 ώστε να ωροιμάσουν διαφορετική στιγμη αλλιώς θα σου μείνουν :wink:

Link to comment
Share on other sites

η δυσκοιλιοτητα ειναι ενα θεματακι που μας απασχολησε 6 μηνες (ο μιχαηλ ειναι 7 )ρυζαλευρο και μπανανα δεν εδωσα αλλα ουτε και καροτο .βρασε μηλο και αχλαδι για να του ξεκινησεις τα φρουτα και στη συνεχεια φ υ σ ι κ α ακτινιδιο και η πολυτιμοτερη τεχνικη που μου ειπε η παιδιατρος αν εχεις τα κοτσια γιατι εγω τα ειχα, ο αντρας μου κοντεψε να λιποθυμησει, ειναι η εξης.ξαπλωνεις το παιδι μετα το φαγητο αφου ρευτει καθεσαι στα γονατα (να το βλεπεις απο το πλαινο του οχι απο τα ποδια του)κ με το ενα χερι πια νεις και πιεζεις δυνατα την κοιλια χαμηλα κανοντας δυνατες επαναλαμβανω μαλαξεις κ ταυτοχρονα με το αλλο χερι πιεζεις τα ποδια προς την κοιλια του αφου τα εχεις πιασει απο τα πελματα κ αυτο με ισχυ επισης , για οση περισσοτερη ωρα μπορεις (και5 λεπτα που θα σου φανει αιωνας)εχει η τεχνικη αυτη σαν αποτελεσμα την ενεργοποιηση του εντερου.εγω σωθηκα και πλεον δεν τη χρησιμοποιω αφου το πουλακι μου μπηκε επιτελους σε ρυθμο:-).βεβαια βοηθησαν και οι τροφες δεν το συζητω!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην διάρροια μου συστήνει μήλο μπανάνα... άρα στην δική σου περίπτωση θα δοκίμαζα μόνο αχλάδι-ακτινίδιο. Ούτε ρυζάλευρο ούτε κάτι άλλο.. και μετά θα βοηθήσουν τα κολοκυθάκια με κρεμμυδάκι κτλ.

Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

με τη δυσκοιλιοτητα ταλαιπωρηθηκαμε παρα πολυ, γιατι εχει και αλλεργιες στο αχλαδι καθως κ στον ανανα που μας ειπε η συμβουλος θηλασμου να δοκιμασουμε ,οπως και στο ακτινιδιο (τη χειροτερη) οποτε δεν εβρισκα τιποτα.

ο παιδιατρος ευτυχως μας ειπε να βαζουμε ξερο δαμασκηνο ή συκο κ ετσι η μικρη μου βρηκε την υγεια της κ εμεις μαζι γιατι περασαμε δραματα....οποτε ζεσταινω ελαφρα σε νερο το δαμασκηνο ή το συκο και το λιωνω μαζι με τα αλλα φρουτα (μηλο /μπανανα/αβοκαντο) της αρεσει πολυ!!κ φυσικα πολυ νερο!!

sofulini το μηλο κ η μπανανα οπως λενε κ τα κοριτσια κανει δυσκοιλιοτητα.....κ πραγματι μπορεις να αλλαξεις παιδιατρο:?!! μεχρι 6 μηνων δεν χρειαζεται ουτε νερο το μωρο που θηλαζει. απο 6 μηνων αρχιζεις με φρουτακια, 6,5 -7 σουπιτσα λαχανικων, 7,5-8 καποιοι δινουν γιαουρτι κανονικο, κατσικισιο η προβειο (σε καμια περιπτωση τις αηδιες "επιδορπια" με τη ζαχαρη κ τα χειροτερα γαλατα) κ καποιοι αλλοι βρωμη, κεχρι ή μπειμπιμουσλι. προσωπικα διαλεξα το τελευταιο, τα γαλακτοκομικα δεν τα θεωρω απαραιτητα πριν το χρονο, αφου θηλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...