Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...περι τομης


χριστινα@

Recommended Posts

...θα ηθελα να ξερω κοριτσια εσεις που γεννησατε με καισαρικη ποτε επουλωθηκε η τομη σας? ειναι μεγαλη? εμενα ειναι 15 ποντοι. ειναι κοντα στο εφηβαιο? φαινεται?

ειναι λεπτη?

ο γιατρος μου μου συνεστισε να βαζω καποια αλοιφη για επουλωση, αλλα δεν εχει κανει και πολλα πραγματα (ειναι 7 μηνες τωρα).

σημαδι που θα μας θυμιζει τον ερχομο του μωρου μας, αλλα λιγο αντιαισθητικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετα απο δυο καισαρικες και η τελευταια πριν απο τρισιμιση χρονια δεν φαινετε και πολυ.Ισα ισα μια λιγο πιο σκουρη απο το δερμα γραμμουλα και πολυ χαμηλα που ουτε απο το μαγιο μου δεν φαινετε.

Στην αρχη ηταν αρκετα μεγαλη σχεδον απο την μια ακρη στην αλλη αλλα με τον καιρο ,επειδη εχασα και τα κιλα εχει μαζεψει αρκετα.Βεβαια φαινετε μονο η μια τομη γιατι στην τελευταια μου εκανε και μια μικρη αισθητικη θα το ελεγα παρεμβαση η γιατρος μου χωρις βεβαια να τις το ζητησω.

Δεν εβαζα ομως καμια αλοιφη μετα,το μονο που εκενα να βαζω λιγο αντισυπτικο και πενταντιν για πολυ λιγο καιρο μεχρι να φυγουν τα σημαδακια που ειχα απο τα τσιμπιδακια στην τομη,μιας και δεν ειχα ραμματα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα δε φαίνεται σχεδόν καθόλου, μετά από 2,5 χρόνια, αλλά απ την αρχή δε φαινόταν σχεδόν τίποτα. είναι θέμα γιατρού, δέρματος δε ξέρω,

επίσης δε ξέρω και τι θα γίνει με τη δεύτερη καισαρική

 

α και δεν έβαζα ποτέ τίποτα πάνω

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι φαίνεται αρκετά, παραμένει κόκκινη και είναι και ελαφρώς φουσκωμένη σχεδόν 2 χρόνια μετά και υποτίθεται έκανα και πλαστική. Ελπίζω στη δεύτερη καισαρική να μου σουλουπώσουν και την τομή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στον καθρέφτη να δω, φαίνεται ελάχιστα. Εκεί που κόπηκε το δέρμα (10-15 εκ και μένα) είναι πιο άσπρο (όπως και όταν κλείνει μια γρατζουνιά), σε μερικά σημεία γύρω από την τομή λίγο πιο καφέ. Είδα όμως έναν γνωστό μου που είχε κάνει κοιλιοπλαστική, παιδιά ήταν χάλια, σαν ρομποκοπ, η καισαρική ήταν γρατζουνιά μπροστά του. Τώρα όλοι οι γιατροι κάνουν και πλαστική μετά την καισαρική και είναι πιο καλό το αποτέλεσμα απ΄ότι παλιά. Η αλοιφή που προτείνουν είναι η kelosoft. Eμένα δε μου είχε προτείνει κάτι ο γιατρός αλλα την ξέρω που την αγόρασα για την κόρη μου που έκανε ράμματα στο σαγονάκι της και πράγματι το σημαδι αν δε το παρατηρήσεις δε φάίνεται. Βέβαια άλλο το δερμα και η ανάπλαση στα παιδιά και άλλο σε μας. Κορίτσια ασχολούμαστε με λεπτομέριες, αλλά δε πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα ειναι γυρωσ τους 10 ποντους αλλα δεν φαινεται γιατι ειναι πολυ χαμηλα. (ουτε με μαγιο)

Εχει μεινει μια καφετια γραμμουλα μετα απο 2,5 χρονια αν και ο γατρος μου δεν ηταν καλος στο κεντημα και μου την ειχε ραψει στραβα.. δεν χρησιμοποιησα τιποτα μετα.. ισως αν ειχα χρησιμοποιησει να μην φαινοταν και καθολου.

Περιμενα οτι θα φαινεται πολυ χειροτερα. Παντως ο πλαστικος χειρουργος που γνωριζω πιο καλα στο νοσοκομειο, ο οποιος απο μονος του μου ειχε πει να παω να με δει οποτε θελω για μου τη σουλουπωσει, οταν την ειδε μου ειπε να μην την πειραξω γιατι σε λιγα χρονια δεν θα φαινεται καθολου ενω αν κανω πλαστικη απο πανω μπορει να μην επουλωθει τοσο καλα.. και οντως μια κυστη που αφαιρεσα στην πλατη μου πριν 2 χρονια και μου κανανε και πλαστικη φαινεται πολυ περισσοτερο.

τωρα με την δευτερη καισαρικη δεν ξερω τι θα γινει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΟΥΛΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΙΔΙΚΑ Η ΜΙΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΡΟΥ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο ειναι σιγουρο.. η κουμπαρα της αδελφης μου εχει μια τομη 5 εκατοστα. (και γεννησε στο ελενα μην νομιζετε οτι την ..χρυσοπληρωσε.

Αλλα εχει να κανει κ με το μεγεθος του παιδιου. Η βαφτιστηρα της αδελφης μου γεννηθηκε πολυ μικροσκοπικη γυρω στα 2,500 κιλα και ενα κεφαλακι τοσο δα.. ο γιος μου γεννηθηκε κεφαλας. Δεν υπηρχε περιπτωση να βγει απο τομη 5 εκατοστα με τιποτα. Εδω και αυτη που εχω και παλι απορω πως βγηκε η κεφαλα του απο εκει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εκανα κ εγω καισαρικη με πλαστικη, μου το ελεγε ο γιατρος μου οτι το επομενο καλοκαιρι που θα πας στη θαλασσα δεν θα φενεται τιποτα κ επειδη ειχα κ μια ανεση μαζι του, του λεω γιατρε μη με δουλευεις, δεν σου κανω πλακα μου ειπε αλλα δεν το πιστεψα. Κοιτουσα παντα αμα εχει κλεισει αλλα τους τελευταιους μηνες σταματησα να κοιταω το μερος που εγινε η τομη γυρω στα 10εκαστοστα ειναι κ η δικια μου. Πριν 3μερες μου ηρθε στο μυαλο κ εριξα μια ματια κ οντως δεν φαινεται τιποτα ειναι οπως κ το υπολοιπο σωμα κ τωρα δεν μπορω πια να καταλαβω που εγινε η τομη, κοιτα να δεις οτι θα εψαχνα την τομη μου κ δεν θα μπορουσα να την βρω δεν το πιστευα. Οταν θα παω για τεστ παπ να θυμηθω να του δωσω συγχαρητηρια!!! Δεν εβαζα ουτε εγω καμια αλοιφη μετα την καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια καλησπερα!Θελω να μου λυσετε μια απορια γιατι εχω απογοητευτει!Γενησα με καισαρικη πριν 8 μηνες και το σημαδι απο την τομη νομιζω οτι ειναι πολυ μεγαλο!Ειναι περιπου 18 ποντους...μια μεγαλη παλαμη δηλαδη και εκτος απο αυτο ειναι σαν ραφη απο ρουχο...ο γιατρος ειπε ο αντεδρασε το δερμα μου στα ραμματα!Το καλοκαιρι δηλαδη απο το μαγιο θα κανει μπαμ!εχετε αντιστοιχη εμπειρια ή αδικα νιωθω οτι με κατασφαξε?ο ιδιος σε μια φιλη γιατρος πανω σε προηγουμενη καισαρικη 6-7 ποντων της εκανε 18 ποντους τομη...δυστυχως αυτο το εμαθα πολυ μετα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς φαίνεται η τομή από το μαγιό!

Εμένα, αλλά και όσες κοπέλες ξέρω, δε φαίνεται γιατί είνα πιο χαμηλά από εκεί που μπορεί να φτάνει το μαγιό, είναι πάνω στο τριχωτό.

Γενικά εμένα φαίνεται κάπως, δηλ. πιο σκούρα από το υπόλοιπο δέρμα, αλλά δεν μου είχε βάλει ράμματα, αλλά κλιπς, για κάποιους ιατρικούς λόγους, αλλά και πάλι δε φαίνεται από το μαγιό, οπότε δε με νοιάζει. Το μήκος δεν το έχω μετρήσει, αλλά πρέπει να είναι πάνω από 10 εκ.

 

Πάντως, η χειρότερη καισαρική που έχω δει είναι στη μάνα μου (και προφανώς σε όλες τις γυναίκες αυτής της ηλικίας). Κάθετη και μέχρι τον οφαλό, και φαίνονται εκτός από την τομή και τα σημάδια από τα ράμματα. όταν είχα πρωτοδεί "σύγχρονη" καισαρική, μου φάνηκε έργο τέχνης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι φαίνεται αρκετά, παραμένει κόκκινη και είναι και ελαφρώς φουσκωμένη σχεδόν 2 χρόνια μετά και υποτίθεται έκανα και πλαστική. Ελπίζω στη δεύτερη καισαρική να μου σουλουπώσουν και την τομή.

 

Λοιπόν, έκανα και τη δεύτερη καισαρική. Ο γιατρός μου είπε ότι η προηγούμενη τομή έμεινε έτσι λόγω του τύπου του δέρματός μου (χηλοειδές ή κάτι τέτοιο). Αυτή τη φορά μου εφάρμοσε μια νέα τεχνική που δεν υπήρχε πριν 2 χρόνια και είδα τεράστια διαφορά. Από την πρώτη στιγμή η τομή μου ήταν πολύ πιο λεπτή, χωρίς πρηξίματα και όχι τόσο κόκκινη. :P

 

marinab νομίζω πράγματι ότι είναι τεράστια η τομή σου... δυστυχώς... καταρχήν δεν θα έπρεπε να φαίνεται από το μαγιό. Εκτός και αν πήγε κάτι στραβά με την εγχείρηση και αναγκάστηκε να κάνει μεγαλύτερη τομή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το χειλοειδες (ή κατι τέτοιο) μου το είπε και εμενα ο γιατρος μου. Και η δικια μου τομη φαινεται αλλά είναι τόσο χαμηλα που δεν φαίνεται σε καμια περιπτωση με το μαγιο.. Η δικια σου ειναι και μεγαλη και ψηλα?

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Γεννησα και εγω με καισαρικη πριν 8 μηνες. Η τομη μου ειναι περιπου 10εκ αρκετα χαμηλα κοντα στο εφηβαιο και σχεδον εχει εξαφανιστει. Δεν φαινεται με μαγιο. Απορω που φαινεται η δικη σου. Θα πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη. Δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο το δερμα αλλα σιγουρα παιζει ρολο το νυστερι ποσο εκοψε και η σταυροβελονια πως εχει γινει. Κανονικα δεν θα επρεπε να φαινεται. Ειναι απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η τομη φαινεται 1ον γιατι εξεχει απο το πλαι του μαγιου και 2ον ειναι οπως το ειπατε χειολοειδες ....και υποτιθεται εγινε πλαστικη!δεν πηγε τιποτα στραβα στο χειρουργειο,τουλαχιστον δεν καταλαβα κατι,ημουν ξυπνια!Η καισαρικη ηταν προγραμματισμενη και εγινε γιατι το μωρο ηταν ανασκελα και πολυ χαμηλα και ηταν δυσκολο να γυρισει...ετσι ειπε ο γιατρος δηλαδη!τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω τη δευτερη καισαρικη...μπας και το διορθωσουν!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η τομη φαινεται 1ον γιατι εξεχει απο το πλαι του μαγιου
:shock::shock::shock:

Τοτε ειναι πραγματικα πολυ μεγαλη!!!! Στη επούλωση από ότι μου ειπε ο γιατρος παιζει ρολο και το δερμα.. Εμενα δεν με νοιαζει που φαινεται γιατι εκει που ειναι τελικα δεν φαινεται!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αναπτύχθηκε χηλοειδές μετά την καισαρική...Και στην αρχή που είχα δει την τομή είχα χαρεί, σαν μια γραμμή με στυλό ήταν. Μετά από λίγο όμως έγινε έτσι χάλια.

Τώρα, μετά από 15 μήνες, το σημάδι είναι αρκετά έντονο, το δέρμα εκεί είναι κόκκινο και ελαφρώς φουσκωμένο (λες και έχει ένα οριζόντιο ράμμα από κάτω...αλλά δεν έχει). Ο γιατρός μου είπε ότι είναι θέμα δέρματος, δεν έχει να κάνει με κάτι που δεν πρόσεξα εγώ στην επούλωση...Βέβαια, δεν χρησιμοποίησα κάποια κρέμα επούλωσης, κάτι που θα κάνω οπωσδήποτε σε λίγους μήνες, μετά τη 2η καισαρική!!! Ο γιατρός μου είπε ότι την 2η τομή θα την κάνει στο ίδιο σημείο, οπότε θα "καθαρίσει" το παλιό σημάδι. Μακάρι αυτή τη φορά να το προλάβω (αν κάνουν κάτι αυτές οι αλοιφές...) και να μη γίνει τόσο άσχημο...

Το καλό είναι όμως ότι η τομή βρίσκεται πολύ χαμηλά και δεν υπάρχει περίπτωση να φανεί ακόμα και με το πιο μικρό μπικινάκι ;)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

το σημάδι είναι αρκετά έντονο, το δέρμα εκεί είναι κόκκινο και ελαφρώς φουσκωμένο

 

 

ακριβώς το ίδιο και σε μένα! :-( Δεν το περίμενα μετά από τόσους μήνες

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ και εμενα η ουλη ετσι ειναι μετα απο 15 μηνες, φουσκωμένη και κοκκινη, ενώ 15 ημερες μετα την καισαρική ηταν σαν γρατζουνια. Φιλος πλαστικος μου εχει πει οτι αν ειναι το δερμα να το κανει θα το κανει, απλα να σκουμε πιεση πανω στην ουλη για να μην ¨φουσκώσει¨, αλλά εγώ δεν το εκανα (δεν πολυ προλαβαινα) και την πατησα, αραγε θα μαθω την επόμενη φορά? Και για ασκεις πιεση μπορεις να βαλεις πανω στην ουλη στα αυτοκολλητα ραμματα (strips λέγονται απο το φαρμακειο), σχεδον απο τις πρώτες μερες. Απο κρέμα μου συστησε την τερπρολαιν, επίσης απο φαρμακειο, αλλα και αυτη οποτε θυμόμουν την εβαζα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Από κρέμες ο γιατρός μου συνέστησε χτες την frezykeld. Διευκρίνησε όμως ότι είναι καινούρια και δεν είναι σε θέση ακόμα να μου πει αν έχει αποτελέσματα. Κακό πάντως, δεν κάνει.

Το χηλοειδές την πρώτη φορά είχε αναπτυχθεί από τον πρώτο καιρό. Γι'αυτό και είμαι αισιόδοξη ότι αυτή τη φορά την γλύτωσα. Τώρα είναι απλώς μια λεπτή ροζ γραμμή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...