Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΨΗΛΑΦΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ 18 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ Π.Η.Τ. ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΙΜΑ.

ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 1,5. ΠΟΝΕΣΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ? ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΗΠΩΣ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγω οτα ημουν 2 εβδομαδες πριν την Π.Η.Τ με την συγκεκριμενη εξέταση πόνεσα αρκετα αλλα δεν ειχα καθόλου διαστολή. Φυσιολογικόπ είναι πιστεύω και καμιά φορά ειναι και στο μυαλό μας πιο πολύ. Εγω στην ιδιεα του γυναικολόγου και μονο με πιάνει κάτι. Οσον αφορά την γέννα, επισκληρίδιο δεν θα κάνεις?εγω δεν καταλαβα τιποτα παντως με την επισκληρίδιο και γέννησα φυσιολογικά. Φαντάζομαι οτι οι πόνοι της γέννας χωρίς επισκληρίδιο δεν συγκρίνονται με τον πόνο αυτής της εξέτασης. Είναι σαφώς μεγαλύτεροι

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια εξέταση είχα υποβληθεί και εγώ λίγο πριν γεννήσω στην καθιερωμένη επίσκεψη στον γιατρό.Την πρώτη φορά δεν πόνεσα καθόλου!Την δεύτερη όμως τρελάθηκα στον πόνο και φαντάσου ότι το παιδί κουνήθηκε τόσο πολύ που νόμιζα ότι θα μου βγει από τον λαιμό!

Τους πόνους της γέννας μπορεί και να τους ξέχασα,το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να τον ξεχάσω ποτέ!Από δύο έγκυρες πήγες έμαθα ότι ο γιατρούλης μου προσπάθησε να μου προκαλέσει τοκετό!!Δεν λέω ότι συνέβη και σε εσένα το ίδιο απλά διηγούμαι την εμπειρία μου!

Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να γεννήσεις με καισαρική είναι ευλογία να γεννήσεις φυσιολογικά!Έχουμε τεράστια αποθέματα δύναμης και πιστεύω πως αξίζει να ζήσεις αυτή την εμπειρία!

Έυχομαι όλα να πάνε καλά και με έναν πόνο!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη παρασκευη εφαγα το χερακι αλλα δεν επιασε τραχηλο γιατι ειναι ακομα ψηλα το μωρο. Ενιωσα ενα πολυ δυνατο τσουξιμο και σφιχτηκα μετα τιποτα. Δεν ξερω αν επιανε τραχηλο αν θα πονουσα πιο πολυ. Ισως το μαθω αυριο που εχω παλι ραντεβου....:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω οτα ημουν 2 εβδομαδες πριν την Π.Η.Τ με την συγκεκριμενη εξέταση πόνεσα αρκετα αλλα δεν ειχα καθόλου διαστολή. Φυσιολογικόπ είναι πιστεύω και καμιά φορά ειναι και στο μυαλό μας πιο πολύ. Εγω στην ιδιεα του γυναικολόγου και μονο με πιάνει κάτι. Οσον αφορά την γέννα, επισκληρίδιο δεν θα κάνεις?εγω δεν καταλαβα τιποτα παντως με την επισκληρίδιο και γέννησα φυσιολογικά. Φαντάζομαι οτι οι πόνοι της γέννας χωρίς επισκληρίδιο δεν συγκρίνονται με τον πόνο αυτής της εξέτασης. Είναι σαφώς μεγαλύτεροι

 

δυστυχως δεν μπορω να κανω επισκληριδιο, γιατι κανω αντηπικτηκες ενεσεις και δεν συμβαδιζουν με επισκληριδιο. ο αιματολογος δεν θελει να τις κοψει τις ενεσεις 2 μερες πριν την γεννα, λογω κινδυνου θρομβωσης, αλλα πολυ περισσοτερο δεν ξερουμε και ποτε θα σπασουν τα νερα κτλ κτλ Οποτε παω η για σκετη γεννα ή για καισαρικη. ιδωμεν......

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εξετασε 3 φορες τον τραχηλο μεχρι να γεννησω. καθε φορά ηταν και χειρότερη. και ειχα και λίγο αιμοραγγία. αφού δεν ηθελα να πηγαινω ειχα φρίξει. στην γεννα ομως αν και μου εξεταζαν τον τραχηλο καθε μιση ωρα δεν με ενοιαζε..οι ωδύνες ηταν πολύ χειρότερες!!! πάντως γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πω οτι δεν ηταν τόσο ασχημα οσο περιμενα..μια ιδεα ειναι..αμα το πάρεις απόφαση οτι θα πονάει ειναι πιο ευκολα νομίζω τα πράγματα.(βεβαια εμενα κρατησε μόνο 5 ωρίτσες ολη η ιστορία, αν κρατούσε περισσότερο δεν ξέρω τι θα εκανα.θεωρητικά ομως, επειδή η μικρή κατεβαινε με το κεφάλι της να κοιταει την κοιλιά μου και οχι την πλατη μου και η κεφαλα της μου χτυπούσε τη σπονδυλική στηλη, η γιατρός μου μου ειπε οτι θα πονεσω πολύ...και ειχε και μια κεφαλα ΝΑ αυτό το παιδί...

παντως στο δευτερο πάλι χωρίς επισκληρίδιο θα ηθελα (εννοείται οτι στο πρωτο ήθελα αλλα δεν προλάβανε να μου την κάνουν...αρα...υποφέρεται...)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Εγώ γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και μπορώ να πω πως οι πόνοι υποφέρονται. Δε θα ήθελα να μην είχα ζήσει αυτή την εμπειρία. Η εξέταση τραχήλου όμως ήταν φρίκη, και πριν και κατά τη διάρκεια της γέννας. Αφού μου ερχόταν να κλοτσήσω τη γιατρό κάθε φορά!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και τις δυο φορές που γέννησα φυσιολογικά (χωρίς πρόκληση τοκετού και χωρίς επισκληρίδιο) ο γιατρός μέχρι και το τέλος δε με εξέτασε καθόλου από κάτω. Η μαία που πήγαινα για μαθήματα ανώδυνου τοκετού, έμεινε έκπληκτη όταν μία από τις κοπέλες του γκρουπ της είπε ότι ο γιατρός της έκανε εξέταση τραχήλου. Είπε στην κοπέλα ότι κανονικά απαγορεύεται και ότι οι γυναικολόγοι τα κάνουν αυτά για να προκαλέσουν τον τοκετό, ενώ δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να παρεμβαίνουν με αυτόν τον τρόπο την τελευταία στιγμή αλλά να αφήνουν τη φύση να δράσει από μόνη της. Επίσης της είπε ότι αυτά που λένε για διαστολή κ.λ.π. είναι ψέμματα, η διαστολή ξεκινά από την ώρα που ξεκινά ο τοκετός (δηλαδή κάποιες ώρες πριν γεννήσεις) και όχι 5 και 6 μέρες πριν ή και εβδομάδες πριν..... Προφάσεις εν αμαρτία.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πονεσα πολυ με τη συγκεκριμενη εξεταση, αλλα να πω την αληθεια μπροστα στους πονους της γεννας μου φαινεται παιχνιδακι. Βεβαια μπορει να ειμαι η εξαιρεση, ασε που εμενα μου εκαναν επισκληρηδιο οταν ειχα φτασει διαστολη δεκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Να διευκρινίσω: Όταν λέω ότι δεν μου έκανε εξέταση τραχήλου, εννοώ στις καθιερωμένες επισκέψεις στο ιατρείο του. Όταν με πιάσαν οι πόνοι και πήγα στο νοσοκομείο να γεννήσω, φυσικά και με εξέτασε ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να δει το βαθμό διαστολής. Βέβαια εγώ κορίτσια γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και σε πανεπιστημιακό ιατρό και ίσως εκεί να αλλάζει το θέμα, καθότι στο συγκεκριμένο νοσοκομείο προσπάθουν να αποφεύγουν όσο μπορούν τις καισαρικές και τις προκλήσεις τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπα αν κάτι μου έχει μείνει σαν πόνος στη γέννα μου είναι αυτό....παρόλο που τελικά γέννησα με καισαρική...κ χαίρομαι που στο επόμενο παιδί δεν θα τον ξανανοιώσω(λόγω καισαρικής)!!!!!!!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτη η εξεταση πονάει πάααααρα πολύ!! μου την ειχε κανει 10 μερες προν γεννησω και ειχα πεταχτει στο ταβάνι. Μου την έκανε και κατα τη διαρκεια του τοκετου 3-4 φορές και νομιζω ηταν το χειροτερο κομματι της διαδικασιας.:|

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γιατρός μου μου έκανε τις 2 τελευταίες φορές στο ιατρείο εξέταση τραχήλου και ούρλιαξα. όταν μπήκα να γεννήσω (με τεχνητούς πόνους) προσπάθησε η μαία 2-3 φορές να με εξετάσει αλλά δεν την άφηνα από τον πόνο και με φοβέρισε κιόλας (χαριτολογώντας) ότι αν δε δει τι διαστολή έχω επισκληρίδιο δεν έχει!. Βέβαια όταν μπήκε η γιατρός μου με εξέτασε και μου έσπασε και τα νερά μαζί (γιατί φοβήθηκε ότι δεν θα την ξανααφήσω), είχα ήδη διαστολή 6 (ίσως για αυτό δεν πόνεσα τόσο πολύ) και μετά φώναξε και για επισκληρίδιο.

Μέχρι να γεννήσω σκεφτόμουνα το κλύσμα, τώρα όμως για την επόμενη γέννα το μόνο που σκέφτομαι είναι την εξέταση τραχήλου.

an1cEUC0g001310MzA1OTAzZHw5MDIyOTVkYXxvIFZlbm9zIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση τραχήλου είναι όπως η συνηθισμένη κολπική εξέταση, ή κάτι διαφορετικό; Γιατί εγώ δεν ένιωσα τίποτε ιδιαίτερο, ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε τώρα στη δεύτερη, ενώ η γιατρός σε κάθε εξέταση εξετάζει με το δάχτυλο το μήκος του τραχήλου και το μέγεθος της μήτρας. Και στη γέννα που η μαία εξέταζε τη διαστολή, δεν θυμάμαι κάποιον ξεχωριστό πόνο. Όπως το τεστ Παπανικολάου ήταν. Βέβαια μένω εκτός Ελλάδας, ίσως εδώ να είναι διαφορετικές οι συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα, αλλά αν απλά πεις στον ευατό 'δεν την κανω' τι θα γίνει; Από ότι φαίνεται είναι μάλλον αμφιλεγόμενη η αξία της πριν τον τοκετό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΨΗΛΑΦΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ 18 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ Π.Η.Τ. ΠΕΘΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΙΜΑ.

ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 1,5. ΠΟΝΕΣΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ.

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ? ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΗΠΩΣ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ?

 

 

Ο πόνος αυτής της εξέτασης είναι ΦΡΙΚΤΟΣ. Μπορεί, όπως λένε και οι άλλες κοπέλες, οι πόνοι της γέννας να είναι μεγαλύτεροι, αλλά ως προς το είδος του πόνου δεν συγκρίνονται. Ο πόνος της εξέτασης του τραχήλου σου αφήνει μια κακή πικρή ανάμνηση. Αντίθετα, οι πόνοι της γέννας ουσιαστικά εξαφανίζονται μέσα στην απίστευτη αίσθηση του να φέρνεις το παιδί σου στον κόσμο. Θα έλεγα να μην τους συγκρίνεις τους δύο πόνους και φυσικά να μην πάρεις μια απόφαση για καισαρική με βάση το "πόσο" είναι ο κάθε πόνος. Να το πω και κάπως αλλιώς. Αν οι πόνοι της γέννας ήταν τόσο φρικτοί, δεν θα ήταν φυσικό όσες γυναίκες γεννάνε φυσιολογικά το πρώτο τους παιδί, να ζητάνε μετά στο δεύτερο καισαρική; Ναι. Κι όμως αυτό δεν συμβαίνει. Και δεν συμβαίνει ακριβώς επειδή αυτοί οι πόνοι είναι "ντυμένοι" με τη μαγεία του ερχομού ενός νέου ανθρώπου...

 

Όλα αυτά σου τα λέει μια φοβιτσιάρα που εδώ και πέντε μήνες έχει σπάσει το δόντι της και δεν πάει στον οδοντίατρο, γιατί φοβάται τον πόνο της ένεσης!!!!! Όπως κατάλαβες, δεν είμαι ο πιο .... γενναίος άνθρωπος στον κόσμο. Αλλά η γέννα είναι κάτι τελείως διαφορετικό, μακάρι να είχα δυνατότητα να κάνω και ένα τέταρτο παιδάκι. (αλλά οδοντίατρο δεν πάω, πάει και τελείωσε, χι, χι, χι...).

Link to comment
Share on other sites

Αχ anemoni πολύ γέλασα με τον οδοντίατρο!!!!

Χάλια μαύρα η εξέταση τραχήλου, εμένα όντως μου την έκαναν για πρόκληση τοκετού μια και έπρεπε να γεννήσω καθώς δεν μπορούσα να κρατήσω άλλο το μωρό λόγω ωρίμανσης πλακούντα. Έφτασα στις 37 εβδομάδες με το ζόρι και μετά έκλεισα ραντεβού για τεχνητούς πόνους. Την προηγούμενη εβδομάδα από το ραντεβού, η μαία μου έκανε την εξέταση και ούρλιαξα.

Κι εγώ αισθάνθηκα εκείνη τη στιγμή ότι αν πόνεσα έτσι στην εξέταση τι θα πάθω στη γέννα, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τους 2 πόνους, είναι εντελώς διαφορετικοί!! Και γέννησα χωρίς επισκληρίδιο (δυστυχώς) μετά από 9 ώρες....

Αλλά αν κατάφερα να γεννήσω εγώ, όλα γίνονται!! Και κάθε γέννα είναι διαφορετικη. Η δικιά σου εύχομαι να είναι πολύ πολύ εύκολη!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπαπα αν κάτι μου έχει μείνει σαν πόνος στη γέννα μου είναι αυτό....παρόλο που τελικά γέννησα με καισαρική...κ χαίρομαι που στο επόμενο παιδί δεν θα τον ξανανοιώσω(λόγω καισαρικής)!!!!!!!

 

Αχα...αυτό δεν το σκέφτηκα ...τώρα που περιμένω την 2η κόρη μου και θα γεννήσω πάλι με καισαρική...το είχα δεδομένο το δαχτυλάκι....ουφ...την γλίτωσα αυτή την φορά...κουράγιο στις υπόλοιπες τυχερές μανούλες που μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά!!! Η αλήθεια είναι οτι τα ξεχνάς όλα μετά το μωρουλίνι !!!

Link to comment
Share on other sites

Σας μιλάει άλλη μία φοβιτσιάρα, φοβάμαι τον οδοντίατρο, πάω ναι μεν, αλλά προετοιμάζομαι ψυχολογικά 1 βδομάδα. Η συνηθισμένη εξέταση στον γυναικολόγο επίσης με πονάει πολύ και εκεί προετοιμάζομαι ψυχολογικά 1 βδομάδα.

Η εξέταση τραχήλου δεν με πόνεσε καθόλου και στην προηγούμενη και τώρα. Ένα γαργαλητό, τίποτε παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα οτι μόνο εγώ πόναγα τόσο πολύ...

Είναι το μόνο που μου εχει μείνει απο τη γέννα γιατί η εξέταση αυτη έγινε 4-5 φορες κατα τν διαρκεια του τοκετου. Ψηφίζω φυσιολογικό τοκέτο άσχετο απο τον πόνο που δεν είναι υπερβολικός τελικά... και φαντάσου οτι ο γιος μου βγηκε 4.170 κιλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τους πονους της γεννας τους εχω ηδη ξεχασει ομως τις αμετρητες φορες που μου εξετασαν τον τραχηλο δε θα τις ξεχασω(καθοτι εκανα και 30 ωρες να γεννησω τρομαρα μου). Γεννησα χωρις επισκληριδιο και πραγματικα ηταν τοσος πολυς ο πονος κατα τη συγκεκριμενη εξεταση που οταν γεννουσα δεν καταλαβα τιποτα απο πονο. ολο το βραδυ ομω ειχα πεθανει απο το τσουξιμο να φανταστεις ουτ ραμματα καταλαβαινα ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...