Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φιλοι;


mariantinos

Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;  

882

  1. 1. Κατά πόσο άλλαξαν οι παρέες σας απ την στιγμή που γίνατε μαμάδες;



Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πονεμένο θέμα. Θα αφήσω να μιλήσουν πρώτα όσοι έχουν καλές εμπειρίες. Μη σας φρικάρω με τη δική μου πονεμένη ιστορία! Ένα πράγμα θα πω. Έχω ρίξει τόσο κλάμα με απόρριψη της καλύτερής μου φίλης (και μετριώνται στα δάχτυλα σχεδόν του ...μισού χεριού, που λέει ο λόγος οι φίλοι μου) παρά για απόρριψη άντρα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διέγραψα απ την μικρή λίστα των φίλων κάποια κοπέλα. Πόνεσε κ έτσι άνοιξα θέμα. Βέβαια δεν είχε να κάνει με τον τίτλο της ψηφοφορίας αλλά δεν παύει να είναι απώλεια! Κ πριν μέρες ήθελα να ανοίξω μετά από ένα άρθρο που διάβασα στο cosmopolitan για το πόσο εξωγήινεσ μας βλέπουν αλλά το αναίρεσα.σήμερα ήταν καλύτερη στιγμή τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Απώλεια είναι όταν ο άνθρωπος που διαγράφεις (ή σε διαγράφει, παίζει κι αυτό...) αξίζει! Αλλά όταν διαγράφουμε κάποιον/κάποια σημαίνει ότι δεν άξιζε τελικά για εμάς. Εγώ δεν το θεωρώ αυτό απώλεια, αλλά πρόοδο. :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια δεν είναι μόνο πόσο κόσμο θα΄χάνουμε όταν γινόμαστε μαμάδες. Εγώ δυστυχώς, αν και 35 πατημένα, δεν είμαι μαμά ακόμη. Φίλους χάνεις και από επιλογή συντρόφου, ας πούμε, όπως έπαθα εγώ. Η καλύτερή μου φίλη δεν με βάζει ως παντρεμένη, δηλ. με τον καλό μου σπίτι της, γιατί... έτσι. Ο άντρας της δεν γουστάρει τον δικό μου! Αυτό! :shock:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απώλεια είναι όταν ο άνθρωπος που διαγράφεις (ή σε διαγράφει, παίζει κι αυτό...) αξίζει! Αλλά όταν διαγράφουμε κάποιον/κάποια σημαίνει ότι δεν άξιζε τελικά για εμάς. Εγώ δεν το θεωρώ αυτό απώλεια, αλλά πρόοδο. :wink:

 

Μια χαρά το είπες. Οπότε καλά το έγραψα σαν απώλεια. Απλά η ιστορία είναι μεγάλη. Είναι το πιο καλόψυχο άτομο που γνώρισα πότε.ο πιο αγνός ίσως.ΠOΛY ΣΠΆΝΙΑ ΠEPIΠTΩΣH.που γίνεται χαλί να το πατήσεις. Έτσι την έχει τσαλαπατησει κ ένας ξύπνιος που βρέθηκε στον δρόμο της.

Link to comment
Share on other sites

Πονάει η υπόθεση πάντως. Μετά τη γέννηση του γιου μας άρχισαν τα παράπονα ότι δεν βγαίνουμε ότι δεν μιλάμε στα τηλέφωνα ότι είμαστε συνέχεια κουρασμένοι ότι ότι ότι θα μπορούσα να γράφω ώρες. Φυσικά αν υπάρχουν και οικονομικά προβλήματα που μια οικογένεια αντιμετωπίζει πιστεύω ότι κουράζει όλο αυτό κάποια στιγμή. Βέβαια θα μου πεις οι φίλοι στις φουρτούνες φαίνονται. Η κουμπάρα μου έχει να πατήσει στο σπίτι περίπου 2 μήνες. Μένουμε μακριά λέει δεν έχει αυτοκίνητο βέβαια αυτό δεν την εμποδίζει στις εξόδους προς επίσης μακρινές περιοχές. Επίσης μου έχει πει στα μούτρα ότι βαριέμαι μωρέ με τον άντρα μου και τον γιο μου τι να πούμε άσε τα λέμε κάποια στιγμή οι δυο μας.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστα έχουν αλλάξει οι παρέες μου με τον ερχομό του γιού μου. Απλά εκεί που βγαίναμε μόνες για ένα καφεδάκι τώρα κανονίζω να πηγαίνω οικογενειακώς αλλά πιο σπάνια. Ή έρχονται αυτές στο σπίτι μου επίσκεψη.

Δύσκολες είναι οι σχέσεις μου με τις φίλες μου που δεν μένουμε στην ίδια πόλη. Όσο και να προσπαθούμε να μιλάμε τηλεφωνικώς δεν είναι όπως παλιά που είμασταν συνέχεια μαζί :( . Άτιμη ξενιτιά...

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κορίτσια κακά τα ψέμματα όλα αλλάζουν στη ζωή κάποτε, απλά πιο αναγκαστικά και γρήγορα όταν έρχονται τα παιδιά σε κάποιους και κάποιοι δεν έχουν....Και δεν έχουν ιδέα πόσο αλλάζουν τα πράγματα για αυτούς που έχουν :twisted::?: . Γιατί μη μου πείτε ότι οι γονείς είναι ελεύθεροι κάθε ώρα και στιγμή και διαθέσιμοι...

 

Ετσι..ο καθένας το κουβαδάκι του και σε άλλη παραλία....

 

Βέβαια έχω ακούσει και παράπονα από κάποιον που επειδή δεν ήταν γονιός ο κολλητος του και η γυναίκα του τον έκαναν πέρα. ήθελαν λέει να βγαίνουν με ζευγάρια με παιδιά για να παίζουν και τα παιδιά τους...

 

Λες και όλα τα παιδάκια ταιριάζουν μεταξύ τους και κάνουν καλή παρέα....

Αλλά κορίτσια μην απογοητεύεστε όταν μια φιλία χαλάει...

Ολα μέσα στη ζωή είναι....όλα...

Εδώ χωρίζουν οι άνθρωποι που μαζί έχουν φέρει στον κόσμο αθώες ψυχούλες όχι φίλοι που..έτυχε να κολλήσουν κάποιο διάστημα -μικρό ή μεγάλο- μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο μιας και λέω για τη φιλία... μετά από πολλά χρόνια που συνέβησαν διάφορα με φιλίες σε ένα συμπέρασμα έχω καταλήξει και πείτε με όπως θέλετε..

 

Η ''φιλία'' εξυπηρετεί.. χρονικά διαστήματα (κάποιες εποχές) και συγκεκριμένες συνθήκες . Οταν ένα από αυτά αλλάξει σιγά σιγά φθείρεται και η φιλία (ο θεός να την κάνει).

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ..ΟΠΟΥ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!... ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΝ ΣΕ ΣΧΕΣΗ

 

Αλλη φορά θυμήστε μου αν θέλετε να φέρω αληθινό παράδειγμα για να σας εξηγήσω

Link to comment
Share on other sites

εγώ απάντησα εντελώς κι αυτό για τους γνωστούς λόγους που τυχαίνει

στους περισσότερους...

γιατί εμείς δεν μπορούμε να βγαίνουμε πια καθημερινά ,

γιατί δεν μπορούμε να το αποφασίσουμε και στο πεντάλεπτο

να είμαστε στον δρόμο για τον προορισμό μας,

γιατί μας βαριούντε που μιλάμε και καμαρώνουμε για το ζουζούνι μας , γιατί μπορεί να κάνουμε περισσότερο φασαρία(η καρδούλα μου ξεκινάει να μιλάει και δεν βάζει γλώσσα μέσα το καμάρι μου+του ότι ο διακόπτης της φωνούλας μας

είναι στην διαπασόν)

γιατί δεν έχουμε τόσα χρήματα να ακολουθήσουμε τους υπόλοιπους παντού,

γιατί γιατί γιατί..... :(

Link to comment
Share on other sites

εγώ απάντησα εντελώς κι αυτό για τους γνωστούς λόγους που τυχαίνει

στους περισσότερους...

γιατί εμείς δεν μπορούμε να βγαίνουμε πια καθημερινά ,

γιατί δεν μπορούμε να το αποφασίσουμε και στο πεντάλεπτο

να είμαστε στον δρόμο για τον προορισμό μας,

γιατί μας βαριούντε που μιλάμε και καμαρώνουμε για το ζουζούνι μας , γιατί μπορεί να κάνουμε περισσότερο φασαρία(η καρδούλα μου ξεκινάει να μιλάει και δεν βάζει γλώσσα μέσα το καμάρι μου+του ότι ο διακόπτης της φωνούλας μας

είναι στην διαπασόν)

γιατί δεν έχουμε τόσα χρήματα να ακολουθήσουμε τους υπόλοιπους παντού,

γιατί γιατί γιατί..... :(

:wink:

Link to comment
Share on other sites

οι παρεες μου αλλαξαν οταν παντρευτηκα και αυτες εμειναν και μετα την γεννα.

για μενα υπαρχουν 2-3 κολλητοι φιλοι, καμια 10 φιλοι, παρα πολλοι γνωστοι, και φιλοι και γνωστοι του αντρα μου που απλως κανουμε παρεα.

αυτα τα ξεκαθαρισα μετα τον γαμο και φυσικα μπορει να υπαρξουν και αλλα ξεκαθαρισματα ειτε απο την δικη μου μερια ειτε απο την δικη τους!!!

το μονο σιγουρο ειναι οτι τους φιλους τους επιλεγουμε και αν ολα πανε καλα τους κραταμε, ενω τους συγγενεις τους φορτωνομαστε μια ζωη χωρις να τους εχουμε επιλεξει.

εννοειται οτι οπως σκεφτομαι εγω σκεφτονται και οι παραπανω που ανεφερα οποτε αν κανω καμια μ@#$%%α μπορει να παρω και εγω ποδι. :lol::lol::lol:

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oι φιλοι μου ηταν ειναι και θα ειναι διπλα μου. Το οτι εγινα μαμα ισως περιορισε τον ελευθερο χρονο μου και δεν μπορω να κανω μαζι τους ολα αυτα που εκανα αλλα προσαρμοζομαστε ολες οι πλευρες.

Ψηφισα ελαχιστα απο την αποψη οτι γνωρισα και καποιες μαμαδες που παλιοτερα δεν ειχαμε σχεση ιδιαιτερα αλλα κανουν τα παιδια μας και ετσι μας δωθηκε η ευκαιρια. :wink:

Εχω λιγους αλλα σταθερους φιλους και ελαχιστους γνωστους. Κραταω διπλα μου αυτους που θελω ετσι το ξεσκαρταρισμα ειχε γινει απο παλια. :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Α NAI!κ εγώ όσους φίλους-φίλες εχω χάσει τους έχασα λόγω του έρωτα τους!

 

Οταν ειχα πρωτογνωρισει τον Γιωργο ειχα χαθει και μουρμουραγανε ολες οι ελευθερες φιλες μου. Τωρα με το πληρωμα του χρονου περασαν κι εκεινες την φαση και μπαινοντας στην τοτε θεση μου καταλαβαν :wink:

Δεν μπορουσα να παραταω τον Γιωργο καθε 3 και λιγο (ειδικα πανω στα μελια :lol: ) και να τρεχω γυρω γυρω.

Οταν αλλαζει μια κατασταση φαινεται σε ολους καπως. Αν τους δωσεις την ευκαιρια να το συνηθησουν και εξηγησεις ειλικρινα τι ειναι αυτο που σε πειραξε χωρις παιδιαρισματα (δεν απευθυνομαι σε καποιον συγκεκριμενα μην παρεξηγηθω) ολα θα ηρεμησουν. Αν αξιζει η φιλια θα σωθει. Αν οχι δεν ηταν ληθινη φιλια . Παντα μα παντα ομως εξηγεις τι σε πειραξε και δινεις στον αλλο να καταλαβει το λαθος του. Αυτο μονο σε φιλους . Σε νστους αραιωνεις και τι ειχαμε τι χασαμε :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

πάντα πίστευα οτι δεν υπάρχουν μόνιμεσ φιλίες και συνεχίζω να το πιστεύω

κατα καιρούς αλλάζεις φιλίες ανάλογα με τα γεγονότα..

οι μόνες φίλες που συνεχίζω να έχω είναι εκείνες της γειτονιάς όταν ήμουν πιτσιρίκι, μπορεί να μην είμαστε κάθε μέρα μαζί πλέον αλλά έχω το θάροος οποιαδηποτε στιγμή να ζητήσω τη βοήθεια τους και ξέρω ότι θα την έχω άμεσα....

 

τώρα που έγινα μαμα ( έχω 2 κολλητές ) η μιά μεγαλύτερη μου η οποία έχει ξεπαιδιάσει :wink: και η άλλη ελέυθερη...είναι μαζί μου δεν έχει αλλάξει κάτι...αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι άρχισα να έχω επαφές με νέες μανούλες , και σιγά σιγά το κόβω να κάνω παρέα και με νέα άτομα...

Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξαναγράψει ότι όταν παντρευτηκα δεν άλλαξε κάτι..χαβαλε,βόλτες,καφέδες τα ίδια..ίσως γιατί ήμουν με τον άντρα μου τότε 8 χρονια και τα πράγματα ήταν δεδομένα....

όταν ήρθε το μωρό εγώ ήμουν αυτή που ξεκοψε...απλά δεν μπορούσα να βγαίνω και δεν ήθελα να έρχονται σπίτι και εγώ να τρέχω για γάλα,άλλαγμα κτλ..σπάνια βγαίνω και προσπαθώ να μην μιλάω για το μωρό και την οικογένεια μου αλλά όπως και να το κάνουμε τα πράγματα άλλαξαν,τί να λέμε τώρα....και πολύ μου αρέσει που έχω την κορούλα μου :wink::wink::wink:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν ήμουν έγκυος στην Ηλέκτρα ήταν και φίλες μου, γνωστές μου, ξαδέρφες μου, κάτι παρόμοιο συνέβη και στον μπέμπη, αλλά σε μικρότερη διάσταση. Αφού νόμιζα ότι ήταν κολλητικό :roll::roll::lol::lol::lol::lol:

 

...και φέτος είναι πάλι 3 φίλες μου - 4 νέα μωρά, μέχρι στιγμής :)

λέτε να "κολλήσω" εγώ :wink::lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγώ όταν ήμουν έγκυος στην Ηλέκτρα ήταν και φίλες μου, γνωστές μου, ξαδέρφες μου, κάτι παρόμοιο συνέβη και στον μπέμπη, αλλά σε μικρότερη διάσταση. Αφού νόμιζα ότι ήταν κολλητικό :roll::roll::lol::lol::lol::lol:

 

...και φέτος είναι πάλι 3 φίλες μου - 4 νέα μωρά, μέχρι στιγμής :)

λέτε να "κολλήσω" εγώ :wink::lol:

 

 

Είσαι πολύ τυχερή.

Link to comment
Share on other sites

Παρέες θα κάνουμε πολλές αλλά φιλίες;

 

Η αλήθεια είναι πως,τώρα που έχουμε μπει σε άλλη φάση της ζωής μας, έχουμε χαθεί από τους φίλους γιατί μόνο εμείς έχουμε παιδιά (οι άλλοι παραμένουν ρεμάλια :D) και κάπως έχουμε κλειστεί. Βρίσκομαστε πάλι άλλα όχι όπως πριν. Καλά το χειμώνα δεν το συζητώ...Λόγω καπνίσματος. Από τους 10 καπνίζουν οι 12, για να καταλάβετε!!

 

Και όσους γονείς γνωρίσαμε, πως να το πω, δεν μπορέσαμε να ταιριάξουμε. Ε, είμαστε και εμείς κάπως, τώρα στα γεράματα άντε ξανά μανά καινούργιες παρέες...

 

Ουπς! ξέφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Παρέες θα κάνουμε πολλές αλλά φιλίες;

 

Η αλήθεια είναι πως,τώρα που έχουμε μπει σε άλλη φάση της ζωής μας, έχουμε χαθεί από τους φίλους γιατί μόνο εμείς έχουμε παιδιά (οι άλλοι παραμένουν ρεμάλια :D) και κάπως έχουμε κλειστεί. Βρίσκομαστε πάλι άλλα όχι όπως πριν. Καλά το χειμώνα δεν το συζητώ...Λόγω καπνίσματος. Από τους 10 καπνίζουν οι 12, για να καταλάβετε!!

 

Και όσους γονείς γνωρίσαμε, πως να το πω, δεν μπορέσαμε να ταιριάξουμε. Ε, είμαστε και εμείς κάπως, τώρα στα γεράματα άντε ξανά μανά καινούργιες παρέες...

 

Ουπς! ξέφυγα...

 

Θα συμφωνήσω...απλά κάπου κάπου μου λείπει το ρεμάλιασμα όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...