Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ευχαριστω θεε μου


Recommended Posts

Παρασκευη 21/11 κανω ΝΣΤ και καταγραφει συσπασεις γεννας. ο γιατρος μου θα ελειπε 3 μερες και θεωρησε καλο να ειμαι εισαγωγη για καθε ενδεχομενο γιατι ειχα και διαστολη 2 αλλα ο τραχηλος ψηλα. μεχρι την δευτερα 24/11 ειχα συσπασεις αλλα ο τραχηλος σταθερα ουτε που ενοιωθα πονο απλα πετρωματα εντονα. παιρνω εξιτηριο και την επομενη μερα την τριτη 25/11 πηγα στο ιατρειο παλι για ΝΣΤ. με εξεταζει και βλεπει οτι ο τραχηλος αρχισε να εξαλειφεται και θα ξεκινουσε τοκετος συντομα. μου λεει θα σε κρατησω αυριο γεννας :shock: ελα ομως που εγω αγχωθηκα και ειπα δεν θελω φοβαμαι :roll: καλα λεει ''πηγαινε σπιτι αποψε και οταν ερθει η ωρα σου ελα, αν και θα ερθεις συντομα''. Κατι ηξερε ο ανθρωπος.

το βραδυ δεν με επερνε ο υπνος γιατι ενοιωθα σαν να περιμενω περιοδο. καθε ωρα πηγαινα τουαλετα απο το φοβο μου. το πρωι 26/11 στις 9 παω τουαλετα και στο σκουπισμα ειδα αιμα :shock: ωχ ηρθε η μεγαλη μερα ξυπναω τον αντρα μου του λεω ''σηκω γενναω''.

μου λεει ''που το ξερεις?''

''εχω αιμα''

''αφου σου ειπε ο γιατρος να μεινεις , δεν τον ακουσες''

''βρε σηκω να ετοιμαστεις'' :mad:

φτασαμε στο νοσοκομειο στις 12 και 12,30 εγινε εισαγωγη και ετοιμασιες (κλυσμα, ξυρισμα). ηδη ειχα πονους αλλα ανεκτους αφου ηταν σαν να ειχα περιοδο. περιμενα εξω με τους δικους μου και δεν καταλαβα ποτε πηγε 5.

ειχα αρχισει να ποναω περισσοτερο. με εξεταζει η μαια 3 διαστολη. στις 5,20 ημουν στο χειρουργειο. αρχισε η μαια να ετοιμαζει τα εργαλεια και της λεω''θα γεννησω τοσο γρηγορα και τα ετοιμαζεις τωρα?''

''ετσι τα ετοιμαζουμε γιατι ειναι πολλες οι γεννες και πρεπει να ειναι ετοιμα'' μου λεει.

στις 5,40 μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και μετα απο λιγο που με εξετασε ειχα 5 διαστολη. στις 6 λεω τη μαια ''ποναω πολυ νοιωθω οτι θελω να σπρωξω'' :? ερχεται με εξεταζει 7 διαστολη. η αλλη μαια εκεινη τη στιγμη ηταν διπλα στο ΝΣΤ που με ειχαν συνδεμενη και ειπε οτι χαθηκαν οι σφυγμοι του μωρου. με γυρναει αριστερα τιποτα, με γυρναει δεξια παλι τιποτα οι πονοι αφοριτοι. η αλλη μαια ειδοποιησε τους γιατρους και ξαφνικα εφτασε ο γιατρος μου αλλοι 2 γυναικολογοι και μια ειδικευομενη, 3 μαιες και 2 παιδιατροι. ηταν 6,10 μου κανουν υπερηχο και ακουω να λενε ''γρηγορα χανουμε το παιδι εγινε αποκκοληση πλακουντα'' :( η μια μαια και ο ενας γιατρος μου πατουσαν την κοιλια, οι αλλοι 2 μου κρατουσαν τα ποδια και προσπαθουσαν να ανοιξουν απο κατω στα γεννητικα οργανα με τα χερια τους και ο γιατρος μου με αναρροφητηρα να βγαλει το μωρο ολα αυτα εγιναν με 7 διαστολη. για καισαρικη δεν θα προλαβαιναμε. πονεσα τοσο πολυ :cry: μακαρι να πεθαινα για λιγο στις 6,18 γεννηθηκε το παιδι μου αλλα δεν εκλαιγε βγηκε νεκρο. αμεσως το ανελαβαν οι παιδιατροι και διασωληνωθηκε. δεν το ειδα καθολου

μετα αρχισε το μαρτυριο με το ραψιμο :( ημουν ασχημα κομμενη αφου γεννησα με 7 διαστολη. μετα πηγα ανανηψη για 2 ωρες που εκει δεν σταματησα να κλαιω αν και μου ελεγαν ολοι οτι το νινι μου ζει. :cry: οταν εφτασα στο δωματιο τα ματια μου ηταν πρησμενα(και για 2 μερες ακομη). εβαλα τη μαμα μου να μου ορκιστει οτι ηταν ολα καλα με το παδι και ετσι ηρεμησα λιγο. μετα μου εφερε ο αντρας μου βιντεο απο το κινητο και ειδα το γιο μου σε θερμοκοιτιδα να κλαιει. ηταν κουκλος. 2 μερες μονο εμεινε θερμοκοιτιδα και 5 μερες σε κουνακι γιατι πηρε αντιβιωση προληπτικα επειδη εγω ειχα στρεπτοκοκκο. εφυγα απο το νοσοκομειο με αδεια χερια :cry: αλλα ευτυχως στις 3/12 τον πηραμε σπιτι. ελπιζω να μην συμβει σε καμια αλλη γυναικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Κάθε μέρα να κάνεις το σταυρό σου!

Ο θεός να το έχει πάντα καλά!

Ευχομαι τα χρόνια που έρχονται να είναι πάντα ευτυχισμένα!

Υγιή να είναι πάντα!

Να τον χαίρεσαι γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουκλα μου να σου ζησει!!!!!!

Να ναι γερος δυνατος και καλοτυχος!!!!!!

Περασες πραγματικα δυσκολα....αλλα καθε φορα που θα σου χαμογελαει ο κουκλος σου θα ξεχνας ολες τις δυσκολες στιγμες...και παλι να σου ζησει!!!!!!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Ουτε που μπορώ να φανταστώ την αγωνία σου...

Τέλος καλό, όλα καλά όμως!

Από δω και πέρα ας ειναι η ζωή σας μόνο χαρές και γέλια!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζήσει ο γιόκας

 

είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να γεννάς και να φέρνουν στην διπλανή σου το μωρό και εσύ απλά να κοιτάς και να αναρωτιέσαι είναι καλά το δικό μου στη θερμοκοιτίδα και άραγε είναι όντως στην θερμοκοιτίδα, μου είπαν αλήθεια ή ψέματα?

το έζησα αλλά Δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά και εύχομαι ο Κύριος να δίνει δύναμη σε όλες τις μανούλες να αντμετωπίζουν με ψυχραιμία το κάθε εμπόδιο και φυσικά να γεμίζουν οι αγκαλιές όλων των γυναικών

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!

 

 

Εύχομαι αυτές οι στιγμές να ήταν οι τελευταίες δύσκολες στιγμές της ζωής σου.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είναι υγιειη και καλότυχα!!!! :D:D:D:D

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησει το μωρακι σας και να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Η περιπέτεια θα ξεχαστεί γρήγορα :D
να σας ζησει :D:D:D:D:D:D:D:D

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...