Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος εκτίμηση φύλου μωρού!


Recommended Posts

Ο γιατρος μου στις 16 εβδομαδες μου ειπε οτι το μωρο ειναι αγορι.Εξαιτιας των οσων ακουω γενικως ειμαι επιφυλακτικη και δεν το ανακοινωσα ακομη-ειπα να περιμενω τον μεγαλο υπερηχο.Το επομενο ραντεβου μου ειναι την Τεταρτη και μια και γιορταζω ειπα αντι να μου κανουν εμενα δωρα να κανω εγω δωρο στην οικογενεια την ανακοινωση του φυλου-εφοσον μας το επιβεβαιωσει-μια και τα πεθερικα αδημονουν να κανουν εγγονο.Τελος παντων, η ερωτηση μου ειναι η εξης:σε ποιες απο εσας ο γιατρος σας ανακοινωσε το φυλο του μωρου και εκ των υστερων στο μεγαλο υπερηχο προεκυψε το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρος μου συνεχεια για γιο ελεγε αλλα χαριτολογωντας μαλλον μιας και δεν ειχε μπορεσει να διακρινει το φυλο ακομα. Στην αμνιοπαρακεντηση εμαθα το φυλο του παιδιου που ειναι 100% σιγουρο, αφου εξεταζουν κυτταρα του μωρου

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ Α ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΑ 90% ΑΓΟΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα στον 3 και 4 μηνα μας ειπε κοριτσι,κοριτσι μας ειπε και στην β επιπεδου αλλως γιατρος και μετα παλι κοριτσι μας ελεγε...Ελα ομως που κανενας ειτε γνωστος ειτε ξενος δε μου λεει οτι θα κανω κοριτσι και ολοι λενε αγορι λογω μυτερης κοιλιας..Μου την δινουν πολυ ασχημα...Αρχισαν να μου μπαινουν και μενα ιδεες στο τελος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα στον 3 και 4 μηνα μας ειπε κοριτσι,κοριτσι μας ειπε και στην β επιπεδου αλλως γιατρος και μετα παλι κοριτσι μας ελεγε...Ελα ομως που κανενας ειτε γνωστος ειτε ξενος δε μου λεει οτι θα κανω κοριτσι και ολοι λενε αγορι λογω μυτερης κοιλιας..Μου την δινουν πολυ ασχημα...Αρχισαν να μου μπαινουν και μενα ιδεες στο τελος!!!!!!!!!!!

Συμπάσχουσα και εγώ... :evil: Τι κακό είναι αυτό όλοι πια κινητοί υπέρηχοι :roll: ... Έτσι μου'ρχεται να δείξω σε όλους το dvd που μας δειχνει ολοκάθαρα η κυρία τα προικιά της :wink::wink: . Όσο για το πόσο σωστά μπορούν να διακρίνουν το φύλο απ'την αυχενική, Σοφία Τ., είναι αρκετά δύσκολο. Τα γεννητικά όργανα του μωρού αυτή την περίοδο είναι πρησμένα και ο ιατρός θα πρέπει να'ναι λίγο "μάγκας" για να μπορέσει να το πει με σιγουριά. Γερό να'ναι!!!! Με το καλό!!!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε το φυλο απο το δευτερο υπερηχο. Με επιφυλαξη φυσικα, μου ειπε οτι τα κοριτσια εχουν πιο γρηγορο χτυπο καρδιας απο τ 'αγορια. Τελικα επεσε μεσα...

Link to comment
Share on other sites

natexo δεν μου το ειπε στην αυχενικη διαφανεια αλλα στην καθιερωμενη επισκεψη στις 16 βδομαδες.Οταν τον ειχα ρωτησει στην αυχενικη (13w+5d) μου ειπε οτι δεν φαινοταν ακομη.Γενικα αν δεν ειναι σιγουρος δεν λεει και στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν προλαβα να τον ρωτησω εκεινος μου ειπε αν ηθελα να μαθω...Τελικα τι να κανω:εφοσον μας το επιβεβαιωσει μεθαυριο ο γιατρος να το πω ή να περιμενω αλλες 10 μερες περιπου για τον μεγαλο υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ Α ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΑ 90% ΑΓΟΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ :)

 

Παρομοίως!! τελικά η β επιπέδου δείχνει στα σιγουρα...η αυχενική ειναι πολυ πρωιμη εξεταση για το φυλο!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου είπε αγόρι πριν από την αυχενική και έπεσε μέσα.

Γενικά τόσο νωρίς μόνο αγόρι θα σου πουν...αλλιώς απλά δεν είναι σίγουροι. :wink:

Για τους χτύπους της καρδιάς που λέει η Jean δεν το έχω ξανακούσει :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι να μας πει ο γιατρός το φύλο ελεγαν ολοι οτι εχω αγορι λογω μυτερης κοιλιας αλλα και της γλυκας του προσωπου. Ο γιατρος μας ειπε στο Β επιπεδου οτι ειναι μπεμπουλα. Και πριν το Β επιπεδου μας ειχε πει οτι μαλλον ειναι κοριτσι αλλα μας αφησε καποιο περιθωριο οτι μπορει να ειναι γιος. Παντως κι εγω ειχα προαισθημα οτι θα ειναι γιος αλλα τελικα μας την εσκασε η κουκλιτσα. Ωραια μανα ειμαι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κι αν με έχουν μπερδέψει!

1ο: Στα πρώτα (δίδυμα) στην αυχενική μου λέει ένας γιατρός έχεις σίγουρα ένα αγόρι και το άλλο ίσως κορίτσι.

Άλλος γιατρός (εκεί που τελικά γέννησα) μου είπε δύο κορίτσια, 3 βδομάδες μετά την αυχενική, κι αυτό με επιφύλαξη. Ο τακτικός γιατρός μου δεν έλεγε το φύλλο μέχρι που έγινα 6 μηνών!! Τότε μου είπε πως έχω κορίτσια ΜΑΛΛΟΝ. (Υ.Γ. Δε γέννησα σ' αυτον, την "κοπάνησα" 1 μέρα πριν τον τοκετό!)

 

2ο:Στο επόμενο άλλαξα τακτικό γιατρό... 16-17 εβδομάδες μου λέει πως έχω κορίτσι. Στον επόμενο υπέρηχο μου είπε πως είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αγόρι.

 

3ο: Τώρα μου είπε πως έχω κορίτσι (17 εβδομάδων), ο ίδιος γιατρός με το 2ο. Τι να πω? Να το πιστέψω? Εγώ λέω να σταματήσω τις ερωτήσεις και να το κοιτάξω μόνη μου στη γέννα! :roll:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 χρονια που δεν υπηρχαν υπερηχοι καποιοι γιατροι με το χωνι που ακουγαν το μωρο απο τους κτυπους της καρδιας μπορουσαν να καταλαβουν αν ειναι κοριτσι η αγορι. Ετσι μου ειπε μια μανα.

σημερα δε μας λενε τιποτα αν δε το δουν στον υπερηχο. σνιφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μέχρι να σου βάλουν το παιδί πάνω σου και να το δεις, αν δεν κάνεις λήψη τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση που σε αυτές τις εξετάσεις φαίνεται το φύλο του παιδιού λόγω γενετικού υλικού, ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι 100% σίγουρο

 

διάβασε αν θες την ιστορία της embryoylas :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε να δείτε πως έγινε στην περίπτωσή μου... Πήγα στη 16η έβδομάδα για τον κλασσικό υπέρηχο. Όπου στο μεταξύ με είχαν τρελλάνει όλοι "το ακούς το μωράκι;". Μες στο άγχος εγώ το πρώτο πράγμα που του είπα ήταν "ιατρέ με ρωτάνε όλοι αν το ακούω το μωρό, αλλά εγώ δεν ακούω τίποτα". Η απάντηση λοιπόν ήταν "Α, κορίτσι είναι, τα κορίτσια αργούν να δώσουν σήμα...". γυρνάει τον υπέρηχο και τσούπ!!!!!!!!! Η τσούπρα!!!!!!! Τώρα κατά πόσο έχει επιστημονική βάση αυτό!; :? Μπορεί να μιλάει και από προσωπική πείρα, βλέπεις έχει 4 κόρες :wink: . Πάντως το σίγουρο είναι ότι ή κορίτσι θα'ναι ή αγόρι :wink: ... Κράτησέ τους λίγο ακόμη σε αγωνία, Σοφία Τ., έτσι θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον :wink: .

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε στην αυχενική διαφάνεια ότι 90% να είναι αγόρι.

Τον επόμενο μήνα στο Alpha Test μου είπε ότι μπορεί να είναι και κορίτσι.

Τον επόμενο μήνα στο Β' επιπέδου το είδα κι εγώ. Κορίτσι!

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το καλυτερο ειναι οταν μαθαινεις το φυλλο του μωρου και ειναι 100%σιγουρο στο β επιπεδου.Εμενα δεν φαινοτανε το αγγελουδακι μου και στο β επιπεδου μου ειπε οτι ειναι κοριτσακι και τον ρωτουσα αν ειναι σιγουρο μεχρι που μου εδειξε και τα χειλακια του αιδειου της και οταν μετα απο δυο μερες πηγα στον γιατρο μου με το που μου εκανε υπερυχο μου ειπε κατευθειαν σου ειπαν οτι εχεις κοριτσακι?Το σκατουλακι ηταν μεχρι να το δειξει μια φορα τωρα μαλλον το δινει στο πιατο πως θα το συμαζεψω αυτο το παιδι θεε μου :lol::lol::lol: Παντως ειμαι πανευτυχης μακαρι να ειναι και γερο το κοριτσακι μου

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρός έλεγε κορίτσι 90% μεχρι τον β' επιπέδου οπου ο αλλος γιατρος ειπε αγόρι. Ουτε ο ενας ουτε ο αλλος γιατρος καταφεραν να δουν πριν τον 7ο τα γεννητικά οργανα.

Παντως αυτό για το χωνι το ξέρω, αν και οταν απο σατανικη συγγειρια βρεθηκε γιατρος το 2005!!! να με εξετασει με χωνι μου ειπε πως δεν λεει τι ειναι το παιδι για να μην γινει λαθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα στον 3 και 4 μηνα μας ειπε κοριτσι,κοριτσι μας ειπε και στην β επιπεδου αλλως γιατρος και μετα παλι κοριτσι μας ελεγε...Ελα ομως που κανενας ειτε γνωστος ειτε ξενος δε μου λεει οτι θα κανω κοριτσι και ολοι λενε αγορι λογω μυτερης κοιλιας..Μου την δινουν πολυ ασχημα...Αρχισαν να μου μπαινουν και μενα ιδεες στο τελος!!!!!!!!!!!

 

Κι με μένα το ίδιο συμβαίνει nenaki, όλοι μου λένε αγόρι με μια σιγουριά λες και είναι μέσα στην κοιλιά μου!!! Και μένα μου τη δίνει αυτό πολύ!!

Ο γιατρός μου στην 17η εβδομάδα μου είπε κορίτσι και έπεσα από τα σύννεφα, τόσο πολύ έιχα πιστέψει για αγόρι, πάντως ακόμα δεν το έχουμε ανακοινώσει μέχρι να πάμε για τη β'επιπέδου. Οπότε εκεί θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στα σίγουρα :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!!!

 

Εγώ από την αρχή αισθανόμουν ότι έχω αγοράκι! Είχε αφήσει και κάτι υπονοούμενα ο γιατρός, μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα για Β' επιπέδου και το παιδί μου αρνιότανε να συνεργαστεί. Ο γιατρός εκεί μας είπε ότι δεν μπορεί να δει τίποτε. Του φαίνεται για κορίτσι αλλά μπορεί και να είναι αγοράκι και να μην φαίνεται. Τίποτα μου λέει δεν μπορώ να σου πω.

 

Το αστείο είναι ότι όλοι νομίζουν ότι δεν τους το λέω και το κρατάω για έκπληξη.

 

Πάντως είναι γερό και αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμάς ο γιατρός έπεσε 100% μέσα...

Είχε υπόνοιες απ' το Α' επιπέδου για αγόρι και βγήκε σωστός.

Η πλάκα είναι πως ο άντρας μου, μόλις του είπα ότι είμαι έγκυος, άρχισε να με ρωτάει "τι κάνει ο μπέμπης";

Κι εγώ είχα τρελό προαίσθημα γι' αγοράκι (άσχετα αν ο ευσεβής μου πόθος είναι τα κορίτσια... δεν πειράζει, το επόμενο!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...