Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με ποιό βάρος αποφεύγουμε θερμοκοιτίδα-πρόωρα;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα

σε μία εβδομάδα περίπου γεννάω προγραμματισμένα με καισαρική το δεύτερο μωράκι μου. Χθές στο ιατρείο του γυναικολόγου μου οι μετρήσεις το έδειξαν ολίγον τι μικρό δεδομένης της εβδομάδας που βρίσκομαι (2200!!!)Τι περιθώριο λάθους υπάρχει; Αν γεννήθει γύρω στα 2600 θα γλυτώσω τη θερμοκοιτίδα; Έχει καμία σας πάρόμοιο περιστατικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάτω από τα 2 κιλά μπαίνει στη θερμοκοιτίσα λόγω βάρους....

ο δικός γεννήθηκε στα 1740γρ και έκατσε 5 μέρες μέσα κι αυτό λόγω

άλλων προβλημάτων που παρουσιάστηκαν.....

Σου ευχομαι ότι καλύτερο χωρίς θερμοκοιτίδες :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι ...εμενα μου ειχε πει οτι θα γεννηθει το πολυ 3200 και γεννηθηκε 3660.......

 

σου ευχομαι να πανε ολα ΄καλα......με το καλο να αγκαλιασεις το μπεμπακι σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και δεν είχα ευχάριστη κατάληξη ( με πρώωρο ) ξέρω περιπτώσεις γυναικών που έχουν πάρει το μωράκι και 1800kGR και ήταν σε θερμοκοιτιδα μόνο όσο ήταν και οι ίδιες ...

Παντως το μπεμπάκι σου δε νομίζω πως θα χρειαστεί τίποτα..

Σου εύχομαι μεσα από την καρδια μου ΟΛΑ να πάνε υπέροχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα

σε μία εβδομάδα περίπου γεννάω προγραμματισμένα με καισαρική το δεύτερο μωράκι μου. Χθές στο ιατρείο του γυναικολόγου μου οι μετρήσεις το έδειξαν ολίγον τι μικρό δεδομένης της εβδομάδας που βρίσκομαι (2200!!!)Τι περιθώριο λάθους υπάρχει; Αν γεννήθει γύρω στα 2600 θα γλυτώσω τη θερμοκοιτίδα; Έχει καμία σας πάρόμοιο περιστατικό;

 

 

 

 

Εφόσον δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα, σε θερμοκοιτίδες βάζουν τα μωράκια που δεν έχουν φτάσει τα 2 κιλά και αυτό μέχρι να τα πιάσουν. Αυτό ισχύει,τουλάχιστον, για τα δημόσια... Να δεχτείς με το καλό το μπεμπάκι σου και να μη στενοχωριέσαι... :wink:

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 37 και 5 εβδομάδες με καισαρική και το παιδί ήταν 2200. Έκατσε ένα 24ωρο θερμοκοιτίδα (απλή παρακολούθηση) κι εφόσον ήταν καλά και έτρωγε τον έβγαλαν. Υπόψη, ότι είχα προεκλαμψία (γι' αυτό η καισαρική και το χαμηλό βάρος) και το παιδί είχε λυκόστομα πράγμα που τον δυσκόλευε στο φαί του. Όταν βγήκαμε το βάρος ήταν 2.070 γρ. (πάντα χάνουν κάποια γραμμάρια στην κλινική). Η κόρη μου ήταν 2600 (αυτή στις 37 και 2 εβδομάδες και καισαρική επίσης) και μια χαρά, δεν μπήκε καθόλου θερμοκοιτίδα.

 

Όλα καλά θα πάνε. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Στις 36 και 4 που γέννησα με καισαρική λογο δυστοκίας και πολυυυυυυυ χαμηλου ζάχαρου 0,55 και πίεσης 10 με 5 η μικρή μου ήταν 2800 παρόλο που μου είχε πει ο γιατρός οτι θα είναι 2200,έμεινε μια εβδομάδα στην θερμοκυτίδα λογο αναπνευστικού και μετά ίκτερου αλλά ήταν και ένα μεγαλύτερο μωράκι στην θερμοκυτίδα στα 3200 που δεν έτρωγε και το είχαν για παρακολούθηση,αλλά αυτό που συνέβει σε εμένα δεν υπάρχει περίπτωση να συμβή και σε εσένα κάθε μωρό και κάθε καισαρική είναι διαφορετικά για αυτό μην φοβάσαι όλα θα πάνε μια χαρά :wink:ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ! ! !

Link to comment
Share on other sites

1) το βάρος γέννησης δεν είναι ο μόνος ικανός παράγοντας για να μπει ένα μωρό στην θερμοκοιτίδα.

2) την εβδομάδα που θα γεννήσεις το μωρό σου δεν θα είναι πρόωρο. Το βάρος του δε, είναι εντός του φυσιολογικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από μονάδα σε μονάδα παίζει αυτό. δηλ ο διευθυντής ας πούμε θέτει το όριο,με μικρές αποκλίσεις από μονάδα σε μονάδα φυσικά. στο Μητερα ας πούμε είναι 2400γρ σε άλλες μονάδες τα 2200γρ. πάντως για να υπάρχει καλή προοπτική θα πρέπει να ναι 36+ εβδομάδες, γύρω στα 2500γρ και το κυριότερο απ'όλα να είναι αναπνευστικά ώριμο.

Link to comment
Share on other sites

anniw με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!

Όσα σου έγραψαν τα κορίτσια είναι σωστά, συν του ότι οι υπέρηχοι έχουν μία απόκλιση του + - 15%. Αυτό είναι συνήθως προς τα κάτω. Δηλαδή ο υπέρηχος συνήθως δείχνει το μωρό μικρότερο απ'ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Άρα το ζουζούνι σου είναι εώς 2530γρ αυτή τη στιγμή. Ώσπου να γεννήσεις θα έχει πάρει & άλλο βάρος, άρα τη θερμοκοιτίδα την αποφεύγετε με μαθηματική ακρίβεια!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό και όλα να πάνε περίφημα!

Εγώ γέννησα την 2η μέρα του ενάτου 2450 και δεν μπήκε θερμοκοιτίδα!

Της διπλανής μου, 37+2 εβδομάδων, 2600 κα μπήκε λόγω αναπνευστικού!!!

Ολα θ απάνε καλά! Μην αγχώνεσαι καθόλου! Μια χαρά θα είναι το μπεμπάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

σου απαντησα και στο λεω και εδω εμενα γενηθηκε 2280 και δεν χρειαστηκε να μπει θερμοκοιτιδα καταλαβενω το αγχος σου και εγω ετσι εκανα οταν μου ειπαν οτι ειχε σταματησει η ενδομητρια αναπτυξη αλλα ολα καλα :D

αν το παιδι δεν εχει αλλο προβλημα δεν θα μπει και θα το εχεις αγκαλιτσα

με το καλο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 35 ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΛΕΥΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚ.ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ( ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΤΛ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ) ΑΡΑ ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

Είχαμε την εμπειρία της θερμοκοιτίδας για 67 ημέρες, από τις οποίες 9 στον αναπνευστήρα και το βάρος ήταν η τελευταία αιτία για την παραμονή μας σε αυτή.

Κυρίως είναι λόγοι αναπνευστικού, καρδιακού , θερμορύθμισης και άλλοι που ξεφεύγουν από τη σφαίρα των γνώσεων μας.

Από μόνα τους τα κιλά δεν είναι λόγος για να μπεί ένα υγιές - κατά τα άλλα -τελειόμηνο μωρό σε θερμοκοιτίδα. Συχνά όμως σε λιποβαρή νεογνά οι γιατροί αποφασίζουν την προληπτική παραμόνή σε θερμοκοιτίδα, για τις πρώτες ώρες ή ήμέρες της ζωής τους, ώστε να μπορέσουν να παρακολουθήσουν την πορεία της υγείας του βρέφους. Μην σε τρομάζει η λέξη θερμοκοιτίδα: είναι για καλό του παιδιού.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ είναι να χαλαρώσεις και να δημιουργήσεις "εσωτερικά" σου ένα ήρεμο περιβάλλον, για να αναπτυχθεί και άλλο το μωρό σου. 'Ολα τα υπόλοιπα δεν εξαρτώνται από εσένα και είναι απόφαση των γιατρών.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά

 

:P 40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να μπει σε θερμοκητιδα αν δεν παρουσιαζει προβλημα υγειας...εγω γεννησα με καισαρικη στις 37 βδομαδες και ο γιος μου γεννηθηκε 1,940 αλλα επειδη ηταν καλα (μονο λιγο ικτερο) δεν τον βαλανε σε θερμοκοιτιδα

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα μπει ενα νεογνο σε θερμοκοιτιδα δεν εξαρταται αποκλειστικα απομ το βαροs του αλλα απο τιs αναπνευστικεs κινησειs που θα κανει

2.220 γεννηθηκε ο γιοs μου και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα

Ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Κορτισια απο οτι ξερω και εγω σημασια εχει να ειναι τελειομηνο το μωρο και χωρις προβληματα υγειας για να αποφυγει τη θερμοκοιτιδα το βαρος δεν παιζει και τοσο ρολο .

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μένα συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια όσο για το πόσο βγάζουν οι μετρήσεις και ποσο βγαίνει το μωράκι είναι συνήθως διαφορέτικα τελειως εμένα ο γιος μου γεννήθηκε 25,5 εβδομάδων ήταν να γεννηθεί συμφωνα με τις μετρήσεις 500 γρμ και γεννήθηκε 1350 όσο για την θερμοκοιτίδα να μην σε ανησυχεί καθόλου ακόμα και αν χρειαστει να μπει θα είναι για το καλό του

Link to comment
Share on other sites

γεια και απο μένα συμφωνώ απόλυτα με τα κορίτσια όσο για το πόσο βγάζουν οι μετρήσεις και ποσο βγαίνει το μωράκι είναι συνήθως διαφορέτικα τελειως εμένα ο γιος μου γεννήθηκε 25,5 εβδομάδων ήταν να γεννηθεί συμφωνα με τις μετρήσεις 500 γρμ και γεννήθηκε 1350 όσο για την θερμοκοιτίδα να μην σε ανησυχεί καθόλου ακόμα και αν χρειαστει να μπει θα είναι για το καλό του

 

Κουκλα μου να ειναι γερος για μια ζωη ο μικρουλης σας με υγεια και ευτιχια και να τον χαιρεστε .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
νομίζω κάτω από 2 κιλα, αλλά μην εμπιστέυεσαι πολύ τους υπέρυχους εμένα σύμφωνα με τον τελευταίο ήταν η μπουμπού 2860 και γεννήθηκε τελικά στις 37+2 3490!

 

Και μένα μου έλεγαν στην κόρη μου στον έλεγχο DOPPLER ότι ο πλακούντας μου είναι πολύ ώριμος-με ρωτούσαν μάλιστα αν καπνίζω κι εγώ δεν είχα κάνει ούτε μισό τσιγάρο στη διάρκεια τησ εγκυμοσύνης- και ότι θα γεννηθεί το πολύ 2400-2500. Τελικά γέννησα στις 37+3 και η μικρή γεννήθηκε 3200! Ο γιατρός μου μου έλεγε συνέχεια"θα σκίσω το πτυχίο μου!" Γι' αυτό λοιπόν...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...