Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κούραση και έντονη αίσθηση χτύπων παλμών στα αυτιά


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό όταν κουράζομαι (π.χ. ανεβαίνω σκάλες) αισθάνομαι έντονο βουιτό στα αυτιά μου, ακούω δηλ. έντονα τους παλμούς / χτύπους καρδιάς (που φυσικά πανε πολύ γρήγορα). Έχει καμιά σας τέτοιο σύμπτωμα? Ανησυχώ κάπως. Πίεση πάντως δεν έχω. Πρωτοεμφανίστηκε στην 18η βδομάδα...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξερω για ταχυπαλμιες στην εγκυμοσυνη μιας και η καρδουλα μας δουλευει για 2...να ρωτησεις καλυτερα το γιατρο σου..

 

εγω λαχανιαζω με το παραμικρο...μιλαω στο τηλεφωνο ξαπλωμενη και λαχανιαζω φαντασου... :shock:

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου μού έχει πει ότι συνήθως αυτό το σύμπτωμα σχετίζεται με χαμηλό αιματοκρίτη, κάτι το οποίο δεν έχω (είμαι ελάχιστα κάτω από το κατώτατο όριο). Βέβαια είναι αλήθεια πως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έχουμε περισσότερους χτύπους καρδιάς, απλά ρωτώ να δω εάν συμβαίνει και σε άλλες εγκυούλες...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα την 15 ευδομαδα ειχα πολλες ταχυκαρδιες και αισθημα "παλμων" ειναι οταν σου φενεται πως ακους την καρδια σου.

Ο γιατρος μου μου εδωσε καποια φαρμακευτικη αγωγη, αλλα εγω το ενιωθα συνεχια οχι μονο οταν εκανα καποια εργασια η ασκηση, ακομα και οταν ξαπλωνα να ξεκουραστω.

Νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ως ενα βαθμο, αλλα καλα θα κανεις να το αναφερεις στον doctor σου. :wink::)

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ας επαναφέρω το θέμα μήπως υπάρχει κάποια που να της συμβαίνει το ίδιο

εδώ και 1 βδομάδα κάθε που πάω να ξαπλώσω να ξεκουραστώ ΄χω βουητό στα αυτιά και αισθάνομαι τους έντονους χτυπους......

νομίζοντας οτι έχω πίεση απο το φόβο μου πιάνω 14,5 με 9 και 95παλμους......

 

 

είναι καμμία που έχει το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

μπήκα εδώ για να διαβάσω τισ εμπειρίεσ σασ μιασ και το τελευταίο δίωρο έ)(ω αίσθηση παλμών και θορυβήθηκα. είμαι στησ 15η εβδομάδα. μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με το γιατρό μου.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ειχα παθει στην πρωτη εγκυμοσυνη,ενιωθα οτι θα βγει η ψυχη μου και μεγααλη αδυναμια ,και τα παραπανω που περιγραφετε,ηταν απο τον αιματοκριτη που ειχε πεσει αρκετα και τις αναγκες του εμβρυου που ηταν υπεραυξημενες...καλυτερα φυσικα να το ρωτησετε στο γιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα. απλά με ρώτησε μήπωσ κουράστηκα. ε, ίσωσ το παράκανα αυτέσ τισ μέρεσ, και κουράστηκα ευ)(άριστα από τισ πολλέσ βόλτεσ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το είχα όταν έτρεχα" να πάω δουλειά, κάποιες φορές το παράκανα, και άκουγα τους χτύπους της καρδιάς μου. Εκτοτε άρχισε να με πηγαίνει ο σύζηγος. Ειδαμε λοιπόν πως ήταν θέμα πιο γρήγορου περπατήματος από όσο έπρεπε. 2-3 μέρες ξεκουράστηκα, δεν περπάτησα και επανήλθα. Από τότε πήγαινα...λάου λάου. Κι όταν ένιωθα πως ζορίζομαι κοντοστεκόμουν. Αλλά αυτά κάπου μετά την β-επιπέδου.

Εσύ πόσο είσαι? Νομίζω πιέστηκες πολύ με κάποια δραστηριότητα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αίσθημα παλμών στο κεφάλι (κροτάφους-αυτιά) έχω διαβάσει πως είναι δυνατόν να σημαίνει αύξηση πίεσης. Συμβουλευτείτε τον γιατρό σας!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σ΄ αυτή την εγκυμοσύνη, παρότι κουράζομαι γενικά πολύ μα πολύ λιγότερο από την πρώτη, το είχα αυτό πολύ έντονο.

Τώρα και μερικές εβδομάδες έχει σταματήσει το ανελέητο σφυροκόπημα στα αυτιά μου. Νομίζω ότι όντως σχετίζεται με χαμηλό αιματοκρίτη, καθώς ο δικός μου έχει φτάσει το 28!!!

(Τώρα είναι να ξανακάνω μετρήσεις σε 1 εβδομάδα)

Η πίεση μου σταθερή - σταθερότατη: 9 με 5 (χτυπάει κλασσικό 8ωρο η δικιά σου!!!).

Οπότε, σε μένα τουλάχιστον, δεν "παίζει" να είναι από υπέρταση...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Τον τελευταίο καιρό όταν κουράζομαι (π.χ. ανεβαίνω σκάλες) αισθάνομαι έντονο βουιτό στα αυτιά μου, ακούω δηλ. έντονα τους παλμούς / χτύπους καρδιάς (που φυσικά πανε πολύ γρήγορα). Έχει καμιά σας τέτοιο σύμπτωμα? Ανησυχώ κάπως. Πίεση πάντως δεν έχω. Πρωτοεμφανίστηκε στην 18η βδομάδα...

Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα τώρα που δηλάζω.... Απο την εγκυμοσύνη ένιωθα τα αυτιά μου βουλωμένα αλλά τώρα έχω αυτή την αίσθηση παλμών απο το ένα αυτί. Πώς το αντιμετωπίσατε και πότε απαλλαχθήκατε απο το πρόβλημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...