Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλια μετα την καισαρικη


pegi

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτησω οσες κανατε καισαρικη μετα κρεμασε η κοιλια σας;φοραω λαστεξ αλλα δεν κανει τιποτα.ενταξει ακομη εχει 25 μερες που γεννησα δεν περιμενω να στρωσει τοσο γρηγορα απλα επειδη ειναι η δευτερη μου,βλεπω οτι αυτη την φορα η κοιλια μου επαθε μεγαλη ζημια και για την ακριβεια το δερμα μου,μεγαλη χαλαρωση.την πρωτη φορα δεν ηταν τοσο χαλια..

κριμα !

δεν θελω καθολου να την βλεπω.αχ!πως θα ξαναγινω οπως ημουν;

βλεπω κι αυτη την Μενεγακη που καθε φορα που γενναει μεσα σε 1 μηνα γυρναει στην TV με πιο ωραιο σωμα κι απο πριν,δεν εχω τιποτα μαζι της αλλα τοσο αδυνατισμενη;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pegi μου καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Για την Μενεγάκη που λες με εξακριβομένες πληροφορίες μόλις γεννάει στο καπάκι την πανε σε άλλη πτερυγα για "μαζεματάκι". Μην κοιτάς την συγκεκριμένη και απελπίζεσαι!! όπως είπες ειναι μόνο 25 μέρες!!!όλα θα φτιάξουν!!! Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Pegi μου καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Για την Μενεγάκη που λες με εξακριβομένες πληροφορίες μόλις γεννάει στο καπάκι την πανε σε άλλη πτερυγα για "μαζεματάκι". Μην κοιτάς την συγκεκριμένη και απελπίζεσαι!! όπως είπες ειναι μόνο 25 μέρες!!!όλα θα φτιάξουν!!! Φιλιά

 

καλημερα JOANNAD.μακαρη να χεις δικιο γιατι δεν εχω και κουμπαρο τον φουστανο εγω και ουτε τα λεφτα που χει αυτη για να τον πληρωσω να με σουλουπωσει λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω για τις ευχες,νομιζω δεν εισαι ακομη μανουλα,ευχωμαι λοιπον

να γινεις συντομα μανουλα,καλη επιτυχια......και γρηγορα να σε δουμε στην λιστα με τις εγκυουλες...

Link to comment
Share on other sites

pegi μου εγω ακομα προσπαθω αλλα η ξαδερφουλα μου που παει για το 3ο με το καλό τον Ιουλιο και ηταν και λίγο πληθορική να το πω κομψα, μετά το 2ο με το λαστεξ και την διατροφή + μια κρεμουλα και λίγη πολύ λίγη γυμναστικη επανήλθε!!!!! αχχχχχχχ αυτα τα λεφτα τα κάνουν όλα!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αυτο που με πειραξε με την καισαρικη... ειναι οτι η κοιλια μου διπλωνει στην περιοχη του μπικινι εκει που ξεκιναει η τομη! :cry:

Θεε μου πως θα φυγει??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που με πειραξε με την καισαρικη... ειναι οτι η κοιλια μου διπλωνει στην περιοχη του μπικινι εκει που ξεκιναει η τομη! :cry:

Θεε μου πως θα φυγει??? :roll:

 

 

 

 

εμενα λιγο πιο πανω απο το μπικινι αρχιζει,το θεμα ειναι οτι φαινεται λες κι εχω παθει αφαλοκηλη,το στομαχι δεν με ενοχλει τοσο.

γυμναστικη δεν μπορω να κανω ακομα,φοβαμαι για την τομη μου ,δεν μου φαινεται οτι εχει στρωσει τελειως .μαλλον πρεπει να κανουμε κοιλιακους χριστινα,αλλα με οργανο γυμναστικης οχι μονες σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

αχ Πεγκυ μου κ πες μου πως θα παμε γυμναστηριο?

Με τα βρεφη? Χθες την αφησα μια ωρα, μετα απο 9 μηνες στην κοιλια κ 40 μερες στην αγκαλια, για να παω να φτιαξω τα νυχια μου, τηλεφωνησα 20 φορες κ κυριολεκτω που το λεω, και εκεινη δεν σταματαγε να κλαιει, λες κ ηξερε οτι λειπω! Ασχετο με το θεμα αλλα πως θα γυμναστω? Ασε που το σπορ δεν μου ταιριαζε ποτε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που με πειραξε με την καισαρικη... ειναι οτι η κοιλια μου διπλωνει στην περιοχη του μπικινι εκει που ξεκιναει η τομη! :cry:

Θεε μου πως θα φυγει??? :roll:

 

αν βρεις τον τρόπο πες μου κι εμένα :?

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που με πειραξε με την καισαρικη... ειναι οτι η κοιλια μου διπλωνει στην περιοχη του μπικινι εκει που ξεκιναει η τομη! :cry:

Θεε μου πως θα φυγει??? :roll:

 

αν βρεις τον τρόπο πες μου κι εμένα :?

 

Δλδ αυτο συνεβηκε σε ολες μας? Ενα λεπτο ρε παιδια και γιατι?

Ξερετε τι ειπα στον γιατρο μολις μπηκε στο δωματιο? Αφου ειχα δει την κοιλια βεβαια... "Καλα" του λεω, "δεν μπορουσες να κοψεις λιγη???"

Και μου απανταει "ρε Χριστινα αυτα δεν γινονται..."

Μακαρι να γινοντουσαν γιατι ειναι χαλια κοριτσια μου!

Βεβαια μου λενε πως στην καισαρικη του ηταν καλος, δεν εχω δει αλλες τομες ομως για να ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είναι θέμα γιατρού δυστυχώς ή ευτυχώς...

όσο να το κάνεις η κοιλιά ξεχυλώνει μετά από τέτοιο φούσκωμα...

 

φαντάσου ένα μπαλόνι... όταν το φουσκώνεις και το κάνεις τσίτα και μετά το αδειάσεις... ακόμα και το μπαλόνι δεν πρόκειται να επανέλθει ποτέ στην αρχική του κατάσταση... έχει ξεχυλώσει

η κοιλιά κρεμάει πάνω απ την τομή γιατί η τομή είναι πλέον νεκρό δέρμα, δεν μπορεί να πάρει ελλαστικότητα όπως το υπόλοιπο δέρμα

αν δεν υπήρχε τομή θα ήταν απλά μια μικρή κοιλίτσα που με τον καιρό θα έφευγε ίσως

 

αυτά τα πράγματα θέλουν γυμναστικές, κρέμες, κοιλιοπλαστικές....

κοινώς πολύ ελεύθερο χρόνο και κυρίως πολύ χρήμα :?

 

 

αυτά τα να τα βλέπουν αυτές που νομίζουν ότι το να γεννάς με καισαρική είναι πιο απλό/εύκολο απ τον φυσιολογικό τοκετό :?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα γιατρού δυστυχώς ή ευτυχώς...

όσο να το κάνεις η κοιλιά ξεχυλώνει μετά από τέτοιο φούσκωμα...

 

φαντάσου ένα μπαλόνι... όταν το φουσκώνεις και το κάνεις τσίτα και μετά το αδειάσεις... ακόμα και το μπαλόνι δεν πρόκειται να επανέλθει ποτέ στην αρχική του κατάσταση... έχει ξεχυλώσει

η κοιλιά κρεμάει πάνω απ την τομή γιατί η τομή είναι πλέον νεκρό δέρμα, δεν μπορεί να πάρει ελλαστικότητα όπως το υπόλοιπο δέρμα

αν δεν υπήρχε τομή θα ήταν απλά μια μικρή κοιλίτσα που με τον καιρό θα έφευγε ίσως

 

αυτά τα πράγματα θέλουν γυμναστικές, κρέμες, κοιλιοπλαστικές....

κοινώς πολύ ελεύθερο χρόνο και κυρίως πολύ χρήμα :?

 

 

αυτά τα να τα βλέπουν αυτές που νομίζουν ότι το να γεννάς με καισαρική είναι πιο απλό/εύκολο απ τον φυσιολογικό τοκετό :?

 

 

 

πες τα ομοιοπαθουσα,αν γεννησεις φυσιολογικα ολα επανερχονται.

Link to comment
Share on other sites

Το δίπλωμα στην τομή, το καπάκι (σε μένα) δεν φεύγει ποτέ. Ήταν, είναι και θα είναι έτσι και φαίνεται ένα χώρισμα όταν είμαι με μαγιώ. Η επέμβαση είναι επέμβαση, δεν γίνεται να εξαφανιστεί. Μακάρι να τα είχαμε καταφέρει φυσιολογικά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην το λετε οτι αν γεννησεις φυσιολογικα επανερχεσαι,δεν ειναι απολυτο αυτο. Εγω γεννησα πριν απο 3 μηνες με φυσιολογικο και παρ' ολα αυτα η κοιλια μου ειναι τοσο ΧΑΛΙΑ που δε νομιζω οτι προκειται να επανελθει,πραγμα που υποστηρτιζει και η μανα μου που ειναι γιατρος. Μου λεει οτι κατα πασα πιθανοτητα θα χρειαστω κοιλιοπλαστικη!!! :o

Εντωμεταξυ αυτο που λετε για τη ομφαλοκηλη το εχω παθει κι εγω και μαλιστα στον υπερθετικο βαθμο!!! Ο αφαλος μου πεταει πλεον σαν να μην πω κι εγω τι!!! :x Για να μη σας περιγραψω τις ΤΡΕΛΛΕΣ ΤΡΕΛΛΕΣ ΤΡΕΛΛΕΣ ραγαδες που εκανα και που δε φαινονται προθυμες να υποχωρησουν!!! Μη λετε λοιπον οτι με την καισαρικη χαλαει περισσοτερο η κοιλια,γιατι ξερω κοριτσια που εκαναν καισαρικη και η κοιλια τους ειναι τωρα πλακα κι ο αφαλος τους μια χαρα,και βλεπω κι εμενα και αλλες που γεννησαν με φυσιολογικο και η κοιλια μας θυμιζει κατι 70χρονες που βλεπουμε το καλοκαιρι στην παραλια!!! :lol::lol::lol:

Βεβαια,να σας πω την αληθεια,απο τη στιγμη που εφερα στον κοσμο το βλασταρακι μου δε με νοιαζει και τοσο η κοιλια,αλλα λεμε τωρα!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν επανέρχεται η κοιλιά έτσι ή αλλιώς. Στην καισαρική όμως, αποκτάς τομή, η οποία είναι μέσα ενώ το δέρμα πάνω και κάτω πιο έξω. Αυτό δεν το έχεις με το φυσιολογικό, γι΄ αυτό μιλάμε. Η χαλάρωση είναι χαλάρωση και προκαλείται από την εγκυμοσύνη, όχι τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πεγκυ μου υπομονη και εμενα στην πρωτη δεν ηταν τοσο χαλια τωρα στην δευτερη δεν παλευετε η χαλαρωτητα, θα συμφωνησω με την joe και εγω φυσιολογικα γεννησα αλλα η κοιλια ειναι χαλια οπως και να εχει το ιδιο ειναι δηλαδη χαλια

τη να κανουμε κοριτσια παιδια φεραμε στον κοσμο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

ώρες ώρες αναρωτιέμαι ....

αν με το πρώτο παιδί έγινε έτσι χάλια... στο δεύτερο θα είναι να την κοιτάς και να ξερνάς? :?

 

ευτυχώς πάντως πραγματικά που είμαι και σε μία Χ ηλικία και μπορώ τουλάχιστον να σκέφτομαι ότι εεε οκ ... 36 χρόνια είχα όμορφη κοιλιά :?

Link to comment
Share on other sites

ουφ!χειροτερα δε γινεται να χαλασει το σωμα μας δηλαδη;

απο τη μια δε με νοιαζει,γιατι εχω τον παναγιωτακη μου και αυτο τα λεει ολα αλλα οταν θα παμε στη παραλια και θα με κοιταν οι γυμνασμενες και θα με σχολιαζουν,πως θα νιωθω;;;εσεις το σκεφτεσται αυτο κοριτσια;;;ειδικα αν εχω αδυνατησει και γινω παλι 52 κιλα οπως ημουν ,θα φαινεται ακομη πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

κούκλα μου όταν θα είσαι στην παραλία... θα είσαι τόσο πολύ απασχολημένη να παίζεις με τα κουβαδάκια και τα κοχυλάκια με τον Παναγιώτη σου που δεν νομίζω να προσέξεις καμία γυμνασμένη τριγύρω...

θα σε νοιάζει να του βάζεις αντιηλιακό όλη την ώρα, αν είναι τα μπρατσάκια οκ, αν είναι το νερό αρκετά ζεστό, αν είναι η ώρα να φάει το φρούτο ή το αυγό, αν το καπέλο είναι οκ, αν τυχών και θέλει άλλαγμα, αν κάθεται βολικά, αν το ένα κι αν το άλλο...

 

αν πάλι, παρόλα αυτά έχεις και χρόνο να κοιτάς γύρω σου και βλεπεις τέτοια σχόλια και σε ενοχλεί τόσο πολύ, εναλλακτικά μπορείς να βρεις μια παραλία που δε θα έχει τις γυμνασμένες αλλά θα έχει οικογένειες με μανούλες και μωράκια και αντίστοιχες κοιλίτσες...

και ναι, υπάρχουν και τέτοιες παραλίες, δόξα το θεό δλδ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα αυτη για παραλια με κορμαρες σαν τις δικες μας,ολες μαζεμενες εκει,τελεια.

ασε που δεν θα μπορει να παρει ματι και ο μπαμπας σε καμια κουκλαρα γυμνασμενη,αφου δεν θα υπαρχει εκει.

αχ...τι σκεφτηκα να παρηγορηθω η μανα με την κοιλαρα και τις ραγαδες........

[size=18]ευχαρηστω για την ιδεα <<ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝ>>[/size]

 

ΕΠΙΣΗΣ,ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΣΕΣ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια γεννάω Νοέμβρη (ήθελα επίτηδες να είμαι έγκυος καλοκαίρι για να χρειάζομαι λιγότερα ρούχα και να είμαι πιο άνετη γενικά) οπότε λογαριάζω ότι 6 μήνες μετά τη γέννα θα έχω συμμαζευτεί και θα είμαι αποδεκτή στην παραλία. Ούτως ή άλλως δεν ήμουν ποτέ κορμάρα, τώρα θα με πειράξει?

Link to comment
Share on other sites

σωστη η αποψη σου κατα μια εννοια αλλα αυτα τα πραγματα δεν σχεδιαζονται ρε συ το ποτε θα μεινεις εγκυος....

με το καλο να ρθει το νινι σου,να χεις μια καλη εγκυμοσυνη.......

Link to comment
Share on other sites

σωστη η αποψη σου κατα μια εννοια αλλα αυτα τα πραγματα δεν σχεδιαζονται ρε συ το ποτε θα μεινεις εγκυος....

με το καλο να ρθει το νινι σου,να χεις μια καλη εγκυμοσυνη.......

 

Αφού μου έκατσε όπως το ήθελα, να μην το χαρώ? Εδώ κόσμος και κοσμάκης προσπαθεί και δεν του έρχονται όπως τα θέλει, να είμαι και αχάριστη από πάνω? Κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει όταν γέννησα ότι τα λαστέξ δεν κάνουν απολύτως τίποτα, μόνο η γυμναστική βοηθάει. Απογοήτευση εγώ γιατί που χρόνος!!! Εμένα πάντως παρόλο που η τομή μου ήταν από την αρχή τέλεια, δεν φαινόταν καν, το πρήξιμο πάνω και κάτω δεν έχει φύγει ακόμα εντελώς. Και γι'αυτό γυμναστική μου είπε. Τζίφος δλδ. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που θα φορέσω ολόσωμο μαγιώ. Μου την έχει δώσει στα νεύρα γιατί τα 2 κιλά που μου έχουν μείνει από την εγκυμοσύνη είναι όλα γύρω από τη μέση σαν σωσίβιο, μισοφουσκωμένο και πλαδαρό! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

elias-christina έγραψε:

εμενα αυτο που με πειραξε με την καισαρικη... ειναι οτι η κοιλια μου διπλωνει στην περιοχη του μπικινι εκει που ξεκιναει η τομη!

Θεε μου πως θα φυγει???

 

Μαμά του Ωρίων έγραψε: Αν βρεις τον τρόπο πες μου κι εμένα

 

Και εμένα. Άσε που έχω κι ένα τατουαζάκι εκεί που τώρα κοιτάζει προς το πάτωμα... Ειδικά μετά και τα δίδυμα δεν αισιοδοξώ να φτιάξει ποτέ...

 

Πάντως αυτές τις ατέλειες -και για να παρηγορηθώ αλλά και επειδή έτσι το νιώθω- τις βλέπω σαν παράσημα από τις εγκυμοσύνες μου. Όχι βέβαια ότι δε θα ήθελα να λείπουν... :wink:

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...