Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts

Καλως σας βρηκα ολους τους νεους και μελλοντικους γονεις! :) Γεννησα τα Χριστουγεννα ενα υγιεστατο αγορακι με καισαρικη τομη και επισκληριδιο,δυστυχως για μενα,διοτι ηθελα φυσιολογικο τοκετο.Οπως και να εχει,τωρα θελω να ξανακανω αλλο ενα παιδακι,αλλα δεν ξερω σε ποσο καιρο πρεπει να ξαναμεινω εγκυος,λογω της καισαρικης.Γνωριζει κανεις?Ειμαι 28 χρονων,ετσι για τα πρακτικα.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω αυτό θα ήταν καλύτερο να ρωτήσεις τον γιατρό σου, μιάς και είναι και ιατρικό θέμα -

τώρα για το συναισθηματικό νομίζω ότι το ρυθμίζεις όπως θέλεις εσύ.

 

Πάντως δεν είναι εύκολο συναισθηματικά και σωματικά να κάνεις "καπάκι" δύο παιδιά, αλλά εάν αισθάνεσαι ότι το αντέχεις και ο γιατρός σου σου λέει ναι, τότε γιατί όχι.

 

Παρόλα αυτά, ας απαντήσουν γονείς των οποίων τα παιδιά είναι τώρα ενάμισυ - δύο ετών περίπου, όσο δηλαδή θα είναι το δικό σου όταν γεννηθεί υποθετικά το δεύτερο, και να σου πούν τι σημαίνει αυτό.

Τότε είναι πχ. που ξεκινάει η προσκόλληση στην μητέρα, και τα πρώτα βήματα της ανεξαρτησίας - που θέλουν πολύ προσοχή και σε θέματα ασφαλειας μεταξύ άλλων - με αποτέλεσμα να βρεθείς εσύ στο επίκεντρο του πρώτου παιδιού ενώ πρέπει να αφιερώσεις ενέργεια και χρόνο στο νέο μωράκι.

Αν αισθάνεσαι εσύ ότι μπορείς και θέλεις να το κάνεις αυτό, η θέληση είναι νομίζω που κάνει ένα γονιό να τα καταφέρει όλα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κασσάνδρα,

 

Από δική μου εμπειρία, αλλά και από κάποια γνωστή μου, νομίζω ότι πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες από την πρώτη εγκυμοσύνη για να μείνεις έγκυος..

 

Εγώ γέννησα Νοέμβριο, και όταν πήγα στην επόμενη επίσκεψη μου είχε τονίσει ότι δεν πρέπει να μείνω ακόμα έγκυος μέχρι να περάσουν 6 μήνες περίπου...Τον Μάϊο πυο ξαναπήγα, μου είπε ότι πλέον εαν το ήθελα μπορούσε να γίνει άφοβα.

 

Η κοπέλα που σου λέω (είναι αδερφή φίλης), έτυχε και έμεινε εγκυος πριν το 6μηνο που της είχε πει επίσης ο γιατρός της, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να ολοκληρώσει, χωρίς να ξέρω εαν αυτός ήταν ο λόγος.

 

Πάντως καλύτερα θα ήταν να πάρεις το γιατρό σου τηλέφωνο, που ξέρει ακριβώς την περίπτωση σου, και να σου πει...Το πολύ πολύ να χρειαστεί να πας στο ιατρείο για εξέταση...Σε περίπτωση που θηλάζεις, και θες να συνεχίσεις το θηλασμό, ρώτησε τον και γι αυτό. Δεν είμαι σίγουρη εαν γίνεται η όχι, αλλά νομίζω ότι παίζει ρόλο..

 

Πάντως η ηλικία δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Βέβαια και εγώ και η κοπέλα γεννήσαμε σε παρόμοιες ηλικίες 29-30...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν πρόκειται για καισαρική, ότι χρειάζεται να περάσουν 2 χρόνια. Αυτό το έχω ακούσει απο την κουμπάρα μου (γέννησε και τα 2 παιδιά με καισαρική). Ρώτα όμως για σιγουριά το γιατρό σου.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν πρόκειται για καισαρική, ότι χρειάζεται να περάσουν 2 χρόνια. Αυτό το έχω ακούσει απο την κουμπάρα μου (γέννησε και τα 2 παιδιά με καισαρική). Ρώτα όμως για σιγουριά το γιατρό σου.

 

μια γνωστη μου γεννησε με καισαρικη πριν 2 χρονια αλλα εμεινε εγκυος νωριτερα,στους 15 μηνες,και αυτες τις μερες θα γεννησει το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα το πρώτο μου παιδάκι με καισσαρική. Ο γιατρός μου είπε ότι για να ξαναμείνω έγκυος έπρεπε να περιμένω να μου έρθει περίοδος έξι φορές ή να περάσει ένα χρόνος από τον πρώτο τοκετό.

Εγώ στον χρόνο έμεινα έγκυος και τα παιδάκια μου έχουν 21 μήνες διαφορά. Αυτό έχει πολλα θετικά αλλα και αρνητικά. Εχεις να μεγαλώσεις δύο μωρά , βέβαια ξεπαιδιάζεις μια και καλή αλλά η κούραση είναι απερίγραπτη. Εγώ ήθελα να έχουν μικρή διαφορά τα παιδία μου γι αυτό και το έκανα. Η επιλογή είναι δική σου. :P

Α και εγώ είμαι μια χαρά και την δεύτερη καισσαρική ούτε καν την κατάλαβα. Στην αρχή καλό είναι να έχεις βοήθεια για να μην σηκώνεις βάρος. ( τα μωρά) :lol::lol::lol:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα πάω μια χαρά ως τώρα. Σχετικά με την 1η εγκυμοσύνη κουράζομαι πολύ περισσότερο και έπιπλέον έχω και ένα παιδί που θέλει αγκαλιές

 

Η μόνη παρατήρηση που μου είπε ο γιατρός μου είναι ότι θα γεννήσω πάλι με καισαρική και ότι θα πάω στο μαιευτήριο 15-20 μέρες πριν από την προβλεπόμενη ημερομηνία γιατί δεν θέλει να αφήσει το παιδί να μεγαλώσει πολύ, μήπως διογκωθεί πολύ η μήτρα και δημιουργηθεί πρόβλημα λόγω της τομής...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω καλοκαιράκι αλλά είμαι 19 χρονών τώρα και γενικά σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο ... Ήθελα να έχω μοναχοπαίδι δεν ξέρω... Τί λέτε ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω καλοκαιράκι αλλά είμαι 19 χρονών τώρα και γενικά σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο ... Ήθελα να έχω μοναχοπαίδι δεν ξέρω... Τί λέτε ?

 

το μοναχοπαιδι δεν ειναι καλη επιλογη!ξερω πολλους που το εχουν μετανιωσει!ουτε για το παιδι ειναι καλο.μετα θελουν αδελφακι αλλα ειναι αργα.δεν εχει να παιξει ουτε να μοιραστει την χαρα του με το αδελφακι του.ειναι εγωιστικο πιστευω οι γονεις να μην θελουν δευτερο παιδι πρεπει να σκεφτονται και το παιδακι τους.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ακόμα αρκετά μικρούλα Νίκη μου για να ανησυχείς γι'αυτό. Η πορεία θα δείξει...μπορεί μετά από κάποια χρόνια να θέλεις και δεύτερο και τρίτο παιδάκι, μπορεί και να μην θέλεις άλλο. Η απόφαση για δεύτερο παιδί είναι κάτι που εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους. Αν είσαι καλά εσύ και ο άντρας σου (που στο εύχομαι ολόψυχα), αν κουράζεσαι πολύ με το πρώτο,αν οικονομικά τα βγάζεις περα για δεύτερο παιδί, αν έχεις άτομο να στα κρατάει και και και....πολλά άλλα. Αλλά όλα αυτά είναι πράγματα που τα ξέρεις μόνο εσύ και ο Βαγγέλης. Εγώ ήμουν της άποψης μόνο ένα παιδί και τώρα ταλαντεύομαι αρκετά και για δεύτερο. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γεννάω καλοκαιράκι αλλά είμαι 19 χρονών τώρα και γενικά σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο ... Ήθελα να έχω μοναχοπαίδι δεν ξέρω... Τί λέτε ?

 

το μοναχοπαιδι δεν ειναι καλη επιλογη!ξερω πολλους που το εχουν μετανιωσει!ουτε για το παιδι ειναι καλο.μετα θελουν αδελφακι αλλα ειναι αργα.δεν εχει να παιξει ουτε να μοιραστει την χαρα του με το αδελφακι του.ειναι εγωιστικο πιστευω οι γονεις να μην θελουν δευτερο παιδι πρεπει να σκεφτονται και το παιδακι τους.

 

Αγγελική νομίζω ότι για τον κάθε ένα από μας υπάρχουν και άλλοι λόγοι εκτός από τους εγωιστικούς. Η απόφαση για δέυτερο παιδί εξαρτάται από πολλούς παραγοντες.Επίσης δεν πιστεύω ότι ένα παιδί που δεν έχει αδερφάκι είναι ένα δυστυχισμένο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω καλοκαιράκι αλλά είμαι 19 χρονών τώρα και γενικά σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο ... Ήθελα να έχω μοναχοπαίδι δεν ξέρω... Τί λέτε ?

 

το μοναχοπαιδι δεν ειναι καλη επιλογη!ξερω πολλους που το εχουν μετανιωσει!ουτε για το παιδι ειναι καλο.μετα θελουν αδελφακι αλλα ειναι αργα.δεν εχει να παιξει ουτε να μοιραστει την χαρα του με το αδελφακι του.ειναι εγωιστικο πιστευω οι γονεις να μην θελουν δευτερο παιδι πρεπει να σκεφτονται και το παιδακι τους.

 

Αγγελική νομίζω ότι για τον κάθε ένα από μας υπάρχουν και άλλοι λόγοι εκτός από τους εγωιστικούς. Η απόφαση για δέυτερο παιδί εξαρτάται από πολλούς παραγοντες.Επίσης δεν πιστεύω ότι ένα παιδί που δεν έχει αδερφάκι είναι ένα δυστυχισμένο παιδί.

 

 

υπαρχουν πολυ παραγοντες για να κανεις και για να μην κανεις δευτερο παιδι,αλλα αν δεν ειναι σημαντικοι και σκεφτεσαι αν θα κανεις ή οχι,λεω οτι το καλο ειναι να κανεις,γιατι οπως ειπα ξερω πολλους που ειχαν και αυτοι λογους να μην κανουν αλλα τελικα το μετανιωσαν και θελουν να μπορουσαν τωρα να κανουν αλλα δεν μπορουν!ειδες τι εγραψε και η roz?εξαλλου δεν ειπα οτι θα ειναι δυστυχισμενο αλλα θα ηταν πολυ πιο καλα αν ειχε και αδελφακι :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ τότε μαζί σου Αγγελική. Απλά δεν μπορείς να λες σε κάποιον ότι το μοναχοπαίδι δεν είναι καλή επιλογή.. γιατί δεν είναι ίσως καλή επιλογή για εσένα , όχι για τον άλλο που το αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

νίκη και εγώ νομίζω ότι είσαι πολύ μικρούλα για να πάρεις μια τέτοια απόφαση. Μπορείς να χαρείς το πρώτο παιδάκι σου και αν το θελήσεις μπορείς να κάνεις και δεύτερο...εγώ έκανα το πρώτο στα 32, άλλες γυναίκες αποκτούν το πρώτο στα 38, οπότε εσύ που είσαι 19 δεν μπορείς να πείς ότι έχεις πάρει και την τελική σου απόφαση...έχεις ακόμη περιθώρια 20ετίας! :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νίκη νομίζω ότι αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το αν κάνεις 2ο παιδί...

 

Κάποιοι από εμάς έχουν πάρει τις αποφάσεις τους από πριν, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι οι αποφάσεις μένουν ίδιες....

 

Μπορεί τώρα να μην θέλεις, μετά όμως να θελήσετε και άλλο παιδάκι..Δεν ξέριες πως θα έρθουν τα πράγματα.

 

Η μητέρα μου με την αδερφή της έχουν 8 χρόνια διαφορά. Η γιαγιά μου λέει ότι δεν θέλαν 2ο παιδί, αλλά το κάναν επειδή η μητέρα μου ζητούσε αδερφάκι απεγνωσμένα...Αυτό στο λέω σαν παράδειγμα για την επίρροη που έχουν τα ίδια τα παιδιά στους γονείς τους όταν είναι να πάρουν τέτοιες αποφάσεις...

 

Εξάλλου, μπορεί κάποια στιγμή να έρθει από μόνο του το 2ο παιδάκι (εννοώ χωρίς απόφαση)...

 

Μπορεί να θέλεις να κάνεις 2 παιδιά και τελικά να μην στο επιτρέψουν οι συνθήκες

 

γενικά δεν ξέρεις πως θα σου έρθουν τα πράγματα, οπότε απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και όταν έρθει καιρός το αποφασίζεις.

 

Το μόνο που λέω είναι ότι εάν κάποιοι γονείς το θέλουν αλλά φοβούνται μήπως δεν τα καταφέρουν, είναι κρίμα να μην προχωρήσουν μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο γιατί είναι πολύ πιθανό θα το μετανιώσουν στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ...

 

Σκέφτηκα να είναι μοναχοπαίδι αρχικά για οικονομικούς λόγους διότι θα της προσφέρω ότι μπορώ ενώ με δύο παιδάκια θα πιεστώ πολύ...Τουλάχιστον για την ώρα... έπειτα είμαι μικρή μόλις γεννήσω θα συνεχίσω τις σπουδές που άφησα στη μέση...

Αγγελική μου εγώ είμαι μοναχοπαίδι...Και είμαι πολύ ευτυχισμένη...Ποτέ μου δεν ένιωσα μοναξιά αντίθετα είχα παρέες φίλους και τη μαμά μου σαν καλύτερή μου φίλη γιατί και εκείνη με έκανε πολύ μικρή και ήμασταν σαν αδερφούλες...

 

BIZELI μου συμφωνώ απόλυτα σε ότι γράφεις κάθε φορά πως γίνεται αυτό??? Polina και εσύ έχεις δίκιο έχω χρόνο να δω πως θα πάνε τα πράγματα και να το σκεφτώ... Απλά πολλές φίλες μου είπανε να κάνω αμέσως το 2ο να τελειώνω με τις εγκυμοσύνες αλλά δε νομίζω να το αντέξω σε αυτή την ηλικία!!!

 

Μαράκι μου :wink:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μόνο έναν αδερφό τον οποίο όμως θεωρώ ως το καλύτερο "δώρο" που μου έχουν κάνει οι γονείς μου. Μέχρι τα 13 μου κοιμόταν στο πάτωμα του δωματίου μου (αν και είχε δικό του δωμάτιο) για να μπορούμε να συζητάμε. Οταν έβγαινα στην αλάνα ζήλευα πολύ τα παιδιά που είχαν δύο τρία αδέρφια γιατί αυτοί είχαν πάντα την "εξουσιά" και ο μεγάλος πάντα υπερασπίζονταν τον μικρότερο. Τότε νομίζω ότι αποφάσισα να κάνω τουλαχιστον 3 παιδιά. Όσο για το οικονομικό σίγουρα δεν θα μπορεσω να τους προσφέρω τα παντα..ούτε τάνκερ, ουτε εξοχικά, θα τους προσφέρω όμως μία μεγάλη οικογένεια πάνω στην οποία θα μπορουν μια ζωή να στηρίζονται.

Link to comment
Share on other sites

ilonka19 ωραία όλα αυτά και θα ήταν ότι καλύτερο και ονειρεμένο αλλά έχω ακούσει πολλά...Και τα έχω δει και στο φιλικό και στο συγγενικό μου περιβάλλον... αδέρφια να ζηλεύουν το ένα το άλλο.. Να πλακώνονται για μια γυναίκα/έναν άντρα.. Κληρονομικά και τα σχετικά...

 

Εξάλλου δεν είναι μόνο τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας αλλά και το τι έχουν μέσα τους... Τι χαρακτήρες θα διαμορφώσουν στο μέλλον...

 

Και εγώ κάνω πολλά όνειρα για την κόρη μου... Ελπίζω να μην παραμείνουν όνειρα...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου δεν είναι μόνο τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας αλλά και το τι έχουν μέσα τους
. Σίγουρα έχεις δίκιο ότι ο άνθρωπος σε μεγάλο βαθμό "γεννιέται " με κάποιο χαρακτήρα, αλλη αν κάνω ένα και βγει "περίεργο" θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Τουλάχιστον με τρία ο στατιστικός κίνδυνος είναι μικρότερος :lol:
Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια καισαρικη στην άλλη πρεπει να εχουν περασει 2 χρονια περιπου ετσι ωστε να εχει επουλωθει η τομη της μητρα επαρκως για να μπορεσει να αντεξει το "τσιτωμα" Δηλαδη αν γεννησες τα Χριστουγεννα μπορεις από τον Οκτωβρη που μας ερχεται να αρχισεις τις προσπαθειες. Αν θες να το αφησεις και για μετα τις γιορτες ακόμα καλύτερα γιατι μπορει να εισαι τυχερη και να πιασεις με τη μια... αυτο το ξερεις εσυ καλύτερα.

Αλλωστε λέγεται οτι τα 2,5 χρονια διαφορας ηλικίας από το ενα παιδι στο άλλο ειναι ιδανικη ηλικία.. Γιατι στα δυομιση χρονια τα περισσοτερα παιδακια εχουν "ανεξαρτητοποιηθει" εχουν βγαλει τις πανες (γιατι αν ερθει αλλο παιδι κατα την ενδιαμεση περιοδο πανας - τουαλετας υπαρχει μεγαλη περιπτωση να πισωγυρισει). Επισης στα 2,5 χρονια τα παιδια εχουν περασει από την φαση του "εγωκεντρισμου" (δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα ας με διορθωσει καποιος αν το λεω λάθος) και εχουν περασει στη φαση που μπορουν να παιξουν με άλλα παιδια, να μοιραστουν πραγματα και να δεχθουν πιο ομαλα τον ερχομο ενος 2ου παιδιου στο σπιτι.

Μετα πάλι αν εχουν περασει αρκετα χρονια από την μια εγκυμοσυνη στην άλλη 6-7 το παιδι θα δυσκολευτει γιατι θα εχει "μαθει" να ειναι το "μοναδικο" και τα κρουσματα ζηλια θα ειναι περισσοτερα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου δεν είναι μόνο τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας αλλά και το τι έχουν μέσα τους
. Σίγουρα έχεις δίκιο ότι ο άνθρωπος σε μεγάλο βαθμό "γεννιέται " με κάποιο χαρακτήρα, αλλη αν κάνω ένα και βγει "περίεργο" θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Τουλάχιστον με τρία ο στατιστικός κίνδυνος είναι μικρότερος :lol:

 

Και ο στατιστικός κίνδυνος να πας στη Λέρο με τρία παιδιά δεν μεγαλώνει??? :D:D:D:D:D (πλάκα κάνω ε?)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στα δυομιση χρονια τα περισσοτερα παιδακια εχουν "ανεξαρτητοποιηθει" εχουν βγαλει τις πανες (γιατι αν ερθει αλλο παιδι κατα την ενδιαμεση περιοδο πανας - τουαλετας υπαρχει μεγαλη περιπτωση να πισωγυρισει). Επισης στα 2,5 χρονια τα παιδια εχουν περασει από την φαση του "εγωκεντρισμου" (δεν θυμαμαι αν το λεω σωστα ας με διορθωσει καποιος αν το λεω λάθος) και εχουν περασει στη φαση που μπορουν να παιξουν με άλλα παιδια, να μοιραστουν πραγματα και να δεχθουν πιο ομαλα τον ερχομο ενος 2ου παιδιου στο σπιτι.

 

dora θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχεδόν κάθετα, καθώς με αυτές τις ηλικίες έρχομαι σε καθημερινή επαφή τα τελευταία 7 χρόνια.

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λές σε αυτά τα θέματα - της ανεξαρτητοποίησης, της πάνας, του εγωκεντρισμού.

 

Ίσα ίσα, σε αυτή την ηλικία η προσκόλληση στην μητέρα είναι ακόμα πάρα πολύ δυνατή.

Ο εγωκεντρισμός είναι μία φάση που έρχεται πολύ αργότερα, στις ηλικίες του δημοτικού.

Ίσως εννοούσες ότι δεν αισθάνονται πιά ένα κομμάτι με την μαμά.

(όταν αρχίσουν να καταλαβαίνουν τα παιδιά ότι δεν είναι - σωματική - προέκταση της μαμας, ξεκινά και η προσκόλληση σε αυτήν).

 

Στην φάση που μοιράζονται πράγματα δεν έχουν περάσει ακόμα εκτός και αν πηγαίνουν στον παιδικο σταθμό, και πραγματικά οι γονείς έχουν ασχοληθεί πάρα πολύ. Είναι σε αυτή την ηλικία πολύ πιό δύσκολο να συγκρατήσουν νεύρα και να μήν χτυπάνε απο ότι μετά απο ένα χρόνο.

Και την πάνα να έχει αποχωριστεί το παιδί δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πισωγυρίσει.

Και ένα παιδί 5 ετών μπορεί να πισωγυρίσει - σε όλα τα θέματα όχι μόνο στην τουαλέτα.

 

Τα λέω αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων - όχι για να υποστηρίξω κάποια άλλη ιδανική ηλικία.

 

Απο την εμπειρία μου, ΔΕΝ υπάρχει σωστή ηλικιακή διαφορά ανάμεσα σε αδέρφια.

Υπάρχει όμως σωστή προετοιμασία. και σωστός ο τρόπος αντιμετώπισης πρίν και μετά.

Δηλ. δεν ισχύει το θέμα περί ίσης αντιμετώπισης.

Το πρώτο παιδί πρέπει να γνωρίζει οτι όσα προνόμια είχε παραμένουν να υπάρχουν - επειδη είναι το πρώτο παιδί. (αλλιώς πάντα θα έχει έχθρα προς το δεύτερο - το δεύτερο με τη σειρά του θα έχει λόγο να αισθάνεται μισητό αν αντιμετωπίζει αυτό κάθε μέρα)

 

Αυτός είναι ο λόγος του φαύλου κύκλου.... δεν γίνεται να υπάρχει ίση αντιμετώπιση έτσι όπως την εννοούμε.

Ίση αντιμετώπιση πρέπει να υπάρχει σε κάποια πράγματα πχ όταν ειναι να αγοραστεί ένα παιχνίδι κτλ.. στα μοιράσματα...

Το μεγαλύτερο όμως παιδί, πρέπει να συνεχίσει να έχει κάποιες φορές την αποκλειστικότητα, μέσα στην ημέρα, επειδή έτσι ζούσε ως τώρα - ενώ το δευτερο που δεν το έχει ζήσει, δεν έχει αυτή την ανάγκη ακόμα.

 

Αυτά είναι δύσκολα, αλλά αυτό που έχω δεί απο γονείς να έχει επιτυχία μεγάλη, είναι να ξεχωρίζονται όσο δυνατόν οι δραστηριότητες πχ του μεγάλου παιδιού απο το μικρό. Διαφορετικά ενδιαφέροντα, διαφορετικά παιχνίδια.

Όταν όλα είναι ίδια, υπάρχει τάση για σύγκριση, και ζήλια για το ίδιο πράγμα που είναι λίγο πιό καλό πιό καθαρό κτλ..

 

αν κάνετε λίγη υπομονή θα φτιαχτεί ένα άρθρο για αυτό σύντομα ("σωστή προετοιμασία για ερχομό ενός νέου μέλους στην οικογένεια" )!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Κασσάνδρα από ότι μου είπε ο γιατρός μου, γιατί κι εγώ γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο, πρέπει να περασει ένας χρόνος και μετά να ξαναμείνω έγκυος. Τελικά έμεινα έγκυος, χωρίς να το προγραμματίσουμε, πάνω στο χρόνο. Τώρα είμαι στον 4ο μήνα και τα μωράκια μου θα έχουν 20 μήνες διαφορά. Από ότι μου λένε όλοι θα είναι κουραστικό. Αλλά ξεμπερδευεις μια και καλή. Κλείνεσαι μέσα και για τα δυο και μεγαλώνουν μαζί... Έπειτα και για τα παιδάκια καλό είναι να είναι κάπως κοντά ηλικιακά... Να έχουν κοινά ενδιαφέροντα, δραστηριότητες...

Βέβαια μια φίλη μου που τα έχει με 17 μήνες διαφορά τα έχει κυριολεκτικά παίξει... Έχει κουραστεί πάρα πολύ και τα νεύρα της σπάσανε...

Εγώ πιστεύω ότι δύο χρόνια διαφορά είναι καλά... Βέβαια ο καθένας βλέπει τις αντοχές του από το πρώτο παιδί και αποφασίζει....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...