Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ???


Recommended Posts

Γεια σας!

 

Εχω πολύυυυυ καιρό να γράψω...

Τώρα έχοντασ καταφέρει πλεον τη πολυπόθητη εγκυμοσύνη, μπήκα μόλις στον έκτο μήνα, δηλαδή έκλεισα σημερα την 21η... Πόσα κιλά θα έπρεπε να έχω πάρει για να μην φαντάζει ουτοπικός ο στόχος των 12-13 κιλών.. .Πείτε μου εσείς πόσα ΄και θα σας πω μετά ποσα έχω ήδη πάρει... :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον για να νιώσεις καλύτερα: ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη μου, στην 21η εβδομάδα είχα ήδη πάρει 9!!! Σύνολο πήρα 25!!! Τα έχασα όλα με θηλασμό, καλή διατροφή (χωρίς διαιτολόγο) και γυμναστική στους έξι πρώτους μήνες μετά τη γέννα. Ελπίζω να σε καθησύχασα :P με το καλό ένα γερό μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για να νιώσεις καλύτερα: ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη μου, στην 21η εβδομάδα είχα ήδη πάρει 9!!! Σύνολο πήρα 25!!! Τα έχασα όλα με θηλασμό, καλή διατροφή (χωρίς διαιτολόγο) και γυμναστική στους έξι πρώτους μήνες μετά τη γέννα. Ελπίζω να σε καθησύχασα :P με το καλό ένα γερό μωρό!

 

Συγχαρητήρια! Οταν λες διατροφή, τράβηξες πείνα?

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Οταν λες διατροφή, τράβηξες πείνα?

 

Ω ναι! Στην αρχή έτρωγα τα πάντα και μάλιστα πολλά γλυκά, τους πρώτους 2 μήνες, γιατί είχα και θέματα με το θηλασμό και άπειρες ώρες αϋπνίας. Αλλά στο 2μηνο που το πήρα απόφαση, έτρωγα καλό πρωινό, καλό μεσημεριανό, ένα φρούτο το απόγευμα και ένα γιαούρτι ή μια σαλάτα το βράδυ. Έκανα και τρέξιμο 4 φορές την εβδομάδα και έτσι χάθηκαν λίγο πιο εύκολα, περίπου 2 κιλά το μήνα, μισό κιλό την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Εχω πολύυυυυ καιρό να γράψω...

Τώρα έχοντασ καταφέρει πλεον τη πολυπόθητη εγκυμοσύνη, μπήκα μόλις στον έκτο μήνα, δηλαδή έκλεισα σημερα την 21η... Πόσα κιλά θα έπρεπε να έχω πάρει για να μην φαντάζει ουτοπικός ο στόχος των 12-13 κιλών.. .Πείτε μου εσείς πόσα ΄και θα σας πω μετά ποσα έχω ήδη πάρει... :D:D:D:D:D

 

Καλημέρα κορίτσι! Εγώ σε δίδυμη κύηση πήρα συνολικά 13 κιλά καθότι ο γιατρός μου ήταν πολύ αυστηρός στο θέμα του βάρους. Αν θυμάμαι καλά στο μηπνα που εισαι τωρα ειχα παρει 7! Σημειωτέον έφτασα ως τη 38η για να γεννησω οποτε διένυσα σχεδόν ολόκληρη την εγκυμοσυνη με αυτα τα επιπλέον κιλά που σου γράφω. Με τη γεννα μονο έχασα τα 9 πρώτα! Τωρα πια 2 μήνες μετά είμαι όπως πριν μεινω έγκυος. Η δε κοιλιά φλατ από όταν τα μωρά ήταν 20 ημερών. Το "μυστικό" από ότι καταλαβα ειναι να προσεχεις τη διατροφή σου ώστε να μην παρεις πολλα κιλά για να μπορεσεις να τα ξεφορτωθείς σχετικά ευκολα! Να τρως φυσικά αλλά όχι τροφές με λιπαρά και σκατολοίδια! Όπως και να χει θα επανέλθεις με προσπαθεια!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ είχα πάρει σύνολο 10 κιλά! Στις 40 μερες τα είχα χάσει όλα, όμως το σώμα μου τώρα επανήλθε στις πριν διαστάσεις του. Πιστεύω πως όταν τρως σωστά δεν έχεις να φοβηθείς μην πάρεις κιλά είτε στην εγκυμοσύνη είτε στον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι! Εγώ σε δίδυμη κύηση πήρα συνολικά 13 κιλά καθότι ο γιατρός μου ήταν πολύ αυστηρός στο θέμα του βάρους. Αν θυμάμαι καλά στο μηπνα που εισαι τωρα ειχα παρει 7! Σημειωτέον έφτασα ως τη 38η για να γεννησω οποτε διένυσα σχεδόν ολόκληρη την εγκυμοσυνη με αυτα τα επιπλέον κιλά που σου γράφω. Με τη γεννα μονο έχασα τα 9 πρώτα! Τωρα πια 2 μήνες μετά είμαι όπως πριν μεινω έγκυος. Η δε κοιλιά φλατ από όταν τα μωρά ήταν 20 ημερών. Το "μυστικό" από ότι καταλαβα ειναι να προσεχεις τη διατροφή σου ώστε να μην παρεις πολλα κιλά για να μπορεσεις να τα ξεφορτωθείς σχετικά ευκολα! Να τρως φυσικά αλλά όχι τροφές με λιπαρά και σκατολοίδια! Όπως και να χει θα επανέλθεις με προσπαθεια!

 

Και πως έμεινες στα + 7 τόσο πολύ καιρό..?? Εκανες διατροφή? Εγώ είμαι στα +6 και εχω μπει στον έκτο αλλά μπήκαν όλα τέταρτο και πέμπτο μήνα οπότε έχω αγχωθεί για το τι προκειται να γίνει.. Η διατροφή μου δεν έχει αλλάξει ούτε προς το καλυτερο ούτε προς το χειρότερο με τη διαφορά οτι έχω περιορισει τα γλυκά συγκρητικά με το διαστημα πριν μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Και πως έμεινες στα + 7 τόσο πολύ καιρό..?? Εκανες διατροφή? Εγώ είμαι στα +6 και εχω μπει στον έκτο αλλά μπήκαν όλα τέταρτο και πέμπτο μήνα οπότε έχω αγχωθεί για το τι προκειται να γίνει.. Η διατροφή μου δεν έχει αλλάξει ούτε προς το καλυτερο ούτε προς το χειρότερο με τη διαφορά οτι έχω περιορισει τα γλυκά συγκρητικά με το διαστημα πριν μείνω έγκυος.

 

Η αλήθεια είναι ότι επειδή παρουσίασα διαβήτη στη καμπύλη ζαχαρου εκανα και διατροφη αλλά εξ αρχής πρόσεχα πολύ τι έτρωγα. Ουσιαστικά με το διαιτολόγιο του διαβητολογου μείωσα τις ποσότητες χωρις όμως να στερηθώ υδατάνθρακες κλπ. Μην αγχωνεσαι ομως! Κι εγω στο 5ο πηρα καπως απότομα 2 κιλά και σκεφτομουν Θεέ μου ποσα θα παιρνω απο δω και στο εξής! Τελικά, τους τελευταίους μηνες δεν έβαλα πολλά!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με τα κιλά! Είμαι πολύ αρχή στην εγκυμοσύνη 11η εβδομάδα (κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω πάρει καθόλου), αλλά έχω πάρει 3,5 κιλά ενώ από την στιγμή που έμαθα για την εγκυμοσύνη η διατροφή μου έχει βελτιωθεί ποιοτικά (το βράδυ μόνο σαλάτα - γιαούρτι αποφεύγω τα γλυκά κλπ). Είμαι 27 χρονών και ξεκίνησα 60 κιλά αισθάνομαι σαν να χάλασε ο μεταβολισμός μου! Έχετε καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τον 6ο ειχα παρει 5 κιλα. Τα περισσοτερα τα πηρα απο κει κι επειτα. Συνολο πηρα 20 αλλα ξεκινησα 47, ειμαι μικροκαμωμενη. Μεχρι να φυγω απ΄την κλινικη ειχα χασει τα 10 και τα υπολοιπα 10 τα εχασα σε 2 μηνες (θηλαζα). Νομιζω υπαρχουν σελιδες που βαζεις τα στοιχεια (βαρος, υψος, εβδ εγκυμ κα) και σου βγαζει ποσα "επιτρεπεται" να παρεις. Παντως τα 11-12 ειναι ολα υγρα, μωρο, πλακουντας κα, οχι παχος. Γ'αυτο μην αγχωνεστε παρα πολυ με τα κιλα (εκτος αν υπαρχει καποιο ιατρικο θεμα) :) 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσίνη μου έκανα τρομερή κατακράτηση μέσα σε 10 μέρες είχα πάρει 5 κιλά και ήμουν ακόμα στην 11η εβδομάδα. Και φαινόμουν ότι ήμουν πρησμένη στο πρόσωπο κλπ. Τελικά όμως δεν είχε προχωρήσει για να δω πόσα θα έπαιρνα μέχρι το τέλος.

Σε αυτή τώρα μέχρι την 8η εβδ είχα πάρει 1,5-2 κιλά τα οποία τα έχασα αργότερα λόγω ανορεξίας που με είχε πιάσει. Μέχρι και που μπήκα στον πέμπτο είχα πάρει 1 κιλό. Τώρα στις 19-20 εβδ είμαι γύρω στα 65κιλά (ξεκίνησα 60). 

Πιστεύω ότι σε εμένα παίζει ρόλο ότι γενικά δεν είμαι πολύ του φαγητού, δηλαδή μπορεί να πεινάω, να φάω δυο μπουκιές και να μου φύγει, αλλά είμαι πολύ του γλυκού. Επίσης ίσως να φταίει το ότι ο γιατρός μου έχει κόψει αυστηρά τα αναψυκτικά. Τώρα το πώς θα εξεληχθεί δεν ξέρω γιατί η αλήθεια είναι ότι σε αυτόν το μήνα μου άνοιξε η όρεξη.

Η μητέρα μου πάντως, στο άλλο άκρο εντελώς, σε κάθε εγκυμοσίνη της είχε πάρει 30 κιλά τα οποία και έχασε κατευθείαν μέσα σε λίγους μήνες..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...