Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντυπώσεις από Πάντο


Recommended Posts

Γεια σε όλες! Ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί στο Γένεσις δεν πήρα απαντήσεις. Παρακαλώ όποια έχει συνεργαστεί με τον κο Πάντο (όχι με το κέντρο αλλά με τον ίδιο) να μου πει αν μπορεί τις εντυπώσεις της. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΑΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, ΕΝΩ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

 

Οταν λες την προηγουμενη δευτερα? 6 του μηνα εννοεις οι μερες ειναι μια χαρα για χοριακη γυρω στις 12 με 14 κανουν ολοι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! Έχω κλείσει ραντεβού με τον Πάντο αλλά τα σχόλια που ακούω (όχι μόνο αυτά που διαβάζω εδώ) είναι αντικρουόμενα. Πολλές μου έχετε πει για τον Σφακιανούδη αλλά αν πήγαινα στο Γένεσις, τον Πάντο νομίζω θα ήθελα για γιατρό μου. Τώρα πηγαίνοντας θα τον δω και θα μπορώ να πω περισσότερα ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει 1 προσπάθεια με τον Παντο και 1 με τον Σφακιανουδη. Η επόμενη θα ειναι πάλι με τον Σφακιανουδη. Ακολουθούν την ίδια τακτική όπως όλοι οι γιατροί του κέντρου. Η διαφορά τους ειναι στην αναμονή και ότι ο Σφακιανουδης ειναι πιο κοντά σε εσένα. Ο Παντος ειναι λίγο πιο απρόσωπος και πιο απόμακρος. Θα τον δεις μόνο στην εμβρυομεταφορα και δεν λέει και πολλα. Στο πρώτο ραντεβού με τον Παντο περιμέναμε απίστευτα πολλές ώρες. Με τον Σφακιανουδη τα ραντεβού τα κλείνω στο ιατρείο του και η αναμονή ειναι σαφέστατα λιγότερη. Ότι άλλο θέλεις ρώτησε με.

Link to comment
Share on other sites

Το πότε θα γίνει η εξέταση της β χοριακής έχει να κάνει με το αν μετέφερες εμβρυα τριών ημερών ή βλαστοκύστες! Αν περάστηκαν εμβρυα τριών ημερών προτείνεται η εξέταση στις 14 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά...αν όμως έχουν μεταφερθεί βλαστοκύστες η β χοριακή γινεται και στις 8 με 10 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει 1 προσπάθεια με τον Παντο και 1 με τον Σφακιανουδη. Η επόμενη θα ειναι πάλι με τον Σφακιανουδη. Ακολουθούν την ίδια τακτική όπως όλοι οι γιατροί του κέντρου. Η διαφορά τους ειναι στην αναμονή και ότι ο Σφακιανουδης ειναι πιο κοντά σε εσένα. Ο Παντος ειναι λίγο πιο απρόσωπος και πιο απόμακρος. Θα τον δεις μόνο στην εμβρυομεταφορα και δεν λέει και πολλα. Στο πρώτο ραντεβού με τον Παντο περιμέναμε απίστευτα πολλές ώρες. Με τον Σφακιανουδη τα ραντεβού τα κλείνω στο ιατρείο του και η αναμονή ειναι σαφέστατα λιγότερη. Ότι άλλο θέλεις ρώτησε με.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, καλή μου φίλη. Με τις ατελείωτες ώρες αναμονής έχω έρθει ήδη σε επαφή γιατί τον είχα ξαναδεί πριν από κάποιο καιρό. Για να δούμε πως θα πάει τώρα... Θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Το πότε θα γίνει η εξέταση της β χοριακής έχει να κάνει με το αν μετέφερες εμβρυα τριών ημερών ή βλαστοκύστες! Αν περάστηκαν εμβρυα τριών ημερών προτείνεται η εξέταση στις 14 ημέρες μετά την εμβρυομεταφορά...αν όμως έχουν μεταφερθεί βλαστοκύστες η β χοριακή γινεται και στις 8 με 10 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ, καλή μου φίλη. Με τις ατελείωτες ώρες αναμονής έχω έρθει ήδη σε επαφή γιατί τον είχα ξαναδεί πριν από κάποιο καιρό. Για να δούμε πως θα πάει τώρα... Θα επανέλθω με εντυπώσεις!

 

Με τον Παντο εχω κανει μονο ένα ραντεβού, όποτε δεν εχω άποψη. Ωστόσο ημουν στο Γενεσις με τον Σφακιανουδη, τον οποίο προσωπικά θεωρώ εξαιρετικό γιατρο με άποψη και ένστικτο. Και πολυ συμπαθή σαν άνθρωπο. Το μονο πρόβλημα ειναι η έλλειψη χρόνου, αλλα θα σου πρότεινα να το δεις. Εγω πέτυχα μαζι του, ειμαι τωρα στην 16η εβδομάδα. Επειδή εχω διαβάσει και τα προηγούμενα ποστ σου, ο,τι και να επιλέξεις σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Με τον Παντο εχω κανει μονο ένα ραντεβού, όποτε δεν εχω άποψη. Ωστόσο ημουν στο Γενεσις με τον Σφακιανουδη, τον οποίο προσωπικά θεωρώ εξαιρετικό γιατρο με άποψη και ένστικτο. Και πολυ συμπαθή σαν άνθρωπο. Το μονο πρόβλημα ειναι η έλλειψη χρόνου, αλλα θα σου πρότεινα να το δεις. Εγω πέτυχα μαζι του, ειμαι τωρα στην 16η εβδομάδα. Επειδή εχω διαβάσει και τα προηγούμενα ποστ σου, ο,τι και να επιλέξεις σου εύχομαι καλή επιτυχία!!

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ, Spirtoulito. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου σε μερικούς μήνες!

Τον έχω γνωρίσει τον Σφακιανούδη και είναι πράγματι συμπαθέστατος. Και δεν έχω αμφιβολία ότι είναι καλός γιατρός. Όπως έγραψα όμως αν αποφάσιζα να πάω στο Γένεσις θα ήθελα για γιατρό μου τον Πάντο. Αλλά δεν είμαι καν σίγουρη ότι θα συνεχίσω τις εξωσωματικές οπότε... οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Sophiestar αν δεν γίνομαι αδιάκριτη να σε ρωτήσω τι πρόβλημα υγείας είχες και δεν του έδωσε σημασία;

 

Και μία άλλη ερώτηση. Ξέρει κανείς σε ποιο εργαστήριο σε στέλνει για εξετάσεις σπέρματος;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Έχω κλείσει ραντεβού με τον Πάντο αλλά τα σχόλια που ακούω (όχι μόνο αυτά που διαβάζω εδώ) είναι αντικρουόμενα. Πολλές μου έχετε πει για τον Σφακιανούδη αλλά αν πήγαινα στο Γένεσις, τον Πάντο νομίζω θα ήθελα για γιατρό μου. Τώρα πηγαίνοντας θα τον δω και θα μπορώ να πω περισσότερα ελπίζω.

 

Ήμουν στο γένεσις με τον Πάντο (σε αυτόν οφείλω το θαύμα μου) μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τον ίδιο και την ομάδα του.

Προσωπικά δεν με πείραξε ποτέ η αναμονή γιατί ήξερα εξ αρχής τι θα αντιμετωπίσω, δεν θα τον έλεγα απρόσωπο, θα τον έλεγα όμως μετρημένο, λέει μόνο όσα πρέπει να πει και όταν τα πράγματα είναι σοβαρά δεν χρυσώνει το χάπι (επίσης δεν με πείραξε ποτέ αυτό γιατί το μόνο που ήθελα ήταν έναν καλό γιατρό).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο γένεσις με τον Πάντο (σε αυτόν οφείλω το θαύμα μου) μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τον ίδιο και την ομάδα του.

Προσωπικά δεν με πείραξε ποτέ η αναμονή γιατί ήξερα εξ αρχής τι θα αντιμετωπίσω, δεν θα τον έλεγα απρόσωπο, θα τον έλεγα όμως μετρημένο, λέει μόνο όσα πρέπει να πει και όταν τα πράγματα είναι σοβαρά δεν χρυσώνει το χάπι (επίσης δεν με πείραξε ποτέ αυτό γιατί το μόνο που ήθελα ήταν έναν καλό γιατρό).

 

Γλυκιά μου, σε ευχαριστώ για το input σου που λένε οι Άγγλοι. Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι δεν είναι απρόσωπος. Τον είχα δει παλαιότερα και στη μία συνάντηση μας είχε κερδίσει. Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη του πάνω στην ιδιαίτερη περίπτωση μας! :mrgreen:

Δεν ξέρω αν θα συνεργαστούμε μαζί του αλλά επειδή θεωρώ ότι είναι κορυφαίος γιατρός (μαζί με τον δικό μου) θέλω οπωσδήποτε να ακούσω τι έχει να πει και να μας προτείνει.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα φίλες μου!

Λοιπόν έχω να πω ότι απλά ο κος Πάντος δεν είναι για όσες θέλουν να έχουν μία κοντινή σχέση συνεργασίας με τον γιατρό. Λόγω του μεγάλου αριθμού ασθενών βάζει τα πράγματα στον "αυτόματο πιλότο" για να μπορέσει να τις κουμαντάρει. Επίσης κατάλαβα ότι το θέμα της επικοινωνίας είναι προβληματικό. Εδώ δεν ξέρω αν φταίει μόνο ο περιορισμένος χρόνος του ή η αναποτελεσματική διαχείρισή του.

Γενικά βρε παιδί μου, είμαι της άποψης (και το είχα πει σε έναν άλλον γυναικολόγο κάποτε) ότι ένας γιατρός πρέπει να έχει τόσες ασθενείς όσες μπορεί να διαχειριστεί χωρίς να ρίχνει την ποιότητα της δουλειάς του. Και μέσα στη δουλειά βάζω σίγουρα και το κομμάτι της διαπροσωπικής επικοινωνίας με τον ασθενή.

Σκέφτομαι ότι αν συνεργαστώ μαζί του θα είναι ένα πρόβλημα αυτό. Είναι δύσκολο αν κάτι συμβεί να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έρθεις σε επαφή άμεσα με τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Indyla μου. Συμφωνώ απόλυτα σε όσα έγραψες. Στην βιοχημική δεν τον βρήκα ποτέ στο τηλέφωνο και περιμένω ακόμα να με πάρει. Εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλή οργάνωση. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που τον γιατρό μου τον θέλω φίλο μου, αλλά θέλω να μπορώ να τον βρω αν προκύψει κάποιο πρόβλημα και να νιώθω ότι με ακούει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα φίλες μου!

Λοιπόν έχω να πω ότι απλά ο κος Πάντος δεν είναι για όσες θέλουν να έχουν μία κοντινή σχέση συνεργασίας με τον γιατρό. Λόγω του μεγάλου αριθμού ασθενών βάζει τα πράγματα στον "αυτόματο πιλότο" για να μπορέσει να τις κουμαντάρει. Επίσης κατάλαβα ότι το θέμα της επικοινωνίας είναι προβληματικό. Εδώ δεν ξέρω αν φταίει μόνο ο περιορισμένος χρόνος του ή η αναποτελεσματική διαχείρισή του.

Γενικά βρε παιδί μου, είμαι της άποψης (και το είχα πει σε έναν άλλον γυναικολόγο κάποτε) ότι ένας γιατρός πρέπει να έχει τόσες ασθενείς όσες μπορεί να διαχειριστεί χωρίς να ρίχνει την ποιότητα της δουλειάς του. Και μέσα στη δουλειά βάζω σίγουρα και το κομμάτι της διαπροσωπικής επικοινωνίας με τον ασθενή.

Σκέφτομαι ότι αν συνεργαστώ μαζί του θα είναι ένα πρόβλημα αυτό. Είναι δύσκολο αν κάτι συμβεί να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έρθεις σε επαφή άμεσα με τον γιατρό σου.

 

Εφόσον έκανες ραντεβού μαζί του και νιώθεις πως δεν σε καλύπτει στο 100% σκέψου καλά πριν προχωρίσεις. Στην διαδικασία αυτή πρέπει να νιώθεις καλά με την επιλογή σου και να είσαι ήρεμη όσο μπορείς.

Αν δεν σου εμπνέει ασφάλεια τότε επισκέψου και άλλους γιατρούς και μετά επέλεξε με ποιον θα συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έκανες ραντεβού μαζί του και νιώθεις πως δεν σε καλύπτει στο 100% σκέψου καλά πριν προχωρίσεις. Στην διαδικασία αυτή πρέπει να νιώθεις καλά με την επιλογή σου και να είσαι ήρεμη όσο μπορείς.

Αν δεν σου εμπνέει ασφάλεια τότε επισκέψου και άλλους γιατρούς και μετά επέλεξε με ποιον θα συνεχίσεις.

 

Βρε γλυκιά μου, δεν είναι αν με καλύπτει ή όχι υποκειμενικά. Δες τι γράφει η eir&alex παρακάτω. Όπως και να το κάνουμε το να έχεις βιοχημική και να μην σε πάρει ο γιατρός σου ένα τηλέφωνο είναι πρόβλημα. Σοβαρό. Με δύο βιοχημικές και άλλες δύο παλίνδρομες σου το προσυπογράφω. Σε αυτό το κομμάτι από τον άλλον γιατρό μου δεν έχω το παραμικρό παράπονο. Το θέμα είναι το εργαστήριο του Πάντου το οποίο θεωρείται κορυφαίο (το μόνο που εμπιστεύομαι εκτός από αυτό που ήμουν μέχρι τώρα) συν ότι η αλλαγή κέντρου μετά από αρκετές προσπάθειες στο ίδιο, μπορεί κάπως να αλλάξει την ψυχολογία σου προς το πιο αισιόδοξο.

 

Στην βιοχημική δεν τον βρήκα ποτέ στο τηλέφωνο και περιμένω ακόμα να με πάρει.

 

Eir&alex μου, λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη και για το ότι δεν σε πήρε ποτέ. Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν αλλά το έχω ξανακούσει και για άλλον γιατρό. Έχεις ακούσει όμως που λένε ότι η ζωή θέλει θράσος; Είμαι αυτής της "σχολής". Και πάντα με ευγένεια.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της σχολής είμαι γενικά αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είχα χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου και δεν είχα κουράγιο και δύναμη. Με τον γιατρό που είμαι τώρα, δεν με έχει αφήσει να ξεροσταλιάζω στο τηλέφωνο και πάντα μου δίνει την εντύπωση ότι με θυμάται. Γενικά το θέμα "γιατρός" είναι πολύ υποκειμενικό και συνήθως αυτός που είναι καλός για κάποιον, δεν κάνει για κάποιον άλλο. Για μένα το βασικό είναι να βρεις τον άνθρωπο που εκτός από τις γνώσεις που θα έχει, θα σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια και ότι δεν σε βλέπει σαν άλλη μία από τις πολλές.

Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι σύντομα να λήξει ευχάριστα το όλο θέμα και σε λίγο καιρό να μιλάμε για τα ζουζούνια που θα μας "τυραννάν".

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το βασικό είναι να βρεις τον άνθρωπο που εκτός από τις γνώσεις που θα έχει, θα σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια και ότι δεν σε βλέπει σαν άλλη μία από τις πολλές.

Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι σύντομα να λήξει ευχάριστα το όλο θέμα και σε λίγο καιρό να μιλάμε για τα ζουζούνια που θα μας "τυραννάν".

 

Καλή μου φίλη, να σου είμαι ειλικρινής αν τελικά συνεργαστώ με τον Πάντο δεν με ενδιαφέρει να νιώσω "καλά" μαζί του. Αυτό το θεωρώ πολύ δύσκολο γιατί όπως προανέφερα έχει τόσες ασθενείς που δεν υπάρχει προσωπική σχέση ιατρού-ασθενούς. Θέλω απλά τη minimum απαραίτητη διαθεσιμότητα από πλευράς του, η οποία θα καταστήσει εφικτή τη συνεργασία. Δεν με νοιάζει να τον συμπαθήσω ή να με συμπαθήσει ούτε να μου εμπνεύσει ασφάλεια. Θέλω απλά να μπορεί να κάνει τη δουλειά!

 

Τώρα για την ευχή σου, κι εγώ εύχομαι ολόψυχα να φτάσουμε σύντομα σε αυτό το σημείο που περιγράφεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, παρακαλώ πολύ όποια έχει κάνει πρόσφατα εμβρυομεταφορά στο Γένεσις (με οποιονδήποτε γιατρό) ας μου στείλει ένα π.μ. γιατί θέλω μία πληροφορία σχετικά με τη διαδικασία. Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώθηκε καθώς πλέον δεν θα επιτρέπονται συζητήσεις που αφορούν αποκλειστικά συγκεκριμένους γιατρούς . 

θα τοποθετηθεί σύντομα νέα ανακοίνωση σχετικά με το πως και το πού θα μπορούν τα μέλη να δημοσιεύουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους.  

Ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων για την κατανόησή σας

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να μας στείλετε πμ ! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...